Tam, kde umrel Nabucco

...skôr, ako sa, chudák, narodil. Západné korporátne média ho síce nafukovali na plný plyn ako balón v tvare dlhého žiarivého hada - spasiteľa Európy, ťahajúceho strategickú surovinu z Ázie na starý kontinent, ale o to trápnejšie teraz vyzerá tento spľasnutý americký projekt pomenovaný podľa Verdiho Zboru židovských otrokov, ktorí boli otrokmi len v mýte vytvorenom židmi. Podľa pôvodných tajných plánov mal plynovod Nabucco dopravovať pod americko-izraelskou kuratelou do Európy plyn z demokraticky vybombardovaného Iránu. Mimochodom, USraelci stále považujú iránske nerastné suroviny - hlavne teda ropu a zemný plyn - akosi za svoje vlastníctvo, ku ktorému len momentálne nemajú prístup, aby ho delili podľa svojej ľubovôle a bohatli na ňom. S Iránom to nevyšlo a Nabucco sa stal prvým projektom v histórii ropovodov a plynovodov, ktorý nemal plnku. Na smiech. Hlavne v Rusku, voči ktorému bol tento ideologický projekt zameraný.

A tak pekne to bolo aškenázskymi géniami vymyslené, dve muchy jednou ranou ako na okne opelichanej chatrče v ukrajinskom štetli. Irán aj Rusko, obaja bum dolu - prvý bombami, druhý ekonomicky. Nuž, z Nabucca zostal kýpeť, obrezaná rúra, ktorou sa USrael pokúša zachraňovať si tvár. Volá sa Nabucco West. Plyn má mať od Turkmenistanu, Egypta a Azerbajdžanu. Prvý zdroj si plánovači mohli vyčiarknuť už začiatkom roka, pretože Turkmenistan Západu nedôveruje a dobre robí. A ďalšie dva nutno škrtnúť teraz - takmer naraz. Egypt je v katastrofálnom stave a nikto nevie, aký hlboký pád ho čaká. Inak, súčasné jatky v Egypte vyhnali hore ceny ropy. Niežeby bola vybiedená preľudnená krajina na území veľkolepého starovekého Egypta významným exportérom ropy, má však dosah na Suezský prieplav, ktorý je pre transport ropy kľúčový a jeho zablokovanie by bolo pre Západ veľmi nepríjemné.

S Azerbajdžanom USraelskí plánovači Nabucca West počítali do poslednej chvíle a jeho prezidenta si nakláňali rôznymi prepytujem incentívami. Nepomohlo. Pretože stačila jedna návšteva ruského prezidenta Putina u svojho azerbajdžanského kolegu Alijeva, a Nabucco West môžu zahrabať vedľa jeho dlhšieho a prepracovanejšieho brata. Spolu s Putinom bol pred pár dňami v Azerbajdžane aj šéf Rosnefti - najväčšej ropnej spoločnosti na svete - Sečin a nešiel tam nadarmo. So svojím partnerom zo štátnej ťažobnej spoločnosti SOCAR uzavrel dohodu o STRATEGICKOM partnerstve medzi Rosnefťom a SOCARom. Zahŕňa všetko - od prieskumu ložísk a ťažby až po spoluprácu v downstreame. Zábavné je čítať niektoré komentáre, napríklad tento - že aleveďšakaha SOCAR spolupracuje aj so západnými ropnými spoločnosťami. Iste. Žiadna z nich však nepovýšila SOCAR na rovnocenného a dôležitého partnera, s ktorým sa jedná férovo. V Azerbajdžane nie sú padnutí na hlavu, aby si nevšimli, ako západné spoločnosti jednajú so svojími východnými "partnerni". Neférovo. Vždy a zásadne.

A tak je tu strategické partnerstvo s Ruskom. So štátom, ktorý sa riadi medzinárodným právom a vyžaduje jeho doržiavanie. Z takéhoto štátu sú aj firmy dôveryhodnejšie než z krajín, ktoré... spomeňme len námatkovo posledný výčin, keď podviedli medzinárodné spoločenstvo, aby mohli rozmlátiť na ropu bohatú Líbyiu. Z takéhoto prostredia nie je ani koza dobrá, nieto partner pre biznis.

 
Norman

Výborne som sa pobavil, dík


ps. nedávaj linky do "predmetu" komentára - tam nefungujú.

Anonymous
ale hodil mu späť pero..
veru hodil,
ten ma teda odvahu. Meciara tiez tak posluchalo jeho stado, nie?
Anonymous
musel ho hodit, lebo nema tak dlhu ruku...blizsie nezvladol podist