Ticho pred búrkou - hospodárska situácia (nielen) na Slovensku

Prešlo zemetrasenie okolo sankcií tzv. 6. balíčka. Všetci sú popadaní na zemi a lapajú po dychu, ale zdá sa, že je pokoj, že sa to uhralo. Čo je, samozrejme, len ilúzia.


Toto je jeden z mála momentov, keď (hospodárska) katastrofa neprichádza náhle a prekvapivo, ale má pred sebou nejaké mesiace oneskorenia. No, popravde, väčšina spoločenských procesov je pomalá a mnohé kolapsy boli predestinované. Ale je ich predsa len ťažšie naisto predpovedať, lebo pomery v ekonomike sú zväčša nejasné. Nie tak ale tento prípad kolapsu, ktorý na nás padne o pár mesiacov, keď skončia "výnimky" ohľadne exportu pohonných látok zo Slovenska.
Hovorím o tom šialenstve, že ropa z Ruska má teda výnimku - vďaka nekompromisnému tvrdému postoju maďarskej vlády, ale predaj produktov Slovenska v rámci EÚ je zakázaný (s odkladom 8, prípadne 10 mesiacov do Česka). Toto vnútorné embargo je taká šialenosť, že za ním možno vidieť aj čierny zámer napríklad Poľska na zabratie trhu a predávanie tu benzínu z ropy, dovážanej do Poľska Američanmi. Ale bez ohľadu na to, čo túto katastrofu spôsobilo, či zákernosť svetovej plutokracie alebo len tuposť Sulíka a Hegera - v každom prípade, ak sa to dodrží, skolabuje Slovnaft a za ním aj väčšina náväznej ekonomiky. Zo súčasných, ako tak fungujúcich cien, sa všetko prenesie do nefunkčných výšin.

Nechcem opakovať varovania, chcem precítiť súčasnú situáciu. Je na nej pekne vidieť, že spoločnosť je organizmus naozaj výnimočne tupý, a ani keď sa blíži záhuba, nedokáže na to reagovať. Netýka sa to len Slovenska, pretože nie síce v tak fatálnom, ale podobnom stave sú aj okolité európske krajiny, vrátane "bohatého" Rakúska, Nemecka a podobne. Ale na Slovensku je to explicitné, nebezpečenstvo je jasné - a predsa sa malá krajina, zvlášť pre svoje smrteľné zovretia paprčami Bruselu a Washingtonu, nedokáže ani pohnúť. Ako zhypnotizovaný zajačik, ku ktorému sa blíži python, už-už ho ide zožrať, ale on sa nedokáže pohnúť a urobiť nič na svoju obranu.

Pravda, ta analógia s pythónom je len obrazná, v prírode to tak úboho neprebieha, aj ten posledný malý hlodavec sa bráni a vzpiera smrti. Nie tak krajiny EÚ, nie tak Slovensko, nie tak Heger.

Pravda, môže sa stať zázrak, že sankcie nebudú dodržané, že ich krajiny jednoducho odmietnu dodržiavať, že dokonca vystúpia z EÚ a basta. Že blázon v Kyjeve padne, bude odstrelený a spolu s ním tamojšia ukronacistická chunta, a sankcie stratia akúkoľvek svoju zámienku. To sa môže stať, napríklad ak Rusko prudko vyhrá vojnu.
Ak nie, bude sa Slovensko prepadať do biedy. A ak ni Slovensko ako celok, tak určite Slováci, väčšina z nich.

 

Ale čo hovoria naše nedávno optimistické hurákapitalistické sračkomety?

 

Zoberme si napríklad Trend. Podľa neho "časy, keď bolo zemného plynu dostatok a bol lacný, sú nenávratne preč. Ak bude, hrozí jeho nedostatok a navyše, bude veľmi drahý".

Pozrime sa ďalej do článku : Plynu bude málo, rapídne zdražie, rovnako i teplo. Slováci sa nedoplatia, čaká ich cenový šok.


Po rapídnom zdražení potravín či služieb prichádza na rad zdraženie energií, konkrétne plynu i tepla (elektrina pre domácnosti je dočasne zastropovaná do roku 2024). Od budúceho roka môže cena plynu vzrásť až o 150 percent. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa vyjadril: „V tejto súvislosti sme už 13. apríla 2022 vo svojej analýze upozornili, že pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny plynu pre slovenských regulovaných odberateľov v roku 2023 vzrásť až o 100 percent oproti súčasnosti, v prípade tepla by to mohlo byť o viac ako 40 percent.

Už teraz má približne 19 percent ľudí má na Slovensku problém platiť účty za energie. Ďalších 45 percent ľudí tvrdí, že zvýšené účty za energie „dosť pocítia a obávajú sa, že môžu mať problém s ich platením“, vyplynulo z májového prieskumu agentúry Focus.
A to je, ako hovorím, stále ešte kľud.

Aby sme to vyjadrili v číslach: na pražských burzách energií v júni minulého roku 2021 bola cena 23 eur za MWh. Dnes je 90 eur za MWh. Koľko bude koncom roka?

Od plynu sa priamo odvíja aj cena vykurovania a teplej vody. To znamená, že domácnosti si priplatia nielen za plyn, ale aj za teplú vodu. Nárast cien teplej vody by mohol potiahnuť infláciu o ďalšie 4 percentuálne body nahor,“ objasňuje analytik XTB Lukáš Lipovský.
Zaznievajú výroky, že "nemôžeme predsa dopustiť, aby sa situácia vymkla spod kontroly a v 21. prvom storočí boli ľudia odpojení od elektriny, plynu či tepla,“. To je vzdychanie len pro forma - samozrejme sa to na Slovensku bude diať. A nielen domácnosti budú trpieť, ale aj firmy.
Otázka teda nie je či, ale kedy dôjde k jasnému zlomu, kedy prejde toto podivné ticho, kedy začne búrka.

 

No ale nevadí, hlavná vec, že vláda Slovenska bez nejakého referenda či verejnej diskusie, bez akceptácie verejnej mienky, pripojila Slovensko k tým krajinám EÚ, ktoré preferujú "čo najrýchlejšie odpájanie sa od ruských energií". Ale väčšina tých ostatných aktívnych krajín berú z Ruska len doplnkové množstvá energie! Slovenská vláda, konkrétni ľudia - teda v prvom rade predseda vlády Eduard Heger, nesplnili svoju prísahu.  Medzi slobodou alebo poslúchaním USA Heger pre nás vedome vybral otroctvo, a to pre celý národ, vybral biedu a smrť. A to sa nerobí beztrestne, Eduard, na to je aj boží zákon, každý musí znášať dôsledky svojich amorálnych zločinov. 

zdroj citátov

 

 

 

 

 

 

0
Ema

"Nemecko zachraňuje Gazprom Germania - a Rusko prerušuje dodávky"

https://www.welt.de/wirtschaft/plus239356235/Deutschland-rettet-Gazprom-...

Strašné. Treba uvaliť na Rusko sankcie.
Každopádne Francúzsko už prešaltovalo na "vojnové hospodárstvo" a v poniektorých Liberálstanoch EÚ sa začínajú ozývať vysoko profilované hlasy na zoštátnenie energetiky. No, ja neviem, čo im to pomôže.

Zábavné je sledovať pimprlákov v Európskej komisii, ktorých tak nudí kolaps civilizácie, že na spestrenie odhlasovali pre Chochloland štatút kandidátskej krajiny EÚ. Hirá, hirá.

V telke v správach práve povedali, že treba urobiť tému klimatickej zmeny atraktívnou. Muheheh.
"Odfoť tornádo na Záhorí a vyhraj bambusový bicygel."
"Zapoj sa do súťaže domácich protipovodňových hrádzí a získaj polročný peší zájazd na Saharu."
"Nová generácia klimatizácie - medzinárodný veľtrh udržateľných vejárov."
"Staň sa behaviorálnym/ou ekológom/ičkou a pomôž zisťovať, ktorý druh vyhynie ako ďalší."

nové