Tichý deň

Mnohé druhy cicavcov na zimu upadajú do takého rôzneho zvláštneho zimného stavu. Medveď, jazvec, svišť a aj také, ktoré "nespia", majú nejaký spomalený modus vivendi. Podobné je to aj s človekom.
Pred príchodom zimy sa homo sapiens, podobne ako veverička, snaží zaopatriť orieškami a inou potravou. A potom, keď príde to obdobie, upadá do spánku.
Ritualizovaný prechod do zimného spánku mal rôznu podobu a rôzne trvanie. V našich kultúrach je to známe ako Vianoce a následných 40 dní pôstu. Čislo 40 sa zdá byť málo na celú zimu - ale zrejme tradícia pochádza z doby, keď "sorok" bolo najväčšie číslo, s akým spoločnosť pracovala. Takže číslo 40 je treba chápať rádovo, proste desiatky dní striedmosti.
Dnes je teda ten deň, keď sa kolektívne upadá do hlbšieho vedomia. Teoreticky by to tak malo byť. Ale aj prakticky to tak často je - len sa holt nepodarí v tom stave vydržať do konca zimy.

Tento rok je prechod do ticha dosť výrazný. Možno je to počasím, možno je to všeobecnými spoločenskými rozpakmi (krízou). A možno sa mi to len zdá, že posudzujem stav vecí subjektívne. Ťažko na istotu povedať.

Isté je iba to, že napriek nášmu tichu svet beží ďalej. V Prahe český Breivik postrelí desiatky ľudí, zabije myslím 18, vrátane dvojmesačného mimina. Tu sa ani nedá povedať, že tak to chodí - to sa ani nestáva. Mimina nie sú strielané osobne, miminá sú len spalované či zasypané, ako sa deje teraz už mesiac v Gaze, kde Izrael dal priechod svojmu satanizmu a zrejme ho už ani sám nie je schopný ovládať. A do tretice horí vojna ešte v Rusku - bratovražedné nešťastie spôsobené snahou o odtrhnutie časti Ruska a podporované najmä cudzincami.

Taký je stav. K tomu na budúci rok alebo krátko potom nastane ten chaos, čo sa eufemisticky volá ekonomická kríza, keď pohľadávky na tzv. peniaze presiahnu mnohokrát to, čo systém je schopný definovať ako peniaze, a tak dôjde k nekonečnému sporu o to, kto vlastne ešte je "bohatý" a kto je beznádejný žobrák.
A tentoraz tento kolaps nebude spôsobený len zlým chaotickým informačným systémom (hovoria mu skvostne "kapitalizmus"), ale dôjde naozaj na nedostatok zdrojov a zničenie mnohých iným komodít.

Nechcem byť pesimista a vidieť to čierne. Proste sa snažím o objektivitu a, samozrejme, je možnosť, že sa v krátkej budúcnosti stane niečo neobvyklé, niečo nečakane pozitívne. Ale zatiaľ nič nevidno, fúzna výroba energie je asi beznádejná, umelá inteligencia je rovnaká ako ľudská, a lepšia nebude, len aktívnejšia (čiže otravnejšia a nebezpečnejšia). Jediná reálna a zmysluplná cesta je zmeniť ľudské vedomie. Metanoia, ako tomu hovorili už dávno.

A tak to aj bude.
Prajem dokonalé silné ticho :)

0