Ukrajina 6. marca 2022

"Rusi sa snažia šetriť infraštruktúru, my sme urobili v Iraku väčšie škody, chcú vyhladiť ukrajinskú armádu, chcú neutrálnu Ukrajinu. Zelenský je bábka." povedal penzionovaný plukovník Douglas MacGregor vo Foxnews.

V Amerike si už dovolia povedať pravdu asi len penzionovaní ľudia. U nás je to podobné.

 

ukrajina marec 6

Vojna na Ukrajine zďaleka nemá velkosť vojny a opupácie, ktorú rozpútali USA v Iraku 2003. Zbesilej vojny plnej bombardovania, bez racionálneho dôvodu a bez schválenia akýmikoľvek skutočnými medzinárodnými autoritami (okrem USA samých a ich vazalov). Rozdiel je len v tom, že USA si predtým nechali zrútiť WTC, takže rozpútali svetové emócie - to Rusako nepravilo. Za prvé  Rusi nezabíjajú vlastných občanov len kvôli zámienke, za druhé Rusko malo objektívne 13 000 mŕtvych v Doneckua Lugansku - len centrálne riadené neslobodné média na Západe o tom špinavo mlčia.

Mapka môže mierne preháňať, ale ak to  nie je presný obraz dneška, tak je to obraz zajtrajška. Môžeme sa rozprávať o tom, aké možnosti malo Rusko a či malo iné možnosti- ale ak sa pozreme na to, aké možnosti má Kyjev, tak je to jedine okamžité zastavenie bojov a pristátie na podmienky, ktoré stanoví Rusko. Dnešný stav je pokračovanie farebnej revolúcie z roku 2014, či skôr jej ukončenie, ukončenie arogancie jej krátkodobých víťazov. Na Ukrajine je veľa čiernej krvi a Rusi, keď už túto operáciu po dlhom váhani museli rozbehnúť, tu krv nechajú s radosťou vytekať. Trocha to pripomína povestnú hru mačky s myšou - príroda dokáže byť krutá.

Ukrajinci si okrem toho mysleli, že ich chráni Veľký Brat Amerika - ale ten, napodiv, dokázal dávať len sľuby. To by malo byť poučením aj pre proamerické sily v Bratislve či inde vo východnej Európe. Amerika sa snaži potlačiť Poľsko, aby darovalo lietadlá bratom Ukrom - ale za prvé Ukri nie sú priatelia Poliakov (a vice versa), za druhé, aj poľskí hrdinovia prudko sfúkli, keď medveď ukázal svoje drápy.

No ale nič. To všetko sa deje za železnou oponou, na  Ruskom geopolitickom kontinente. Je to príbeh, ako keby vo filne Čeluste niekto ponoril z móla do mora mastné modrožlté prasiatko, a potom sa v hrôze všetci čudovali, že čosi naozaj zaseklo prasa a že celé mólo je vytrhnuté do mora. Asi tak to teraz vyzerá, keď pozrieme na naše "šokované masy". Našťastie, nie je to síce len na plátne, ale je to naozaj na druhom kontinente, podobne ako Irak či Afganistan sa dial na druhom kontinente. Jediná vojna, ktorá sa diala u nás, bolo USA bombardovanie Srbska - to bol skutočný zločin mieru, ktorý sa udial v Európe. Ale o tom sa stále ešte nehovorí.

Vojna v Iráku 2003 (musím udávať ročník, leboUSA napadli Irák viackrát) bola vrcholne nechutná a je stále nechutná. A tak ani táto na Ukrajine nie je žiadna selanka. Bratrovražedný boj je duplom hrozná vec - ale otravu, ak sa už pretvorila do gangrény, musíte vyrezať, ak nechcete aby zomrel celý organizmus. A to nechceme, ani my to nemôžeme chcieť. Pretože, ako som vždy hovoril, Rusko nás nezachráni, má dosť problémov doma s Ukrajinou, kde nevie predviesť svoje  schopnosti globálnej manipulácie, ktorých má pomenej, a nebudú im stačiť aj na nás. To nie - ale zdravé a pevné Rusko za našimi hranicami je niečo, čo nám chráni chrbát.

A to  ani nespomínam pre život nevyhnutnú ropu a plyn z Ruska, na ktoré sme napojení. Radšej to ani nespomínam, pretože naozaj je jasné, že toto prudko prestane. Vďaka vojenskej šialenosti Čaputovej a Hegera, dvoch ľudí bez akéhokoľvek ľudského a inteligenčného formátu, ktorí sprostou náhodou rozhodujú o osude Slovenska, sme sa stali nepriateľmi Ruska. Na rozdieľ od Maďarska, a povedal by som že aj Nemecka. My a už len Češi majú na čele takých militaristických šialencov, takže sa dá predpokladať, že keď už začala tá doba zarovnávania hraníc a pohlcovania škriatkov, tak sa na Slovensko už ulizujú Mďari, a na Česko Nemci. Pravda, ak budeme mať šťastie, tak nie takým spôsobom, ako na Ukrajine - ale čo myslíte, nejestvujú stovky iných metód na reálne ekonomické a politické ovládnutie? Nie? Vy ste nevideli, ako sme sa ocitli v hrubom čreve Ameriky? Čo mysláte, KDE skončí TAKETO Slovensko, keď ho utekajúca americká hydra vypudí?

No nič, načo toľko písania, spoločnosť v Európe je prudko otrasená a nadobro stratila svoju americkú fatamorgánu. Americkú, nie ruskú. Pretože Rusko síce ukázalo svoju škaredú tvár, ale Amerika po úteku z Afganistánu je už teraz porazená na Ukrajine. Už teraz, pretože sa ukázalo, ako zas špinavo a úboho blafovala.

Dúfam, že sa to jej blafovanie odhalí aj u nás, v Poľsku, Nemecku. Tento proces stále pokračuje, takže to síce nemúsí byť hneď, ale je to historické smerovanie. Otázka je naozaj tá, či to bude postupovať ďalej pomaly, alebo to udalosti na Ukrajine urýchlia.

Môžeme dúfať. Alebo tomu pomôcť. 

 

 
Norman

Až teraz som narazil na celé interview spomínaného Douglas MacGregora (FB Smeru).
Hovorí v podstate to isté, čo bolo za posledné dni, respektíve od samého začiatku operácie aj tu napísané.

https://www.facebook.com/smersd/videos/5208968429121865

Dúfam, že hlavne jeho slová - za pár dni môže byť po tom, sa naplnia.

Podľa informácii z východu zajtra azda Rusi neutralizujú Kyjev. Potom by ukrajinská armáda mala či mohla zastaviť boje.
Teším sa na následné skučanie naších svíň - napriek tomu, že bude mier. Lebo im práve vadí mier.

sandro

Kyjev sa neda neutralizovat. Ani zajtra ani za tyzden, ani o mesiac. Ak to teda nepremenia na horiace peklo ako v Groznom. Momentalne by mali nechat Kyjev uvarit sa vo vlastnej stave. Podsvetie a rozne zivly sa dostali k zbraniam a bude tam zabava.
Naozaj nechapem, co Rusi chceli dosiahnut touto zombie operaciou. Prvy den sa da z Ruskej strany hodnotit ako jednoznacny uspech, prisli tam myslim iba o jedno lietadlo. Mohli to robit docasne teda na styl Izreala: pri kazdej dodavke zbrani prikryt nebo a poslat tam stihacky alebo kalibre - bleskove akcie. Normalne nechat zapadom doniest transportery a tanky a potom ich poslat do srotu. Bol by to zaroven silny tlak a NATO by do konfrontacie neslo. V takejto situacii by bolo kazdemu jasne, ze pribrat UKR do NATO by znamenalo okamzite vyhlasenie vojny.

Ok, este sa moze stat, ze z nejakej budovy v centre Kyjeva povyskakuju tisicky dobre ukrytych ruskych Specnaz... :) Tak by to mozno slo...Americke a Britske tajne sluzby urobili fakt dobru robotu, diverzantov maju Ukrajinci vela vo vlastnych radoch, ale zatial sa im dari odkryvat ich.

Norman

Základný prístup: krajina sa neovláda tak, že do každej dediny a do každého domčeka sa dá vojak. Krajina sa ovláda ovládnutím uzlov.
Mesta sa neovládajú tak, že do každého paneláka sa nasáčkuje čata vojakov. Mesto sa ovládne ovládnutím uzlov. Stanica, radnica, dôležité námestia.
Ľudstvo viedlo mnoho vojen, a tie dokazujú, že to ide. Išlo to aj tam, kde sa to najprv zdalo nemožné.

Sám si kritizoval Rusov, že idú príliš šetrne. To platí na všetky mestá, ktoré obchádzajú, aj na Kyjev. Ale Kyjev je klúčová konzerva a tú musia rozpárať. Napisal som "neutralizovať", teda netreba nájsť gerojov na sídliskách - stačí obsadiť vládne budovy. Specnaz nemusia byť schovaní v Kyjeve, je ich dosť okolo.
Samozrejme, Rusi vedia najlepšie, dokedy musia nechať mesto uvariť sa vo vlastných výkaloch.

Nechápem, čo myslíš pod vetou "Americke a Britske tajne sluzby urobili fakt dobru robotu". Nehnevaj sa, platí to nielen na teba, ale máte tendenciu podliehať propagande. Ako asi pomohli americké tajné služby? Odkrývali ľudí s priateľským postojom voči Rusku? No, zrovna amíci sa vyznajú v pomeroch. (Tí im mohli poradiť asi tak, ako Naďovi - zavrite Hlavné správy - úplne hrubá a blbá rada). Pokiaľ viem, ukrajinská tajná služba a extrémisti zabíjajú každého, kto prejaví tendenciu sa vzdať, nejak s Rusmi kooperovať - to ale nie je odkrývanie špiónov, to je proste teror. Nu, kak skazať, ruskie tiež nebudú v tomto nejak cimperlich, nemyslím, že by za tie roky pokorovania Rusi v Rusku boli nejak pohoršení, keď tí rôzni vykorenenci a bastardi na Ukrajine budú vychladzovaní dočasným výnimočným stavom.
Tak to chodí, osobne odporúčam znova - samostatna Halíč s hlavným mestom Lvov, odzbrojená neutrálna malá republika pre tých, čo nechcú patriť do Ruska, ale tam si môžu žiť - a nech sa o nich Brusel stará, platí im humanitárnu podporu. To je z viacerých dôvodov geniálne prirodzená myšlienka. Ale to už je o inom, konieckoncov je to o ruskom víťazstve, na ktoré ty neveríš.

sandro

Malokto si uvedomuje hlbku toho, co sa aktualne deje najma v Charkove a Mariupole. Jedna sa o ruskojazycne obyvatelstvo, takmer kazdy ma rodinu niekde v Rusku. Dobre si pamatame ako nabehli tanky do ulic Mariupola ihned po majdane, z preventivnych dovodov. Niekoho tam aj presli a zopar ludi zastrelili - vsetko je dodnes na youtube pekne dohladatelne. Odvtedy je Mariupol okupovany pre nich nenavidenymi balakajucimi nacistami a nie nahodou sa tam Azov usidlil. Tam to nie je o tom, ze je im osud obyvatelstva lahostajny. Opak je pravdou, oni ich tam zadrziavaju pod hlavnami prave preto lebo proruske obyvatelstvo v ich vysnenej novej Ukro-risi nepotrebuju. A ak z nich zomrie hladom, smadom aj 200-300tisic, bude to vnimane skor pozitivne(chochlovia budu migrovat na juhovychod k moru a dokonca do rozvinuteho mesta). Zaroven sa to da nadherne cele zhodit na Rusov. 2 muchy jednou ranou! Rusi budu na vine - povrazdili statisice vlastnych.
Naopak, civilom v Sume uz bola umoznena evakuacia.
Aj napriek strasnym stratam, ktore Rusi utrpeli, su prave civili Charkova a Mariupolu aktualne najvacsim trnom v ich pate. Rovnako to bude aj v Odese.

Norman

Ale pochop, že to tu ľudia nebudú prežívať ako nejakú osobnú tragédiu - to od nás nechci, to od nás žiada aj televízia. Samozrejme, že sa tam dejú priamo teraz nechutné veci. Ale čo robiť? Tak isto to bolo v Iraku, veru nebolo to o nič menej kruté len preto, že to boli Arabi.

Ty vidíš všetko moc čierne. To, že teraz Azovci sa bránia v prevažne ruských mestách neznamená, že sa pre Rusko zrúti svet. A je predpoklad, že po vojne budú Ukri "migrovať" už tak len do riti niekam do Ľvova, nie k Čiernemu moru. A táto oblasť bude patriť Rusku.

Naozaj viac, čo škodí Rusku, nie sú občasné vojny a bombardovania (raz za dvadsať rokov nejaká vojna), ale to, že Rusi nevyužiju svoje víťazstvo. Skús uhádnuť, či po skončení terajších bojov rozdelia Ukrajinu , a nechajú si juhovýchod, alebo nie. Vhzľadom na Ruskú mentalitu by som povedal, že sa zas budú hrať na dobrákov a urobia, čo teraz prehlasujú - že nemienia rozdelovať Ukrajinu. Na druhej strane, v hre je Putinovo racio, ktoré dokáže robiť - ako vidíme - odvážne a tvrdé veci. Aj tak si už nemôžu poškodiť meno - predsa toto všetko nerobia len preto, aby sa zajtra stiahli?

buko

ze rukavice su uz dva tyzdne dolu a paste su uz tak krvave ze k rozdeleniu podla mna dojde. Ako budu presne hranice tazko povedat ale myslim, ze z povodnej Ukrajiny sa pekne ukroji a stane sa vnutrozemskym statom.
O tomto uz nerozhoduje iba Putin ale cele Rusko ktore do toho svojim rozhodnutim zatiahol a podla toho aka bude verejna mienka tak sa budu veci diat.

Sandro je opatrny pesimista, ale mozem aj za seba povedat, ze cakal som od rusov chirurgicky presny vojensky zasah s technikou a strategiou hodnou 21. storocia, ale toto sme (okrem par vynimiek) nevideli.

Vyzera to tak ze nateraz Zapadu dlhy tahavy a krvavy konflikt na vychode vyhovuje, tak o to viac by sa Rusko malo snazit cim rychlejsie tie ostrovy odporu zlomit a ukoncit to.

Pytam sa aj tu verejne - neviete o nejakej overenej charite pomocou ktorej by sa dalo pomoct?
Ale nie aby to skoncilo u dakeho oligarchu alebo nebodaj na nakup zbrani ale realna pomoc ludom co pred vojnou utiekli, opustli svoje domovy len s jednym kufrom.
Ked vidim tie zeny s malymi detmi ako vystupuju z autobusov, unavene, prestrasene, iba s par vecami co si narychlo pri uteku zobrali trha mi to srdce.. :(

Norman

Predvídať vojenský zásah je ťažko, respektíve je ťažko predvídať, kedy k nemu dôjde. Zvlášť, ak sa jedná o taký prelom, ako tu.
Tu treba uznať Sandrovi, ako človeku, ktorý zrejme žije viac v informáciách z regiónu a zrejme cítil, že to tam naozaj inak, ako otvoreným bojom, riešiteľné nebude.

Čo sa týka vojenskej efektivity a úspešnosti operácie - opakujem: vojna nikdy nejde tak, ako by "mohla". Nikdy sa nesplní optimálny plán. Ten musí byť, ale nikdy sa to nemôže plne naplniť. Najdôležitejší je záver, či na konci je druhá strana vykotená, vyčerpaná, vykuchaná. Ja pevne verím, že bude. (samozrejme, na Ukrajine bude aj potom zlý život, aj u nás bude potom zlý život, ale tak viťazstvo Ruska je naozaj najlepšia cesta, aby táto kríza či tragédia bola prekonaná).

K otázke: takú charitu nepoznám. Ale zas, k tomu čo píšeš, keď vidíš ... NA TO JE PROPAGANDA.
(neboj, tie ženy a deti budú onedlho žiť v Nemecku LEPSIE, ako tvoje deti a vnúčatá. Lepšie, ako naš deti, a to dlhodobo, práve preskakujú naše deti. Oni sú prešibaní a vedia, kam idú).

buko

no je PROPAGANDA a potom je aj realne utrpenie, strach, smrt

Ja TV uz vobec nesledujem, iba par stranok a telegram kanaly kde nepotrebuju davat masovu propagadnu skor davaju kratke rychle spravy, spravodajstvo s minimalnym komentarom.
Uteka sa na obe strany - do Ruska aj do EU a kde budu dlhodobo zit lepsie je tazko povedat. Dolezite asi teraz je aby hlavne zili a bez traumy.
Charitu budem zistovat a ked nejaku solidnu objavit tak to tu napisem.

Norman

že nesleduješ, ČO v tv dávajú. Takpovediac od rána do večera, vyčlenili na to RTVS3, v nemeckých kanáloch vyčlenili komerčnú RTL (kto to zaplatil?) a dávajú od rána do večera len jedno UTRPENIE, UTRPENIE, UTRPENIE.

Propaganda nie je o tom, že sa podsúvajú falošné informácie, ale hlavne o tom, že sa útočí na základné emócie. Na najprimitívnejšie emócie.

Samozrejme, pomoc bude treba, lebo ukrajincov porozvážali po obciach autobusmi a vrhli ich na krk starostov, ako kedysi testovanie. Obec , na, staraj sa.
(ja mimochodom pomáham nejakým ukrajincom už dávno pred vojnou, tým považujem svoj prínos pre tento pseudonárod za vybavený).

buko

skoda je mozno pre tych propagandistov ktori to podsuvaju, urcite nie pre mna :)
uz dlhodobo TV okrem sportu a nejakeho toho dokumentu nesledujem.
Co mam okruh znamych tak ani oni nie. A vobec nam to nechyba. Neviem aky serial prave bezi, nepoznam uz ani TV moderatorov a celebrity.
Zijeme trocha iny zivot, mam moznost travit vela casu na horach, v prirode a s ludmi ma spaja rovnaky zaujem a vasen a takychto temach sa skoro vobec nerozpravame. Je to celkom oslobodzujuci pocit.

Minule som bol po dlhom case v kaviarni Starbucks co bolo kedysi prezentovane ako vykvet toho najlepsieho co k nam zo zapadu prislo:
Predrazena, divne chutiaca kava, umelo vyzerajuce a chutiace presladene kolaciky, interier osuchany, spinavy a k tomu podivne sa tvariaci personal ktory ani neobsluhuje iba vykrikuje tvoju objednavku.
Presne ako cely Zapad. Vobec by mi nevadilo ak by sa vsetci tito znackovi frencajzovia a medialne domy zobrali a zdekovali sa odtialto tak ako to robia teraz z Ruska.

Norman

že napriek tomu si niekde videl "nešťastné matky s detmi". Takže pozor, ono si tá propaganda nájde cestu.
"Televízia" je dnes už vlastne len všeobecný pojem pre média. Dnes sú videá predsa všade, hlavne na webe. Aj na telefóne.
Samotnú televíziu už vlastne nepozerá nik, skoro každý tvrdí, že ju nepozerá. Pretože tam naozaj ide proste len vata. Ale - nik do domácnosti nevidí - ak to nevidia na webe, tak predsa len zapnú akože správy.
Potom sú tu ešte mladí - tí pozerajú tú modernú rakovinu - seriály. Možno aj tie naše - i keď to presahuje moju fantáziu, čo za myseľ dokáže jesť tú trávu.
Napriek tomu - aj TV správy sú pre tých, čo sa zamýšlajú nad mechanikou moci, ovplyvňovaním, dôležité - vidieť, akú propagandu momentálne režim podsúva. Od začatia vojny na Ukrajine sa to zmenilo neuveriteľne. To tvrdí každý. Pretože som to absolvoval, práve preto varujem pre hypnotizáciou, aj mimo tv, samozrejme.

Dnes, od začiatku vecí s Ukrajinou, ale naozaj mnohí doslovne utekajú pred pozeraním čohokoľvek v médiách, dokonca aj na webe správy. A súhlasím s nimi - toto je ťažký záhul, čo sa odvšadiaľ leje. Tu, Nadhľad, k tej záplave politického stresu bohužiaľ tiež prispieva - ale zas skúša ponúknuť tak potrebný KONTRAPUNKT (lebo samotná izolácia nie vždy stačí).
V každom prípade, aj keď tieto dva týždne zaručene zas porušujem psychohygienu viac, ako by som mal, pripomínam si tiež a stále, že sa treba vlastnej psycho kondícii venovať vedome.

kali

Tie názory o tom ako Rusom tá vojenská operácia nejde akože „podla plánov“ sú za jedno spôsobené propagandou mainstreamu ktorá je vzhladom na jeho prepojenia logická (to by ale každý osvietení mal vedieť prekuknuť), ale za druhé je zapríčinená aj istou dávkou rusofilstva ktoré sa rozmohlo v celej alternatíve a ruskú armádu do značnej miery predcenili. Jednoducho portáli ako bol napr už nefunkčný armadnymagazín.sk ospevovali ruské vojsko ako niečo čo je zo svojej podstaty neporazitelné a víťazstvo dosiahne už len tým, že existuje.
Toto všetko malo za následok až by sa dalo povedať príliš veľké očakávania v nejakom vojenskom strete, ale každá vojenská operácia má svoje nezdary a väčšinou nie vždy ide úplne podla plánu. Treba si ale uvedomiť dve zásadné veci. Za prvé, západ sústavne posiela zbrane Ukrajine a za druhé, Rusi zatial nevyužili svoje najlepšie zbraňové systémy a v podstate použivajú len výsadkárov, motorizovanu a obrnenú techniku a pechotu. Žiadne bulavy, žiadne zirkony a ani žiadne radioelektronický boj.
Putin si tiež nemôže dovoliť rozbombardovať celu krajinu, tak nasadil konvenčné vojsko. To ale nestojí proti chlapom na koňoch s mečmi, ale tiež proti nejakým tankom, delostrelectvu, minometom, granátometom atď atď... Okrem toho v prvý deň bojov, už aj hlavný prúd písal o tom, že Rusi majú pod kontrolou celý Ukrajinský vzdušný priestor, vojenskú infraštruktúru a letiská a keď toto ovládnete tak máte z polovice vyhraté. Takže aký neúspech, aká katastrofa? Ja neviem to si vážne niekto myslel, že Ukrajina bude vybavená do týždňa? Len pre porovnanie, USA ktoré do zbrojenia investuje päť násobne viac ako Rusi, smrdeli v Afganistane 20 rokov aby odtial nakoniec s hanbou zdrhli a v Iraku sú nepokoje až do dnes a rozhodne nemôžme povedať, že by tam nejak hladko zvíťazili. A to tieto krajiny nikto nedotoval zbraňami tak velkodušne ako to teraz robí celý Západ na Ukrajine

buko

pises:
"Rusi zatial nevyužili svoje najlepšie zbraňové systémy a v podstate použivajú len výsadkárov, motorizovanu a obrnenú techniku a pechotu. Žiadne bulavy, žiadne zirkony a ani žiadne radioelektronický boj."
vies aj odpoved na otazku preco? mne to veru nie je jasne..

Rusom tam robia sarapatu turecke drony Bayraktar a na dialku riadene ukrajinske Stugna-P, dalej americke Javeliny a svedske NLAW - protitankove zbrane, citujem:

The NLAW gives the enemy something to think about – they can no longer employ traditional tactics when faced with NLAW weapons. Their change in behaviour will force them onto the backfoot and put the odds in your favour. It is best in class for dismounted troops in all environments and terrain, providing the power when you need it.

Su to vsetko nove, moderne zbrane, ale zase nie su to ziadne cerstve novinky, su vo vyzbroji uz roky a ako sa na ne armada RF pripravila?

Ema

Na rozdiel od zabijáckych Američanov, ktorí idú z vojny do vojny, je toto pre Rusov prvá veľká vojna za celé dlhé desaťročia. Veď ich doboha nechaj, nech sa trochu ostrieľajú. Čo z nich hneď robíš handry. Vojnu nenatrénuješ na ihrisku, tú si treba nažiť, prípadne naumierať - to ti potvrdí každý americký generál.

Buko, a videl si ty v Pekingu to zlomené tatárske dievčatko Valijevu, fenomenálnu krasokorčuliarku? A počul si trénerku Tutberidze, ako jej vyčíta, že nebojovala? Všetci tí ruskí vojaci bojujú v proxy vojne s Amerikou za ňu - pretože nastal čas. Zoči-voči cynickému západnému monštru, požierajúcemu všetko krásne, by už dievčatá ako Valijeva samé nič nevybojovali.
Ponížená Valijeva s rukami na ľade štadióna na olympiáde, ktorú celý Západ ogrcal a pre zábavu si vymyslel obvinenie tatárskeho dievčatka z dopingu (krasokorčuliarky z dopingu, nonsens!), bol pre Rusov dôležitý moment.

kali

Buko z časti ti odpovedala Ema a z časti som odpovedal ja vo zbytku môjho komentu. Ale môžem to povedať aj tak, že tým že tie zbrane ešte nie sú použité možno len nepriamo dokazuje ľudskosť Putina a jeho generálneho štábu. Alebo ty by si tam hneď na Kyjev vystrelil jeden avangard a zrovnal cele mesto so zemou? Vážne očakávaš takýto anglosionistický spôsob vedenia vojny? Alebo vlastne ako si si predstavoval túto vojenskú operáciu? Lebo jedna vec je krajinu obsadiť a zbaviť ju obranných a vojenských prostriedkov aby sa zachovala ako tak civilná infraštruktúra a druhá ju kompletne zničiť na prach.

Norman

Čo znamená otázka
"Sú to vsetko nove, moderne zbrane, ale zase nie su to ziadne cerstve novinky, su vo vyzbroji uz roky a ako sa na ne armada RF pripravila?"

To ako chceme zrátavať, čo všetko je v RF armáde zlé? Načo? Je to obžaloba ruského vedenia (Putina), že nemali robiť celú túto operáciu? Nerozumiem fakt, čo vlastne chceš v reále podvedome povedať.
Veď buďme znova a stále racionálni. Operácia je už spustená, nemá zmysel ju TU nejak hodnotiť, jej priebeh ale ani jej odovodnenie, oprávnenosť ( podľa mnohých parametrov to bola nevyhnutnosť).
Zmysel má teraz už hlavne predpovedať, ako dopadne, a s akým priebehom, a kedy. A prípadne ako dopomôcť správnemu koncu. A to myslím koncu nielen na Ukrajine, ale aj u nás doma. Lebo aj tu sa mnohé môže zmeniť.

Ale myslím, že problém tvoj je ako u Sandra - vy čítate doslovne nepriateľskú propagandu a fakt jej veríte. Propagande o úspešností zbrani NATO! To je neuveriteľné, čo tam asi tak napíšu, čo je to do boha za úroveň?? To sme magori, aby sme tu toto preberali a vysvetlovali? (a to už druhý krát).

Kde sú na Slovensku chladné analytické mozgy? Kurňa, aspoň desať, ináč to tu skončí ako Sodoma Gomora.

sandro

musim sa ohradit - ved som tu uz pisal, ze ziadnu propagandu necitam. Ani e-denniky, ani TV. Teda okrem prveho dna, ked som zo zvedavosti oprasil niektore linky a nesklamal som sa. Uplne vymyslena paralelna realita. To uz ani nie je o produkcii hoaxov, to je doslova vymysleny dej, cely pribeh. V podstate s ludmi, ktori su na tomto ziveni uz nema ziadnu cenu ani diskutovat, je to iny svet a defacto ani nie je mozne rozoberat veci s tym suvisiace. Alternativa(ta znamejsia) tiez velmi slabe.. Skutocne zavazne info z terenu sa tam objavuju aj 2-3 dni po akcii. V tom case su to uz casto uplne bezcenne informacie.
Prava investigativa funguje aj v tomto case, len treba po nej ist. Jedine co sledujem su operativne realne spravy vojenskeho charakteru(asi 10-15 kanalov, najma Telegram), da sa vela zistit aj z neoverenych sprav, kto ma trochu rozumu a skusenosti, dokaze uz ako tak vyhodnotit ich doveryhodnost. A v neposlednom rade su tu tony obrazoveho materialu z oboch taborov.

Norman

Ako som už spomenul, propaganda znamená hlavne emočné spracovávanie. Za druhé, propaganda môže byť založená na pravdivých faktoch - aj tak je to z určitých dôvodov propaganda. A za tretie, môže byť preberaná do kruhu, do zdrojov, ktoré nie sú a nechcú byť nástrojom propagandy - ale sa týmto nimi stávajú.
Takže práve tvoja mienky, že žiadnu propagandu nečítaš - bol by som opatrný.
Preto dostal Naď pokyny, aby pozatváral všetko možné. Za chvílu bude chcieť zatvoriť aj aj Denník N - a nie je to až taký vtip - aj tam objaví informácie, ktoré budú "proruské". A naozaj budú.

Ale nemyslím to zle. Proste človeka zaujme negatívny fakt - a víri mu v hlave. Ale ide o to, čo s ním? A kto (z nás) môže naozaj povedať, že má nejaké seriózne informácie? Ale aj o to by nešlo - môžeme si domýšlať a projektovať. Ale ak to ústi do skepse a negativizmu - tak by som si dával pozor na vlastné emócie. Je to prirodzené, ale to fakt nemusí byť pravda, je čistá samoprojekcia pesimistického pohľadu.
Ešteže nebojujeme. Hech.

Mňa fakt zaujalo to tvrdenie, že či Rusi nemali byť lepšie pripravení? A čo ako? Ako spomenul Kali - my nie sme ľudia, čo verili v dokonalosť ruskej armády.
Samozrejme, že aj nadávať a kritizovať je často zmysluplné. Ale tvrdenie, že Rusi sú nejako slabo pripravení na protitnkové strely - to je predsa (aspoň teraz) tvrdenie úplne vycucané z palca.

sandro

Ano, o tomto cely cas hovorime. Kazdy den niekolko takychto konvojov spalenych, ci sa jedna uz o pasovu alebo kolesovu techniku. Ked si to vynasobime poctom ludi v posadkach, tak kazdy den takto zomieraju stovky mladych chlapov.
Snad od rusofilov nikto nechce aby sa chovali ako ''komicky Ali'' onehda v Iraku a hovorili o uspechu. O niekolkokilometrovej kolone, ktora je zaparkovana dlhodobo pred Kyjevom a caka na svoj dron ci delo, skoda hovorit.

kali

A to si čakal, že to bude bez strát, bez nejakej zničenej tankovej techniky? Zrovna tie protitankove zbrane sú jedna z najsilnejšich oblastí Ukrajinskej armády a už pred invaziou boli prognózi, že by ruskú inváziu mohli skomplikovať https://www.youtube.com/watch?v=m3clQXqneag. A celkovo Ukrajinská armáda, tiež nepatrí medzi tie najslabšie vo svete, tak ja neviem, ukázať sem videá so zničenými ruskými tankami dokazuje tak akurát len to, že majú nejaké straty, čo je vo vojne prekvapivo celkom bežná zaležitosť.

buko

aka vojna? mala to byt specialna operacia, pamatas?
Ide aj o prestiz rusov a ich armady vo svete.. tie stovky obhorenych tiel vojakov teraz koluju a budu kolovat erste dlho.

Norman

Hlavne že si myslíš, že nepodliehaš nepriateľskej propagande.
Všetky tie videá sú robené Ukrajincami práve preto, aby útpčili na tvoje nervy.
V tom prvom sa píše_
The Armed Forces of Ukraine claim they knocked out the first and last tank,...
Opakujem - "Ukrajinské sily tvrdia" Samotné video nie je až také jednoznačné.

Druhé:
Large portion of a Russian A/D Battalion was destroyed by Ukrainian Territorial Defense in Nikolaev
Teda zas nejaký text

Tretie: zopár mrtvol vojakov. No a? To už povedal kali.
Štvrté - nejasný operátor s nejasným výsledkom.
Piate - dvaja mrtvi ruskí tankisti. condition of the tanks unknown. Tam priamo ten Ukrajinec sa šklabí do kamery:
"Mama, priezžaj, zaberi jevo". Iba prasa si robí výsmech z matky mrtveho oponenta. Al TY hovoríš, že TY nepozeráš žiadnu propagandu, Buko.
Šieste: znova ten turecký dron.

Áno, je to to, čo som upozorňoval aj Sandra - mýty a propaganda.
A na základe nich odhadujete ako na fotbale - tamto sa mi nepáči, ale vyhraju. Alebo prehrajú. Začne protiútok. Veď niečo z tých tipov vyjde...
Ale sa pýtam - Načo? Zo žiadnych týchto vidí, zvlášť ukrajinských, sa nedá vyťažiť, čo sú naozajstné slabiny jednej či druhej strany.

A aká prestíž armády? Samozrejme, že bez krvi to nepôjde. Čo sa nevyriešilo politikou, musí sa riešiť takto. Prestíž sa určuje až podľa toho, kto má na konci navrch. Vieš, koľko hynulo Rusov v druhej svetovej vojne? Ale nakoniec vyhrali, takže mali prestíž. Podobne to bolo s Amikmi na druhom konci. Koľko ich skapalo v Ardenách a v Pacifiku, Ale nakoniec bol Japonske bez benzínu, a tak Tokyo kapitulovalo, a potom oni určovali, Čo sa počas vojny stalo a čo nie.

buko

Norman ja presne viem ako funguje propaganda netreba to vysvetlovat. Ano ta reddit stranka je pro-ukrajinska (ako ostatne cely reddit) ale to nic nemeni na tom ze:
a) tie videa su autenticke, nepotrebujem citat omacku a komentare okolo, staci mi to co vidim
b) tie videa su pravdive (na rozdiel od mnohych fake kde na ukrajinsku techniku dodatocne nasprejovali Z aby to prezentovali ako rusku a ine ukrajinske finty)
Jasne ze su aj presne rovnake stranky a telegram skupiny kde sa ukazuju len ukrajinske neuspechy a vyzdvihuju ruske uspechy.
Vo vojne asi tazko ziskat nestranny, nezavisly a objektivny pohlad, uz je tak prilis vela emocii, ide doslova o zivot.
A samozrejme ze kazda strana sa snazit sokovat, demoralizovat tu druhu. Vo vojne je bojova moralka extremne dolezita, to velmi dobre ukrajinci a ich"mentori" vedia.

Aj Saker priznava ze takyto vyvoj necakal:
"We underestimated the enemy’s power of informational, ideological, psychological resistance, they were waiting for us."
https://thesaker.is/the-opinion-of-a-professional-about-the-special-oper...

Asi to takto musi byt, vsetko nove sa rodi v krvi a bolesti.

Odlozim sem ruske podmienky na primerie k 10.3.2022:

Ukrajinská publikácia „Zerkalo Nedeli“ zverejňuje 6 podmienok, ktoré Rusko predložilo na ukončenie operácie:
1. Odmietnutie členstva v NATO. Neutrálny stav Ukrajiny. Rusko, ktoré zaútočilo na našu krajinu, je pripravené stať sa jedným z garantov.
2. Ruština je druhým štátnym jazykom. Zrušenie všetkých zákonov, ktoré to obmedzujú.
3. Uznanie Krymu Ukrajinou za ruský.
4. Uznanie nezávislosti DĽR a LĽR zo strany Ukrajiny v rámci administratívnych hraníc regiónov (vrátane území, ktoré v súčasnosti kontroluje Ukrajina).
5. Denacifikácia. Zákaz činnosti ultranacionalistických, nacistických a neonacistických strán a verejnoprávnych organizácií, zrušenie existujúcich zákonov o glorifikácii nacistov a neonacistov.
6. Demilitarizácia Ukrajiny. Úplné odmietnutie útočných zbraní, pod ktorými je možné v prípade potreby chápať akýkoľvek typ zbrane.
Informácia s najväčšou pravdepodobnosťou „unikla“ jednému z členov vyjednávacej delegácie z Ukrajiny. Všetko vyššie uvedené je veľmi prevdepodobné.

Norman

Vieš, každý vie, ako funguje propaganda, a predasa do toho padá. Je to ako s alkoholom - každý vie, ako funguje a oblbuje, ale to mu nepomôže, keď sa napije. Darmo človek vie, ako to funguje, keď sa tomu vystaví, tak ho to deformuje.
Opakujem, tieto videjká na webe nemôžu podať presné informácie o tom podstatnom.

Čo sa týka toho, ako operácia prebieha v provnaní s tým, ako bola naplánovaná ... STOP. Nik z tých, čo o tom píšu na webe, NEVIE ani prd, čo naozaj ruské vedenie plánovalo. Maximálne tak vedia, čo Moskva hodila do priestoru - a to bolo veľmi zdržanlivé. V podstate Moskva povedala - urobíme operáciu a uvidíme. Čiže najreálnejší postoj. Nestanovila si, ani len propagačne, žiadne ciele . Proste čo najviac zničiť nepriateľskú silu, potrestať čo najviac zločincov.

Všetky tie "údajné plány" sú len predstavy ľudí, ako by podľa nich taká operácia mala prebiehať. Sú to ich predstavy, napríklad tvoje, moje, ale predstavy sú to dokonca aj u tých, čo sú tam na mieste, dokonca aj vojaci a dôstojníci majú len svoje predstavy a nemajú celkový obraz o tom, ako to bolo plánované.

A aké sú predstavy? Všetci si spomíname na zaistenie Krymu 2014 - to bolo bezpochyby vojensky dokonalé, skoro žiadne veľké boje, to bolo optimálne. Dnes to tak nie je. Ale to je len porovnávanie reality s idealizovanou inou situáciou.

Ale nechcem sa rozpisovať. Väčšina ľudí nedokáže stráviť túto operáciu či vojnu samú o sebe, boli by radšej, keby nebola. Zrejme by bolo lepšie, keby nebola, alebo keby nemusela byť, to hej. Ale tento problém akceptácie vojny je prvý dôvod, prečo sú ľudia sympatizujúci s Ruskom náchylní k pesimistickému videniu.
Až druhé je to, žesa nedeje ani Československo 68, ani Krym. Ale KTO to naozaj predpokladal? Pochybujem, že Moskva rátala s podobne ľahučkým priebehom.

Situácia je nejasná a riziková, dochádza k ničeniu, vyčerpáva to každého, kto sa tomu venuje (a nedá si bacha, nestanoví si mieru). A každý, kto sa vyčerpá, potom reaguje skepticky a kriticky. Zbytočne kriticky, lebo takáto negatívna kritika ničomu nepomôže, ani nám samým nie.
Vojna je svinstvo, vojna je aj plná porážiek, a hlavne je plná nervovývh zrútení, vyčerpania.
Nebol som nikdy v skutočnej vojne, iba na tej mierovej, ale toto viem. A aj tam to vlastne platilo. A vlastne teraz sme vo vojne, aj keď vzdialenej. Základ je rátať s dlhým behom, rozložiť si sily, a nepanikáriť. Konieckoncov, takéto akcie robia štáty aj preto, aby sa ich armáda (aj obyvateľstvo) poučili a zocelili na vlastných chybách. To nik nepovie, lebo celá verejnosť je infantilná, ale tak to je. Aj to je jeden motív, prečo toto Rusko spustilo.

Ukrajina je veľké sústo. Chcú ju len navrtať a zlomiť, mohlo to prebehnúť za dva týždne, to by bolo optimálne. Teraz zrejme príde k vyčerpaniu Ukrajiny, k naozaj nepríjemným veciam. Ale predpokladám, že Rusko to vojensky zvládne, len to bude všetkých naozaj stáť veľa. Pre nás predpokladám, že Rusi naozaj vypnú plyn a ropu, alebo to pretnú samotní Zelenského bastardi - a Slovensko skolabuje. Hospodársky aj politicky.
Nehovorím, že sa tak naisto stane, ale je to pravdepodobné. Čo bude potom, čo ten kolaps bude u nás znamenať, to si naozaj netrúfam ani trocha predpovedať. To bude ako lavína - v nej odporúčajú skúšať plávať, ale to nefunguje, proste que sera sera.

buko

s tym co pises suhlasim. a aj s tym ze
len som tu chcel (spolu so Sandrom) na pravu mieru uviest fakt ze Rusi na zemi nemaju az taku vyraznu prevahu a ze maju aj straty a problemy.

Toto je inak zaujimava sprava - facebook na svojej platforme oficialne dovoli a nebude postihovat prejavy nenavisti voci Rusku.
Zdanlivo v tej spleti informacii bezvyznamna spravicka ale naplno odhaluje tu obludnost ich rozmyslania ze im nejde o mier, nekonfliktnost, deeskalaciu. Nenavist, vrazdenie, amoralnost.. cokolvek je dovolene - ked je to namierene voci tej SPRAVNEJ skupine, ktoru oni posvatia.

https://www.reuters.com/world/europe/exclusive-facebook-instagram-tempor...

Dusanbe

Z celej sily volá po vypnutí ruského plynu aj ropy v celej EÚ.
Asi dostal noty.

Súčasne v tom istom odseku nájdete, že Slovensko bude za prerušenie dodávok energonosičov cez naše územie žiadať kompenzácie !!!
Už máme rovnako infantilných "politikov" vo vláde ako poliaci či ukrajinci, keď pľuvali a vyhrážali sa Rusku, ale súčasne sa hlasno a arogantne dožadovali transportu ruských surovín cez ich územie.
Asi to jedna mater, spoza oceánu, vychovala.

Ema

V nemocnici v Mariupole nikto nezahynul.
Naozaj vrchol propagandy, urobiť z toho druhú Operation Carthage.
Aj v tomto prípade platí, že Anglosasi len projektujú vlastnú zhovädilosť voči civilom, zveľaďovanú najmenej od druhej svetovej vojny.

sandro

mozno aj zomrel, ale maximalne tak z 36.namornej ukro-brigady, ktora tam mala stanoviste.
Prave sa stalo to, coho sa vsetci obavali.. Podminovana cast Fyzikalneho institutu v Charkove buchla. Samotny reaktor zrejme ale nie, fuka dnes juhozapadne...Proste dalsia provokacia a zajtra sa bude zapadna cast sveta pohorsovat nad teroristami z Ruska a milimetriku od nestastia.
Prikladam ukazkove chirurgicke bombardovanie - ako sa to ma robit(a nie tie brutalne obrazky skazy z kazdodenneho kobercoveho bombardovania Mariupola): https://www.youtube.com/watch?v=CowOdkKNb0A . Este im to tam po vybuchu aj dalej krasne svetielkuje..
Syria mala obrovske stastie, ze prisla na rad ako posledna a toto uz kvoli Ruskej PVO nebolo mozne. Mosul to stastie nemal.

Dusanbe

No, hypersonické rakety sú na útoky voči objektom ukrajinskej armády úplne zbytočné.
Tie sú predsa určené na iné ciele.
Nespravili by nič viac, než spravia rakety a náboje, ktoré používajú teraz.
.
A jadrové zbrane - tie sú pripravené na skutočného nepriateĺa, nie na Ukrajincov.
O tom, že ich nechcú a ani nemôžu použiť, je zbytočné baviť sa.

Systémy rádio-elektronického boja - možno sú lokálne používané, nevieme, ale neviem, aký významnejší vplyv by mali mať na súčasný charakter bojov.
Mohli by možno eliminovať Bayraktari - ale tie je zrejme lepšie rovno zostreľovať, čo sa aj deje.

Charakter operácie - pretože je to skutočne operácia - vojna by vypadala naozaj trochu inak - určuje prvotná ruská snaha maximálne eliminovať straty na životoch civilistov.
Že to ukrajinská armáda zneužíva - je zrejmé aj z tých informácií, ktoré prenikajú.
Skrývať palebnú techniku a ťažké zbrane medzi paneláky sídliska je riadne chrapúňstvo.
Alebo by to spravila ľubovolná iná každá armáda v defenzíve ? - Asi by sa nepostavila na šíre polia a lúky a čakala tam, než ich rozpráši letectvo, raketové vojská a moderné kaťuše nepriateľa?
Neviem, nemám praktické skúsenosti, ale keď by som išiel brániť svoju rodinu a deti, tak by som asi delo, či tank, nepostavil na detské ihrisko vedľa nášho paneláku, vy áno ?!?

Čo presne sa skutočne deje na jednej alebo druhej strane - nevieme, pretože to nehovorí nik.
A média sú plné propagandy, veď to vidíte aj sami - boj o totálne ovládnutie verejnej mienky a elimináciu akýchkoľvek iných pohľadov či názorov ,je v dnešnej dobe vedený možno rovnako profesionálne a rozhodne, ako sú vedené skutočné bojové operácie.

Niekoľko faktov:
- USA aj ďaľší poskytujú ukrajinskej armáde on-line informácie zo satelitov a všetkých ďalších dostupných špionážnych prostriedkov - v Poľsku lietajú okolo ukrajinských hraníc non-stop americké špionážne lietadlá + k tomu internet + mobilné siete + agenti + samotné ukrajinské obyvateľstvo.
Takže ukrajinskí bojovníci môžu mať veľmi presné informácie o polohe a sile ruských jednotiek.
Západ sa im postaral ešte aj o satelitné spojenie, takže aj pri výpadku mobilného spojenia, či rušení vojenských spojovacích prostriedkov - nemusia ostať bez spojenia.

- protitankové zbrane a prenosné protilietadlové rakety do 4000 m - naozaj fungujú a súčasná bežná ruská technika nemá voči nim spoľahlivú ochranu. Západ sa postaral o ich urýchlené a masívne dodávky ukrajinskej armáde. Aby bol rýchlejšie dosiahnutý mier, pravdaže.
Ak vývoj skľzne do nejakej podoby "partizánskeho boja" - narobia tieto zbrane ešte Rusom veľa škôd.

Ako pracujú ruské výzvedné prostriedky nevieme - nad územím, kde je potlačená protilietadlová obrana by mali nepretržite lietať drony a lietadlá a detailne monitorovať činnosť nepriateľa a mať teda absolútnu informačnú prevahu a využívať to.
Ruské útoky postupne likvidujú vojenské objekty, deň za dňom toho Ukrajincom ostáva menej a menej. Naposledy to boli, okrem iného - zásoby paliva, ktoré leteli v noci do vzduchu - sklady PHM.
Takže ruský prieskum zrejme funguje, nakoľko dobre ale nevieme posúdiť.

Ruská armáda má na svojej strane výhodu obrovského prečíslenia a prevahy v počtoch vojakov aj ťažkej techniky a takmer úplnej likvidácie a teda absolútnej prevahy v oblasti leteckej techniky - čo je dôležité.

Rusi sa budú snažiť čím skôr donútiť bábku Zelenského k podpísaniu dohody, v ktorej budú naplnené ich ciele, kvôli ktorým operáciu začali.
Budú postupne ničiť ďalšie vojenské objekty a veľké zoskupenia ukrajinskej armády. A budú sa snažiť vyhýbať bojom v obývaných zónach, mestách.

Je otázne, či konečne tomu šašovi Zelenskému už došlo, že už nič podstatné, čo by ho zachránilo, od Západu nedostane.
Alebo či mu ešte stále z Ameriky dávajú nejaké nádeje, aby tragédiu svojej krajiny a občanov, do ktorej ich zavliekol, ešte chvíľu naťahoval.
Myslím, že pre USA sú životy Ukrajincov rovnako dôležité, ako osudy Iračanov či Beogradčanov počas leteckých bombardovaní v amerických "misiách".
Jediné, čo by ich mohlo motivovať k zmene je, že na nich nejako negatívne doľahnú ruské vývozné embargá a vzniknutá kríza na trhu s ropou a plynom. Tejto reči rozumejú oveľa lepšie, než nejakej humanitárnej tragédii ukrajinského národa.
Ale tu bude zrejme viac poškodená Európa a USA nakoniec budú profitovať - takže môj tip je, že to ešte budú naťahovať a Zelenskij to bude akceptovať, pretože je to bábka od začiatku.
Napriek tomu, že si veľmi želám, aby sa toto úplne zbytočné zabíjanie medzi Ukrajincami a Rusmi v mene cudzích záujmov urýchlene skončilo - tipujem, že to ešte tak skoro nebude...

buko

vdaka za odpovede, odpoviem vsetkym. Aby bolo jasne: situaciu na Donbase sledujem uz ako zacala v 2014 a vtedy som na dennej baze s napatim sledoval vyvoj (samozrejme nie z mainstream medii). Uz vtedy media pohodlne ignorovali fakt ze bataliony ktore tam bojuju su otvorene neonacisticke, agresivne voci ruskemu obyvatelstvu - proste chamrad.
Uz vtedy sa spekulovalo "co by bolo keby tam prisla riadna ruska armada a nie len dobrovolnici".
No, jednoducho neprisli - nebol asi este cas.
A teraz po 8 rokoch prisli a samozrejme ocakavania boli zvratit tento sialeny vyvoj ked Rusi boli v krajine kde sa narodili a ktoru ich predkovia vybudovali obcania druhej kategorie, nechceni, trpeni.
Nevravim ze tie ocakavania sa nenaplnaju, iba opatrne kritizujem slabiny, pretoze nemozme sa tvarit ze ziadne nie su..
Ale zrejme ako pise Ema, ruskej vojnovej masine zrejme trva par tyzdnom kym sa zohreje na prevadzkovu teplovu.
Bayraktar dron zaznamenaj nejake zostrely ruskej techniky, ale zas nie je to ziadna wunderwaffe, rovnako ani tie jednorazove rakety ktore moze odpalovat jeden clovek.
Darmo zbabely zapad posiela svoje bazooky, zostanu na skladoch, alebo sa na ciernom trhu rozpredaju, ked za chvilu uz nebude ochotny ci schopny ukrajinec, ktory by z nej strielal.
Takze zaverom - blitzkrieg to nebude a zrejme asi nemala byt.
Cielom vsak MUSI zostat rezignacia Zelenskeho alebo aspon jeho fakticke odstavenie od moci, demilitarizacia a denacifikacia ukrajiny a priclenenie casti uzemia formalne ci inym zvazkom k RF.
A samozrejme na globalnej urovni preformatovanie sfer vplyvu, toku penazi a energii.

buko

hmm, takze US financovane biolaboratoria o ktorych Rusi zacali prvi rozpravat boli v US kongrese potvrdene nikym inym ako
Viktoriou "fuck the EU" Nudelmanovou

https://twitter.com/JackPosobiec/status/1501331348207771649

Takze labaky zalozili a prevadzkovani USA (CIA) a Nulandova sa to teraz snazi otocit ze Rusi idu urcite spravit nejaky biochemicky false flag / utok.

https://twitter.com/fasalash/status/1501333884197236739/photo/3

Sranda je ze dost velke % ludi je uz tak zmagorenych ze zozerie hocico, aj toto.

Norman

dal som sem tie informácie, čo zverejnili rusi.
http://www.nadhlad.com/content/biolaboratoria-financovane-usa-odhalene-n...

K tvojmu linku: Nulandová sa pri poslednej vete ešte aj uškrnula, podvedomé naznačenie, že nič iné než toto tvrdenie, obviňovať naspäť Rusov, im nezostáva. To je ukážka, ako americkú politiku určujú do veľkej miery oduté chazarské kvargle.

buko

americka zahranicna politika v kocke:
1. "Klam, klam, klam! Zapieraj, zapieraj, zapieraj!"
2. "Falosna vlajka! Postvi druhych proti sebe!"
3. "Obvin druhu stranu z toho co sam pachas."

Dusanbe

Ukrajinci zajali ruských záklaďákov, toto sa nemalo stať, podľa Putinových slov tam vôbec nemali byť, nemilé:

https://www.rt.com/russia/551571-ukraine-conflict-russian-conscripts/

Norman

Taká veľká operácia nemôže byť robená iba nejakými špecforses. Rusi tam určite majú odvedencov, možno aj viacmenej nejakých donedávna civilov, určite práve na logistiku, v tých konvojoch, na "pomocné" funkcie.

Neviem, čo kto všetko povedal, ale ja som nezachytil, že by boli nejak odvedenci vylučovaní z boja. Veď aj n Donbase bojujú ruskí civili vo veľkom, čiže aj v oficciálnej ruskej ideológii sa rusi nikdy nebránili a nebránia všeľudovému zapojenia ľudu do bojov.
Chápem, že doma posľubovali matkám veľa, ale účasť mladých Rusov a straty - tomu sa nedá vyhnúť. nezabúdajme ale, že USA posielali odvedencov na smrť do Vietnamu, robili to dlhé roky a tiež to, napriek veľkým demonštráciám, v pohode ustáli. A to boli pohodové roky s rozmaznanou mládežou a išli zomierať skutočne ktovie za čo niekam za more - proti tomu Rusi sú odmala vychovávaní k boju za Ruskú mať, na SVOJEJ pôde dupľom.

Dusanbe

vyhlásil, že tam idú len profesionálni vojaci.
Nemyslím, že by vedel, že to tak nie je a takto na "drzovku" klamal.
Bolo to zásobovanie - a prepadla ich nejaká rýchla ukrajinská profesionálna jednotka, zajala a zmizla.
Čiže partizánsky spôsob boja - toto bude komplikované.

buko

"Čiže partizánsky spôsob boja - toto bude komplikované."

- veru. toto je to co ma najviac trapi. S obrovskou konstantnou a neutichajucou podporou zo Zapadu sa takato vojna da viest roky a vycerpavat bude okrem ukrajincov aj rusov, kym zapad zostane nedotknuty.
cela europa toto vidi ako prilezitost zastrielat si do rusov bez toho aby sa sami museli fyzicky zababrat od krvi.

Co sa tyka zakladakov - zrejme slo o omyl, avsak na takychto omyloch pada verejna mienka - to su ti ludia, tie matky, ktore svoje deti posielaju do boja.
Putin vyhlasil aj ze do vojny nebudu povolane ziadne rezervy a cele to vybojuje s profesionalnou armadou ktoru ma.

Ema

A čo zákaz medzinárodného obchodovania s vodkou? Nič?

Dusanbe

týmto činom a dňom zaradilo do arény medzinárodnej politiky ako rovnocenný partner tých najväčších svetových hráčov - chcelo by sa povedať, :-)
Alebo sráčov ?
Teraz neviem, veď ona to história časom ukáže, tak ako to spravila už aj v minulosti.

Ema

...a zajačí pysk, opitý euroslávou podvečer vyhlásil k téme "prechodu na iné palivové zdroje" pre tlačovú agentúru: "Treba si však uvedomiť, že slovenské rafinérie sú technologicky stavané na ruskú ropu. Ak sa chceme baviť o inom type ropy, bude to vyžadovať investície do technológií."
S ním sa o tom nikto baviť nebude, ale aj tak by ho mali jeho poradcovia upozorniť, že Slovensko má jedinú rafinériu. A tá patrí Maďarsku.

Dusanbe

som si doteraz, že Remišová je v zostave slovenských momentálne vládnucich politikov, napriek všetkému - výnimočný zjav.
Ale keď sa tak na to pozerám, asi som ju preceňoval - ani Heger a tí ostatní, za ňou až tak veľmi nezaostávajú.
Všetko blahoslavení dediči kráľovstva nebeského - chudobní duchom.
A národu zas ostane len ten plač nad plynom za 3 000 Eur/1000m3 a škrípanie zubov nad benzínom za 5 Eur/liter.

sandro

hah, a ja jazdim za 0,1e/kWh. Nedavne sme tu o tom pisali. Kto ma dnes fotovoltiku a elektromobilitu, je vysmiaty. Ja som vysmiaty v tomto smere.

Dusanbe

niečo ušetríš na svojej individuálnej doprave, pravdaže.
A čosi na spotrebe elektriny v domácnosti.
To je tiež plus.
Ale musel si najprv zainvestovať a počítať s dlhou niekoľkoročnou návratnosťou.

Ostatné problémy a dôsledky toho, čo na nás eurohujeri pripravujú ťa ale neminú.
Ropa, plyn - to totiž nie je len PHM, ktoré tankujeme do rodinných áut, či palivo do domáceho UK - to iste vieš.
Takže sa usmievať môžeš - než vystúpiš z elektromobilu a zistíš, že ceny všetkého uleteli niekam veľmi vysoko.
Malý príklad - jeden rožok, pri nových cenách elektriny pre pekárov - vychádza vraj na 50 centov.
ALE - to bolo ešte pred pár týždňami, pred tým, než ceny pšenice stúpli o takmer 100% !!!
Toľko k rožku - ostatné, so zohľadnením, že hnojivá, energie, plyn, ropa - vstupuje do všetkých výrobkov - si vieš predstaviť sám.

sandro

mas samozrejme pavdu, ale ono je to ako v tom vtipe - chcel som sa proste len pochvalit.

nové