Umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví

Zeman bol a zostal výborný tvrdý komentátor.

"Umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví" - narážka na to, že by mali zniesť to, čo im patrí - to je jediný správny prístup k vydieračom.

Bonmot prezidenta Zemana výborne reaguje na drzosť (českých) "umelcov", ktorým výbuch nákazy bráni v usporiadavaní ich platených akcií a oni z nejakého nejasného dôvodu žiadajú peniaze od všetkých občanov. Prečo si ich nežiadajú len od svojich priaznivcov?

Je nejasné, ako sa dá určiť, kto je"umelec" a kto nie. Rovnako nejasné je, prečo by zrovna "umelci" mali mať nejaké ekonomické vymoženosti. Keď je doba dobrá a oni sa brodia v prachoch, vtedy sa oni nejdú deliť s nezamestnanými a chudobnými pracujúcimi. A ak to aj náhodou robia, tak nech teraz podobne čakajú na milodary. Nemôžu tu celý čas presadzovať kasínový kapitalizmus a teraz zrazu pre seba chcieť socializmus. Nech im Havlová dá zo svojich miliónov. 

Čo sa týka slovenských umelcov, u tých platí samozrejme to isté. Chcú azda teraz podporiť socialistické myšlienky poslanca Ľuboša Blahu? To sa mi nechce veriť.

A že zahynie umenie? Každý, kto hlása, že nejaký nedostatok peňazí môže ohroziť umenie, nevie o tvorivosti nič. Pravé umenie nemôže zahynúť - zmiznúť môžu len plochí exhibicionisti, packali, otravní snobi - tých všetkých nebude škoda.

Ešte treba doplniť, že kým rôzni títo bezcenní kunstleri sa domáhajú peňazí, dnes namerali v Česku 8800 a u nás 1887 nových infikovaných za deň. 

 

 
Ľubov

Caro nechceneho. V tomto videu hovori jeden zo zakladatelov VPN,ze od sameho zaciatku vedeli (tvari sa,ze mal pochybnosti),ze "zabity" student Smid bol hercom,figurkou STB.
Napriek tomu opisuje ,ako "spontanne"zalozili v spravodlivom hneve VPN.Neverim mu ani slovo. https://1989.sng.sk/verejnost-proti-nasiliu

Dalej som prisla k smutnemu poznaniu,ze divadelni herci a divadla vseobecne su tymi zdrojmi hniloby, nie umenia,ktore by napravovalo svet. Preto sa teraz prirodzene presuvaju na miesto,kam patria,do spodnej casti pyramidy.

ilusion

To je ďalšia výhoda pandémie, že je kľud od všelijakých tých umelcov, ktorí ešte minulý rok bliakali, že nikdy sme sa nemali lepšie. No len sa situácia trocha uvoľnila a začali natáčať, hneď nervy do hlavy. Už som seriáli Oteckovia kukal, ako sú tu predsudky voči Rómom.

Každá minca má však dve strany. Vo filme Muž na mesiaci Andy Kaufman raz pustil Američanom vážnu hudbu, tak ho skoro ukameňovali, lebo oni chcú zábavu a bitky. Problém je, že poriadne umenie umelca dnes neuživí, lebo oň má záujem málo ľudí.

Norman

dnes, vďaka informačnému webu, má každý toľko umenia, ako nikdy predtým.
A aj sa ukazuje, že všetci ľudia majú talent na umenie a nepotrebujú tie draho platené opice (v akomkoľvek druhu umenia).
Minule tu ktosi spomenul akési malé (amatérske?) umelecké spolky a tak - nuž, ak si odmyslíme tento extrém, že je zákaz akéhokoľvek zhromažďovania sa, tak práve malé amatérske skupiny či umelci by mohli ťažiť z toho, že tupé opice živené zo štátnych dotácii v (na slovenské pomery) neuveriteľne drahých divadlách či filmoch, dostali vďaka pandémii po frňáku a skolaboval ich nechutný biznis..
Ale to všetko by tým celebritám prešlo, kašlať na nich, sú aj iní, horší paraziti - ale NEMALI sa miešať do politiky. Kto sa hrá s ohňom, spáli sa. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Kde sú dnes tie svine, prečo nejdú debatiť s občanmi do verjnorpávnej televízie, life? Blačať z pódia z reproduktorov - to vedia.

A čo sa týka iného druhu umenia - v Blave je, len trocha preženiem, skoro na každej druhej ulici nejaká malá "galéria". A divákov nula, nula koma nula, zero. Ľudia o to nemajú záujem. Tie rôzne mazanice už ľuďom zhnusili aj celé výtvarné umenie, aj keď tam zavesia niečo dobré, normálni ľudia už na to ostentatívne kašlú - a to robia veľmi správne.

Ľubov

ze si bol v kine, pôjdes na Karla teraz vo stvrtok ? Myslim,ze 15.steho je oficialna premiera na Slovensku.
Ja chcem ist,ak ma pustia.
Karel Gott nam posledny krat posle trocha tej vzacnej esencie ,ktorej jednoducho uz niet...niekde sa stratila

A v decembri ma premieru Jakubisko( 82),tiez mi to pripomina rozlucku,povedal,ze je posledny zo svojej triedy.

https://www.youtube.com/watch?v=tIKidbpF38E&ab_channel=MiroZbirkaVEVO ,tak pozeram,ze to ma jeho rukopis.

Norman

som bol za posledných 5 rokov asi raz, na toho Havla, a aj tam ma vlastne poslali z jednej nemenovanej redakcie, heh. V každom prípade som neplatil.
Teraz by som naozaj aj kvôli hnusu do kina nechodil. A ani by ma nepustili.
Filny sťahujem, ale aj to už nejako blbne. A máme jednu nemenovanú káblovku, ale ani tá nestojí za to, no, niekedy hej.
Karol Got nie je moc pre mňa :-)
A Jakubiska - sorry, toho považujem za magora, chápeš, poznáte tu už môj postoj ku "slovenským" umelcom.
K tomu videoklipu - úplne v dobrom- áno, Jakubiskov rukopis - ale vážne - ja TAMTO nepovažujem za autentickú slovenskosť. Je to skôr zavádzanie do stratena.
Ja mám proste inú históriu :).

Ľubov

respektujem ,co hovoris. Viem samozrejme,ze Jakubisko nie je slovensky,dostal sa kedysi k tomu,ze ho novinari nazvali "Fellinim vychodu" a tak sa tejto cesty drzal. V Nevere to trocha,ozaj len trocha povolil,ale prave Perinbaba je tym prespikovana. Vsak vies,Giulieta Masina bola dokonca Felliniho zenou, tam bolo dlhorocne priatelstvo .Beriem Jakubiska takeho,aky je.
No kino uz mam vyriesene,dnes som videla oznam,ze sa vsetko rusi,aj Karel.
A to nie je vsetko,rusi sa po 114 rokoch aj vyroba lentiliek.Mozno si myslite,ze je to len taka somarina,ze na cukrikoch nezalezi. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vyroba-lentilek-v-cesku-po-114-l...
Opak je pravdou. V skutocnosti je to mavnutie motylim kridlom.Burka pride.
Lentilky, zbohom,a dakujem...

Norman

nič netrvá večne, ale ver mi - ty si už navyknutá na podobné veci. Stačí sa trocha uvoľniť a voľne sleduj, ako to bude zmáhať mladých. Naozaj ich neľutuj.
Ja viem, je to trocha škodoradostné - ale chcem ti dať naozaj funkčnú radu, výnimočne, čisto z normálnej praxe. :-)

Náhodný okoloidúci

Lentilky sa využívali na vytváranie cukrárskych umeleckých diel, česť ich pamiatke, s láskou budeme spomínať.

Ale nielen z tohto príbehu vyplýva ponaučenie. Ak podľahneš dristom o "strategickom investorovi", tak o všetko prídeš a staneš sa na vlastnom území otrokom otročiacim na cudzom majetku. Ak vôbec budeš mať nejakú prácu. "Strategický investor" v skutočnosti nie je strategický investor, ale strategický okupant.

ilusion

A majú v tých galériách aj čierne štvorce? Lebo dnes je už umením aj prázdne plátno.

To miešanie do politiky vadí aj mne. Tanečníkom z filmu Backstage vyčítali, že nemali dobré herecké výkony. Furt lepšie, ak sa tanečník pchá do herectva, čo sa v tom filme proste muselo, ako keď sa herci miešajú do politiky.

Včera ma naopak potešili v seriáli Nový život. Učiteľ tam zavolal na žiaka: Hej ty s tým divným nápisom." Kuknem na ten nápis na tričku a vidím tam nápis Zomri.

nové