Unabomber má 80 rokov

Theodore John Kaczynski sa narodil 22. mája. 1942 v Illinois, USA. Od detstva bol výnimočne talentovaný, a tak ako 16. ročný nastúpil na Harvardovu univerzitu, ktorú skončil ako 20 ročný. Pokračoval v doktorandskom štúdiu matematiky v Michigane, ktoré dokončil v roku 1967 s titulom PhD.

unabomber kaczynski

Theodore Kaczynski v dobe súdu.


Stal sa odborným asistentom na University of California, Berkeley, historicky najmladší v tejto hodnosti na tejto univerzite. Kariéra, ktorú mal pred sebou, zdánlivo nemala vadu.

Bola to ale doba slobody, doba spochybňovania všetkých dogiem a Ted bol vždy neviazaný mysliteľ. Po roku práce zo školy odišiel, zrejme nespokojný s atmosférou a nezmyselnosťou práce univerzity.

Po pár rokoch skúšania sa usídlil v Montane, kde viedol jednoduchý život v horskej chate, za veľmi málo peňazí a míňajúc minimum zdrojov. Nemal tam ani elektrinu a tečúcu vodu. Ako sám hovoril, týmto svojím životom dokazoval, že i moderný človek dokáže byť sebestačný.

V lese si čítal knihy o sociológii a politickej filozofii, ovplyvnili ho hlavne práce Jacquesa Ellula. Možno by v horách prežil pokojný život, taký, aký chcel predviesť, ale civilizačný behemot sa dotiahol aj do lesov Montany. V blízkosti chaty sa začalo ťažiť drevo, stavali sa nové cesty.

Kaczynski sa cítil zahnaný do kúta a začal sa brániť. Od roku 1978 začal posielať výhražné dopisy a prvé jednoduché bomby. Adresátmi boli univerzity, prípadne priamo osobnosti vedecko-industriálneho sveta. Túto svoju vojnu viedol 17 rokov, pretože režim ho nebol schopný vypátrať. Kaczynskí mal v detstve nameraných IQ 167, neskôr, po zatknutí, mu policajní psychológovia namerali IQ 138 (iq stupne prihliadajú na vek, v princípe by teda čísla mali byť rovnaké - ale rozdiel sa dá pripísať nemotivovanosti testovaného a naopak premotivovanosti testujúcich forenzných technikov chcejúcich dokázať, že je chorý).

 

Neznámy posielač bomb dostal v tlači meno Unabomber, práve pre svoju kritiku týchto inštitúcií. Možno by sa tento prípad ťahal donekonečna a zostal nevyriešený, ale Kaczynski sa po takmer dvoch desaťročiach rozhodol, že predá svoj osud za možnosť publikovať svoje názory. Ponúkol polícii, že nebude páchať ďalšie kriminálne činy, ak pár hlavných masmédií uverejní jeho Manifest.

 

Úrady súhlasili a Unabomber manifest bol v roku 1995 zverejnený. Priniesli ho časopisy ako Penthouse, The New York Times či Washington post.

Ako sa dalo predpokladať, masové uverejnenie tejto práce bolo pre Kaczinského osudové. Jeho vlastný brat so ženou v texte spoznali jeho myšlienky, a udali ho. Vedeli, kde je jeho chata a zvyšok už bola policajná rutina. Zatknutý bol 3. apríla 1996.

Kaczinského vojna trvala 17 rokov a na strane režimu si vyžiadala život 3 ľudí, 23 bolo zranených. Na taký dlhý čas to bola jedna z najmierumilovnejších vojen.

V máji 1998 bol Unabomber odsúdený na doživotie. V súčasnosti, keď sa dožíva 80-tych narodenín, žije vo veznici ADX Florence v Coloradu, kde sú aj iní prominentní väzni.

 

Vo väzení napísal knihu Technologické otroctvo, v ktorej zhrňuje filozofiu o ceste industriálneho ľudstva. Dá sa nájsť na webe v angličtine. Jeho Unabomber Manifest vyšiel aj v češtine, v angličtien napríklad tu.

Bol nakrútený dobrý dokument   "Unabomber – Jak to vidí on sám" (2020),

slabší dokument Manhunt (2017)

a hraný, ale dokumentárne štylizovaný film "Ted K" (2021)

 

S odstupom času možno skonštatovať, že Kaczynski spoločnosť nezmenil. Na také niečo nestačí jeden človek, akokoľvek šikovný. Jeho slabosť nebola v tom, že zabíjal ľudí, ale skôr v tom, že dosiahol len na nepodstatných. Ted Kaczynski nezabil milióny vojakov a civilov, takže nie je vojnový hrdina, zabil len troch - takže je zločinec.

Napriek tomu sú tieto témy a myšlienky stále aktuálne, ba zrejme čoraz aktuálnejšie. Kaczynski napriek svojej genialite a vzdelaniu zrejme nenašiel metódu, ako pechoriacich sa bláznov zastaviť, to by sa musel stať zázrak. Faustova bariéra sa tak stále blíži a zrejme nie je v ľudských silách to zastaviť.

Pri Kaczynskeho dlhovekosti je mu ale zadosťučinením aspoň to, že sa možno stane ešte osobne svedkom dôkazu toho, že mal do veľkej miery pravdu. A že je nepochybné, že Unabomber sa stal už dávno kultovou postavou, historicky indikujúcou osudový problém ľudstva.

 

0
Ema

ktorý vyšiel vo vydavateľstve Votobia v roku 1997 - aj s varovným predslovom a správu FBI, ako inak. Dal sa ale interpretovať, že pozor na mizerné bomby a hysterické švagriné.

"Nemyslite si, že systém prestane vyvíjať ďalšie techniky kontroly ľudského správania a prírody, len čo prekoná krízu niekoľkých budúcich desaťročí, a že ďalšia kontrola už nebude k prežitiu systému potrebná. Naopak."

Unabomberovi chýba v base divoká príroda. Ale aspoň nevie, že z nej už takmer nič nezostalo a že sme uprostred kolapsu, ktorý predikoval.

V dokumente o ňom jeho príbuzná dojate hovorí, aký to bol milý chlapec, ale odrazu sa niečo udialo - a stal sa z neho vrah. Smrk. Keby nastúpil do US Army a urobil veľkú kariéru v zabíjaní ľudí, rodina by bola na neho pyšná.

kali

To sú tie žvásty všetkých zdomestikovaných ľudí ktorým sa už dávno otupili všetky prirodzené inštinkty a otroctvo v ktorom žijú už ani nevnímajú a čo je horšie, každý kto nato upozorní je zrazu nejaký podivín s ktorým sa niečo „udialo“. Unabomber ich nazýval presocializovaný:
„Morálny kódex našej spoločnosti je taký prísny, že nikto nemôže myslieť, cítiť a konať úplne morálne. Niektorí ľudia sú tak vysoko socializovaní, že pokus myslieť, cítiť a konať morálne na nich kladie vážnu záťaž. Aby sa vyhli pocitom viny, musia neustále klamať sami seba o svojich motívoch a hľadať morálne vysvetlenia pre pocity a činy, ktoré sú v skutočnosti nemorálneho pôvodu. Na označenie takýchto ľudí používame termín „presocializovaný“. „
Ale tento text mi pripomenulo aj známeho finkseho ekológa a prírodovedca Penttiho Linkolu https://deliandiver.org/2021/01/prelidneni-zeme-pentti-linkola.html

nové