Uznaná nezávislosť Donecka a Luganska

Putin včera oficiálne uznal Doneckú a Luganskú nezávislé republiky. Je zrejmé, že je to jediný krok, ktorý dnes mohol zabrániť veľkej vojenskej akcii Ukrajiny v týchto oblastiach.

Každý národ má právo na samostatnosť a slobodu 

Donec a Lugansk sú oblasti, ktoré majú problém s ústrednou vládou v Kijeve od revolúcie v roku 2014. Preto sa už vtedy rozhodli pre samostatnosť, a na tú majú plné právo. 
 
Tieto pnutia sú dôsledok rozpadu ZSSR v roku 1991, ktoré síce prebehlo relatívne hladko, ale predsa len vyvolalo už niekoľko vojenských konfliktov, hlavne na Kaukaze. Vytvorilo viacero despocií, napríklad Kazachstan a Azerbajdžan. Najväčšia neusporiadaná hranica ale vznikla medzi Ruskom a Ukrajinou. Táto nerobila problém, kým zo zotrvačnosti Kijev išiel paralelne s Moskvou. Keď ho ale v roku 2014 ovládli proamerické sily s jediným zámerom, oslabiť a rozbiť aj Rusko, došlo k politickému zemetraseniu. Odtrhol sa Krym, Doneck, Lugansk, Ukrajina sa fakticky v dôsledku svojej šialenej revolúcie čiastočne rozpadla. To sa historicky bežne stáva. V tieto dni sa len zo strany Moskvy oficiálne potvrdilo toto status quo.
 
Západ to, samozrejme, zatiaľ neuzná, práve naopak, ako som napísal minule, bude mať konečne zámienku na zdôvodnenie svojho politického aj ekonomického kolapsu, ktorý nastáva. Západ a Amerika sa v tomto bude válať ako prasa v hnoji. Navyše sa stoprcentne pokúsi poštvať Ukrajinu do reálnej vojny s Ruskom, do ktorej by Amerika dodávala palivo, zbrane, a sama by sa v suchu škerila na tom, akí sú ti ukrajinskí gojim zasa blbí.
 
Okrem rozsiahlejšej klasickej vojny hrozí zaručene vojna "sankčná". Európa na pokyn Ameriky údajne zavedie nejaké ďalšie sankcie. A je dosť pravdepodobné, že sa tok energií z Ruska do Európpy zníži, ak sa celkom nezastaví. A znova sa marťania za oceánom budú škeriť, akí sú Európania blbí. A ako ich držia za krk. 

Otáča sa kyvadlo?
 
Je tento krok Moskvy prvým pohybom, ktorým sa napnutá pružina začina vracať na druhú stranu? Áno, kyvadlo očividne dosiahlo svoj maximálny krajný bod. Dá sa povedať, že chápadla Ameriky,  ktorými sa pokúšalo polepiť a manipulovať Rusko, praskli a odpadli.  Chápadlá nevydržali giga sily, ktorými na nich geopolitická situácia pôsobila - a Rusko sa týmto aktom oslobodilo
 
Oslobodíme sa aj my spod chápadiel Amerického behemota? Priamo a okamžite nie, ale je to možné. Ak sa látka začne trhať na jednom mieste, jej rozpad potom pokračuje pozdĺž švíka ďalej a ďalej veľmi ľahko. Lavínový efekt nie je vylúčený. USA su v hroznom stave a Európu súčasný režim ťahá do kolapsu - a tak aj kolaborantské potkany budú hľadať inú cestu, utekať z lode.
 
Kosovo a južné Slovensko

Kosovo je príklad, že Západ uznáva právo malých oblastí odtrhnúť sa od materskej krajiny. Kosovo je síce pre Slovensko nebezpečný precedens vzhľadom na maďarskú menšinu na juhu - ale realistická pravda je, že ak niekto niekde podnikne masivný a dlhotrvajúci útok maternicami, ako Albánci v Kosove, tak sú formalizmy a uznania už nepodstatné. Etnické menšiny treba riešiť vtedy, keď vznikajú a nemajú sa ignorovať - ináč povedú vždy k napätiam a k vojnám. Etnické zloženie krajov treba mať pod kontrolou, jazykovou, kultúrnou a ekonomickou - a tak sa vyhnúť problémom. Pretože ak etnická menšina už jestvuje a je schopná sa osamostatniť, učiní tak. Proti tomu sa nedá bojovať "neuznávaním", ale pozitívnym prístupom, kým je čas. Nie ustupovaním, ale pozitívnou kontrolou situácie. 
 
Na Donbase to ale aj tak nebol pochybný prípad nárastu ruskej populácie, minimálne nie v posledných rokoch. Tieto oblasti sú proste etnicky ruské už dlhodobo, a problém tam vznikol hlúpym akceptovaním náhodných hraníc v roku 1991. Tieto oblasti proste do Ukrajiny nepatrili už vtedy. Toto je jeden základný zločin Jeľcinovej vlády.
 
Samotné Kosovo je problém posledného celého storočia, kedy sa Juhoslávia nedostatočne bránila imigrácii a rodeniu cudzincov. To je základný problém Kosova. Žiaľ, ako vidno, čo sa raz vyhralo krvou v boji, dá sa prehrať slizom maternice.
 
Ale to je len vysvetlenie pre poriadok, v najbližších časoch bude mať Európa vážnejšie problémy, ako tieto ťahanice menšín. 

Predpoveď

Dá sa jednoznačne predvídať, že Európu čaká "hospodárska kríza", ale tento raz skutočná, nie len ťahanice miliardárov o čísielká. Takisto burzová panika môže byť skutočná. To je prvá predpoveď. Režim poženie straty smerom nadol a ľudí doslovne zoderie z kože. Už sa tak deje.
 
Druhá vec je otázka vzrastu realistickej národnej politiky v našich krajinách. Je to jediná správa cesta, ale dav, ako napísal jasne už pred vyše sto rokmi Le Bon, nemá žiadnu skutočnú racionalitu, a je to skôr kvapalina riadená šialenými  Bernoulliho rovnicami. Takže v tomto je ťažko v niečo nasito dúfať. Dá sa ale predpovedať, že dopyt po realistickej národnej politike porastie. Ale aj pokus ju zvrátiť
 
Tretia vec je, či bude veľká vojna. Ale poviem to tak - po prvých dvoch bodoch je táto otázka už naozaj treťoradá, priam nepodstatná. Nehovorím, že živí budú závidieť mŕtvym, ale ľudia budú mať toľko zrútených snov a sociálnych utópií, že na nebezpečenstvo zbraní a bômb už len mávnu rukou.
 
Triáda
 
Zažili sme prechod spráchniveného komunizmu do zhnitého kapitalizmu, zažili sme jednu cvičnú, veľmi miernu pandémiu, a teraz to vyzerá, že môžeme zažiť aj veľkú vojnu. Nie že by panbožko musel posielať všetky tieto dary, začína to byť trocha únavné. Ale zas, keď človek vidí tu polúciu, čiže pošpinenie noosféry ľudskej civilizácie, tak je jasné, že sa tento hnoj len tak sám a bezbolestne nevymetie, akže je to v konečnom dôsledku nevyhnutné, a vlastne dobré.
 
Slovenská politika
 
Pre slovenskú vnútornú politiku je tento posun jednoznačne dobrou správou. Vnútorné sily a snaha o slobodu a nezávislosť sa aj tu jedného pekného dňa presadia. 
 
To, že proamerickí trpajzlíci budú poskakovať a volať po útoku na Rusko, to je druhoradé - aspoň budeme vidieť, kto ešte stále visí na šnúrkach amerického monštra. Je ich ešte dosť, ale ak sú takí militanti, nik im vlastne nebráni, aby odišli bojovať proti Rusom na Ukrajinu.
 
Nemožno čakať, že Slovensko sa pridá a samostatne uzná dve republiky na Donbase. Ale je plne legitímne rokovať o tom najmä so svojimi európskymi susedmi a uznať Doneckú a Luganskú republiku spolu s nimi.
Je to bezpečnostná realita, ktorú musíme akceptovať. 
 
 
0
Norman

Korčok práve priam priam vyhlasuje vojnu Rusku. Keďže ale vie, že to nemôže, vyhlásil "vytláčanie opozície" z verejného priestoru. Ten neoboľševik chce zakázať akúkoľvek politickú opozíciu.
Treba na to pamätať. Sme už definitívne vo vojne, vo vojne a so zaoceánskou hydrou a s jej chápadlami-vlastizradcami u nás.

Norman

že "NATO bude brániť svoje územie".
Ukrajina nie sú územia NATO, o Donbase ani nehovoriac.

Korčok hovorí, že Putin prehráva. Hlas sa mu ale trasie, klame. Po 3 otázkach, 2 z toho od starého Kordu, radšej z tlačovky utiekol. Ten potkan má strach, nevie, čo má robiť.

Takto funguje politická sila a politický tlak. Ich slabosť treba využiť.

sandro

Nord Stream 2 projekt ukonceny. Americania si mozu dat fajku k tomuto tasku a spokojne pozerat, ako sa Slovania navzajom nenavidia a mozno sa zacnu aj vo velkom zabijat navzajom. Tento rok zacina pre anglosasov velmi dobre.
https://www.rt.com/russia/550232-germany-suspends-nord-stream/

Norman

Musíš viac dôverovať svojmu šerifovi tam ďaleko. Nechcem presviedčať, ale vidím pesimizmus, a považujem za zbytočný.

Nordstream2 je potrebný pre Nemcov, tam sa ešte uvidí, kto koho rozoštve a kto bude poslúchať. Oni ho aj tak donekonečna necertifikovali. Teraz síce povedali stop, ale to sú len keci. Ešte im bude ruský plyn tadiaľ dobrý.

Slovanov na východe sa už podarilo rozoštvať v 2014 roku. A dosť tam bolo nenávisti aj predtým, každého proti každému, takže to nie je nič nové - a aj to prejde. Ďalšie naťahovanie tej rany na Donbase by nenávisť skôr prehlbovalo - denné strielania a podobne. Takto sa tam možno na hraniciach naozaj prestane strielať. Lebo medveď (za hranicami).

K tomuto kroku siahla Moskva po dlhých rokoch a zrejme vie, čo robí.
Ja predpokladám, že s Kyjevom Moskva nebude viesť veľké boje - skôr ho postaví pred určitý tlak, aj ekonomický a Kyjev stiahne chvost, alebo otočí.

Ak máš nejaké dobré kontakty v Rusku, nech ti napíšu, čo si tam ľudia myslia. Môžeme to dať tu, alebo to posunúť povedzme do HS, tam ti za to ruky vybozkávajú - aj v minulosti sa vyzdvihli práve vďaka vojne v Donbase (bohužial, aj oni sú len a len noviny)

sandro

Mna najma zaraza tupost beznych Ukrajincov. Ok, da sa argumentovat, ze tie zapadne regiony UKR su naozaj len mozno 3.generacie, odkedy neziju v zemi a nemozno od nich ocakavat velku orientaciu v geopolitickom diani, ale aj tak ma to vzdy zraza na zem. Ved srdce snad maju aj oni, ked uz mozog absentuje. To su skutocne ludia, ktori vobec Rusku otazku neriesili(okrem volieb, kde tupci volili prozapadne a najma vychodna cast prorusky, akurat ze toto nebolo spojene len s proruskostou, ale aj s normalnostou), vobec ich nezaujimala, zili normalne svoje zivoty v Kyjeve napriklad. A odrazu vsetci blaznivo nenavidia Rusko. Stacilo zopar miliard aby ta nenavist preskocila z cierveno-ciernych a uz nenavidia aj oni. Detto Ukrajinci na Slovensku, ktorych poznam vdaka tomu, ze pozname u nas roskojazycnu komunitu.

Aj ked tu casto lameme palicu nad nami, tak Ukrajinci, to je este len ina kava. Ak budu Ukropi robit zle na stycnej linii, tak pevne verim, ze sa podari zachranit okrem Donbasu aj Charkov a Odessu, ale obavam sa, ze toto je konecny stav.

Takisto som zvedavy, ci sa bude dat vobec este normalne cestovat, je mozne, ze nasi psychopati vyhostia celu diplomaticku misiu Ruska na Slovensku(ak to dostanu prikazom). Ocakavam to. Zaroven sa zacne uplne inak jednat s inym nazorom, ako je povoleny. Bude povolene aj fyzicke nasilie voci takymto ludom. Jednoducho zacina doba, kedy uz akakolvek normalnost pojde bokom a toto nastavenie uz nevyfuci len tak kominom. To sa znormalni uz len velmi silnym konfliktom, ktory zase veci usadi na cas do normalu. Takze ja ako to tak vidim, tak nemam byt preco optimistom, zial, kazim vam to tu :) S odstupom casu je vsak uplne jasne, ako dolezite bolo mat tu teraz tuto babkovu vladu spinavych niktosov.

Norman

to, že nastal prelom a fakticky horšie časy, to je isté.
Ja len tak všeobecne, že to (azda) nebude až také zlé, ako sa to z určitých pohľadov dnes javí. Situácia už aj tak bola zlá, nič sa nezhoršilo, skôr naopak.

Ale samozrejme chápem, že pre ľudí so záležitosťami a kontaktami priamo v Rusku tieto udalosti znamenajú mnoho priamych obtiaží a bolesti.

Proste sme vošli do mrazivej vody a šok je veľký. Ale treba cez to prejsť. Nijako by sme sa tomu nevyhli. Ako v tej bájke - nech by jahňa urobilo čokoľvek, vlk ho aj tak obviní a pokúsi sa ho zožrať.

Ema

No aha, ako sa vyjadrili korporátne mediálne splašky:

Veľkí exportéri zemného plynu, ktorí sa expresne hneď dnes zliezli na samite, varovali, že nemôžu zaručiť ceny ani dodávky, keďže kríza na Ukrajine tlačí ceny tejto suroviny v Európe na rekordné maximá.

Katar, ktorý je hostiteľom rokovaní, uviedol, že producenti plynu pracujú na zabezpečení „dôveryhodných a spoľahlivých“ dodávok, keďže obavy Európskej únie o dodávky z Ruska zasiahlo aj rozhodnutie Nemecka zastaviť projekt plynovodu Nord Stream 2. Katarský minister energetiky povedal, že jeho krajina pomôže Európe, ako sa len dá, no bezprecedentné ceny, ktoré platia európski spotrebitelia, sú „v Božích rukách“.

To fakt katarský šejk Saad Šarída al-Kaabí spomenul židokresťanského boha?

Každopádne cena zemného plynu bude 2000 eur a viac. Navyše, Katar a ďalšie producentské krajiny chcú dlhodobé zmluvy až na 25 rokov.

"Spojené štáty požiadali Katar, aby pomohol Európe v prípade prerušenia ruských dodávok, ale minister energetiky povedal, že jeho krajina nedokáže zachrániť Európu sama. Rusko sa podieľa zhruba 40 % na dodávkach plynu do Európy a Katar len asi 5 %. Pre arabskú krajinu je tak „prakticky nemožné“ nahradiť prípadný výpadok ruských dodávok."

Katarský emir, šejk Tamím bin Hamad ál Thání, však uviedol, že krajiny fóra „tvrdo pracujú na zabezpečení dôveryhodných a spoľahlivých dodávok zemného plynu na svetové trhy a na udržaní stability týchto trhov“.

Jo, tešíme sa, že namiesto ruských nedemokratov budú o európskej energetike rozhodoval takí titani demokracie ako šejk Tamím bin Hamad ál Thání. Hurá, hurá, hurá.

Istý Robert Habeck, vicekancelár Nemecka a minister pre hospodárstvo sa dnes nechal počuť, že EÚ bude musieť zaplatiť "fosílnu daň". Čiže žiadna ropa a zemný plyn z Ruska. Ausgerechnet teraz neuhasiteľne blčia ich VW elektromobily na nikým neriadenej mega lodi pri Azoroch - a je také akési symbolické.

Norman

Nuž, veci sa pohli a aj keď sme teda celkovo optimisti, je pravda, že to je len optimizmus stoického pozorovateľa. Situácia sa takmer iste vyvinie tak, že ceny všetkého stúpnu , a ceny energií najviac. Na Slovensku si viem predstaviť chaos a naozaj rebélie nešťastných ľudí.
Nechcem to ani nejak implicitne podporovať, ale naozaj tu asi bude aj živelne tiecť krv. Sme jedno z najslabších ohniviek v EUrope, sú síce aj chudobnejšie krajiny, ale tam sú ľudia zakorenenejší a stabilnejší. Tu na Slovensku mnohí ľudia stratia nádej a akúkoľvek cestu.

A do toho príde Brusel zasa s Arabmi.

Len pripomínam, že toto nie je dôsledok rozhodnutia nikoho, len stav, ktorý zákonite musel skôr či neskôr prísť. Je vlastne prekvapivé, že prišiel až tak neskoro.

Čiste teoretické zadosťučinenie je, že infantilní proameričania už teraz trpia a budú trpieť oveľa viac, ako normálni ľudia. Už teraz sa im zrútil ich svet, normálnym ľuďom sa bohužial možno teiž trúti, možno nie, ale teda až neskôr a padnú z menšej výšky.

Ema

filcové papuče a chlpatý pléd.
Aby ju nestudenilo, keď sa bude prihovárať národu, aby jedol apple pie, keď nemá chlieb.

A potom si oblečie tie šik maskáče, čo dostala, ľahne si za stoličku a bude robiť ratatatata.

Norman

Heger a Čaputa, sú to proste švejkovia, čo sú pápežskejší než pápež. Keby záležalo od nich, tak by Naď už odzajtra hnal Slovákov na východný front.
(ale Naďovi by sa to asi už nepáčilo, už teraz sa mu trasie hlas a hýbe prstíkmi, keď stojí za keckultom na tlačovke.)

Ema

mrviť prstíkmi a opotievať lysinu.
No veru, plniť si "domácu úlohu (homework)" od oplotenej ambasády, ktorá ho aj tak "na konci dňa (at the end of the day)" kopne do gulí, nie je med lízať.
A to som spomenula len dva z najhnusnejších idiómov, ktoré tieto proamerické pytle hnoja používajú.

Norman

Hej, tá jeho lysina rýchlo stratila lesk.
Viem si predstaviť, ako tento dubák Naď mal v takej či onakej forme teraz nejakú komunikáciu s ústredím, a poskakoval:
"Ale teraz to na Rusov vytiahnete, že, teraz im to politicky a ekonomicky natriete, heheh hhihih"
A oni ho potklapkali po plešine, "Si ti kokot" a kopli ho do zadku .

Hm, ktovie, ako sa vyvíja jeho záložná verzia teplého miesta v štruktúrach NATO či priamo USA. No tipnime si - 1. vyvíja sa svetovo, všetko je isté ... alebo 2. sa to "samozrejmééééé" podpíše .... na budúci rok, alebo potom, dont panic, neger ...

slaven1

> Len pripomínam, že toto nie je dôsledok rozhodnutia nikoho, len stav, ktorý zákonite musel skôr či neskôr prísť. Je vlastne prekvapivé, že prišiel až tak neskoro.

Socialistický fundament - pionieri so svojou výchovou k pracovitosti a láske k vlasti - sa ukázal ako odolný prvok. Žiaľ ľudia pomaly odchádzajú do dôchodku a do riadiacich funkcií prichádzajú Husákove deti vychované Rytmusom (som zvedavý čo prinesú mileniály, ktorým homosexuál Branislav dorazil vzdelávací proces).

> Hm, ktovie, ako sa vyvíja jeho záložná verzia teplého miesta v štruktúrach NATO či priamo USA

Tak ako NATO alebo USA: dolu vodou a NATO k rozpadu a teda, bude, bude miestečko, len.. no nejde to hneď.

sandro

sef Naftogazu, s neuveritelne priliehavym menom pre zapadneho Ukrajinca, vrestal na briefingu, ze Rusko zacalo dodavat minimalne povinne objemy pre EU trh. A uz to zacina, ak teraz povie tento vytrety Jurko, ze Rusi nedodavaju, tak som zvedavy, ci sa niekto odvazi oponovat a hadat sa, ze je klamar a Rusi naopak hovoria pravdu. To ze ide plyn cez Ukrajinu je naozaj zle.

sandro

jeden klip a trochu Ruskeho sveta od mojej oblubenej kapely Otava Yo z Petrohradu. Videl som ich uz 2x nazivo. Nedavno boli dokonca v Bratislave. Toto zvyknem posielat warmongerom z mojho okolia a ludom, ktori maju pri zmienke Putina zachvat ako ked posadnuty jedinec dostane pred ksicht kriz:)
https://www.youtube.com/watch?v=1wjLI2eslv8
Je vtipne ake rozdielne reakcie to dokaze navodit u normalnych ludi. Ja sa za takeho povazujem a u mna su to skor prijemne pocity lebo ten klip je tak robeny. U nich to je zachvat zurivosti:) Prave tymto testom nepresiel moj dlhorocny kamarat. Ako odpoved na tento link som dostal siahodlhy traktat z ktoreho ide silny dusevny nepokoj a tazke emocne vypatie :)) Mozno to ma povod v pocite, ze niekde si nejaki Putlerovci takto nazivaju v nekonecne velkej krajine a prirode a oni sa tu musia venovat kazdodennemu stvaniu.

Dusanbe

Túto skladbu som ešte nepoznal - príjemné.
Otava Yo sú "páni muzikanti" /a dámy, pravdaže/.
Aj ich video-klipy sú parádne.
Za všetko hovoria komentáre pod pesničkami tejto kapely - zišiel sa tam celý svet.
Jeden príklad /Rusi/ za všetky:
"Toto je najlepšia propaganda na lásku k vlasti, akú som kedy videl "
A odpoveď: "Toto nie je propaganda. Toto je láska k vlasti !"

Vidieť ich naživo - to musí byť radosť, to ti v dobrom závidím. Ja som sa cez ten tvoj link nakoniec "dostal" až na tento ich dlhý koncert:
https://youtu.be/_mK4vWSCKmQ

A strávil som večer s Otava Yo, :-)
/pozor, veľa írskej muziky - toto nie je typická Otava Yo - pre neznalých/
Neľutujem ani najmenej, musím povedať, že prekvapili poriadne - naozaj to vedia, presúvali sa svetom hudby a štýlmi úplne suverénne a napriek tomu, že to je tematicky StPatrick festival - bolo to ako celok fajn a zabudol som na chvíľu na tú súčasnú mizériu, čo sa na nás teraz valí z rádií.

Už sa to nedá počúvať ani pri kratšej jazde v aute - správy plné nekonečnej tupej opakujúcej sa propagandy, drísty čo povedal ktorý pľž z našej vlády, prekladané nejakým hlavno-prúdovým skuvíňaním, pravdaže v anglickom jazyku.
Prepínam na pamäťové médiá v rámci aktívnej psychohygieny. Budem musieť dokúpiť SD karty, toto sa ešte bude dlho ťahať, :-)

Dusanbe

sa chystá nakopať Rusko do zadku:

"The British Army can deal a heavy blow to Moscow’s troops and kick Russia in the “backside” if push comes to shove, the UK’s defense secretary has declared amid an escalating standoff over Ukraine.

In a speech to military personnel on Wednesday, Ben Wallace insisted that history shows the UK’s soldiers would be able to take on the Eastern European nation’s forces if required, based on their defeat in the 19th century Crimean War.

According to the minister, the Scots Guards regiment “kicked the backside of Tsar Nicholas I in 1853 in Crimea,” and “can always do it again.”

“Tsar Nicholas I made the same mistake [President Vladimir] Putin did... he had no friends, no alliances,” he added."

https://www.rt.com/russia/550372-britain-backside-kick-threat/

Ema

Moskva pripomenula Londýnu Charge of the Light Brigade - jeden z najhorších omylov britskej armády v histórii

V reakcii na stredajšie vyjadrenia britského ministra obrany Bena Wallacea, ktorý sa odvolával na krymskú vojnu z 19. storočia, ruské ministerstvo obrany vyzvalo svojich britských partnerov, aby si ujasnili historické fakty.
Hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov: "Odporúčame, aby britský vojenský personál pozorne študoval nielen geografiu Ruska, ale aj jeho históriu, aby neobohacoval naše spoločné vojenské dejiny svojimi životmi kvôli slabo vzdelaným britským politikom."

https://www.rt.com/russia/550373-britain-crimean-war-wallace/

Dusanbe

politická scéna robí taký praktický experiment, že či pri absolútnej prevahe a servilnosti main- streamových masmédií a tuposti voličov, môžu byť vo vrcholovej politike aj úplní nevzdelanci, ignoranti a arogantní hlupáci - a systém pôjde aj tak ďalej rovnakým smerom a rýchlosťou.
Zatiaľ sa to potvrdzuje - preto v ďalšom kole plánujú do vládneho kabinetu dostať politikov s už priamo lekársky diagnostikovaným dawnovým syndrómom, nie len čo tak vypadajú.

Ale nie je to len výlučne britská špecialita, bohužiaľ.