Veľké skupiny mužov s automatickými zbraňami

To je kúsok z dnešnej správy TASR. Oznámili nám v nej, že jeden muž bol postrelený pri potýčke medzi migrantmi v severosrbskej obci Horgoš na hraniciach s Maďarskom, privolaná polícia zadržala množstvo ďalších mužov. Obyvatelia Horgoša privolali políciu s tým, že migranti v obci na seba strieľajú. Policajti po príchode na miesto činu vo štvrtok večer našli 20-ročného muža dvakrát postreleného do hrude a skupinu šiestich mužov.

V srbskom pohraničí táboria tisícky migrantov a mnohokrát sa pokúšajú dostať cez žiletkový plot do Maďarska, väčšinou s pomocou prevádzačov. Maďarskí policajti migrantov často zatláčajú späť a tí potom trávia v oblasti celé mesiace, a naďalej sa pokúšajú dostať do západnej Európy.
Srbská polícia oznámila, že pomocou dronov sa pokúsi zadržať všetkých ľudí zapojených do štvrtkovej streľby a do pokusov prepašovať migrantov cez hranicu. Šéf srbskej pohraničnej polície Mile Jandrič neskôr uviedol, že v oblasti objavila približne 600 ilegálnych migrantov.
Srbské médiá informovali, že videá zo sledovacích kamier v Horgoši ukázali, že cez obec vo štvrtok večer prechádzali veľké skupiny mužov s automatickými zbraňami a smerovali k hranici s Maďarskom.
Migranti prichádzajú do Srbska zo Severného Macedónska a Bulharska, potom sa pokúšajú prekročiť hranice do členských štátov Európskej únie - Maďarska a Chorvátska. Väčšina pochádza z Afganistanu a Sýrie, ostatní sú z Blízkeho východu, Afriky alebo Ázie. Nedávno Srbsko, Maďarsko a Rakúsko oznámili spoločnú akciu na zastavenie prúdu migrantov cez tento región.
 
Pred nájazdom agresívnych hord, sformovaných z populačných prebytkov hlavne Blízkeho východu a Afriky, nás chráni toľko opľúvaný Orbánov plot. Maďarsko ho postavilo z vlastných peňazí, bruselskí buzeranti neprispeli ani vindrou. Je tragédiou, že si musí Európa budovať takéto líniové stavby ničiace zvyšky prírody, len aby zastavila drzých ilegálov.
Čo sa zbraní týka, Chochlandia ich dodáva na čierny trh toľko, že sa máme na čo tešiť. Horgoš je len začiatok.
 
Medzitým v Bruseli
 
... ministri vnútra EÚ mimoriadne rokujú o náraste počtu migrantov v Európe, prichádzajúcich  cez západobalkánsku trasu. Výsledok: akčný plán!
Diskusie, na ktorých Slovensko zastupuje minister vnútra Roman Mikulec, sa týkajú aj spôsobov, ako zabrániť nárastu nelegálnych migrantov, ktorí sa cez západný Balkán opäť vo veľkých počtoch dostávajú do strednej Európy, čo vedie k obnoveniu kontrol na vnútroschegenských hraniciach.
Stretnutie bolo zvolané v období sporu medzi Francúzskom a Talianskom po tom, ako Rím odmietol povoliť pristátie lode s 234 migrantmi na palube, ktorú prevádzkuje francúzska humanitárna organizácia Ocean Viking. Migranti, ktorých pravicová vláda Giorgie Meloniovej odmietla prijať, boli nakoniec 11. novembra vylodení vo Francúzsku.
Napätie medzi Parížom a Rímom vrátilo do diskusie mimoriadne citlivú otázku solidarity medzi krajinami Európskej únie, súvisiacu s migráciou. Podľa práva Európskej únie je za prijatie osoby a spracovanie žiadosti o azyl zodpovedná tá členská krajina, na ktorej územie migrant prvýkrát vstúpi, čo je pravidlo, ktoré vytvára nezhody medzi členskými štátmi eurobloku.
Tlačová agentúra AFP pripomenula, že v reakcii na "neprijateľný" postoj Ríma oznámil francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin pozastavenie prijímania 3500 žiadateľov o azyl vo Francúzsku, ktorí sa momentálne nachádzajú v Taliansku. Túto reakciu Paríža označila Meloniová za "neoprávnenú" a pripomenula, že jej krajina už tento rok prijala viac ako 90.000 migrantov v porovnaní so 67.000 v roku 2021.
Uvedené relokácie azylantov boli predpokladané v rámci dočasného európskeho mechanizmu solidarity dohodnutého v júni tohto roku. Tento mechanizmus presadilo Francúzsko v období, keď zabezpečovalo polročné predsedníctvo v Rade EÚ.
V snahe o opätovné spustenie tohto mechanizmu Európska komisia predstavila v pondelok tento týždeň akčný plán na riešenie otázky migrácie v centrálnom Stredomorí. Jeho cieľom je posilniť spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu, najmä s Tuniskom, Líbyou a Egyptom, zabrániť odchodom migrantov do Európy a zintenzívniť návraty nelegálnych migrantov.
Cieľom akčného plánu je tiež zlepšiť spoluprácu medzi členskými štátmi EÚ pri záchranných operáciách na mori, ako aj spoluprácu s mimovládnymi organizáciami, ktoré prevádzkujú záchranné lode.
Taliansko, Grécko, Malta a Cyprus odsudzujú humanitárne organizácie, ktorých súkromné ​​lode podľa ich stanoviska "konajú úplne autonómne vo vzťahu k príslušným štátnym orgánom". Nemecko zase odmieta uvaliť nejaké obmedzenia pre činnosť lodí, ktoré vykonávajú záchranné operácie na mori. (TASR)
 
slaven1

O migrantoch sa neprestáva informovať ako o Sýrčanoch. Naša historická skúsenosť hovorí, že je to nepravda. Sú to Turci. Osmani. Klasickí „misionári“ z Tureckej ríše.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_Empire#/media/File:OttomanEmpireMa...

Pozrite si pod koho spadalo územie odkiaľ prichádzajú v čase, keď sme ich z nášho územia boli nútení vyhnať prvý krát.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ottoman_Empire#/media/File:Vienna_Battle_1...

nové