Vietnamská vojna a dnešné Rusko

V roku 1954 sa uzavreli v Ženeve dohody medzi Francúzmi a Vietnamcami, ktoré rozdelili Vietnam na severný a južný (podľa 17. rovnobežky). Francúzi a ich spojenci mali zostať na juhu, národné hnutie Viet Minh na severe.

Bol to výsledok krvavej vyčerpávajúcej vojny. Takéto rozdelenie (podobné tomu v Kórei z roku 1953) sa zrejme zdalo východiskom, aby sa zastavila nerozhodná vojna. Ale nebol to dobrý nápad.

Podľa dohôd malo dôjsť v roku 1956 k voľbám, ktoré by dali možnosť zjednotiť rozdelenú krajinu. Viet Minh si veril, že by k zjednoteniu došlo - a tak sa stalo čo? Spojené štáty žiadne spoločné voľby o zjednotení neumožnili.

Zdanlivo teda vznikli dva samostatné štáty. Sever pod vplyvom Číny a ZSSR, juh pod vplyvom USA.

USA na juhu plne podporovali militantný antikomunizmus, a to totalitnými metódami. Diktátor Ngo Dinh Diem, okrem iného, presadzoval katolicizmus, napriek tomu, že väčšina populácie bola budhisti. V Južnom Vietname nevládla žiadna demokracia, ale rodina despotu a korupcia. Od roku 1965 tam vládla explicitná tvrdá vojenská diktatúra pod vodcom Nguyen Cao Ky, ktorého vláda vojensky bojovala nielen s Viet Kongom, ale aj s inými domácimi hnutiami.

Proti pomerom v Južnom Vietname sa zdvihlo protestné partizánske hnutie. Diem bol zvrhnutý a zabitý, ale následná vláda nebola o moc lepšia. Južný Vietnam skončil (opäť) v reálnej vojne so Severným Vietnamom (v takýchto prípadoch naozaj nemožno napísať, "kto začal"- umelo vytvorené napätie tam bolo od roku 1953 a vojna bola zákonitá).

USA udržiavalo svoj vazalský režim slávnym posielaním podpory: najprv "poradcov", potom "špecialistov", rôznych žoldnierov a nakoniec aj regulérnych jednotiek. Začala horúca vietnamska vojna (pre Vietnamcov "Americká vojna"), ktorá trvala do roku 1973 (resp. 1975).

V podstate od roku 1953, kedy bol Vietnam umelo a hlúpo tragicky rozdelený, to bol 20 rokov trvajúci konflikt!

Napriek ohromnej priamej účasti armády USA, napriek tomu, že bombardovali Severný Vietnam aj okolité krajiny, USA nakoniec podľahli, Vietnam sa zjednotil, a tým zvíťazil.

Zábery amerických helikoptér v panike odlietajúcich zo strechy US ambasády sa naveky zapísali do histórie. 

 

Rusko

Spojený štát ZSSR sa rozpadol v roku 1991 - náhle, pod tlakom, pre krátkozraké záujmy malých skupín, respektíve cudziny. Určite nie pre záujmy zúčastnených národov, ale naopak, pre ich oslabenie. Hranice a iné pomery sa neriešili - pod vplyvom zahraničia, hlavne USA, išlo iba o to dovŕšiť porážku základného geopolitického nepriateľa a jeho telo rozdeliť, aby ho mohli v budúcnosti ľahšie využívať, zotročiť. Na vznik nových štátov sa použili staré umelé komunistické hranice, ktoré neodzrkadľovali realitu, národné záujmy, ktoré boli do veľkej miery fiktívne.

Politický celok ZSSR, ktorý aj Západ s radosťou nazýval dlhé desaťročia jednoducho Rusko, bol rozdelený na samotné Rusko (Ruskú federáciu), Bielorusko, Ukrajinu, plus kaukazské republiky, krajiny strednej Ázie (Kazachstan atď.) a pásik Pobaltia. Tlak USA sa zameral hlavne na slovanské, etnicky veľmi "ruské" republiky , Bielorusko a Ukrajinu. Snažili sa tam, podobne ako v Južnom Vietname, presadiť svojich diktátorov, svoj režim - v Bielorusku to nevyšlo, na Ukrajine sa im to podarilo v prevrate roku 2014. A tak rovnako, ako Vietnam sa rozdelil na juh a sever, Rusko sa rozdelilo na Západ a Východ a začala sa vojna.

V tejto vojne USA či NATO podporujú Západ Ruska, podobne, ako podporovali Vietnamsky Juh. Podporujú ho aj zbraňami, už otvorene tou najťažšou technikou. Podporujú ho poradcami a žoldniermi. Ale ešte nie celou armádou, ako svojho času vo Vietname.

Rusko to vôbec nemá jednoduché, bojuje za zjednotenia svojho národa, má vojensky menší rozpočet, než celé NATO, ktoré stoji proti nemu. Ale vždy je na tom lepšie, ako svojho času Severný Vietnam.
Ako to asi dopadne v Rusku, v tejto ich občianskej vojne? Hm, ako asi?

Analógia je tu jednoznačná. A nejde ani tak o analógiu pomerov vojenských síl, tá môže klamať. Ide viac o analógiu morálnych cieľov zúčastnených strán. Áno, vieme, aj v Južnom Vietname bolo mnoho ľudí nainfikovaných fikciami o svojom zbohatnutí, ak budú slúžiť na USA strane. Aj tam bolo mnoho ľudí infikovaných naivným postojom - kto je bohatý, ten je ten správny. Ale dnešný zjednotený Vietnam, úspešný a spokojný, je jasný dôkaz, že najlepšia je umiernená cesta stredu. 


Po vojne

Bude Rusko trpieť izoláciou od Západu? Bože, keď to ustál Vietnam, keď to ustál Irán, ba keď to ustála maličká Kuba len neďaleko behemota, tak plne hospodársky sebestačné Rusko si teda s izoláciou starosti robiť nemusí.

Mnoho politikov na Západe je skutočne doteraz pod vplyvom fantazmagórie, že svojho času dosiahli pád ZSSR nejakou jeho "izoláciou". Je to lož, ktorá vlastne ignoruje fakt, že reálny socializmus bol proste výrazne ignorantský voči blahu svojich obyvateľov, a to bolo hlavnou príčinou ich nespokojnosti a nestability toho režimu. Tej chybe sa dá dosť ľahko vyhnúť, ako dokazujú príklady Číny a Vietnamu. Ale hlavne, na rozdiel od tej čias ZSSR, v Rusku sa dnes štát nemieni vracať do minulosti, podriaďovať sa neflexibilným dogmám nejakej ideológie z 19. storočia o štátnom kapitalizme. Marxizmus Rusko rado prenechá neomarxistom v Európskej únii - to sú dnes hlavní realizátori vyšinutých sociálnych experimentov.

Vietnamská vojna bola šialená krutá krvavá záležitosť. Cudzia, zámorská veľmoc, tam bojovala proti zjednoteniu krajiny. Dnes je to jednoznačné a každý vidí a uznáva vinu USA.

Podobne to bude aj s touto ich súčasnou vojnou v Rusku. 

 

0
slaven1

K článku: Pekné pripomenutie dejín

Na Slovensku pokračuje demilitarizácia republiky, bude s tým treba začať niečo robiť

https://www.ta3.com/clanok/237540/vlada-schvalila-dalsiu-pomoc-ukrajine-...

https://t.me/s/casusbellilive/53121 - prevrátené BMP v železničnej stanici v Nitre aj s komixovou bublinkou "Ja nechcem ísť na Ukrajinu"

sandro

Je vtipne sledovat, ako nase najvacsie medialne filcky uplne ignoruju spravu o odsudeni(na smrt zastrelenim) troch zahranicnych teroristov, ktori bojovali na uzemi Ukrajiny a vzhladom na prislusnot k jednotke aj pachali zverstva na civilistoch. Zivo si viem predstavit ako sa im to melie v hlavickach:
1. Zverejnime to na titulke - je to dokaz, ze su to obycajni Ruski vrahovia
2. Nemozme to zverejnit lebo predsa nejaky neexistujuci sud v DNR nemoze nikoho sudit a toboz nie Britov!! To sa proste nedeje a nemoze diat!!

No.. Ale ako vidno, moze a bude sa to diat. A bude si na to potrebne zvykat.

Norman

bolo to v Pravde
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/629860-donecki-separatisti-odsudili...
ale nejako to veru nevyťahovali, ako píšeš.

Dopustili sa bojovania bez autorizácie, teda sú teroristi, bez právnej ochrany. Tam treba zabrániť, aby na Ukrajinu pritekal hnis z rôznych kútov sveta, a z Británie v prvom rade.
Po zvážení zo všetkých strán je naozaj lepšie tieto prípady demonštračne popraviť.

Dusanbe

zastavil ďaľšie dodávky zbraní Ukrajine

https://vz.ru/politics/2022/6/9/1162346.html

nové