Vitaj v kapitalizme, redakcia SME!

Ľuboš Blaha

Najlepšie frašky píše sám život. Denník SME na Slovensku dlhé roky vulgárne propaguje ten najcynickejší a najobludnejší turbokapitalizmus, ktorý nijako neobmedzuje voľný trh a súkromné podnikanie. Teraz bude SME odkúpená Pentou, finančnou skupinou, z ktorej sa celému Slovensku, vrátane mňa, dvíha žalúdok. SME sa proti tomuto poníženiu búri. Otázka je, prečo?

Ak by išlo o nejaký ľavicový, antikapitalistický denník, pobúrenie by bolo na mieste: Penta ako arogantný kapitalistický moloch je pre ľavičiarov prirodzeným terčom. Ale prečo je odrazu na antikapitalistických pozíciách vyhranene pravicový denník SME?

Penta je nepriznaný ideál pravice

Pikantné je, že majiteľ Penty Jaroslav Haščák vo svojom aktuálnom vyjadrení v súlade s faktami vysvetľuje redaktorom SME, že reálnym nositeľom všetkých tých ideologických konštrukcií, ktoré smečkári roky dogmaticky obhajujú, je práve Penta. Áno, on je ten faktický ideál pravice, on je ten úspešný veľkopodnikateľ, on je ten romantický self-made man, on je ten tromf kapitalizmu. Šach, mat.

Nič viac netreba dodávať. Argument, ktorý napísal sám život: Jaroslav Haščák konštatuje surovú pravdu o kapitalizme, ktorú si SME roky nepripúšťalo. Že najúspešnejší podnikatelia v kapitalizme sú bezohľadné finančné skupiny, ktoré nezaujíma sloboda či altruizmus, ale jednoducho – zisk.

Milovať kapitalizmus, nenávidieť kapitalistov?

Penta je pre obhajcov kapitalizmu dobrom, nie zlom. Pretože ona je doslova stelesnením kapitalizmu a všetkého, čomu verí pravica, ak jej hlúpučkú „náboženskú“ vieru zasadíme do reality a oprostíme od ideologického nánosu. V neoliberálnych schémach sa jednoducho nedá spochybniť, že Penta je prominentným a elitným produktom systému voľného trhu, ktorý SME roky zúrivo obhajuje. Aká irónia!

Keď kapitalizmus ničil chudobné a zraniteľné rodiny, SME kričalo, „chceme viac kapitalizmu“. Keď sa štát snažil chrániť zamestnancov sociálnejším zákonníkom práce či väčšou reguláciou veľkopodnikateľov, SME kričalo „chceme menej štátu a viac slobody podnikania“. Keď ľavičiari hovorili o arogancii bohatých, SME na nás kričalo, že sme závistliví boľševici. Keď sme hovorili o tom, že sloboda nie je len slobodou podnikania a že sloboda podnikania naopak môže slobodu ľudí ohrozovať, SME nás označovalo za extrémistov a komunistov.

A keď sa konečne reálny kapitalizmus dotkol aj SME a Penta si chce úplne legálne kúpiť vydavateľstvo za peniaze, ktoré legálne zarobila prostredníctvom slobodného podnikania (rozumej kapitalizmus), odrazu je to podľa SME útok na slobodu. 

Haščák a Hayek: dve strany jednej mince

V živote som nezažil lepší príklad stretu reality a ideológie. Skutočný, autentický kapitalizmus Penty a vysnený, propagandistický kapitalizmus SME: Jaroslav Haščák verzus Friedrich von Hayek. Perfektné divadlo. Produkt ideológie zožral svojich najoddanejších ideológov. Pripomína mi to slávny bonmot o tom, že revolúcia požiera svoje deti. Očividne aj tá neoliberálna revolúcia má svoje nečakané obete.

Celej tejto fraške chýba k dokonalosti už len posledné dejstvo: vydesený pohľad Štefana Hríba, keď sa dozvedá, že Penta ide kúpiť aj .týždeň. Len si to predstavte.

Ktovie. Možno sa redaktori SME a .týždňa jedného dňa stretnú v nejakom trockistickom samizdate Červená brigáda, v ktorom opíšu svoju nemilú skúsenosť s kapitalizmom pod titulkom – Ako nás Haščák zbavil ilúzie o kapitalizme. Nezúfajte, antikapitalisti zo SME, som si istý, že Červená brigáda pôjde na dračku.

 
 
zdroj: Slovo
Náhodný okoloidúci

SMEčkári štekajú, lebo Haščák študoval v Moskve. Keby študoval za kanálom alebo dokonca za veľkou mlákou, písali by oslavné ody.

baloo

je to tá pravá príčina. Napr. aj taký Lajčák študoval v Moskve, alebo trebars taký menej známy Maroš Šefčovič, podpredseda Eu a tých z prehnaného rusofilstva obviňovať nemôžeš.

Neni to nič zakázané alebo tajné, môžeš sa aj ty prihlásiť: https://granty.saia.sk/Pages/ProgramDetail.aspx?Program=231

sk

a nie je to nahodou cele len take divadlo? Ved Penta a redakcia SME, to je ta ista krvna skupina

Norman

vždy je to v prvom rade o otázke, kto má prospech.
Z týchto tanečkov nik z nich prospech nemá.
Je to v určitom zmysle LEN ako keď had zvlieka starú kožu, ale aj tak je minimálne hystéria tej kože povšimnutia hodná a zaujímavá.

smradičovský ro...

Už som nemohol tých hnusných SMEtiarov ani len cítiť. v každom čisle karikatúra Fica, a o zverstvách a špinavostiach krpatého mikimauza či dementnej autistickej smradičbaby ani ň. Diskusie čitateľov ktoré nenapáchli smradom z americkej žumpy plnej sračiek yebnutými SMEtiarmi pofidérne mínuskované až ich úplne vyobcovali ako inkvizícia kacírov a nedovolili im opopnovať na obrk.k.tiny ktoré píšu. No konečne sme sa dostali do ideálneho stavu, dravý kapitalizmus, tak vyzdvihovaný SMEtiarmi až do neba, prisniesol trpké ovocie aj jeho ospevovačom. Štefanovi hríbobvi neostane nič iné, len sa ešte o 2 centimetre hlbšie ponoriť do americkej žumpy plnej sračiek, špiny a kapitalistického kalu, kde dotaraz trčal ponorený ale iba po uši. Úplným ponorením sa zadusí a zgegne od svojej servilnosti k ideálom krpatého mikimauza, žmyk-loža, smradičbaby,..., čo mu spílilo konár, na ktorom sedel.. ó, ako saa teším,,, teraz môže ukázať, ako je v dravom kapitalisitickom pracovnom trhu pružný a ako sa vie prispôsobiť hihihihihihi

Truhlík

Ja protestujem nazývať strany ako SaS, SDKÚ-DS, KDH, OĽANO, ANO, SOP, Most-Híd pravicou. Pravica to nikdy nebola. Len to akosi všetkým ľavičiarom aj židoboľševikom tak vyhovuje. Pravica na Slovensku sú len fašisti z SMK.
Tak isto SME nie je pravicový denník. Je to radikálne neoliberálny denník. V niektorých veciach je ľavicovejší ako SMER-SD.

Norman

v Pravde (tvoj link nižšie)
http://debata.pravda.sk/debata/333396-penta-hascak-financuje-aj-casopis-...
je príspevok nejakého magora, končiaci:

"Peňťáci zobudte sa!! Socializmus skončil!!!"

Podľa neho najťažší miliardári v republike sú socialisti.
Doslovne mi chýbajú slová, to sa nedá okomentovať.
Tu už každý si hlása čokoľvek, hádže prázdnymi slovami, hlavne že má nejaký svoj izmus, respektíve dva. Jeden, čo nenávidí, a druhý, čo miluje. Komunisti, kapitalisti, oba dva druhy rovnakí buzeranti.

dolár je krytý krvou

tento prispevok som odoslal na SME, 17.10.2014 o 11.21. Som zvedavy, dokedy tam vydrzi.

Dlhé roky tu SMEčko propaguje najtvrdšiu formu kapitalizmu bez akýchkoľvek zásahov, kapitalizmu bez zľutovania. Teraz
sa vaša ideológia obracia proti vám. V kapitalizme platí právo silnejšieho, teda toho, kto má viac peňazí.
Penta je "bohatšia a úspešnejšia" ako ste vy, preto vás kupuje. Inak by ste kupovali vy Pentu. Tak vám treba. Zločinca, ktorý vyšiel zkrátka, netreba ľutovať.

A prečo je vlastne tento článok vyňatý spod Piana? Už nespĺňa kritéria prémiového obsahu? :D

Alebo keď vám tečie za golier, chcete zrazu osloviť aj čitateľov, ktorým ste odobrali väčšinu článkov
a uzamkli ich pod platený obsah, zamedzili im duskusie, prípadne ich rovno zrušili, ak sa vám nepozdávali názory diskutujúcich?
Tiahnite na smetisko dejín, smradi!

Truhlík

Už je to tu !
Haščák a Penta dlhodobo podporujú .týždeň !
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/333396-penta-hascak-financuje-aj-c...
Tá slovenská politicko-žurnalistická sračka je ešte smradľavejšia ako som si myslel.

Norman

K financovaniu masmédií chcem pripomenúť, že mocní v zákulisí prikážu rôznym korporáciám, aj štátnym, a tie nakupujú časopis, dávajú inzerciu a podobne.
A novinárkovia sa tvária, že o ničom nevedia. Respektíve naozaj nevedia, zatlačia do podvedomia. Je to ako keď bohatý tatko podplatí všetkých a jeho rozmaznaný synáčik dostáva na univerzite dobré známky, alebo má v práci samé dobré ponuky a tak si myslí, aký je šikovný .
Tak aj blbečkov prestitútov pestujú v domnienke, že sú vlastne nezávislí a píšu si, čo sa im chce a že tie peniaze, čo dostávajú, sú z obratu vďačných čitateľov.

V tomto prípade ovšem - skupovanie tisícok čísiel Týždňa a ich distrubúcia po školách ... :-)))))

Niekedy stačí otvoriť časopis a pozrieť, KTO tam reklamuje - často sú to firmy, ktoré medzi čitateľmi nemôžu mať žiadnych zákazníkov, žiadnu cieľovú skupinu. Nebyť takých penazí, tak týždeň neprežije, určite je stratový, aj keď papier je doslovne hajzlový a tenký je ako obálka.

mako

Zumpari sa z potapajucej sa pltky s nazvom rasisticke SME postupne presuvaju do bezpecia za asistencie SMERu do verejnopravnej RTVS pod vedenim hlavneho zumpara Vaclava Miku - Lauderovho overeneho lodivoda , ktory bol na sefa verejnopravnych slovenskeho liberalneho - mafianskeho laboratoria dlhsie pripravovany.

Rovnako aj zumpari z Markizy su taktiez nasackovani vo verejnopravnych mediach RTVS.

Takze nemame sa o co bat , o tchto expertov na vyrobu lzi , manipulacii , podvodov a siritelov rasizmu sa tak lahko nezbavime.

Skor naopak , doteraz si museli na seba zarabat sami , odteraz si ich zaplatime my sami z nasich dani.

Vratane hriba, potkana, havrana a dalsich exotov tretosektorovej, povalacskej , zdrogovanej ZOO obcas pracujucich na provokaciach , vyrobe lzi a medialnych zvratkov , vzdy v prospech toho , koho zdroje nikdy nevyschnu ako tlaciarenska farba , ktore su vecne ako Sion .

Ľubov

Vo všetkom máš pravdu,čo hovoríš. RTVS hlavná kloaka sionistov na Slovensku.Čo ma nepríjemne prekvapilo je zistenie,že koncesionárske poplatky sú viazané na odberné miesto,jednoducho,na elektrinu. Platíme všetci do nohy,či tv máme,alebo nie. Takže je to úplne jedno,kto dnes dobrovolne bude žiť bez dodávky el. Kto? Neurobíme to kvôli rodine a oni nás majú omotaných tou odpornou pavučinou.No nechcem byť pesimista. Máme kroniku.A ešte kopec pozitívnych vecí. Ema,kedy už prídeš ?

Dabog

V Tuvskej oblasti sa stratil mi8. Na palube mal 12 ludi a robil snímky terenu. Nedozvedel som sa či to boli vedci.

Norman

že bola na palube?

Idril

Projekt N alebo boliSME:

http://strategie.hnonline.sk/spravy/media-digital/odidenci-zo-sme-zaklad...

....myslis ze po roku skoncia vsetci v delet.sk

Norman

sú to takí milí chlapci, samé zdrobneniny a zdrobneninky, :)
Teraz konečne uvidíme, ako sa robí "nezávislý" portál.)

Teda prvý krok poznáme - zoženú sa peniaze, teda sponzori, alebo aspoň platiace davy. Veď pred poslednými voľbami vraj proti Ficovi nazbierali desťtisíce za pár dní. Fico je ťažký magnet na peniaze. Teraz to nemôže byť ináč:)

Je to naozaj lepší vývoj, ako keby smetisko pokračovalo s týmito ksichtami. Divide et impera:)
Mohli sa nazvať aj Slobodný vysielač2, keď už sú takí neutrálni.

Kocúrkovo.
25 rokov kapitalizmu 19. storočia skončilo symbolicky výbuchom (nielen) Smetiska. :))

nové