Vojenská totalita v Turecku

V Turecku sa v noci strielalo, stovky mŕtvych, tisíce zavretých. Správy boli neisté, nebolo jasné, ktorá strana nakoniec bude pri moci. Tak či tak, jedno jeisté: v Turecku oddnes vládne otvorená diktatúra. 

 
Vojenské prevraty, ba aj pokusy o ne, nie sú bežná vec a svedčia o vážnych problémoch režimu. Je to ďalší jasný dôkaz, že Turecko nie je pokojná zdravá krajina. Turecko nie je európska krajina, nemôže byť súčasťou európskych politických štruktúr a nemalo by byť ani členom európskych obranných spolkov, teda NATO.
 
Turecko naozaj ťažko ničilo a dodnes prenasleduje menšiny, dnes hlavne Kurdov. Turecko je stále chorý prvok na scéne. 
 
Erdogan je ťažký zločinec a každý, kto ho podporuje, čo aj len politicky, sa dopúšťa spoluúčasti na zločine.
Náhodný okoloidúci

Aká je pravdepodobnosť, že prevrat vymysleli a riadili Erdoganovi ľudia, aby sa zbavili nepohodlných?

Norman

technicky priam nemožné, a aj zmysel by bol pochybný. Erdogan dokáže pritvrdiť režim kedykoľvek, nepotrebuje takéto zámienky. Prevrat, aj keď sa nepodaril, je pre neho skôr negatívny.

Norman

Vojenské prevraty sa už nestávajú tak často, ako kedysi, ale bude k nim dochádzať. Je to vlastne určitý typ občianskej vojny, ktorý vždy po prevrate nasleduje.

Moderné západné krajiny napodiv dosť často (vojenské) prevraty podporujú. Od Franca, ktorý nebol nikdy nikým odsúdený, cez režimy v južnej Európe (hlavne v Grécku a Turecku) až po juhoamerické junty s miláčikom Ameriky, krvavým mäsiarom Pinochetom čoby najvýraznejším príkladom. Tí všetci boli kamaráti Západu.

Z tohto tureckého prevratu sa možno poučiť napríklad v tom, že pri prevratoch je veľmi efektívne na začiatku odfakliť hlavu štátu. Ak nemajú ani na to, je asi najlepšie nezačínať. Odsekneš hlavu hada a zvyšok je takmer bezmocný.

V Európe bude onedlho možno dochádzať k podobným prevratom. Islámski fanatici sú prakticky pripravení obsadiť hlavné správne budovy, televízie a podobne. Európske armády a polícia síce majú nejaké akčné jednotky, ale na fanatikov nebudú priamo stačiť a bude im trvať týždne, ak nie viac, kým sa s nimi vyrovnajú. Pripomínam, že tí dvaja bratia vo Francúzsku unikali dlhé dni - to je síce oficiálna verzia. ale ja sa skôr čudujem, že sa ich vôbec podarilo zabiť.

Aman Againsttime

Nie som si veru istý tvrdením, že tento prevrat bude pre Erdogana negatívny. Erdogan má väčšinovú podporu najmä zo strany chudobnejších, vidieckych a menej vzdelaných vrstiev, ktoré sú (pochopiteľne) viac ovplyvniteľné islamskou propagandou a čo je najpodstatnejšie, majú omnoho väčšiu pôrodnosť než viac europeizovaná stredná trieda a inteligencia, ktoré sú spoločne s armádou nositeľmi sekularizmu v Turecku a ktoré v poslednom období dosť upadali.
Jednoducho povedané, Turecko je čoraz ľudnatejšie a religióznejšie, čiže i stupídnejšie a agresívnejšie. Erdogan dobre vie, prečo brojí proti antikoncepcii: http://deliandiver.org/2016/07/erdogan-zrazuje-muslimy-pred-uzivanim-ant...
Nuž, máme sa čoho báť.

afinabul

Turecko zatýká údajné pučisty. Za mříže putují generálové i soudci
Turecko směřuje k diktatuře
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-turecko-ovladl-chaos-pri-pokusu...
http://video.aktualne.cz/dvtv/engelova-turecko-smeruje-k-diktature-cesi-...

Turecko iba realizovalo Lipšicov sen

Norman

Je tam dobrá veta:

"Co se v zemi, která je klíčová například pro boj s terorismem, děje"

Je to klasika, nesmejem sa na tom článku, len na tej fráze. Turecko je totiž, a hlavne bude, naozaj klúčové pre boj s terorizmom - ale v zmysle, že je a bude najväčší podporovatel a semenište teroristov pôsobiacich v Európe.

To sa odvážim predpovedať.

Teroristov podporovali a podporujú Saudi - smerom proti Rusom a im spriazneným režimom, Afganistán nerátam za normálnu krajinu, ergo teraz vlastne žiaden štát nepodporuje zločiny v Európe. Kedysi to robil Kadáfi, mierne.

Podľa mňa Erdogan a jeho režim je schopný sa na to dať. Je to neriadená strela, začína byť "proti všem" a v Turecku síce je či bude totalita, ale v totalite si občas rôzne zložky robia svojvolne svoje vlastné veci. Čiže ak aj nebude terorizmus schválený samým Erdoganom, môže to byť metóda Erdoganových vykonávačov.

 

Európa ukázala veľkú slabosť voči priamym útokom. Zabíjanie civilov sa síce môže stať aj nazaujímavé, nechutné, nemotivujúce, ale sú tu iné, menej humánne odporné ale o to fatálnejšie ciele.

Hm, k tej "nechutnosti" - ešte by som chcel dodať, že sa nemožno vôbec čudovať, že napríklad levantínska rasa robí takéto svinstvá, keď aj náš a európsky režim doteraz bežne už deti v základných školách učí, akú hrdinskú vec robili partizánski teroristi svojim vraždením a ničením. Neverím v nejak metafyzickú spravodlivosť, ale určitý druh karmy tu bezpochyby je. Aj preto sa tieto veci dolejú aj na Slovensko.  

Norman

Čistky po prevrate sú nahrádzaním straty tej autority, ktorú potenciálne utrpel.
Prirodzene, ako som mienil mať pointu textu - po prevrate, či už úspešnom či neuspéšnom, je na konci zostrený tvrdý režim. Takže priama moc Erdogana, osobná despocia, ku ktorej už dlhodobo smeruje, stúpne, ale za cenu straty viacerých iných možnosti. Nič nie je zadarmo.
Ale despocia je asi pre neho jediná možná cesta. Či je to naozaj pre neho dobré, je dosť otázne.
Teraz postriela desiatky či stovky oponentov a váhavcov? Zavedie terror? No, užije si srandu, ale pochybujem že konkrétne on to s Tureckom niekam dovedie.

V podstate aj keby bolo v Turecku zemetrasenie, aj to by zostrilo jeho režim, spôsobilo by výnimočný stav a podobne.
V každom prípade, ako nie je v jeho moci simulovať či spustiť zemetrasenie, nie je v jeho moci ani simulovať či spustiť prevrat. Môže len situáciu, ak pre neho dobre dopadne, využiť.

Ináč, dá sa povedať, v podstate prevrat pomohol aj nám. Ak sa bude Erdogan radikalizovať, ak sa krvavo prevalí, bude obtiažna tá kiskovsko merkelovská politika "demokrata" Erdogana. (to je samozrejme tiež len určitý odhad, princíp - bohužial vieme, že bruseláci bežne tvrdia, že hovno je ružové a vonia)

lecce

ukludnujuce je, ze turecko lezi az za bulharskom

bulhari celkom ukazkovo ochranovali svoje hranice, macedonci si z nich hadam zoberu priklad

lecce

14 nezvestnych tureckych lodi... kde poziadaju o utocisko?

a. taliansko
b. spanielsko
c. bulharsko
d. rumunsko
e. rusko
f. libanon

tipujem a.

mohol sa autor stopara po galaxii inspirovat turkami pri uvedeni vogonov do deja knihy?

nové