Vojenské ciele USA

Panetta je americký minister vojny, ktorý teraz balancuje na hrane toho, ako  vo volebnom roku udržať výdavky na ohromnú vojenskú mašinériu USA aj veľké, aj malé.

Militarizmus je bezpochyby hnací motor americkej vnútornej politiky a militarizmus je istota, ktorá veľkej vrstve mocenskej elity v USA dáva istotu majetku a ďalších stálych ohromných príjmov.

Vrámci obhájenia tohto nenormálneho stavu v Amerike už dávnejšie zahodili slovník o obrane a hovoria otvorene o vojenskej nadradenosti nad svetom. Tu sa človek nechtiac musí zaraziť - nadradenosť silou - tá je teda OK, ale povedať o sebe, že je niekto nadradený schopnosťami, inteligenciou alebo pracovitosťou - to je zlý zlý fašizmus.

Ale dobre, nechajme ich ideológiu, poďme k faktom. Mister Panetta musí v týchto dňoch predložiť čísielka, aby hra mohla pokračovať. A práve čísla nesedia. Tak, ako nejestvuje nekonečný rast, nejestvuje ani udržiavane ohromnej armády bez lúpežnej vojny, ktorá by náklady vrátila. A návratnosť - to je v tomto storočí hlavne fosílna energia (ak som zlý prognostik, a ešte v priebehu 21. storočia sa toto zmení, prestanem písať svoje politické analýzy, o to sa s vami môžem staviť).

Irán - to je jediné miesto, ktoré by bolo možné si privlastniť. Irán a Rusko, ale už aj ten Irán je ťažký oriešok.

Kedysi sa Ríša zla - Sovietsky zväz, dokázal dobrovolne vyfúknuť bez toho, aby mlátil okolo seba ako zdochýňajúci kôň. Dokáže niečo podobné urobiť aj dnešná Ríša zla, vrátiť sa do reality, stiahnuť svoje okupačné vojská tak ako z Iráku, alebo naopak, bude pokračovať v apokalyptických biblických víziach idiotov, ktorí ju dnes vedú?

 

PS. Zdroj blábolov okolo US military rozpočtu si môžete prečítať napríklad tu. Ale je to asi tak zaujímavé, ako závery XY zjazdu KSSZ. Kecy. Napríklad tento odstavec:

Defense spending in 2013 would be reduced about 1 percent from this year’s $518 billion spending plan before growing 1.8 percent in 2014 and 2.3 percent in 2015, dropping 1.9 percent in 2016 and rising 2.2 percent in 2017

Presnosť tohto plánovania neprekonajú ani bolševické pětiletky ( áno, pětiletky, použil som termín jazyka, ktorý v našich končinách presadzoval komunizmus )

Ale pětiletky už asi nik nepamätá, takže svet je zase raz nútený opakovať staré chyby.

Buheh

ešte v detských časoch internetu kolovala taká kreslená vtipnosť, IQ test pre blondínky. Boli to milé obrázky a pod každým bola otázka: "Kde sa skrýva slon?" Blondínka mala hľadať, kde na obrázku za rôznymi drobnými predmetmi sa skrýva velikánsky slon. Samozrejme, vtip bol v tom, že slona ale naozaj nebolo ťažké vidieť. Jedným z tých obrázkov bol napríklad štíhly stromček, za ktorým bol ukrytý, áno, hádate správne, slon asi 10 x väčší ako stromček.

Na túto veselú ilustráciu som si spomenul pri téme US armáda a nevyhnutnosť rastu výdavkov na ňu kvôli obrane najdemokratickejšieho štátu na svete a jeho oprávnených, bohom a neviditeľnou rukou trhu daných záujmov vo všetkých okolitých kolóniách na tejto planéte. Skutočné zámery najväčšieho vojenského slona na zemeguli, a kto je jediná ozajstná vojenská hrozba pre svet, to musí dnes byť už jasné naozaj každému okrem mentálnych blondínok a blondínov. My ostatní sa môžeme akurát tak zabávať na tých srandovných argumentačných halúzkach, za ktoré sa náš superdemokratický mierovomisijný slon skrýva.

nové