Výročie a Tiso

Ako nás informoval sobotňajší pochod v Bratislave - blíži sa výročie vzniku Slovenského štátu - 14. marec (1939).

Musím povedať úplne úprimne, že by som si na ten dátum nespomenul, keby to nepripomínali. Rovnako musím povedať, že by som si ani nespomínal na Tisa - ktorý je v mojom pohľade proste jeden z popravených politikov, obetí stalinistickej krutovlády. Je to smutné, ale bolo ich viac, bola to krutá doba. Podobných popravených obetí boľševizmu bolo len za prvé desaťročie po vojne nejako do tisícky. Je pravda, že Tisova poprava je bezpochyby zároveň základným symbolom českej masarykovskej politiky voči Slovensku - no ale už sme oddelení, naozaj im to nemá zmysel pripomínať ako ich kolektívnu vinu, Tisova justičná vražda spadá jednoznačne len na plecia Beneša a koniec-koncov, keď sa porovná česká politika voči Slovákom s masakrom, ktorý vykonali Česi na Nemcoch, tak to sme dopadli ešte dobre.

Naozaj by sa nik o Tisa nestaral, ale v dnešnom článku v Pravde ho zas rozoberajú. Ja som v tomto neutrálny, nezaujíma ma historicky nepodstatný folklór, náhodné efekty, ale keď sa to zjavilo na titulke, začítal som sa samozrejme, čo tam píšu.

Napríklad niekoľko citátov, skrátený výber z článku:

 

Profesor Ďurica z univerzity v Padove napríklad tvrdil, že „národný odpor voči nacizmu“ viedol sám Jozef Tiso a začal ho už 13. marca 1939, keď počas stretnutia s Adolfom Hitlerom odmietol vyhlásiť samostatnosť Slovenska priamo z Berlína. „Tiso Hitlerovi nepodľahol,“ prízvukoval Ďurica, „vyžiadal si telefonické spojenie s Prahou, aby zaistil legálne zvolanie slovenského snemu.“ 

Zaujímavé, že Hitler tento spôsob v zásade akceptoval. Jeho minister propagandy Joseph Goebbels si vzápätí zapísal do denníka: "Žiadna revolúcia, všetko musí byť legálne s odkrytými kartami.“

Tiso sa vrátil do Bratislavy a snem na druhý deň vyhlásil samostatnosť.

 

----

Ďalší účastník konferencie František Vnuk sa vrátil z exilu v Austrálii, kde vyštudoval históriu. Na konferencii v Častej-Papierničke prirovnal tzv. Tisov proces v roku 1947 k politickým procesom v prvej polovici 50. rokov a žiadal jeho revíziu s rehabilitáciou odsúdených


----

Na konferenciu pricestoval z Kanady Jozef Kirschbaum, do leta 1940 generálny tajomník HSĽS, neskôr pôsobil v slovenskej armáde a v diplomatických službách. „Ani jeden slovenský politik, okrem doktora Tuku, neuvažoval o tom napodobňovať nemecký vzor,“ vyhlásil, „chceli sme budovať Slovensko kresťanské.“ Pridal sa aj Murín: „Tiso nemal rád nemeckú politiku.“

 

----

Obdivovatelia Tisovej Slovenskej republiky dúfali, že tá nová (1993) bude na ňu nadväzovať. Ich časopis Slovenský národ v predvečer zániku federácie napísal: „Prvý január 1993 by nikdy nebol bez 14. marca 1939… Bez nadľudského úsilia Dr. Jozefa Tisa – prvého slovenského prezidenta – by sme sa možno tohto dátumu nikdy nedožili.“

 

 

----

„Jeho smrť pokladám za mučeníctvo za národ,“ povedal o Tisovi v auguste 1993 košický sídelný biskup Alojz Tkáč. „Kormidloval štát medzi Skyllou a Charybdou, bol prezidentom, ktorý pre národ pracoval, obetoval sa za neho, miloval ho“ vyzdvihoval Tisove zásluhy v kázni na oslavách Andreja Hlinku v Ružomberku. „Bol čestným statočným mužom. Bol prezidentom s veľkou dávkou zodpovednosti… Preto som osobne presvedčený o jeho nevine.“ Čiže vyšiel z politiky bez poškvrny? Podľa biskupa musel aj Tiso občas voliť menšie zlo, ale robil tak s nevôľou a len preto „lebo sa mu nemohol vyhnúť“.


----

V tom čase sa pri pokusoch obhájiť Tisa rozšírila téza o tak trocha mäkkom a trocha naivnom prezidentovi, ktorý vraj o mnohom, čo sa dialo za jeho chrbtom, ani nevedel. Za všetko zlé, čo sa stalo na Slovensku v rokoch 1941 – 1945, mohli vraj radikáli vo vedení ľudovej strany, takí ako Tuka alebo Mach, ktorí posluhovali hitlerovcom.


----

Americký historik James M. Ward, autor prvej vedeckej biografie Jozefa Tisa v anglofónnom svete, neverí tvrdeniu, že deportácie sa dohodli za jeho chrbtom, proti jeho vôli, a že nemal moc aspoň stavať im prekážky: "Jeho vyhlásenia na jeseň a v zime 1941–1942 dokazujú, že smeroval k radikálnejšiemu postoju v židovskej otázke. Navyše sa jeden týždeň na izolovanom mieste zúčastnil tajných rokovaní s Tukom a ďalšími vládnymi činiteľmi. Tieto rokovania prebehli bezprostredne predtým, ako Slováci odmietli nemecké požiadavky na viac slovenských pracovných síl. (Židia boli čoskoro na to ponúknutí ako náhrada.)

Ako by toto všetko mohla byť len náhoda? Hlavne keď vieme, ako Tiso deportácie po ich spustení podporoval, argumentujúc, že ak do Nemecka môžu ísť pracovať Slováci, rovnako tam môžu ísť aj Židia
 
 
 
Toľko citáty, to píše denník Pravda.
 
Nebudem to opakovať a vysvetlovať, kto chce vedieť, veľa z nich pochopí. Ja len dodám, že ani s týmito citátmi nie vo všetkom súhlasím. História sa určite nedá hodnotiť čiernobielo. Je zásadná chyba zakazovať názory a hlasy, ktoré určité obdobie dejín považujú za normálne a pozitívne. Predstavte si, ako by to bolo, keby niekto zakazoval povedať o 40 rokoch tzv. socializmu na Slovensku, že to NEbolo len obdobie zla a zločinu, že sa spravilo aj niečo dobré. A úplne vadné je, ak sa takto absolútne tabuizuje taký malý a objektívne historicky prakticky nevinný národ, ako Slováci.
 
A najperverznejšie na tom je, že nám to šikanovanie nerobia veľké národy (tie svoje záujmy presadzujú inak, nie moralistickými klamstvami), nerobia to ani naši susedia (tí mali podobnú a v danom aspekte oveľa horšiu históriu). Robíme si to sami, respektíve to robí len tá rozdrobená špina, ktorá sa medzi nami nachádza. Nie, nemyslím nejakých Židov či azda Arabov, myslím všeobecne vykorenené osoby, medzinárodnú pleseň.
 
Sme posledný európsky národ, ktorý toto toleruje v takom rozsahu a ktorý tak málo robí pre svoje sociálne zdravie.
 
 
 
Obrázová príloha: nepriatelia Slovenska
 
 
 
Kozmopolitní radikáli hroziaci starým marxistickým gestom a vreskom. Ako hovoria ľudia - toto sme v roku 1989 neobesili. Áno, komunisti zas tiahnu bratislavskými ulicami.
 
 
 
 
Títo konkrétni ľudia, s nimi sa stretnete v boji. Ten antagonizmus neprekonáte teplým slovom. Oni vás úprimne nenávidia, vás, vašu rodinu, váš národ, váš štát. Dobre sa na nich pozrite a pochopíte, že sa nad vami nezľutujú, ak budú oni mať zbraň, a vy nie.
 
 
 
 
Všimnite si transparent "Smrť fašizmu". Takže smrť. A čo ak by si niekto napísal na transparentík "Smrt neomarxizmu" ? Chcú títo ľudia naozaj zabíjať a hlavne, chcú byť naozaj zabití? Keď začne skutočný rozpor, ak budú bojovať tak šlendriánsky, detinsky, bordelársky ako vyrábili transparenty (viď ten, z ktorého vidno len "stopšizmu") , tak sú dopredu odsúdení na ťažký osud.
 
Nik im ale nechce nič nespravodlivé. Títo ľudia určili trest, všimnite si fotku nižšie, transparent  "Začnime s vysťahovaním". Títo ľudia považujú za normálne žiadať, aby ich politickí oponenti boli vysťahovaní. Nuž, prozreteľnosť je veľkorysá, mnohí dostanú, o čo žiadajú. Vlastne s tým transparentom súhlasíme - áno, Začnite s vysťahovaním!
Kým máte čas.
 
 
 
 
0
Aman Againsttime

Ako nekatolík sa asi nikdy s 1.SR plne nestotožním, ale stojím si za tým, že je dnes potrebné ju brániť.

Potrebujeme nových, mladých historikov ako Lacko, ktorí sú nezaťažení boľševickou propagandou. Je ostudou tohto neoliberálneho režimu, že stále necháva výklad našej histórie na kadejakých starých, komunistických vyslúžilcov typu Kamenec či Zavacká, ktorí by za normálnych podmienok boli za svoju jedovatú komunistickú propagandu, ktorú za bývalého režimu rozširovali ako mor, po r. 1989 zatvorení do basy.

Treba oceniť prácu niektorých zamestnancov ÚPN a časopisu Pamäť národa, ktorí majú akú - takú odvahu zamiešať staré mútne vody zo SAV a spochybňovať tzv. "ustálený konsenzus", ktorý de facto spoluvytvárali ťažkí komunisti.

Rád by som ešte upozornil na Emíliu Hrabovec, ktorú celkom rád počúvam a čítam:
https://www.youtube.com/watch?v=9sJGnWUJnpM&t=2739s Samozrejme nemožno súhlasiť so všetkým. Predsa len títo ľudia sa na vec pozerajú skrz svoje vlastne ideologické okuliare katolicizmu, ale aj tak si myslím, že odstavenie katolíckej inteligencie z mediálneho priestoru bolo celkom na škodu, pretože títo ľudia majú čo ponúknuť. Fandím im.

sandro

UPN este stale prekvapivo dokaze ponuknut aj normalne publikacie. Samozrejme, netreba si robit iluzie, je tam uz silny tlak. Napriklad taky Matej Medvecky ma zaujal a jeho veci odporucam. Vychadza z archivov a knihy sa nabite faktami. Naozaj mu nikto nemoze prisit ideologicku zaujatost, mal som moznost sa s nim rozpravat, daval si velky pozor, aj napriek mojej snahe posunut ho na moju stranu:)
Npr. http://www.upn.gov.sk/sk/matej-medvecky---spravodajske-eso-slovenskeho-s...
Zaujimave je npr. vysvetlenie paralelneho posobenia Hlinkovej gardy k hlavnej mocenskej strukture ÚŠB, ktora HG vnimala velmi negativne.
K tomu, co sa dnes forsiruje cez mainstream sa ani nevyjadrujem. To je len potrava pre slabomyselnych.

Ľubov

nemá nič spoločné s katolicizmom.

Celá tá naša armáda slovenského štátu nemala viac ako 9000 vojakov.Boli to 20 roční chlapci,ktorí narukovali v roku 1939 na ZVS a po troch mesiacoch základného výcviku šup na východný front.Toto si treba uvedomiť !
Pri Azovskom mori,v Rostove na Done boli aj moji príbuzní.Asi nie je tak ťažké pochopiť,s akým pocitom prijali v marci 1943 rozhodnutie slovenskej vlády,na čele s J.Tisom ,hej,tej bábkovej,že slovenská armáda už na východnom fronte nebude pôsobiť. Tiso vydal rozkaz k demobilizácii S prekvapením čítam drísty nielen na wiki,ale aj inde,že slovenskí vojaci boli na ruskom fronte dlhšie.Boli,ale nie vojaci Rýchlej divízie.Nejakí ideologickí emisári,ale nie obyčajní vojaci.Pre tých skutočne vojna skončila už v roku 1943 a práve preto s takou úctou spomínali na J.Tisa.Treba si uvedomiť,že v druhej svetovej vojne Tiso zachránil veľa slovenských životov.Bolo podstatne menej obetí,ako predtým.Aj preto je tak nenávidený.
Na záver ešte niečo.Iste nie je tajomstvom,že J.Tiso našiel svoj pokoj na Nitrianskom hrade.Tam spí.V tej časti,ktorá patrí Nitrianskemu biskupstvu.17.apríla bude 70 rokov od jeho popravy.Verím,že sa nájde pár ľudí,ktorí v ten deň zapália sviečku na jeho pamiatku.

afinabul

Dnes pri prepisovaní tejto básne: http://afinabul.blog.cz/1703/rudolf-dilong-na-14-marca , ktorá "záhadne" chýba na sme.sk, som pochopil čo to vlastne bolo, akoby opak tohto: https://www.youtube.com/watch?v=osRSzPK6NNM
PS: Nie opak ale opak času vzniku.

Norman

Neviem, ako to myslíš, opak, ale veru to druhé, to video, vyznieva naozaj ako nepríjemným hlasom slabošské vyplakávanie. Filmovo je to povedzme dobrý výber, ale takýmto neprijemným vreštanim, plakanim, doprošovaním sa a sťažovaním - to sa dostane tak akurát hovno. Táto vyplakávacia kultúra asi spôsobila najviac, že západní, južní, ale aj východní Slovania sú storočia v takých problémoch, v akých sú.
Chápeš?

Norman

Masáž neprestáva - hrdina a kandidát župana Mičev poskytol ďalšie interview http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/422981-micev-ludaci-zo-slovensk...

Toľko budú omielať ten štát, až si na Slovenský štát ľudia zvyknú.

Darmo budeme hovoriť, že tu nebol fašizmus, že Tiso nie je fašista, keď politika, ktorú realizoval, bola fašistická, mala nacistické rasové prvky. Podľa ústavy tu nebol fašistický režim, ale vo výkone politickej moci bol.

No tak tu bol podľa teba, Mičev, fašizmus. A teraz čo? Možno tu bol aj ružovopríšerový diletantizmus - a čo na tom??? Ako sa volalo to, čo bolo vtedy v USA? Aha, to sa volalo "demokracia", jasné, ujo, ešte to miliónkrát zopakuj, aj tak sa z toho nikdy pravda nestane.

Mimochodom, my sme dali Hitlerovi Sudety? Vy chuji, keby ste si utrli špinu najprv pred vaším špinavým anglosionistickým prahom.

 

Treba tiež povedať, že na Slovensku nebola nijaká politická sila, ktorá by sa usilovala o vznik Slovenského štátu. Aj Hlinkova slovenská ľudová strana bola len za autonómiu.

To je úplný debil.

Jasné, že slovenskú štátnosť nik nechcel - azda okrem Hitlera, že. No pravda, na Čechov sme si zvykli, robili všade policajtov a učitelov, takí sme boli s nimi radi  - ale čo sa dalo robiť, keď ich Západ predal za mysu šošovice Hitlerovi. (koniec irónie)

 

Nemá zmysel sa mu viac vysmievať. To sú ideológovia ako za komunistov, to je dnešný Bilak a tí dvaja chlpáči by nemali oblievať červenou farbou bustu Bilaka, ale Mičeva.

 

Dám ale ešte jednu jeho vetu:

Toto si ľudia uvedomia, až keď bude neskoro.

Ujo Mičev, takže raz bude neskoro?

Vidíte, priatelia, aj ujo Mičev vie, že niečo podstatné končí. A že pre neho bude neskoro.


balu

že slováci chceli ešte za Monarchie najprv autonómiu, potom štátnosť, ale ani slovo o Československu. Ktoré bolo akože založené - prakticky veľmocami osdúhlasené a vytvorené (mimochodom na mapách, ktoré "československá" delegácia nosila do Trianonu sa všade uvádza "české nároky", nie československé... len tak na margo) - v zahraničí a drvivá väčšina slovákov spočiatku ani nechápala čo sa deje. Vznešená "československá myšlienka" na Slovensku mala minimálnu podporu, v podstate ľudia väčšinou o nej ani nevedeli. Ak sa to tak teda vezme, prvé Československo bolo len také intermezzo na ceste k slovenskej štátnosti, ktorá sa zrealizovala práve vďaka Tisovi (ktorý vraj vyjednával aj s Horthym o "znovupripojení" do určitej konfederácie, "V2" - no TOTO Schicklgruber už neodklepol, vznikol by moc silný štát, maďari by sa ukludnili a nechcelo by sa im do vojny, ba by možno aj blokovali trasu do Sajuzu) až koncom vojny potom veľmocensky bolo znovu vytvorené Československo. Takže slovenský sen - vlastná štátnosť - sa naplnila až o skoro 40 rokov neskôr.

Toto nie je rovnako platná narratíva?

Norman

Povedzme to tak - keď už to Rakúsko-Uhorsko museli roztrhnúť, a menšie národy mali dostať štátnosť, tak ju mali dostať všetky - aj Slovensko. A tu treba jednoznačne povedať, že Slovensko ju vtedy nedostalo jednoznačne KVOLI ČECHOM - oni týmito svojimi nárokmi pretláčanými slobodomurárskou masarykovskou mafiou, ktorá si myslela, že vytvorí Českú veľríšu až po Adriatické mora. To nedostala, ale Slovákom zobrala to, čo už mali najvyšší čas dostať a obrala ich o najdôležitejších 20 rokov samostatného vývoja, dozrievania.
A po druhej vojne - to nech sa na mňa nik nehnevá, tie české tentoraz komunistické hovädá urobili to isté - čiže obrali Slovákov o ďalších 40 rokov dôležitého vývoja, dozrievania, získavania skúseností, sebavedomia.

A dnes príde čurák Mičev a povie, že Slováci svoj štát nechceli.

Pripomínam, že ja osobne nie som nejaký nadšenec ani Tisovej republiky, ani mi nejako tento historický osud Slovenska neleží každý deň pred očami - ale keď počujem také hovado, ako nechce priznať Slovákom ani tú historickú pravdu a krivdu, tak to nemôžem mlčať.

Schicklgruber možno nebol anjel, ale bol realista a vedel, že štáty naozaj majú byť v národných hraniciach, aby bol pokoj. Preto podporil Slovensko. A preto podporil danie južných častí Maďarsku. Hovorím, realista, neutrál.

Ergo - v podstate súhlasim s tvojím naratívom - alebo je niekde rozdieľ?

balu

súhlasím, v podstate píšeme to isté. Bohužiaľ či sa to niekomu páči alebo nie, Uhorsko by bolo rozpadlo tak či tak - len to možno nemuselo byť také brutálne ako to nakoniec dopadlo v Trianone. Tam sa na úkor maďarov na "etnický princíp" zvysoka vysrali a podľa toho všade upravovali hranice, takže nakoniec mimo hraníc v etnicky zmiešaných oblastich ich zostalo príliš veľa. Proste tak natiahli tie hranice, že sa jazva nemohla zahojiť a to vedel každý. A preto aj Tiso koketoval (veď jemu by sa tiež lepšie kormidlovalo, keby vedel, že aj ta 1/10 obyvatelstva je spokojna a neznamena ziadne riziko) s Horthym a verím tomu, že by aj dospeli k rozumnému riešeniu... a to už ujo Adolf nemohol nechať ale nejako to riešiť musel. Takže koza celá, vlk sýty: Slovensko zostalo samostatné a Madarsko získalo späť územia s väčšinovým maďarským obyvateľstvom - a pre uja Adolfa dvaja ovládateľní spojenci. Ostrá hranica medzi etnikami v Uhorsku nebola nikde, nejaké "násilie" by v tom bolo tak či tak, ale Maďarsko nedostalo a ani nechcelo späť žiadnu Oravu, Trenčín, Spiš, len ten južný pruh, natoľko rozumní už boli aj v Maďarsku. A možno kebyže vtedy nechajú Tisa s Horthym aby situáciu vyriešili, tak nemusíme my tu o 70 rokov neskôr furt riešiť to isté a hádať sa o chujoviny.

Mne sa taká naratíva novodobých dejín Slovenska ako cesta k samostatnosti s dvomi prekážkami zdá oveľa prirodzenejšia...

Norman

Veď sa nehádame o chujoviny.
jasne sme sa zhodli, história je jasná pre každého, kto chce vidieť realitu. Veď sa aj vtedy vyriešila realita, Schickelgruber vypočul aj jedného, aj druhého a situácia bola stabilná. No ale anglosionisti a židoboľševici znásilnili Európu a zas ju vrátili do nenormálneho stavu.

Zhodneme sa ešte aj v tom, ako píšeš, že vy Maďari chcete južné časti Slovenska odtrhnúť pre seba.
Len mi nie je jasné, prečo to Bugár aj tí z SMK neustále taja.

balu

"vy Maďari chcete južné časti Slovenska odtrhnúť pre seba"

Ad.1. To je presne tá jediná "zóna" o ktorú išlo už aj pred II. sv.v. To je tá zóna, kde je, ako píšeš aj ty "nenormálny stav". Slováci zas radi prižmúria oči nad tým, že v tejto zóne odvtedy prebiehala slovakizácia a úmyselne menili etnické pomery: nútené vysťahovanie/presťahovanie, výmena obyvateľstva, zhabanie majetku ak sa neprehlási na slovenskú národnosť a pod. Viem, že sa to viacerým nepáči, ale to sú tiež fakty. Ak by v Trianone naozaj vychádzali z etnického zloženia obyvateľstva, tak by presne tento juh by už vtedy prisúdili Maďarsku. Ale veľmoci rozhodovali podľa svojich zámerov a pre českú lobby - a hranice nakreslili tak, aby všetky významnejšie mestá v tomto okolí padli už na českos. územie (Rim. sobota, Rožňava, Levice a pod.). Veď dodnes celý "maďarský" problém existuje jedine len v tomto pásme, celých 10% obyvateľstva s maď. národnosťou je nahustených do tejto zóny. O Oravu, Kysuce, Spiš nikdy nešlo. Takže kto komu čo odtrhol radšej nechajme.

Ad.2. Vidíš aj nejaké reálne vážne kroky k tomu? Tá tzv. "maďarská karta" sa vyťahuje vždy iba preto aby sa dočasne zhoršili pomery. Situácia sa ukludnila, maďari na Slovensku nemajú žiadnu ambíciu sa odtrhávať od Slovenska a Bugy to vie, nenašiel by podporu preto u felvidéckych maďarov. Tí by chceli akurát tak voľne mondokovať vo svojom rajóne. Ver mi, že aj ekonomicky maďarom na Slovensku vyhovuje viac a pod pár blbých rokoch už im tu nikto korene netrhá, nemajú sebemenší dôvod robiť bordel.

Ad.3. A vážne si myslíš, že Maďarsko by "malo na to"? A má na tom nejaký záujem? Takýto krok by za velice krátky čas položilo Maďarsko, nezvládlo by to ani finančne, ani legislatívne, ani medzinárodne... nijako. A maďari v Maďarsku tiež chcú radšej pokoj a normálnych príjemných susedov. Smerujeme v podstate dobre.

Ad.4. A že zrovna Bugár??? Večný poslanec? Ak si premietneš jeho kariéru, tak vidíš, že práve on bol taký umiernenejší oproti Durayovi, Csákymu a dokonca sa zaslúžil aj o rozbitie Maď koalície, ergo tých stabilných viacmenej etnicky organizovaných 15-20% čo SMK mávalo vymenil na neetnicky koncipovaný Most-Híd a teda tým zrusil účasť maďarov v NR SR na etnickej báze. Vlastne iný maďarský politik teraz ani nie je v parlamente.

Nebuď už taký paraniodne hysterický akonáhle počuješ, že maďari niečo chcú. Čo je zle na kultúrnej autonómii? Okrem toho, že podľa mňa sami nevedia čo si pod tým prtedstavujú a preto ani slováci nevedia a potom sa boja. No nebolo by fajn, keby Maďarsko poskytlo podobnú autonómiu slovákom? Nebolo by fajn, keby slovenčina v Maďarsku nevymrela? Takže sa neboj toľko, "maďarská karta" je len masmediálny prostriedok ale čím ďalej tým menej funguje.

sandro

Typicky madar. Uplne odtrhnuty od reality.. Ked sa bavime o slovakizacii, tak sa (zamerne?) nehovori o pomadarceni pol miliona Slovakov, ktori skoncili vtedy za hranicami Slovenska. Po nich uz ani pes nestekne a Slovensky jazyk je dnes v Madarsku uplna exotika. Ziadne juzne uzemia nikdy nepatrili madarom, ani tam nemali vacsinu. Bol to len pozostatok brutalnej madarizacie, ktora zacala po rakusko-uhorskom vyrovnani a po madarsky sa muselo ucit aj v Ruzomberku. Na tieto tahanice mame vsak cas, teraz treba riesit ine problemy, takze po hube si mozme dat potom.

Aman Againsttime

Súhlas Sadro, avšak chcel by som ešte k maďarizácii dodať, že nie všetci Maďari ju podporovali. Za maďarizáciou stáli vtedajší liberáli ( (Szabadelvu part pod vedením K. Tiszu). Naopak, uhorskí či maďarskí konzervatívci a ľudovci (k ľudovcom patril napr. aj A. Hlinka) požadovali viac práv aj pre iné národnosti, ako i zachovanie tradičného spôsobu života. Taktiež mnohí uhorskí aristokrati boli proti maďarčine ako úradnému jazyku Uhorska a podporovali zachovanie tradičnej latinčiny.
Pravé, tradičné Uhorsko v skutočnosti nemalo nič spoločné s odnárodňovaním - právo naopak, maďarizáciu odkopíroval Lajos Kossuth (mimochodom slobodomurár) z revolučného Francúzska, kde sa už úspešne podarilo zničiť bretónsku, provensálsku a alsasko-nemeckú identitu. Čiže aj za snahu o pomaďarčenie a zničenie slovenskej identity stál ten skurvený liberalizmus.

Norman

veď sme ťa pochopili. Napísal si:
"Ak by v Trianone naozaj vychádzali z etnického zloženia obyvateľstva, tak by presne tento juh by už vtedy prisúdili Maďarsku"
No, veď to opakuješ x krát, je to jasné.

Tak prečo sa rozčuluješ? Len preto, že som to napísal na rovinu? Ale tu si nebudeme klamať. Ako sme napísali pravdu o Čechoch, že chceli velké Česko, tak je pravda aj o Maďaroch, že chceli veľké Maďarsko.
Ale Čechov to už prešlo, vieš. Možno aj Maďarov.

A ty - ty asi aj chceš aj nechceš - nuž je to ťažko. Ale v podstate si nám jasne predviedol, aké by bolo naše užšie spojenectvo s Maďarskom, Uhorskom. Proste - utópia :)

Ľubov

https://www.youtube.com/watch?v=6I1BBX5n1zU

Ale chce,to,čo nechce je,priznať si to.No čo,niečo nové? Nie. Napriek tomu,naozaj momentálne na takéto reči nie je vhodná doba.
Spolupracujme.

balu

ešte aj o slovákoch a téma uzavretá :-) Ináč neviem či to čechov prešlo...

Ja som toho názoru, že príroda píše dejiny, čo k sebe logicky a prirodzene patrí jednoducho k sebe patrí a čo nie, tak sa to dá umelo držať pokope len nejaký čas. Najradšej by som bol, keby Slovensko a Maďarsko pekne a organicky fungovalo vedľa seba a nemuseli by sme cyklicky riešiť "maďarskú kartu" resp. "revíziu trianonu". Unavuje ma to spoločensky len brzdí prirodzené procesy, tj. nájdenia cesty k sebe. Čo bolo bolo, treba prekročiť. Práve ináč prekladám nejaký text kde sa presne o tom chuopci hádajú na EU Súde. Prečo nie je kurva prirodzené, že každý chce hovoriť vo svojom jazyku? Nechce sa trhať, ani by ho nenapadlo, len nech ho neobmedzujú. Toť vsjo.

Ale mám taký pocit, že snáď sme na dobrej ceste. A viem veľmi dobre, že konkrétne ĽSNS nebude proti ničomu čo prehlbuje priateľstvo medzi maďarmi a slovákmi. Ak tam niekto bude miešať kapustu, tak to zrovna oni nebudú, "kde sa dvaja bijú, smeje sa ten tretí". Ale keby sme sa nebili, dvaja by sme už vedeli pjekne naložiť tomu tretiemu.

balu

napadlo...

Keď teda sú xenofóbovia a naopak aj xenofilovia - tak teda prečo nevoláme súhrnným názvom pršelcov jednoducho XENO-via? Potom nemusíme roylišovať, či z Afganistanu, Ghany či z kerej rite prišli, sú XENO-via, voči ktorým sa dá zaujať prístup -fóbny alebo aj -filný, resp. ísť na pivo.

Buheh

Teda xenovia sú cudzinci. Ale to je príliš neutrálne označenie, z ktorého vôbec nie je zrejmý ten nepriateľský a kolonizačný prvok, ktorý máme na mysli, keď je reč o súdobej vlne xenov zaplavujúcich Európu.

Vhodnejšie označenia sú invázisti, votrelci či kolonizátori.

Ale mne sa asi najviac páči termín "učenci", ktorý tu nedávno ktosi použil. Vypustením dvoch nepodstatných písmen sme dostali výraz, ktorý veľmi presne charakterizuje podstatu veci.

Inak, v slovníku cudzích slov je aj pekné slovo "xenokracia" – vláda cudzincov.

A mimochodom, bratia a sestry, keby ste mali problémy s nízkym tlakom, tak tu je skvelý spôsob ako si ho trochu zdvihnúť:

http://www.hlavnespravy.sk/ivan-miklos-neblaznite-imigrantov-potrebujeme...

Náhodný okoloidúci

Ten hňup sa má najmenej čo ozývať, je to jeho zásluha, že toľko ľudí zo Slovenska odišlo za robotou do zahraničia. Stále kvákal, že už konečne máme európske ceny, ale o európskych platoch ani maké F. A veľmi dobre sa pamätám, ako jeho kumpán Dzuridna doslova a dopísmena vyzýval mladých, aby si hľadali prácu v zahraničí.

Norman

Samozrejme, napríklad v Polsku - bez otrockej sily ukraincov by polské podniky museli zvýšiť platy - a to, uznajte, nebláznite, je katastrofa - veď to by zmrdom v USA klesli zisky.

Takisto u nás zabudol na základné pravidlo, že trh má pracovné sily VŽDY - len ich treba zaplatiť?

Samozrejme, imigrácia z východu vedie k tomu, že sa bieda z východu posúva na západ - až skolabuje aj ten. Ekonomisti Miklošovho typu sú proste absolútni čuráci.

Buheh

Mikloš je americký šorošov obrezaný čurák. To je veľký rozdiel. Keby bol len debil, to by sa mu dalo prepáčiť. Ale on veľmi dobre vie, čo hovorí, a prečo to hovorí, a za čo to hovorí. A taktiež veľmi dobre vie, prečo nechodieva popred našu krčmu.

Norman

ale zároveň je aj debil.

Prirodzene, on vie, ktorým smerom má Sorošovu ľodku tlačiť, aké sú príkazy, toľko vie, ale robí to ako totálny blbec (našťastie).

 

Veď uznajte všetci - ktorý normálny chlap si dá ako pätdesiatročný takéto modré okuliare, len preto, lebo je to "móda". Iba chorý narcis, exhibicionista, seba nekritické detinské prasa. Dá si nahovoriť tkýto detinský nevkus, gýč - nosil to nie raz, ale stále, niekoľko nedávnych rokov.

Aj na tom vidno, že nemá trochu zdravého rozumu.

mikloš narcis

Buheh

presvedčil si ma. A tie okuliare sú naozaj tak akurát pre debila.

Norman

Ach, som na teba zabudol, ja som to písal len pre svoju radosť.

Aton

Novým rámom staré sklo nevyleštíš. :-D

Aman Againsttime

Bože, to je ale kokot. Správa sa obdobne ako tie pojašené stareny typu Madonna či Cher, ktoré sa aj po 60tke potrebujú hrať na presexované tínedžerky. Vrcholne patetické. Nechápem ako môže niekto tohto vola brať vážne (obzvlášť pokiaľ ide o ekonomické otázky).
Tieto drísty o potrebe imigrantov, pretože populácia starne a nerodia sa deti boli debunkované viacerými štúdiami. Nie je tu žiadna evidencia pre negatívny vzťah medzi starnutím populácie a HDP. Zdroj:http://economics.mit.edu/files/12536 Vo veku automatizácie žiadni migranti potrební nebudú: http://uk.businessinsider.com/aging-population-and-automation-effect-on-... A určite nie migranti z krajín, kde je priemerné IQ hlboko pod európskym priemerom.

Norman

Dnes som to už čítal a a teraz niečo také hovorí Smatana v TV - aby sme mohli deťom vysvetliť minulosť, potrebujeme viac interaktívnych pomôcok!!
Knihy nestačia :-))
Preto Kotleba, preto toľko radikalizmu.

Hlavne, že majú výhovorku. To sú úplní blázni. Je to presne ako za komunistov - vždy je na vine niekto iný, ale hlavne NEDOSTATOK niečoho, NEDOSTATOK prostriedkov.

balu

pluralita, táto prekrásna liberálna hodnota? Jeden týždeň robí hodinu Smatana, druhý Mazúrek :-)

frooyo

priatelia izraela zrejme nikdy nepochopia. Tato krvna skupina si v tejto teme vybera vzdy strednu cestu, akoze nie sme fanatici ani na jednej strane.

https://www.postoj.sk/22119/pochopit-tisa

sandro

V tejto sialenej dobe ho treba pochvalit uz len za to, ze mal odvahu na toto. Tiso priniesol za narod obet najvacsiu a to nezmazu nijako, mozu sa vsetci na hlavy postavit. Taketo udalosti prechadzaju automaticky do genu naroda. Po smatlakoch zo sme zostane raz len smrad a blby pocit(aj to len trochu).

nové