Zákon o “popieraní” aj v Rusku

Dnes je opäť módou prijímať všetko, čo prichádza z Ruska, ako dobré a nespochybniteľné. Ruská politika je dobrá, americká zlá. Putinove výroky sú nespochybniteľnými perlami ducha, Obamove slová sú iba klamstvami. Stačilo necelého štvrť storočia, aby sa názor ľudí na tieto krajiny otočil o 180 stupňov. Znova.Všetko má svoju príčinu. Obama dnes nehanebne klame celému svetu do očí, čo ale neznamená, že občas nemá aj pravdu – najmä ak je pravda jeho úmyslom prospešnejšia. A naopak. Putin a Rusko je dnes zástancom tradičných hodnôt, ochrancom slabších národov a najmä hovorí, čo si myslí. Opäť to ale neznamená, že vždy koná iba to, čo je správne a dobré.

Najnovšie pripravila skupina poslancov zastupujúcich Spojený ľudový front (ktorý podporuje Putina a stranu Jednotné Rusko) návrh zákona, ktorý mení existujúcu časť ruského trestného zákonníka s názvom “Trestné činy proti mieru a bezpečnosti ľudstva”. Podľa tohto návrhu by malo byť v Rusku trestné ospravedlňovanie národného socializmu, rovnako ako spochybňovanie akcií spojencov počas druhej svetovej vojny. Osoba, ktorá sa podľa tohto zákona previní, môže dostať pokutu až do výšky 300 tisíc rubľov (asi 9,500 dolárov) alebo až tri roky väzenia. Ten istý trestný čin spáchaný v úradnom postavení alebo s pomocou médií nesie tvrdší trest – pokuty medzi 100.000 a 500.000 rubľami (asi 3100 dolárov – 15.500 dolárov) spolu so zákazom pracovať v mnohých špecifikovaných zamestnaniach po dobu až troch rokov.

Návrh zákona ustanovuje najmä Berlínske vyhlásenie o porážke Nemecka zo dňa 2.8.1945, ako dokument záväzne uvádzajúci zoznam národov-agresorov a spojencov, ktorí bojovali proti Hitlerovmu Nemecku. Na tom by nakoniec nebolo nič až také zlé. Tento dokument však potvrdzuje aj to, že spojenecké sily v druhej svetovej vojne hájili medzinárodný mier a bezpečnosť. A toto je už naozaj diskutabilné tvrdenie.

Navyše je ako trestný čin definované aj “popretie trestu uloženého medzinárodným vojenským tribunálom, rovnako ako popieranie skutočnosti, že akcie protihitlerovskej koalície boli zamerané na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.” V podstate z toho vyplýva, že aj tvrdenia o sovietskej vine pri Katyňskom masakri (k čomu sa už priznala aj samotná Ruská Duma), za ktorý však boli v Norimbergu odsúdení Nemci, sú trestné. Takže rozsudky a rozhodnutia Norimberského trestného tribunálu sú podľa návrhu zákona nespochybniteľné a každý, kto by o ich absolútnej správnosti pochyboval, bude v Rusku potrestaný. Takýto zákon si nedovolili zaviesť ani boľševici.

Ruskí politici dodávajú, že takéto alebo podobné zákony, ktoré “chránia historickú pravdu” majú aj iné krajiny. Bohužiaľ, v tomto majú absolútnu pravdu. Nemusíme chodiť ďaleko, zákon o “popieraní holokaustu” bol na Slovensku schválený v roku 2006 a to aj napriek tomu, že samotný pojem “holokaust” nemá žiadne oficiálne ani univerzálne prijímané vymedzenie.

Pokiaľ sa takýto zákon schváli, bude to mať obrovský negatívny dopad na výskum dejín a osobitne na akademické prostredie v Rusku, k čomu už na Slovensku došlo. Na nejakú teóriu sa nebude nahliadať z hľadiska jej tvrdení, argumentov a dôkazov a ich posúdenia, ale na základe vopred určeného záveru. Dôjde k tabuizácii určitých tém. Vedci nebudú riskovať žiaden seriózny vedecký výskum, keďže bude hroziť reálne riziko, že môžu byť za jeho výsledky odsúdení.

Je tragédiou, pokiaľ politici určujú, ktoré história je tá “správna” a ktorá nie. Táto úloha patrí serióznym historikom a akademikom, nie politikom. Týmto zákonom sa nielen Rusko, ale aj celý svet posunie o ďalší krok bližšie k Orwellovskému: vojna je mier, sloboda je otroctvo, nevedomosť je sila.

 

zdroj: prop

Poznámka z nadhľadu: bežne sa tu nepreberajú nové články z iných slovenských portálov (občasné propagovanie určitých blogerov je iný prípad), tento článok bol výnimočne takto zdôraznený a archivovaný pre jeho závažnosť.

Krútenie sa v kruhu medzi dvoma extrémami je naozaj neospravedlnitelné.

 
Kojokok
Takýchto zákonov je veľa a nielen v Rusku! V každom prípade pravda je len jedna a to aj keby odporovala zákonu a nemožno zákonom zakázať mať svoj názor!
Visarionovič
Keďže naša mládež si myslí, že nás "oslobodili" američania vnuci sa hádam budú učiť, že nás oslobodili od zlých rusákov, Rusi museli nejako zasiahnuť. V dnešnej situácii a na dnešnom obecnom chápani aspoň takto, hlbšie odkrývanie dejín a skutočnej pravdy to predsa nevylučuje. V Londýne majú jasno, na rozdiel od Rusov ( ktorí stále počítajú s troma víťaznými mocnosťami), kto vyhral nad Hitlerom: http://politikus.ru/events/3627-soyuzniki-bez-pamyati.html
Norman

k tomu pamätníku - Stalinovi oni nebudú stavať sochy.

Alebo ich majú začat stavať aj Leninovi? Aj Trockému, Berijovi a tomu zvyšku?

Každý kmeň svojmu vožďovi líže nohy. Podivný Zlepenec druhej svetovej nevydržal ani rok po vojne - veď dav potrebuje hry a nepriateľov.

 

 
Visarionovič
i predpologaju, že ak by táto stránka fungovala ešte o 60 rokov, tak Jurko Normanovič a ostatní prispievatelia budú písať o krvavých paprčiach tyrana Putina, o jeho zverstvách a obetiach, o kulte osobnosti. Veď to budú písať všetky knihy, noviny z tej doby, historické listiny, ktoré si posielali vtedajšie elity.......Výpočet jeho obetí - Litvinenkom počnúc, cez všetku ruskú elitu (Berezovski, Chodor....) po milióny ruských sirôt a detí závislých na heroíne nám ukážu dobové zostrihy z tv, netu.... Ivanovi Hroznému zavraždili syna, aby mu mohli dať prímenie, pričom počet obetí pripísaných na jeho triko je okolo 4000 (obdobie 35-37 rokov). Počas bartolomejskej noci, bolo zavraždených 126 000 ľudí (wiki nie je spoľahlivý zdroj) za jedinú noc a kto dnes nazýva francúzskeho kráľa Hrozným? No koho to dnes zaujíma? Ivan Hrozný , krvavý Stalin, Tyran Putin. Tak hovoria knihy a že sme ich prečitali! Nevadí, že od jedného kolektívu autorov.
Norman

Najhoršie, čo Rusi môžu začať robiť, je skuvínať ako jedna nemenovaná menšina. Vôbec sa to k nim nehodí.

 

Nie je pravda, že na Putina môžu tak naplácať, ako Stalina. Históriu, priatelu, poviem ti to slovensky, neotrtíš.

Ale keď už chceš zas oprašovať zombíkov, zostanem pri mojej otázke - a čo ten Berija, čo Brežnev, čo Lenin, čo celá tá cházka. Aj tí boli očiernení?

No, určite aj čiastočne boli, ale napriek tomu ... no, boli to zmrdi.

 

Svet nemožno vidieť čiernobielo, ale ani sa nedá povedať, že je to jedno a že všetci sú rovnakí. Robiť zo starých mrtvych  politikov nových svetých je horšie ako to katolícke. Je to z blata pod odkvap.

slaven1

Démonizácia Stalina je súčasť informačnej vojny západu proti Rusku za cieľom získať ruské zdroje a suroviny.

najhorsi criminalnici ever

Nezabúdajme, že:

- posledné koncentračné tábory Japoncov boli v USA rozpustené až v roku 1951
- nezabúdajme, že v amerike boli 2 triedne autobusy ešte do 70. rokov: V predu biely, vzadu "negry"
- https://en.wikipedia.org/wiki/Racism#20th_century - žiadna zmienka o USA, zato polka kapitoly sa venuje nemeckému rasizmu 2. sv. vojny
- Stalin čistil armádu, povedia nám A, nepovedia B - od koho (zamlčiavanie ako technika manipulácie)
- Zákon treba vnímať v kontexte podobných filmov ako je Woman in Berlin, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Páčila sa mi táto ukážka a tak som stiahol film. Po asi 20 minátach som to vypol (keď tam Ruska bila Mongolku), a spomenul som si na výraz "Informačná vojna"
- Ak nechápete o čom je infovojna, tak dobrý príklad slovenských reálií je film Hostel 2006:

Three backpackers head to a Slovak city that promises to meet their hedonistic expectations, with no idea of the hell that awaits them.

 

Čerčil a Rúsvelt na lavičke - socha bez Stalina

Tehranska konferencia

slaven1

Áno, ešte na jednu scénu si spomínam:

Nemecká žena po 50tke sa pri posedení so svojou kamarátkou pochválila, ako jej pri včerajšom znásilňovaní mladý ruský vojak zložil kompliment, keď povedal, že má uzučkú pičku, že to nie ako ukrajinky; tie majú piče mlandravé a rozťahané.

Ďakujeme scenáristovi a režisérovi, že informoval. Film som zastavil, vymazal a vysypať kôš. Cítil som sa ako znásilnený:

Sprcha po znásilnení

Film pripomína situáciu, keď Slovákom premietajú do hláv na svetoobčiansko-americkej televízii Nemcami natočení film o českej histrórii. No nič. Ešte raz soviecka (ruská) hymna v uliciach Berlína a pekne nahlas:

Norman

to nie je žiadna novota.

Skús si stiahnuť zopár sovietskych filmov o vojne, ktoré tu vládli pol storočia.) Tie sa ti určite budú pozdávať  .. i keď .. celú sovietsku hymnu som tam asi  nepočul spievať ani raz. Zato strana stávala na smertný boj stále, geroji ... no, a dnes sa boja dať azyl Snowdenovi.

 

 

PS. Nedávaj všade tie obrázky. Toto nie je facebook a Grigoriy sa nám bude vysmievať. Slovo, slovo si treba brúsiť, nech už ho budeš používať na čokoľvek.

 

 

Visarionovič
A prečo by to mali Rusi urobiť? Už sa šepká, že Snowden, rovnako ako Assange, je len spravodajská operácia pod falošnou vlajkou. (http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2342-wikileaks-adl-a-mossad-spolu-s-b... ) Koľko je na tom pravdy, vie ruská verchuška viac ako ty alebo ja. Inak, len pred týždňom Emerika pohrozila Rusku a Číne zhoršením bilaterálnych vzťahov kvôli Snowdenovi. Prekvapujco, práve v čase, keď Rusko a Čína podpísali ropný kontrakt na 25 rokov za 270 miliárd dolárov. Ako napísal francúzsky novinár Alexandre Latsa, táto spolupráca medzi Čínou a Ruskom je súčasťou širšej politiky diverzifikácie ruskej energetiky, aby vyrovnala súčasnú vysokú závislosť Ruska na krízou sa zmietajúcej Európe. http://alexandrelatsa.ru/
Norman

To, čo je aká hra, nevie nik a na tom ani tak nezáleží. Na danej rovine, oficiálnej, Snowden je disident a politický uprchlík a na tej úrovni by mu Rusi mali udeliť azyl.

Ako chcú dodať odvahu budúcim disidentom?

Čoho sa Rusi boja?

Ema

že Snowden požiadal Rusko o politický azyl

http://ria.ru/politics/20130701/946929082.html

A Putin si na tlačovke v súvislosti so Snowdenom otvorene robil z Američanov prču.

Ema

ktorého pchá do Ruska ako luterána do neba. Vystačí si s obvyklým bľabotom o "ľudských právach" a podkurovaním na Kaukaze a v Ujgurstane. A sabotážami strategickej energetickej infraštruktúry.

Snowden stihol napáchať Amerike také škody, že false flag operation zrejme skutočne riadi Mossad so svojou bežnou rutinou aškenázskych géniov, ktorí nepokazia len to, na čo nesiahnu.

Každopádne Putinov oportunistický postoj napovedá, že Amerika je schopná (a odhodlaná) spôsobiť Rusku veľké škody. Zúrivá hyena síce nemá silu medveďa, ale dokáže mu dohrýzť laby.

Norman

aféra Snowden tak nabúrala imidž Ameriky, že ak ju robili nejakí falseflag experti, tak to museli byť blbci talmudovského formátu. Táto verzia ničí ich imidž ešte viac

Dúfam že sem dobehne nejaký blbeček, čo bude písať o hnoji alebo o tom, aby som židkov nepodceňoval. No, poserem sa z nich. Ale ešte viac z tých našich večných malomestských zbabelcov. "Možno bude dobre, nič sa nestane, len sa moc nehýbať, možno nám ďalších horolezcov nezabijú..."

Visarionovič
budeme svedkami ešte zaujímavých vecí. Šojgu práve nedávno zverejnil, že Rusko dodá zbrane Kirgizsku za viac ako miliardu dolárov, Tadžikistan dostane asi za 200 miliónov. Rusko sa pripravuje, lebo ako vieme, Amerika si drží vo vačku Uzbekistan ( Taškent sa nedávno "rozhodol" vystúpiť z Organizácie dohovoru o kolektívnej bezpečnosti = The Collective Security Treaty Organization (CSTO)), lebo destabilizácia je tiež spôsob vojny. Či to bude stačiť vzhľadom na 15 tisícovú kirgizskú armádu s pochybnou úrovňou technického zabezpečenia, zistí Rusko samo. Situácia sa vyostrí po odchode amerických vojsk z Afganistanu, Washington už sľúbil Uzbekistanu, že nemalú časť zbraní presunú k nim. Už teraz to nie je jednoduché - vytvárajú sa bloky štátov prichýlené k Západu alebo k Východu. Zvyšuje sa napätie medzi Uzbekistanom a susedmi: uzbeckí pohraničníci zabili 4 občanov Kirgizska a 3 ranili, mihnúce sa "príhody" o ukradnutí pastierov aj s dvomi tisíckami oviec, plánom Kirgizska presídliť prihraničné obyvateľstvo do vnútrozemia, či ukrivdený uzbecký krik okolo vodnej elektrárne v Tadžikistane už aj s vyhrážkami vojnou dávajú tušiť, čo sa deje a čo sa plánuje.
Ema

Ausgerechnet tam pred pár dňami Nursultan vypeskoval - kohožeto? hľa, samotného britského premiéra Davida Camerona, ktorý tam dometelil aj s početnou svorkou korporátnych biznismenov slávnostne otvárať ropné pole Kašagan 2. Popri tom, aby úplne nestratil ksicht, vysrstil cez prudko zovreté gamby čosikaj o ľuckých právach. Nazarbajev sa mu vysmial a odkázal, že od krajiny, ktorej obyvatelia vidia Kazachov ako divochov na ťavách či koňoch, nemieni počúvať žiadne moralizátorské reči a ak si chcú Briti zachovať podiely v kazašských ropných firmách, budú musieť zvažovať, či budú urážať Kazachstan. Už nie je začiatok 20. storočia, keď anglo-iránska ropná lúpežnícka spoločnosť prichádzala vykrádať región.

A veru by si Cameron rád zavykrádal, lebo pri pohľade na Astanu mu padla sánka na udržiavanú cestu tohto fascinujúceho, očividne bohatého mesta.

Visarionovič
ale tá ropa ma zaujala. Ako je na tom Slovnaft? Rusi píšu, že európske rafinérky sú už na diéte. Dodávky ropy z Ruska do Európy, alebo ak použijem výraz z diskusií- Gayrópy (гейропa), sú na svojej najnižšej úrovni za 10 rokov. Zvyšuje sa podiel spracovaných ropných produktov - motorovej nafty a benzínu. Čo sa týka surovej nafty, tak Európa kupuje menej kvalitnú "Ural" aj za cenu kvalitnej "Brest". V článku sa spomína aj Česko, ktorému sa podarili nejaké kontrakty s Rosnefť a Mol je spomínaný akurát v súvislosti s problémami. http://oko-planet.su/politik/politiklist/197806-evropeyskim-npz-ne-hvata...
Visarionovič
by si jeden myslel, že máš problém s pochopením písaného textu, lebo ten nebol o Ivanovi IV., ale o prekrúcaní, skresľovaní, zamlčovaní a inom mrzačení histórie. Isto, netreba robiť zo starých mŕtvych politikov, ovplyvňujúcich osud miliónov, nových svetlých. Treba ich triezvo zhodnotiť. Hitlera, Stalina, Lenina aj Trockého, či Brežneva. Zhodnotiť, nie premaľovať z čiernych na bielych.
Norman

ale uznaj, že dokazovať deformovanie histórie podľa prezývky jedného cára je nelogické. Francúzski králi, napríklad, mali tiež dosť dehonestujúce prezývky. A tú Ivanovu mu dali Rusi sami, nie Západ. A slovo Groznyj nemusí byť chápané vyslovene negatívne. Proste, bol hrozný, bu bu. Ale na konci sme sa zhodli, nemá zmysel premalovať čiernych na bielych.

Vieš, Napoleon bol tiež rôzne poťahovaný .. ale predsa, mal kopu slušných ideálov. No, niečo podobné bol Hitler ... i keď teraz asi ty neveríš. Lenin ..ktovie, to bol prešibanec, určite aj krutý, ale niečo začal, nestihol osobne dodrbať. Ale Stalin ... noo, ten vyhral vojnu ...alebo vojaci vyhrali vojnu... Západ odstránil Stalina, alebo sami Rusi??? Ako dá sa o tom dlho, ale to je práve pointa - má to zmysel? Tie mrtvoly sú len na príťaž. Oni už nič nezmenia. Dá sa s nimi demonštrovať disidencia, dá sa povedať o Hitlerovi, že to bol človek s vysokou inteligenciou, dobrou pamäťou, umeleckou dušou a silnou pragmatickou vôlou, a že naozaj chcel len určitý revanš, ale nie vojnu ... ale aký význam by to malo, toto hovoriť, okrem provokovania? Nie, bol to zločinec :-) Naplivať.

 
Amanita arenaria
Vidim, ze ste tu znali rustiny. Poprosim vas, vie mi spravne niekto s Vas prelozit (tak aby to davalo zmysel) vetu: Поэтому необходимо всегда помнить, что история никогда ничему не учит, она лишь наказывает за незнание своих уроков ..dik
Norman

slúžia len na to, aby si z ich zvyškov každy vyfabuloval vlastnú mytológiu na odôvodnenie svojich predsudkov, slabosti a (zlo)činov. )

Macko Uško
Rozlišujte medzi dejinami a historiou. Historia - píšu a upravuju ju podľa potreby kadejakí  "historici"v spolupráci s "politológmi" pre lepšie ovládanie oviec. Dejiny - sú nemenné a podávajú skutočnoť  tak, ako sa udiala. Skôr, či neskôr vyjde na povrch pravda, viď príklad genocídy Slovanov (Cyril a Metod. Metod uvalil na Slovensko tisícročnú kliatbu, keď ho naši predkovia kopli do riti a začalo sa veľké vraždenie) pod zásterkov viery v Boha, ktorá pokračuje dodnes.

nové