Zmena ekonomickej paradigmy

Vystrelené ceny zemného plynu a elektrickej energie sú potvrdené a "budú trvať niekoľko mesiacov". Čo bude potom, to sa cudne nehovorí.

Povedal by som, že už naozaj dochádza ku zmene základného rámca ekonomiky režimu, v ktorom žijeme. Kým doteraz bol základný, a v podstate jediný problém systému (ne)spravodlivé rozdelovanie bonusov, ktorých bol nadbytok, teraz nastáva problém samotného získavania bonusov v celom systéme. A treba nájsť schopnosť ich rozdeľovania v dobe nedostatku.

Povedané ľudsky - kým doteraz sa ľudstvo bilo o nadbytok, teraz sa začina biť o  podstatu.

Prirodzene, to povedané sa týka najrozvinutejšej časti ľudstva - druhá, ešte väčšia časť ľudstva žije už teraz v nedostatku. 

Takisto platí, že prechod nebude prebiehať lineárne, ale vlnovite, a režim bude stále presviedčať ľudí, že žijú v najlepšom z možných svetov a že "dobre bude". Takže ešte možno dlho mnohí neuveria, a možno dlho ešte ani nepocítia tú fatálnu zmenu. Žiaľ, na Slovensku musíme počítať s tým, že tu to prepukne najskôr a najviac, pretože národ nie je spojený, nemá skúseností, vôľu ani rozum, a konkrétne ho ovláda banda explicitných psychopatov a idiotov. Plus, veľka časť obyvateľstva ich volila a bude voliť, a to zvlášť v hlavnom meste - takže konkrétne perspektívy Slovenska sú naozaj hnusné. Nehovorím, že mizerné - lebo veď nejako bolo a nejako bude - ale hnusné, nechutné, ako jazda na rozbitom zhrdzavenom takmer nefunkčnom vozidle po hrbolatej prašnej ceste - no dá sa, ale nie je to žiadna zábava.

 

Horúca žehlička

Zábavné bude prinajlepšom sledovať reakcie populácie, ale len keď sa riadne vzdialime, aby sme nepočuli ich bedákanie. Prvé, čo vidno už dnes, je odťahovanie sa od vecí verejných, od politiky, ako by to bola horúca žehlička. Väčšina ľudí je samozrejme vybavená len mentálnymi paternami do blahobytu a tak zrazu, koľké prekvapenie, teraz budú hovoriť, ako ich politika nezaujíma a aká je to hnusná vec. Že dôležitejšie sú ich súkromné "zárobky" či rodinné záležitosti, zrazu bude zas v móde zalezenie do diery a zatiahnutie chvosta. Okrem iného aj preto, lebo už budú častejšie lietať aj guľky.

Odťahovať sa budú aj bohatí, mocní, ale aj alternatívne či rádoby disidentské vrstvy. Tí, čo v súčasnom stave chaosu a rozpadnutého štátu zistili, že môžu ziapať na ulici či na fejsbúku, a nič sa im nestane, už onedlho zas budú akoby vyparení do stratena.

Hej, je v tom popise trocha alegórie a trocha videnia blízkej budúcnosti, ale tak to je.  

Ale patterny prestávajú fungovať aj režimu. Fabriky prestávajú (dočasne, samozrejme) vyrábať, cena všetkého hrozí začať rásť. Paradigma zlatého kapitalistického raja je v riti, nikde inde, presne tam. A správne patterny tento režim ani nenájde - pretože celá spoločenská teória súčasnosti vznikala počas posledných dvoch storočí spaľovania podstaty, a nie je vôbec pripravená na dobu bez nadbytku. Nekonečná préria sa proste zrazu skončila, tu je jej koniec, a rovnako aj rozprávkam.

Spoločnosti, ktoré neboli schopné objaviť harmóniu ani v čase prepychu, ju určite nebudú schopné stvoriť v čase nedostatku. Veď čo máme k dispozícii? Ako vieme, rozvinuté (biele) ľudstvo malo tri také základné pokusy dosiahnutia spoločenskej harmónie:

1. kapitalizmus, ktorý stavia na tom, že harmónia sa dosiahne samovoľne, ak sa elementom nechá sloboda na hrabanie.

2. socializmus, ktorý tvrdí, že harmóniu možno dosiahnuť cielenou politickou nivelizáciou bohatstva.

3. nacionalizmus, tvrdiaci, že harónia sa v spoločnosti dosiahne, ak je prirodzene homogéna, ak elementy majú vrodené podobné záujmy, hodnoty aj schopnosti.

 

Tieto tri dogmy proti sebe bojovali a žiadna, opakujem, žiadna nevyhrala. Všetky tri stavali na svetonázore nekonečných zdrojov a starali sa hlavne o zvyšovanie intenzity ich míňania, počítali s ich prítomnosťou - asi preto všetky tri zlyhali.

Kapitalizmus je postavený na moci korporácií, ktoré vedia len "vyrábať" a teda umelo zvyšovať dopyt po krámoch, ktoré vygrcajú. Podobne socializmus, ktorý možno nazvať aj štátny kapitalizmus, nemal nič iné v papuliach svojich byrokratov, než výrobu. A nacionalizmus, hlavne jeho maximálny prejav v prvej polovici dvasiateho storočia, bol takisto založený na sile industrializácie a potrebe či spotrebe ohromných zdrojov (ktoré mu uťali). To boli a sú tri reálne existujúce hlavné paradigmy, ich počet je prirodzene otázkou arbitrárnou, mohli by sme nájsť odchýlky a iné varianty, a mohli by existovať ešte mnohé iné, doteraz fiktívne - ale tieto tri jasne vidíme - ako sa v minulosti až doteraz hádajú, nadávajú si do plutokratov, boľševikov a fašistov, masovo sa zabíjajú. To všetko v čase rastu, prebytku zdrojov a nových technických objavov. Ak to vtedy nedokázali, čo dokážu teraz, keď sa ľudstvo ocitá za vrcholom nachádzania fosílnych pokladov?

Bezcenní dinosauri

Mnohí dinosauri vraj mali mozog malý ako jablko, proste neúmerne mrňavý. Možno. V každom prípade kedysi narástli ako hory mäsa a potom vymreli. Možno je to aj smutné, ale, ako vidíte, nik po nich nejak súcitne ani neštekne. Je to ich osud.
To isté bude s touto ľudskou civilizáciou, konkrétne s poslednými storočiami, možno bude zavrhnutých aj posledných pár tisícročí. Proste shit happens, hovno vzniká aj zaniká. Dinosauri sa ukázali ako bezcenní, niektorí až nechutní, aj tento druh hominoida je asi proste shit, hnus, nepodarok, neschopný vytvoriť harmonickú čistú civilizáciu.
A ak aj náhodou nie je, ak aspoň zčasti nie je nepodarok, aj tak je isté, že akákoľvek budúcnosť ho za takého bude považovať.
 
0
slaven1

Toxikoman Sulík ide vycvičiť svojich voličov, malomestskú strednú triedu na jednotku. Ako? Cez ich likvidáciu.

Ǐnformácia z Klub 500:

"Situácia v mnohých slovenských priemyselných podnikoch sa v dôsledku vysokých cien energií stáva kritická. Na dnešnej tlačovej konferencii to konštatovali predstavitelia Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Firmy trápia aj ceny emisných povoleniek a mnohých komodít, ako napríklad hliníka, medi, či ropy*.

Ak pritom tento trend bude pokračovať, bude mať podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora zásadný vplyv na konkurencieschopnosť Slovenska. Situácia slovenských fabrík je podľa neho špecifická v tom, že ich znevýhodňujú už pôvodne vysoké ceny [talianskej] elektriny aj [ruského] plynu**. Tie sa podľa neho pohybujú vysoko nad priemerom Európskej únie. To všetko spôsobuje obmedzovanie výroby firiem na Slovensku."

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/situacia-v-priemyselnych-podnikoch-sa-v-dosl...

Nepochopím ako môže byť talianska elektrická energia v krajine našich rozmerov s dvoma atómkami taká drahá. Nuž ale čo ja, hlavne, že to vojde do mozgu toxikomana, ministra Sulíka :D

Minister hospodárstva R. Sulík k cenám elektriny pre domácnosti (Aug 26, 2021, TASRTV)
https://www.youtube.com/watch?v=x7KqJ2vAhSQ

Hore vo videu sa vec s vysokými cenami za taliansku elektrinu pokúša toxikoman vysvetliť iným mozgom: Tvrdí, že Eurozväz zvýšíl daň za elektrickú energiu a teplo (označuje daň ako "emisné povolenky"). Citujem, že zvyšovaniu tejto dane je "vec ktorej reálne nevieme zabrániť." (rozumej: Riško nevie zabrániť)

No dobre, pomôžeme mu:

Napľujte na odpojených buzerantských beneluxov a ich polúcie o bezúhlíkovej ekonomike. Aha, že máme v ústave napísane, že zákony Eurozväzu sú nadradené našim.

Dobre, tak to škrtnime. Veď aj naši susedia Maďari to defakto škrtli referendom 2015 roka. Naši susedia Poliaci to škrtli minulý týždeň. Škrtnime to aj mi. To, že ústavu reformovať viete sme si 28.12.2020 všimli.

K cenám plynu len to čo vždy:

Maďari podpísali dlhoročný kontrakt s Gazpromom, dokonca aj Eurozväz sa nechal počuť že "kontrakt Gazpromu a Maďarska neporušuje jej zákony."*** Aby aj hej, Maďarsko referendom 2015 defakto vyšlo z EU, tak do veci nechcú rýpať. Okrem toho sami nevedia zabezpečiť stabilné ceny plynu u seba doma.

Treba odstránik kauzulu o nadradenosti zákonou Eurokomisie na Slovenskými a tak sa ohradiť proti emisnej dane Eurozväzu na elektrickú energiu. Lenže na to naša "probruselská" elita nepôjde. Treba vymeniť "elitu". Čo sa aj deje.

Súčastná slovenská vláda s "LGTB" rezidentkou nepremýšľajú a nepracujú a tým "pracujú" na likvidáciu našich podnikov (ako takých silových centier) premeniac tak Slovensko na totálny banánistan.

---
* Slovenskému hliníku hrozí koniec. Zabíja nás cena energií, tvrdí Slovalco
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/10059505-slovenskemu-hliniku-hrozi-...

** Šalianske Duslo vyrába kvôli prudkému nárastu cien plynu iba na technické minimum, časť výroby je odstavená úplne. „Určite nás nečaká nič dobré,” konštatuje riaditeľ
https://www.hlavnespravy.sk/salianske-duslo-vyraba-iba-na-technicke-mini...

*** Európska únia priznala, že kontrakt Gazpromu a Maďarska neporušuje jej zákony
https://www.hlavnespravy.sk/europska-unia-priznala-ze-kontrakt-gazpromu-...

Ema

Heger to včera sľúbil Leyenovej. Dokonca to označil za "kľúčové". Slovensko asi dodávky plynu pre chochlov aj zaplatí.

Každopádne globálny kolaps bude rýchly. Zatiaľ je na nočnej snímke z družice vidno vypnutý Libanon a časti Indie.

slaven1

Libanon "paňátno", tý majú nešťastie na susedou a s Indiou je čo? Tam majú celkom schopnú vládu.

Pravda, že tam majú vysoký podiel mladej populácie, ktorá "nemá uplatnenie" na "trhu práce" ale tak hádam si to tam ešte nezapálili.

Ema

Stromy už skúrili a uhlie dochádza.
Práve na Indii vidno, ako veľmi môže sapient zdegenerovať od čias Rigvédy po Bollywood.

slaven1

K cenám energií veľmi vecná tlačovka Klubu 500:

TK Klubu500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory - vplyv cien energií na priemyselné podniky (Okt 12, 2021, TASRTV)
https://www.youtube.com/watch?v=hOknKBvzc4Q

Aj sa nestabilizujú ceny plynu (EÚ na nich dovolila gambliť bankárom a fin. špekulantom), tak nebudú šťanky do motorov ("močovina" je prísada do nafty). Podobný problém majú aj v UK. "Zelená" politika nulového CO2 beneluxkých buzerantov zabije priemysel v EU a na Slovensku. V nečlenských krajiných EÚ, Poľsku a Maďarsku, bude mať deindustrializácia miernejší priebeh. Veľmi dobrá tlačovečka. Kvalitní ľudia.

A… aby sme nekrivdili neoliberálnemu toxikomanovi, aj on mal tlačovku:

Situácia v energetike - TK ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (Okt 11, 2021, TASRTV)
https://www.youtube.com/watch?v=iPtiyr6P-iU

Hovoril, že ceny plynu by sa dali zadotovať z Envirofondu, ale ten spadá pod MŽ, ktoré teraz vedie agent Budaj. Hovoril aj ďalšie veci.

slaven1

Včera bola ešte jedna tlačovka. Zo zvedavosti som si zapol bo niesla nadpis "N. Milanová: Expozícia Auschwitz-Birkenau prejde pod Múzeum holokaustu v Seredi" z čoho smrdí ďalšie huncúcstvo.

https://youtu.be/Y5mvTj-lI5c?t=117

Rečnila tam nejaká žena, ktorá povedala, že v Seredi bol koncentračný tábor. Táto nevzdelaná osoba s mentalitou realiťáčky je ministerka kultúry, či čo?

A dnes o tejto huse takáto informácia:

https://www.hlavnydennik.sk/2021/10/13/genocida-slovenskej-hudby-to-snad...

Kks, nie rušiť kvóty na SLOVENSKÚ hudbu v SLOVENSKÝCH rádiách ale zvýšiť ich aspoň na 50%. Tie koloniálne "zvuky" čo sa z nich šíria sa nedajú počúvať.

Norman

si myslíš, že ten nepotrebujeme? A čo tak zrušiť peniaze zdravotníctvu, dopadlo by to rovnako. Alebo na vedu, veď veda je rovnako nepotrebná ako životné prostredie. Alebo zrušiť hasičov (o zrušení (časti) armády ani nehovorím, lebo tam by to nebola irónia, ale to by sa naozaj mohlo stať - zrušiť nákup amerického lietajúceho šrotu).

Pod tlakom udalostí sa chytáš poslednej slamky - že problémy ekológie nejestvujú. Ale Gretka môže byť desaťkrát soplavý debil, ekologické problémy aj tak naozaj jestvujú.

nové