Zrušenie špeciálnej prokuratúry, zmena trestných sadzieb a reakcie Republiky

Koalícii sa podarilo presadiť hlasovanie a víťazne zrušili ÚŠP - Ústav špecialnej prokuratúry, na čele ktorej stojí americký agent Lipšic. Urá.

K tomu ale pridali úpravu trestných sadzieb a premlčaní. Je viac-menej jasné, že je to hlavne z dôvodu otupenia zneužívania práva na politický boj, že je to zníženie sadzieb, keď za majetkový zločin sú väčšie tresty, ako za trojnásobnú vraždu.

Nie je to ideálny čin, ale má to aj svoje výhody.

Samozrejme, opozícia sa pustila do pišťania, ako sa zo Slovenska stáva "raj pre zločincov". Špeciál naskočila na tému "znásilnenie", ktorého premlčanie sa znížilo. Táto zmena bola zrejme  spravená bez nejakých bočných úmyslov (táto téma určite nie je horúci problém našej spoločnosti) a len je to úprava podľa západných noriem. Ale opozícii sa zrejme zdá dostatočne progresívna a genderová, aby okolo začala vrieskať. Dokonca aj Kolík si spomenul, že je vlastne žena a má v RTVS byť zrazu citlivým moralistom - na rozdiel toho, ako nad vraždou Lučanského len mávla rukou a lá Hannibal Lecter.

Dobre, toľko bežná situácia na Slovensku. Zaujímavý je ale postoj Republiky, keď sa nad touto novelou zákona neobvykla hystericky pohoršuje sám Milan Uhrík ako nad niečim, čo sa nemalo stať, a že je to znižovanie trestných sadzieb pre dílerov drog a podobne.

https://www.youtube.com/watch?v=zYGsYfbCY60

 

Uhrík bol politicky vždy dosť naivný - ako celá táto ľudová vrstva, ktorá vzišla z adolescentov a futbalistov. Ale že už teraz skĺzol od pronárodných síl na stranu proameričanov, a to kvôli úplnej blbosti, napriek tomu, že Republika je tiež za zrušenie ÚŠP, to svedčí o tom, že si začína uvedomovať, čo naozaj značí tá prehra vo voľbách. Znamená, že nemôže nič rozhodnúť, ale ani na nič upozorniť, že je neviditeľná. Ono je pravda, že jestvujú Telegramy, ktoré výrazne pomáhajú informovanosti prebudenej populácie - ale politická propaganada, mágia moci sa stále šíri masmédiami a televíziou. A tá referuje o parlamente - a tam Republika nie je. A tak sa začína kritika vlády. Nič iné im nenapadlo.

Ale za ich prehru vo voľbách  Fico nemôže. Alebo môže - ale potom by si Republika mala priznať, že robila niečo zle a že prehrala. Prehrala so Smerom, ba prehrala aj s polorozpadnutou SNS - a to je už hanba. Republika by si mala priznať, že nemá sociálny rozmer, a vlastne že vôbec nemá jasný "program" ba ani hodnoty, okrem deklarácie svojho národovectva - čo je, do boha a do národa, málo, strašne málo.

Skučať teraz spolu z opozíciou je teda tá najhoŕšia reakcia, aká môže byť, pre kohokoľvek. Novela je schválená, treba ísť ďalej. Už nie je čas na poskakovanie v ružových sukničkách. 

 
Ema

V ich systéme, ktorý je cugrunt postavený na korupcii, je to úsmevný argument.

Pripomeňme si klasickú anekdotu "poriadku založeného na pravidlách".

V USA chcú zrekonštruovať Biely dom, a tak vyhlásia medzinárodný tender. Prihlásia sa Rakúšan, Angličan a žid.

Rakúšan predloží ponuku 40 miliónov dolárov.
Šéf komisie sa pýta: Hej, 40 miliónov dolárov? A to ako?
Rakúšan vysvetlí: No, 10 miliónov mne a za 30 miliónov vám ten barak opravíme.

Angličan predloží ponuku 60 miliónov dolárov.
Šéf komisie sa pýta: Hej, 60 miliónov dolárov? A to ako?
Angličan vysvetlí: No, 20 miliónov mne a za 40 miliónov vám ten barak opravíme.

Žid predloží ponuku 90 miliónov dolárov.
Šéf komisie sa pýta: Hej, 90 miliónov dolárov? A to ako?
Žid vysvetlí: No, 30 miliónov tebe, 30 miliónov mne a za tých zvyšných 30 necháme barak opraviť Rakúšanovi.

Jozef Novak

Niekde inde, v Simpsonovcoch natrafil na podobnú otázku korupcia skvelú poznámku: "...mám rád ludí ktorí dodržujú zákony...! Však ja sám ich vymýšlam...".

slaven1

Dobre kŕmení mimovládkari rodia slzy, že zo štátnej im nedajú na humánne rajty.

https://www.hlavnydennik.sk/2024/02/19/mimovladka-vo-vytrzeni-ministerst...

"Minister spravodlivosti stopol podporu pre mimovládne organizácie v oblasti ľudských práv, deň pred vypočutím žiadateľov. Projekty na boj proti rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu zostanú bez podpory štátu. Ďalší zásah do ochrany ľudských práv a slobôd. Strácam slová." napísala Marka Kolíková.

Nad tým, že osobe nestačí slovná zásoba na opísanie momentu sa nečudujeme. Nížin bábkoherečky Remišovej nedosahuje, no ani tu nie je umu na rozdávanie.

Nedajú na Ministerstve týmto desiatim, dajú iným. Svojim. Dvom. Peňazí viac niet. Za humánne rajty sa teraz bojuje na okrajine. A to je drahé. Scusa bella!

Jozef Novak

To je pravda.