Zvrátený svet víťaznej vojnovej nelogiky

Aký je svet zvláštny.

Americkí piloti bombardérov zostrelených počas bombardovania slovenských rafinerií si zaslúžia úctu.

Slovenskí piloti, ktorí tých Američcanov zostrelili pri obrane slovenských civilistov, sú hanbou a nemajú ani len pomník, kde by im bolo možné vzdať úctu.

Zabíjanie civilistov je záslužná činnost a obrana civilistov je hanba?

Kde je pomník civilných slovenských obetí amerického bombardovania?

Kde je možné pokloniť sa aspoň ich pamiatke?

Kedy sa k takému pomníku príde pokloniť veľvyslankyňa USA na Slovensku?

Kedy aspoň prehlási, že jej je tých slovenských CIVILNÝCH obetí ľúto?

  
-----
nájdené na webe
 
vrbovčan

Bol to dokument o amerických pilotoch zo základne v Taliansku, ktorí boli zostrelení nad Slovenskom, prežili a skrývali ich slovenskí občania. V čase natáčania ešte štyria vtedy žili. Jeden z nich popisoval, ako im velitelia zdôrazňovali, že keď ich kdekoľvek zostrelia, nech sa snažia dostať na Slovensko, lebo tam ich ľudia prijmú. Dôvod takého chovania slovákov nebol v tom dokumente vyslovený, ale niesol sa celým dokumentom. Lebo ľudia na Slovensku sú takí. Mierni, prívetiví. A ďalší nevyslovený dôvod a nebol tým filmom akcentovaný je ten, že ľudia sú prívetiví komukoľvek, nie len k američanom. Bol to propagandistický film, ale nebol len tak prvoplánový. Jeden moment filmu bol výpovedný, ako sa títo piloti skrývajúci sa od Kopaníc po Kysuce sa rozhodli, že všetci pôjdu hľadať pomoc kamsi na stredné Slovensko. Matka tej konkrétnej rodiny ukrývajúca ho, nechcela ho pustiť. A on ju presviedčal o tom, že keby tam zostal, je to nebezpečné aj pre celú rodinu.
Od starej pani pochádzajúcej od Martina som sa po otázke dozvedel asi toto: "Čo Vám poviem. Partizáni na povale, Nemci v kuchyni."
Nie sú Slováci v tomto výnimoční? Pokiaľ viem, tak medailu Jad Va-šem najviac pridelili Slovákom.

Norman

Čo je dôležité pre nás nájsť? Čo nám chýba?
Je dôležité presviedčať sa o tom, že sú Slováci morálni, pomáhajúci , dokonca aj svojim škodcom,
alebo je teraz dôležitejšie nájsť silu, metódu, spôsob myslenia aj jednania?

Možno ani na to nejestvuje jednoznačná odpoveď, tak otázku treba upraviť: Čo chceme?
Chceme sa presviedčať, že sme dobrí sluhovia, alebo sa chceme presvedčiť, že sme schopní titáni?

A ešte presnejšie: čo by som chcel, ak by som mohol: presvedčiť národ, aký je dobrý sluha, alebo ho presvedčiť, že je nekonečná bytosť?

ps. Je mi úplne, ale úúúplne jedno, koľko pridelil Jed Všem cien Slovákom a komukoľvek. Nech si ich všetky strčia do análu. Prestaň sa už konečne skláňať, prestaň sa už konečne ponižovať pred zlom.

vrbovčan

Len popisujem realitu. Bez akéhokoľvek kladného alebo záporného hodnotenia. Snažím sa byť objektívny.
Aj aktivistické komentáre sú treba samozrejme. Ale tento to nie je.

Norman

s nadšením, že židia chvália Slovákov, akí sú dobrí sluhovia
Ech ech.

To je proste zlozvyk, tisíckrát opakovaný prístup z masmédií, ktorý ľuďom zostáva. To sú práve tie zlozvyky, na ktorých stojí nešťastie slovenskej spoločnosti. Rozumej, Vrbovčan, my nechceme byť ešte väčší dobráci. My nechceme dostávať odmeny od našich nepriateľov.

vrbovčan

svoj komentár. Zrejme nebol správne pochopený môj výraz vo forme otázky: "Nie sú Slováci v tomto výnimočný?" Ja v tom výraze nevidím definovanie kladnej vlastnosti a ani som to tak nemyslel.
Mimochodom Slováci o sebe tvrdia, že sú húževnatým národom, lebo ich nepoložila žiadna nadvláda cudzieho národa. Skús si na to odpovedať.
A mimochodom nedávno si ma kritizoval, že chcem ísť antimatovičovo protestovať. Ja sa neskláňam. Ale som realista voči mentalite Slovákov. Čítam ju v histórii.

slaven1

Norman má výchovné obdobie.

Norman

keď sa prebudím, mám výchovné obdobie :)
Ale nie. Niekedy beriem aj bič.

vrbovčan

Slaven! Ty rebel!

Ľubov

Aj toto je pekné čítanie. Americký pilot sa vrátil po rokoch na Slovensko,aby sa stretol so svojimi záchrancami,
http://www.svet.czsk.net/clanky/sr/cobbnaslov.html Mne sa ale najviav páči tá scéna (asi tretí ods.od konca) keď z tábora ,pretože asi bolo veľmi teplo"strážcovia" "zajatcov" berú na kúpalisko,ale sa na nich sťažovala nejaká žena,že nemajú plavky. Tak išli ešte do Modry na víno a tam sa všetci opili. Strašní hrdrolezi,tí Slováci.-)).

Ľubov

Nevidí to tam len ten,kto nechce. V tomto článku o atmosfére v 1.Slovenskej republike v lete 1944.
Ak boli takéto podmienky pre zajatcov (aj keď dobre,na američanov sa vtedy a ešte dlho potom,niektorí ešte aj dnes pozerajú ako na nadĺudí),potom,ako vyzerali podmienky v pracovných táboroch v Seredi,v Novákoch,či inde? Položme si túto otázku.... a ja sa silne domnievam,že tie podmienky boli iné,ako sa dnes hovorí.
Bude to vlastný gól s týmto prepisovaním histórie. Ak v 2.svetovej vojne bol ZSSR agresorom,čo bude s holokauzou?

slaven1

Ešte pár 10 ročí a holokauza bude prevažujúci motív 2. sv. vojny. Veď keď sa rozprávaš s dnešným 26. ročným človekom tak hlavná odpoveď je "chudáci židia trpeli".

Ľubov

Druhá svetová vojna,definuj.
Druhá svetová vojna bola bezvýznamná epizóda v Slovenskom národnom povstaní..

iris

.

slaven1

K čomu?

iris

.