Muž, ktorý vyhral Trumpovi prezidentské voľby.

Podľa Trumpových vlastných slov bola kandidatúra za prezidenta jeho najväčší životný projekt. Preto povedať jednoznačne, čo všetko podstatne prispelo k víťazstvu nie je možné. Ale isté je jedno:  určite mal na to výrazný vplyv aj šéf celej jeho volebnej kampane, Steve Bannon.

Uznanie dôležitosti bannonovej práce je aj to, že po víťazstve bol vymenovaný za hlavného Trumpovho poradcu. Nejedná sa teda naozaj len o nejakého  exekutívneho volebného manažera, ale zrejme skutočného tvorcu myšlienok a názorov Trumpovho tímu. A kto sa trocha pozrie po jeho životopise, toho to ani neprekvapí. Nie je to vôbec štandardný republikánsky človek, ako napríklad novo vymenovaný personálny šéf Bieleho domu Reince Priebus, ale človek naozaj ťažko zaškatuľkovateľný do triviálnych dogiem, pôsobiaci skôr dojmom liberálneho intelektuála. Ale zrejme je to jeden z tých ľudí, ktorí kým budú pri Trumpovi, dovtedy budú indikovať, že prezident a jeho hnutie ešte nebude vyhorené a bezcenné. Lebo ako v tieto dni ironicky povzdychol bývalý Obamov poradca (Dan Pfeifer):

"Celý národ si môže zhlboka vydýchnuť, pretože biely nacionalista dostal iba druhý najdôležitejší post v Bielom dome".

 bannon

 

Bannon pochádza z nebohatých pomerov. Je to írsky katolík, z rodiny voliacej demokratov. Slúžil v námorníctve, a tam vraj nadobudol  presvedčenie, že systém v podstate nefunguje.  To ho zrejme priviedlo k myšlienke ďalej ho nepodporovať … ale zneužiť. Získal  MBA vo financiách a  ponoril sa do stoky investičného bankérstva, až priamo do Goldman Sachs, neskôr aj vo vlastnej firme. Zrejme sa mu darilo,  pohyboval sa aj v masmédiach, v Hollywoode. Okrem financií teda nadobudol pravdepodobne aj dobrý mediálny prehľad.

 

V prvom desaťročí storočia Bannon podporoval mediálne klasických republikánov.  Ale situácia v jeho postojoch sa posunula, a on okrem iného prevzal pod dirigentsvo radikálnu webstránku Breitbart.com (po tom, čo jej tvorca Andrew Breitbart zomrel na infarkt roku 2012, ako 43 ročný - radikálna opozícia na webe zrejme naozaj nie je moc zdravá vec). Táto stránka, majúca 21 milion hitov mesačne, bola označená za "portál pre ľudí, pre ktorých sú Fox News prílis zdvorilé a zošnurované". Bola to stránka Breitbart, ktorá odhalila sexistické škandály Anthony Weinera a výrazne tak poškodila Clintonovej kampaň pred voľbami.

Keď Bannon v auguste 2016 prevzal vedenie Trumpovej volebnej kampane, bol tento fakt pozitívne prijatý Davidom Dukom, známym prowhite politikom a publicistom (bývalým vodcom KKK).

Bannonova bývala žena ho dokonca obvinila z antisemitizmu, pretože vraj nechcel, aby jeho deti chodili do akejsi školy "plnej židov". On to poprel.

Dokonca aj bývalí spolupracovníci Breitbart News sa ho obávajú. Jeden z nich prehlásil:

"Bannon je bystrejšia verzia Trumpa". A dodal kopu ďalšej kritiky.

Antidefamation League sa vyjadrila, že Bannon je "nepriateľský voči všetkým americkým hodnotám". Aha, zas židia chcú diktovať, čo je americké a čo nie.

 

Nuž, podľa všetkého tohto kriku je to možno naozaj nebezpečný človek. Pre establišment. Dúfame teda, že to tam v tom Washingtone naozaj prevráti čo najviac naruby.  Nie je to isté, ale možné. Ani on, ani Trump a jeho kolegovia osobne síce nezrútia monštrum, ale oni sú možno tie posledné kvapky - a zároveň senzory, na ktorých ten process najlepšie uvidíme.  

  

 

 

 

 

 

0
Aman Againsttime

Viem, že prichádzam s krížikom po funuse, ale aj tak by som pod týmto článkom vyjadril svoje potešenie nad víťazstvom Donalda J. Trumpa. Netreba byť akokoľvek skromný. Išlo o moment, ktorý možno bude budúcimi historikmi vnímaný rovnako ako bitka pri Tours alebo pri Viedni. Moment, kedy sa biela rasa opäť v zúfalej situácii schopila a zachránila.

Ako nás učí i tradícia, heroický patriarchát vždy zvíťazí nad démonickým matriarchátom: Beowulf vs. Grendelova matka, Perseus vs. Medúza, Théseus vs. Médea, Marduk vs. Tiamat, Krišna vs. Putana...a Trump vs. Hillary. :-)

Oneskorene tiež prajem všetkým tu prítomným šťastný Nový rok 2017.

Ľubov

mladý pán adjunkt,nečkalo sa Ti?
Veru,ešte 9 dní...

nové