balu

komentáre

balu

"predkovia prišli z Uralu, aby tu založili kresťanské královstvo (ten zvyšok, čo zostalna Urale, tam napodiv nezaložil nič) ... a napríklad Maďari sú prevažne Slovania hovoriaci síce jazykom s ugrofínskym podkladom"

Ježiši Normane, až takto si v obraze? :D
To sú nepochybne hlboké, prísne na faktoch založené a objektívne znalosti dlhoročného odborníka na danú tému. Pred touto nepriestrelnou argumentáciou mi nič iné nezostáva, než skloniť hlavu a priznať si hanebnú porážku. Ešte si zabudol, že aj Budapešť postavili slováci, Petőfi a Matúš Čák boli tiež slováci, Svätopluk ovládal územia až po Belehrad a Varnu... ale kľudne dopíš ak ťa ešte nejaké ďalšie fakty napadnú.
-------
Čo sa týka môjho názoru na slovanstvo som to napísal v komente vyššie. V tejto forme ÁNO, považujem to za rovnaký politicko-ideologický produkt pansalvizmu, ako "germánstvo" produktom pangermanizmu. O určitom reálnom príbuzenstve medzi rôznymi slovanmi, príp. aj medzi slovanmi a maďarmi nepochybujem. To príbuzenstvo ovšem môže byť oveľa staršie, napríklad s poliakmi sú maďari v bratskom vzťahu odkedy vôbec sú nejaké záznamy a je to obojstranné.

balu

S tým slovanstvom rovno skúsim odpovedať aj Normanovi z iného komentu (načo by som 2x to isté napísal, že?). Slovanstvo je predovšetkým jazyková skupina, ktorá zahrňuje etnicky relatívne rôznorodé národy. Zhruba tak si to predstavujem, že ako sa začal Rím rozťahovať, sabini, samniti, etruskovia, gréci, gallovia a všetci postupne preberali ich jazyk, tak, že po nejakom čase sa už sami hrdo považovali za rímanov. Je známe, že napr. poliaci sa ešte v X-XI. storočí bežne spomínajú ako sarmáti, dnes slovansky hovoriaci bulhari boli stepný národ a dosťahovali sa tam niekedy v VI-VII. st., srbi sú geneticky hodne odlišní, etnogenéza samotných rusov je tiež kľukatejší príbeh od slovanov cez vikingov, na severe ugrofínske a na juhu stepné národy a pod. Aj keď etnické chápanie slovanstva nejaký základ samozrejme má (a hlavne asi práve v tejto severnej "zóne" rusi-bielorusi-malorusi-rusíni-slováci-poliaci-"staročesi"), zakladanie, pestovanie, posilňovanie a zahraničná propagácia tejto myšlienky bolo ideologickým nástrojom mocenských záujmov Ruska ako odpoveď na zjednocujúcich sa germánov. Takže aj keď nepovažujem za až tak triviálne samozrejmú, v princípe nespochybňujem samotnú (hlavne teda severo-) slovanskú príbuznosť, len chcem upozorniť, že do "slovanskej mytológie" sa týmto spôsobom dostalo veľa prvkov a všeobecné akoby národné povedomie "slovanov" je umelý produkt, ktorý nemá prakticky žiadne historické prekurzory.

Ja na základe histórie žiadnu jednotu s Nemeckom a Rakúskom nevidím. 80% uhorskej histórie je odporovanie nemeckému tlaku, ale trebars taký Rastislav by tiež mohol rozprávať, ale by mohol aj Svätopluk, ktorý išiel s nemcami proti svojmu bratovi a keď po víťazstve si začal nárokovať jeho územie poslali ho do prdele a zem slovanov pekne okupovali pre seba. A detto po celý čas existencia Uhorska, v každom storočí aspoň 1 ale radšej 2 pokusy, až došli Habsburgovci (ktorí počas osmanskej okupácie väčšinou čušali) a bolo po srande. A ak sa pozrieš na históriu ostatných krajín V4 uvidíš to isté, aj u čechov, aj u poliakov. Ako vidím, Nemecko ani dnes nerozmýšľa ináč, naďalej sme pre neho územie na ovládnutie a využívanie. Momentálne to praktizujú ekonomicky, len sa pozri s ktorou krajinou má V4 najväčšie obchody, kto tu najviac investuje. Nemecko už len kvôli svojim rozmerom je iná liga ako hociktorá z krajín V4 - ale ak budeme rátať V4 spolu tak to už je iná reč, ďalší dôvod pre V4 (a z opačného hľadiska pre jej rozbitie).

No ak cituješ 444 si na najsprávnejšej adrese, akurát tuším s nimi bola kauzička, že býv. maď. ministerka rodiny Katalin Novák bola na konzervatívnej konferencii v Taliansku o rodinách, a 444 už ráno vedelo že jej prednášku obecenstvo prijalo s pohoršením a piskotom... problém bol iba v tom, že Novák mala prednášku poobede. 444 je najtuhšia protivládna propaganda, je známe, že je Sorosom dotovaná. Takže nehovorím, že automaticky ber ako lož, ale ber maximálne s rezervou čo napíšu. Terminológia je tiež veľmi dôležitá. Maďarsko naďalej nie je izolacionistickou krajinou, ale keď niekto si vybaví papiere, robotu a ubytovanie a je žiadaný na nejaký účel, tak nie je "migrant" v tom zmysle ako to slovo libtardi používajú. To je hodne iné, ako ozajstní migranti - v ich terminológii "utečenec" "žiadateľ o azyl" a pod. - ktorých v 2015 sa Maďarskom prevalilo cca. 450000 ks., polia na juhu boli posiate dokladmi. Takže nasilu, porušením medzinárodných dohôd aj miestnych zákonov a bez identifikácie. Podľa mňa je to rozdiel jak sviňa.

Jasné, že všade sa robia kompromisy. Napr. istanbulský dohovor. Ale dosť ide aj o štýl propagandy, a v Maďarsku je vládna propaganda na dosť vyššej úrovni ako na Slovensku - Ficovci v podstate ani veľmi nemajú "vlastnú" telku, portál atď. Sumárne má v Maďarsku opozičný blok (akože "nezávislí", asi ako DennikN alebo SME) stále väčší podiel, ale furt sa tvária, že oni akože nič, oni sú súkromné média a sú samozrejme nezávislí a objektívni (byť majetkom niekoho - a byť nezávislý... pekný oxymoron) a ich trestanie je útok na slobodu slova, táto schéma platí aj na Slovensku ale asi všade. Napríklad NIKTO, ani vládne ani opozičné média nerozpytvávali tú dohodu s USA, ani sa len nespýtali čo je v nej. Americké základne sú OK aj pre nezávislákov. O dianí v Maďarsku by teda bolo relatívne ťažké objektívne informovať, lebo týmto objektívcom neverím ani keď sa pýtajú a vládnej propagande sa tiež nedá všetko veriť. V podstate opozičné média prevzali úlohu opozičných strán, lebo v tejto najnovšej várke opozičných politikov je taká kontraselekcia, že sú vo vládnej telke celé, dosť humoristické relácie, ktoré sa zaoberajú tým akú chujovinu zas vyviedli, čo zase povedali - s takýmito dementmi sa tu prevrat nedá urobiť.

balu

vysvetliť. Tunajší maďari v podstate CHCELI hlasovať za toho, kto je najviac lieblingom maď. vlády - Menyhárta z SMK. Akurát, že Menyhárt odstúpil pre Miustríka a Mistrík pre Čaputovú, takže oni chceli hlasovať za maďarského konzervatívneho chlapa ale týmto dvojitým odstupom dostali slovenskú ultraliberálnu devu. Vot demakracija ribjata. V článku ináč sa autor cez paralely rôznych menšín kadetade aj dostal k odpovedi, čo som aj ja napísal: menšinový "životný štýl" je iný, lebo väčšinové národy bohužiaľ majú tendenciu v menšinách vidieť problém a skúsiť ich "skrotiť". Viď slováci na konci XIX st. alebo maďari teraz na Slovensku. Členovia menšín bývajú teda súdržnejšie a v ich videní sveta má významnú časť ostražitosť, čo zase na nich šijú. Maďari teraz volili preto tak ako volili, lebo 1) nedostali jasné "pokyny" 2) kto bol spomedzi nich ich de facto zradil 3) Čapoutová vyzerá byť vcelku bezproblémová, nebude ich buzerovať klasickými chujacinami. Len preto som začal citovať ten zákon s hymnou. Ináč nečakane veľkú odozvu to má aj v Maďarsku.

Akonáhle to nebudeš nazývať "Veľké Uhorsko" (čo je samo osebe divný termín, lebo Uhorsko nemalo prídavné meno, bolo veľké, to hej a potom keď už neni veľké sa už nevolá Uhorsko - ináč len a jedine v češtine a slovenčine, vo všetkých ostatných jazykoch je to Hungary/Hungary, Ungarn/Ungarn atď.) možno aj tá paranoja odpadne. Maďari už tiež majú svoje skúsenosti so všetkými okolitými národmi. V Juhoške napríklad v 1944 vyvraždili cca. 50000 maďarov, podaktorých z toho stiahli z kože zaživa a pod., oproti tomu z Československa iba vysídlili cca. 110000 maďarov v 1947-48, nezabili ich, takže sme vám mimoriadne vďační za humánnosť. Aj o "re-"slovakizácii sú originál príbehy, totiž pred zhabaním majetku a vysídlením človeka mohlo zachrániť, keď sa prehlásil za slováka. A hneď vyzerali štatistiky lepšie. A to je všetko doložené číslami, menami, dátumami. Vieš, potom je tá daná menšina právom precitlivelá na isté témy a na všetko čo zaváňa ďalším ukrojovaním z ich národnej identity. Sú radi, že sú, že sú tu a že sú ešte maďarmi a chceli by aj zostať.
Cieľom V4 je práve to, aby sa ináč logická a prirodzená vzájomnosť medzi post-soc krajinami a z nich medzi tými štyrmi znovu vytvorila. Aby sme si konečne dostavali aj tie S-J diaľnice, ak nejaký tovar my sami nevyrábame, v prvom kole budeme hľadať medzi najbližšími partnermi a podobne. Zmier sa s tým, že Slovensko a Maďarsko už zostanú samostatné entity ale bolo by obojstranne prospešné keby sa spolupráca stala trochu "rodinnejšou". Je na tom niečo zlé?

balu

Mal som na mysli, čo som tu viac krát napísal, že "slovan" je jayzková skupina, to, že sa k tomu časom pridal etnický význam je podľa mňa úmyselná panslavistická manipulácia histórie. Žiadnu nejakú "slovanskú jednotu" v minulosti nevidím, poliak, čech, rus, halíčan, srb, chorvát a pod. sa pekne vzájomne mlátili bezo známku nejakého vedomia spoločného pôvodu. Panslavizmus, ako vieme, vznikol ako reakcia na pangermanizmus a bol riadený samozrejme z Ruska. Ľudovít Štúr bol tiež obvinený z toho, že je "panslavistický" ruský agent. Finálnym cieľom malo byť zjednotenie slovanov - samozrejme riadené z Ruska. Ergo bol mocenský nástroj. Dosť skostnatelá uhorská šlachta totálne nevedela čo s týmto fenoménom, lebo tolerovať sa nedalo ale nátlak tiež nechceli, pôvodne sa mali platiť Eötvösové liberálne princípy o regionálnych samosprávach, kde by si obývatelia určili aj svoj jazyk (okrem úradnej nemčiny of course), mali by svoje školy a pod. Nakoniec sa bohužiaľ predsa len presadil ten nátlakový spôsob, vieme kam to viedlo. Je ale ťažšie povedať či by Uhorsko mohlo zostať pokope keď sa ustáli Eötvösov liberálny systém, ale asi nie. Len by to možno nebolo také brutálne. 1000 ročný útlak je chujovina už z toho dôvodu, lebo keď jeden národ má silové postavenie a má 1000 rokov na útlak, tak tá menšina do 100 rokov bezo stopy zmizne, asimiluje, odmigruje niekam. Slováci boli celý čas rátaní ako domorodý štátotvorný národ (na rozdiel od cigánov, židov, alebo trebars dlhý čas aj rumunov) a mali svoje primerané zastúpenie aj v šlachte a na úradoch. O tom, že to aj slováci tak brali svedčí napr. Masarykov zákaz robiť na "Hornej Zemi" referendum, či chcú patriť do Československa. Maďarov už vtedy nebolo toľko že by ich slováci neprehlasovali kebyže chcú ísť s čechmi... ale Masaryk vedel, že by slováci zostali v Uhorsku keď to nechajú na nich, takže nenechali.

Ináč v tom článku čo si zalinkoval o Bugárovi, sám sa veliký dejiteľ vyjadril, že Orbán zasahuje do slovenskej politiky, lebo podporuje SMK ... mal to tak povedať, že zlý, zlý Orbán podporuje konkurenčnú stranu a nie jeho. A kurňa koho má podporovať, keď sú pohádaní medzi sebou? Vyberie si jednu stranu, najautentickejšiu a tú podporuje. Keďže Bugimu už istý čas nedôverujú (práve preto, lebo ťahá spolu s liberálnymi figúrkami typu Žitňanská) najsilnejším favoritom je jasné, že SMK. A že Orbán SMK aj tak neriadi, resp. sa maďarská diplomacia až tak nesleduje slovenské dianie je jasné z toho ako Menyhárt čurino odstúpil v prospech Mistríka a ten v Čaputovej. Podľa mňa ešte za to Menyhárt dostane na holú v Pešti, nech hovorí starej mame, že to nebolo zaranžované a teda on sa vedome spoluúčinkoval do nasadenia šorošovskej devy do prezidenstkého kresla. Ináč maď. vláda v Rumunsku napr. masívne podporuje výstavbu diaľnice. No boli by rumuni kokoti, keby jej v tom bránili, však vlastne robí robotu za nich, tá diaľnica zostane v Rumunsku a budú po nej chodiť aj rumunské autá/kamióny. So Slovenskom idú peniaze do mostov, ciest, hraničných prechodov, ťahania káblov, cyklotrás - len čo som za posledné 2-3 roky prekladal.

Sila V4 sa nedá merať nejakou "konzervatívnosťou". Ide o súdržnosť v spooločných kľúčových strategických otázkach (plynovody, diaľnice, migranti a pod.) a do toho otázky typu istambulská dohoda alebo teraz táto dohoda s USA nepatria, v týchto veciach sa ani nevyžaduje jednotný postoj (aj keď je tiež príznačné, že dohodu s USA de facto v rovnakom čase chceli podpísať aj so Slov. aj s Maď.). Istambulskú dohodu ináč síce Maďarsko podpísalo - a len kvôli tomu, aby ju z Bruselu aspoň za to nebuzerovali - ale za 5 rokov odvtedy neprejavuje sebemenšie úsilie ju aj ratifikovať, boli také opozičné pokusy, neprešli a teraz je milión dôležitejších vecí. Orbánovci sa tu oháňajú štatistikami, že vraj maďari sú z celej EU "najproeurópskejší". No neviem koho sa spýtali, ale nikoho z tých, koho poznám, ani mňa. Celkovo maďarská populácia je tiež dosť protiamerická, čo sa týka týchto strategických ťahov, a celkovo dosť proruská. Tak akurát, v rozumnej miere, tejto demonizácii rusov nikto neverí, na to už máma dosť vyvinutú "kolektívnu pamäť", aj hentie báchorky o ruskom zsahovaní do amerických volieb a predtým ten "novičok" (ježiši, to bola už aj na nich blamáž - a jak je ticho okolo toho, že?) a podobné chujoviny. Slovensko je najslabším článkom V4 preto, lebo sa relatívne najjeduchšie dá vymeniť táto vláda a ak sa tam dostane bárskto iný, tak nazdar. Čaputová je varovným signálom. Podľa mňa v parl. voľbách asi dosť tesne vyhrá SMER a bude musieť urobiť riadne širokú koalíciu, prípadne aj s ĽS NS, asi to jeden z hlavných dôvodov preto na nich začali zase tak vehementne útočiť. Jednak sa ukázalo, že je nebezpečné, keď sú vôbec v parlamente, lebo potom budú aj v dákych výboroch a potom sa dozvedáme čo ten náš uhladený kariérny diplomat za našim chrbtom šije + predpokladám, že chuji od toho zhonu na ĽS NS teraz očakávajú pokles ich popularity. Aby z toho nebol nárast o 50%. Na druhej strane Sulík zase má dosť také reči ako keby aj rozum mal, ohľadne napr. migrantov a pod. len bohužiaľ Sulík je človek a SaS je strana s extrémnou koncentráciou megaidiotov, aby som spomenul iba Nicholsonovú a Galka. Len preto a v tom spočíva aj geostrategický význam Slovenska, prečo musia za každú cenu tu urobiť bariéru medzi "severnou V4" a "južnou V4".

balu

Normane,

veď práve toto som hovoril, že ten zákon sa vynoril z ničoho nič, lebo ministerstvo zahraničia má prúser. Podotýkam, v Maďarsku ak aj nie rovnakú ale zrejme dosť podobnú (prepodkladám, že podobne vlastizradnú) dohodu s USA bez povšimnutia podpísali. Tam sa propaganda točí hlavne okolo EU, migrantov a Sorosa, nemusia používať túto tematiku. Tzv. "maďarská karta" sa vytiahla podľa mňa kvôli Lajčákovej vlastizrade, lebo sa teraz bude vyjadrúvať k tejto hovadine a nie k ozaj vážnemu prúseru. Aj to sa dalo predpokladať, že ten zákon rýchlo zrušia, lebo slovákov totálne nezaujíma (aj to som písal), maďarskú menšinu síce serie ale že by z toho mali hlavu v smútku... Lajčákovi urobili mediálnu dymovú clonu a keď sa zruší maďarská menšina to bude chápať ako gesto, vláda to predá tiež ako gesto svojej empatie a maďarská vláda sa môže chváliť, že akí sú oni frajeri, že to dosiahli u slovenskej vlády. A pritom celá akcia je naplánovaná a má úplne iný účel.

Bugi najprv podrazil (vtedy síce už dosť hlinené) nohy dovtedy monolitnému maďarskému bloku a odvtedy sa etnicky maďarská strana do parlamentu nedostala, sú masívne okolo 4-4,5%, pričom maďarov na Slovensku je stále cez 8%, vyše 4% teda volia buď Bugára alebo bohvie čo, ďalších cez 3% Bugimu dávajú slovenskí voliči, takže by som ani nepovedal, že je to vyslovene maďarská strana. Aj vo svojich deklarovaných cieľoch si vztýčili, že nechcú byť, preto aj taký dvojjazyčný názov. Ťažko povedať aký je charakter cele strany ak má vôbec nejaký. Maďarská vláda napr. Bugiho už nejaký čas otvorene nepodporuje. A potom Bugi náš podrazil SMER ale nakoniec ho aj podržal. No nevoliteľný človek, ako sa u nás hovorí "takonygerinc" tj. "sopľová chrbtica".

Neviem kde v mojom komente vidíš "sen o veľkom uhorsku" (ja v tejto poznámke ovšem presne vidím tvoiju slovenskú paranoju). Ani som o tom nesníval, nedávaj mi prosím ťa do úst veci, ktoré som nepovedal. Je druhá vec či rozdelenie Uhorska veľmocami (je dosť naivné si myslieť, že si to slováci sami "vybojovali") považujem za spravodlivé, už súčasníci nepovažovali, rovnako ako vražedné odškodné čo nemcom vyrúbali.

Pôvodný príspevok bol o tom, prečo maďari volili tú tetulu - tak som na to napísal svoj názor. Nemali nikoho iného a usmiala sa na nich s tým svojim pudingovým úsmevom a prázdnymi očami. Prečo si myslíš, že s južnými susedmi nie sme dohodnutí? Práveže s nimi tiež vychádzame vcelku fajn, dokonca aj s rumunmi, so srbmi vzťahy nikdy také dobré neboli. Momentálne najchladnejší vzťah máme asi s chorvátmi, ale tiež len kvôli biznisu. Nie, Norman, maďarom nie je v strede vesmíru Slovensko. Je to jeden zo susedov s ktorým sú vcelku korektné, spoľahlivé a prosperujúce vzťahy, takmer priateľské, pokiaľ jedna strana neurobí klasickú kokotinu (napr. prezident precupitá na druhú stranu v deň napadnutia ČSSR klásť vence a pod.), ako bolo zvykom pred pár rokmi a ako z ničoho nič zase jedna zo strán urobila a hneď z toho aj cúva, aj tým dávajúc najavo, že cieľ bol dakde úplne inde. Ale atmošku to nevylepší, podľa mňa sa každý tešil, že tieto provokačné chujoviny sú už minulosťou, tak sa podarilo maďarom predsa len osviežiť pamäť, že sú na Slovensku.

Hej, v mnohom nesúhlasím s vašimi názormi, či ohľadne dejín "slovanov" alebo Uhorska a pod. Ale v mnohom, o fungovaní sveta, bolševicko-liberálnej deštrukcii atď. zas súhlasím, ako som aj súhlasil.

balu

najprv všeobecne, potom po jednom.

Okrem iných životných udalostí (trebars to spomínané sťahovanie, rozvod, rozbehnutie živnosti a pod.) som na nadhľad prestal chodiť preto, lebo popri nepochybne vysokej úrovne iných diskusií akonáhľe došla reč na "maďarský problém" hneď sa to zatočilo do tých istých kolají, ktoré tu rezonujú v podstate od XIX. storočia. Holubičí národ, ako sa maďari rozťahujú a podobne a v určitom bode som toho mal dosť. Kto sa pamätá na tie diskusie pred x rokmi možno sa pamätá aj na to, že som nejako extra agresívne a šovinisticky nepretláčal "maďarské názory" len som sa snažil tejto ináč inteligentnej komunite priblížiť čo tu nazývam "maďarská optika". Veru, pozeranie na dejiny a dnešný stav sveta očami maďara je hodne iné ako trebars slováka. A toho som mal dosť, že neprešlo prakticky nič. Aj tento príspevok mal byť v tom takom "starom" duchu.

Ak stále nechápete čo maďarom vadí na ináč úplne zbytočnom zákone o hymne (teda pre niekoho zbytočný nebude, na niečo isto slúži - len nie na to čo by si človek pomyslel pri jeho prečítaní) alebo o dotovaní slovenských (a len slovenských) škôl na juhu, prípadne nechápete prečo pár takýchto gest od Čaputovej dokáže zabrať tak asi anno fakt nič neprešlo. Prečo hornozemská maďari volili tak ako volili som podľa mňa aj vysvetlil. Nevedeli koho, miestni maďarskí náčelníci ich buď už sklamali alebo odstúpili v prospech Mistríka > Čaputovej (menej elegantne povedané Menyhárt odrbal vlastný ľud), SMER je SMER, tí sú známi, Šefčoviča ani slováci nepoznali - a potom zostali Harabín a Kotleba, kde Harabín sa v ich hlave spája s Mečiarom a tým aj Slotom, a Kotleba je zas Kotleba, tiež nemá dvakrát dobré meno medzi maďarmi. Vot vsjo.

vrbovčan
No tvoja paralela trochu pokulháva, totižto tí slováci tu v našej dedine a maďarská rodina na Orave je ten istý prípad - ale maďari dakde v Dunajskej Strede je úplne iná kapitola. Neviem, či chápeš ten rozdiel, ale snáď áno. Tunajší slováci by mohli voziť deťúrence každé ráno do Blavy, z Oravy do najbližšej maďarskej školy by to bolo asi ťažšie, ale verím tomu, že by maďarisko na Orave bez mihnutia oka zapísal synátora do miestnej školy, on by oravákov naučil robiť normálnu klobásu a oraváci by mu za to napustili bazén domácou slivovicou a bol by svätý pokoj. Územie okolo DS ešte pred ani nie tak dávnom bolo skoro čisto maďarské, dokonca niektoré miesta sú dodnes silno väčšinovo maďarské, a keď sa tu etnické pomery menie v prospech slovákov, znamená to, že na úkor maďarov. Je pochopiteľné, že sa o svoju národnú identitu boja rovnako ako slováci dakedy koncom XIX st., a keď tu vychádzajú takéto zákony tak im len potvrdzujú, že sa boja právom. Takéto veci ako ten zákon maďari berú ako prejav paranoje slovákov. A historicky tzv. "maďarskú kartu" vždy vytiahli za nejakým účelom, ktorý vôbec ani nemusí súvisieť s maďarmi - viď nižšie. A ako som počul takto nahlas ešte nikdy tam tú hymnu nespievali ako teraz. Neviem, či to pochopenie a ústretovosť slovákov, čím sa radi chvália je až také úprimné.

norman
No Bugiho miestni maďari už dobre poznajú. Okrem toho Bugár fakt celý život nič iné nerobil, len politikárčil, tiež anno vyhlásil, že s Ficom ani bohovi a potom hľa. Most-Híd ale už dávno nie je maďarská strana, anno sme to aj preberali, že cieľom jeho založenia bolo zrejme práve rozbitie dovtedy relatívne monolitného maďarského "bloku". Je pravda, že to druhé krídlo zasa chcela maďarské strany ťahať takým nacionalistickým smerom, čo už ani väčšina maďarov nepodporovala a teda Bugi odkúsol časť voličov, väčšinou mladších a už viac post-1989 nainfikovaných. A potom tam naťahal kreatúry typu Šebej, Žitňanská - a teda jeho popularita bola nedávno meraná a hodnotená ako tučné 3%. Akurát je zrelý na dôchodok.

Čo sa týka toho, komu môže byť užitočný ten hymnový zákon, poviem vám moju verziu.
Neviem o tom, že by sa národná rada alebo vláda nejako horlivo usilovali o podobné niečo, pravdupovediac som o tom prvý krát počul. Neverím, že to je momentálne najpálčivejší problém Slovenska, ani slovákov, podľa mňa to slováci v podstate majú v prdeli. Tak teda cui bono?
1) Práve vypukol škandál okolo Lajčákových zmlúv a je teda príjemnejšie vykecávať o zákaze hymny v telke ako vysvetľovať odkiaľ má právomoci na takéto dohody, prečo zatajuje keď nie je tajné a podobne. Práve som ho počul argumentovať pred pár dňami, že "šak aj maďarský minister Szíjjártó to podpísal"... a teraz čo? To je akože jeho argument? Tak fasa, lebo aj Hirohito takéto niečo podpísal po vojne. Ergo kým riešia stupidity o rádovo vážnejších veciach môžu mlčať, čas ide a potom už len oznámia, že tú dohodu vlastne už dávno podpísali. Okrem toho je to veľmi dobrá téma, lebo ak zákon stiahnu, slováci nebudú nasratí, lebo ich to nezaujíma, hornozemskí maďari v tom vidia priateľské gesto a maďarská diplomacia sa môže v teľke ukazovať bicepsy ako zase vyboxovali práva maďarov.
2) No je to ešte velice "bono" pre tých, ktorí sa snažia rozbiť V4. Napriek všetkým averziám musím povedať, že ak nabudúce nevytvorí vládu zase SMER tak čaves V4, resp. čaves slovenská účasť na V4.

Nemôžem sľúbiť, že budem chodiť moc často, ale občas sa pozriem čo nového.

balu

Ako príklad uvediem iba, že 27. marca 2019, teda ešte pre definitívnym zvolením Čaputovej NR SR odklepla zákon o zákaze spievanie štátnej hymny iného štátu, pokiaľ nie je prítomný oficiálny zástupca danej krajiny. Velice dôležitý zákon, už chýbal ako kus chleba. ĽSNS zase chce presadiť dotovanie slovenských zákl. škôl na juhu SR.

Maďari - v SR aj inde - tieto počiny interpretujú ako pretrvávajúcu paranoju Slovákov a svoje skúsenosti nevycucali z prsta. Poprvé nechápu čoho sa vlastne Slováci tak boja, lebo oni na to dôvod nedávajú. A z druhej strany dostávajú furt takéto väčšie-menšie podpichy, čo logicky chápu pokračujúci tlak na asimiláciu - však to aj je. Takže vzorec je jednoduchý: očakávajú, že liberáli ich skôr nechajú na pokoji a nebudú ich takými p.čovinami otravovať.

Tentoraz ináč boli aj dosť bezradní, lebo ani maďarská vládna komunikácia nedala žiadne vodítko (si to aj odflákli ale asi sami nevedeli koho by mali podporovať z tohoto výberu) a miestní maďarskí kandidáti buď brutálne prehrali (hlavne Bugár, ktorý po '89 snáď ani nebol inde zamestnaný ako v NR SR), alebo trebars Menyhárt odstúpil v prospech Mistríka a ten v prospech Čaputovej a kruh sa uzavrel. Ani jeden kandidát neurobil sebemenšie gesto pre menšiny, hlavne pre tú najväčšiu.

(Ináč som sa presťahoval do Maďarska, v dedine je viac slovenských rodín a slovenským mamičkám nerobí najmenší problém deťúrence zapísať do maď. škôlky, podaktoré aj do zákl. školy - že reku slovensky aj tak nezabudne a plus bude vedieť aj maďarsky, decku je to len dobré. Dokonca sa aj niektorí Slováci-dospeláci začali učiť maďarsky, aj keď úrad už oznamy posiela aj po slovensky, zúčastňujú sa akcií, keď je gulášová súťaž tvoria slovenský mančaft a sú v pohode. Ja tiež nechápem, prečo treba umelo vyhrocovať spolužitie, ktoré by bez zásahov bolo bezproblémové, ako Slováci a Maďari. Potom to tak dopadne ako teraz s Čaputovou.)

balu

text je v podstate modlitba s "historickou retrospektívou".

Boh požehnaj maďarov, dobrou náladou a hojnosťou, ponúkni im pomocnú ruku keď bojujú s nepriateľmi. Zlý osud ich už dlho trhá, prines im veselý rok, tento národ už odpykal za minulosť aj za budúcnosť.

...teraz ide historická retrospektíva od príchodu Árpáda, požehnané láne na nížinách, zlaté strapce hrozna na Tokajských horách - ale za naše hriechy prišiel aj trest: tatári, turci, krajina sa premenila na smutné ruiny, kde sa domorodci museli ukrývať a epos končí tak, že prosíme ža Bože, zmiluj sa už nad nimi, ponúkni pomocnú ruku na mori utrpenia, zlý osud ich už dlho trhá, prines im veselý rok, tento národ už odpykal za minulosť aj za budúcnosť.

------------
Možno sklamanie, ale maďarská hymna neštve proti nikomu, nemaluje ružový obraz, nevelebí nejakú dynastiu - s typickou maďarskou skromnosťou rovno Boha oslovuje :-)

Ináč prečo práve v tom by nemali maďari svoje špecifiká: existuje aj "druhá hymna", ktorá v socíku bola skoro tak uctievaná ako táto oficiálna. Kto pozná aj túto neoficiálnu druhú hymnu, tzv. "Szózat" tak ten je určite náš. https://www.youtube.com/watch?v=5if7hQmemR0

balu

Nejak sa zabudlo na iste reci ktore kolovali okolo volieb golavy statu. Ma totiz zaujimavu fugu v zivotopise v Jues ked robil kaderade, blbo investoval (jo, on, the biggest financmajstr), o vsetko prisiel ... fuga ... a vynoril sa ako financnik. Hovorilo sa ze ma nejake prepojenia so scientologmi, aj Ficovic to skoro zacal vysetrovat - ale sa nejako dohodlo a nevysetrovalo sa.

balu

vidím, že slovač zostane len slovačom. Spolupráca s vami? VY, velevážení, čo sa už v XIX storočí zadefinovali ste ako slováci čo položili na stôl? Osmanskú nadvládu ste ani nemali a keď nejaký iný nátlak prišiel ste čušali a čakali na šancu ako z toho niečo vykuť. S kým ste boli toho ste zradili. Točte ďalej svoje slovansko übermenchácke reči, čavte.

balu

Civvole, to je fakt ako z nejakej bavorskej svadby. Viem si predstaviť, ako tanky fičia sovjetskými pláňami, veselá to pieseň znie, na galuboje sovjetské nebo z tankov vyletujú pestrofarebné balóny. No Panzerlied je teda o dosť serióznejšie. Skúsim aj ja:

Štýlovo NIE z II. sv.v. ale s dnešným leopardíkom. Čo teraz budú spievať? A ináč prečože majú na tankoch furt ten istý kríž? To fakt ten hazelnuss je ich najväčší problém?

balu

Ja hej. Ungarische média, hlavne fideszácke o tom celkom vyčerpávajúco informovali. Hungária sa prezentovala na najvyššej úrovni, ministrom zahraničia Szíjjártóm a samotným Vittoriom. Zo Slovenska bol dakto? Lebo Szíjjártó sa vyjadroval, že sa bavili o veľmi rôznych témach, maďarských patentoch a riešeniach u nich, čínskych investíciach u nás a všetci o spojení Ázie s jevrópou, resp. s nami. Pochybujem, že Viktor vybavuje niečo pre EU, asi len vzužíva ten menévrovací priestor, ktorý má. A má. Na Slovensku som okrem hádky dementých škôlkarov z NR kto komu ukradol lopatku na pieskovisku zaregistroval akurát toľko, že Kikiska vítal gruzínca a chce mu pomôcť do NATO.

balu

rovno zakázať hnedú farbu? Stále by zostala biela čokoláda, určite by vymysleli aj biele kakao, aj na maskáčoch sa dá vymeniť na ružovú a aj stromy (bohužiaľ snáď okrem brezy všetky, ale breza je zas ruská, takže aj tú) sa dajú premalovať. Výnimku, kde sa hnedá farba môže zostať je 1) na afroeurópanoch, kde je to symbolom nadradenosti 2) zrejme aj h.vno musí tvoriť výnimku, tým fakt neviem čo by sa dalo robiť. Je jedno čo zješ, produkt je aj tak hnedý.

Ináč som si už dávnejšie všimol, že vrahovia Wehrmachtu a SS všetci mali dve nohy a dve oči a podobnosť dnešných nemcov s tými nemilosrdnými zabijákmi (6 miliónov! nezabudnime!) je zarážajúca. Navrhujem každému nemcovi amputovať jednu nohu a vypichnúť jedno oko. A to, že sa krajina volá "Nemecko" a už vo svojom názve preukezuje netoleranciu a nadradenosť svedčí o tom, že v podstate všetci nemci sú dodnes fašisti.

balu

https://www.youtube.com/watch?v=OfIgJCygLho s anglickýma titulkama pre tých, ktorí ešte stále nevedia madárski. Frank Zappa dávnejšie vymyslel už prasačí sprej.

balu

"naozajstný človek žije tak, aby nepotreboval ani solidaritu, ani nič" - no naschvál, koľko takých poznáš (okrem seba samozrejme)? Vieš kto je taký? Napr. Soros Ďuri, etalón sociopat, má všetkých v prdeli. Možno o ňom Nietzsche písal, že?

balu

či by dne Nietzsche tiež neutekal zo západu radšej ku nám... Alebo ešte lepšie k rusom.

balu

No ale je jasné, že všetky tie dlhy sú nezaplatiteľné. Vyplýva to zo samotného systému, kde len tlačia (teda dnes už asi len vyťukajú a enter) peniaze bez sebemenšieho krytia. Reálny majetok a produkcia sa nezväčší, len k tomu istému krytiu vytlačia zase pár miliárd. Jasné, že to nefunguje. Resp. funguje dokonale - len nie pre tých a pre ten účel ako sa deklaruje.

Je jasné, že banky tento systém budú chcieť využívať k získaniu toho, čo ešte nemajú, teda k osobnému majetku ľudí, podľa mňa od vymyslenia nápadu hypoték to tak je. Mňa ináč kurevsky vie iritovať používanie novodobého slovesa "zhodnotiť". A chápe sa tým predaj... Ako keby ten dom, auto, bársčo predtým svoju inherentnú hodnotu nemalo a hodnotu získa tým, že ho vymením za kýbel riedkaho lajna. A pri predaji za to dostane x peňazí bez krytia hovorí tomu, že "zhodnotil". Doublespeak jak vyšitý.

balu

perfektná vetička:
"zbrane nie sú na bojovanie - sú buď na zastrašovanie a/alebo na zabíjanie" - neviem či je vlastná ale geniálna. Určite to zaraď medzi najlepšie formulácie.

Na oplátku zacitujem grafiti s Nietzschem:
"Boh je mrtvý" - Nietzsche
"Nietzsche je mrtvý" - Boh
:-)

balu

neverím, že
1, taký národ je
2, resp. skôr ak je, že je nedotknutý civilizáciou.

Ten kmeň ja akoby neomarxistami vysnívaná ideálna atesiticko-hedonistická spoločnosť. Slniečkári v džungli. Radi chlascú, majú radi viac žien... no Everett vyzerá na to, že presne toto hľadal, prečo by sa nevzdal toho chlapíka ktorého nikdy nevidel, ná né? Ale šiltovky majú. Načo vlastne potrebovali jeho tovar a lieky, keď nemajú obavy a sú šťastní? A on zato dostal ich jazyk. Dobre ho osrali džungloví vychytralci. Ale on to isto vyrátal, lebo na ten tovar odnekade tiež musel mať + prednáškové turné, knižky, videá... no ten väčší biynisplan určite nebol stratový.

Oni asi ani svojim deckám nerozprávajú rozprávky, veď sami tiež nevideli draka a predsa nemôžu ich oblbovať slovami niekoho koho nevideli. Či ten duch vidia? Videli svojho prapradedka? Asi nie. Tak si pamätajú max. tých 40 rokov nazad... wow, ideálne. Nemajú ani slovo na "obavu". Ale vraj choroby a živly ich trápia. Aha...

Neviem, nejako mi celý príbeh kurevsky smrdí. Mám pocit, že celý príbeh je propagandistický bullshit.

balu

stačilo by prepísať obal a prihodiť pár centíkov za nevšedný gastronomický zážitok. Keby to bolo správne uvedené na etikete nič by sa nastalo, zaručene by sa našlo zopár dementov čo si kúpi. Šak keď je v obchode, medzi malinovým a vanilkovým pudingom tak je asi jedlé, nééé? A nikto nič nemôže povedať, zákazník vedel čo si kupuje.

Načo zasahuje ten štát zase? Niekedy nechápem ten trh, mal by už štátu dolámať ruky. A keby som otvoril vývarovňu na vyprážané kravské lajno s gorgonzolovou omáčkou tak čo? Blízkovýchodná a halal špecialita.

balu

pritom, že samotný Orbánov spíč, jeho odpovede a jeho tlačovku nikde hlavnoprúdiaci necitujú. Či teda o čom mala byť táto hovadsky kreatívna diskusia? Mne pripadala ako samoúčelné divadlo, kde každý ľavičiar za svoj plat poctivo a profesionálne sa bojaci o demokraciu (v ich ponímaní) musel vyjadriť svoj neskutočne originálny názor, ktorý v prudkej diskusie väčšina čítala z papieru. Výsledok zero, ako sme aj čakali. A aj tak ma nejakí dvaja-traja príjemne prekvapili, no nebolo - ale asi bude - ich veľa. A Verhofstadt a jeho s-pič... čo on (toho času min. financií Belgicka ak sa nemýlim) kurva robil v 1989 na sneme SZDSZ, najvlastizradnejšej liberálnej strany, čo maďarská história videla? A to sa vyhýbam charakteristike dosť jednoliatej etnicity danej strany aby som nebol semiantista. Jedna jediná vec z týchto liberálnych zavíjaní chýba: priznanie faktov, a len omáčka bez zemiakov, bez mäsa neni búhvíaký obed. No čo tak čítam na nete, liberálne reakcie na Vittoria boli v Maďarsku prinajmenšom kontraproduktívne, len utvrdili maďarov.

A som rád, že Ficomír sa hneď na druhý deň pridal a vyhlásil, že treba presvietiť mimovládky. A za chvílu určite zakáže aj offshore, že Robino? OK, to bol len žart. (Ináč teoretická otázka, netreba odpovedať: priamy zisk nevytvárajú ani učitelia, lekári, takže sú neziskovky len nie sú mimovládky - na druhej strane keď vláda financuje "neziskovky" napr. na LGBT agendu, tak to sú čo? Sú stále "mimovládky"? A všetky subjekty by mali byť presvetliteľné, ziskovky, neziskovky, mimovládky a vládky - vláda na prvom mieste -, fyzické, právnické a iné osoby a to z demokratického princípu rovnosti.) Teta Ema akurát dala link na poľské demonštrácie. Plus Maďarsko. Plus Balkán. Mám taký pocit, že niečo chuopci zle vyrátali. Aj minule som to písal, ale len postupne si to aj ja uvedomúvam: oni nás v podstate totálne nechápu. Myslia si, že tiež uvažujeme ich štýlom a často sa aj zdá, že naozaj - ale v princípe nie. A preto im asi začína lepiť a keďže nemajú lepší nápad zase útočia len cez peniaze, intrigy a čím ďalej tým viac násilie, či právne či fyzikálne.

balu

Lustráciu by bolo treba rozšíriť aj na roky po "zamatovej". Vtedy sa asi napáchalo rádovo viac škôd ako za posledné roky-desaťročia totáča. Čiastočne sa aj osobne prekrýva.

OK, nepoužívaj slovo karma. Slovenský "osud" má skoro všetky potrebné odtiene, aj súd(ené) je v ňom, aj os. Mne maďarovi sa slovo karma páči, lebo je v tom ruka/rameno (kar) čo značí činnosť, aj dnes (ma). V maďaračine koreň k-r aj tak má zvyčajne hlboký význam, vždy aktívneho charakteru, takže tá karma čo sám riadiš.

balu

je veľa, lebo THC sa rozpúšťa v tukoch. Anno kamoš vravel, že keď dáš do vodnej fajky (alebo bonga) mlieko, tak z toho lehce nazelenalého mliečka môžeš vyrobiť dokonca aj fest fajnšmekrovský syr :-) Anno na Obchodnej v BA aj predávali - oficiálne mali akože "syr" na jedálnom lístku, dobre draho, a keď došiel "ten" tak si za rovnakú cenu dostal za kýbel kvarglov - raz som koštnul, nechci vidieť :-) Takže ak si chceš urobiť koláč s nejakým tukom (a nejaký tam bude) kľudne si prisýp, bude dobrý.

balu

som zložiu skúšku (slabá troječka, ale mám? mám) vantumu, a teraz chápem prečo ma mamka dala na jazyky. A na henten konkrétne. Vraj sa tunak robí píčdí.

No právnické zázemí nemám ale ani na to nemám. Vým, že keď bolo "hovadsky povinné" sčítanie obyvateľstva EU (tuším 2010) tak ma nejako nevýmjako nezarátali (ináč pýčovia z tých hausnumer budú vychádzať, takže kde ja nie som je arab za mňa), vlastne teda ani nie som. Len rozmýšlam.

Teta Ema
týmto trikom sa vážne dá vydrbať s jurisdikciou istých "štátof" (veď výte prečo je štát v uvodzovkách)? Dodržali niekedy HOCIAKÚ dohodu? Úvaha B. Trh a jeho samoregulačná ruka. Pozvime sem dáku ruskú stanicu, založím kľudne na to sro. Prejde to? Né. No kde tá ruka trhu? A sloboda pomaly bársčoho? Ruskí výrobcovia smartfónov. (Vo vantum sa to povie "som rád a milujem kvety ať se šlnko švíci")

Ja si myslím, že nás kurevsky podceňujú. Majú svoje nástroje (neviem ako to vantumsky povedať) a nechcú aby sme aj my mali svoje ale oni rozmýšlajú tak a my inak a oni nás v podstate kurevsky nechápu ale radi by vládli... len ako keď nás v podstate nechápu? Chceli by nejaký taký systém, aby sme ich poslúchali až zbožňovali ale zároveň by sme neprišli úplne o tie vlastnosti prečo nás potrebujú. A nechápu že nie sú ničím a nikým vyvolení, vo férovej súťaži sa nám max. vyrovnajú. A sú geneticky zbabelí. A tí vždy prehrajú. Bez výnimky.

balu

keď sa páli, každá cihla sčervená. A meliata nemeliata, viem vyrobiť tehlu. Zbieral som jeden čas a 350 (rôznych) som ich musel predať. Nehovorím, že znova začínam, ale takých 30-40 už mám zas. Takže kamarátom vyrobím za naturálie a Jákob si urobí aj sám - ako vidíme -, aj na Marse - ako vidíme. Ináč tam by nemali konkurenciu, ja bych do toho šel kdybych byl Jákob. Len keby v tom nebola tá "práca" (fujfuj, tú mokrú hlinu do ruky keď tam mám gááándžu).

My sa nestratíme a voni sú dávno stratení. Freud by povedal že majú komplex (tatík IHVH ich bil) preto sa (sa = voni sami seba, my sme len prevzali) nazývajú vyvolení. Pravda to síce neni ale myslieť si to môžu.

balu

"Kým prednášal na školách pred publikom, skenoval miestnosť a hľadal atraktívne dievčatá." - A preto dievčatá: TREBA NOSIŤ BURKU!

"riadne potužený, alkoholom, kokaínom a Viagrou" :-D Bože, starý dobrý mejnstrím. ani si nevedia predstaviť, že by niekto nebol deviant. A prečo by si nezakopli do mrtvého? Ak to tvrdí 32 anonymov, musí byť pravda. Ináč dobre platia takéto články? Cítim v sebe dostatočnú kreativitu na tvorbu anonymných svedectiec, za malý poplatok môžem informácie podávať aj z prostredia Pentagonu ako insider ktorý si neželá byť menovaný. Ba by som mohol svetu otvoriť oči v mnohých otázkach. Doteraz napríklad nikto nevie, že ruská aj čínska armáda používa mimozemské technológie a dvíhajú astenosféru abz nemuseli tak hlboko vrtať po ropu. Alebo že Trump a Putin sú nevlastní bratia, Merkelka je ich bratranec. Hitler (kwa, skoro som ho vynechal) je ich tatko a dodnes žije v Španielsku len sa dal preoperovať. Obama je svätý muž ktorý pravidelne levituje počas modlitby a CIA zabránilo už 17-im vojnám s mimozemšťanmi, preto bratia Trumputinovia im robia zlé meno. Lucas sa vlastne pri vytvorení rytierov Jedi inšpiroval agentmi CIA.

Sinuhe: no je dosť možné, že sa niečo chystalo v kulároch čo potrebujú tromfnúť. Trebars aj v kruhoch EU. Je tam zopár týpkov o ktorých si viem bársčo predstaviť.

balu

nejaký veľký expert na vznik Československa. Na mýte Štefánika určite dosť pridalo aj to, že sa stal "mučedníkom" ... teda nekonšpirujme, ale koľko o ňom viem "globaločechoslovakisti" na čele s Masarykom aj mohli mať dôvod.

Ťažko povedať čo bol tan maďarizačný tlak, akcia či reakcia - asi sa obe strany začali generovať nenápadne už dávnejšie v súlade s moderným ponímaním "národa" a každý krôčik bol o niečo silnejší. Vtedy to uhorské vlády vysvetlovali tak, že maďarizácia je potrebná preto, aby mnohonárodnostné Uhorsko dokázalo odolať panslavistickým ideám a snahám o podkopanie. Tie národnosti boli zas prevažne slovanské, ergo dosť chytľavé na panslavizmus. A bol aj panslavistický smer, uznajme, na analógiu pangermanizmu s určitým fázovým posunom. Či na to maďarizácia bola dobrou "odpoveďou" ťažko povedať, podľa mňa nie, ale pravdupovediac tiež neviem čo by som bol robil. Kebyže to začnú o 200 rokov skôr... kwa ale keď to vtedy nikoho nenapadlo, ani maďarov maďarizácia ani slovákov že by mohli žiť mimo Uhorska. A maďarizácia mala dosť silnú aj opozíciu (Eötvös). Teraz to vidím tak, že sa rozpadu Uhorska nedalo zabrániť len to nemuselo až takto brutálne dopadnúť, že po 100 rokoch dodnes na seba vrčíme. Resp. len táto multikulti liberálna ignorancia a vykorenenosť dokázali otupiť akotak tie vášne. Kebyže sa našim pradedkom bolo podarilo vo vlastnej réžii dohodnúť na nejakej federalizácii alebo neviem.

A keď už Štúr: naňho zatykač tiež vydali vo Viedni, keď už svoju úlohu spnil ale chcel viac a začal byť nepohodlný. A potom "si strelil do nohy"... aha. No občas sa stanú takéto náhody. Diviaky tiež niekoľkokrát otočili chod dejín Uhorska.

balu

"Uhorská šľachta kolaborovala s Osmanmi" fúha, to máš odkiaľ? Osmani vrazili do stredu krajiny klin a de facto roztrhli na min. 2 mocenské zóny (Uhorsko a Sedmohradsko plus medzi nimi oblasť s velice pochybnou lojalitou k Habsburgovi, cca. terajšia východné Slovensko, Šariš, Nyírség, Mármaros). Sedmohradsko sa dohodlo s turkom separátne ale bežne to porušovali, hlavne turci, takže až taký mier nebol ani tam. Legitmita Habsburgov aj tak bola spochybňovaná minimálne polovicou šlachty, (spočiatku boli dokonca dvaja králi) a kým časť šlachty zostala verná Habrburgovi, časť zase nie. Úplne logicky šlachta na západe krajiny, teda blízko Habsburgov (Pálffyovci, Esterházyovci) bola verná a čím ideš ďalej na východ, tým bola nevernejšia (Bocskai, Rákóczi, Thököly). Plus nemalá časť šlachty s majetkami na Nížine jednoducho zmizla ako aj obyvateľstvo. A tá nevernejšia časť šlachty mala úplne opodstatnené obavy z toho čo tu bude keď Habsburg obsadí krajinu - no veď preštuduj aj to obdobie po turkoch, koľkým uhorským šlachtícom zhabali majetky, vytýčili od oka (teda podľa potrieb nového majiteľa) nové hranice ich majetkov, sfalšovali predturecké "katastrálne mapy" a "databázy" a dosadili tam potom všelijakých im verných akožešlachtícov, württembergov, grassalkovichov a pod. Keď sa Sobieski na scéne objavil, uhorská šlachta po 150 rokoch bojov bola proste vysílená. Habsburg ju zradil a nechal v srabe už x krát. A Sobieski mal zrejme problém aj tým, že na turkami okupovaných územiach často ani ľudia nezostali, lebo ich na desatticíce brali do Osmánie do otroctva a teda boli zrejme problémy aj s kvalitou ciest a brodov, zásobovaním a pod. Situácia bola teda o niečo komplikovanejšia.

XIX. st. - modernú dobu - som sem práve nechcel príliš miešať, lebo korene toho, že teraz sme v dvoch štátoch sú práve tam.

Budapest? V dobe Sobieskeho? hmm...

balu

diamantov je x typov. Ak je samotný surový diamant nečistý nebudeš môcť ho použiť na šperkárske účely nech s ním robíš čo chceš. Ak je špina zabudovaná do kryštálovej mriežky tak ju ztade nedostaneš. A tiež je holý fakt, že v prírode dokonalý kryštál neexistuje, preto v Amsterdame ujo Mordechai niekedy aj mesiace študuje nejaký krajší kameň aby ho náhodou štiepením nerozbil ale vyrobil z neho čo najviac pekných kúskov. Ty diamant len tak nevyrobíš, resp. vyrobíš, len procedúra je drahšia ako keby si si vydoloval v Afrike.

A potom je tu tzv. "carbonado" čoho je na svete hromada, vzniká dosť ináč ako drahokamové variety ale tvrdé jak hovado. Dostaneš ho za lacný peniaz v Hornbachu na poličke "rezné kotúče do karbošky". Vymyslí aj na ne nejakú omáčku.

balu

a ešte sa aj volajú MAGARulal... Tak možno napriek všetkém skepticizmu bude na tom kus pravdy, že nejaký taký národ tu nejako náhodou furt bol odkedy sa kolektívne pamätáme. Aj v Kazachstane žije kmeň Maghiar (ktorý majú legendy ako časť národa odišla na západ...), a Ujgur je tiež zvláštny názov ("finn"-ugor, Uhri - a ten názov že Uhorsko a uhri nevymysleli maďari, "ungarn", "hungary") ani nevyzerajú ako aziati a nieketoré ľudovky majú skoro rovnaké ako maďarské. A viete ako "sumeri" sami seba volali? No predsa "kangar". No je tu ešte zopár záhad čo asi nebolo celkom tak ako sa vyučuje.

balu

rok som žil v spoločnosti študentov kt. boli vyslaní do ČSSR a sú úplne "rovnako rôzni" :-) ako my. My sme nastavení na náš ksichtotyp lebo žijeme v mori belochov a vidíme tie rozdiely. Al ever mi, že keby si žil medzi černochmi, arabmi alebo aziatmi rovnako sa ich naučíš rozlišovať.

balu

ináč by si asi aj obhájil. Pamätník obetí rádoby-komunistického besnenia alebo odvlečených na "málenkij robot" (predpokladám, že aj u vás to robili, z Maďarska sa to týkalo státisícov po vojne, hlavne chlapov, podaktorí sa vrátili po 20 rokoch - resp. sa nevrátili vôbec - šťastnejší už aj po troch).

Ja ináč neviem, toľko sa rozoberá, akí sú tí židia šikovní a pod.... ale oni NEVIDIA že táto ich snaha obholokaustovať celú krajinu je KONTRAPRODUKTÍVNA? Až tak nerozumejú našej jednoduchej gójskej dušičke? Potom prečože sú tak hovadsky šikovní? Alebo sú len súdržní a úspešne vedia rozbíjať súdržnosť iných - to je možno podstata celej ich "šikovnosti" (plus nehrať férovo a zároveň od ostatných to vyžadovať). Ale nech to robia až kým každému nekápne a nezhnusia sa všetkým, aj tým ktorých chceli získať. V podstate robia robotu za nás akí sú šikovnučkí.

balu

aj v rodokmeni mám maďarov, slovákov, nemcov, kumánov (len čo viem). ALE: všetkých domácich "karpatcov", čili "uhrov". Príroda je podľa mňa rádovo šikovnejšia v kreslení hraníc ako ľudia a krajšie nakreslený celok ako je "Karpatia" nikde na svete neuvidíš. Aj Matej bol "uhor" a všetci "uhorskí národovci" za tých 1000+ rokov ktorí mondokovali po svojom keď bolo treba tak išli spolu. Napríklad proti turkovi anno, ale plno - dnes by sme povedali - slovákov a rusínov aj za Bocskaiho a Rákócziho proti Habsburgovi. Celok je to tak ako Matička Príroda nakreslila s tým pekným oblúkom a posypala všetkými dobrotami od žírnej zeme po zlato, nekonečné lesy a čisté pramene. Verím tomu že aj z ľudí sem dala to najlepšie čo mala v batohu :-)

balu

do toho by mali silno zakopnúť teraz "kotlebovci". Zorganizovať zopár demonštrácií a VEREJNE POŽADAŤ O ÚČASŤ napr. Karloínku Farskú, tú nesmierne odhodlanú a schopnú bojovnicu proti korupcii. A Kollára, Matoviča a ostatných odhodlaných čurákov. Isto, bez propagandy to nejde a do telky ich nepustia. Ale keď najbližšie ich pozvú aj do podobnej partičky ako naposledy, tak nečakane "mimo program" by mohli vytiahnuť niečo také. Samozrejme len v relkácii keď je zaručené, že nebude dodatočný strih. Alebo na infovojne.

balu

počuj, ty vieš robiť titulky k videám na jewťúb? V poslednom čase som kukal (teda skôr počúval) zopár velice dobrých maďarských vecí a ma napadlo že by som k ich otitulkoval.

balu

JE a nemusí "konať". Jadro je hlavne ťažké a nedá sa rozyhýbať, je stredom, tzv. jadrom okolitého vesmíru. Hýbať chcú zvyčajne iní. Zdravé jadro to proste vie o sebe a nenechá sa "odjadriť". Kladie odpor keď sa mu niečo prieči. Zbrane sú, ako vidíme, zrazu len zmizne pár desiatok kalašnikovov a granátov. Ale keď s ním nevieš narábať tak radšej nechytaj do ruky lebo si nepriateľovi daroval zbraň. To nie je moja múdrosť, počul som na vojne.

Čo sa týka tej "nostalgie na juhu", porovnaj najprv čísla, potom k Slovensku prirátaj Rumunsko a hneď sa ti bude lepšie spať. Rumunov poznáme, majú dodnes trpkú príchuť že nedostali aj Szolnok. Tata je tiež slovenská.

Ale iné: povedz mi, čo sa ti spája s osobou konkrétne Štefánika? Nie Československo? Ale oslavuješ aj slovenský štát a predtým Štúrovcov? Ale zároveň to Československo bolo fajn a dodnes chodíš do Čiech rád? Nevým... Neni v tom trochu schizofrenia?

balu

či práve kalifornskí mládenci majú tú echtovnú "európsku identitu" nevým... ale možno práve ich dravú americkú mentalitu potrebujeme. A v mnohom sa ani ja neviem sotožniť so západnou polovicou Európy. Ja mám svoju "karpátsku" identitu, európska je mi trochu fiktívna. Alebo sa to chápe čisto ako "belošská"?

balu

...ale so sídlom v Kalifornii...

balu

"The rise of left-wing, anti-Trump fake news"
http://www.bbc.com/news/blogs-trending-39592010
O celom článku si myslím síce svoje, ale je každopádne zaujímavé že takýto názor vyšiel na "renomovanom" BBC.

balu

zhrnul, len mne vždy trochu vadí, keď niekto predpokladá férové voľby. Prakticky všetky boli manipulované až falšované.

Ako alternatívny scenár (ale sa len hrám s myšlienkou) si viem predstaviť aj také niečo, že k tomu aby nevyhrala LePenová musia tak okato sfalšovať výsledky že kvôli tomu bude určitý výbuch. Aledbo že niektoré regióny odmietnu rešpektovať výsledky. V podstate je už folklór, že sú nejaké voľby a strana kt. nevyhrala už hneď na druhý deň spochybní výsledky. To je veľká nevýhoda "demokracie", keď niekto "vyhrá" tak, že má podporu 30% a kto "prehral" má trebars 25... z tých 60% ovšem, ktorí vôbec išli voliť. Polovica skoro furt bude nespokojná.

balu

.

balu

vo vengerskej televizii (neviem kerý to bou kanál, ale bol to kanál) pri pive kukáme, že čímže idú dnes obohatiť naše schátralé dušičky. Najprv nejaká krv sfarbila dáku rieku a vykapali šecki kapry, potom prekvapujúci schnitt: žaby... a potom nám došlo, že vlastne to je asi 10 rán egyptských. A tak sme začali dúmať, že TOTO s Veľkou Nocou už ako súvisí? Inde sa aspoň netvárili tak hovadsky nábožensky, bol tu Riddick, Hobbit i rôzne iné perly amerikánskej kinematográfie.

balu

to hej, v sobotu v noci ;-)

Princíp mal byť inde. Konkrétne som vychádzal z US ostreľovania Sýrie. Celý príbeh je v znamení "jedna pani povedala". Assad použil CW, nie Assad nepoužil, vystrelili 59 rakiet, došlo ich len 23, chlapík so šatkou ukazuje na dieru 50x50 cm v asfalte za poslednými domami - "tunak to dopadlo", ukazujú asi 5x mrtvého holuba. Čo chcel Trump povedať? Komu? Prečo toľko tomahawkov? Chceli škodiť vôbec? ... Blablabla. Média plné - a k tomu čo vidím sa nemuselo absolútne nič stať. Ani CW ani rakety. Chvost zase zavrtel psom. Takže - ako básnik povedal - len j.beme holú vodu a tvárime sa ako keby sme niečo vedeli, pričom sa len hrajkáme s tými farebnými kamienkami, ktoré nám média predhodili. V tom zmysle som skeptik a ma "nezaujíma" politika. Môžem ti potvrdiť, že v našej ulici sa včera nič mimoriadne neudialo, raz som počul sanitku keď išla na druhý koniec dediny niekam, takže tam neviem. Bohužiaľ už v sebe mám nejakú tú vštepenú mémovú databázu, algoritmy mám trochu špecifické :-)

balu

už to počúvam

balu

a tak som si oprášíl staršie vecičky. Túto pesničku som svojho času mal veľmi rád, asi klip som nepoznal. Neviem, priznám sa aj keď mi teraz ide o "vizuál".
https://www.youtube.com/watch?v=OwGG5fX7bxY
Je to ako krásny renesančný tanec a hudba nemá chybu doteraz - ale ako kukám klip, dvaja zženštelí chalani, ktorí sa neskôr budú aj hádať, nakrátko ostrihaná baba, ktorá pri mesiaci osamelá "vyzýva", potom sa objaví aj modrooký (nevinný) chlapec, o ktorého sa zrejme tí dvaja chlapi bijú. Fú... Píše sa rok 1985-6, neviem presne. Len som sa trochu zhrozil na čom som sa už ja vyrastal a teda akúže múdrosť ja tu môžem pestovať tonebôž odovzdávať. No ide o ten vizuál, asi som nepoznal, ako si tak premietnem tie roky u mňa tak asi nie. Ale už som vyrastal na Votrelcovi, na strednej sme už mali počitače (80-te roky Maďarsko). Akú tradíciu ja môžem odovzdať? Môžem maximálne chcieť aby sa to neskazilo ešte ďalej lebo už aj ja som skazený, ale menej. Divný deň, divný večer, divné myšlienky, sorry.

ps.: aj to si pozrite, ročník zhruba rovnaký https://www.youtube.com/watch?v=u06DpcFXc4U od 1:50... a 30 rokov tomu vole

pps https://www.youtube.com/watch?v=I1wg1DNHbNU

balu

či z jednej alebo z druhej strany je propaganda. Masovo šírené "správy" kvôli svojej podstate sú VŽDY propaganda. Či webom, či na papieri, či ťa osloví puberťačka pred Hlavnou stanicou alebo rečník na demonštrácii. Z jedného zdroja sa šíri pre netriedený dav. Kde semeno padne do správnej pôdy, tam zapustí korene, mém sa ujal.

Ja som dlho nesledoval vôbec tzv. "politiku", veci sa diali ale starnem a potom som istý čas sledoval, abz som dospel znova k tomu že nemusím. Respektíve ináč. Akože viem čo sa deje aj si myslím svoje ale prúser je to, že prakticky všetko čo sa rozoberá je z MÉDIÍ. Ergo z propagandy. Ich hodnota je inde, lebo včil už ani nevieme či bol vúbec nejaký chemický útok a či sú vôbec nejaké obete (ehm... no také zábery ako sú údajne z toho letiska ak mi dáte kameru natočím aj ja tunaak pri JRD). A teraz akože čo tu máme my rozoberať? Kto ako klame? Kto je zručnejší vo Photoshope? Hoši. Berte to tak, že niekto chce niečo, a k tomu sa v Sýrii nemuselo absolútne nič udiať. To, čo je v médiach je omáčka, propaganda, vštepovanie mémov, aby vaše závity mali surovinu čo spracovať. Lebo aj tak fungujú furt, tak sa dajú dvojako ovládať: dať tam vhodné algoritmy a krmiť ich vhodným krmivom. Principiálne VŠETKO čo krmí mozgy slovami (mémami) priemyselným spôsobom, ergo na princípe kvantity je propaganda. Aj tá dobrá. Nie je na tom v podstate nič neprirodzeného. Kvalita je kvalita, kvantita sa pridá, jin-yang, tma je chýbanie svetla. Len je lehce úbohé, keď niekto o sebe musí tvrdiť že je kvalitou lebo tá býva jasná hneď. A bohužiaľ - a tiež prirodzene - kvantita sama nie je schopná viesť. Nemám najmenšiu obavu, že "dobro zvíťazí". Zlo je len chýbanie dobra.

balu

akurát na tento jediný účel. Ak sa šofér bude chcieť podľa tejto mapy dopraviť z Komárna do Prahy bude velice prekvapený, minie cca. 8x toľko benzínu ako vyrátal. Možno nie je až taká náhoda, že predsa sa používa ten staromódny nudný Mercator... Podľa mňa už samotný nápad, vymeniť šírku za dĺžku je chorý a v podstate liberálno-slniečkársky. Rozmer jeden aj druhý, tak nie je jedno?

Ale ináč ma napadlo úplne to isté ako teba. Načo sa sem kwa hrnú? Nemajú tam miesto? Šak len zóna saván je ako celá Európa, aj pôdy majú dosť. A trochu som si tak zamyslel aj nad tým, či je v Afrike naozaj také hrozné preľudnenie... Je ich tam síce dosť, ale aj miesta majú dosť. Šak v tejto mape je Nigéria ďalej ako New York. A potom sa sťažujú debili, že je zima.

balu

v Rusku dali svetu len najväčšie hovädá a svine (OK, občas aj nejakých naozaj geniálnych vedcov), ale dajme im šancu...

balu

Pána Prsteňov - aj ten najmenší môže zmeniť svet :-) Niekedy k tomu stačí jeden človek (Viliam Tell) alebo malá skupina (sparťania v Thermopylai), ani len krajina to nemusí byť. Často sa len čaká na to, aby niekto už konečne začal, vyslovil to slovo, urobil ten krok a tým založil úplne novú kvalitu - kvantita sa automaticky pridá ak tá nová kvalita je to, na čo čakala.

balu

Slovene, kde na takéto chodiš vole? :-D

Nie je to zlé, z hľadiska PR, ale netreba preháňať s tými podprahovkami lebo nás začnú obskakovať LGBTI pupuši. Trochu buďme predsa konzervatívni. Ale tie tri farby trikolóru by sa mohli použiť na tri S-ká. Aj tak, už vidím, ako smečka zavíja, že SSS je vlastne ako SS... Tiso, Hitler, 6 miliónov. Netreba im dávať vysoké lopty. Nech si namáhajú svoje veľmi šedé kôry.

A prečo by nemala ĽSNS existovať? Samozrejme že by existovala ďalej, a keby dačo tak by bol náš najväčší "spojenec" - veď prakticky chcú to isté, len formu majú inú. Nová strana by nevznikala namiesto ĽSNS ale popri.

Voličská báza: no... keď máš v rybníku kapre tak zoberieš takú návnadu a udicu, ak chceš vychytať zubáčov, tak takú. Dostali sme nejakú situáciu a varíme z toho, čo máme. Ak slovenská spoločnosť dnes ukauje takýto obraz aký ukazuje, tak treba osloviť týchto ľudí a nájsť ku nim cestu. A máme brutálny náskok, lebo my tu vlastne SME ten ľud, presne vieme ako ľudia rozmýšľajú, čo ich serie, čoho sa boja a po čom túžia, nepotrebujeme k tomu žiadne štatistiky. Každý z nás vie ako vyzerá lopata a denná drina, nie sme vyvolení synčekovia starých komunistických papalášov. Občania Slovenska v princípe ani nemôžu za to, že sú tam kde sú, oni nerozhodovali o privatizáciach, dotáciach pre poľnohospodárstvo, nízko držaných platoch, ničení fabrík. bežným protiargumentom býva, že "ale môžu za to, veď oni ich zvolili" - ale ja osobne velice pochybujem, že to mohlo dopadnúť ináč. Z tejto situácie je cesta von JEDINE tým, že sa Slovensko vzdiali od Bruselu, na to dávno došiel aj Sulík, ktorého metódy EU tiež vedia dobre nasrať.

Stránky