Teória demonštrácií v strednej Európe

V poslednej dobe obchádza Česko, Slovensko a Maďarsko strašidlo majdanov. V Prahe boli orgie rudých gardistov, duch boľševickej kultúrnej revolúcie sa vrátil. Boli ale aj nejaké protidemonštrácie pred US ambasádou, ktoré organizuje Národní demokracie. Je to efektívna cesta?

 

zeman karta

 
Tak sa pozrime, čo o tom píše web. Zaujímavý článok bol na levanet .
Začínal práve tým, že reagoval na protidemonštrácie:
 
Účastnit se nebo pořádat protidemonstrace je velmi neúčinné a časově náročné. Neúčinné proto, protože jakákoliv demonstrace sama o sobě nic neřeší, demonstrace se pořádají jen pro vytvoření mediálního obrazu pro předem schválené scénáře. Dlužno poznamenat, že často pro vytvoření mediálního obrazu pro zahraniční publikum, takže snažit se pokus o „majdan“ neutralizovat protidemonstracemi je naprosto bezperspektivní -co není v médiích, jako by nebylo. Pokud se na jednom náměstí sejde desetitisícová demonstrace na podporu Zemana, a na vedlejším se sejde 10 odpůrců (spolu s 20ti policisty a 50ti novináři), mediálně existovat bude jen akce odpůrců. Příklady tohoto jsme viděli už mnohokrát
 
Už som tu tiež spomínal, že moc nie je na ulici a demonštrácie slúžia len ako zásterka, kryjúca skutočné násilie v parlamente či paláci.
Je presná pravda, že média zdôrazňujú len tú "svoju" demonštráciu a všetky naozaj nezávislé udupú do nepodstatna.
Ale rovnako je pravda, že aj keď každý režim má oblasť, kde mu demo vôbec nevadí, tak má aj oblasť, kde sa ide posrať, aby demonštrácie zamedzil, kde ich chce utajiť. Áno, keď príde niekde 1000 naozaj nepríjemných demonštrantov, urobia z nich len stovku-dve. Ale tú nedokážu zatajiť. Ak príde 10 tisíc demonštrantov, urobia z nich len tisícku. Čiže naozaj nemá zmysel zvolávať a organizovať veľké protidemonštrácie, ich  veľkosť stlmia, je to neefektvne. Ale malé demonštrácie, ktoré nemožno zdeformovať, len ak ceľkom odignorovať, tie majú často svoj dopad. Nie je to riešenie, ale nie je to ani nezmyselné. Ak sú náklady minimálne, môže byť efekt uspokojivý, ba môže prekvapiť.
Okrem toho, každá demonštrácia je aj určitá škola. Ak má dobrý zmysel, je sama o sebe prínosom.
 
 
Citujem ďalej:
 
Jediná efektivní cesta neutralizace pokusu o „majdan“ spočívá v rozbíjení informačních modulů.

V praxi existuje jediná cesta, jak toho dosáhnout – působit na informačním poli, tj. chodit na fóra a sociální skupiny stoupenců opačných názorů a působit tam v principu třemi způsoby:

  • pokládat nepohodlné otázky;

  • dávat věci do souvislostí, vysvětlovat širší kontext;

  • vysvětlovat probíhající procesy a procesy řízení;


Súhlasím s rozbíjaním informačných paternov.
Ale webové fóra a sociálne skupiny sú do istej miery to isté, čo ulica - sú len obmedzene viditeľné. Možno to má zmysel, možno nie.
 
Čo sa týka bodov: ten prvý, klásť otázky, mi pripadá ako najlepší. Ľudia sú ako automaty, ako papagáji bezmyšlienkovite opakujú naučené. Zastaviť a prinútit ich rozmýšlať - to sa niekedy podarí otázkami.
Ten druhý bod, o "súvislostiach a kontexte", mi pripadá ako fráza. A to isté aj ten tretí. Samozrejme, že teoreticky pomôže vysvetlenie - ovšem len ak druhá strana prijíma. Ale vo svetonázorových veciach to je málokedy.
 
Tu by som dal inú radu: prezentujte postoje. Vašich oponentov nezajúmajú "racionálne" zdôvodnenia - zaujíma ich, "či sa s tým dá žiť". Ľudia sa neriadia poučkami, riadia sa príkladmi, buď reálnymi, alebo mýtickými, ale príkladmi. To je psychologická klasika. Mysel nemá abstraktné vzťahy, má vzory. Ľudia neakceptujú školské filozofie - musia mať nositela, ktorý im ich aj neskôr v ich mysli prezentuje, zosobňuje.
Nemá zmysel ľudí presviedčať - buď sú zrelí a sú radi, že ste im dodali info, alebo nie sú a nič nepomôže.
Má zmysel ľudí zvyklať (viď vyššie, klásť otázky). Ťažko niekoho presvedčíte o novom spôsobe stavania domčeka, ale keď ťuknete do jeho a ten sa naozaj zrúti - dosiahnete prvú časť, bude musieť uznať, že jeho domček bol na prd.
 
 
Autor Hox na levanet pokračuje:
 
Vyvolávat spory je kontraproduktivní, reagovat na osobní útoky je kontraproduktivní, přesvědčovat je také kontraproduktivní. Obecně nechat se zatáhnout na osobní rovinu je čistě kontraproduktivní. Cílem není přesvědčit, ale zpochybnit obraz událostí, který vytvářejí iniciátoři pokusu o „majdan“, zasít pochybnosti.
 
Zasiatie pochybnosti je to, čo som spomenul vyššie - áno, to je najlepšia vec.
Spory sú naozaj v podstate kontraproduktívne, v každom prípade  neefektívne, zbytočné. Oni často používajú výsmech, vysmejte sa naspäť, ale žiadne spory.
Ale tu treba dodať:
Nikdy sa neobhajovať, nedoprosovať sa. K veci treba pristúpiť tak, že my sme tí, ktorý majú morálne naviac, alebo sme minimálne plne morálne akceptovaní. To my robíme dobro iným, že im niečo prezradíme, nie naopak, že oni robia nejakú službu nám, že nás počúvajú.
Toto je bod, v ktorom sa alternatívni ľudia dopúšťajú často chýb. Pod predstavou, že sú v menšine, sa správajú submisívne. Neustále dokazujú okoliu, že sú vlastne dobráci a myslia to v dobrom. To je hlúposť - vaše okolie musí samozrejme a vopred akceptovať váš dobrý úmysel  - ináč vás uráža a nezaslúži si, aby ste s ním jednali ako rovný s rovným.
 
 
Ku koncu to Hox zhrňuje:
 
Pokud byl dán povel na organizaci "českého majdanu", toto je jediná cesta - iniciátoři mají drtivou převahu v prostředcích, mají na své straně mainstream média , "naši" veřejnoprávní televizi, mají "v kapse" velkou část tzv. "elity". Ale nemají "v kapse" internet, nemohou nikomu zabránit působit individuálně na informačním poli. Způsob efektivní neutralizace scénáře je následující: změnit informační prostředí tak, aby v něm byl nadále nemožný.

Tu je zas preceňovaný internet. V reále je to tak, že trojica ulica, internet a masmédia sú len podporné, podstatné je, čo sa bude diať na úrovni mocných. Za predpokladu, že za mocných môžeme považovať samých politikov, čo nie je isté, ale povedzme, treba, aby oni držali svoje pozície, aby cítili podporu a bojovali za pozitívnu vec. Ináč je to dopredu stratené. Treba mať na svojej strane mocného hráča. Treba privrieť oči, pozabudnúť, že má krivé nohy, žerie seno a erdží - treba si vybrať koňa. Demokracia je mýtus, nerozhodujú davy a letargická ulica, v najlepšom prípade je to len čosi ako konské dostihy.
 
 
Pravda, je tu ešte pesimistický názor alebo priebeh, teda že naozaj sa nedá zabrániť manipulácii spoza Atlantiku a teda že naozaj Majdan prebehne.
Aj tu treba myslieť pozitívne a využiť spôsobený chaos na svoj politický zisk. Najlepší majstrovský príklad je otočenie Krymu naspäť na ruskú cestu. Dobre, sionisti vyvolali na Ukrajine chaos, ale prišli o Krym.
Chaos je proste veľmi slubné prostredie. Myslím, že na Slovensku na to ľudia historicky nie sú zvyklí, ani na to nemajú povahy, ale počas chaosu sa môže stať čokoľvek. Chaos je ako smrteľná radiácia - nik si nemôže byť istý, koho ožiari.
 
Viac k tomu momentálne nemám čo dodať.
Buheh

a opäť priamo k podstate odhalenia a znefunkčnenia technológie farmárčenia s ľuďmi.

Celkovo z toho, čo sa deje, začínam mať pocit, že majitelia Zemegule začínajú byť nejakí nervózni. Zdá sa, že čas hrá proti nim a v panike začínajú robiť chyby. Ak predtým používali svoje metódy relatívne diskrétne (preto im to tak dobre a dlho fungovalo), tak teraz ich vyťahujú už akoby v zúfalstve, bez prípravy, príliš okato. Ako zneistený kúzelník, ktorý, súc ohadzovaný paradajkami, už nedokáže nahnevané publikum obalamutiť žiadnym z nacvičených trikov.

Ak som ešte včera napísal, že zmena nie je možná, kým v ľuďoch nie je antisérum, tak už dnešné dva články naznačujú, že sa možno práve v tomto smere niečo zaujímavé deje...

Ktovie. Možno je ich koniec bližšie, než to teraz vyzerá. Každá epocha sa raz skončí, pričom skutočný koniec nenastáva až v momente, keď zem zaduní, ako sa mŕtvy medveď zvalí na zem, ale o dôležitú chvíľu skôr – keď mu bojovníkov tenký šíp nehlučne prenikne do mozgu. Medveď síce potom ešte nejaký čas stojí, a kto by nesledoval scénu zapichnutia šípu do medveďovho oka, mohol by si myslieť, že je stále živý – ale on v tej chvíli už nie je.

Ľubov

Pozor,nie Fox,ale Hox,prosím oprav to. Ď.

Sinuhe

nezriecť sa hotovostných platieb. Švédi sa hrdia (ale možno to iba médiá na objednávku schválne podávajú skreslene) , že majú už aj bezhotovostné banky a že je to "bezpečnejšie" a že sa zriekajú hotovosti. Ak to robia Švédi naozaj dobrovoľne a s nadšením, tak to svedčí len o hĺbke ich samovražednej národnej degenerovanosti. Bezpečnejšie je to len do tej doby, kým sa vlády (a teda aj vlády nad bankami) nezmocní skupinka, ktorá prípadných disidentov jednoducho odpojí, vypne. Toto sa chystá na nás ako jeden z najúčinnejších nástrojov udržania v otroctve. Preto neplaťte kartami, bezhotovostne a pod. a kde sa to len dá, plaťte hotovosťou. Zdržanie oproti karte je zanedbateľné, nezriedka je platba hotovosťou dokonca rýchlejšia a obchodník sa bude tešiť, že ho banka neobrala o jedno percento z obratu. Ak sa zriekneme hotovosti, zriekneme sa posledných zvyškov slobody, ktorú máme. (Mimochodom, aj takto sa dá demonštrovať)

micha

Taky občas nakoupím pár rohlíků v Bille a během posledních měsíců jsem zaregistroval vskutku raketový nástup bezkontaktního placení kartou. Neže bych se bál čipizace a hypnotizace občanů, spíš se obávám skupiny, která má přístup k tlačítku off.

Ema

Rozpadne sa elektrická sieť - a naše virtuálne vindry sú fuč.
Miesto rožkov budeme môcť skrmovať rohožky.

A že k tomu bude dochádzať, si môžeme byť istí.

micha

My jsme si jistí (záměrně používám plurál), že tohle nebude obyčejný blackout (možná by stačil). Bude neobyčejný, bude epický.:-)

Buheh

krátke, jasné, dokonalé. Ani slovo navyše.

Pre istotu som ho zmazal a vedľa zavesil ako samostatný článok "Už viete na aké mítingy máte chodiť?".

nové