Politická karma - ako za boľševika, zatýkanie sa stáva zábavou zmrdov na čele silových ministerstiev

Režim napľul ľudu rovno do tváre, keď vodcu opozície - poslanca a bývalého premiéra - stiahol priamo z demonštrácie.
A obvinil ho z "podnecovania". To je tak všeobecné obvinenie, že nabudúce už môžu ľudí obviniť rovno z "opozičných názorov". Podnecovanie, to je proste nesúhlas s oficiálnou politikou.

Samozrejme, masmédia, a to aj tie "liberálne", sú na strane policajnej moci. Napríklad v Sme je titulok "Fico doplatil na odvážne výzvy. Hrozia mu dva roky väzenia". Autor, Peter Kováč, vie zrejme viac ak samotní Ficovi obhajcovia, aká je obžaloba a jej argumenty. A redaktorovi príde úplne normálne, že by poslanec mal ísť na dva roky do basy za nejaké drobné všeobecné prejavy. Sloboda.

Aby zakryl páchnucu príchuť zatknutia, Kováč hľadá analógiu v minulosti. Vraj podobne postupovala aj Kaliňákova polícia za vlády Smeru, keď v roku 2015 "predvádzala" Kotlebu, zastavovala ho na ceste do Gabčíkova, len aby sa nemohol zúčastniť vtedajšej demonštrácie. Ako keby neoprávnenie konanie v minulosti malo nejako ospravedlniť protizákonné jednanie polície dnes.
Ale pripomenutie tých činov polície vtedy má predsa len svoj význam. Pripomína nechtiac, že čo si režim dovoľoval v roku 2015 voči "fašistovi" - a čomu každý idiot vtedy tlieskal ručičkami - to sa teraz vrátilo vtedajšiemu predsedovi vlády. Neuveriteľná rýchla karma. A čo sa dnes deje vodcovi politickej opozície, to a ešte horšie veci sa budú onedlho diať dnešným vodcom a ministrom koalície. Veď vieme, že chcú presadiť 10 rokov basy za "nepravdivé informácie". Čo myslíte, ak niečo také naozaj dajú do zákona, kto budú ľudia, ktorí budú obete toho paragrafu? Ba už to ani nemusia do zákona dať - už len to, že to pripravovali či pripravujú, už to spôsobuje, že klesla spoločenská neakceptovateľnosť takého niečoho - Kolíkova našila búdu na seba a svojich kolegov.

Naozaj iba spodina môže vyhlásiť, ako dnes predseda Oľano Matovič, že opozičný politik Fico by mal ísť sedieť na 30 rokov. To je také zaťahovanie spoločenského diskurzu do násilia a nenávisti, že očividné šialenstvo Matoviča to síce ako tak vysvetľuje, ale ani najmenej neospravedlňuje.

Včera som napísal mladšiemu kamarátovi, že jeho generácia si ešte zastrieľa na živé ciele. Myslím, že to nebral vážne. No, myslel som to položartom - ale žarty bokom - ak to niekto neverí, tak sa mýli: buď budú strieľať, alebo budú strelení.

 

 

spomínaný článok v Sme 

Roland Edvardsen

Ak by Matelka platil sám Fico, tak by to nerobil inak. A ak si Fico zaslúži 30 rokov basy, potom čo si zaslúži Matovič? Gilotínu?
Obávam sa, že táto populácie skôr bude zastrelená, než by strieľala. Už len to, že nebola ani schopná v poriadnych počtoch vyjsť do ulíc pri tejto vláde hovorí za všetko. Sme slabí.

nové