Domestikovaný dobytok

Domestikácia je postupné cieľavedomé pretváranie divo žijúcich živočíchov na druhy vhodné na chov. Hlavná charakteristika zdomácnených zvierat/rastlín je to, že poskytujú určitý úžitok alebo sa chovajú na potešenie.

dobytok

Toľko definícia.
K domestikácii prvých zvierat dochádza rádovo pred 10 tisíc rokmi, odkedy sa pomaly (alebo rýchlo?) rozbehol  ten známy proces označovaný ako "neolitická revolúcia". Zrejme vznikali väčšie a väčšie dediny, rodiny vytvárali väčšie celky, potravinová situácia sa tak stávala rizikovejšou, bolo treba a bola možnosť zhromažďovať zásoby potravín.

 

V tomto kritickom období sa z Homo sapiens sapiens stal po mnohých stránkach akoby odlišný živočíšny druh. Od tých čias žijú všetci "civilizovaní" príslušníci nášho druhu v spoločenskom svete riadenom inštitúciami, ktoré od nich často žiadajú, aby sa správali v priamom rozpore s vrodenými schopnosťami a preferenciami vyvýjajúcimi sa milióny rokov. Náš druh prešiel od života na slobode do života vlastnoručne vytvorenej zoo. Bez toho, aby chápali, čo sa deje boli naši predkovia domestikovaní práve tak, ako ich rastliny a zvieratá.

Spolu so svojimi domestikovanými zvieratami začali žiť v preľudnených ohradách, plných chorôb a vlastných výkalov, bez vysvetlenia či náhrady sa stali stádom, ktorého poslušnosť sa vynucuje bitím a bičovaním a ktoré možno kúpiť, predať alebo poslať na porážku.

 


Toto je výňatok z knihy "Scivilizovaní na smrť", ktorá presným a čítavým spôsobom ukazuje hlboké dôvody problémov ľudstva. Autor Christopher Ryan odviedol kus dobrej práce, ktorú tak netreba robiť nanova. Napriek dosť hlúpemu karikaturistickému obrázku na titulke, je to vážne myslená práca o tragických témach. Výnimočne odporúčam nejakú knihu, ale túto považujem za schopnú dosiahnuť kus osvety aj v širšej populácii. 

Ale ak nie - nuž tak sa nedá nič robiť, tí si to vybrali sami, alebo je to ich osud, proste každému to jeho.

 

 

0
Roland Edvardsen

Tá kniha a autor vyzerajú ako čítanie vyslovene pre mňa :-). Takže, dík za tip, pôjdem si objednať knihu. Inak ja si myslím, že knižné tipy a recenzie by si mohol sem hádzať aj častejšie, ak už sme pri tom.

Norman

hej, s tým sa dá vydržať donekonečna, kníh je veľa, čoraz viac.
Ale odporúčať knihy má nevýhodu, že každá obsahuje aj dobré aj zlé, a potom sa môže stať, že je ten odporúčajúci spájaný aj s tou zlou časťou.
Ale pre teba mám ešte jeden tip, lebo poznáš "Tabu v sociálnych vedách". Od jeho autora Petra Bakalářa: Tak pravil mimočlovek (objednať v martinuse sa ešte dá).

Sú to jeho postrehy a úvahy, nezvyčajne úprimné, ako to pre neho zrejme platí.
A nájde sa aj zopár klasických tabuizovaných (o sebe píše ako o "ono"):

----------
„Fair is fair. Na toaletě jednoho baru si všimlo antifácké samolepky:
Cikáni nemůžou za tvůj posraný život!
Nice try. Nebylo by to ani ono, aby tam nepřipsalo: Ale já za ten jejich také ne!“

-------
„Šachy a politická nekorektnost:
Král je ten hlavní, o něj jde, není to demokracie jako třeba ve hře
dáma; kameny mají – stejně jako lidé – různou hodnotu, některé je třeba obětovat, navíc je to sexistické.
Černí táhnou jako druzí, svým způsobem jsou méněcenní.
Figurka krále má křížek (součást koruny), rozuměj křesťanství.
Nechť chápáno jako tip pro ty, kteří si z destrukce přirozeného běhu věcí udělali živnost.
Dalším problémem je, že rozdílná úspěšnost etnických skupin v šachu přesně kopíruje to, co již dávno známe z výsledků IQ testů. Pokus takové hry eliminovat jako předpojaté a rasistické by nakonec skončil někde u člověče nezlob se!, ale podle jeho názoru by se to nakonec projevilo i tam.“
--

 

 

 

Ale väčšina tých poznámok, z ktorých sa skladá kniha, má takú osobnú, psychologicko sociálnu rovinu - tá je ešte lepšia:

------

Klíčové prozření: Čas od času ho napadalo, zda slepečtí psi vědí, že jejich páníček je slepý.
Úvaha: Má-li pes skutečně nahradit oči, měl by chápat ten koncept.
Nedávno se setkal s jedním chovatelem a ten mu řekl, že tak to nefunguje, že se naučí jen sérii příkazů (přejít apod.) a mechanicky je pak vykonávají. Jsou prostě naučení na konkrétní situace.
Převedeno do světa lidí: Lidský život se skládá z několika základních typizovaných situací, které lze zvládnout bez obecného pochopení, bez vědomí, jen reflexivně. Život nepotřebuje nic navíc, žádnou nadstavbu.
Jak se ukazuje, svět je ještě tupější a plošší, než by se na první pohled zdálo.


Ema

Lúčne koníky majú dlhé zadné nohy a sú to samotári v harmónii so svojím prostredím. Asi sme ich všetci ako deti videli úžasne skákať.
Keď sa genetickou mutáciou zadné nohy skrátili, vznikli divoko sa množiace kobylky, ktoré vytvárajú obrovské kŕdle tiahnuce ako horda krajinou a požierajúce všetko, na čo natrafia.
To je tiež v tej knihe.

Máme tu hybrid, ktorý tiahne ako nezastaviteľné saranče všežravé planétou a rýchlo sa prežiera k samozničeniu.