Kontext udalostí v roku 1968

Ľuboš Blaha je snaživý kariérista, ktorý si vybral osla, ťahajúceho spoločnosť z blata do kaluže - marxizmus. Ale je aktívny, tak prečo nevyužiť jeho služby. Najnovšie urobil akýsi digest ohľadne kontextu situácie v roku 1968 - aby si ľudia mohli uvedomiť, ako boli "slávne" a "hrozné" udalosti v Československu v podstate bezvýznamná politická drobnosť. Takže kópia jeho textu z FB:

 

Keď pozerám seriál Minútu po minúte, ktorým si redakcia SME pripomína 21.august 1968, možno by sa patrilo pripomenúť aj trochu širší kontext toho historického obdobia - len aby sa nezabúdalo:

Január 1968: Americká armáda, ktorá už roky plieni Vietnam, sa dostáva do defenzívy po tom, čo vietnamskí komunisti začali s ofenzívou Tet. Americký generál Westermorelanf žiada totálne zničenie Vietnamu, prenesenie vojny do Kambodže a Laosu a použitie jadrových zbraní.

Február 1968: Americká armáda kompletne zničila 35-tisícové mestečko Ben-Tre, tisíce ľudí zhoria zaživa po použití napalmu, strašnou smrťou umierajú ženy a deti. Predstaviteľ americkej armády prednesie pamätnú vetu: „Jediný spôsob ako zachrániť Ben-Tre pred komunistami je zničiť ho.“

Marec 1968: Vo vietnamskej dedinke My Lai bol spáchaný jeden z najobludnejších vojnových zločinov americkej armády – povraždených bolo 500 neozbrojených detí a žien, ďalšie ženy a deti boli surovo znásilnené a znetvorené. Američania nevinné obete mučili a zohavovali.

Apríl 1968: Rasizmus v americkej spoločnosti dosiahol nový vrchol – zavraždený bol Martin Luther King, afroamerický líder, ktorý bojoval za rovnosť a odmietal kapitalizmus a vojnu. V ten istý mesiace nemecké médiá Axel Springier rozpútajú agresívnu kampaň proti lídrovi študentského hnutia Rudi Dutschkemu, ktorého noviny žiadajú zlynčovať. Na výzvu zareaguje pomätenec v Berlíne, ktorý Dutschkeho postrelí pred lekárňou, kde Dutschke nakupuje lieky pre svoje deti. Dutschke našťastie prežil, ale už nikdy sa zo svojich zranení nepozviecha.

Máj 1968: Vo Francúzsku naplno prepukla študentská revolúcia, mladí ľudia zaplavili ulice a bojujú proti vláde, proti vojne vo Vietname, ako aj proti kapitalizmu. Francúzsko sa ocitá na pokraji občianskej vojny a dôjde k brutálnym zásahom polície a armády. Študentské rebélie sú krvavo potlačené.

Jún 1968: V Paríži, západnom Berlíne a Ríme vrie študentské hnutie proti vojne, ktoré zachváti celú západnú Európu. V USA mladí ľudia demonštrujú prakticky každý deň a volajú známy pokrik na prezidenta Johnsona: „koľko detí si dnes zavraždil?!“

August 1968: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Reakcia západných vlád je vlažná a už o niekoľko týždňov Washington a Bonn ponúkne Moskve nové obchodné dohody a pôžičky.

Americká vojna vo Vietname ďalej pokračuje a denne sú masakrované tisíce ľudí. Po celej Európe prebiehajú brutálne zákroky proti študentom, obzvlášť kruté zásahy s desiatkami mŕtvych sa odohrajú v Mexiku, brutálne strety s políciou sú hlásené aj z Japonska.

V americkej vojne vo Vietname zomrie približne dva milióny ľudí, z toho okolo stotisíc detí.

Toľko k roku 1968 a mierumilovných dobrotivých Američanoch a západných mocnostiach. Seriál mesiac po mesiaci na dnešný deň ukončujem, ďakujem za pozornosť. 

 
 
 
afinabul

Nikoho nezastaví to, že protest siedmich a ceremónie v ČSSR robili iba židi?
ĽUDIA chcú ŽIŤ a to je to najdôležitejšie, pretože to je tá mlčiaca väčšina, ktorá prežila najviac genocíd ...
Napr: Maďarská jar: https://www.youtube.com/watch?v=GvcfRXqkYuk a tam zas židi Rusov volali ...
Impérium sa správa pragmaticky a to je to čo bolo, ale to čo bude je dôležitejšie a kdo vie, keď ...
---
1968 a sionisti
https://vimeo.com/209126484
+ Dějiny rusko-židovských vztahů v letech 1917-1995
https://www.martinus.sk/?uItem=20564

Norman

Ľudia sa nad tým pozastavia, ak o tom niekto napíše ucelený článok. Ale všetko chce čas a informácie.
Ten film je fajn, ale je to len jeho začiatok - je niekde celý? Aký je jeho osud - vysielali ho aspoň v ZSSR? Daj nejaké ďalšie info. Link z wikipédie, názov, autora, kto to má za teba hladať?

Tie linky na Solženicina dávaš tiež zbytočne - tá knižka je beznádejne vypredaná, ix krát sa to už po webe spomínalo, načo preboha sem dávať link na niečo, čo sa nedá kúpiť?.

Ale načo to píšem, v jeho neuróze tu zas pár dní nebude alebo neodpovie. Takže treba povedať, že pokiaľ budú Slováci podobní pobehajovi, nepresní ľudia bez vôle a kľudu, bez nadhľadu, môžu sa isť radšej všetci rovno obesiť.

Načo ten naivista aj v tej hymnickej piesni hovorí: Zastavte sa už do boha a neutekjate ako zbabelci! Zastavte sa a rozbite im papule!
Načo - škoda kričať na rozbehané myši v panike.

afinabul

Volajte ma, Neúprosný Pobehaj. :D
Teda to čumím, veď vieme, že existuje:
http://www.vzdelavaci-institut.info/ a youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=xkP3EMkVEpI
dokonca aj niečo také, ako:
https://www.youtube.com/watch?v=uKTZK0taPoA
PS:
Dúfam, že som odpovedal dostatočne, dokonca pridám niečo aj o referende:
http://members.chello.sk/imagine/webpage-50ck.html#AB4d

Norman

Vo vzťahu k súčasnej situácii v Gaze (no nielen z toho dôvodu),obraciam Vašu
pozornosť (v prípade, že ste sa s ním ešte nestretli)na dokumentárny film,
ktorý bol natočený (presnejšie zostavený)ešte v roku 1973 v Sovietskom
zväze, a ktorý nebol nikdy verejne premietaný. Bol premietnutý iba
akademickej obci a politickému vedeniu. Myslelo sa, že všetky jeho originály
boli v rozmedzí rokov 1991-1993 zničené, no nakoniec sa predsa len jeden
objavil. Chvála Bohu, pretože je to neuveriteľne dobrý materiál. Ale posúďte
sami. Originálna verzia je na adrese
http://www.russtv.ru/video1/russ_istoria/neofit/Tainoe.avi
a verzia doplnená
o novšie informácie je vo dvoch častiach na adresách
http://www.russtv.ru/video1/russ_istoria/neofit/Tainoe_1.avi
http://www.russtv.ru/video1/russ_istoria/neofit/Tainoe_2.avi
----
To je z roku 2009.
Ak si myslíš, že si to ľudia všetko pamätajú, prečo to teda naznačuješ linkami?
Ak si myslíš, že sa to ľahko nájde, prečo to teda naznačuješ? Môžeš sem dať jednu linku na google a čudovať sa, že si ľudia všetko sami nenájdu.

To sú základné veci, nie že by mi tento tvoj štýl tu vadil, proste to odignorujem, ako väčšina prítomných. Ale toto si tu dal dvakrát, ale pri tom obidva razy tak lemplovo, bez popisu, že naozaj ťažko pochopiť tvoje motívy - cheš, aby o tom ľudia vedeli, alebo nie?
Ale hovorím, nevyčítam ti to - považujem to proste za tú všeobecnú slovenskú lajdáckosť, nepresnosť, neštýlovosť a nezáujem o výsledok. Nie je to tvoja chyba, je to asi predsa len všeobecne rozšírená slovenská vlastnosť. A to ja naozaj nemienim meniť - v tomto prípade súhlasím so slávnym to výrokom súdruha Husáka: "nech vykape, čo je zlé, nech zhynie, čo je lajdácke". (alebo tak nejak :)

Ľubov

" Nech odpadne,čo je zhnité,čo je oportunistické,ale nech ostane to zdravé,čo chce za tento národ bojovať".

afinabul

kto vie ten vie
kto nevie nechce vediet
kto bude ten bude

Norman

tak načo máš stránku, keď ľudia majú sami vedieť?
Nie si schopný či ochotný ani zopakovať svoje text z roku 2009? Musel som to zas ja hľadať, v pamäti a ešte aj u teba, ak to s tým filmom vlastne je.
Ale hovorím, nejde o teba - hrôza je, že je to štandardná národná vlastnosť.

afinabul

vedieť proste hľadáš, a ak chceš nakupovať proste: https://www.youtube.com/watch?v=oRLsASa8Uv0

Roland Edvardsen

Chápem, že Blaha je ľavičiar, ale toho Kinga si skutočne mohol odpustiť. Niektoré osobnostné mýty sú naozaj len škodlivé a treba ich jednoducho sústavne búrať. A toto je jeden z nich: komunistický radikál a agent, plagiátor, neverník a sexuálny násilník (krátko pred smrťou surovo zmlátil jednu zo svojich prostitútok), klamár, pokrytec, atď, atp. - myslím, že netreba tu vypisovať veci, o ktorých dúfam, že sú pre ľudí čo sem chodia dobre známe. A ak nie, tak treba ísť gúgliť.

Norman

hej, mohol tam pridať aj zavraždenie Roberta Kennedyho, nádejného kandidáta na prezidenta USA. To tiež nebola žiadna maličkosť ani náhoda, že Kennedyovcov tak vraždili, že sa v Amerike vraždilo v takých vysokých politických kruhoch.

nové