Kto iný, ak nie my

V poslednej dobe zaznela debata o "jadre Európy" a o tom, že sa Fico k nej so Slovenskom prihlásil. Vznikli okolo toho nejaké pochybnosti, odmietanie. Najmä v spojení s tým, že nie sú jasné podmienky a že pripojenie sa k jadru je vlastne podvolenie sa invázii hnedých etník.

Ale ja sa skôr pýtam: kto by mal tu inváziu zastaviť a zvrátiť, ak nie práve pevné jadro? Nové nebruselské jadro.

Ja to tvrdím stále, že sme na jednej lodi s Nemeckom a my máme (spolu)rozhodovať o osude našej Európy.
Na Slovensku to znie až nezvyčajne, že MY by sme mali byť na čele - ale nie je to nič nepravdepodobné ani neuveriteľné. MY sme objektívne v strede oblasti rozvoja bieleho ľudstva, v minulosti ale až doteraz. Nedávno sem ktosi dal taký ten ospevný komentár o kultúrnych prínosoch Nemcov - ale to nie je len o nich, to sme aj my, to je aj o nás, Slovákoch, o Stredoeurópanoch.

To hovorím ako fakt - ak to niekto nechce tak vnímať, jeho problém, sám sa oberá o silu.

Samozrejme, ľudstvo má naozaj viaceré rôzne kultúrne vrcholy, ja naozaj mám hlboké pochopenie a uznávam indickú filozofiu či mám rád rôzne čínske texty - ale tu, v strede Európy, je bezpochyby jedno z najväčších a najvyšších duchovných hôr sveta. A tu sme doma.

Ergo - my sme jadro a budeme sa držať v jadre, je to naše miesto.

 

 
anonym

Lenže Fico nehovorí o NOVOM NEBRUSELSKOM JADRE !!!,ale nás ťahá do pôvodného BRUSELSKÉHO už zhnitého jadra!!!
Nerozumiem Tvojmu komentáru.Ako môžme získať silu vďaka náplavami zničenému Nemecku?Nemecko už je stratené,tak o akej sile hovoríš?
Treba utekať kade ľahšie a nie spoliehať na dnešnú "silu"Nemecka.Vôbec nerozumiem,čo vlastne píšeš...

Norman

Nie je to jednoznačné, to súhlasím. Pointa je naozaj v tom, aké jadro to bude. Ale možno tomu Fico rozumie, nie je nutné podceňovať jeho chápanie politických situácií.
Problém je aj s Nemeckom - áno, do veľkej miery je zničené, občania sú politickí pablbi, to píšu samotní Nemci ... ale, to je ako s rozbitým domom - stále tam sú zdroje, stále je tam priestor, stále je tam potenciál na využitie v budúcnosti. Vzdať sa takých zdrojov len tak?
Možno to nie je ideálne a nebude to úspešná stratégia - ale čo je na nej nepochopiteľné?

K tomu tvojmu návrhu - "utekať kade ľahšie" - Za druhé, kam chceš utiecť? A za prvé - to je čo za riešenie, utekať? Prepáč, ja som chlap, ja pred zmrdmi neutekám, nikdy som neutekal a ani teraz to robiť nebudem.

anonym

Dobre mala som to "utekať" dať do úvodzoviek.

Nemecko skončilo.Definitívne.Islamizácia...občianska vojna za rohom.Nemecko nie je a už NIKDY nebude s nami kompatibilné.Preto nesmieme ani na okamžik pripustiť bratríčkovanie sa so zbytkom normálnych Nemcov.Títo môžu maximálne prísť k nám namiesto migrantov,ktorým dvere vďaka jadru chce Fico otvoriť.
Podľa mňa Tvoja stratégia je mylná,tam už žiadne zdroje sily pre nás nie sú.
My ako geografické jadro so západnou Európou a ani s Nemeckom už nič nemôžeme mať.
Takže nie utekať,ale zavrieť hranice.Fico chce opak.

Norman

To je základná otázka, kde sú zdroje sily.

Ale nechajme to, kto to už rozhodne, kde je sila, že.
Počul som, že dnes začali štrajkovať vo Frankfurte zamestnanci automobilky BAZ, lebo majú tak štvrtinové platy v porovnaní s BAZ v Bratislave. No, nech už budú robiť čokoľvek, ich fabrika patrí nám.

anonym

Kde sú zdroje sily a kto to rozhodne?Nechajme to?

Pri súčasnej fašizácii Slovenska a Ficovom sne o jadre,tak akurát stratíme aj tie posledné zvyšky síl,ktoré ešte máme.Sila nie je mimo nás,tam ju nehľadaj.

Rozmýšľaj,prosím.Neplytvaj vlastnými silami zastávaním sa Fica.Po celé desaťročie nič pre nás nespravil a Ty prechovávaš nádej,že azda teraz by sme ho nemali podceňovať?

Dosť som prekvapená Tvojim postojom.

Doteraz som nepísala,ale tento Tvoj článok ma nenecháva na pokoji.Nesúhlasím s Tebou a Tvojim pohľadom,že azda Fico vie,čo robí a myslíš to v dobrom-----áno,Fico vie,čo robí,ale nerobí to pre našu záchranu,ale genocídu a zničenie.

Norman

Nezastávam sa Fica. Vysvetlujem tu zmysel určitej politiky, politiky pevného európskeho jadra, európskej pevnosti, ktorú možno vidí či vníma aj on (nik do neho samozrejme nevidí a je už zrejme dosť na svojich svetonázorových hranicicah).

Ale politci jeho postavenia sú príliš nízko, aby chceli našu genocídu, to je blbosť - tú si želajú niekde inde. Samozrejme, že politici nerobia veci "pre dobro", "pre našu záchranu". Väčšina z nich robí veci len reakčne, aby prežili deň a tí lepší maximálne tak pre to, aby systém (zajtra) neskolaboval. To ale neznamená, že s ich existenciou a ich predpokladanou aktiitou nemôžeme rátať - vždy tam niekto bude a nikdy to nebude spasiteľ.

Ešte by ma zaujímalo, kde že sú tie "zvyšky síl, ktoré ešte máme". Kde?

Mormon

Tie ešte len prídu a to budeš kukať, síce s hlavou oddelonou od teľa, ale to je už vedľajšie ALL-ah-ah je veľký... !!!

mnkr

Fico je ako politik velmi talentovany a isty cas som dufal, ze vie a bude lavirovat a uhra takpovediac aspon remizu s Bruselom, Berlinom ci Washingtonom vo viacerych zivotne dolezitych aspektoch, nielen co sa tyka invazie pocernych...lenze som sa mylil, uz je jasne ze je to len dalsi farizejsky zmrd

Norman

Výborne vyzeralo, presná farba, typ, štýl, malá spotreba, aj som myslel že odteraz bude jazdenie len pohoda. Ale hovby, musel som meniť gumy na zimu ako pri predošlom, po rokoch aj akési problémy s elektrinou, palivo tam musím pumpovať a aj tie oleje nechať meniť, ba dokonca už do mňa pár krat nabúrali (na parkovisku). Je to auto podobný prípad ako to predošlé, nedá sa im veriť, kurvám.

anonym

Ešte ako tak prežívame,máme rodiny,vychovávame deti,sme pracovití,nezávidíme,vážime si suseda,vieme si vzájomne stále ešte pomôcť,dokážeme sa usmievať,chodiť po uliciach bezpečne a bez strachu...Uznávame hodnoty,nie sme nenažratí,uspokojíme sa aj s málom,ale potrebujeme k tomu svoj životný priestor nezasvinený cudzími elementmi,ktoré nám chcú vnútiť!

Je predsa samozrejmé,že Fico o tom nerozhoduje,je to len pajác,ktorý plní zadanie pajáca nad ním.Ja viem,ako to zhruba funguje,nemaj obavy.Ale takú servilitu,akú predvádza Fico,som u neho nezažila.Posledné jeho vyjadrenia Ti predsa musia stačiť.Nezabúdaj,že Fico s tou čiapkou na hlave si ju trieskal tak ako Kiska o múr nárekov.Aj to by som brala,veď aj Putin...všetci,ale toto,čo Fico predvádza v poslednej dobe počnúc zrušením amnestií atď.mi stačí.

Norman

To, čo popisuješ, nie sú sily. To je zopár atribútov, pozitívnych, ale v tomto probléme nepodstatných. Všeobecní dobrota a naivita sama o sebe nie je sila, skôr naopak.
A okrem toho - to je skôr taký vylepšený obraz, realita slovenského národa prirodzene nie je tak ideálna. Nie sú ani tak priamočiari, ani odvážni. Hlavne čo sú - sú neskúsení.

O Fica tu samozrejme nejde. Reč je o postoji k závažným strategickým národným veciam. A tak, ako sa v podobných otázkach nik zdravý nemá nechať zlákať pozitívnym názorom politikov, podobne sa nemá nechať ovplyvniť a byť proti len preto, že jeho nenávidení politici sú za. Oboje také reagovanie podľa politikov je rovnaká blbosť (aj keď ten, čo so svojím nenávidením politikom zásadne nesúhlasí si myslí, aký je nezávislý, pravda je taká, že sa len hlúpo riadi jeho druhou hranou alternatívou).

Ale tu naozaj nejde ani len o Fica, ide tu o určitú myšlienku a ambíciu pre slovenský národ - teoretickú, ale už aj to, bohužiaľ, Slovákom zrejme nahnalo strach a nedorástli na to. Ich ambícia je čušať, alebo teda utekať, ohradiť sa.
A žiaľ, ešte aj tieto svoje postoje za seba nechajú prezentovať ženy. Ono mlčanie chlapov tiež o mnohom svedčí.

anonym

To,čo popisujem sú sily.Sú to jediné sily národa!Pretože ešte stále nie sme tak zdegradovaní,ako západ a Nemci.Tam je konečná,prečo to nevidíš?

Brániť si svoje národné záujmy a všeobecné hodnoty opakujem na nezasvinenom území.
Nie je to naivita,ak si položím na misku váh,čo môžem očakávať od západu a čo od východu...Jediná šanca je začať sa pozerať východným smerom na Rusko.Spájať sa jedine so slovanskými národmi,máme spoločné gény,jedine tak si uchránime svoj životný priestor a znásobíme tú svoju silu,o ktorej stále pochybuješ.

Som žena a Ty povieš,že bohužiaľ??? ženy prezentujú také postoje???
Myslím,že nechceš ani len pripustiť,že ženy vedia,čo treba robiť.Z tejto šlamastiky Vám bielym mužom môžu pomôcť len biele ženy.

Akú inú ambícia pre slovenský národ by si chcel ponúknuť?
Naša každá politická reprezentácia po 89.nás podvádzala.Píšeš,že sme naivní.
Nie je to pravda,boli sme naivní a nechali sme sa zmanipulovať v dobrej viere a naivite v 89.
Ale toto sa už nezopakuje!Už nie sme naivní.Túto skúsenosť z 89.máme v sebe rozkľučovanú a preto viac nedopustíme,aby sa zopakovala v ešte väčšom zotročení,ako doteraz.

Fašizus je cieľ.

Na západe sa už o tom presvedčili.
Ja takto skončiť nechcem a preto tvrdím,že jedine spoločenstvo slovanských štátov pod gesciou Ruska je naša záchrana.
Vy,muži mali by ste viac počúvať svoje ženy.Ženy vedia,že tu ide o buď o naše prežitie,alebo likvidáciu.

buko

toto uz riesili nasi pradedovia a dedovia - ako zachovat maly narod, a zaroven mat strategicku podporu velkeho naroda. Ako si ponechat "nezavislost v ramci zavislosti".

Uryvok z rozhovoru so Spitzerom o Alexandrovi Machovi:

http://kritika.sk/pdf/1_2010/17.pdf
A tu hneď poviem o dvoch veciach, ktoré sú v súvislosti s Machom pozoruhodné.
Požičal som mu knihu Hannah Arendtovej Eichmann v Jeruzaleme. On skutočne vedel dobre po nemecky, ale nehovoril. On aj keď chodil na porady s Nemcami, nehovoril po nemecky. Dokonca, aj keď si volal k sebe veľvyslanca Ludina, vždy si zavolal aj niekoho, kto vedel perfektne po nemecky, aby niekto bol pri rozhovore, napríklad Imricha Karvaša, guvernéra Národnej banky. Prečo to robil?
Neviem presne, ale pravdepodobne preto, aby mal svedka. Lebo (a teraz urobím takú vsuvku), nadobudol som z jeho rečí presvedčenie, že on Nemcov nemal rád. On mal jednu fixnú ideu, ktorou trpel podľa mňa neskoršie aj Dr. Husák, že sa budú dať využiť medzery diktatúry, v ktorých sa dá byť užitočným pre slovenský národ. Mach si myslel, že malý národ musí byť opretý o nejaký veľký národ, ale nie byť jeho bábkou, ale využiť všetky možnosti, ktoré dáva istá tolerancia, teda vybudovať si istú mieru nezávislosti v rámci závislosti. Možno to znie paradoxne, ale podobnú teóriu mal aj Dr. Husák po roku 1968 vidiac príklad Maďarska, že po roku 1956 už sa ten režim nevrátil v tej istej podobe ako pred rokom 1956, lebo už aj okupant mal strach, že môže dôjsť k ďalšiemu výbuchu.
A do toho priestoru vymedzeného touto obavou okupanta – mysleli si obidvaja a videli v tom Kádára ako príklad – že môžu vsunúť to, čo sa volá „národné záujmy“. Kádárovi sa napríklad podarilo vsunúť to, že vybudoval súkromný sektor – to, čo sa po maďarsky volalo maszek.
Tá diktatúra bola v rôznych krajinách rôzna a Mach si myslel tiež, že toto je asi možné urobiť, že tá zdanlivá nezávislosť Slovenského štátu poskytuje istý priestor „vybabrať s Nemcami“.
Neviem, do akej miery mali aj ostatní členovia slovenskej vlády takýto názor.
O Machovi to viem bezpečne, o Imrichovi Karvašovi tiež, lebo k tomu som chodil po vojne na rozhovory a s ostatnými činiteľmi som nemal možnosť hovoriť, až teraz sa stretávam s pamäťami, u Medrického sa objavuje táto téza, u viacerých sa objavuje.
Aj v rámci tej závislosti je možno všeličo urobiť. To si mysleli aj opozičné alebo poloopozičné sily, lebo veľmi dobre sa pamätám na styky tej firmy (teraz mi uniklo meno, alebo potom to môžeme doplniť) na Šancovej ulici, ktorú viedol istý pán Zajíc a mala styky s Istanbulom. Pestoval sa tam trojuholníkový obchod. O niečom podobnom mi rozprával aj Balko, ktorý bol šéfom Priemyselnej a obchodnej komory, ktorý bol krajan z Banskej Bystrice, autor historických románov, ušľachtilý človek – staroľudák, ale bol to ušľachtilý človek, napokon, mal som s ním uverejnených x rozhovorov.

Zaujimava a historicky pravdiva je tiez ta pasaz o Madarsku - ze okupantovi sa ma vyznam postavit - pretoze aj ked je nepomerne silnejsi a povstanie pravdepodobne krvavo potlaci - uz nikdy si nedovoli tlacit tak na pilu ako by tlacil ak by k ziadnemu povstaniu nedoslo..

Norman

ono tu nejde len o tu starú dilemu, s kým má malý národ aktuálne držať basu
Ide tu o to, s kým sme objektívne podobní, zrastení
1. geograficky
2. biologicky
3. kultúrne

Geograficky je to bezpochyby stredná kontinentálna Európa, Dunaj.
Biologcky v tomto regióne tiež nie sú veľké rozdiely a musíme si tú čistotu udržať.
Kultúrne si musíme vyjasniť, že to nie je len reč - i keď aj v tej, napriek mierne rôznemu pôvodu tvoríme v strednej Európe určitú jazykovú rodinu s rovnakou fonetikou a viacerými inými spoločnými prvkami.( https://cs.wikipedia.org/wiki/Jazykov%C3%BD_svaz ) Máme spoločnú predlhú minulosť, oveľa dlhšiu, ako súčasné jazykové rozlíšenie, aj dlhú spoločnú duchovnú tradíciu.

Vo všetkých týchto bodoch tu v regióne strednej Európy jestvuje výrazna jednota, rovnaké drevo, rovnaké korene. ťažko je to nazvať jedným slovom, ono to ani nejde, ale je to tu. Je to moja krv, aj tvoja, to veru nie je žiadna sranda, ja nič nevymýšlam, nešpekulujem, len sa držím svojej krvi, svojho dedičstva, svojej tradície.
A snažim sa ľudí len trocha zastaviť, aby nebláznili, aby tiež verili svojmu pôvodu.

anonym

Okrem zatiaľ ešte nie úplne pokrúteným hodnotám duchovným, nám zatiaľ ostáva hodnota národného bohatstva vo fyzickej rovine,a to voda a pôda.
V jadre toto stratíme.On Fico vie,akú to má hodnotu pre tých,ktorí nás tam ťahajú.Sluhovi Ficovi na národe nezáleží,za tie roky to naplno preukázal.Žijeme v korporátnom neofašizme a Fico je jeho hlavný predstaviteľ./Samozrejme v spolupráci s ostatními-komplet divadelníkmi/.
Toto kino a jeho hercov treba zavrieť.

Púpavová

Rusko je iné.Sebavedomejšie predovšetkým.Som presvedčená,že najmä mladí ani nevedia,že Slovensko existuje.A ak Putin opakovane vyhrá volby,ich cesta povedie k iným spojencom,ako je Stredná Európa.Svojich geneticky bližších bratov majú v nových Peržanoch.Sme tu,sme Kelti,nesmej sa mi,toto vôbec nemusí byť nezmysel.

S čím s Tebou bez diskusie súhlasím,je že naše územie má obrovskú cenu.Zasvinené inak ale už je.Radšej to nebudem rozpitvávať.Ako ženy čo môžeme urobiť? Byť konzervatívne,ale fest.A "dobre kŕmiť tie beštie":)),to bol nejaký aforizmus o šťastnom manželstve.Chrániť rodinu ,tú naozajstnú.

anonym

Nesúhlasím,sme Slovania,žiadni Kelti!To,že nám to vhučali do hláv,nič neznamená.Ja tomu vôbec neverím.
A Putin vie,kto sme.Musí vychádzať nielen s Iránom,ale aj s nami.Genetika,spoločná história ,korene,DNA...
S druhým odstavcom súhlasím.

Jozef Novak

Vy ste Kelti, nuž teda aj buďte Kelti a nie slovania. Želám vám to:-). Mojím koreňom sa nedopátram, možno len ak by ma to viac zaújmalo. Toľko viem, že moji pra-pra-prarodičia prišli z Talianska. Pôvodom som asi staroRiman, ale považujem sa za Slováka a za Slovana. A také keltské cirkusantské vývrtky zamerané proti agende "slovanskej pospolitosti", ma absolútne nedokážu nadchnúť. Starý známy trick ako v tej starej ošúchanej povesti troch prútov svätoplukových.

Norman

To si nesprávne zachytil, to by bol omyl, ja som vyslovene proti používaniu tohto mena, Kelti, som proti skrývania sa za túto značku.
Ono aj tak sú tieto "pro keltské hnutia" len skrytý (zbabelý, pokrytecký) pro-germanizmus, teda úbohý neseriózny pro-germanizmus robiaci germánskej tradícii len hanbu. A škodu.

Norman

Hej, pod menom kelti sa v posledných rokoch snažili zachytiť tú pôvodnú jednotu, ale problém je, že "historickí Kelti" sú do veľkej miery umelý konštrukt, prehnaný-falošný mýtus. Jestvovala halštatská kultúra a tá tomu tu dávala pred 3000 rokmi určitý jednotiaci charakter, ale nazývať to "kelti" má oprávnenie len do tej miery, ako nazývať to rovno "slovania".
Nápisov z tej doby je zachovaných veľmi málo, nik nemá ani šajnu, akým jazykom hovorili.

anonym

Ale podľa mňa Slovania je oveľa bližšie,ako Kelti.
Kým nebudú môcť historici povedať úplnú pravdu/aj o nálezoch/,budem veriť verzii,ktorá je mi bližšie...

Púpavová

spolu s kronikármi,archeológmi,nie,žiadna istota.

Nakoniec to o tých keltoch mi povedal túto jar regulérny historik s 30 ročnou praxou,ale ako? Len diskrétne,medzi 6 timi očami. Nemôže riskovať povesť.Tam,kde sa celkom stiera rozdiel medzi "keltskými" a slovanskými nálezmi,nastupuje vždy iné hľadisko.Už Tacitus píše komplet o Germánii,niekedy sem dám opis tých "germánov".Ech,napokon aj tak posledné slovo bude mať nadvedomie.Krv nie je voda.

Inak,vypočuj si niekedy Jana Kozáka.Dosť mi pomútil hlavu:).Norman to sem dal a dobre urobil.Ide o niečo celkom základné.Rozdelenie na chtonikov a árijcov.Ešte som si uvedomila,že tie Ficove reči o jadre mi nejak berú chuť do života. Nedá sa to počúvať.

Norman

odporúčam túto knižku, nedávno vyšla znova (napísaná nejak tesne po 1945)
http://www.martinus.sk/?uItem=271936
v obchodoch ju vidno

Náhodný okoloidúci

Zaujímavý článok o Y-haploskupine R1a, doplnený v apríli 2017 o najnovšie údaje.
Zaujímavý je odstavec The Germanic branch o trihybridnom pôvode germánskej vetvy a samozrejme pre nás ešte zaujímavejší je odstavec The Slavic branch.
Je zaujímavé aj to, že my Slováci máme spoločnú mutáciu R1a so Slovincami a Maďarmi (čo sú v podstate pomaďarčení Slováci), zatiaľ čo u bratov Čechov prevažuje iná mutácia R1a a s nami toho majú geneticky spoločné menej ako by sa dalo očakávať. Týmto genetika dáva ťažkú ranu tvrdeniam o česko-slovenskej jednote. Stále tvrdím, že Česi sú poslovenčení Poliaci :)

http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml

Norman

sa vyjasňuje, chcel by som len krátko zhrnúť a upozorniť pre zahriaknutých:
R1a je "corded ware cultur" (kultúra šňúrovej keramiky) a je totožná so Slovansko(Baltským) etnikom . Pozrite si niekde na mape, kde všade až bola. Upozorňujem, to sú mapy reálnych nálezov. 2800 -1800 p.n.l boli (proto)Slovania po celej nadalpskej Európe.

R1b je Západ, to je ich príbeh, nie celkom jasný.Ich reč bola (pravdepodobne) indoeurópska, podobníá praslovančine. Z nej pochádzajú "latinské" a "keltské" dialekty.

Germánske jazyky sa vyvinuli - podľa všetkých indícií a logiky - kombináciou indoeurópskeho jazyka a iných substrátov, povedzme I1, I2 jazykov (Germanic substrate theory).

Náhodný okoloidúci

Našiel som ju, kúpil, prečítal, a som z nej mierne zmätený. Množstvo poznámok týkajúcich sa "sťahovania národov", teda predovšetkým jeho logistiky, má racionálne jadro, ale tie etymológie mi pripadajú tak trochu ako tie v "slovansko-árijských védach", čiže naivná detská etymológia, aj keď si uvedomujem, že nie som lingvista.
Ale napríklad taký medzinárodne uznávaný lingvista a slavista Šimon Ondruš odvodzoval germánske slovo "king" alebo "konig" (pragermánsky kuningaz), zo starej slovančiny - zo slova zakonъnikъ.

Norman

etymológia je zákerná pasca, už sme sa tu o tom x krát bavili a mali by sme to stále opakovať. Etymológia či skôr veda o zmene jazykov (diachrónna lingvistika) je veda - ale len vtedy, ak sa týka mnohých či všetkých výrazov - potom sú jej pravidlá štatisticky doložiteľné. Nikdy to nie sú pravidlá týkajúce sa len nejakej časti slovnej zásoby a podobne.

Ale niekedy nie je dosť materiálu, tak zostáva priestor pre hypotézy. Hypotézy sú súčasť racionálnej vedy - ak sa nezabudne, že sú to len hypotézy.

Ja som mal dojem, že v tej knihe "Slovania pred 2000 rokmi" až tak veľa tých prehnaných a naivných etymológií nebolo - treba si uvedomiť, kedy bola tá knižka napísaná.

A ešte k tomu king, konig - podľa mňa je to vcelku prijímané, že je to príbuzne slovo so slovami knieža, zakonník či podobne. Je len zväčša prehnané hovoriť, že niektorá verzia pochádza z druhej, napríklad "germánska" zo "slovanskej" verzie - sú to dnes oboje vetvy nejakej spoločnej. Maximálne by sa dalo povedať, ktorá verzia tých výrazov je archaickejšia, bližšia tej pôvodnej - ale to nie je nejako kultúrne podstatné. Možno sa dá povedať, že slovanské verzie sú archaickejšie - len niekto to bude interpretovať ako dobré, iný ako zlé. Ja by som povedal, že je to hodnotovo neutrálne, ktorý jazyk si zachová staršie formy a ktorý ich pomení vo víre dejín..
Ja teda považujem za istú a podstatnú tú príbuznosť slov ako knieža a konig (napríklad tým pádom stráca zmysel aj akýkoľvek spor, či bol niekto král alebo len knieža - titul knieža znamenal "král", bol to jasne tisícročia titul najvyššieho vladára)

Na doplnenie, v tomto slove (politická) etymológia pokračuje ďalej a zaobera sa semitským slovom kahin, kagan a podobne - či je tam nejaké spojenie a ktorým smerom, to sa aj mne stráca v hmlách zdeformovaných dejín.

Náhodný okoloidúci

Ide mi len o to, aby sme v romantickom vlasteneckom a národoveckom nadšení nepadli do tej pasce, do ktorej padli KOB-áci a "Horákovci", ktorí vidia staroslovanský jazyk aj v dobre čitateľných a dokonale zrozumiteľných starogréckych alebo staroindických textoch.
Nie je najmenší dôvod pochybovať o spoločnom pôvode, otázkou je len čas odštepovania sa alebo splývania jednotlivých vetiev a vplyv substrátu.

https://en.wiktionary.org/wiki/cynn#Old_English
https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Germanic/kunj%C4%85

Spoločný koreň s naším slovesom "konať" je myslím viac ako jasný.

Norman

Áno, najprv sa zastaviť pri tej protogermánskej rekonštrukcii "kunją".
Sú tam všetky tri znaky k-n-j ako v k-n-ž (knieža), ktoré zostávajú až do k-n-g slov king, konig.

V tom druhom linku sú dve etymológie tohto slova kunją (znamená to, že sú obe neisté, nie?)
Tá prvá je od rom Proto-Indo-European *ǵenh₁- (“to beget, to give birth”)...
teda gen a germánskeho kin - rodina, rodiť a podobne.
Tá druhá je od Proto-Indo-European *ǵneh₃- (“to know”)...
rovnaký koreň slova, ako naše "znanie","po-znať" , grécke "gnoza". Považujem to za základ aj slova "kňaz".

(možno sú v ešte hlbšej rovine obe tieto verzie etymológie spoločné, rodina boli proste známi ľudia, "naši", "známi"... ale na tom nám teraz nezáleží.
To oni majú dva významy pre *kunją naozaj nejako doložené? Naozaj asi nie, lebo hviezdička pred slovom *kunją znamená, že takto nie je doložené, nikde nie je napísané, čiže oba tieto významy sú len odhady.

*kunją n kin, family, clan
*kunją n omen, portent, miracle

Zaujímavé.
Ale je isté, že ako zostal doložený koreň gen - rod, genetika, anglické akin, tak zostal doložený koreň gnoza, poznať, know. Nemusíme vedieť, z akého vzniklo "kniža" a "konig", ale všetko hovorí, že je to ten istý koreň. To už nie je "ľudová etymológia".

Len tak bokom, odporúčam aj akýmkoľvek amatérom si všimnúť, ako je tá "protogermánština" už formami príbuznejšia slovanským zneniam. Súčasné formy nemčiny a angličiny vznikli až v moderných dobách, osvietenectvo 17. storočia na tom začalo ťažko pracovať a preto sú výrazne odlišné aj od toho, ako hovorili ľudia aj pred 1000 rokmi (hlavne angličtina, ktorú je podľa mňa možno považovať priam za umelý, skonštruovaný jazyk). Slovanské jazyky takou násilnou zmenou neprešli, i keď Hattala, Palacký a iní snaživí blbci robili, čo mohli..

Náhodný okoloidúci

Myslím, že sa zhodneme v tom, že pri skúmaní etnogenézy je nevyhnutné zohľadňovať výskum tak pravekej ako aj súčasnej DNA, jazyky sa môžu preberať aj medzi nepríbuznými etnikami, môžu na seba vplývať, ale DNA sa skrátka dedí a predstavuje to, čomu sa hovorí "tvrdý dôkaz". Veď len v rámci R1a máme množstvo rôznych mutácií, ktoré patria rôznym subetnikám a aj ich vzájomné porovnanie môže vyjasniť celkový obraz. Určite bude čistejší ako ten získaný len pri jazykovej analýze alebo pri skúmaní starých kroník. Stačí si uvedomiť, ako sa my pozeráme na afrických černochov. Pripadajú nám všetci podľa jednej šablóny, aj keď sú medzi nimi výrazné genetické rozdiely. To isté platí o našom pohľade na východných Aziatov alebo Indiánov, aj keď možno ešte rozlíšime severoamerických a juhoamerických, aspoň podľa odevu (alebo jeho neprítomnosti). A to máme relatívne veľmi dobé možnosti získať kvalitné info. Pri takomto pohľade neprekvapuje, že starovekí autori si plietli kmene rôzneho pôvodu a hovoriace rôznymi jazykmi, zvlášť ak vzhľadom na prírodné podmienky mali podobný spôsob života.

V tejto súvislosti by ma zaujímalo, aký je podiel skýtskej alebo sarmatskej (čiže staroiránskej) R1a v súčasnej slovanskej populácii, prípadne aký bol genetický vplyv valašskej kolonizácie. Ale to sú len také rečnícke otázky, raz sa možno dozviem odpoveď.

Ale čo sa týka trihybridnej etnogenézy Germánov, tak do Wiki ešte neprenikli údaje uvedené vo vyššie odkazovanom článku z Eupedie.

Norman

Gény a kultúra, sú to dve témy, zaujímavé obe, ale každý má svoje. Hlavne sa v jazyku možno ako tak prekopať ku skutočnej slovanskej kultúre - kedže mýty a tradície nám zámerne zničili, spálili a zakázali.

Čo sa týka Sarmatov a Skýtov - pravdupovediac, ani neviem, čo je na týchto čudných nikým poriadne nepoznaných a polomytologických stepných etnikách zaujímavé? Ako zistiť podiel krvi v súčasnosti, keď sa nepozná ani ich charakteristická DNA pečiatka ?

Truhlík

Ale niečo sa objavilo.
• Členské krajiny stratia nárok na vlastnú armádu a špeciálne služby.
• Zjednotenie trestného práva a daňového systému.
• Jednotná mena pre všetky štáty a zrušenie národných centrálnych bánk.
• Jednotný systém udeľovania víz.
• Spoločná zahraničná politika s inými krajinami a medzinárodnými organizáciami.
• Obmedzená úloha NATO.
http://www.hlavnespravy.sk/co-vlastne-v-praxi-znamena-ficovo-jadro-eu/10...
To je viac ako od nás chcel Adolf Hitler.

Norman

nik nevie povedať, čo je Brusel a čo to "nové jadro".
A Poliaci najmenej.
Opakujem, v súhlase so všetkými: EU je prehnitý projekt ktorý v posledných dvoch desaťročiach celkom skolaboval, dal sa na cestu, z ktorej ho už nik nezachráni. Takže buď bude to Jadro niečo výrazne iné, alebo nebude nič.

K tomu poslednému menu: samozrejme, že sú dnes iné pomery, ved je aj o sto rokov viac. Niektrí si mysleli, že keď sa vyhrá vojna, začne tiecť voda nahor. Nie je tomu tak, tieto prírodné historické procesy nezastavíš a prirodzene, že sme ďalej, ako bol Hitler. Hech :)

anonym

Truhlík Ti napísal,čo bude jadro a Ty stále píšeš o nejakom inom jadre.Na nijakom inom jadre sa nepracuje.Čítaš noviny?

Pracuje sa na totálnej fašizácii národov v zmysle NWO.
Ty to nevidíš?

Opakujem,na žiadnom INOM jadre tí šašovia nepracujú,jedine na Bruselskom!!!
Tak mi ostáva len veriť,že únia sa konečne rozpadla,len nám to ešte nepovedali????

Nebuď bláhový.

Toto nedopadne dobre.Sme v totálnom kely a východisko žiadne a Ty ukľudňuješ,že buď bude to jadro úplne iné,alebo žiadne?
Tak toto si nechaj!
Rútime sa do vlastnej záhuby s náhubkovým zákonom a všetkým ostatným,čo si na nás tí všivavci pripravili a Ty v tom nevidíš problém?Ďakujem.

Prestávam čítať nadhľad.
Myslela som si,že tu majú triezve názory,možno v niektorých nepodstatných veciach áno,ale ak v takej veľmi dôležitej veci,kedy ide o našu zahubu nevidím ANI RAZ názor,že treba zavrieť hranice,vystúpiť z toho satansko-židovského spolku,tak to znamená ,ako by si,Norman bol na ich strane!!!

Norman

Hystéria je otravná.

anonym

Ani nie.
Aspoň vidím,že neprotestuješ.
To mi stačí.

Púpavová

Viem,si temteramentná a zásadová.Práve preto toto píšem .Čo sem chodím,štatistiku síce nerobím,ale Norman má asi v 75% pravdu.Prečo napísal článok " Kto,keď nie my?"

Nie je to jednoduché,toto napísať,chce to odvahu,použiť slovo jadro.Oni už zabili veľa slov,vzali im význam a ktovie,či sa tie slová budú dať ešte niekedy používať.Tolerancia,osobnosť,rodina a aj jadro.Nazvať bruselskú kopu hnoja jadrom je koniec tohto slova.Tak použijem radšej iný výraz,nezničiteľná substancia.Ak dobre chápem ,Norman tou nezničiteľnou substanciou myslí zdravú genetiku bieleho človeka.Aj Ty si jadro,dievča.Aj pár ľudí v Nemecku,vo Francúzsku,stále je nádej.Hájek hovorí o 4 percentách,ktoré nikdy nedostanú.Dokazuje to minulosť.
No hej,už sa musia aktivovať bohovia,potrebujeme pomoc.Sme jednou nohou v mystike,proti tomuto,čo chceme zničiť,politika nestačí.Ale keď vidím tie ich kádrové rezervy,študentov vš na hrane špeciálnej školy,mám nádej,že idú dole vodou.

anonym

Tých pár bielych zdravých ľudí v jadre EÚ-tandem Francúzsko+Nemecko je perzeukuovaných aj za vtip o moslimoch.
Od nich nič nečakaj.Sú vystrašení,zmierení,rezignovali...už nie sú schopní odporu.

Jediná záchrana je odchod z EÚ a NATO a zavrieť hranice.
Maximálne privítať a prijať tých normálnych bielych Nemcov a Francúzov,ktorí budú chcieť žiť a pracovať u nás.
Ja inú možnosť nevidím.

A veľmi sa bojím,že vďaka chazarovi Ficovi sme už stratení.
Dobre,nádej zomiera posledná,boh nám pomáhaj.Fico bude tak,či tak súdený za vlastizradu.

anonym

Macron počas tlačovej besedy zdôraznil význam francúzsko-nemeckého tandemu v EÚ a upozornil, že ak Paríž a Berlín nesúhlasia s návrhmi európskych projektov, tieto “zriedkavo” postúpia ďalej.
http://www.hlavnespravy.sk/francuzsko-nemecky-tandem-ma-pracovne-plany-n...

Mne z jadra nešibe,len vidím,čo sa deje.Hystéria je na mieste.
Fico je nula.Ako chce v mene 5 mil.národa presadiť svoje,podľa vás vhodné na našu záchranu požiadavky voči 500 mil.zvyšných národov EÚ?

Norman

irónia:
Je samozrejmé, že aktivita Francúzska na bipolárne zjednotenie s Nemeckom sa stretne s jednoznačným úspechom, zvlášť ak ho povedú také kádre ako Merkel a Macron. Vždy v histórii to tak bolo. Gálovia vždy dokázali, že sú silnejší a inteligentnejší ako Germáni a tak to bude aj teraz. Germáni zas vždy dokázali, že si kooperáciu s Francúzmi veľmi cenia, a tak to bude aj teraz.
(koniec irónie, to fakt vyzerá ako kopa čiernej srandy, čo teraz v Bruseli príde :)

Nuž, ako som vždy spomínal, žiadne predpovede radšej nerobím - ale to, že v EU zostane z mocností sedieť len Berlin, to azda ani nie je predpoveď, hm, nie je to vlastne už súčasný stav? No, takže keď tento stav o nejaký čas bude oficiálne uznaný, môžeme sa baviť, čo je vlastne Jadro, aj čo je Pevnosť a podobne:)

Samozrejme, veselé to nebude, ako ukázali posledné voľby, Francúzsko a jeho verejnosť je v súčasnosti naozaj politicky beznádejné - čo je tragické. No ale majú, čo si zarobili, aj národy robia chyby a potom za ne platia.

anonym

Iróniou je to,že tak Francúzi,ako Nemci chcú,aby sme za ich chyby platili aj my.

Fico má také ambície,jemu ide o kožu a o jeho oligarchiu,nie o nás.On na národ kašle.

anonym
Púpavová

...nemá mandát.Na takúto reč nemá mandát,preto je to jedno,čo hovorí.Hovorí len za seba a svojich oligarchov.Musí to vedieť.

Povedala som,že stojíme proti niečomu,na čo politici nestačia,ten prvý dojem,že Fico chce eurá,hlavne ten kus žvanca,ostáva.Nerozumiem ,čo sa s ním stalo,žeby predsa len prebehla zombifikácia?
Čítala si včerajší Normanov komentár o lete? Je tam dosť indícií pre tých,čo cítia ,že sa niečo z m e n í. A nebude to bezbolestné.

...

Ešte chcem dodať,že by som nechcela byť na jeho mieste.Bola by len jedna cesta pre mňa.

anonym

Fico nemal mandát ani na iné dôležité veci pre náš štát a podpisoval bez toho,aby prebehla diskusia!Fico je zradca,vlastizradca.
Skrýval to dlho za svoje schizofrénne reči.Jedne v Bruseli a druhé doma.Všetko proti vlastnému národu.

Aby ostal pri kormidle,od svojich bábkovodičov dostal možnosť spojiť sa po voľbách s ďalšími protištátnymi živlami,aby mohli dokonať dielo skazy.
Chobotnica oligarchie na 1.mieste.

Ešte po zjazde Smeru t.r.som pár dní cítila nádej.Iba pár dní!
Ťažká schizofrénia spojená s manipuláciou stáda.
Jedno boli závery zjazdu a úplný opak činy.
Bohužiaľ hneď sa ukázalo,že to boli zas a znova len manipulatívne kecy.

Je mi jedno,či mu pri "operácii srdca" pod hrozbou smrti vložili "diaľkové ovládanie mysle",výsledok je taký,aký vidíme v priamom prenose.

Tiež budem potrbovať ľubovník,nepochybne.

Norman

najprv prehnaná dôvera, potom prehnaná nenávisť.

Kedže sú to pre mnohých ťažké témy, dal som odpoveď, názor, do krátkeho článku
http://nadhlad.com/content/eurosamit-bruseli-macron-fico

anonym

Nemáš pravdu,zase ma nemáš dôvod kategorizovať.

Anonym v mene mi pri prvom príspevku ušiel,nestihla som vymyslieť a potom už som nechcela zmeniť anonym na niečo iné preto,aby niť ostala a aby Ti bolo jasné,s kým píšeš.

Teraz už vôbec nemienim to meniť a mysli si o tom,čo chceš.

Ja sa so svojimi názormi neskrývam.Čo by Ti pomohlo,keby som do mena dala napr....no romýšľam a nič ma nenapadá!
Lebo to vôbec o ničom nevypovedá,ak si hodíš nejaký nick.
Preto som ostala pri "anonym" a nebudem to meniť,chápeš?

V žiadnom prípade si nepochopil,čo znamená,keď človek prechováva nádej.
Čo je na tom?
Jasne Ti píšem,že tá nádej trvala pár dní,pretože to,čo bolo pred zjazdom,bolo už u nás tak kritické,že som na chvíľu!!!dúfala,že Fico vidí náladu v spoločnosti a že mu konečne docvaklo,že ak sa chce udržať pri koryte,musí začať pracovať pre národ.
Jasne Ti píšem,že opak sa stal pravdou.

A vôbec u mňa nejde ani o prehnanú dôveru!!! a ani o nenávisť!!!
To,že som priamy človek a celý život sa riadim pravdou a svedomím a mám oči otvorené a neidealizujem si ani seba,ani iných ešte neznamená,že som blbec a naiva.
Ak Ti vadia názory obyčajnej ženy,stačí napísať a "anonym"zmizne.

Pozdravujem.

Nemáš pravdu,keď ma na základe pár príspevkov radíš z mantinelu dôvera Ficovi a spol.-nenávisť k Ficovi a spol.

Púpavová

Ty nie si žiadny anonym :)),naopak,snáď len Vivo je ešte taký extrovert,ako Ty.

anonym

Stále môžem odísť.

Rose

Fico moze ist do jadra Europy len s podmienkou, ze sa rozvedie a vezme si za manzelku pani Mariu Kralovicovu !!!
Ked to dokazal Makron, aj on to dokaze. Inak mu nezostava nic ine ako V4

Tak si to zelam ja a hotovo.

anonym

Moja reč.
Takto uvažujú normálne ženy,ktorých ambíciou je žiť v nezasvinenom prostredí.
Pretože za 27 rokov už ho červy nahlodali až-až!
Ak to nezastavíme,amen!

Ako prvú vec je treba vyhnať a zakázať neziskovky,ako správne napísala Galina.
Definitívne zrušiť tretí sektor.

Nemám ešte názor na Rostasa úplne presný.
Povedala by som skôr,že mu neverím,že má úplne čisté pohnutky...
Ale prebehol rozhovor Mečiar-Rostas,kde na záver Mečiar povedal Rostasovi:
"Viem,že po Vás idú,nebojte sa,títo diktátori o chvíľu skončia."

mnkr

na jednej lodi s Nemeckom, tak sme v riadnej pi....slamastike.

Norman

Už dávno.
Ale sami sa z nej nevyhrabeme.
Ak máš lepší návrh ... alebo len názor.

Sloven

Norman normálne, že mi až zmenilo nick, takúto pičovinu som od teba už dávno nečítal, keď sme v piči tak prečo by sme nemohli byť ešte vo väčšej piči, žee? a utopiť sa v hnedom mori spoločne s degenerovanými Nemcami..

Sami sa z nej nevyhrabe? takže radšej spáchame masovú samovraždu, ale hlavne že budeme v centre pozornosti, tebe už asi niečo udrelo poriadne do hlavy...

Rose

nesplna ocakavane IQ na tomto portali.

S pisatelom sa vobec nemienim bavit.

Norman

Ale jeho komentár nestojí ani za zmazanie.

mnkr

co?

anonym

A keby namiesto vulgarizmov napísa v "kely" a v ešte väčšom "kely",bavila by si sa s ním?
IQ tu neťahaj,toto fakt nemá teraz opodstatnenie.Keď nás zaplavia migranti bude jedno s akým IQ je Tvoja hlava,keď Ti ju odrežú.

mnkr

ohladne nasich moznosti, to vies...dejiny sa opakuju a tak jedinou akou-takou moznostou sa mi javi zachovat SVK, alebo snad celu V4 ako ostrov pozitivnej deviacie voci zapadu a mozno - ale opat podotykam ze tomu velmi neverim - vydrzime kym neprijde k otvorenej zrazke civilizacii na zapad od nas - a vlastne aj v Rusku - ak k nej teda prijde a tzv zapadna civilizacia neimploduje uplne, bez odporu . Co sa Nemecka tyka - to je uplne passe teraz a este nadlho vzhladom na uplny preplach mozgov co germani dostavaju uz vyse polstorocia, opat s istou vynimkou ossis, lenze tych je primalo

Norman

Tak nejako to je.

Nechcem argumentovať, len chcem vyjadriť svoj názor, že ja v možnosti a správanie V4 verím práveže menej. Maďari dobre rozbehli smer, ale čo sa týka možnosti ich spolupráce ... veď vieme. Ostatní traja sú ešte stále a asi aj dlho budú ako malé deti potkýnajúce sa o vlastné pridlhé nohavice.

Holt, je to ako so zbraňami - každý sa viac spolieha viac na tú, ktorá mu už dobre poslúžila.

mnkr

...sa mozno nebude uz zdat Trianon ako kardinalny problem, ked sa mu do susedstva zacnu stahovat Ahmedovia, Mohammadi ci Bubu z Limpopa a Csaba kolbasz bude musiet byt hallal a z jahnaciny... problem je, ze zijeme v neslobodnom svete plnom cenzury, spiclovanie, udavacstva, perzekucie za nazory...a tak reagujeme ako za komancov - takmer vsetci vedeli o co ide, ale - cakalo sa na dostatocne silny impulz...a to komanci v 70-80 rokoch nesiahali sucasnym "masters of puppets" ani po clenky v tom co som spominal

Púpavová

Pozerám,že si sa ocitol tak trochu v úlohe advocatus diaboli:).Prečo ma to neprekvapuje?
Kto iný,keď nie Ty. Čo je "lepšie" zlo,V4,alebo Jadro? Ideálom je spolupráca Ruska a Nemecka,snívajte s nami.Priznám sa,že takmer vždy moja intuícia mi povie hneď,toto je dobre,toto je zle.Vidím,že aj Ty si tentoraz neistý.V4,ak bude veľmi silná,nastane resentiment?Áno,chápeme .ČSR,alebo rozdeliť medzi tých dvoch.Jadro.O čo tu ide,o akú hru? Najskôr som si povedala,že iba o euro.Sú takí,majú na účtoch trocha viac,ako ostatní,tí sa jednoducho viac boja bezprostredne o svoje peniaze,ako islamu.Som prekvapená,je ich dosť,nie je to žiadna oligarchia , skôr bežní starostovia,tí chcú rýchlo stihnúť eurofondy a pod.,tak títo jadro podporia,nerobme si ilúzie.Druhé,nad čím rozmýšľam,či sa nemáme stať okrem klinu vo V4,aj istým laboratóriom,výkladnou skriňou.Príjmy stúpnu,čo to urobí s postojom občanov k Bruselu.Je nás málo,bude to najlacnejšie (pre nich).S imigráciou zatial nerátam,až takí idioti nemôžu byť.Najskôr musíme byť bohatí.
Do tretice je to zrejme to,v čo dúfa aj Norman,ako nepolepšiteľný germanofil:vo vzkriesenie Faetona,v záchranu nemeckého ducha.

Norman

len sa vyjadrujem nezvyčajne zmierlivo a menej jednoznačne, lebo sa rozprávam s človekom, s ktorým mám dobré skúsenosti.
A okrem toho nechcem sa moc negatívne vyjadrovať o V4.
Ale istý som si rovnako, ako aj inokedy.

Ale keď spomínaš Brusel, znova pripomínam - reč je o "jadre" a to mnohí chápu ako zúženú, nie bruselkú Európu. Jasnejšie to oficiálne dnes ani vyjadriť nemožno. Jadro vznikne, keď sa stará EU rozpadne.
Samozreje, že to nie je celkom jednoduché a explicitné, ale je to vývoj v centrálnom kontinente v 3. tisícročí - myslí si niekto, že to môže byť úplne triviálne?

Púpavová

to teda triviálne nevyzerá.No čo,aj cesta je cieľ.Tak som rada,že som si ujasnila,čo vlastne naozaj chcem.
Ale kým Brusel padne,čo zatiaľ ? Moja teória o získavaní času by mohla byť dobrá.Dve generácie,50 rokov ešte vydržať aspoň v takej kondícii,v akej sme dnes,nezdegenerovať.Tie zvyšky síl nestratiť !

Norman

Nie som urazený pojmom germanofill, ale principiálne nechcem byť žiaden "fil" (ešte tak filo-sof :). Nejde tu o žiadnu estetickú náklonnosť či záľubu, ide tu o identitu, o spoločenskú technológiu a fungujúcu schopnú tradíciu, ktorá tu je a ktorú, ak ju zahodíme ... tak by sme boli sami proti sebe.

Púpavová

chápem,nie si germanofil:)),haha,naozaj nie ..... veď dobre....poznáš spisovateľa Viktora Maťugu? Len tak,náhodou,je to evanjelik a vychovali ho starí rodičia v Ba.Keby si bol o takých 20 rokov mladší,povedala by som,že ste ako dve hrozná.
Ak si nečítal jeho eseje,urob to ,určite sa Ti budú páčiť.A mohol by to byť aj začiatok jedného krásneho priateľstva:))

oprava

pardon,starší..

Norman

nepoznám (osobne) žiadnych spisovateľov. A slovenských už vôbec nie.
I keď ja sa na neho nepodobám ani najmenej, nie som evanjelik a vychovávali ma mladí rodičia mimo Ba (gottseidank) (ale bacha, niekedy o svojich osobných dátach na webe klamem).
Eseje čitať nebudem, lebo, opakujem, ja nepotrebujem veci, čo sa mi majú "páčiť", nie som žiaden fil, mne stačia veci, ako sú, ataraxia.)
Ale vážne, nepísal by som tu tieto žarty, ak by som pre eštebenčíkov nechcel pripomenúť, že s ním nič nemám - nebolo by dobré, aby išiel do basy namiesto mňa. Teda pre neho nie:)

Nepozvaný hosť

Nemci sú v sračkách. Bežný nemecký občan nemôže vyjadriť svoj nesúhlas - ak ho náhodou má. Zničia ho - spoločensky aj pracovne. Čítali ste o pokute 1350 eur pre nemeckú občianku za zverejnený nevhodný vtip o imigrantoch? Občas sa zamýšľam nad ich vysokými politikmi - sú to naozaj len takí užitoční idioti? Alebo starostlivo vybrané trojské kone? Alebo taký ľudský odpad, že na každého z nich niečo majú a teraz im držia gule v dobre pritiahnutých zverákoch? Alebo sú také predajné svine, že uzatvorili jasnú dohodu - nám blahobyt a ochranu výmenou za zničenie zvyšku? Ale kto to potom celé organizuje, ak oni sú tiež len bábky, aj keď vysokopostavené? Spoliehať sa na Nemecko je užitočné len po ekonomickej stránke. Oni už svoje konečné riešenie neopustia a vnútia ho všetkým svojim spojencom a vazalom.
Jedna hlúpa otázka:
Prekvapuje ma otvorenosť a protimainstreamové názory tejto webstránky. Slúži na monitorovanie a identifikáciu "protidemokratických" živlov?

afík

"Prekvapuje ma otvorenosť a protimainstreamové názory tejto webstránky. Slúži na monitorovanie a identifikáciu "protidemokratických" živlov?"
https://www.youtube.com/watch?v=pU4Yf9uZ2bs
V talmude je že nebol, v biblii, že bol, Ján Krstiteľ ho uznal ...

Norman

Tvoja posledná veta je ako keď učiteľka dá Jožinkovi za domácu úlohu päťku, lebo je tak dobre urobená, že to musí byť podvod a musel mu niekto pomáhať.

Nie, ako monitor "protidemokratických živlov" by sme neboli moc platní:) Konieckoncov, zatiaľ tu ani žiaden taký nebol. Nik tu nerobí nič zlé, ani my nie, veď sleduj.

Nepozvaný hosť

Ha, dobré prirovnanie :-)
Som si musel trochu rýpnuť, človek sem príde zo SME celý ogrcaný od propagandy, účelového ohýbania faktov, nepovolenej diskusie za vybranými článkami, dodatočne zmazanej diskusie za inými článkami, zmazanými závadnými príspevkami, zmazanými profilmi atď. a tu samé nesystémové živly, píše si tu kto chce čo chce, slniečkára ani mikroskopom nenájdeš, to je vždy podozrivé. Okrem toho ideopolícia postupne vystrkuje pazúriky.

Sloven

Vidíš Norman toto sa nám nejak posralo, tí ľudia sú čím ďalej sprostejší rusofilovia oni nie a nie ani za toho Boha nechcú prijať vyspelosť našej nordickej rasy, radšej budú voliť nejakého Kremľobota Kotlebu, pričom Fico strategicky lavíruje a buduje pevnosť veľkú pevnosť a chce spasiť všetkých Slovákov.. No nekúp to žide...

Tiež poprosím a tiež dúfam, že toto zmažeš :D lebo Fúú takáto chyba mohla niekoho stáť jeho miesto..

Vivo

provokatér ...

#triggered

Dobre NATO ides, vsetci ludia maju iste pevne dane vzorce spravania napriklad sposob akym pisu, ake slova pouzivaju, ako tvoria vety, ako ich nasledne ukoncuju [...]

#SITUPEC? Nie, som provokater a dve tri bodky to su len moje vonkajsie charakteristicke znaky

Ludom lahko napadne myslienka, ze pod viacerymi nickmi vystupuje ten isty clovek
v cisto teoretickej rovine je to Vivo a Vivian, ale uz malokoho napadne ze pod jednym nickom by mohlo vystupovat viacero ludi, pretoze je to ovela, ovela menej pravdepodobnejsie

a este menej pravdepodobne je, ze by sa na tebe respective s tebou takto pomerne rozumne bavila nejaka umela inteligencia

Ale to co pises ma celkom logiku a rovnako ako Vivian, aj ked sa to nezda,uprimne ocenujem, že kolko roboty si s tym davas,ako mas vsetko pekne podlozene,ozdrojovane atd., ale je to naozaj pravda zeby si nejaki degeneratski slnieckari vymysleli takto zlozity a nakladny plan?

Ja nevravim maju tam vela rozumnych a sikovnych ludi napr.v takej Kybci, a peniaze nie su problem, ale je to naozaj potrebne, ked vlastnis vsetky media a pribeh preco su ti a ti strasni extremisti si ako vyhovorku pre zasah nakakanych mozes vymysliet aj dodatocne po samotnom zasahu? Naco su taketo smiesne konspiracie vobec dobre?

Alebo je to cele troska zlozitejsie....

Ale jednou vecou si mozes byt pokojne isty, ze pravdu ti nepovie nikto a ja uz vobec nie, tu si proste musis najst sam, nejake statistiky ti v tomto velmi nepomozu.

Treba si proste klast otazky, kto z tohto celeho bude profitovat, preco tu niekto stale pise a tak usilovne, co tym sleduje alebo sa nato proste vysrat a zaoberat sa niecim rozumnejsim a nemrhat takto drahocennym casom.No co uz viac dodat ludia ako ty to zrejme pochopia.

Vivo

http://www.americanscientist.org/issues/id.16595,y.2017,no.3,content.tru...
Pre tých, čo majú problém s jazykmi rekapitulujem podstatu a doplním inými poznatkami.

Výskum bol veľmi rozsiahly, analyzovali diskusiu 865,248 používateľov na CNN.com od decembra 2012 do augusta 2013. Výsledky?
1. Najdôležitejší faktor je negativistická nálada (mood). Pokiaľ chceš naštartovať trollovanie, musíš vyprovokovať túto negativistickú náladu vhodným príspevkom, provokujúcim (negatívne) emócie.
2. Druhý faktor je kontext diskusie. Ak naštartuješ diskusiu nejakým stupídnym komentárom, hlúposť a arogancia komentárov narastá ako snehová guľa valiaca sa z kopca. Skončí ako lavína plná agresivity a hlúposti.
3. Negatívna nálada a agresivita sa šíri spontánne, teda stačí prvotný impulz provokatéra.
4. Priebeh diskusie sa dá na základe týchto poznatkov pomerne slušne prognózovať. Dokonca sa dajú použiť algoritmy http://www.cs.huji.ac.il/~shais/UnderstandingMachineLearning/understandi... - automatickej detekcie zmysluplných vzorov v dátach.

Čo to znamená prakticky? Úplne primitívnou počítačovou analýzou dát na facebooku a diskusných fórach sa dajú vyčleniť vzorce, šablóny chovania. Autori píšu o sociálnych intervenciách na redukciu trollovania. A čo keď sa uvedené poznatky sa použijú na likvidáciu nepohodlných voľnomyšlienkárskych serverov?

https://www.webnoviny.sk/najlepsi-projekt-proti-extremizmu-podla-prezide...
https://dennikn.sk/792819/somtu-ako-mladi-slovaci-prinasaju-slusnost-a-f...
https://somtu.sk/

Pozorne si prečítajte ich projekt. Samozvaná ideologická komisia posudzuje témy, úsmevné ja zaradenie témy „Prezident“ v kontexte iných tém. :-D

Ako zlikvidovať server, kritizujúci Pána Veľkonemožného?

Postup je veľmi jednoduchý. Najprv otvorená provokácia stupídnym článkom v spolupracujúcom médiu.
Napríklad: http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/peklo-z-nebies-bombardovanie-...
Pýtam sa čo tak odrazu Mgr. Jakub Drábik, Ph.D., pocítil potrebu vrátiť sa do roku 1945 a jatriť staré rany? Za pomoci článku plného emócií a provokujúceho emócie (negatívnu náladu)?
Provokácia bola plošná, nebola cielená na nejaký konkrétny server, to nech si niekto nenamýšľa. Ale zabrala!

Na tomto serveri ju zhltla aj s navijákom Ema a aj norman. A nastala neuveriteľná vývrtka a pád až na úroveň propagandy Dr. Goebbelsa o morálnom oprávnení zaútočiť na Poľsko.

#somtu by mohlo začať jasať, odhalili sme ďalší nacistický server! Zasadne ideologická komisia a môžu začať cielené útoky. S využitím šablón – vzorov chovania za pomoci dokonca aj počítačom predgenerovaných a človekom dodatočne vylepšených syntetických trollov (začal som kedysi dávno používať termín chujimitátor - evidetne som predbehol dobu ... :-D).

Máš sa na čo norman tešiť – ale si sám strojcom svojho osudu, pokiaľ tiež nepatríš k provokatérom.

Norman

koľko článkov sme už k týmto témam napísali už pred rokmi.
Pre ľudí, ako ty:)
Máš nad čím rozmýšlať, opakujem, nechaj si to v hlave usadiť.
http://nadhlad.com/tema/novovek

A prestaň podceňovať ľudí. Nerobíš dobre, nerobíš dobre:)

Vivo

http://hnonline.sk/svet/980612-presunme-do-vychodnych-krajin-unie-cele-s...

V čase, keď Izrael vysiela napriek n rezolúciám OSN osadníkov na územie, kde žijú Palestínci
http://www.israeltoday.co.il/NewsItem/tabid/178/nid/31836/Default.aspx
a 350.000 osadníkov sa obáva, že nebudú podporovaní ako doteraz
http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.713790 lebo nestačí podpora finančných mudrcov Goldman Sachs

a čistí si Jeruzalem od Palestíncov
http://www.jerusalemonline.com/news/middle-east/israeli-palestinian-rela...
lebo Spojený Jeruzalem je dôležitejší, ako mier s Arabmi.
http://www.israeltoday.co.il/NewsItem/tabid/178/nid/31788/Default.aspx

teda v takomto čase zelená sprostá sliepka Ska Kellerová navrhuje osídľovať V4 celými osadami zo Sýrie - osvedčený projekt Made in Israel.

Ale stačí Drábikov provokačný článok, aby aj tu sa začalo veľmi ohnivo diskutovať o veľmi aktuálnej téme - bombardovaní Drážďan. Prepáč, ale ten nadhľad zo žabej perspektívy je na smiech ...

mnkr

..je poucna...a ma tendenciu sa opakovat...ja si napriklad rad precitam clanky z historie, ci uz o bombardovani Drazdan alebo povedzme o mtDNA skupinach a ich rozsireni ...nechapem celkom, co je na tom zle, zaoberat sa aj historiou, myslim si naopak, ze nadhlad ci iny zdroj by nemal byt monotematicky...ale ja som len prosty clovek, mozno sa mylim

Vivo

"koľko článkov sme už k týmto témam napísali už pred rokmi" a preto tie cielené reakcie syntetických trollov - vedeli že tu nájdu živnú pôdu.

Norman

Za "cielené reakcie" považuješ to, že na N zverejnili ten článok? Aby nás vyprovokovali?
:-))

(prepáč, videl som tu tvoj vtip už včera, len som si nechal čas, či to bude stále také smiešne. No hej, manipulujú s nami, kujú pikle, ojebú nás, tí židia, že? Tak veľmi sa ich bojíš?)

Jozef Novak

Je to divný pavúk ten Vivo, ale aj takých tu asi je treba. Keď už je tu riadne zaregistroval narozdiel mňa. Stále mi vŕta hlavou či to neni on, čo raz tak na článok o vybíjaní bizónov v Amerike tak strašne krčovito a žlčovito "tlačil na pílu". Dosť mi tá vaša debata utkvela v pamäti a strašne mi ju pripomína ešte aj teraz.

Kolodej

ale je zaujímavé aké odkazy tu Vivo dáva. Ako také majáčiky pre "špecifikované" vyhľadávače.

Dabog

vpravo je animacia
http://www.intersucho.cz/sk/
toto leto nebude obycajne

Náhodný okoloidúci

X-krát som Medarda žiadal, aby nebral lieky proti kvapavke. Nedal si povedať - a toto je výsledok, teraz trpíme suchom.

Syntroll amalgetikum

Máme sa báť Ruska ?
https://www.youtube.com/watch?v=-zp1CcTbiQQ
Z denníka nešťastných - Korpuskularnovlnovy dualizmus

Jozef Novak

Je to podľa mňa dostatočne zrozumiteľný článok. Mám dosť článkov od Normana prečítaných a mali sme tu aj nejakú podobnú výmenu názorov, podobnú tým vaším, aby som dostatočne pochopil, čo má Norman na mysli. A podľa mňa je to dobrá myšlienka. Ako som raz bol povedal, neni dobré hrať sa na vlastnom piesočku, s Nemcami je dobré sa držať spolu nielen v dobrom, ale aj teraz v zlom, keď sú držaní v spároch anglosionizmu. Tak ako komunistické hnutie nebolo možné poraziť zvonka, ani túto jeho odvrátenú tvár tejto mince oveľa zákernejšej nebude možné inak poraziť než len zvnútra. Dostať sa priamo do jadra, do žalúdka tejto stohlavej beštie a podať jej liek či už smrtiaci, alebo ozdravný, podľa nevyhnutných okolností. Súhlasím čo bolo uvedené v jeho článku.

Peter

Jasné do jadra s Nemeckým a Francúzskym kalifátom.
Ste sa všetci zbláznili?

nové