Ropný barel skončil

Najskôr vás ignorujú. Potom sa na vás smejú. Potom na vás útočia. Nakoniec vyhráte. Tento citát od Gándhího si zvolil do svojho záhlavia jeden z najlepších kolektívnych blogov o energiách, Oil Drum, aby ho trajektóriou svojej vlastnej existencie poprel. Oil Drum prehral. Dňa 31. júla 2013 definitívne končí a zostane zachovaný len vo forme archívu ako dôkaz zlatej éry zdieľania informácií, ktorá je v nenávratne.

Osemročná misia kolektívneho odborného blogu, na ktorom sa článkami aj diskusiami podieľali prevažne geológovia a odborníci z upstreamu, sa začala skromne a jeho adresu poznali a navštevovali hlavne ľudia hľadajúci špecifické pracovné informácie a odborné rady. Až prišiel apríl 2010. Britský korporátny moloch BP vtedy nezvládol hlbokomorský vrt na lokalite Macondo v Mexickom zálive a nebol schopný sanovať následky explózie a požiaru vrtnej plošiny Deepwater Horizon. Relatívne malá návštevnosť Oil Drumu vyletela do závratných výšok, pretože ako jediný prinášal o dianí pod hladinou odborné články, nezmanipulované ideológiou mainstreamových korporátnych médií (korporátna kurva korporátnej kurve riť neurve ... pardon, aby som neurazila neurvalým slovníkom, tuto je oprava: vrana vrane oko nevykole), a najmä búrlivé rozsiahle diskusie za účasti geológov, skúsených fachmanov - ťažiarov, fyzikov, chemikov, ekológov a spanikárených obyvateľov dotknutých oblastí. Chodili tam tiež insideri z BP - whistlebloweri, od ktorých sa dalo všeličo dozvedieť o ľahostajnej lajdáckosti v oblasti bezpečnosti u megafirmy, ktorá mala vždy plnú korporátnu tlamu pokriku Safety First. Prevádzkovatelia blogu, strážiaci okrem iného aj vecnosť diskusií, vtedy toho veľa nenaspali. Na Oil Drume bol tiež non-stop živý záznam z divokého poškodeného vrtu, do ktorého dobiedzali ako v ranej ére počítačových hier nemotorné ROV - remotely operated vehicles, riadené z Hustonu partiou chlapcov s pevnými nervami. Po katastrofálnom zlyhaní BP v Mexickom zálive návštevnosť stúpla. Pretože až pri tragickom incidente, ktorý zničil Mexický záliv, si kopa ľudí uvedomila, aký beštiálny a primitívny je naturel západných korporácií a aká dôležitá je téma energií.

Rozlúčka štvorice prevádzkovateľov blogu bola presne v duchu Oil Drumu. Stručná a vecná. A diskusia presne v duchu obdobných rozlúčkových virtuálnych seáns - roztečená zoširoka do stratena. Neodchádzajte, budeme si to tu platiť!, vyl dav. Až kým nebol upozornený, že prepytujem expenzívnosť nie je hlavným dôvodom konca Oil Drumu. Dôvody sú iné - a tie sa veru diskutujúci nehotovali vyriešiť. Nedostatok nového obsahu a upadajúci počet prispievateľov. Niežeby v hlavách čitateľov a priaznivcov blogu nový obsah, o ktorý by sa radi podelili, nebol. Nie je a nebude čosi iné. Sloboda vyjadrovania. Tí, čo majú k energiám a našej budúcnosti čo povedať, sú spravidla skúsení praktici zamestnaní - no kde inde, v ropných korporáciách. Mnohí na významných postoch, ako sa dalo odsledovať z ich vyjadrení napriek anonymite. No a korporácie postupne-postupne až úplne zakázali svojim zamestnancom a manažérom pod hrozbou voľného výkopu (v lepšom prípade) akékoľvek verejné odborné diskusie. Ako potom zohnať nových kvalitných prispievateľov a nové témy? Anonymne? Aj s ohľadom na zverejnené parametre monštruózneho špehovacieho programu PRISM si nikto nelízne nerešpektovať príkaz korporátneho dinosaura, ktorý má síce malú hlavu, ale silné čeľuste a kontakty na PRISM, a anonymne písať odborné články vychádzajúce z jeho znalostí a skúseností.

Ako to už býva pri zániku známej internetovej lokality, hneď vznikajú mutanti, vytváraní smútiacimi pozostalými. Tento neborák http://peakoilbarrel.com/ však vyzerá, že bude mať život jepičí.

Energie sú pre budúcnosť sapienta kľúčové a bez ropy by technologicky vyspelý Západ padol rukcuk do začiatku 19. stotočia - aj čo sa počtu obyvateľov týka. Energie nám dochádzajú, ako bolo koniec-koncov opakovane vyargumentované aj na Oil Drume. A len zadubené korporátne totalitné mozgy - a ich predĺžené hnáty, ktoré si hovoria "demokraticky zvolení predstavitelia ľudu" - môžu byť presvedčené, že ak sa o tom nebude verejne a nahlas hovoriť, tak ku katastrofe nepríde.

 
Norman

To sa tu nemôže stať.

 
slaven1

...aby som neurazila neurvalým slovníkom, tuto je oprava: vrana vrane oko nevykole...

Ďakujem, že bereš ohľad aj na mladších čitateľov :-)

Ema

a vybavené.

Nie vždy sa dá nájsť za kurvu vhodná vrana.

ovcan milion
ale ved nezletili pouzivaju vulgarizmy najviac
Ema

a v zásade s ním možno súhlasiť.

Norman

Mentálnej:)

 
slaven1

Povedz hentým z theoildrum.com aby im autori posielali články cez tor.

Ema

http://www.youtube.com/watch?v=I7x_y-uIcBs

Slaven, s torom si žartoval, že. Pre bežných ľudí nie je žiadna neprešťateľná možnosť zanonymňovania a posádka Ropného barelu nie je na úrovni Snowdena. Ani nechce byť.

Podstatný je ale obsah. Ak tam chceš odborníkom priniesť unikátne informácie, musíš postupovať od konkrétneho k zovšeobecneniu, no a to konkrétne je problém. Si vystopovateľný už len tým, že tieto informácie máš.

slaven1

Tor je jednoduchý na použitie. Súhlas, že ťažiari nie su Snowdenovia.

Netreba však vešať hlavu, podľa mňa sa už pracuje na spôsoboch, ktoré nebude možné tak ľahko odpočúvať.

Prasiatko
Emka, nedramatizuj. Energie nedochádzajú, len by to chcelo aby zvíťazil socializmus v hospodárení. Alebo ľudskejšie povedané, aby technológie, ktoré po smrti N. Teslu armádni vedci prekliatej U.S.army zdokonalili a preskúšali pri "zprovoznění" HAARPu boli zverejnené a slobodne poskytnuté pre energiu nevyčerpateľnú a zadarmo všetkým. Akosi si neviem predstaviť ako by sa to mohlo podariť...to už len v novej budúcej civilizácii...táto dychčí (snáď sa nemýlim, lebo ten "overtime" je už trápne dlhý) už svoje posledné storočie! Inak súhlasím s Tebou, HNUS, že planéte tak dlho vládnu a vládli psychopati a ultraegocentrickí alfasamci na čele korporácií a bankárskych klanov (irelevantné či židovských, alebo nie).
Ema

mali by sme vystarané.

Keby, keby... keby Tesla neodišiel do Ameriky a keby Nemecko - jadro Európy nebolo v 20. storočí dokopané do bezvedomia, mohol mať aspoň tento náš kontinent úplne iný energetický profil. Hodny živočícha, ktorý o sebe tvrdí, že je múdry.

slaven1

Dostupnej energie je dosť. Technológie a patentov je dosť.

Energonosiče ako ropa a plyn znamenajú pyramidálnu štruktúru spoločnosti. Závislosť od tých kto ovládza ťažobné polia, spracovanie a distribúciu. Je to palivo, ktoré si musíš neustále kupovať. Naše jElitá si lámu hlavu hlavne nad tým, akým palivom nahradiť ropu, aby sa charakter spoločnosti nezmenil.

Čo tu ešte máme:

- obnoviteľné zdroje - slnko - Spoločnosť Nur Energie Ltd. z Londýna chce spraviť v Tunisku CSP slnečnú elektráreň (produkujú energiu aj v noci) a podmorským káblom posielať šťavu do EÚ. Ja tvrdím, že arabáši a peržania sú neskutočne bohaté národy. Nie pre ropu - tá jedného dňa vyschne - ale pre slnko (nevyčerpateľná energia), ktoré bude svietiť večne.

- jarové reaktory - torium? Jadrovú energiu nemám rád, pretože ked to buchne tak je to problém na veky vekov (večnosť v praktickom ponímaní znamená do "konca života mojich pravnukov").

- termonukleárny reaktor ITER - S jeho dokončením si dávajú skutočne načas. Však kam by sa aj ponáhlali, keď klasické nukleárne reaktory ešte nie su účtovne odpísané

- e-cat - zaujímalo by ma, ako Rossi napreduje. Megawatový generátor do každej rodiny! :)

...

Grigoriy

Maticka Rus je ako bajna Kolchyda - jej bohatstvo je ako zlate rúno. Matičku Rus, rovnako, ako zlate rúno kedysi, dnes stráži drak.

Vsetka tá nenávisť voči drakovi, ktoru kurviči tohto sveta denne grcaju do hláv hlupakov, nie je ničím iným, ako snahou parazitov pripravit si podu na ukradnutie zlateho rúna.

Ano, kurviči tohto sveta systematicky ničili elitu Ruska (spomente si len na Stolypina), ale Vecna Prozretelnost znovu zrodila Draka:

http://www.16personalities.com/intj-personality

 

Ako novy Cezar!!

A to je veľmi dobre.

Preto skurvenci tak skuvíňajú.

Visarionovč
Kazaň, Tatarstan, Rusko - hostí športovcov-študentov na letnej Univerziáde. Pôsobivý otvárací ceremoniál, plný ruských rozprávkových bytostí . Zúčastnil sa aj Vladimír Vladimírovič. Zhruba 2.05 ide delegácia USA. V drvivej väčšine pozostáva z belochov. http://www.youtube.com/watch?v=he8qwEFDmW8
slaven1

- Trillions of dollars worth of oil found in Australian outback

Up to 233 billion barrels of oil has been discovered in the Australian outback that could be worth trillions of dollars, in a find that could turn the region into a new Saudi Arabia.

- Volkswagen formally introduces super-efficient XL1

Volkswagen has confirmed that its XL1 Super Efficient Vehicle, featuring fuel consumption of 0.9 l/100 km

XL1 Super Efficient Vehicle

Kam sa VW s takým hnojom hrabe na krásnu Emu?

 

baloo
Ema, píšeš, že: "Najskôr vás ignorujú. Potom sa na vás smejú. Potom na vás útočia. Nakoniec vyhráte." - Gandhi - --------- A hneď som mal relatívne (podľa mňa) Zaujímavú asociáciu. Ako to tu zrejme všetci vieme, David Icke je fenoménom, ktorý sa preslávil okrem reptiliánov a rôznych naozaj dobrých a oči otvárajúcich prednášok (No-no-no... atď.) často citovanou a jemu pripisovanou vetou "Najskôr vás ignorujú. Potom sa na vás smejú. Potom na vás útočia." Všimli ste si ten jemný rozdiel? Veru, internetový guru - lebo Icke je predsalen hlavne internetový fenomén - nejako zabudol na poslednú, štvrtú vetičku. Nepovie celú pravdu. Nepovie, že nakoniec MY vyhráme. Len sa máme báť. Ale je top len drobný súkromný postreh, kľudne ma zvozte. Ale s argumentami, prosím.
slaven1

Tak je to jeden citát vytrhnutý z kontextu. Nie je správne hodnotiť celú DÁVIDovu aktivitu cez jednu vetu. Čo hovoríte na jeho reptiliánskej teórie? :-)

nové