Zomrel Michail Gorbačov
Podla oznámení z moskovskej nemocnice, zomrel včera v Moskve Michail Gorbačov vo veku 91 rokov.
Gorbačov bol na čele Sovietskkeho zväzu od roku 1985 do roku 1991 a s jeho osobou sa spája pokus o hlbokú reformu režimu. Prestrojka a glasnosť sa stala nástrojmi, ktoré mali vrátiť život odumierajúcemu ruskému politickému bloku. Zároveň mala znamenať zjednotenie rozpolteného sveta bielych Európanov.
Reformy v ZSSR boli prerušené pučom z augusta 1991, keď sa skupina komunistov starej línie pokúsila zvrátiť históriu. To sa jej nepodarilo, ale naopak vykoľajili vlak reforiem a celá oblasť skolabovala. Moci sa chopil chrapuň, mafián a ožran Jeľcin a nasledujúci revolučný vývoj roztrhal nielen režim, nielen blok východoeurópskych krajín, ale aj samotný Sojuz, samotné Rusko. Tak platí, že ako pri zrode komunistického experimentu 1917 boľševici skurvili, čo sa dalo, tak pri jeho mierovom ukončení v roku 1991 zas tvrdé jadro skurvilo, čo ešte fungovalo. Vina sa úplne neprávom pripisuje Gorbačovovým reformám.
V roku 1990 získal Nobelovu cenu za mier a je pravda, že počas jeho moci sa výrazne uvoľnilo šialenstvo studenej vojny, a aj samotná reforma moskovského komunistického režimu sa diala absolútne unikátne mierovou cestou, a tak si cenu zaslúžil. Žiaľ, Západ, a konkrétne USA, nezostali na tejto vlne a vyvolali napätie vedúce až po ich súčasnú vojnu s Ruskom.
Rusi dnes neprávom spájajú Gorbačova s obdobím svojho úpadku, ktoré nastalo až po jeho odchode. Ak má nejakú vinu, tak v predošlých rokoch svojej kariéry aparátčika, teda do svojich 54. rokov, keď bol súčasťou režimu, ktorý nedokázal vytvoriť v ZSSR politický konsenzus s ľudom.
Napriek tomu je Gorbačov bezpochyby jedna z najvýznamnejších osôb politiky 20. storočia, ak nie tá najpozitívnejšia.
Dožil sa dlhého veku, čo nie je vždy dar, ako možno aj v jeho prípade, keď musel vidieť dlhoročnú zahanbujúcu slabosť Ruska, a na druhej strane nekonečnú podlosť a zradu Ameriky, ktorá nedodržala doslovne nič z toho, čo mu slúbila.
R.I.P.
Progresori a terminátori.
Pojem progresor beriem od Strugackovcov - Je ťažké byť bohom a terminátor od Hollywoodu.
Gorbačov bol progresor vyslaný anglickou tajnou službou. U nás túto úlohu vypĺňali kresťanskí demokrati.
A potom sú terminátori - určení na konkrétnu likvidáciu. To bol Jeľcin, u nás Mikloš a Figeľ.
Potom sa okno zavrie. Do najbližšej svetovej vojny alebo svetovej hospodárskej krízy.
A potom sa to opakuje. Posledných niekoľko sto rokov vyhrávajú anglosionisti. Tak zlikvidovali Indiu, Čínu, Sovietsky zväz, Slovensko. Na rade je Európska únia.
najprv má kdejaký režim objektívne ťažké bolenia bachora (Brežnev),
a tak začne reformy (Gorbi), ale ak namiesto skutočných reforiem spraví skôr revolúciu (Jelcin),
je v riti a štát zdochýňa.
Ale, ako dosvedčuje aj prípad Rusko, ale aj India či Čína, ktorí dokázali prežiť a prekonať svoju porážku, je to relatívne a dočasu. Samozrejme, škaredé jazvy zostávajú navždy - taký je svet.
Gorbačov vypustil z nadutej pneumatiky paru a tak nebuchla, len relatívne kľudne vyfučala, Ak by to nespravil, musela by buchnúť a bolo by to ovela, ovela horšie.
"V roku 2016 napríklad vyhlásil, že obyvatelia Krymu sa slobodne rozhodli byť s Ruskom a on bol vždy zástancom „slobodnej vôle ľudí“. Ukrajinci mu za to na päť rokov zakázali vstup na územie"
Pred pár týždňami sa posťažoval, že dochádza k úplnej likvidácii vzťahov, ktoré on vybudoval so Západom.
Lenže Rusi si pamätajú divoké 90-te, biedu, rozpad a na vzťahy so Západom im naplevať. Pre nich je to zradca.
posledné roky mal smrť ma jazyku a zrejme, ako každý, videl, že jeho životné dielo je vlastne len hrsť piesku. A tak kritizoval súčasnosť.
Ale k rozbitiu toho, čo vybudoval so Západom, ako píšeš, došlo už v 90-tych rokoch - jeho pokus zničil Jelcin a Západ sám. Gorbačov bol na čele hnutia, spojeného s KGB, kde sa ľudia v podstate vo svete vyznali, ale aj tak zrejme mal ilúzie o Západe, ktorý dobre nepoznal. To bola jeho konkrétna slabosť, ale nebol to jeho zámer, subjektívna chyba či zrada. Proste to bol skôr pápež, ale ktovie, nemožno súdiť dielo človeka, čo bol pri moci len 6 rokov. A ak, tak v tom čase bolo LEN pozitívne.
Rusi samozrejme dnes hádžu vinu a fičujú na každého, ale mali by sa niekedy aj sami na seba pozrieť viac sebakriticky. To sa týka aj ľudí ako Slaven, nostalgikov po komunizme.
Aj Putin, keď bude po smrti či bez moci, bude Rusmi opľutý. Buú mu vyčítať, napríklad, že mohol konfrontáciu s Ukrajinou urobiť už roku 2014, keď bol Kyjev len hromada hnoja, ale vtedy sa Moskva okrem Krymu stiahla. Mohol aj túto kampaň začať inak, nie trápnym hurá cirkusom, ktorý stal Rusov desaťtisíce životov najlepších vojakov ... to všetko a iné mu budú vytýkať. Aj to, že sa tiež bratríčkoval so Západom, až kým anglosionisti nerozhodli, že skúsia Rusko zničiť.
Dlhši text pre ruštinu ovládajúcich:
https://www.fondsk.ru/news/2022/08/31/gorbachev.-vmesto-nekrologa-57074....
O Gorbačovoi, s tým súhlasím
https://noveslovo.eu/2022/08/31/gorbacov-a-jeho-politika-dovery/
A ešte niečo, ale dosť pomotané a nejasné
https://noveslovo.eu/2022/08/31/nas-velky-pribeh-s-gorbacovom/
Nebol politikom sily, bol ruskou verziou ahinsy.
Najviac vencov by mu mali poslať Nemci. Vybavil im zjednotenie - za cenu kolapsu ZSSR.
Gorby nevybavil Nemcom nič. Nemal na to rozsah. Nemci si vybavili zjednotenie sami, resp. s nejakou tichou pomocou Británie a USA (pohlcovala západná BRD východnú DDR).
by si Nemci so zjednotením ani neprdli. Hej, Nemci vyšli z tamtoho procesu ako najväčší politickí víťazi, spojenie Nemecka bol najväčší až úplne neočakávaný úspech, aký germanoidi dosiahli nad anglosionistami.
Gorbačov to dal, ako to už robil, v podstate zadarmo, Nemci museli len využiť všeobecnú eufóriu a odkopnúť do kúta mrchu Thatcherovku, ktorá bola samozrejme prudko proti. Reagan, ako väčšinou už je u us prezidentov zvykom, nevedel, čo robí. A kým mu to jeho obrezaní poradcovia stihli natlačiť do hlavy, bolo neskoro.
Hej, dobrá pripomienka od Emy, spojenie Nemecka ja samo o sebe veľký historický zlom, tiež nevyhnutne spojený s Gorbačovom.
Vlk, zas jeden z alternatívy, čo mu (v podstate) dáva za vinu celý vývoj posledných 30 rokov. Pritom donedávna by nekritizoval, ale teraz už kritizuje. A to za udalosti posledného desaťročia môže tiež Gorbačov, tridsať rokov na dôchodku, starý a bezmocný?
Smiešne, trápne, blbé. Nie, vážení naivní kritici, ako sa hovorí, Gorbačov naozaj nemôže za vaše/naše posraté životy :).
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/09/02/gorbi-et-orbi-gorbi-a-svet/