Pápež v Bratislave - osobné dojmy

Mal som teda tú možnosť, tak som sa išiel pozrieť do mesta. Prvotným motívom bol  azda bezpečnostný cirkus okolo návštevy pápeža v centre Bratislavy. A oplatilo sa.

V prvom rade bolo evidentné, že na miestach, kde mal pápež prísť, nie je až tak vela bežných ľudí. Pred prezidentským palácom bolo davu menej, ako kedysi pri rýchlej návšteve Macrona. Zrejme k tomu prispela aj zámerne nepresná informovanosť verejnosti, aký bude program. To bol prvý bod, akým sa organizátori drzo vykašlali na verejnosť.

Druhým prekvapivým bodom bolo natiahnutie policajných zábran okolo prezidentského paláca, aby ľudia nemali prístup až k plotu. Vedľa mňa stála nejaká reportérka z Rakúska a pýtala sa svojho (slovenského) kolegu, prečo to tak urobili, keď okolo nádvoria je tak či tak silný plot. Vtipne jej odpovedal, že asi to videli v amerických filmoch, tak to tak robia. Presnejšia príčina je ale v tom, že si na to polícia zvykla pri protivládnych a protičaputovských demonštráciach, a to, čo ešte nedávmno použila na "zlých fašistov", dnes veselo používa aj na doslovne bohabojných občanov.

Tretím prekvapivým činom, dopĺňajúcim predošlý, bolo to, že dodávky, ktoré doviezli biskupov a iný personál, zaparkovali práve v tomto priestore, medzi nádvorím a bežnými ľuďmi na námestí. Videl som niektorých ľudí, hlavne žien, ktorí z toho boli naštvaní až zúfalí, že im režim vlastne zabránil doslovne čo len na chvíľu zahliadnuť naživo pápeža. Toho, ktorý vraj má blízko k obyčajným, chudobným ľuďom. Poviem to tak - to, že nejaký policajný debil má toľko necitlivosti voči občanom tejto republiky, to neprekvapuje. Ale že samotný prezidntský palác toto dopustil, ba že na tento aspekt nedohliadli cirkeviní funkcionári, ktorí návštevu manažovali, to je trestuhdné. No zrejme Zvolenský a jeho personál myslia len na to, ako oni osobne pooblizujú ruku pápežovi, na svoje ovečky zvysoka kašlú.

 

 

Fotka  po odchode ľudí: Vozový park dodávok, zaparkovaný päť minút pred príchodom očakávanej celebrity medzi divákmi a nádvorím. Ako pred skladiskom. Väčší kus arogancie si nemožno predstaviť. 

 

 

Pre tých veriacich, ktorí to riskli a prišli, a mali to šťastie, že si vybrali stranu námestia kde nezaparkovali dodávky, zostalo aj tak len zamávanie z okna okoloidúcej limuzíny. Ako si všetci pamätáme, to hlava "totalitného komunistického režimu" Gorbačov si dovolil viac voľnosti a kontakt s bežnými ľuďmi. Tento režim je evidentne v aspekte otvoreného reálneho pohrdania ľuďmi už horší, ako ten boľševický. A Jorge Mario Bergoglio je jeho verný sluha.

 

Pravá ruka z okienka, to je tak všetko pre bežných ľudí z ulice. 


Príjazd ku kostolu sv Martina.

Potom som ho videl už len v tv, keď sa hlava katolíckej cirkvi zúčastnila židovských motlitieb. Preboha, prečo? Sú naozaj katolíci len nižší židia?


 

 

 

 

 

 
Roland Edvardsen

Príde mi trochu úsmevné, ako sa teraz na Postoji snažia tvrdiť, že Bergolio vlastne nie je žiaden slniečkár, ale poctivý katolík a "konzervatívec" - len mu tí druhí proste nerozumejú. No neviem. Čo je také ťažké rozumieť na tom, že v Maďarsku pobudol necelý deň a s Orbánom sa nijako zvlášť nechcel stretnúť, zatiaľ čo Čaputovej Slovensko má u neho prioritu. Prečo mu tak vadí Trump a Orbán a preferuje politikov ako Čaputová?

Norman

tancujú a spievajú tam cigáni, do toho nejaká moderátorka hovorí, že sa celý svet dozvedel vďaka tejto ceste pápeža o akomsi aspekte holkaustu ...

Tak mi z toho vychádza, že vďaka tejto ceste sa "celý svet" dozvie dve veci: to, že Slovensko je krajina dezolátov cigáňov a za druhé krajina, ktorá vyvraždila "vyše stotisíc" židov (áno, takéto číslo som niekde v posledných dňoch počul).

Našťastie "celý svet" na jeho cestu kašle.

Roland Edvardsen

Čítal som nejaké prieskumy a trendy z USA a Európy. A to čo sa deje je výrazný odliv belošskej robotníckej triedy od kresťanstva v týchto krajinách za posledné roky. Tam došlo ešte k väčšiemu odlivu ako u bohatých a vzdelaných belochov. Ale nezdá sa, že by cirkev mala dnes extra záujem ísť evanjelizovať túto vrstvu. Nie, je to non-stop o hnedoidoch, to je ich cieľ a budúcnosť. Stačí si len prejsť nejaké katolícke weby a takmer vždy tam človek natrafí na nejaké obrázky hnedoidov, nejakých vychudnutých či vyškerených černoškov a pod. Proste priorita sú pre RKC jednoznačne hnedoidi. Takže Luník naozaj nemôže prekvapovať. Niektorí mali námietky, že prečo ideme ukazovať pápežovi zrovna tento národný humus (hoci pochopiteľne urobili z toho Potemkinovu dedinu). Ale ono je to naopak, toto je dnes to pravé orechové pre Bergolia a spol. Len či aj cigáni prejavia taký záujem o kresťanské posolstvo ako Bergolio o cigáňov. Lebo vraj ani ich účasť nie je taká ako si niekto predstavoval. Tí tiež pomerne dosť serú na nejakého pápeža.

Ema

a pozajtra si už nikto ani nespomenie.

Márnosť nad márnosť.

sandro

Doteraz som nevidel ani jeden zaber z tohto cirkusu. Ale co som sa docital, tak ten stary debil prisiel vlastne zo Slovakov urobit rasistov:) To je hlavny vystup z celej tejto akcie. A este ma zaujalo aj toto : Modlitba veriacich bude po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky a rómsky..
No.. Tak prekvapivo zaradilo aj Slovencinu!

Ema

To žlté vľavo. Šaštínsky ženšeň či čo?

Potom sa globalisti čudujú, že sa tu šíria konšpirácie o tom, ako nás prišlo temné vatikánske médium odinštalovať od našej panenky Márie šaštínskej i skákavej a vrhnúť do pažeráka Satanovi.

sandro

heh, no co by to asi tak bolo. Presne to co tam patri. Takto my, katolici, zvykneme vyobrazovat Lucifera.

nové