La Palma a rýchla katastrofa

Na ostrove La Palma ožila sopka (prvý raz po 30-tich rokoch) a už zopár dní dusí ostrov a zalieva ho pomaly lávou. To ale nie je to podstatné, čo visí vo vzduchu.

Už asi dvadsať rokov sa spomína nebezpečenstvo megatsunami. La Palma je geologicky mladý ostrov a nie je vylúčený zosuv určitej  časti ostrova (Cumbra Vieja) do mora s následnou fatálnou vlnou valiacou sa cez Atlantik až po americké pobrežie.

V týchto vulkanických záležitostiach je nemožné čokoľvek predpovedať. Pravdepodobnosť veľkej katastrofy je malá - ale to, že sopka chŕli oheň už niekoľko dní je nepríjemne zlé znamenie. Výbuchy megavulkánov už zrejme v minulosti ovplyvnili život ľudstva, vlna cunami na husto obývané východné americké pobrežie by znamenalo zmenu aj v medzinárodnej situácii.

Takmer iste sa nič nestane - ale aktivita sopky na La Palme by mohla byť religióznym obyvateľstvom USA vnímaná ako božie varovanie. 

 

 
Ema

 

Novickij s Dubrovym cvakli z ISS pekný záber 

 

Momentálne sú ale pre Kanárske ostrovy väčšou pohromou než vulkán hnedoidní ilegáli, o ktorých obdivne píše akési teliatko v Denníku N priamo z Kanárskych ostrovov. Títo statoční a hrdinskí černoškovia na rozdiel od odpudivých lenivých belochov, ktorí chodia na Kanárske ostrovy hlivieť, prichádzajú "za vysnenou prácou v Európe". 

Norman

Ten pohľad z vesmíru je celkom ako zábery z pekla. Určite lepšie, ako Hieronymus Bosch, hech. Dokonalé dielo.

slaven1

Chinese mainland has sufficient means and strong capabilities to solve the Taiwan question once and for all.

https://www.globaltimes.cn/page/202110/1235577.shtml

Ak bolo doteraz "nedostatok" čipov, tak počkajme do decembra :) Nechcem by som byť teraz firma závisiaca od výroby v Čínskej demokratickej republike (Taiwan).