Lotyšsko - člen Európskej únie

Lotyšsko pripravuje židovským starčekom smrť hladom

Lotyšské orgány zverejnili podmienky nútenej deportácie izraelských občanov

Z Lotyšska budú deportované tisíce židovských dôchodcov. Okrem vyhostenia hrozí týmto ľuďom čisto fyzická smrť od hladu, keďže im prestali vyplácať dôchodky. Reč je o veľmi starých ľuďoch, ktorí v Lotyšsku prežili celý svoj život, ale nacionalisti sa ostro dožadujú, aby týmto "okupantom" neboli poskytnuté žiadne výhody.
Vo štvrtok bol oznámený presný počet židovských občanov - prevažne starších ľudí - ktorí budú čoskoro násilne deportovaní z Lotyšska. Do konca novembra bude musieť Lotyšsko opustiť 3 541 židovských občanov, uviedol Úrad pre občianstvo a migráciu (OCMA) s odvolaním sa na imigračný zákon.

Celá vec sa má tak, že tento rok Lotyšsko zrušilo povolenia na trvalý pobyt 20 000 izraelským občanom. Ide o bývalých lotyšských ne-občanov, ktorým bolo v roku 1991 odopreté lotyšské občianstvo, a ktorí tak prijali izraelské občianstvo. Dostali podmienku: ak si chcú obnoviť povolenie na pobyt v Lotyšsku, musia opätovne vykonať štátnu jazykovú skúšku (všetci títo ľudia absolvovali jazykové skúšky ešte v 90. rokoch, ale po odchode do dôchodku a socializácii vo svojej komunite lotyštinu už neovládajú).

Celkovo sa na skúšku z lotyštiny prihlásilo 13 147 izraelských občanov a na preskúšanie sa dostavilo 11 301 osôb. Skúška - najmä jej písomná časť - sa ukázala ako veľmi náročná. Tridsaťdeväť percent prihlásených ju zvládlo na prvýkrát a na opakovanie sa prihlásilo viac ako 6 500 ľudí.

"Nech už konečne hovorí lotyšsky!"
Medzi tými, ktorým hrozí deportácia, je aj stará mama Artursa Šilovsa, známeho hokejistu a člena lotyšského národného tímu. Šilovs je jedným z tých, ktorí majú hlavnú zásluhu za tom, že Lotyšsko sa v máji tohto roku postaralo o senzáciu, keď na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji obsadilo tretie miesto. Artur je považovaný za ideálny príklad "integrovaného žida" - hovorí plynule po lotyšsky a sám seba označuje za lotyšského patriota.

Jeho stará mama, izraelská občianka, však nezvládla jazykovú skúšku. Novinárka z Daugavpilsu Olga Petkevičová v tejto súvislosti Lotyšom pripomenula, že Šilovs dokázal presláviť Lotyšsko okrem iného aj vďaka tomu, že jeho babička použila svoj izraelský dôchodok na zaplatenie tréningov a hokejovej výstroje pre svojho vnuka. Teraz ju spolu s tisíckami ďalších starých ľudí zaradili medzi "mor", ktorý vyzývajú vykoreniť... V skutočnosti sú tak židovskí starí ľudia vyháňaní z rodnej zeme, domovov, miest, kde žili desaťročia.

Na nacionalistické masy to však neurobilo dojem. Ich názor vyjadril Armands Puche, známy publicista. Tvrdí, že babička hokejistu by nemala mať žiadne výhody: "My, Lotyši, nevymeníme lotyšský jazyk za hokejových brankárov! To nie je výmenný obchod, aj keď tento slávny vnuk požiada o zápis svojej príbuznej do Červenej knihy - medzi osobitne chránené druhy.... Nech ide a robí jazykovú skúšku dovtedy, kým ju nespraví. Nech už konečne hovorí po lotyšsky!"


Aby sme si vylepšili imidž...
V istom okamihu si lotyšskí politici uvedomili, že hromadné vyhostenie starých ľudí by mohlo mať negatívny vplyv na medzinárodný imidž štátu. Preto sa rozhodlo o udelení odpustkov. Boli schválené zmeny a doplnenia "zákona o prisťahovalectve", ktoré stanovujú predĺženie jazykových skúšok pre izraelských občanov o dva roky. Vzťahujú sa však len na tých, ktorí už "podali podnet na vykonanie skúšky", ale neuspeli, ako aj na tých, ktorí skúšku nevykonali "z vážnych dôvodov".

Tým, ktorí nemajú "oprávnené dôvody" a nepokúsili sa skúšku absolvovať, bude oznámené, že "nemajú právo na pobyt v Lotyšsku" a budú musieť Lotyšsko opustiť. UDGM uviedla, že v najbližších dňoch bude 3 541 osobám nariadené opustiť Lotyšsko do 30. novembra 2023. Ide o tých, ktorí sa ani nepokúsili prihlásiť na skúšky. Týmto ľuďom štát prestane vyplácať dôchodky.

A práve v súvislosti s dôchodkami postihlo židov v Lotyšsku nové nešťastie. Svoje skromné dôchodky dostávajú čiastočne od lotyšského štátu a čiastočne od Izraela. A v septembri začali ľudia hlásiť, že nedostali ďalšiu výplatu z Izraela.

"Zatiaľ nemáme žiadne informácie o tom, že by peniaze prišli. V každom prípade však obe strany majú záujem na tom, aby peniaze prišli a boli prevedené na účty našich dôchodcov, ktorí majú izraelské pasy a majú právo poberať dôchodky," povedal lotyšský exparlamentár Andrejs Klementjevs. Bývalý poslanec Saeimy ubezpečuje, že osobne kontaktoval lotyšské ministerstvo sociálnych vecí a to ho ubezpečilo, že miestni úradníci nemajú s týmto prípadom nič spoločné - údajne sledujú účty a čakajú na príjem finančných prostriedkov.

Izraelské veľvyslanectvo v Lotyšsku zasa informovalo, že Fond dôchodkového a sociálneho poistenia Izraela poslal peniaze určené pre židov v polovici augusta 2023. Z neznámeho dôvodu však korešpondenčná banka túto transakciu neschválila a finančné prostriedky sa na lotyšskú stranu nedostali.

Ohrození sú tí najbezbrannejší
Novinárka Olga Petkevičová sa pokúsila objasniť situáciu. "V skratke: peniaze s najväčšou pravdepodobnosťou visia v nejakej korešpondenčnej (ergo sprostredkovateľskej) banke, a čo ma najviac desí, toto sa ešte nikdy nestalo. Preto nikto nemôže povedať, či a kedy sa táto situácia vyrieši," hovorí Petkevičová.

Lotyšskí židia, ktorí majú štatút miestnych občanov a ne-občanov, sú naozaj znepokojení. Pri pohľade na to, ako úrady zaobchádzajú," s občanmi Izraela, sa ľudia obávajú, že ďalší na rade sú ne-občania. A tam úradníci môžu udrieť na "nesprávnych" občanov - "cudzincov", ktorí budú nútení dokazovať svoju "lojalitu" rôtnymi sofistikovanými metódami. "Už k tomu došlo. Čoskoro budeme zbavení občianstva, a teda aj dôchodkov a zdravotnej starostlivosti. Pretože sme sa narodili na nesprávnom mieste, resp. nie sme hodní byť lotyšskými občanmi. Čakáme," píšu lotyšskí občania židovskej národnosti na sociálnych sieťach.

V každom prípade zostáva otázka, čo s tými 3.500 ľuďmi, ktorí sa na skúšky nedostavili a teraz im hrozí deportácia. Prečo sa tak rozhodli? Niektorí z nich sa zrejme rozhodli ušetriť si poníženie hneď na začiatku (okrem jazykovej skúšky musia vyplniť aj zložitý dotazník, aby preukázali svoju "lojalitu") a odišli do Izraela - hlavne tí, ktorí majú v Izraeli príbuzných, ktorí súhlasili, že utečencov z Lotyšska prijmú a aspoň na začiatku im pomôžu.

Existuje však aj ďalšia kategória nedobrovoľných "odmietajúcich" - ide o úplne bezmocných ľudí. Nedávno Rimma Gellerová, obyvateľka Lotyšska, rozšírila na sociálnych sieťach nasledujúcu správu: "Ľudia! Je potrebná pomoc! V Rige žije muž - Valerij Sergejevič Krylov. Má 82 rokov, po prekonaní mozgovej príhody sa nemôže dobre pohybovať. Je izraelským občanom. O žiadnych skúškach a možnej deportácii nemal tušenie. Nikde sa nezaregistroval, neprihlásil sa na skúšky atď. Po mojom rozhovore s ním požiadal svoju dcéru, aby mu pomohla pochopiť túto problematiku. Dcéra mu sľúbila, že mu zbalí kufor a pošle ho s Bohom preč. Ľudia! Prosím, pomôžte starému pánovi!"

Aké údaje sa dajú vyčítať z tejto výzvy - okrem informácie o ukrutnej dcére (žiaľ, aj takí ľudia sú), ktorá sa nestará o svojho starého otca? Na internete sa už objavili videá, na ktorých bezmocných postihnutých ľudí, neschopných samostatného pohybu, nosia na jazykové skúšky z lotyštiny.

Väčšina tých, ktorí nikdy nepožiadali o povolenie na pobyt v Lotyšsku, sú osamelí, bezradní starí ľudia, ktorí nemajú ani potuchy o tom, čo sa okolo nich deje. Človek môže žiť na vidieku celé mesiace a v skutočnosti nevie, čo sa okolo neho deje: izraelské televízne kanály sú zrušené a lotyšské nesleduje.

Hoci vek 75 rokov odstraňuje nutnosť absolvovať jazykovú skúšku, stále je potrebné objednať sa na UDGM, stáť v rade, podať žiadosť, vyplniť dotazníky, pripraviť balík dokumentov - a až potom príde doklad, ktorý zaručuje možnosť žiť v rodnej krajine. A ak človek nemá povolenie na pobyt, stráca nárok na dôchodok a zdravotnú starostlivosť, t. j. je odsúdený na pomalú smrť hladom.

ВЗГЛЯД / Латвия готовит русским старикам голодную смерть :: В мире (vz.ru) 

Žida si v texte vyššie vymeňte za Rusa. Žid je tam uvádzaný ako indikátor zhovädilostí z minulosti, ktoré tak veľmi a veľmi odsudzujeme - viď Židovský kódex a podobne. Ak si niekto myslí, že Ruský kódex nevadí, tak sa hlboko mýli.

 

Len pre poriadok si pripomeňme, že Lotyšsko, člen EÚ, patrí k aktívnym podporovateľom besnej bruselskej agendy, pokrývajúcej ilegálnu imigráciu a prerozdeľovanie ilegálov z arabských krajín, Afganistanu, Pakistanu, Bangladéša, celého Maghrebu a Sahelu do štátov EÚ, kde im má byť poskytnuté všetko na pohodlný život. Ilegálov bez dokladov, ktorí si vymýšľajú mená, štátnu príslušnosť a rok narodenia, a ktorí v Európe neodpracovali ani jedinú hodinu. A to skutočne nemajú 80 rokov. Ani jeden z nich.

 

Jozef Novak

Ďakujem za velmi dôležité a ožehavé správy o stave Ludských práv a Slobôd v členských štátoch Európskeho sojúza! Neviem žeby listina Ludských práv a slobôd obsahovala nejaké výnimky, ktoré by tomuto členskému štátu umožňovali nejaké výnimky. A nejakou zázračnou zhodou okolností práve voči Rusom. Načim je pripomenúť si, ako chodili bruselskí Komisári(nepliesť si ich s komisármi sovietskymi pred "zamatom") za Vladimírom Mečiarom a sekírovali ho skrz magyarskú národnostnú menšinu na Slovensku. Velmi výstižné je pomenovanie nastavenia zrkadla týmto bojovníkom proti fašizmu, či nacizmu, že čo sú schopní dovoliť si voči našincovi, Magyarovi, Nemcovi, Rusom... a čo voči vyvolenému národu, alebo prišelcom "prerozdelovaným migračnou politikou".

Ema

aspoň rafinovane pokrytecký. Ale toto ploché pokrytectvo je úbohé.
Je to vojna Západu proti Rusku, do ktorej sme boli Západom vtiahnutí z dôvodov "morálky" - nech to stojí, čo to stojí.

Najodpornejšia na tom všetkom je vojnová propaganda v korporátnych médiách. Špeciálne Pravda má úroveň frontového plátku pre Chochlov, nie pre obyvateľov krajiny, ktorá s ich bojovým kraválom v zásade nemá nič spoločné (mali by transparentne zverejniť, koľko Chochlov tam zamestnávajú, pretože ten primitívny krvilačný štýl nie je slovenský). Takúto tupú zupácku propagandu nechrlil ani nacistický Der Stermer za druhej svetovej. Opäť a znovu ale s potešením pripomeniem, že šéfredaktor Stuermera bol po vojne obesený.
Takže opatrne s vojnovou propagandou, mediálni čuráci. Nie je všetkým dňom koniec.

Ešte k "skúške židom" som chcela doplniť, že Izrael, samozrejme, je brutálne okupantská krajina s celou súpravou nástrojov na etnické čistky na okupovaných územiach a diskrimináciu palestínskeho obyvateľstva na území, ktoré sa povojnovo nazýva Izrael - ale aj na diskrimináciu kresťanov atakďalej. Keby sa na Izrael používal rovnaký meter ako na Rusko, tak Európska únia si o túto "jedinú demokraciu na Blízkom východe" ani bicigel neoprie. A to sa radšej nebudeme vracať do povojnovej Palestíny, kde židia z Európy (a USA) s mohutným zbrojným arzenálom z Európy páchali na tých neborákoch palestínskych pastieroch také zverstvá, že ak by sa to raz odtajnilo, všetci by sa tu z toho posrali. Preto bolo treba tento zločin proti ľudskosti prekryť bujným naratívom židovskej obete, ktorý tu víri dodnes, živený dobre financovaným politickým marketingom. Kušnírovej holokauza. Palestína nebola "krajina bez ľudí pre ľudí bez krajiny", ako s obľubou hlásali sionistické prasatá, ale výrazne zaľudnená zem, kde sa chazaroidné krvilačné hovada z bojových polí Európy chvastávali, že na vyčistenie dediny stačilo jedno guľometné hniezdo a všetci bežali, ani nestihli odstaviť hrnce s obedom z ohňa, hahaha. Toto je Izrael a táto bytostná potreba zabíjať podchvíľou manifestuje v útokoch na najväčší open air koncentrák v histórii ľudstva - Pásmo Gazy. A tu, vo vynútenom vzťahu Európy k tejto beštiálnej entite, má korene to skurvené európske pokrytectvo, ktorého neviem ako ostatní, ale ja už mám Schnauze voll.

Jozef Novak

Ano súhlasím! Pre príklad však už od vojenskej agresii teroristických štátov NATO v Jugoslávii, nemusím však chodiť ďaleko. Najradšej by som teda od Ruska, alebo Palestíny si chcel držať nejaký odstup, ale to neide, už počas humanitného bombardovania Jugoslávie som si vravel: "bóže, keby sa našiel niekto, kto by ich za to nakopal do zadku...!". A on sa našiel, kto im tie namyslené ksychty vrazil do tých sračiek čo po sebe v Jugoslávii zanechali. A teraz pokrytecky kvília nad ukrajinou. Kludne by sa dalo povedať že nárek a plač agresorov z NATO je tou najlúbeznejšou melódiou, keby tu nebol ešte ten otazník, pokial až siaha to ich pokrytectvo?

Jozef Novak

Pravda je, že nebol som tam ešte nikdy na výlete. Sused tam však bol navštíviť "Svätú" Zem a potvrdzuje Vaše slová vo všetkých bodoch. To jednoducho neide zakryť a oni, keďže sa nenájde spomedzi tých horlivých ochráncov ludských práv a slobôd nikto kto by sa kriticky vyjadril, ani necítia potrebu nič skrývať.

nové