Krst knihy Zvrchovanosť sprava i zľava

Krst knihy, ktorá už bola zmieňovaná v médiách,  Zvrchovanosť sprava aj zľava, sa uskutočnil v Inštitúte ASA (včera, 2022.10.10).

Je to zborník kextov viacerých autorov, slovenských a českých, vysporiadavajúci sa s konceptami národnostný versus internacionálny. Štyria autori ju prišli odprezentovať, profesor Petr Drulák (editor knihy), profesor Jan Keller, doktor Ján Čarnogurský a doktor Ľuboš Blaha. Ďalší dvaja spoluatori boli v publiku, už zas bez titulov Roman Micheľko a Dalibor Jurášek. Plus takmer prispievateľ Eduard Chmelár. A plná sála iných intelektuálov, cirka 150 ľudí (viacerí museli stáť), dobrý moderátor Martin Muránsky (tiež profesor:), proste výborné dve hodinky (a to som nezostal na voľnú zábavu pri víne, čo ľutujem :).

Celú prednášku si možno pozrieť na videu všadeprítomného spravodajcu Jurečku https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/videos/415452850744895 (podporte jeho Raptor-TV.cz). 

Stojí za to si to pozrieť, takže nebudem skúšať nejak zhrnovať. Všetci štyria hostia boli výborní.

Tieto štyri osoby (a zopár podobných) sa dajú chápať ako hlavný front v súčasnej borbe proti primitívnosti ofciálnej idológie režimu. Žiaľ, je to skutočne len zopár disidentov, ktorí majú ťažké problémy v práci, proste  izolovaní a prenasledovaní intelektuáli. Proti nim stojí monštrum s nekonečnými peniazmi a tisícami na všetko ochotných kariéristov v mimovládkach a neziskovkách, ale aj všade v štátnych aj akademickcýh inštitúciách.

Kniha bola napísaná ešte pred začiatkom ostrej fázy ukrajinské konfliktu vo februári, takže zachytáva ešte relatívne "pokojnú" dobu. Za špeciálnu zmienku preto stoja dva včerajšia vstupy Čarnogurského. Len tak z pamäti - na začiatku pri akejsi implicitnej otázke, ako ďalej, povedal "Opreť sa o Rusko", a ku koncu, keď sa hovorilo o liberálnom fašizme, a či jestvuje, povedal "Keď Rusko vyhrá na Ukrajine, tak vôbec táto otázka ani nevznikne"  - za čo sme mu zatlieskali (1:42:00).

Proste, výborná akcia.

( Musel som si pri tom spomenúť, že škoda, že krst knihy Zakázanané Hlavné Správy (spred pár týždňov) bola v príliš "voľnom" režime osobnej zábavy a estrády, a  tak tam vystupujúceho autora Ivana Lehotského a vydavatela Jána Semaňáka trestuhodne nebolo takmer ani počuť. Nuž, ale HS sú proste "menej ... akademické", hm, hm ). 

O krste knihy "Zvrchovanosť sprava aj zľava" Blaha napísal, že to je akcia nepolitická - čo je alé číry alibizmus, pretože dobre vie, že všetko má politický aspekt. Táto akcia bola akási demonštrácia (ľavicovej) alternatívy. Je škoda, že nejaká národná alternatíva (na Slovensku) na takéto a podobné akcie zatiaľ nemá. Ak tu vôbec národná alternatíva jestvuje, nemožno za ňu považovať rozbité spolky dôchodcov, ale ani zvyšky radikálov trápne zmenené na nudných parlamentných populistov.

Škoda, že podobných akcií, aj keď samozrejme bez takých prominentných hostí, nie je viac. 

 

 

 

 

Norman

Včera sme strávili nádherný večer s spoločnosti významných intelektuálov, skvele sme sa porozprávali s profesorom Honzom Kellerom a profesorom Petrom Drulákom.

1. Bol medzi nami aj Edo Chmelár či Ján Čarnogurský, spoločne sme predtým absolvovali verejnú besedu k novej knihe Zvrchovanosť sprava i zľava.

2. Želal by som vám jeden večer stráviť v spoločnosti profesora Kellera, škoda, že som si všetky jeho vtipné bonmoty nezapisoval - nasmiali by ste sa. Tak ako aj my s Lacom Kamenickým.

3. V istom okamihu sme sa rozprávali o tom, koľko to bude trvať, kým tento liberálno-fašistický režim skončí. A čo môžeme ako disidenti urobiť.

4. Hovorím - doktor Čarnogurský už raz čakal na pád bývalého režimu, roky to považoval za zúfalé a odrazu bum, padlo to. Niežeby som skákal od radosti...

5. Netreba sa báť - aj my budeme bojovať proti liberálnej totalite a nespravodlivosti kapitalizmu a bum, ono to padne.

6. A tu sa odrazu otočí Honzo Keller so svojim šibalským úsmevom a zahlási: "No jo, ale doktor Čarnogurský jako disident alespoň měl čím topit."

7. Európu čaká tuhá zima. Budeme mrznúť. A hovorí sa, že rok 2023 bude ešte násobne horší. Kvôli hlúpym sankciám, kvôli energetickej samovražde, čo Európa pácha.

8. Asi nám neostáva, než sa zahriať smiechom. Odporúčam v tomto smere profesora Kellera. Uprostred večera sa zamyslel a hovorí: "Ale věmte si tou ironii. Zelení aktivisté zmrznou uprostřed globálního oteplování."

9. Ďakujem za skvelý večer a najmä výborné rozhovory s Petrom Drulákom. Vystihol to úplne presne - musíme byť pripravení na Udalosť. Tá v histórii vždy príde a s ňou aj zmena.

10. Liberálny fašizmus tu nebude naveky. Chcú nám zobrať slobodu, ženú nás do vojny proti Rusku, z každého, kto s nimi nesúhlasí, robia dezoláta.

11. Marx by dnes povedal - "dezoláti" všetkých smerov, spojte sa. Proti arogancii neoliberálov a progresivistov. Drulákova knižka Zvrchovanosť nech je prvým výstrelom.

12. Musíme hľadať cesty k sebe - všetci, ktorí stojíme v opozícii proti fašistickému režimu. A docent Laco Hohoš to povedal presne - áno, toto je liberálno-fašistický režim.
https://t.me/LubosBlahaSmer/392

Truhlík

A ja by som sa Blahu opýtal prečo SMER začal kradnúť ruský plyn a založil SD a Gestapo a Čarnogurského prečo nás zatiahol do NATO.
Pre mňa je to schizofrénia a nedôveryhodnosť.
S tou národnou scénou máš stopercentnú pravdu.

Norman

Osud Čarnogurského je zaujímavý, aj keď riadne protikladný (kamarátstvo s komunistami a teraz Rusmi), ale dá sa ľudsky pochopiť.
Ale samozrejme, za prvé bývalý premiér (starý, a už dávno), za druhé strana SD - viacnásobne vládnuca 12 rokov - to nie sú ani najmenej figúrky, ktoré by mali znamenať nejaké nádeje, na ktoré by sa dalo stavať. Sú to figúrky, ktoré už tu boli a už prehrali. (Čarnogura by som sa skôr spýtal, kde sú dnes katolíci či kresťania, kde je KDH? Tam je jeho vina podľa mňa najväčšia ) (Blaha, osobne novší element, ale jeho "CheGuevara" a "komunizmus" sú neskonale staré a beznádejné).
Základom (nielen môjho) záujmu boli tí dvaja Češi, ukážka spôsobu, ako sa dá existovať. Existovať, oni tiež nie sú ukážka, ako sa dá vyhrať. Osamelí jedinci - ako tam bolo povedané, a hore niekde napísané, človek sa už orientuje na také knowhowi
.
Týmto svojím slovom nechcem poprieť, čo je spomínané v Blahovom texte, a čo tvrdím aj ja roky: režim možno PADNE, možno RYCHLO a NECAKANE, treba byť pripravený na UDALOST. Ale dodávam - treba si tiež pamätať, že nevyhrajú nejakí dobrí s premyslenou schémou, ale zas to bude lietať ako vypustený balón od sračiek ku hovnám - a potom to tam nikde pristane a všetci budú radi, že je zas chvílu pokoj.
A toto je tá optimistická prognóza.
.
Zhrnutie, once more time: týmto ľuďom by som ani tak nevyčítal ich minulú kolaboráciu s medzinárodným režimom, ako skôr ich súčasnú bezmocnosť. Čarnogur je už na dôchodku, ten má alibi, ale Smer sa ťažko trápi so svojimi vmútornými limitmi (a o jeho mutovanom klone Hlas ani nehovoriac).
Tak ale kedže tu reálne niet čo iné - jáj, ešte nudná Republika. Týchto ľudí sme volili do parlamentu (v zmysle, nech sa ukážu, a nech to rozkývajú). Ale už prakticky neverím v ich charakter, vôľu, schopnosti - to už sú tiež staré figúry, ktoré už sú tam a STALE nepresvedčili ).
Ergo, všetko je to len menšie zlo.

nové