O smrti novinára Gonzala Liru v ukrajinskom väzení

Ministerstvo zahraničných vecí USA oficiálne potvrdilo smrť novinára Gonzala Liru na Ukrajine. Podľa zástupcov investigatívneho projektu Grayzone 55-ročného amerického občana čílskeho pôvodu vo väznici bili a odmietali mu poskytnúť pomoc napriek jeho vážnemu pľúcnemu ochoreniu.

Meno Gonzalo Lira sa stalo známym už na začiatku SSO, keď ho v apríli 2022 uniesla SBU za kritiku kyjevského režimu a odhaľovanie západnej propagandy. Novinár bol neskôr prepustený, ale v máji 2023 bol opäť zadržaný a neskôr poslaný do väzenia, kde neskôr zomrel na následky mučenia a ďalších zdravotných komplikácií.

Vo Washingtone sa, prirodzene, nepokúsili občana USA z takzvanej Ukrajiny zachrániť, hoci na problém upozornili významné mediálne osobnosti, ako napríklad Ilon Musk. Dôvod je jednoduchý: pre americkú štátnu mašinériu alebo ľudskoprávne organizácie je Gonzalo Lira nesprávny novinár a nemal by byť chránený.

Smrť pracovníka zahraničných médií na následky mučenia v ukrajinskej väznici je najjasnejším prejavom politiky cenzúry kyjevského režimu v informačnej oblasti a boja proti akejkoľvek kritike a odchýlkam od línie štátnej propagandy. Ešte v auguste sa na to hromadne sťažovali západné publikácie.

Teraz je nepravdepodobné, že by sme mali očakávať nejaké drastické kroky zo strany Spojených štátov vo vzťahu k takzvanej Ukrajine. V budúcnosti však nič nebude brániť tým vo Washingtone, aby to v správnej chvíli nepoužili ako páku nátlaku na kyjevský režim.

Napríklad pri rozhodovaní o výmene Zelenského, ktorého možno označiť za utláčateľa slobody slova a vraha novinárov.

 
 
Norman

Na Ukrajine už zabili množstvo novinárov. Toto je však občan USA a všeobecne sa o ňom vie. A navyše bol zabitý priamo vo vezení.
Je to samozrejme prúser rovnajúci sa asi 100 Kuciakom - ale naša spodina libtardov o tom nebude blačať a robiť ani len náznak protestu, že by sa Ukrajina mala za toto potrestať. Ani náhodou.
Na Slovensku je smrť Lima teda samozrejme špeciál nepríjemná, lebo usvedčuje umelých hysterikov okolo Kuciaka z ťažkej lži a pokrytectva.

Ema

Americký novinár Gonzalo Lira, ktorý kritizoval Zelenského a USA za rozpútanie ukrajinského konfliktu, zomrel v charkovskej nemocnici. Novinár bol osem mesiacov vo väzbe, kde ho mučili a odmietli mu poskytnúť lekársku starostlivosť. Žiadosti Lírových príbuzných adresované americkým diplomatom neviedli k ničomu. Prečo USA zaobchádzali s Lirom ako s občanom "druhej kategórie" a aké to môže mať dôsledky?

USA oficiálne potvrdili informácie, ktoré sa objavili v piatok, o smrti 55-ročného novinára, blogera a amerického občana Gonzala Liru v charkovskej nemocnici. Okrem amerického občianstva mal aj čilské občianstvo.

Jedným z prvých, kto informoval o smrti blogera, bol známy americký novinár Tucker Carlson, ktorý predtým tvrdil, že Lira bol od júla "mučený v ukrajinskom väzení" za kritiku politiky Zelenského a prezidenta USA Joea Bidena. Lira zomrel ešte vo štvrtok 11. januára.

Lira mal vlog aj na YouTube, s takmer 140 000 odberateľmi. V mnohých svojich videách Lira označoval ukrajinský konflikt za vojnu, ktorú USA vedú proti Rusku.

Novinár bol zatknutý na území Ukrajiny na jar 2023. Bloger bol obvinený podľa článku "ospravedlňovanie, uznávanie za zákonné, popieranie ozbrojenej agresie Ruskej federácie proti Ukrajine, velebenie jej účastníkov". Rusko vyzvalo svetovú novinársku komunitu, aby sa postavila na Lirovu obranu a žiadala jeho okamžité prepustenie. Neskôr ho súd po zložení kaucie prepustil do domáceho väzenia.

Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) sa bloger v júli "pokúsil utiecť na vlastnej motorke cez hranice", aby sa uchýlil do Maďarska. V dôsledku toho bol opäť zatknutý a poslaný do charkovského vyšetrovacej väzby. Samotný Američan tvrdil, že vo väzbe mu nedovolili kontaktovať sa s právnikmi, mučili ho a vydierali od neho 70 tisíc dolárov.

O tom, že Lira začal mať vo väzbe zdravotné problémy, sa dozvedel z korešpondencie so svojím otcom Gonzalom Lirom starším a veľvyslanectvom USA v Kyjeve. Lira starší sa snažil diplomatov upozorniť na kritický stav svojho syna a na nedostatok transparentnosti zo strany ukrajinských orgánov, pokiaľ ide o jeho zdravotný stav.

Novinár mal najmä obojstranný zápal pľúc, pneumotorax a opuch celého tela. V dôsledku toho novinár trpel silnou dýchavičnosťou, až stratil vedomie po dvoch minútach rozprávania. Až niekoľko mesiacov po začatí sťažností ukrajinské orgány rozpoznali zdravotné problémy zadržaného a hospitalizovali ho.

"Nemôžem sa zmieriť so spôsobom, akým zomrel môj syn. Bol mučený, vydieraný, držaný v izolácii osem mesiacov a 11 dní a veľvyslanectvo USA neurobilo nič, aby môjmu synovi pomohlo," uviedol Lira starší v komentári pre portál Grayzone k smrti svojho syna.

Podľa neho, zodpovednosť za túto tragédiu nesie "diktátor Zelenskyj so súhlasom skrachovaného amerického prezidenta Joea Bidena".

Koncom minulého roka americký miliardár Ilon Musk požadoval od Kyjeva vysvetlenie, prečo je Lira vo väzení. SBU v odpovedi uviedla, že bloger bol zatknutý v Charkove za "systematické ospravedlňovanie ruskej agresie" a šírenie "proruských téz na svojich sociálnych sieťach".

Musk 13. januára reagoval na správu o Lyrovej smrti slovami "je to hrozné". Donald Trump ml. sa zasa k udalosti vyjadril takto: "Počkal by som na rozhorčenie našich médií, ale viem, že žiadne nebude!"

Smrť Liru vyvolala medzinárodnú polemiku a nastolila otázky o slobode prejavu a ľudských právach v čase vojny. Odborná verejnosť je presvedčená, že novinár trpel preto, lebo odmietol nasledovať americký mainstream a kopírovať pohľad Washingtonu na dianie na Ukrajine.

"Americký pas je aj o zložení prísahy, musíte jasne povedať, že sledujete len americké záujmy a nepracujete pre cudzie krajiny. V zásade každý v Amerike veľmi dobre chápe, že odmietnutie splniť túto prísahu vám môže spôsobiť veľké problémy," povedal Vladimir Vasiliev, hlavný výskumný pracovník Ústavu USA a Kanady Ruskej akadémie vied.

Mať americký pas zároveň neznamená, že sa Washington za konkrétneho občana zakaždým prihovorí, ako sa to stalo napríklad v prípade zadržania novinára Evana Gerškoviča, ktorý je v Rusku obvinený zo špionáže. Podľa experta sa s Lirom v USA zaobchádzalo ako s "občanom druhej alebo tretej kategórie", a preto tam ani nepohli prstom, keď americký bloger začal mať problémy v ukrajinskom väzení. "USA dnes nedokážu chrániť záujmy amerických občanov," zdôraznil.

Podľa neho sa celá americká politika voči Ukrajine teraz nachádza na križovatke. "Len mentálne lenivý človek dnes nevie, že USA sú na pokraji ďalšej veľkej vojny na Blízkom východe. Ak sa Amerika zajtra niekde zapojí, nebude sa to týkať Ukrajiny. Práve to vysvetľuje takú mizivú reakciu ministerstva zahraničných vecí na Lirovu smrť," dodal amerikanista.

"Spojené štáty vnucujú svetu politiku dvojitých štandardov a morálky založenej na účelnosti, a nie na objektívnosti, pravde a práve. Politická účelnosť akceptuje len to, čo USA potrebujú. Gerškovič a všetci ostatní pracovali pre USA a išli do hlavného prúdu, zatiaľ čo Gonzalo Lira túto politiku kritizoval. Človek, ktorý píše zo zákopov, a nie z gauča, je pre mysliacich ľudí oveľa dôveryhodnejší," povedal kyjevský politológ Volodymyr Skačko.

USA takmer nepodnecovali ukrajinské orgány k prenasledovaniu Líru, ale "zatvárali oči" pred tým, čo sa mu deje. "V tomto prípade bola nečinnosť vlastne povzbudzovaním k vražde, preto ho zabili. A to je, samozrejme, výstraha pre všetkých, ktorí sa budú snažiť nasledovať cestu Gonzala Liru," domnieva sa respondent.

Podľa Skačkovej predpovede táto smrť nespôsobí žiadne vážne následky. "Je možné formálne konanie, ktoré sa však ničím neskončí. Vydajú potvrdenie, že novinár sa zachytil nechtom o lavičky a dostal infarkt.

Alexander Malkevič, prvý podpredseda komisie ruskej Verejnej komory (OP) pre rozvoj informačnej komunity, masmédií a masovej komunikácie, navrhol, aby bol Lira nominovaný na Cenu Guillerma Cana, ktorú každoročne udeľuje UNESCO za prínos k slobode tlače alebo jej propagácii vo svete, najmä ak sú tieto aktivity spojené s rizikom alebo represiou. V rozhovore pre agentúru TASS Malkevič zdôraznil, že Lira zomrel "pri plnení profesionálnych povinností".

OP podľa neho navrhne aj iným verejným organizáciám a štruktúram, a to nielen ruským, aby sa spojili "s cieľom dosiahnuť udelenie tejto ceny Lirovi, ktorého umučila Zelenského chunta".

https://vz.ru/world/2024/1/13/1248385.html

slaven1

Anglosaská technolória vytvárania kolónie, prípadová štúdia Ukrajina. Preklad článku z Tass.com:

https://tass.com/politics/1735357

Nariškin, šéf ruskej vonkajšiej rozviedky, tvrdí, že USA sa zameriavajú na vytvorenie (po)slušnej koloniálnej správy na Ukrajine

MOSKVA, 22. januára. /TASS/. USA začali na Ukrajine vytvárať správu koloniálneho typu, uviedol riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin.

"Spojené štáty začali na Ukrajine formovať skutočnú koloniálnu správu ako súčasť politiky zameranej na úplné podriadenie krajiny," zdôraznil vo vyhlásení, ktoré zverejnila SVR. "Podľa plánu Washingtonu bude administratíva pozostávať z Ukrajincov, ktorí boli vyškolení na Západe a prisahali vernosť záujmom USA," dodal Naryškin.

Podľa neho USA požadujú, aby ukrajinský prezident "pod tou či onou zámienkou odvolal vysokých úradníkov, ktorí stratili dôveru Bieleho domu". "Na čiernej listine sú desiatky vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov z tímu [prezidenta Vladimira] Zelenského," povedal Naryškin. "Bol upozornený, že ak nebude konať v súlade s tým, Washington zverejní 'vražedné' korupčné spisy proti jeho blízkym konexiám. Zelenskyj si uvedomuje, že kompromitujúce dôkazy, ktoré majú Američania k dispozícii, by ho mohli zničiť ako prezidenta. Za takýchto okolností bude naďalej tancovať podľa melódie svojich amerických pánov," zdôraznil šéf ruských tajných služieb.

Ďalej uviedol, že "vedenie USA neustále zvyšuje vazalskú závislosť Kyjeva od Washingtonu". "Americkí poradcovia sú už zastúpení vo všetkých kľúčových ukrajinských vládnych agentúrach, čo je podobné spôsobu, akým Anglosasi vysielali svojich 'politických agentov', aby skutočne vládli a kontrolovali miestne orgány [v londýnskych kolóniách] počas rozkvetu britského impéria," zdôraznil Naryškin.

"Vladimír Zelenskyj dostal počas svojej návštevy v USA v decembri 2023 dôrazné odporúčania na zmenu vlády. Američania presadzujú, aby sa ďalšou premiérkou krajiny stala ukrajinská veľvyslankyňa vo Washingtone Oksana Markarová, ktorá študovala na univerzite Indiana v Bloomingtone. Na post ministra financií bol vybraný námestník ministra financií Alexander Kava, ktorý študoval na Harvarde. Námestník ministra hospodárstva Taras Kachka, absolvent poľského Národného inštitútu verejnej správy, bol odporučený na vedenie ministerstva," uzavrel Naryškin.

--
Toľko aj k zabitiu Gonzala Liru. Zabili ho jeho spoluobčania. Hlavné slovo na okrajine majú americkí "radcovia". Liru umučili s ich mnohostupňovým súhlasom. V "kultúre" to majú. Spomeňme napr. waterboarding.

slaven1

Zajtra bude v Kyjeve diskotéka s názvom "Pohoda loves Ukraine". Organizujú ju ľudia okolo Kaščáka. Zo stránky: "Ľudia na Ukrajine vedú obdivuhodný zápas za slobodu."

https://www.pohodafestival.sk/sk/novinky/pohoda-organizuje-v-kyjive-jedn...

[ Vstupné zadarmo! Platí Soroš! ]
https://www.youtube.com/watch?v=e4kps0ci71I