Trinásť - pánboh pri nás

Len toľko môžu konštatovať Spojené štáty americké pri vyhadzovaní svojich teoretických spisov o New American Century - ovládnutí celého sveta v 21. storočí - na smetisko dejín. Aj Big Ben im už odzvonil. Jedným z posledných nemohúcich gest americkej administratívy sa stalo pohrozenie sankciami, touto ešte nedávno obávanou zbraňou - komuže to? no priamo Británii za jej lokajské poklonkovanie pri nedávnej návšteve prezidenta Číny Xi Jinpinga.

Xi Jinping krátko po extrémne úspešnej misii v krajine, ktorá sa pred 150 rokmi pokúšala otráviť Čínu ópiom, vyhlásil - nie, nie Nové čínske storočie, tak tupí Čínania nie sú. Oznámil obsah trinástej päťročnice. Ambiciózny plán len na krátkych päť rokov, ktorého základom je však paradoxne dlhodobo udržateľný rozvoj. Tento výraz dôverne poznáme. Na Západe ho omieľali hlavne korporácie a v druhom slede aj vlády. Ako dopadol ich "udržateľný rozvoj", v rámci ktorého bolo všetko, čo nebolo zamerané na terorizovanie obyvateľstva vlastných štátov onálepkované ako "populizmus", vidíme na vlastné oči a zažívame na vlastnej koži. Čína vo svojej trinástej päťročnici urobila z "populizmu" - odstraňovania chudoby a  zlepšovania života Číňanov - centrálnu úlohu. Vláda ňou poverila človeka, ktorého meno vzbudzuje na západe des a hrôzu. Volá sa 刘鹤, Liu He. Keď sa stal v roku 2013 hlavným strojcom ekonomickej budúcnosti Číny, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Michael Spence poznamenal: Je to príklad čínskeho pragmatizmu. Po dvojročnej príprave dostal Liu He teraz, po odpískaní trinástej päťročnice, voľnú ruku, aby uskutočnil svoj precízne pripravený plán.

Mohli by sme obšírne písať o tom, čo pripravuje 中央财经领导小组 - zhōngyāng cáijīng lǐngdǎo xiǎozǔ, centrálna finančná skupina, ktorú vedie Liu He, ale zostaňme na našom teritóriu a zrekapitulujme si, čo nám sprostredkovali naše korporátne presstitútky o chystaných veľkých zmenách v Číne.

1. Koniec politiky 独生子女 - dúshēng zǐnǚ, politiky jedného dieťaťa. Deti budú dve. 养防老 - yǎng'ér fánglǎo. Číne sa už podarilo zastaviť divoko rastúcu populáciu, odvrátiť osud Indie. Nastal čas na kvalitu. A preto:

2. Čína zavádza ambiciózny pozitívny eugenický program. Každý obyvateľ bude mať podľa svojho správania (aj na webe, aj v cudzine na výlete) prideľované - nazvime to kredity, na základe ktorých bude (alebo nebude) mať prístup k benefitom. Ak niekoho zaujíma, čo bude pri udeľovaní kreditov stanovené ako ideál, budú to staré dobré autenticky čínske konfuciánske cnosti. V prvom rade harmonický mentálny rozvoj. Žiadne debilné dekadentné úchylky.

3. Žravosť má utrum. S pobavením západní presstitúti oznamovali, že v Číne budú mať štátni predstavitelia - vrátane členov manažmentov gigantických korporácií - zákaz žravého života na spôsob západných oligarchov. Žiadne psychopatické spotrebúvanie zdrojov určených pre celú spoločnosť. Ak bude treba, za porušenie nafasujú príslušné svine hoci aj trest smrti.

Vrátime sa ešte k pánovi Liu He. Tento absolvent Harvardu má ako špeciálnu misiu likvidáciu 僵尸公司 - jiāngshī gōngsī, čiže "zombie firiem" - ťažkých deformitov systému. Sú to firmy akumulujúce enormné bohatstvo, ktoré sa nedostáva k obyvateľstvu a nijako neprispieva k rozvoju spoločnosti.

Stručne povedané, Liu He počas svojho pobytu na Západe presne zanalyzoval, čo vedie Západ k jeho neodvratnému kolapsu. Čína sa vo svojej trinástej päťročnici bude sústreďovať na autonómnosť svojho finančného systému a spravodlivé delenie vygenerovaného bohatstva.

Nám zostáva veriť, že konfuciánsku harmóniu budú vyznávať globálne. Rozhodne je lepšia ako americké záujmy.

 
Truhlík

Skutočne je fascinujúci tento prerod zo satanistického marxizmu na niečo čo ani neviem nazvať.
V Rusku sa niečo podobné podarilo zvrátiť v 1905 a 1917 Západu cez svojich slobodomurárskych a židoboľševických agentov. Teraz zas budú čakať kým umre Putin.
V Číne bol ten pokus na Tienanmen. Ale momentálne to nevyzerá, žeby to nejakí disidenti, oligarchovia či nositelia Nobelových cien za mier zničili.

Ema

džujišmi (ako nazývajú istú paraziticko-rozkladnú sektu na ruskojazyčných diskusných fórach).
Už toto samotné je polovica úspechu.

slaven1

...alebo na aké hry má tento panák slúžiť. PR aké okolo neho vytvárajú mi pripomína to, ktoré mal okolo seba svojho času Havel (akože krutý umelec), alebo Mikloš, po tom ako sa spolupodielal na krádeži kľúčových slovenských podnikov a aplikovaní Washinktonského konzensu na Slovensko (akože krutý "ekonóm").
Ai Weiwei a Julian Assange
Minulý týždeň sa náhodou dostanem na nejaký blog o arhitektúre. Skrolujem, vidím obrázky domčekov, tovární, niečo čudné v pšeničnom poli, článok o Číňanovi s vypúlenými očami, ďalší domček, cena Dušana Jur...
Čo? Tento Číňanec? Otvorím, čítam a... smejem sa nad tým, akí sú títo vzdelaní ľudia (architekti derú univerzitné vysoko-školské lavice 6 rokov) nechápaví jebnutí, na aké hlúposti sa lovia. Zopár téz z hlodu:
Ai Wei Wei otvoril v londýnskej Royal Academy of Arts svoju doteraz najväčšiu výstavu na Britských ostrovoch.
Londýnske City, ako inak...
Záujem o výstavu je mimoriadny. Každý deň sa čaká v radoch...
To mi pripomína rady na vstup do hrobky Uľjanova na Červenom námestí :-D
Ai Wei Wei je asi najrenomovanejším čínskym umelcom.
Áno, je to zaručene tak - jeho renomovanosť odmerali renomérom. Dosahuje rekordných 121 kR (kilo Renoménov ;-)
...najznámejšou osobnosťou z kultúrneho sveta za hranicami krajiny.
Aby nie, keď mu mediálny kolos 4. internacionály, táto mohutná mašinéria, venuje toľko svojich zdrojov (a zadarmo samozrejme, nezištne, len tak, z dobréééého srdiečka ;-)
V roku 2011 bol za svoje kritické vystúpenia zadržaný a nikoľko mesiacov väznený, potom prepustený do domáceho väzenia. Neskôr dostal znovu pas a tak teraz môže aj sám prezentovať svoje diela po svete.
Čistý "havel moument"... Aby bolo jasné kam smerujem tým "121 kR". Hodnota umeleckých "úkonov" sa nedá odmerať, je to také mlátenie prázdnej slamy:
Často sú [diela] tématicky smerované ku koncepčnému a iskrivému dialógu medzi súčasným, moderným svetom a tradičným čínskym spôsobom myslenia a výroby. Napríklad pri "Semiačkach slnečníc" (Sunflower Seeds, 2010) v Tate Modern rozsypal 100 miliónov porcelánových slnečnicových "semiačok".
Toto je pre mňa neužitočný porcelánový bordel na podlahe a zbytočné spotrebovanie zdrojov (ľudská práca + materiál + energia spotrebovaná pri preprave do Británie a späť + ...).
Všetky boli ručne vyrobené a pomaľované za pomoci 1 600 čínskych remeselníkov.
Som ešte umelec, keď mi "obrazy" maľuje niekto iný?
Nakrájané bambusy - kúsok za 96 kR
"Krutá" "umelcova" "tvorba" spomínaná v článku:- (niekto) nalepil do vrstiev na seba niekoľko sto bambusov a odrezal z nich stred (och, presne toto si chcem dať vedľa krbu v mojom hangári)- (niekto) doniesol do Británie čínske vyschnuté stromy- (niekto) doniesol do Británie stovky porcelánových krabov- (niekto) doniesol do Británie "dúhové" porcelánové vázy
Charta 2008
Zopár Číňanov v 2008 samo od seba a z vlastnej hlavy založilo "Chartu 08", ktorú... a teraz pozóóór... podpísal aj háááádajte kto... Správne! Hehehe, idú ako cez kopirák...
V 2011 bol Aj Weiwei (1957) v Číne zatknutý. Nasledovalo celo-západno-svetové bla bla ľudské práva (Dobrovodský), bla bla sloboda prejavu (Snowden), bla bla demokracia (Lýbia)... Našinec si môže pamätať oblepený Most SNP s menom "turboumelca". Čo bolo ale zvláštne, Číňanci ho pustili, a teda sa súhlasili hrať.
Treba dodať, že Liou Siao-po (1955), ďalší "prominentný" podpísač Charty 08, ktorý v 2010 dostal od "ne-závislého" Nórska aj Nórsku Nobelovu cenu... heh... za mier, je stále v base. Zdá sa, že globálna mafia ho hodila cez palubu - je starší.
Ani internacionála nemá toľko zdrojov, aby mohla "PíaRiť" celú bandu. Do vytvorenia vhodnej atmosféry na "regime-changing" okolo roku 2020 až 2025 stačí jeden "líder opozície".
S informáciou to Čína "umí"
Vieme, že "informácii" sa Číňania rozumejú. Veľvyslanectvá v jednotlivých krajinách sledujú, čo sa kde o Číne napíše. Tam niekde skončí aj záznam o tomto článku a o tomto komentáre. Dokonca aj inštitút na "Skúmanie príčin rozpadu ZSSR" majú.
Nedá sa teda tvrdiť, že by čínske vrchy o zamýšľanom pláne na krach komunistického režimu nevedeli. Niečo si teda nechali sľúbiť. Pravdepodobne to isté, čo šepkali do uška "verchuške" Sovietskeho zväzu - krajiny s 2 najväčším hospodárstvom svojej doby - bezbrehú "prichmatizáciu" akú ľudstvo do vtedy ešte nezažilo (1991).
Siao-pching si dáva na hlavu kofbojský klobúk
Veru, za tých niekoľko rokov od Siao-pchinga (1975) sa Číne podarilo vybudovať bohatstvo rozprávkových rozmerov. Niečo také nedá západným supom spávať.
Okrem toho, je tento "economic-ký" zázrak veľkým zdrojom vnútorného napätia - ešte nikdy nebol v čínskej, teraz dokonca oficiálne komunistickej, spoločnosti tak veľký rozdiel medzi vrchmi a spodmi.
Takže nie je to ružové ani u Číňanov, aj napriek tomu, že k nám presahujú väčšinou iba správy o čínskych úspechoch (ako som napísal, Číňania to s informáciou vedia).
Až sa vplyvom destabilizácie režimu dostane do pohybu 1,3 mld. Číňanov, ujde sa aj nám, aj napriek tomu, že sme skoro na druhom konci planéty.
Kto je mačka a kto myš?
Možno preto súdruhovia prikrmujú Weiweia, lebo sa chcú s globalistami pohrať. Ukázať, že nie Čína je myš. Niečo také, keď súhlasili aby Spojené štáty pretlačili v oblasti dohody TPP či FACTA - len čo dnešná Ríša chaosu zoslabne, a ak Čina prebere iniciatívu, tak vytvorená infraštruktúra padne do rúk ČLR. USA pracovali na Čínu prakticky.
Záverom
Uvidíme, či to dokážu súdruhovia ukočírovať. Jednoznačne sa však treba pripraviť na riadnu dávku "čínskeho disidentu". Či-ná-s to bude zaujímať vzhľadom na blížiacu sa "blízko-východnú veselicu" je však otázne.

qedstar

Sloven, ty si iný tvrďák :).

slaven1
hlásia hlavné správy, ktoré oSPINovali článok "ne-českého" rozhlasu (túšim tam zahraničnéhmu spravodajstvu šéfuje človek z MI6): Jedna z najväčších svetových osobností súčasného umenia, čínsky umelec a disident Aj Wej-wej, upozornil v piatok v českej metropole Praha na problém utečencov a skritizoval Čechov za ich prístup k nim. Informoval o tom Český rozhlas (ČRo) A teraz po Slovensky: Jedeného z médiami neprimerane často omielaných pajácov doniesli ukázať do ČR. Počas návštevy Číňan plnil úlohy svojich pánov a šíril agendu Spojených štáty a 4. internacionáli (vlastníkov peňazí, finančnej oligarchie): - "svoj známy zverokruh, ktorý do Prahy priviezol, obalil do zlatej termofólie, ktorú dostávajú utečenci ako prvú pomoc po vyčerpávajúcej ceste po mori." - "Na Instagrame umelec navyše zverejnil fotografie z inštalácie s názvom Refuugees – Utečenci."  
slaven1

"Česká média přicházejí s bombastickými titulky: Nejpopulárnější světový výtvarník Aj Wej-wej ve čtvrtek představí své dílo pro Prahu, sedmdesátimetrový nafukovací člun s uprchlíky se bude vznášet ve Veletržním paláci v Praze," hlásia Parlamentky v článku V Národní galerii předvedou dílo „loď s černými uprchlíky“. Absolutně zhnusený Milan Knížák nám k tomu řekl své a ukázal na „farizejského Hermana“.

Naložiť čínskeho Havla na "loď s černými uprchlíky" smerujúcu z Lýbie do Európy... a potopiť.

Truhlík

Ale skúsenosti s nimi majú. Na takého Davida Sasoona určite nikdy nezabudnú.

Náhodný okoloidúci

Len aby si ich nemýlili s Angličanmi, lebo napríklad aj každý druhý Angličan je David. Aj keď čo sa týka prístupu k iným národom, medzi Židmi a Angličanmi nie je podstatný rozdiel.
Takže - otázkou zostáva, či Číňania sú schopní rozlišovať medzi jednotlivými národmi z oblasti západnej Euroázie, alebo či pre nich všetky tie pre nás natoľko odlišné národy predstavujú jednoliatu masu "bielych".

balu

že ich teta Príroda vytvorila s odlišnou anatómiou, ergo nemôžu sa medzi nimi tak ľahko zamiešať. Ale možno to je budúci ťahúň priemyslu kozmetických operácií: kým sa doteraz čínanky a japonky dali preoperúvať na europoidky, teraz sa budú tí... ako si ich len nazvala... preoperúvávať na ázijský look.

Luko

... a takmer všade narážam na nálepku populizmus. Celkom riadne ma "srdie", že už niet rozdielu medzi dobre mieneným nápadom (plánom, ideou) a obyčajnou manipuláciou ľudí. Je to tak silno sprofanované slovo, že už nemá žiaden pevne stanovený obsah. Od neho sú už rozostrenejšie len "termíny" demokracia, vôľa ľudu, v záujme spoločnosti, solidarita, vlastenec, terorista, ..., až po objektívnosť, pravda a lož.
Asi to chce nanovo prekopať definície slov a poveriť tým Ústav jazykového vynálezcovstva.
(A vo fuške by mohli zároveň nahradiť škaredé slová ako napr. hmla, škvrčať, protoplazma, šerbeľ, strmhlav - pozná niekto slovo s viacerými spoluhláskami vedľa seba? - a pod.)
:-)

A k existencii "Nobelovej ceny za ekonómiu" - nuž, Nobel by sa isto v hrobe obrátil, keby mu to niekto vyzvonil.

Ema

Túto cenu si udeľujú bankstri a média ju ostentatívne nazývajú Nobelova.

Falošný názov ocenenia som tu ponechala na podčiarknutie, aký top prosystémový cicvor sa k Liu He vyjadril.

qedstar

Úplne sa odviazať od židov asi nepôjde, ale o tom to ani neni - je to o internej morálke priemerného človeka, a tá sa v Číne zvyšuje. Nedávno som sa dozvedel od jedného anglicky hovoriaceho rečínka, že celý priemysel - zariadenia a pod - boli potajme prevezené z USA do Číny. Je teda jasné, kam sa uberá kultúrny vývoj/pokrok.

Sinuhe

že úplne odviazať sa od židov asi nepôjde. Naopak treba vysloviť rešpekt pred tými Židmi, ktorí dokážu sa vzoprieť kmeňovým pravidlám a uplatňovať svoje univerzálne človečenstvo. ako to dokázal napríklad Ezra v toto vstupe:

https://www.youtube.com/watch?v=Hf2c2y-D5rE

qedstar

Na rozdiel od priemerného antisemitu verím v to, že aj žid môže byť dobrý. I keď rozoznať ich je ťažké, lebo židia sú majstri maskovania sa, ale podľa mňa musia existovať aj dobrí židia.

Ľubov

že táto minca ná dve strany.Interná morálka,vyhrá ten,kto ju bude mať najvyššiu.(v konečnom dôsledku) Presne ako v Jánovej Apokalypse,nebude to presné,ide o pointu "Ty ,kto činíš zlo,čiň ho ešte ,kto smrdíš,páchni ešte viac,ty,kto činíš dobro,konaj tak,kto šíriš svetlo,šír ho ešte viac,lebo Ja som začiatok a koniec"....atď,iste to všetci poznáte.V ľudovej inteligencii sa to podľa mňa premietlo do príslovia,"zdochýnajúci kôň najviac kope ".Potrebujeme nových ľudí,láskavých a aj múdrych.

Možno sa mýlim,ale ak nie,niektorí z nás práve teraz vylihujú niekde pri ďalekom a 30 stupňov teplom mori,tak ich pozdravujem a prajem šťastný návrat domov.

Norman

ak náhodou myslíš na neprítomnosť nových textov, tak to nie je dovolenkou.
ako by som povedal - na Titanicu vyhrávali až do konca, ale nik tam nepísal články do novín.:) každý hladal nejaký záchranný čln.
ale až tak zle na tom nie sme v skutočnosti nehladám záchranný čln, ani žiadnu zbraň - hladám nejaký strom na ktorý vyleziem, aby som mal dobrý výhľad, keď sa to začne. Ako povedal klasik - šťastie je neprítomnosť strachu - a zvedavosť zomiera psledná :)

Ľubov

netvár sa,že to logicky tak nevyzerá:)).Tiež si si mohol povedať,"idem,idem ešte posledný krát"

Ale budeš prekvapený,mám síce menej informácií,ale aj ja si už zháňam tie pirule,čo dávajú na obecnom úrade v prípade ....extrémnych udalostí.

Norman

Za prvé by som klamal, lebo na dovolenke, nie to ešte pri mori, nie som (ako hovoril môj kolega "My inteligenti pracujeme 24 hodín denne" - čiže aj keď to tak nevyzerá).
Ale hlavne - ako to myslíš, "posledný krát"? :) Ja som povedal, že vyleziem na strom, aby som dobre videl, nie že sa mienim nechať zabiť. Práve naopak, práve naopak.

A na obecnom úrade by nemali rozdávať pirulky, ale samopaly s muníciou. Ako už bolo spomenuté, bude to tu ako v Libanone.

Ľubov

je to iba. Veď nie posledný krát,že Ty nebudeš,ale more nebude.Presnejšie,nebude sa dať k nemu dostať. Nevadí,čaká nás iná robota.
V tlači sa objavila správa,že od januára 2016 sa môžu dobrovolníci hlásiť na ZVS.Taká nenápadná správička,že ju ani neviem nájsť.Asi preto,že je dôležitá

slaven1

nové