Luko

komentáre

Luko

Našiel som dobre spracovanú stránku o priebehu a liečbe C19:
https://www.nspbr.sk/web/covid-19-a-jeho-liecba/
(snáď to niekomu aj pomôže)

A inak rozmýšľam, čo by asi napísala Ľubov. Chýba mi jej láskavý sloh a pohľad na veci z takého uhla, kam mne nie je umožnený prístup. Preto pre mňa boli jej komentáre obohacujúce. Je potešujúce, že pribudli nové mená a je smutné, že aj vypadávajú.

Luko

... nevedomosť je hrozná. Je blahodarná, keď o sebe nevieme, kedy príde naša hodina, ale pri revanši je to iné. Nemyslím dátum, myslím kto to organizuje a kam to namieri. Už sme si to raz ochutnali a nebolo (a nie je) to dobré sústo. Tá sekera dejín ...
Ani ja nie som prvý deň na svete (nejaká skúsenosť tu je) a fakt som už viacej zabudol, ako si pamätám. Napriek tomu ma napätie (spoločenské) desí, ak neviem, kto zasa za tým bude (ak je to už takmer za dverami - tak kto za tým už dnes JE - už tam musí byť! - sakra).

Luko

Počet neziskových organizácií dosiahol viac ako 51 000, z toho súkromných neziskových organizácií je 42 122. Na spoluprácu je z čoho vyberať.

Verím, že 90-95% neziskoviek robí užitočnú činnosť = sú osožné, potrebné, chvályhodné. Problém je v tom zvyšku.

Luko

Ten Turek nebol podstatou toho, na čom poukazoval. A že Silavedomia? Nuž, dal som link na prvé (v Googli), kde o tom bolo písané, ale tých článkov je spústa aj inde. A nie je to o tom, že Antarktída bola bez ľadu len pred 500 r. Z tej doby je len tá mapa (bez ľadu mala byť pred 6000 r.).
Za dôležitejšie som však v tejto veci pokladal vyjadrenie NASA a to, že otepľovanie nemusí byť spôsobené vinou ľudí.
Aspoň si sa pobavil, aj to je užitočné (a Ema zasa pobavila mňa).

Luko

Nedá mi, aby som neupozornil na:
https://www.badatel.net/nasa-pripusta-ze-zmenu-klimy-sposobuje-obezna-dr...

Tiež na Marse sa otepluje a na jeho póloch bielej ubúda a tam veru emisie riešiť nemusia:
https://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/oteplovani-marsu-zpusobuji-mi...

Za zmienku stojí aj stará mapa Antarktídy:
https://silavedomia.sk/objav-500-rokov-starej-mapy-v-zakladoch-otriasol-...

Luko

... Ti zo srdca želám a nech Ti to tak vydrží "nafurt".
Ešte pred pár rokmi som s úsmevom parafrázoval staré porekadlo "Všade dobre, tak čo doma?", ale s pribúdajúcim (či ubúdajúcim?) časom sa už pomaličky prikláňam k pôvodnému textu porekadla. Čo už, všetko má asi svoj čas.

Luko

... to som bol ešte tiež v BA. Teraz už mi je 15 r. dobre (trvale chalupár na dedine). :-)

Luko

A niečo s večerným nasvietením by nebolo?
(pekný obrázok)

Luko

Najväčší problém vidím v tom, že všetky objavy a patenty vždy prednostne a ako prvá skúma armáda. Ak sa jej to čo i len trošku hodí, zabavia to a skúmajú možnosti využitia ako zbrane. Ak by toto zneužívanie bolo potlačené a pod kontrolou - neexistovalo, už by sme možno (isto) boli vo vývoji ďalej.
Preto má toľko ľudí obavy z vývoja umelej inteligencie, génovej manipulácie a pod. Nie vždy sa jedná len o nepochopenie. Že je to len pud (sebazáchovy) netreba až tak zatracovať. Pudov a reflexov máme vrodených viacero.

Luko

... vlajky na pleci to je nórsky vojak (aj FAZ v tom má bordel).

Luko

Ono to nie je priamo k téme, snáď prepáčite.
Práve pozerám starý film z r. 1973 (na Nova Cinema) - Šakal (z nostalgie). Keďže mám čas vnímať okrem hl. postáva aj pozadie filmu, s úžasom zisťujem, že aj keď som už v polovici filmu, zatiaľ je všetko biele. Krčmári, predavači v obchode, ľudia na zastávke, v autobuse, ľudia na letisku, ...
Je príjemné sa aspoň takto vrátiť do bielej Francie. To už asi nezažijeme.

Luko

... keď čítam nejaký koment od Emy, beriem to celkom vážne. Asi si budem musieť aj pri nej zachovávať "nadhľad". Je to ozdrojované, ale akosi som to prehliadol. Moja chyba.

Luko

Také isté nálezy v Kanade. Okrem toho, že Justin Trudeau so svojimi "kamarátmi" zapríčinil "prehriatie" Kanady (nie v ekonomike) až na takmer 50°C, objavili tam práve v tomto období hromadné hroby detí.
Že by náhoda?

Luko

... ma to nenapadlo (aké jednoduché), ale je to 100%-tná pravda. Dík, to sa mi hodí - rozšíril si mi "portfólio". Nejako som to v sebe cítil, ale nedokázal som to tak jednoducho a presne pomenovať.

Luko

Je tam skutočne Pavol Rychetský (na fotke prvá rada, prvý vľavo). Je to naozaj ten, čo v Čechách už 2-3x zmanipuloval voľby? Čo ten tam robí a za čo a čím ho naša "madam" vyznamenala?
Tu je naozaj už možné všetko.

Luko

Ktorú definíciu republikánstva máš na mysli (tých definícií je viac a nie vždy sú "súzvučné")?
Dík. L.

Luko

... a celkom zrozumiteľne podaný popis funkcií a vedľajších účinkov vakcín. Napriek bombastickému nadpisu, ktorý má hlavne upútať čitateľa, je podľa mňa jeho obsah užitočný:

https://cz24.news/porazky-infarkty-embolie-a-trombozy-to-je-len-mala-cas...

Luko

... nejak to posudzujem podľa toho, kto je kde a na koho je uviazaný/závislý a hlavne - ako silno (čoho je dobrovoľnou a nedobrovoľnou súčasťou) a akej myšlienke , či akému pánovi slúži.

Luko

Aj inde. Zaujal ma dnes výrok "pani" Baťovej, ktorý odcitovali HS. Kto môže vydať rozkaz (pokyn) na konanie? Úradník (zamestnanec) ministerstva a si ťažko. Štátny tajebník? Možno keby išlo o výmenu riaditeľa odboru, ale keď ide o niečo viac, čo má ďalekosiahly dopad? To by si netrúfol. Zostáva len miniminister. Tak čo vlastne Baťová povedala (tá lojálna pracovníčka ŠÚKL a ministrovi):

„Ak naši najvyšší úradníci a najväčší odborníci majú dopadnúť tak, že keď plnia príkazy ministerstva a potom sú medzinárodne dehonestovaní, ..."

Vlastne napráskala ministerstvo, že plnila jeho príkaz.
Viac na: https://www.hlavnespravy.sk/batova-nikto-mi-nevravel-ze-sa-moje-meno-spo...

A tak ten cirkus (divadlo) na letisku bol vlastne dopredu nachystaný. Práve to prasklo.

Luko

Tí, čo sú práve pri moci kujú pre nich výhodné pikle (prachy, moc, krivárny, ...), na tých čo boli pri moci sa každú chvíľu vyvalí nejaká kulišárna a tí, čo sa k moci tlačia už plánujú, ako sa do staroby zabezpečiť a píšu volebné slogany o láske a spravodlivosti. Únavné! Niet komu veriť.
Malé deti sa nemajú ako dozvedieť čo je dobro a zlo, lebo staré rozprávky sú málo akčné (nudné) a v moderných o dobrote a cti niet ani čiarka. Mamky im rozprávky nepovedia, lebo nemajú čas (ani chuť), posadia ich pred NTB a "niečo" (čokoľvek hodne pohyblivé a vrieskajúce) im pustia, aby mali pokoj. Nenaučia ich spievať a recitovať, lebo buď samé nevedia (lebo ich tiež nik nenaučil), alebo už dávno zabudli.
Dospievajúca mládež je vedená k "samostatnosti" (individualizmu), honbe za kariérou a materiálnym bohatstvom. Zo školy začínajú mať vymyté mozgy inklúziou (lebo sa tempo výuky riadi podľa tých najsprostejších), korektnosťou, správnymi názormi na LGBTI, zmeny pohlavia a výukou o poznaní viacej, ako 60 druhov pohlaví, ako masturbovať a pod., a to na úkor matematiky a fyziky. Už od najnižších ročníkov sú rozdelení na tých šikovných (tí musia na dobré známky makať) a na tých menej zdatných, čo majú od lekára "papier" alebo asistenta (tí dostávajú tie isté dobré známky takmer zadarmo). Dnes chce každý žiak už od prvej triedy tiež "papier", lebo je cool. Kamarátov majú virtuálnych (v živote ich nevideli, ale sú to "super kamoši"), teda o vzťahoch vedia "H" a sú (predsa) na život pripravení.
Tak prečo ma neprekvapuje, že si naši vrchoví "funkcionári" dovolia aj tajné schôdzky v SIS-ke (na kieho elementa máme bezpečnostnú radu, ak je to tak vážne?), keď dovolíme systému przniť už v školách naše deti, čím sa vraj hrdo hlásime k pokroku a správnemu vývoju vyspelejšej civilizácie?
Nevieme si sami urobiť doma poriadok s hajzlami a keď si nevieme rady, utekáme sa o pomoc k EÚ (nabonzujeme a žiadame jej rozhodnutie, ktoré "musí" - už samozrejme - platiť aj u nás). Nenávidíme vlastné, národné vlády a začíname mať radšej Brusel.
Prekvapí ma ešte niečo? Dnes asi už ani to, že keby sme vyšli do ulíc a späť do barákov nás natlačila armáda s ostrými a policajti nás v noci postupne vyťahovali z postelí k "zodpovednosti".

Luko

... Slobodan Praljak tiež?

Luko

..., že v škole ma učili riešiť slovné úlohy aj úvahou, teda táto úvaha nie je sloh, ale moje nie "matematické", ale obyčajné "počtárske" riešenie.

Luko

Zameriam sa len na dôchodky (aj keď boli spomenuté len okrajovo a podstata článku je v migrantoch).

1. Ak je dnes presila dôchodcov, musela v minulosti existovať presila mladých (Husákove deti a pod.), ktorí plnili dôchodkový fond, ktorý by teda mal byť dnes v prebytku. Kde sú tie prachy? (len rečnícka ot.) Rozhádzané! Bohužiaľ nemáme Kalouska (tam je vinník jasný, ktorý to v Čechách vytuneloval jednorazovo ako preklenovaciu pôžičku a nikdy to do rozpočtu nevrátil), tak by sme sa museli domáhať odpovedí od kompletne všetkých min. financií počnúc Filkusom a Kozlíkom, cez Mikloša, Počiatka a Kažimíra až po dnešných Kamenického, Hegera a Matoviča (toho sa radšej nič nepýtať).
2. Dobre - dnes je presila starých a dajme tomu, že ich dnes niet z čoho uživiť. To je však len krátka, prechodná doba - doba jedinej generácie, t.j. max. 15 - 20 rokov. Za ten čas tí dnešní starčekovia a starenky, ktorí sú pre dnešných mladých neprimeranou záťažou, predsa zákonite postupne pomrú. A v ten moment to bude opäť 1 : 1 (starí : mladí).
Tak kde je problém?
3. Na kieho elementa máme všelijaké devízové rezervy, zlatý poklad, možnosť pôžičky a pod? Na čo slúžia, keď ich v čase prechodnej núdze nemôžeme použiť na preklenutie celoštátnych ťažkostí?

Toľko moja úvaha, ktorá s ekonómiou nemá (našťastie) nič spoločné. A že v tej úvahe chýbajú čísla zo štatistík a rozpočtov? Prepáčte :-)

Luko

... zarobiť na blogu sa podobá snahe tých, čo si cez internet založili internetový obchod. Počkať na objednávku a cez internet splniť objednávku ako sprostredkovateľ - teda nič k veľkému zárobku.
Diskusia, ako plnohodnotná súčasť blogu? Áno, ak to nepresiahne hranicu myšlienkových blvancov a emotívnych výlevov. V tomto Ti môžu všetci "alternatívci" závidieť, lebo tu si to drží slušnú úroveň.
(Nemusím so všetkým súhlasiť, čo sa tu popíše, ale má to úroveň, ktorú inde nenájdeš - máš sa čím hrdiť - to bez irónie. A stálice, ako Náhodný okoloidúci, Ľubov - tú mám rád, Roland Edvardsen, Sandro, Slaven1, ..., to nikde inde nie je možné. Prosto inde by sa so svojimi názormi v záplave blbostí stratili - ako keď naštíš do rieky, v ktorej sa to rýchlo rozplynie.)
Blog, ako samovoľný cieľ - áno, je to tu cítiť. Vždy, keď sa sem občas zatúlam (denne) to tak vnímam, tú ľahkosť prijímať názory a reagovať na ne. Nie je to tu o súboji a víťazstve nad súperom, absolútnom odsúdení, či o absolútnom uznávaní "čohosi", ale o porovnávaní postojov a sile argumentu.
Tak - veľa šťastia aj do budúcnosti. Nech to tu tak ostane (som konzervatívny, čo už?). L.

Luko

... im to dlho nevydrží, to na každodennej báze a v takom rozsahu jeden človek neutiahne, byť by bol odhodlaným nadšencom (pán Kulhavý - akoby všetko písal len on).
Diskusia neumožnená, čo môže byť aj výhoda, lebo keď do nej niekedy skĺznem na iných stránkach - hrôza. Tu v Nadhľade je takpovediac komorná atmosféra rozhľadených ľudí, tak sa aj z diskusie vždy niečo dozviem, ale inde ma skôr poburuje.

Luko

... tému.
V Čechách tiež existuje Nadhľad (https://www.inadhled.cz/), aj keď s týmto naším má podobu iba v názve (narazil som na to len náhodou, ale pre zaujímavosť to tu dávam).

Luko

... (po našom do chleba) nemusí ani tak dlho. Stačí, ak povie, že tam tým zoberiem a vám to dám. A má slintajúcu Slovač pekne u nôh. Už na tom pracuje (je mi z toho zle), ale ako sa dostal k moci? Sám sa nezvolil.

Luko

... Tvoj názor. Optimistom však nie som. Podmienky platnosti referenda sú kruté a postačí, ak bude pekne (ľudia radšej u vody, v lese, na záhradke, ...) alebo bude škaredo (doma v teple a suchu pri TV).
Kiež by si mal pravdu a Slovákov táto možnosť rozhýbala. Šanca tu je - využijeme ju?

Luko

... keď Saudi mohli dozerať na dodržiavanie ľudských práv vo svete, prečo by pre nás (prachy toľko milujúci západ) Soroš nemohol byť vzorom ctnosti?
A na zrušenie systému tu sila je, ale nemá ju kto aktivovať. Spiaci obor v tej chvíli nie je obrom.

Luko

... bude vo vyjadreniach jasno, až sa vymáčkne Nemecko.

Luko

... starý výbuch a nechali ho vybuchnúť znova, lebo sa to Čechom z "nejakého" dôvodu práve v tomto čase hodí. My nie sme o nič lepší, lebo sme Rusov a ich Sputnik riadne pred svetom pošpinili, a to tiež z "nejakého" dôvodu a práve v tomto čase.
Aj keď upadajúci, ale stále ešte obrovský vplyv Ameriky je nepopierateľný. Predstavte si, že rukami uchopíte nejaký predmet a za vami sa ozve - Okamžite to pustite, tento predmet je majetkom a pod kontrolou vlády Spojených ...! Asi to bez dlhého rozmýšľania najprv pustíte a potom sa obzriete. Ak si predstavíte tú istú situáciu, len s koncovkou - ... a pod kontrolou vlády Slovenska! - tak by ste sa asi najprv otočili a s podvihnutým obočím sa pozreli, komuže to za vami hrabe. To je príklad v malom, ale funguje to podobne aj vo veľkom.
A obávam sa, že ten blázon v horúčke (ako píšeš) bude mať možno na smrteľnej posteli s posledným výdychom už zakalený zrak, tí pripravení už budú s úľavou posielať kondolencie a my mu tu aj tak pár rôčkov budeme ešte želať a spievať "veľa šťastia, zdravia, strýko Sam". Všelijakých Šimečkovcov, Naďovcov, a podobných retardov je tu dosť.

Luko

Tak nejako som si Baťovú predstavoval, ale kto je tá ženská v okuliaroch?

Luko

Či už ich voláme "Tri sestry" (AP, AFP, Reuters), alebo "Veľká štvorka" (to sa k tým trom ráta ešte Bloomberg), tak je to jediný zdroj informácií pre naše celoštátne aj regionálne spravodajstvo (ale aj v iných štátoch v našom okolí). Znamená to, že okrem havárií áut a promiskuity našich "hviezd" nenapíšu nič iné, ako len prevzaté správy z týchto agentúr. Aj keby to bola blbosť, je to oficiálna pravda a hotovo!
(A čo nenapíšu tieto agentúry, to sa vo svete ani u nás nestalo.)

A aby som nezabudol - dík za oživenie sekcie "humor".

Luko

... asi nie je tak široký, teda nádej na potrestanie našej "elity" mám o čosi menšiu (takmer žiadnu). Je však dobre, že ešte aspoň niekto vidí svetlo na konci tunela. Asi nie som sám, kto v tomto potrebuje povzbudiť. Našťastie mi toto neklopí hlavu ku kolenám a viem sa tešiť aj na iné.

Luko

... si čistého vína.
Akýkoľvek problém môže existovať bez povšimnutia aj roky, ak naňho nik neukáže. Žiť začne problém až vtedy, keď ho niekto pomenuje a ukáže naň. Pripustime, že na náš problém ukáže trebárs Fico (alebo ktokoľvek iný, ale fundovaný).
1. Aby uspel s riešením problému, musí existovať nejaká platforma, kde sa dajú takéto problémy riešiť. Existuje tu taká? OSN, Komisia EÚ, parlament EÚ ... blbosť, však? Tak teda doma ... hľadám ... že by k Harabínovi (?) heh - to bol vtip a chýba mi tu zasa smajlík - tak teda kam pôjde Fico s problémom, do novín? U nás nie je objektívny súd (platforma), ktorý by to riadne posúdil a vyniesol správny verdikt. To by pre nás bola tá hladiaca, humánna, akceptovateľná a pre nás, rozmaznancov, najprijateľnejšia cesta. Teda nič.

2. Je tu aj cesta ľudová (Mr. Linč a Mrs. Defenestrácia) a teda podľa zdravého rozumu (?) spravodlivá a rýchla. Ale narážame na druhý problém. Nemáme tu ani Hitlera, Stalina, Cézara, Eugena Savojského, Žižku, ... , teda nikoho, kto by to inicioval a zobral si to na povel. Takže opäť nič.

3. Teda ako? Budeme sa modliť? Ako ľahko hovorí o modlitbe ten, čo sa nikdy nemodlil, že?

Takže aj nepremlčateľný trestný čin asi opäť zostane nepotrestaný (inak by už Zajac, Mikloš, Dzurinda, Kňažko, Czáky, Žitňanská, Lipšic, Palko, Šimko, Kukan, Kaník, Radičová, ... a im pod. boli už dávno ...).

A to navrhované riešenie - hlasovať v parlamente? Nuž, možno, ale je to stále len na voľbách, možno predčasných, ale ako už dlho volíme stále dookola to "menšie zlo", čo od toho možno čakať? Aká je ponuka?

Luko

Keď nie Šalamún, spomeniem iných, ktorí urobili veľa dobrého (netvrdím, že len) a pritom boli boháči: Karol Róbert I. z Anjou, Mária Terézia, Matej Korvín, Jozef I., ... - veď o to nejde.
Len si myslím, že tu je okolo nás kopa hajzlíkov, o ktorých vieme, že nimi sú a odsúdime ich až keď zomrú. Isto si sa dostal do situácie, že si potreboval vysvetliť, alebo zdôvodniť nejaký svoj skutok, výrok, ... Kellner už nič vysvetliť nemôže, tak mi taký súd pripadá jednostranný.
Nechajme toho a tešme sa na leto.

Luko

... bol kráľ a boháč až do svojej smrti. Pre rozkvet kráľovstva urobil veľa a za jeho života dokonca nebola vojna. Ale o takých by sme si mohli písať do nekonečna.
Myslím, že je dobre, keď sa v niečom aj nezhodujeme. Názor proti názoru a tak to má byť (to by tu namiesto Nadhľadu mohol byť fanklub Niečoho). Bol by som rád, keby sa na neprávosti jedincov (a hlavne oligarchov) našiel niekto odvážny a povedal im to už za ich života (napr. investigatívec z nezávislej redakcie - existuje dnes také niečo vôbec?). Tak by to bolo správne. Po ich smrti je to podľa mňa už k ničomu, snáď len ako ponaučenie pre budúcnosť, ale málokto sa tých ponaučení drží. Každý si myslí, že teraz, keď je príležitosť (a je cítiť prachy), je tá správna chvíľa a že navždy preští všetkých, vrátane karmy.

Luko

:-))

Luko

Zastávam názor, že súdiť mŕtveho je už neskoro. My by sme mali súdiť len živých a byť dôslední aj s trestami. A že boháč nemôže urobiť niečo dobré?
Maník sa váľal v bohatstve, mal zabezpečenú kariéru, všetci sa mu klaňali, ženské mu nadbiehali. Až do jeho 27 rokov. Vtedy mu puklo v lebeni a utiekol z domu. Nejaký čas pobudol s hašišákmi, ale aj od tých odišiel a poď ho do lesa. Tam skoro pod stromom umrel od hladu a smädu. (Kto by to dnes pochopil, nie to urobil, že?) Nakoniec mu svitlo a vyslabnutý sa vrátil do civilizácie medzi svojich ľudí.
A tí ho dodnes volajú Budha.

A že sú peniaze len prach ... Jeden kňaz povedal: "Už som pochovával veľa ľudí, aj bohatých, ale ešte som nezažil, že by k hrobu nacúval nákladniak a vysypal do jamy to, čo zosnulý za života nahonobil." Ono sa to dá tiež vysvetľovať dvojako, ale nech tak, či onak, je to pravda.

Luko

... do tajov jeho zmlúv a pokút. V každom prípade však patril do ligy, ktorá nectila globalistický smer a išiel svojou (národnou) cestou. Určite by napr. nevolil Pirátov. Že k majetku nemohol prísť pri lopate, to je teraz vedľajšie. Takých sú stovky, aj keď ani z ďaleka nemajú až taký majetok. Dôležité je, že mal vplyv na takmer všetky mocenské štruktúry aj médiá a netajil, že je národniar. Ak v tejto jeho pozícii neposlúchal globalistov, je jeho smrť odkaz všetkým, čo by im tiež prípadne napadlo neposlúchať a trebárs obchodovať s východom a nepodporovať Hamáčka, Pocheho, Uršulu, Joea, ... čo už, vlastniť médiá, plánovať G5 s Huawei ...
Pred súdom by možno vyšlo kadečo na povrch, ak by preverovali nadobudnutie jeho majetku, ale to sa neudialo a už ani neudeje (ak sa dediči nepobijú). Teda nesúďme ho teraz (už)!

Luko

... kto dokáže napísať tak skvelý článok nepotrebuje mať za textom smajlíka, aby pochopil, že? Palec hore.

Luko

... "Rôzne formy plutokracie" je vynechaný (preskočený) socializmus. Ten poznáme. Komunizmus nikdy a nikde v skutočnosti nebol (konečne tak isto, ako čistý kapitalizmus). Je to zámer, či len snaha to celé skrátiť - zjednodušiť?
Ja viem - Utópia tiež neexistuje (ako neexistoval Raj).

Luko

Vystihol si to krátko a dobre, Norman.
Kedysi tu bola aj rubrika "Humor" (dnes už zabudnutá), tak si sem trúfam "šupnúť" aj niečo (možno) trocha úsmevného. Myslím, že to nevadí.

Ešte k tej škodoradosti - Ľubov.
Nedávno tu nami dvoma spomínaný Grossmann v "Návštěvních dnech" (niekedy pomenovaných aj "večerech") Šimkovi povedal: "Vyprávěj, Slávku, člověka to potěší, když slyší o cizím neštěstí."
To dokonale vysvetľuje všetko, nie? :-)
A aké asociácie Ťa priviedli až k Drakónovi netuším (len tak opatrne hádam - trest smrti?), ale súhlasím, že by sme sa z histórie mohli a mali poučiť, príp. sa k osvedčenému aj vrátiť.

Luko

A vy ostatní, gentlemani, preskočte na ďalší príspevok - toto je osobné (malá upútavka?).

Ako vidím, nie som sám, kto sa v tejto "kope info-sena" momentálne stratil. Vždy, keď sa mi to prihodí, ten večer vypnem TV, nečítam správy a začnem písať báseň. Kedysi som krížil lúšťovku, ale to ma rýchlo začalo nudiť. Tak som ju lúštil tak, že som vyplňoval len tajničku. To zasa rýchlo prestalo baviť moju milovanú, pretože keď si kúpila časopis a dolistovala až ku krížovke kde už bola hotová tajnička, trošilinku protestovala. Aby sme sa už nikdy, ale naozaj nikdy nevadili, bolo ľahšie prepnúť od lúštenia a k básňam. Je to veľmi podobné ako krížovka. Tak isto hľadáš slova, ale nie podľa návodu autora krížovky, ale také, čo dávajú zmysel s tými susediacimi a ako celý súbor slov aj niečo zmysluplné hovoria. Navyše musia držať zvolený rytmus, čo je celkom zábavné. Samozrejme, že môj rytmus nie je daktyl, trochej, jamb ani spondej, ale prepísať to do nôt a taktov by to išlo. Je to úžasný relax a keď si to ráno prečítam a zistím, že to naozaj dáva zmysel, strčím to spokojný do šuplíka (v NTB) a mám na nejaký čas čistú hlavu. A väčšinou sa mi tiež rozjasní tá kopa informácií a zmrskne sa na malinkú kôpku, ktorá sa už dá prebrať a nájsť "tú" ihlu (ak chceš). Nikdy som to nikomu neukazoval (len mojej milovanej, ak sa mi podarilo zveršovať niečo vtipné, čo by ju mohlo pobaviť) a mojim vnukom (ak to bolo vhodné k ich zábave), pretože nemám ambície svoje veršovánky zverejňovať. Je to len môj "taký" relax - výborný.

Keď v mojom živote nastal problém, tak bol veľký vždy len dovtedy, kým som ho správne nepomenoval. To znamená vysvetliť jeho podstatu niekomu druhému tak, aby pochopil, čo mi ten problém robí a kde pramení. A keďže sa nerád zdôverujem druhému (vlastne mu tak odhaľuješ svoje slabosti), tak si to zveršujem sám pre seba a ráno ...
... ako píšeš - ráno múdrejšie večera.

Luko

... sú prapodivná pospolitosť (až sparchantelá). Snažia sa za každú cenu aj dobré nariadenia nejako ojebabarť, ohnúť, podliezť, ... a ešte sa tým na fackobúku chvália, ako sa im to darí. Fotečky od mora a z pláží, ako sa vyhli karanténe a pod. To snáď máme vrodené. Veľkou mierou však tomu nahráva aj neobyčajný zmätok v opatreniach. Čo bolo nesmierne dôležité včera, dnes už je pasé a ideme po novom, teraz už celkom isto správne. A večer to už zasa neplatí, lebo "modré nebo". Trvalou devalváciou zdravého rozumu sme dospeli až do štádia, že najmenej polovica ľudí už neverí ničomu a nikomu.
Len si tak tíško hovorím, že aké obrovské šťastie sme mali, keď Fico zatrhol Kálavskej plánovanú reformu, tú jej slávnu stratifikáciu. To by sme dnes už liečili chorých na lavičkách v parkoch.

Luko

Pobavila ma posledná veta a potvrdila dôležitosť diakritiky v našej krásnej slovenčine.

Luko

Že sa žerú, to je na jednej strane smutné, ale na druhej sa na to aj dobre pozerá.
Najhnusnejšie na tom však je, že funkcionári, ktorí nám kážu, ako žiť, čo si myslieť, zákonmi ustanovujú svoju pravdu za našu normu a mocenským aparátom tvrdo postihujú tých, čo ju nie sú ochotní prijať bez výhrad, tak práve tí sú nakoniec verejne pranierovaní za kšeftárstvo, korupciu, protekcionizmus, podvody na nás (občanoch - takmer sa mi chce povedať na svojich vlastných blížnych), za zrádzanie Slovenska a podliezanie kadejakým komisiám, či kartelom, aby tak obohatili sami seba, alebo upevnili svoje postavenie u moci.
Dotlačia nás nakoniec k tomu, že svoju vládu (aj tie budúce) budeme už len nenávidieť (a právom), čo však pre nás neveští nič dobrého. Staneme sa ľahkou korisťou pre kohokoľvek, kto si to zaumieni. Vláda bez podpory občanov je NIČ a k platným volbám postačí, ak pôjde voliť čo i len jeden volič.
Chcem len zdôrazniť, že ak dnes časť ľudí ešte podporuje a druhá časť už nepodporuje svoju vládu (na pomere nezáleží), odteraz ju už nebudú podporovať úplne všetci.

Luko

V monarchii je aspoň známa zodpovedná osoba ("osvietený vládca"), ktorá za stav kráľovstva neručí len politickou zodpovednosťou (existovala tu vôbec niekedy?), ale priamo svojou hlavou. To by sa mi páčilo :-) .
Indiáni zasa mali radu starších a potom náčelníka, ktorý ich výrok pri velení musel poslúchnuť, ale oni vtedy nepoznali doláre a eurá (tak zasa nič).
Potom je tu už len anarchia (aj ako vtip nedobrá). Nuž, potom quo vadis Slovensko?
Ešte by ma okrajovo zaujímalo, aké zriadenie majú Eskymáci, ale na to je u nás s Pellegrínim príliš teplo - slepá ulička, sakra.

Luko

... som si tie stránky. Krásne slová, program (neuvádzajú ako ho naplnia), financovanie nejasné a pod. Zatiaľ tam nie je nič, čo by ma nejako zaujalo. Rovnaké slogany by si mohlo tak isto napísať KDH, bývalé HZDS, Hlas a pod.
Počkáme a uvidíme, čo sú zač (adr. je na P.O.Box v Nitre, stanovy neuvedené - len ich posledná zmena).

Luko

Súhlas, že na Kotlebovi sa nedá stavať. Ani som na neho nemyslel (vlastne na nikoho konkrétneho), keď som spomínal národniarov. Bolo to len moje vyslovené všeobecné želanie.
Mám trošičku problém stými prívlastkami "nejaká demokracia". Už sa mi bridí, veď si uvedomme, aké už máme:
- ľudová demokracia
- sociálna demokracia
- liberálna demokracia
- kresťanská demokracia
- priama demokracia
- nepriama demokracia
- deliberatívna demokracia
- reprezentatívna demokracia
- participatívna demokracia
- radikálna demokracia
- socialistická demokracia
- ...
To je už príliš, myslím si.

U národniarov je problém v tom, že všetci by sa asi vedeli dohodnúť na spoločnom snažení, ale jeden to chce rýchlo, iný postupne, jeden radikálne a silovo, iný s vyjednávaním a s ústupkami, jeden ... atď. a postupne sa tak medzi nimi objavuje neznášanlivosť až nenávisť, dôsledkom čoho je nakoniec rozpad národnej strany. Sú v jednej strane horšie "zapriahateľní", ako záprah psí. Akonáhle nemusia práve riadne "ťahať", tak sa porvú. Nevydržia sa tolerovať navzájom a to sa s nimi vlečie už dlho.

Stránky