Kto dal Európskej únii na vojnu proti Rusku mandát?

Viliam Čermák

Európska únia vstúpila (zatiaľ len) do ekonomickej vojny proti Rusku. Dnes vstúpila do platnosti III. vlna ekonomických sankcií zo strany EÚ, zatiaľ najextenzívnejšia. Najprv to išlo pekne po masle. Prvá vlna sankcií bola schválená ľahko a rýchlo. Vybrané firmy na Slovensku sa nechali počuť, ako im to nevadí. No neskôr nielen na Slovensku, v Česku, ale i inde sa začali ozývať hlasy, že „odveta“ zo strany Ruska poškodí vážne ich biznis, a teda nech sú nejako odškodnení.

Ak by došlo k nejakému odškodneniu, myslíte, že to zaplatia západní vojnoví štváči, alebo daňoví poplatníci EÚ?

Jednotlivé vlády SR družne rozvíjali ekonomické i politické vzťahy so všetkými susedmi, prakticky s celým svetom, vrátane Ruska, ktoré je významným exportným odbytiskom, a zároveň strategickým importérom plynu. Naša vláda si túto situáciu uvedomuje, a tak sa snaží v rámci sankcií dojednávať určité výnimky. Podobne postupuje viacero štátov.

Niektorí opoziční poslanci vo svojej bezhlavej nenávisti voči Rusku kritizujú, že v sankciách by sme mali byť jednotní a priamočiari, hoci analýzy jasne ukazujú, že najviac poškodené z toho vyjdú najmä štáty na východe Európskej únie.

Ide o ďalšiu ukážku toho, ako nízko siahajú „suverenity“ národných „štátov“ EÚ či NATO. Pričom na zadné sa nestavali iba štáty bývalého východného bloku, ako Slovensko, Česko, Maďarsko, ale aj západné „veľmoci“ Nemecko a Francúzsko, čiže významná časť EÚ.

Ak v tejto sankčnej vojne hľadáme nejaké racionálne jadro, alebo nebodaj nejakú spravodlivosť, narazíme horšie ako kosa na kameň. Na východnej Ukrajine už zhruba pol roka prebieha občianska vojna. Medzi ruskými separatistami a ukrajinskou vládou, resp. jej armádou a dobrovoľníkmi.

Je veľmi ťažké hodnotiť, kto v tomto konflikte za čo môže, komu to poslúži, ktorá strana by mala byť podporená ap. Osobne si netrúfam byť sudcom v tak zložitej a navonok absurdnej situácii. Logicky mi z toho vychádza byť neutrálny v celej veci, prípadne usilovať sa o mediáciu, ako sa pokúša bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Holé fakty sú totiž také, že Rusko viditeľne daných separatistov nepodporuje a zostrelené lietadlo s civilistami nemá doteraz svojho jasného vinníka. A aj keby ho zostrelili separatisti, je nonsens na základe toho vystupovať proti konkrétnemu štátu.

Je to uplatnenie kolektívnej viny v dosť absurdnom rozsahu.

Táto ekonomická vojna zo strany EÚ začína byť desivou, keďže to môže byť predzvesť nábehu na vojnu vážnejšiu. Z dejín vojnových konfliktov totiž vieme, že to začína často práve pretrhnutím ekonomickej spolupráce.

Čo je ale zarážajúce, nás hodili na konkrétnu stranu barikády bez toho, že by sa nás pýtali, či na nej chceme byť.

Je tiež prekvapujúce, ako sa „Dobrý anjel“ zmenil v člena mašinérie vojnového štvania. To, že mu v tejto veci dáva rozumy protiruský a proamerický Žid Bútora, nie je žiadnym ospravedlnením. Kiska najnovšie prisľúbil na Slovensku základňu pre NATO.

Osobne si viem predstaviť veľmi málo ľudí, ktorí by tieto sankcie voči Rusku podporovali. Našli by sme ich medzi vygumovanými čitateľmi SME a .týždňa. To je však v rámci celkovej populácie veľmi okrajová menšina.

Kto dal teda našej vláde a kto dal Európskej únii mandát k tomu, aby nás uvrhla do tejto vojny, ktorá sa nás vôbec netýka?

 
zdroj beo
Z nadhľadu

http://www.chelemendik.sk/_O_hybridnej_vojne__1065541769.html

Tento pomerne presný a objektívny článok naozaj nepotrebuje komentár!

s1

Na slovo "Zmiešaná vojna" som dnes narazil na the Atlantic ("dobrí" sú) v odkaze na tento článok, ktorí zachytáva Breedlove-ho (Šlachti lásku) slová:

“What we see in Russia now, in this hybrid approach to war, is to use all the tools they have ... to stir up problems they can then begin to exploit through their military tool,” said Breedlove, NATO’s supreme allied commander.

Z nadhľadu

Zdá sa, že v Rusku pôsobí nová generácia dobre školených propagandistov, ktorá sa poučila z udalostí koncom XX. storočia. NATO v tomto smere stagnuje, mantry prestávajú pôsobiť a článok "Russia and the Menace of Unreality" je len výrazom bezradnosti. Ak rozdiel medzi virtuálnou a potencionánymi obeťami vnímanou realitou je priepastný, aj nejvyspelejšia technológia manipulácie nepmáha! :-D

Buheh

všetkému som rozumel, len neviem načo im bude na palube toľko moriakov.

Norman

spasibo-davajuščij-deň.

Kolodej

no načo, lebo dobre nadnášajú.

vp

https://www.youtube.com/watch?v=d_ds7juTvCQ&feature=share

treba si vypnúť zvuk a čítať len komentáre

1488

Jednoducho netreba plytvať energiou na argumenty, ale len výstižne:

Boris Šimšík
pred 22 hodinami

Nemusim to ani pocuvat a palec dole. Toto je vrcholny predstavitel debilizmu,kokotizmu a spinavy vlastizradca.

beata kLIS
pred 7 hodinami

blbec jeden.... mal by si nacvičovať skok do truhly a nie trepať tieto drísty.......

Náhodný okoloidúci

Nie, on nie je vlastizradca. On zjavne považuje za svoju vlasť inú krajinu ako "tútokrajinu". A tú inú krajinu nezrádza.

s1

Múdro, Jebeš nie je vlastizradca, len Slovensko nie je jeho domovina.

1488

hrmoce mu na hlavu

Prasiatko

Ale tú vojnu by svorne mali vyhlásiť všetky štáty (alebo aspoň väčšina) proti korporáciám a bankovým klanom. To je nepriateľ, voči nemu treba nasadiť armádu, políciu, domobranu. Inak zakrátko spomedzi "občanov" budú už len mŕtvy a príbuzní mŕtvych!!! Aké koľvek zmluvy s nimi v minulom storočí uzavreté vypovedať, a pohlavárov týchto rakovinových nádorov ľudstva postaviť pred medzinárodný súdny tribunál, najlepšie v Kuala Lumpur.

Ľubov

Situácia s korporátnym fašizmom je rovnako neriešiteľná,ako naša cigánska otázka. Žial,to jediné,čo ostáva je zásah Vis maior,alebo potom skutočne celosvetový ilegálny odboj.Veľa sa hovorí,akou zbraňou sa stal internet. Akou je nádejou.Myslím si jednoznačne,že nie. Je terapiou,to áno,ale zbraňou,to si nemyslím.
Prasiatko,aby sme prišli na veselšie myšlienky,pripravila som pre Teba malú kvízovú otázku. Tvoja úloha je určiť miesto a čas tejto udalosti,pozor,potopa to nie je .

"Hero sa udržal na nohách,napoly nepríčetný,neschopný úvahy.Každý v túto chvíľu bol jediný a sám.Vtom počul hukot,aký v živote nepočul .Otočil sa na juh a zosivel.Obrovská strašlivá vlna vôd,vyššia než čokolvek,siahala až po nebesávírila,vrela,zmietala sa a...blížila.Objal kmeň platana až sa stal jeho súčasťou.Už iba okamžik...."

afík

Kyjev: Evropa nám musí platit válku s Ruskem
http://www.zvedavec.org/vezkratce/9023/

Ema

34 nemeckých tankov vliezlo podľa vesti.ru na územie Ukrajiny a pobralo sa na východ

Video z Ľvova
http://www.vesti.ru/doc.html?id=1967402

A čože tí tam?
Hm, ozaj, veď Львовско-Сандомирская стратегическая наступательная операция má okrúhle výročie. Bude historická rekonštrukcia.

Prasiatko

Ľubov, ja si stavím na rok 2023 gregoriánskeho letopočtu. :p

Ján

Z peňazí tej fašistikej organizácie EÚ. A tie peniaze má EÚ od koho? Opýtali sa nás či súhlasíme?

qedstar

Problém číslo tri sú policajti - boľševici. Problém číslo dva sú korporácie. Problém číslo jedna je vláda. Banky stoja tak trochu mimo toho všetkého a sú problémom samým o sebe, súvisiacim so všetkými troma predch. problémami. Takže, prasiatko: ty si až druhoradé. Lebo ty si iba korporácia. Nemáš žiadnu moc. Moc má len štát, vláda (ktokoľvek to je).

Odpoveď je k príspevku: http://www.nadhlad.com/comment/10044#comment-10044

vp

Dôchodcovia v Donecku:

http://politikus.ru/events/29746-zvuki-muzyki-na-fone-vystrelov-pensione...

Hodilo by sa to dať do diskusie pod tie Emine tumany, ale neviem ich nájsť

vp

Aj za cenu odchodu z politiky by som nikdy nesúhlasil s vojenskou základňou NATO na území Slovenskej republiky. Je zlé, ak niekto chce také malé krajiny ako je Slovensko vťahovať do veľkých geopolitických súbojov. Aj keď sme v NATO, neznamená to, že musíme mať na našom území základne s cudzími vojskami. Ak by nás do toho niekto nútil, inicioval by som referendum.

http://www.cas.sk/clanok/293296/premier-fico-otvorene-o-konflikte-ruska-...

Zaznamenali to aj ruské noviny:)

Ľubov

Spomeň si na ten článok v Pravde,kde akýsi Robert Ondrejscak kritizoval Ficovo vyjadrenie voči NATO ako nešťastné...dobre,povedala som si,že tomuto zmrdkovi nebudem venovať pozornosť. Včera bol však opäť na ta3 naživo a medzi iným k sankciám,ktoré môže EÚ očakávať od Ruska,sa vyjadril,že "Rusko je ekonomický trpazlík ,na úrovni Talianska asi tak a predstava,že by (sankcie)mohli poškodiť ekonomiku EÚ je smiešna ".Bolo to už ale tak absurdné,že som si musela vyhľadať,kto to vlastne je http://cenaa.org/o-nas/ludia/

Takže je riaditeľ centra . Prosím,všimnite si ďalších "výskumným"pracovníkov ,čie sú to decká,dofrasa? Tak toto už naozaj nie je ani smiešne. Róbert Fico ,jediná alternatíva kooperovať v tejto chvíli s Orbánom a Sobotkom,iné si predstaviť neviem. No ešte že si sem dal tých Deep Purple na garmoške,počúvam ich už tretí raz.

admin

Z technických dôvodov systém radí komentáre iba lineárne - nie hierarchicky.
Nie je to zámer, je to chyba.
Uvidí sa, ako, kedy a či sa to podarí vrátiť do pôvodného stavu.

Ak sa to nepodarí ... tak to vyhlásime za feature, že to tak má byť.
Ako s demokraciou - nie je to najlepšie riešenie, ale najlepšie možné riešenie (keďže sme sociálne blbí)

admin

už to funguje.

firstovka

hilarious.. ktovie ci nieco nehravali aj prestavkach medzi obstrelovanim. to by bolo ako z nejakeho mierneho absurdneho filmu

"Я этих дядек уже давно наблюдал на бульваре Пушкина возле драма, вплоть до отъезда"

firstovka
Ľubov

Aj cesta môže byť cielom. Dík,toto ja môžem. Máš u mňa boršč. .) Inak,viete čo tieto piesne ,Emine Tumany,dôchodcov z Donecka aj Dorogi spája.?...Hej,je tam tá vnútorná sila,neviem to inak povedať. Naši chlapci na dôchodku sedia na lavičkách,smutne fajčia,nič nepovedia. Neboli sme vždy takí. Ale to je už iná téma,prepáčte.

s1
IVO dostal v článku Russia and the Menace of Unreality pochvalu za svoju štúdiu: The Conspiratorial Mindset in the Age of Transition: Conspiracy Theories in France, Hungary and Slovakia - Survey Results Ja by som len dodal, že posudzujú ľudia, ktorí tvrdia, že je možné zostreliť 2 hliníkovými lietadlami 3 železobetónové budovy.
s1
Pribudli nám nové infozdroje. Novorusko má oficiálnu tlačovú agentúru: http://novorossia.today/ A cez Kolomojského boro rozhodnuté financovať ukrajinskú verziu RT (šefredaktorka Táňa Pušnová - Tanya Pushnova): http://uatoday.tv/ Takže to máme novorossia.today x rt.com x uatoday.tv
ushiro

Tu:
http://novorossia.today/publications/world/novorossiya-support/german-tv...

http://www.youtube.com/watch?v=iGENXtx9s60#t=81

Doteraz nikomu nevadili vlajky a symboly práporu Azov s vlčou runou - tak to vyššie uvedené treba tým presstitútom omieľať o tie ich gypsové hlavy donekonečna...

Inak pre s1 - vďaka za tip na dobrý zdroj info.

Buheh

geniálny telefonát na Kose (tu je linka na juťub):

http://www.youtube.com/watch?v=faQLXmrIr-E

Domobrancovi v zákope, ktorý o všetko prišiel, volá ďévuška z banky v Kyjeve, aby zaplatil splátku. A pomerne ťažko chápe, že domobranec už nemá ani dom, ani prácu, ani peniaze, ani mesto už nie je, ani fabrika, ani žiadna banka, iba ruiny, a že ani žiadna splátka sa konať nebude. Veľmi šťavnaté.

Náhodný okoloidúci

Udialo sa niečo zvláštne a zaujímavé - aktuality.sk pustili do sveta komentár, s ktorým sa dá na 99% súhlasiť. To som teda prekvapený... Ale neprekvapuje, že diskusia pod komentárom nie je.
http://www.aktuality.sk/clanok/261488/komentar-lubosa-blahu-vojna-na-ukr...

vrbovčan

že sa dá súhlasiť na 100%. Blaha sa dosť angažuje. Som si všimol už skôr. Nájdem jeho analýzu vzťahu Slovenska voči EU. Tiež dobrá úvaha.

Norman

Hej, už tu sme dali jeho článok ešte z roku 2009
http://nadhlad.com/content/ako-nas-oducaju-mysliet
(jediný z externých článkov, kde nám autor dal povolenie na zverejnenie - iní neodpovedali :)

Ako hovorím - Smer sa bude musieť rozhodnúť, vybrať si smer.

1488

kto nepočul a má žalúdok na šejeba

5.9.2014 12:30 Z prvej ruky
http://newweb.rozhlas.sk/radio-slovensko/web-archiv?rel=12

Kolodej

je funkcny? lebo mne nie je :)

Norman

Čo to znamená, "ten link hore - odkaz"? :)

Ten na Blaha, "Ako nás odúčajú myslieť", je funkčný.
Aj ten na rozhovor so Šebejom od 1844 - len ukazuje na zoznam, nie priamo na rozhovor.
Inač Blahu so Šebejom som videl aj na TA3 (myslím). Šebeja posielajú hajzli do masmédií, a v Smere sa zahraničnej téme venuje zrejme Blaha - ak nerátam zmrda Lajčáka, ktorý je mimo a je komandovaný odinakiaľ.
Ovšem posieľať Šebeja do médii je výrazne kontraproduktívne. Len nech to robia. Ja by som toho opičiaka dal na pódium na námestí a nechal ho od rána do večera pluvať tie jeho bláboly.

Treba ovšem dodať, ako vždy, že aj tak sa verejnosť nezaujíma. Ani jebeši ju neprebudia.

Kolodej

Mám na mysli tento link:
http://nadhlad.com/node/add/odkaz
tam mi nič neberie. Asi si budem musiet vytvoriť nové e-mail konto :)

Norman

Len ty nie si registrovaný užívateľ, tak to, čo odošleš, už nevidíš - aby to ani nik iný nevidel. (žial, nedáva to ani potvrdenie, že to bolo priajté, čo ľudí pletie, hmm... je to tak experimentálne spravené )
Ak by si bol registrovaný užívateľ, videl by si svoje odkazy na svojom profile, aj prípadne odpovede naň.

Hm... také melodramatické, myslíš, že to niekomu ešte niečo povie? Vieš, také uplakané. Ja to chápem, ale moc mi to nešmakuje. Toto nie je literárny týždenník, žial.

Kolodej

netuším či by povedalo. Ber to ako prvotinu z domácej dielne, nie odo mňa :)

Norman

Ber to ako môj a ešte momentálny názor. Dať sem niečo nie je problém, ale toto nie je literárna súťaž, ja to nemienim posudzovať z toho hľadiska.
Ale aj čo sa týka módu - je tam taký ten postoj obeti, ktorému sa tu chceme vyhnúť - tu chceme pripomínať postoj pána situácie, minimálne rovnocenného účastníka hry.
Tak nejako.

Kolodej

úplne v pohode, to vôbec nerieš.
Ten šýl obete bude tým, že to obeť písala. Ja v tomto prípade vôbec neviem byť objektívny :)

Norman

nie som objektívny.)
Preto nad tým rozmýšlam.

baloo

že cituje zrovna Mearsheimera, mám tip, čo naposledy čítal. Tu je jeden článok (zverejnený na portáli Foreign Affairs - čo je mediálny výstup CFR): http://www.foreignaffairs.com/articles/141769/john-j-mearsheimer/why-the... No ja som ale Mearsheimera poznal odinokade, a to z publikácie J. Mearsheimer a S. Walt: The Israel Lobby... Svojho času dosť vody namútili touto knižkou. Kritika ku knihe: http://www.lrb.co.uk/v28/n06/john-mearsheimer/the-israel-lobby
A tu je verejná diskusia k inkriminovanej knižke: http://www.youtube.com/watch?v=rzXS3tmZrcU

Takže treba skonštatovať: Blaha vychádza z kvalitných zdrojov, aj keď vždy mám miešané pocity, keď sa oni začnú starať o naše dobro - ako skoro vždy.
Ozaj, neni on nejaká rodina s tým druhým (Marekom) Blahom, čo kandidoval na primátora? Za SDĽ...

nové