Zamatovo nežná tyrania

Prečítal som knihu  Zamatovo nežná tyrania - autor  Ľubomír Huďo. 

Treba rovno povedať, že je to asi najkompaktnejšie a najlepšie zhrnutie udalostí okolo prevratu v roku 1989 a okolo systému, ktorý nastúpil potom. Je to zosumarizované bez zbytočných emócií, bez vyplakávania ale tiež bez zľutovania voči vtedajším figúram. Huďo sa v nej ani najmenej nezastáva predošlého socialistického režimu, ale na tomto novšom nenecháva ani nitku suchú, pripomína jeho chorú amorálnu podstatu. Explicitne sa v knihe odmieta tá pseudoargumentácia zamatových zločincov ako Gál, že nie je iná možnosť, ako dnešný stav, že akákoľvek zmena súčasného režimu by bol návrat do socialistickej  šedivosti. Huďo dobre vie, že to tak nie je.

Hudo zamatovo nežná tyrania

 

Zamatovo nežná tyrania nie je kniha plná prešpekulovaných politických rozborov, zbytočných detailov alebo nikým nepoznaných tajomstiev. Je to čitateľná analýza a zhrnutie - niečo, čo v takej výbornej forme už dávno chýbalo.

Túto knihu by mal čítať každý. Ak aj s ňou niekto nebude súhlasiť, alebo sa mu nebude pozdávať jej forma alebo iné veci, poznať by ju mal každý. Keďže je to prvé také zásadné odmietnutie Zamatovej frašky v ucelenej forme knihy, je to manifest, je to výpoveď jednej generácie, teda dielo historické. Jej téma a výpoveď je aj formálne závažnejšia, ako napr. známe Mlčanie.

Odporúčam kúpiť, podporíte autora a hnutie rovnako zdravo zmýšľajúcich. Ponúka ju Prop a niektoré kníhkupectvá. Neviem, ktoré všetky. Pýtajte si ju v obchodoch, odporúčajte ju ľuďom, sympatizantom aj nesympatizantom. Nech vedia, čo je téma dňa.

Minimálne tvrdenie, že žijeme v totalite, tento názor nejedného, by mali poznať všetci. Je to iná totalita, ako tá minulá, používa iné mechanizmy, ale je rovnako zotročujúca. O tomto fakte už nemožno mlčať, nemožno sa tváriť ani na verejnosti, že je to celé akosi ok. Nie, nie je to v poriadku, treba vyjadriť nespokojnosť. Uvidíte, že oveľa viac ľudí, ako sa zdá,  rozmýšla rovnako. Odporučte im knihu, ktorá to vyjadruje jasne, a ktorá to aj iných naučí.

 

 

 
Sinuhe
Huďo má vynikajúce články v Zem a Vek - ozaj komplexné a zruzumiteľné čítnie. Ale iné ma zaujalo: včera vo verejnoprávnom SRo 1 som počul o zaujímavom vývine v akomsi spolku, do ktorého sa nominoval všeobézne známy týpek Pavôl Mešťan. Reakciou na tento jeho ťah bolo to, že z tohto spolku vystúpil Kusý a ešte ktosi, pričom Kusý to odôvodnil, že neche byť v jednom spolku s bolševikom prof. (VUML) Mešťanom . Zaujímavý vývin situácie, kedy bolševik vyčíta bolševikovi bolševizmus ... A dovolím si malú otázku mimo tému do pléna: Desaťročia platím koncesionársky poplatok za rohlas a TV. Ako uvedomelý občan som ho platil dokonca aj v rokoch 2000-2011, kedy som televíziu nepozeral takpovediac programovo, z presvedčenia.Platím naďalej, ale už nechem. Dôvody: - v správach SRo zaznelo pri oznamovaní nedávnej kcie v Košiciach, že sa na nej zúčastnili zástancovia takzvanej tradičnej rodiny. Domnievam sa, že v našich končinách je tradičná rodina dostatočne tradičná na to, aby sa k nej (schválne) pridávalo neprístojne pejoratívne slovko "takzvaná". Oslovil som hlásateľku ktorá spravodajstvo čítala, ale táto mi oznámila, že text dostáva napísaný, a že sa ho musí doslova držať:  nesmie nič vypustiť ani pridať, inak by bola postihovaná. - pred týždňom v SRo1 v sobotňajšom dopoludníku zo sveta náš vysra, prepytujem vyslaný redaktor martin Rajec so svojím nonšalantným bostonským prízvukom (ktorý ovšem v slovenčine vyzerá ako ...) bezostyšne komentoval vývin v Sýrii slovami - "...chemické zbrane, kde je dokázané podľa expertov že ich použili assádovské sýrske vládne  vojská ..." Vedel by som menovať ďalšie podobné príklady, ale nejdem to tu zahlcovať. Skrátka, nechcem svojim koncesionárskym poplatkom ďalej dotovať zdeformované spravodajstvo RTVS. Vedel by mi dakto poradiť, aký postup mám použiť, aby ma nemohli sankcionovať  nejakými nezmyselnými pokutami? Skrátka je nejaký legálny spôsob, ako vypovedať občanovi vnútenú zmluvu o dotácii RTVS, ak táto organizácia opakovane a nechutným spôsobom prezentuje deformované informácie?       
junak
uz nemame STV, ale akesi RTV: a este aj teplossky ruzove logo to ma... co to je? Romska televizia, alebo co? Kto vymyslel taku debilinu?