Roland Edvardsen

komentáre

Roland Edvardsen

Neviem prečo som nadpis v rýchlosti prečítal ako "tlstá sviňa" :-). Sviňa ako skriňa, tak či onak Čaputa by prekvapila, ak by konala inak, než jej káže korporátno-atlantistický diktát. Mňa už dlhšie zaujíma pri nej len jediné - koho postaviť do ďalších prezidentských volieb ako jej vyzývateľa, ktorý by mal reálnu šancu poraziť ju v 2.kole. Ďalších 5 rokov so sviňou by totiž už bolo fakt na uterák.

Roland Edvardsen

Referendum je len spôsob propagandy pre Smer, nič viac. Oni musia chápať, že to nemá šancu prejsť.
Tam bolo obdobie, keď Fica išiel brať na milosť aj mainstream - vtedy, keď básnil o jadre (popri boju proti "fašizmu" kotlebovcov). Vtedy aj Šimečka písal o tom ako je Fico lepší ako Sulík, lebo nie je euroskeptik. To boli tie časy, kedy veru aj mne prišiel Sulík "pronárodnejší" ako Fico. Je to bizár, ako sa to všetko mení. Všetci títo politici totiž menia názory ako ponožky, škoda slov. V tomto smere, napriek množstvu iných chýb, sú aspoň takí ako Kotleba či Mazurek autentickejší, konzistentnejší. Niežeby aj tam nedochádzalo k zmenám postojov, ale nie o 180 stupňov jak u väčšiny týchto oportunistických typov, ktoré išli do politiky primárne pre svoje osobné ambície, nie nejakú ideológiu či ideologický zápas (viď teda Mečiar, Fico, Pellegrini, Prochádzka a podobné "kariérne" typy....). Aj keď konkrétne Fico asi už nebude môcť do budúcna veľmi otočiť a opäť sa hrať na eurohujera a stredového politika, predpokladám - aspoň teda ak nebude vo vláde.

Roland Edvardsen

Slaven asi chce maľovať strašidelné obrázky nórskeho Barnevernetu, či čo. Pritom Slovensko má presne opačný (a extrémny) problém - príliš voľný prístup voči vychovávaniu detí asociálmi či skôr nevychovávaniu. Nuž, zase sme pritom ako sú títo alternatívci len zrkadlovým obrazom kdejakých nekritických žráčov mainstreamových hoaxov (viď diskusie zombíkov na Sme - len pre silné žalúdky, že).

Roland Edvardsen

Chmelár je jeden z mála konzistentných ľudí. V mnohom sa s ním nezhodnem, ale dokážem ho rešpektovať ako úprimného ľavičiara. Len škoda jeho konfliktnejšej povahy a nepragmatizmu - mohol sedieť už v parlamente. Fico o tom hovorí len preto, lebo je v teraz opozícii a zrovna sa mu to hodí. Netreba zabúdať, že s touto zmluvou začali smeráci, ktorí to zanechali teraz ochotným matovičovcom (a netreba zabúdať ako sa práve za Ficovho premiérovania posilňovala misia v Afganistane, dovážali sa sem americké vrtuľníky i väzni z Guantanáma - čo bolo zbytočná nadpráca, ktorú v tom čase kritizovala dokonca aj vtedajšia protificovská, a zväčša globalistická, opozícia. To len zase ukazuje, že takpovediac všetky strany inak hovoria a konajú v opozícii a inak vo vláde). A hlavou krútim hlavne nad tým blbým nápadom zabrániť tomuto referendom. Však len zbieranie 350 000 podpisov by trvalo mesiace, a potom ďalšie mesiace kým by sa o tom rozhodlo...Však dovtedy to predsa raz dva schvália.
Ten Žilinka prekvapil, a popravde stále neviem čo presne si mám o ňom myslieť. Predsa len vraj vyšiel z KDH-prostredia, takže už to vo mne vzbudzuje nedôveru. Ale tak ktovie s kým spolupracuje teraz? :-)

Roland Edvardsen

Jasné, že s tým referendom je to tak, ako píšeš (nehovoriac, že je to len o kecoch, nič také sa aj tak organizovať nebude, je to vysoko nepravdepodobné - až krútim hlavou koľkí to nechápu). A áno, ani protesty nič nezmôžu, ak by aj boli povolené a prišlo by dosť ľudí - táto vláda má na háku a neuhne nikdy v prospech predčasných, pretože sa extrémne bojí toho, čo by mohlo byť po ďalších voľbách. Však to je ten základný problém - ako to zastaviť, ako dosiahnuť zmenu pri slabej a popletenej opozícii a ešte slabšej a popletenejšej populácii?

Roland Edvardsen

Referendum, za súčasných podmienok, samozrejme reálne nič nezmení, ale má slúži ako nástroj na udržanie témy či spropagovanie tej ktorej strany, hnutia či agendy, tak preto sa ním oháňa. Ale je už na mieste otázka či je to dobrý nástroj aj na toto. Tu aj tak je ťažké niečo presadiť, ľudia do ulíc nepôjdu (vo veľkom), štrajky tiež žiadne zatiaľ neboli a v parlamente si idú matovičovci ako parný valec (na veksláka nebol a nebude žiaden spoľah a nechápem, že niekto si pri ňom môže ešte robiť nejakú nádej). Zdá sa, že tu na Slovensku si všetci vystačia len s frflaním na webe - takže všetko bude po starom. Tu je skrátka zakorenená obrovská pasivita a apatia, to je rozdiel aj oproti Západu s jeho obrovskými protestmi a štrajkami. Terajšie opozičné strany naozaj ťažko niečo zmôžu pri takom obyvateľstve aké tu je. Preto je to neustále taká slabota.

Roland Edvardsen

A môžu sa priať pekné biele Vianoce (či Kračún či čokoľvek čo slávite) v dnešných časoch? :-) Treba si častejšie osvojovať toto želanie. A ďakujem Norman za to, že máš stále silu to tu udržiavať. Je to až zázrak vzhľadom na všetko.

Roland Edvardsen

Ak by Matelka platil sám Fico, tak by to nerobil inak. A ak si Fico zaslúži 30 rokov basy, potom čo si zaslúži Matovič? Gilotínu?
Obávam sa, že táto populácie skôr bude zastrelená, než by strieľala. Už len to, že nebola ani schopná v poriadnych počtoch vyjsť do ulíc pri tejto vláde hovorí za všetko. Sme slabí.

Roland Edvardsen

Krútim hlavou nad debilitou tejto čvargoidnej koalície. Toto je tak tupo kontraproduktívne pre nich ako psychotické výlevy Jokera na FB. A ďalšie body pre Fica, až to miestami vyzerá ako by vlastne pracovali na tom, aby vyhral voľby. Ale nie, oni sú naozaj až tak strašne primitívni a tupí.

Roland Edvardsen

Vskutku neskutočne premárnené roky. A smutné je, že začíname zaostávať aj za okolitými krajinami, aj vďaka súčasnej primitívnej vláde. Češi už v HDP (podľa Eurostatu) dobehli Taliansko a životná úroveň sa tam už celkom približuje západnému štandardu, zatiaľ čo my klesáme. Smeráci sa orientovali viac na seba a nič tu poriadne nevybudovali a tá zberba, ktorá ich nahradila, už rovno funguje akoby išla dať Slovensku poslednú ranu. Veľmi smutná skutočnosť o nízkom raste platov v porovnaní s inými postkomunistickými krajinami: https://www.cvp.sk/publikacie/hospodarsky-rozvoj/tatransky-tiger-zn-za-n...

Roland Edvardsen

Chmelár mal raz o tom dobrý príspevok o tejto podvedomej túžbe Slovákov mať kráľa či kráľovnú. Je to naozaj smiešne vzhľadom na silnú republikánsku tradíciu našej krajiny.
Najhoršie je, že na Slovensku ešte dlho nebude nejakej zjednocujúcej politickej postavy - čo pekne ukazujú aj tie prieskumy, kedy okrem protežovanej Zuzy, ktorá beztak za to vďačí len svojej funkcii, má každý politik vyše nadpolovičnú nedôveru. To znamená, že akúkoľvek budúcu vládu bude tak či onak neznášať minimálne polovica populácie a budeme sa stále motať v kruhu - obávam sa. A rozbitý národ asi ťažko bude suverénny. A práve táto polarizácia mnohým politickým špinavcom vyhovuje.

Roland Edvardsen

Predovšetkým, okrem Čaputy majú všetci ťažkú nadpolovičnú nedôveru - takže na Slovensku sa vo všeobecnosti politikom nedôveruje, ale tie čísla sú naozaj choré. A Čaputová je na 1. mieste len preto, lebo je prezidentka. Však aj Kiska bývaval prvý, aj s vyššími percentami a napokon úplne pohorel. Takže je otázne či by Čaputovú vôbec mali dávať do týchto prieskumov, keď nie je líderkou žiadnej strany. Až keď nebude prezidentkou môžeme skutočne zistiť aká je jej reálna podpora a výtlak.
Tie prieskumy určite netreba brať za bernú mincu - ešte do volieb sa môže strašne veľa zmeniť (ale to, že je Matovič posledný, tomu napríklad verím, to odráža dnes náladu spoločnosti) a aj z minulých volieb vieme, že to môže byť veľmi rýchle. Politici sú beztak len odrazom národa, takže preto to aj tak vyzerá. Mňa tie výsledky neprekvapujú a neprekvapila by ma do budúcna i podpora niečoho horšieho než doteraz.

Roland Edvardsen

Teraz sledujem prieskum Focusu o najdôveryhodnejších politikoch: najdôveryhodnejší Čaputová (inak koľkí ľudia na Slovensku vôbec vedia z akej strany vzišla Čaputová?), Pellegrini, Fico. Najnedôveryhodnejší zase Remišová, Kotleba, Matovič. No tak matelkovci môžu zase vyplakávať o tom, ako média nadŕžajú spolupráci na osi Čaputová - opozícia, hehe.

Tie čísla z prieskumov sú také zvláštne, lebo napr. voliči Oľano Čaputovú podporujú výraznejšie ako voliči Hlasu a Smeru. Ale najfanatickejší svedkovia matelkoví Čaputu neznášajú a konšpirujú o tom, že je spriahnutá so Smerohlasom proti ich milovanému Matovičovi (hoci v reáli Čaputová urobila nadprácu v prospech koalície).

Ono to naozaj je viac o osobnostiach, než nejakej formálnej ideológii konkrétnej strany, keďže napr. vystupovanie tej trojky od konca je naozaj, aj z čisto formálneho hľadiska, otrasné - takto si politického lídra Slováci nepredstavujú.

Roland Edvardsen

Duke je v podstate stará škola a aj tzv. židovská otázka potrebuje dnes revidovať, vrátane spôsobu ako o nej verejne komunikovať. Predpokladám, že Duke by dnes videl aj v takom Zemmourovi kontrolovanú opozíciu. To bola aj moja prvotná reakcia, keď som počul o jeho možnej kandidatúre. Ale po vypočutí tohto podcastu, kde sa vyjadril aj domáci pozorovateľ a priniesol pre mňa množstvo čerstvého infa o situácii vo Francúzsku, to vyzerá, že by tento sefardský Žid bol predsa len lepšia voľba ako Le Penka (ktorá už za tie roky urobila z FN prakticky obyčajnú umiernenenú sociálnu demokraciu - o to šialenejšie a smiešnejšie je počúvať obvinenia z fašizmu a extrémizmu pri nej). Tam asi zohráva svoju rolu, že to nie je Aškenáz - a neaškenázski Židia sa tak neangažujú v globalizme, ale ani v holokautizme. 

A ak ide o covid, myslím, že prístup zlatej strednej cesty je najlepší: netrepať hovadiny o tom, ako je to celé výmysel, chrípočka a ako vakcína zabije očkovaných o 5 rokov, ale tiež sa aspoň trochu dištancovať aj od fanatických vakcinačných kultistov, ktorí tiež v mnohom oklamali spoločnosť. 

Roland Edvardsen

Pellegrini je mdlý, lebo bol tak naučený, proste toto mu istý čas vychádzalo: centristristická, čo možno najviac umiernená, politika zameraná na babky pozerajúce turecké telenovely mu dobre vychádzala, keď bol premiér, ale neprináša už také body, keď je niekto v opozícii, obzvlášť pri takejto vláde, ktorá extrémne frustruje obyvateľstvo (ale je to aj naopak, ak ste vo vláde, nemôžete pôsobiť ako opozičný agresívny politik - to napokon úplne zomlelo Matoviča. Ľudia majú rôzne očakávania v závislosti od toho akú funkciu má daný politik).

Druhá rovina je tá, že možno to naozaj nie je až taká výhra vyhrať budúce voľby. Od ďalšej vlády sa bude veľa očakávať, pokiaľ ide o nápravu škôd spôsobených matovičovcami. A pokiaľ bude ešte stále zúriť covid (lebo toto môže ešte trvať dlho - viď nové mutácie)....Nuž, ukáže sa, že v mnohom bude budúca vláda postupovať podobne ako matovičovci - a to bude ďalšie sklamanie pre mnohých naivných anticovidistov a antimatelkovcov. Ďalšej vláde teda tiež hrozí, že ju ľudia môžu znenávidieť rovnako rýchlo ako tú Matovičovu - ľudia sú až príliš vykoľajení, frustrovaní, precitlivelí na všetko. A spomínať klišé o polarizovanej spoločnosti tiež netreba.

Tak či onak, zaujímavejšia je tá vojna medzi olajnistami a progresívcami. To je veľmi dobre, že sa takto žerú. Globalisti by sa mohli konečne zbaviť z reťaze utrhnutých matovičovcov, ktorých si pôvodne pestovali proti Smeru. Ale hovorím, stále sú priposratí tak spraviť, a preto tu stále vyskakuje besný Matovič. Aspoň som za to, aby aspoň časť zmrdov bola zhodená zo strechy, keď už nemôžu všetci - kľudne nech si to globozmrdi vybavia medzi sebou a nešpinia iným ruky. A naozaj by som sa smial, ak by sa nakoniec naozaj spojili s kváziočisteným Hlasom, ako sa konšpiruje, proti Olajnu. To by boli iné paradoxy. Ale ako hovorím, nezdá sa mi, že by boli až tak inteligentní a prešpekulovaní, stále ich príliš ovládajú dlhodobo naučené reflexy + všeobecné diletantstvo.

Roland Edvardsen

Ale veď Pellegrini by mal mať ešte väčší záujem o predčasné než Fico - pretože Fico začína rásť na jeho úkor a čím dlhšie tu bude táto vláda, tým môže Pellegrini viac strácať, nehovoriac o "kajúcnikoch" pri Výbohovi. Naopak, Fico je teraz v pohodlnejšej pozícii, ani nemusí veľmi taktizovať na dve strany, ako to robia v Hlase. Takže je úplne na hlavu postavené, aby Pellegrini prestal podporovať predčasné, však v tom nie je ani štipka logiky. Jedine, že ho fakt nejako brutálne vydierajú (na druhej strane, ak by mali niečo veľké na neho, prečo by to radšej nepustili už do obehu? Veď sa predsa boja možného spojenie Hlasu a Smeru). Oni sú blbí a nevedia čo majú robiť, to áno. Ale možno to stretnutie s jaternicou až taký význam nemá. Čaputa len chcela, aby opozičný líder preferenčne najsilnejšej strany verejne podporil očkovanie (a je jasné, že pri Ficovi a ostatných z opozície by to bolo zbytočné), ale zároveň je pre ňu nepohodlné, ak sa vie, že sa s ním stretáva, lebo pred médiami sa chce prezentovať viac pro-vládne - tak preto utajovanie. A matelkovci, ktorí hrajú vlastné hry, to využili a zakonšpirovali si. A Fico sa len pridal, keďže potrebuje ubrať Pellegrinimu hlasy.

Roland Edvardsen

Ja sa musím smiať na tom, ako Olajno teraz maľuje Čaputu ako akúsi pro-opozičnú kliku v prezidentskom paláci, pričom jej kroky už viac pro-vládne ani nemohli byť. Ale to je dobre, že sa žerú a podozierajú - ale netreba sa pomýliť v tom, že sú to stále spojenci (napokon PS by bolo v tejto vláde namiesto kollárovcov, ak by sa dostali - to treba mať na pamäti). Áno, vyšinutý Matovič je hrozba pre všetkých, aj globalistov, ale veď predsa mali už toľko dobrých príležitostí sa ho poriadne zbaviť a nič - pretože Olajno má mentalitu niekde na úrovni sev. Kórei. Oni nechcú predčasné, akákoľvek možnosť návratu Smeru, jeho spojenie či už s Hlasom alebo tzv. bubufašistami, je pre nich príliš desivá, takže budú priposratí. A ja si fakt myslím, že im prisudzujeme príliš veľa taktizovania - nemajú na to. Pre PS ale aj SaS by predčasné aj boli výhodné, ale aj tak do nich nejdú, hoci mali viacero príležitostí - poslať Fica do basy je totiž priorita, ktorá stojí aj nad ich šťastím - radšej sa teda budú trápiť s magorom z Trnavy. A nemyslím si, že slabošský Heger je schopný sa nejako reálne postaviť Matovičovi, u nich to nefunguje tak, ako v iných, normálnych a reálnych stranách - je to mesiášska sekta plná ľudí s veľmi úbohou osobnostnou výbavou. A ak za Matovičom bude stáť väčšina z nich, potom by nejaké rozbitie Olajna práve mohlo viesť k predčasným - a to nechcú.

Roland Edvardsen

Z vaginácie otrčili kopytá...Hej, ty zase vieš viac než ostatní, panebože. Motivačný príspevok na očkovanie patrí ešte k tým rozumnejším nápadom, aj keď sa obávam, že už nemusí moc zabrať - prichádza totiž príliš neskoro, po blbostiach typu lotéria, nehovoriac o tom, že sa veci automaticky odmietajú len preto, že s nimi ako prvý prišiel Matelko (ktorý väčšinou prichádzal s hovadinami, takže sa to dá pochopiť - ale niekedy treba dať pozor, aby sa s vaňou nevylievalo aj dieťa). Myslím, že radšej pozitívne motivovať, ako zavádzať povinné očkovanie s pokutami a prípadným väznením. Mňa by skutočne zaujímalo, ako by ste vy, fanatická anti-vax skvadra, riešili túto krízu, keď odmietate lockdown, rúška, testovanie, vakcináciu, skrátka všetko. To by som naozaj chcel vidieť, tie vaše výsledky a riešenia. :-) Ja napr. tiež neznášam rúška a testovanie (a to pravidelné vŕtanie v nose, kedy sa mi raz po ňom spustila i krv z nosa a mal som bolesti hlavy, považujem aj za rizikovejšie než nejakú vakcínu, po ktorej mi nič nebolo - ako väčšine ľuďom), ale potom si treba vybrať z ďalších možností.

Roland Edvardsen

Sitra Ahra má na prope posledný príspevok z júna 2021, tak ktovie? No, to bol unikát a vlastne aj výborný štúdijný materiál (lebo dnes mnohí z tých strašných pózerov, ktorí sa idú hrať na minulé medzivojnové režimy len prijímajú hollywoodsku karikatúru toho. S.A. vedel poodkryť viac autentické uvažovanie ľudí z tých čias a smerov). Nuž, chýba mi to, tie debaty na prope. :-)

Veru, je to nechutne a smrteľne nevhodne spolitizované - a môže za to primárne táto otrasná vláda. Alternatíva a opozícia sa potom už len machiavelisticky a sebecky chopili šance zneužiť neschopnosť a otrasnú komunikáciu vlády na mobilizáciu voliča - za každú cenu, aj cenu, že si tým preriedia elektorát. Je to prvá signálna, a aj stupidita, na ntú, ale čo už - budú mať čo chceli. Ale naozaj to už lezie na nervy - vidieť aj rodinu a kolegov takto rozdelených kvôli debilnému očkovaniu. Mať nadhľad je očividne dnes výsada. :-) Ale naozaj sa až divím, že Nadhľad je až taký osamotený ostrov v tomto mori. To skutočne zvyšok alternatívy stratil akýkoľvek elementárny cit pre hľadanie pravdy a najvhodnejšie riešenie a len zaťato a tupo sleduje lacné a krátkodobé ciele, bez videnia do diaľky?

Smutné, ale asi aj toto už je dôsledok všeobecnej dysgeniky populácie. Holt, krajina Kocúrkovo, ktorá má jedny z najhorších štatistík v rámci EU, ak ide o fajčenie, alkohol a konzumáciu cukru, ale božechráň dostať ihlu u doktora. To odrazu koľkým začalo záležať na zdraví, čo? :-D A potom sa divme, že si tu takýto národ zvolil niekoho ako Matovič do premiérskeho kresla a jeho najväčšia instagramová kráľovná je narkokurva Plačková. Aj ja sa divím, že toto ešte dýcha - len dokedy?

Roland Edvardsen

Veru, už ani Japonsko nemôžeme dať za príklad. Aj tak ja stále musím krútiť hlavou nad tým, prečo zrovna tému očkovania mnohí tak prežívajú? Niektorí urazene kvôli tomu možno aj prestali sem prispievať - a to sa tu predtým pohádali o kadečo, ale očkovanie je odrazu pre nich to najcitlivejšie zo všetkých. A celá alternatívna musí byť kompletne uniformná - pričom život je ďaleko pestrejší. Nedávno sa aj moja mama posťažovala na neočkovaných, až ma to prekvapilo (som sa musel až zastávať ich postoja, ach). A pritom túto vládu by nevolila ani za svet. Ale tu sa už dlhšie maľuje politické delenie očkovanci/neočkovanci. A ak si "alternatívec" tak musíš byť anti-vax - lebo inak si "zradca". Strašne tupoidné čierno-biele uvažovanie ovládlo spoločnosť.

Roland Edvardsen

Čaputa sa už vyjadrila, že bude kandidovať aj v budúcich prezidentských voľbách. A obávam sa, že tu bude zase príliš veľa opozičných exotov, pre ktorých budú prezidentské voľby najmä o spropagovaní seba a svojich strán. Pokiaľ sa proti nej nepostaví kandidát, za ktorým bude väčšina opozičných strán, ktorý zároveň nebude príliš polarizujúci, potom by sa dala odstaviť, lebo veľa ľudí jej má už pokrk, jej dôvera slabne každým mesiacom. Ale bude potrebné si sakramentsky dať záležať na výbere kandidáta.

Roland Edvardsen

Len ešte k tomu dodám, že ak by bol dnes Smer u moci, tak sa môžete staviť, že by sme mali väčšiu zaočkovanosť a Blaha by ho vo svojich statusoch obhajoval. Smeráci by robili to isté čo Orbán - aj očkovanie, aj lockdown (veď ten napokon v prvej vlne aj urobili, konkrétne Pellegriniho vláda a Fico v tom čase tomu vyjadroval podporu, aj vo videu - na to si asi dnes málokto spomenie). Je očividné, že je to z ich strany len kalkul, nič viac. Oni sami neveria tomu čo hlásajú.

Roland Edvardsen

Len ešte chcem ozrejmiť, aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu: nie som za povinné očkovanie. Ale som za pozitívnu motiváciu a pozitívnu propagandu. Ideál by bol niečo ako Portugalsko, kde sa dobrovoľne dalo zaočkovať 90% populácie. Ale to v podmienkach SR nie je reálne a nápady s povinným očkovaním sú už úplne mimo - to môže viesť akurát k rozpadu spoločnosti. A tu vláda naozaj zničila dôveru u ľudí a ani im neposkytla dostatočný výber, ak ide o vakcíny (ja som tiež chcel Sputnik, ale bohužiaľ. Dokonca u mojej obvodnej sa dalo zaočkovať jedine Pfizerom, nič iné nebolo na výber). Mimo toho, je tiež blbosť vidieť v očkovaní spásu a spoliehať sa len naň, to je druhá rovina.

Roland Edvardsen

Nie, nevidel som to video, ale máš pointu, že toto čo tu predvádzajú tisovskí nostalgici je vyslovene v rozpore s nejakou snahou o čistotu a disciplínu minulých hnutí (inak v NS Nemecku bolo zavedené povinné očkovanie, napríklad). Inak v Rakúsku zaviedli povinné očkovanie aj kvôli miestnym hnedoidom, ktorí sú štatisticky menej zaočkovaní. Rovnako aj v USA boli čierni, pokiaľ viem, menej zaočkovaní. Aj rôzne násilné incidenty kvôli korone často na Západe zahŕňali čiernych (napr. jeden incident z New Yorku, kde banda negríc zmlátila obsluhu, lebo ich nechceli ako nezaočkovaných pustiť do reštiky: https://www.youtube.com/watch?v=kRoxo0iOSV4&t=78s. A BLM sa už sťažuje, že vyžadovať očkovanie je rasizmus a pod.).

Povedal by som, že ak ide o koronu z terajšej opozície začal pôsobiť racionálnejšie Hlas, ktorý síce nie je za povinné očkovanie, ale hovorí, že treba silne motivovať k očkovaniu ľudí 55+. Tam už pochopili, že tento zatvrdlý anti-vax postoj je cesta do pekla (napokon vyše 70% jeho voličov je zaočkovaných, takže tam nie je veľmi ani dôvod získať extra body na tomto. Pre porovnanie u voličov Kotlebu je zaočkovanosť tuším 16%) a snáď to pochopia aj v Smere, keďže práve Smer v tomto ide úplne proti sebe, lebo má najviac voličov medzi vyššími vekovými kategóriami. LSNS a Republiku volia zväčšia mladší, zdravší chlapi, tak možno aj preto im to môže byť viac menej jedno (čo ich stále neospravedlňuje), ale pre Smer je toto naozaj na Darwinovu cenu. Len prispievajú k tomu, že budú mať menej voličov - a každý hlas treba, každého percentíčka je predsa škoda.

Ak už, Matovičovu vládu mala opozícia kritizovať práve z pozície, že je neschopná očkovovať a že jej časť (užitoční idioti ako Sulík, Remišová, Kolíková) zmarila Sputnik na popud anti-vaxerov ako Baťová.

Roland Edvardsen

Mne to príde, že mnohí z tej alternatívy i opozície v skutočnosti vôbec neveria tomu, čo vyprávajú o vakcínach a covide, ale robia to čisto zo strategických dôvodov, aby mobilizovali k sebe veľkú časť ľudí (a vyhranili ich voči vláde), viacerí aj preto, lebo je to spôsob ako sa nejako ukázať a aj zarobiť si - nič viac. Minimálne pre časť je to naozaj len kalkul. Tá druhá časť je možno naozaj až tak strašne debilná a úprimne verí tej iracionalite.

Roland Edvardsen

Bohoslužby nezakázali ani v omnoho ateistickejších krajinách (ako napr. Česko), takže to naozaj udivuje, že religióznejšie Slovensko (hoci niečo mi hovorí, že po zverejnení sčítania padne aj táto typická predstava) sa vydalo touto cestou. Ja som v zásade obhajcom náboženskej slobody, v tomto mám dosť libertariánsku tendenciu, ale konkrétne z tohto vyplakávania na Postoji musí mať človek aj istú škodoradosť vzhľadom k tomu, ako často tam prichádzali s apologetikou tejto príšernej vlády. Toto je ich boží trest za to, že sa časť politického kresťanstva (tá farizejská odnož) spolčila s diabolským Matovičom. Preto nemôžem ľutovať ani Záborskú, ani podobných. To, že sa im nedarí nič presadiť a ešte im aj zavreli kostoly by mali pochopiť ako božie znamenie - ale obávam sa, že nepochopia, ako zvyčajne.

Roland Edvardsen

Dubček u mňa patrí k tým postavám, na ktoré jednoducho nemám vyhranený názor (či už veľmi pozitívny alebo negatívny). Súhlasím však s tým, že to terajšie prílišné uctievanie nie je hodné vzhľadom na historickú realitu a ten text z Postoja prináša zopár cenných poznámok. Ale na druhej strane, nemôžem ani povedať, že by mi to nejako extra vadilo, ako možno pri iných symboloch (napr. Masaryk). Skrátka je kopec horších postáv, ktoré si nezaslúžia uctievanie a Dubček mi príde proste akýsi neutrálny, beztvarý....Neviem, možno len prehliadam skrytú škodlivosť toho uctievania. Ale možno bola aj škoda, že sa nestal prezidentom po páde komunizmu. Možno by ukázal viac a určite by to bolo lepšie ako ten pedofilný Láhev, ktorého tam dosadila globomafia.

Roland Edvardsen

Indiáni zväčša pomreli na choroby neznáme pre americký kontinent, voči ktorým ich imunitný systém nemal šancu. Inak podobne zomierali aj Európania na, pre nich neznáme tropické choroby, v Afrike - aj preto kolonizácia Afriky prebehla neskoršie.

Môžeme diskutovať o pojme genocída (napokon existuje aj kultúrna genocída, samozrejme), ale našiel som jednu zaujímavú štúdiu: https://www.pnas.org/content/108/51/20444 Vyberám:

Our reconstruction suggests that Native Americans suffered a significant, although transient, contraction in population size some 500 y before the present, during which female effective size was reduced by ∼50%. These results support analyses of historical records indicating that European colonization induced widespread mortality among indigenous Americans.

The authors also state that “few genetic analyses have found evidence for a substantial population contraction during this period (but see refs. 6–8), and several recent, relatively large-scale demographic reconstructions have found no signal of a significant decline..”

Väčšina štúdií teda neukazuje nejaké výrazné zníženie populácie. A tie, ktoré ukazujú, tak ukazujú prechodné zníženie, ktoré je v súlade s tým, že v tom čase indiáni zápasili s novými chorobami, aby sa neskôr u nich vyvinula herd immunity. 

Ale skôr pointa je v tom, že belosi nezabíjali indiánov signifikantne viac, ako napr. iných belochov v bitkách a nájazdoch. Čo bývalo typické pre severoamerický kontinent, ak sa bavíme o vzťahu indiáni vs. bieli, bolo to, že indiáni napr. predali svôju pôdu belochom, neskôr však napadli belochov už usadených na predanej pôde (vrátane takých incidentov, kedy napr. uniesli biele ženy, znásilnili ich a potom oskalpovali - holt, my máme radi tie romantické predstavy o prírodných národoch, ale zabúdame na to, že prírodne národy vedeli byť aj veľmi brutálne), a potom belosi sa im prišli pomstiť  - a tiekla zase indiánska krv. Aj keď viem, že sa dá použiť argument, že primárni agresori boli belosi, lebo sa prisťahovali. Ale to, že indiáni bojovali medzi sebou, že zasahovali do svojich území, genocídovali sa predtým a oportunisticky sa spájali s bielymi (to isté aj pomoc indiánskych kmeňov Španielom proti Aztékom, ktorí ich utláčali) proti iným indiánskym kmeňom výrazne pridáva na komplexicite toho príbehu. 

Ale áno, zneužívať takto históriu voči už dlhodobo usadenému etniku a kultúre, ako to robia kdejakí woke radikáli a smetiari, je špinavosť.  

Každopádne, keď tak čítam tú štúdiu, tak ma napadá, že ak vedci dokážu pomocou génovej štúdie zistiť, že 50% indiánskych Američanov zomrelo pred 500 rokmi, potom by asi mohli byť schopní detekovať či 6 miliónov Židov, cca 30% židovstva tuším, zomrelo pred 80 rokov kvôli holokauze, však? Mali by sa uskutočniť po celom svete viaceré nestranné štúdie, aby sa raz a navždy dokázalo, koľko Židov zomrelo počas druhej svetovej vojny (a nemali by ich robiť len izraelské inštitúcie a pod.), no nie? Však ide o pravdu, či? :-)

Roland Edvardsen

Pre zaujímavosť nejaké to info, lebo historická realita je ďaleko komplexnejšia, a aj zaujímavejšia, než čierno-biele naratívy smetiarní.

V r. 1614 bol člen konfederácie Wampanoagov, istý Squanto, unesený európskymi pobrežnými nájazníkmi a prevezený do Španielska. Neskôr ho preniesli do Anglicka. Tam sa naučil po anglicky a začal pracovať ako staviteľ ľodí. Keď sa v r. 1619 vrátil na aglickej lodi do domovskej Ameriky, tak zistil, že jeho rodina a väčšina z jeho najbližšieho kmeňa boli zničené chorobami, ktoré nevedomky priniesli Briti. 

Keď v r. 1620 plachetnica Mayflower konečne pristála v Amerike, tak Wampanoagovia boli spočiatku voči nosičom chorôb s bielymi tvárami opatrní. Ale už po pár mesiacoch sa to zmenilo, aj vďaka Squantovi, ktorý robil prostredníka medzi indiánmi a bielymi tvárami. Aj s jeho prispením Wampanoagovia a bieli puritáni podpísali v r. 1621 zmluvu o vzájomnej vojenskej obrane. 

A títo, podľa dnešných pc naratívov len a len mierumilovní a prírodu uctievajúci Wampanoagovia, boli v tom čase zapojení do prebiehajúcich kmeňových vojen so susednými indiánmi z kmeňa Narrangansett. A aby ich porazili, tak logicky im prišlo strategicky výhodné uzavrieť spojenectvo s cudzincami, ktorí mali magické ohnivé palice, ktorými vedeli zabiť na diaľku. 

Na oplátku Wampanoagovia zase súhlasili, že budú chrániť puritánov pred nájazdmi iných domorodcov, ako aj otravných Francúzov, ktorí boli v tom čase konkurencia pre Britov. A britskí puritáni zase sľúbili Wampanoagom, že im poskytnú svoju palebnú silu, aby mohli vyhubiť nepriateľské kmene Narrangansett a Massachusett.  

Takže do "genocídy" indiánov (dávam úvodzovky, lebo je to dosť na polemiku vzhľadom k tomu, že Injunov je dnes v sev. Amerike 2x toľko ako ich bolo v r. 1621) sa ochotne zapájali i samotní indiáni, s belochmi uzatvárali spojenectvá a kupovali si od nich strelné zbrane, aby mohli likvidovať susednú indiánsku konkurenciu. 

Toľko k tomu sladkému americkému mýtu Vďakyvzdania, podľa ktorého boli indiáni mierumilovní a láskaví, obdobne ako puritáni. Skrátka oportunisti všetkých krajín a rás spojme sa - asi tak. :-)

 

Roland Edvardsen

Vy sa smejete, ale ono je to v skutočnosti neuveriteľný hnus, že takýto človek, zapojený objektívne do ťažko amorálneho biznisu, sa tu štylizuje ako pro-life kresťan a ešte ho časť politických kresťanov (konkrétne z Postoja) ide v tomto obhajovať. To len ukazuje, že časť politického kresťanstva úplne stratila najzákladnejší morálny kompas. Kto potom môže brať ich moralizovanie okolo potratov vážne, keď zlyhávajú aj v takýchto elementárnych veciach?

Roland Edvardsen

Je to na prd s tými vakcínami. A druhý problém je aj ten, že konkrétne lieky, ktoré sa teraz používajú na liečbu covidu, majú ešte horšie a častejšie vedľajšie účinky než vakcíny. To len na margo toho, ako niektorí volajú po tom, že treba len lieky, nie vakcínu.

A už totálna blbosť je bazírovať len na jednom prostriedku proti covidu, ako to teraz robia z vakcín. Keby mali ľudia aspoň širší výber. U mojej obvodnej doktorky sa inou vakcínou ako Pfizer ani zaočkovať nedalo.

Nuž, nakoniec sa tvrdému lockdownu, pre nezaočkovaných i očkovaných, nevyhneme.

Roland Edvardsen

Portugalsko je v niektorých aspektoch viac podobné východnej Európe (a patrí aj k viac rasovo realistickým krajinám. Ale na Salazara tam veľmi dobré spomienky nemajú, takže volia skôr ľavicu/socialistov. Dokonca ani miestni nacionalisti - tam nie je taká nostalgia ako napr. u nás za Tisom. Zaujímavý report o krajine napr. tu: https://www.unz.com/akarlin/portugal/). Je to, na západné pomery, skôr konzervatívna krajina, ale nie na spôsob toho amerického "redneck" konzervativizmu, ktorý je populárny aj u nás (HS je taká slovenská verzia Fox News, dalo by sa povedať).

V Portugalsku sa im podarilo vyhnúť politizácii vakcinačnej otázky, lebo jej riešenie delegovali na armádu, nie na politikov. Zrejme toto je kľúčový recept. Tu keď vidí človek iritujúcich politických primitívov typu Matovič, Remišová, Cigániková a pod. ako niečo agresívne pretláčajú, tak prirodzene potom bude od toho bočiť.

Roland Edvardsen

Ten hlodavcovitý kšeftár s drogou (a alkohol naozaj nie je mäkká droga, to je len naša konvencia:https://www.youtube.com/watch?v=yNunMOV5t6U&t=590s. A takýto človek chce tvrdiť, že je morálne superiórny kresťan - no fuj! ), ktorý tu akože robí premiéra, sa už vyjadril za povinné očkovanie. Nuž, pri nedôvere k tejto vláde, ktorá už môže dosahovať aj 90%, si koledujú o iné nepokoje. My naozaj nie sme Rakúsko. V Rakúsku totiž rok nevládol okatý čurákoidný psychopat, ktorý tu pre svoj bombastický narcizmus, sadizmus a mstivosť mesiace ukrutne ponižoval národ a ohrozoval jeho zdravie štúraním v nose - a tým kompletne rozvrátil dôveru vo vládu. Toto už nenapravia - jedine, že by vyhlásili čo najskôr predčasné. Ale toho sa boja.

Roland Edvardsen

Však som sa aj divil, že prečo si kaziť večer hentakým odpadom. Ale zase chápem aj faktoru zvedavosti. Veď ja tiež príležitostne sledujem aj opačné brehy.
Soltész už ničím neprekvapí, ale aj tak si pri ňom niekedy divím, či on sám naozaj reálne verí, že takmer všetci naokolo sú fašisti a nacisti, alebo je to len jeho stratégia a provokácia, ktorá mu prináša o.i. aj živobytie.
Mňa na Soltészovi vždy pobaví, ako sa sťažuje ako je tu na Slovensku príšerný život, akí sú Slováci úbohí a neschopní, ako vždy budeme len zaostalá východná gubernia a akákoľvek vláda, ktorú si zvolíme, bude zlo a podobné kydy. Však fajn, ale čo tu potom stále robí? Prečo sa už konečne neodsťahuje, keď to tu tak nenávidí? Inde by mu za hejterské kydy toľko nezaplatili, či čo?

Roland Edvardsen

Sa ti chcelo sledovať hentých 5 magorov s jedným a tým istým 100x prežutým názorom? Neviem či očakávať čokoľvek nové od týchto zombií je reálne. To, že toto je ich presná predstava "slobodnej diskusie a plurality" sme sa mohli dozvedieť pri každom sledovaní Havrana.
Blahu by určite nepozvali, ale oni niekoho umiernenejšieho. A ak aj áno, tak len za podmienok, že by boli 4 na 1, ako to raz spravili s naivkou Koronim.

Roland Edvardsen

Neviem o čo sa tu ide sporiť. Štatistiky jasne ukazujú, že jediné krajiny s tonami ľudí, ktorí zomierajú na covid (nadmerná úmrtnosť) sú práve tie, ktoré majú najvyššie zastúpenie anti-vaxerov v populácii (východná Európa, Balkán, červené štáty USA).
Fungujú tie vakcíny 100%? Jasné, že nie. Môžu mať vedľajšie účinky? Áno, môžu. Je blbosť vkladať celú nádej len do týchto experimentálnych vakcín, ako to robia mnohí korporátni jastrabi? Áno, je. A taktiež pochopiteľne, že zaočkovaný, ktorý je starý a chorý, bude mať pravdepodobne stále horší priebeh covidu, ako mladý a zdravý nezaočkovaný (preto dávalo zmysel očkovať vyššie vekové kategórie). Ale ide tu predsa o pravdepodobnosť. To je skutočne tak náročné na pochopenie?

Roland Edvardsen

Hej, ale vyslovene aj terajšie hlavné "HS témy" ako pro-life a anti-vax sú totálne prebraté z Ameriky (treba opäť pripomenúť, že Putin a putinisti v Rusku sú silne za vakcináciu, napríklad. Rovnako ako v Rusku neriešia tak potraty ako v Poľsku alebo v Texase, potratová politika je tam dosť voľná. Rovnako aj východná Ázia, islamský svet a pod. má prístupy, ktoré by tu anti-vaxerov možno prekvapili). Anatolin Karlin mal dobrý príspevok o tom, že Východoeurópania, resp. východoeurópski konzervatívci a alternatívci sú vo viacerých prístupoch podobní americkým konzervatívcom a neskutočne preberajú ich naratívy, terminológiu, kultúrne zápasy, ten vplyv je tam cítiť na sto honov.

Roland Edvardsen

Tá kniha a autor vyzerajú ako čítanie vyslovene pre mňa :-). Takže, dík za tip, pôjdem si objednať knihu. Inak ja si myslím, že knižné tipy a recenzie by si mohol sem hádzať aj častejšie, ak už sme pri tom.

Roland Edvardsen

Nepovedal by som, že úplne celá alternatíva je zlá, ale cca 90% zo súčasnej slovenskej alternatívy áno, čiže takmer celá. :-) (Btw, je inak strašne úsmevné, ako, napriek rusofilstvu a anti-Západ nastaveniu, ktoré sa jej prisudzuje alebo ku ktorému sa hlasí, v skutočnosti preberá ideologické naratívy z Ameriky. Je neskutočne amerikanizovaná a pritom si to vôbec neuvedomuje). Ale skôr lepšie by bolo napísať, že to čo sa tu prezentuje ako nejaká alternatíva (voči systému a tak) alternatívou v skutočnosti nie je, len druhou stranou mince.

Roland Edvardsen

Osho bol de facto komerčný produkt Západu zaobalený v tom indickom mystickom pozlátku. Som si pozrel teraz zopár videí s ním - no neviem, na mňa to pôsobí hrozne fejkovo. Ale vo svojej dobe zrejme mohol pôsobiť viac anti-systémovo, rebelsky (predsa len v reaganovskej Amerike 80-tych rokov sa kresťanská pravica v mnohom správala obdobne ako dnes ľavicoví woke fundamentalisti. A súhlasím i do istej miery s liberálmi, že reganovci zlyhali pri AIDS kríze, popri iných zlyhaniach a že vtedajšia kultúra a prístupy len napomáhali šíreniu AIDS), ale z dnešného pohľadu už lepšie vidieť, že aj OSHO bol postavička vytvorená a posunutá systémom, voči ktorému sa chcel akože vyhraňovať. A dobré pripomenutie aj nášho slovenského gurua Rostasa. Títo ľudia sú jak cez kopirák, stále ten istý fejkový opar okolo nich, ťažký pózerizmus.

Roland Edvardsen

Naopak, Norman mal výborný výber pre tému. Som sa až smial, keď som videl toho Osha na HS. Nuž, ak ide o anti-vax či anti-covid agendu, tak už je kresťanským fundamentalistom z HS dobrý každý, aj sexuálny guru, ktorý bol inak silne kritický ku kresťanstvu a cirkvi (a ktorý mal nejaké tie zaujímavé výroky a myšlienky, hoc nie až tak originálne, ako si niekto myslel či myslí - ale tá aura či imidž "mystika z ďalej Indie" mu pomohli, to vedel dobre marketingovo zneužiť). Ale tak, keď už taká Záborská, ktorá tu ide velice "zachraňovať" spermie a zygoty, nemá problém s "polievkou" z embryií vo vakcínach, tak prečo nie aj OSHO na HS? :-) Ale dajú sa títo kdejakí kresťanisti brať vážne, že? :-)

Roland Edvardsen

Nuž, na Ficovi sa teda nezhodneme. Nemienim predstierať, že som nejaký sympatizant - a nevidím v tom žiaden problém rovnako ani v tom, keď niekto sympatizant je. To či má Fico nádej - podľa toho o čom sa bavíme, či vidíš poloplný alebo poloprázdny pohár. Premiérom nebude, ale stále môže byť do nejakej miery politicky signifikantný ako predseda stredne veľkej strany - ale pravdepodobne v blízkej dobe len opozičnej. Vybrať si v konflikte môžem aj bez toho, aby som vystupoval ako sympatizant. Napokon podporil som predsa i referendum za predčasné a Smeru som sa zastal v minulosti viac než dosť - to je nepopierateľné, viď moje články a komentáre. To, že teraz píšem tak ako píšem však súvisí aj s tým, ako sa Smer a Fico bezohľadne postavili k celej tejto covid téme. To určite ovplyvnilo moje negatívnejšie hodnotenie súčasnej opozície, obzvlášť Fica a Kotlebu, ktorí v tomto zašli najďalej. Okrem toho môj kritický odstup od väčšiny súčasných politických strán a politikov mi pomáha udržať si istý realistický náhľad nad systémom ako takým - a nevidím dôvod sa ho vzdať v prospech straníckeho fanúšikovstva, ktoré nezodpovedá realite. Ale rozumiem, že niekomu to môže prísť príliš pesimistické a ufrflané.

Roland Edvardsen

Aj o tom píšem - že Fico môže dopadnúť ako Babiš, t.j. naberie veľa hlasov, ale bude to zase na úkor strán, ktoré by mohli byť jeho koaličnými partnermi. Babišovi sa podarilo získať hlasy voličov českej ľavice, ale na úkor toho, že sa dve ľavicové strany (jeho potencionálni koaliční partneri) nedostali do parlamentu. A u nás zase môže hroziť, že sa dve najväčšie tzv. vlastenecké strany nedostanú do parlamentu - aj preto, že časť hlasov pohltí Fico.

Rozloženie bez Fica/Smeru by vyzeralo tak, že tie ostatné opozičné strany (Hlas, Republika, kotlebovci, tarabovci) a časť mimoopozičných (SNS, Vlasť) by mali o čosi viac hlasov - jednoduché. Aká by tam bola dynamika nemienim predpovedať. Ale samozrejme, že by to bolo v tejto alternatívnej realite v niečom iné, ak by chýbala nejaká súčasná kľúčová postava, ako je napr. Fico. A netvrdím, že by to bolo nevyhnutne lepšie, aby sme sa pochopili. Ale na Pellegriniho by až tak neútočili, už len z toho titulu, že má celkom odlišnú politickú stratégiu (zameranú na rozvíjanie koaličného potenciálu, než mobilizáciu jasne vyhraneného politického spektra - a opäť, jak v prípade Smeru, tak i Hlasu, obe ich stratégie dávajú zmysel - len s každou môžu byť spojené isté straty, niečo na úkor iného).

Ja vôbec neriešim, ako sa kto zapíše do histórie. S Ficom to mám tak, že je nemiestne glorifikovaný svojimi priaznivcami, ktorí sú schopní u neho prehliadať alebo ospravedlňovať veci, ktoré boli a sú jasne za hranou a zároveň nemiestne očierňovaný svojimi nepriateľmi, ktorí z neho robia novodobého diabla, čo tiež nezodpovedá realite - asi tak a to bol vždy môj postoj. Ale politicky boli on aj Mečiar zaiste úspešní, a obzvlášť to teraz vyniká v porovnaní s jebnutým a totálne neschopným Matovičom, ktorý nevydržal ani rok. Čiže toto im neberiem, o tom ja predsa nepíšem. Ja píšem o tom aké politické varianty sú do budúcna reálne, bez hodnotenia či to považovať za zlé či dobré (nuž, ja by som to osobne zhodnotil, že sa bude vyberať medzi zlým alebo ešte horším - ako vždy vo voľbách :-)).

Roland Edvardsen

Áno, zhodnem sa s ním, pretože Soltész presne popísal uvažovanie časti voličstva - "lebo Fico". Kebybológiu nechcem riešiť, lebo to nemá zmysel, opozícia bez Fica by vyzerala inak, iné rozloženie síl, atď. Je to jednoducho tak, ako som popísal. A tých strán bez koaličného potenciálu až tak veľa nie je - a ústavnú väčšinu by nemali.
Mečiar mal taký osud, že vyhral voľby a aj tak nemohol zostaviť vládu, lebo bol persona non grata. Preto tie paralely s Ficom.
Ja som Fica nepodceňoval, vždy som písal to isté, čo som napísal aj teraz - ja za voličskú realitu na Slovensku nemôžem.

Roland Edvardsen

Musím sa vždy usmievať, keď čítam optimizmus Ficových fanúšikov. Chýba tu "reality check" - Fico už nebude premiérom a je nepravdepodobné, že by zložil vládu. Nemá totiž koaličného partnera - okrem polodebilného Danka (cca 1-3%), čo naozaj nie je žiadna výhra, a dajme tomu možno Republiky (ale to je neisté, napokon Fico odmietol s Republikou organizovať protesty a pri koaličnom spojení by mu možno aj hrozili ďalšie odchody zo strany - viď Beňová). Kotlebu je samozrejme zbytočné spomínať, ten nikdy vo vláde nebude a po ďalších voľbách pravdepodobne ani v parlamente. Agresívnou rétorikou tiež Fico prestrelil pri Pellegrinim i Kollárovi, tam je veľmi silná osobná animozita - a Kollár vylúčil spoluprácu s celým Smerom (opakovane) a Pellegrini určite nie, ak by nebol premiér a musel by fungovať pod Ficom, to je jasné.

Fico je v skutočnosti istou spásou pre túto otrasnú vládu, lebo je to takpovediac jediná vec, jediné červené súkno, kde ešte vedia mobilizovať znechuteného a sklamaného voliča (mimo ich skalného jadra). Dezolát Soltész v jednom komentári vystihol presne ako časť populácie uvažuje a môže či bude pravdepodobne reagovať v budúcich voľbách: "Pre obrovské množstvo ľudí, ktorí chceli zmenu, je čokoľvek zo súčasnej koalície absolútne nevoliteľné. Aj by sa na to v ďalších voľbách vybodli, ale keď si uvedomia, že im hrozí hento (Fico), zdvihnú zadky a s veľkým odporom to hodia komukoľvek okrem Fica. A keď to bude v prieskumoch vyzerať tak, že je vláda Smeru s Hlasom neodvrátiteľná, zrazu začne byť dôležité, aby Fico aspoň nebol predsedom vlády. Takže to grcajúci a v kŕčoch hodia Pellegrinimu. A keď bude musieť byť Fico ministrom čohosi v Pellegriniho vláde, bude to preňho ešte väčšie poníženie, ako keď prehral prezidentské voľby s Andrejom Kiskom."

Roland Edvardsen

Referendum beztak malo poslúžiť len ako forma mobilizácie opozičných voličov, je nepravdepodobné, že by sa ním niečo zmenilo. V podstate Ficovi viac vyhovuje, keď mu ho Čaputa takto odstrelila - môže aspoň živiť tému zmareného referenda.

Táto vláda žiaľbohu asi vydrží celé funkčné obdobie - skončiť môžu len vtedy, keď budú chcieť sami skončiť, lenže zatiaľ sa viac boja dôsledkov budúcich volieb- jednoducho to nie je pre nich výhodné. Takže odvolávanie ministrov, pokusy pretlačiť referendum v parlamente, protesty, nič z toho nateraz nezmení situáciu. Opozícia je jednoducho príliš slabá - tak rozhodli ľudia v posledných voľbách.

A Fico začal kopírovať túto matovičovskú opozičnú politiku hulákania, konfliktu, emocionality a burcovania ulice s predpokladom, že podobne ako Matovičovi mu to pomôže vyhrať voľby. Ale ak aj áno, bude mu to k čomu, keď aj tak nezloží vládu? V podstate je to ďalší dôkaz aký obrovský dopad mal Matovič a jeho agresívne metódy na slovenskú politiku. A zároveň za tohto agresívneho, anti-rúškarského Fica si môžu matovičovci a korporátne média sami. Oni ho de facto vytvorili, lebo spravili z neho štvanú zver. Nemajú sa čo diviť.

Roland Edvardsen

Ťa obdivujem, že máš toľko trpezlivosti s týmto spamerom. Slaven naozaj verí, že tie jeho traktáty plné odkazov tu bude niekto študovať? Nehovoriac o zvyčajne biednom obsahu. Hentie anti-rúškarské akcie v supermarketoch sú len ďalšia dobrá ukážka ťažkého úpadku a popletenosti tejto alternatívnej scény. Nepriateľ by si lepší disent, ako takýto, zložený z kdejakých trápnych "slavenov", nemohol želať. Celé zle.

Roland Edvardsen

Ako niekto, kto skôr krúti hlavou nad chybnými postojmi alternatívy a istých opozičných strán, musím povedať, že práve dezoláti ako Schutz a ich jedovaté slinty sú dobrou ukážkou, prečo sa napokon mnohí nedali a nedajú očkovať. Práve tento primitívny spôsob komunikácie a vyhrážania sa má za následok opačné reakcie - psychológia totiž nepustí. Áno, sú to neschopná a nedôveryhodná vláda a i jedovaté korporátne splašky, ktoré nesú najväčšiu zodpovednosť za nízku zaočkovanosť na Slovensku.

Roland Edvardsen

No ja keď som videl fotky Čaputovej mladej tak prvá myšlienka bola: panebože, kde sú časy takých ako Cindy Crawford, Gia Carange, Eva Herzigova či Paulina Porizkova?https://www.youtube.com/watch?v=B1klyaWg4qE Čo za ohavnosti, fakt hnusy sa to dnes pretláčajú?

A Taraba chcel v podstate upozorniť práve na toto: na narastajúci nechutný slniečkársky trend propagovania objektívne neatraktívnych jedincov ako "krásnych", robenie z nich modelov a tak. Toto je ideologický problém. A možno by aj tá Čaputovej mladá mala na to robiť modeling, ale to by sa nesmela silou mocou pridŕžať škaredosti, predovšetkým tá nechutná machuľa na tvári je úplne mimo (prečo si to preboha neodstráni, keď je to také veľké? Ja som mal menšie znamienko na bruchu a dal som si ho odstrániť - ono nielen z estetických dôvodov, ale hlavne zdravotných. Je to citlivé a rizikové). Táto tupá woke ideológia oslavajúca škaredosť a úpadok sa musí vtierať do všetkého, do filmov, modelingu. A ten kto na to upozorní bude vystavený šikane a kriminalizácii. Hrôza kam sme sa to dostali.

Roland Edvardsen

Pri Tabak si už musí človek klásť otázku, či to nerobí naschvál - aby upútala aspoň imidžom tupane, keď už sa iným nedám. Je totiž ťažké uveriť, že niekto, kto sa stal poslancom môže byť až tak strašne retardovaný.

A hentie včerajšie vaginálne protesty tiež len ukázali alibizmus a farizejstvo týchto kdejakých kaviarnikov, feministiek a beta-ľavičiarov. Jednak oni nedokážu ísť protestovať proti vláde ako takej, voči primitívnemu Olajnu, ale hovoria len a len o Záborskej, nepriateľ je len Záborská, iné mená z koalície nespomenú. Druhá rovina je tá, prečo kaviarnici neprotestovali a neprotestujú aj proti iným porušovaniam ľudských práv? Prečo len a len vagíny a nič iné?

A ešte tretia rovina: je smiešne ako kaviarnici a Nko teraz vyplakávajú nad Záborskou a inými fanatikmi, keď pred voľbami, hlavne teda Nko, de facto pomáhali Matovičovi - minimálne v tom akú protismerácku atmosféru tu vytvárali a ako ho nekritizovali. Ja si ešte spomínam na články o tom, ako Matovič "zvládol" predvolebné diskusia a ako začína pôsobiť "štátnicky" (ROFL). Veď predsa dobre vedeli, že Matovič si nahrabal na kandidátku kadečo, vrátane kdejakých pofidérnych sektárov, ktorí by si inak do parlamentu nikdy nedostali. Bľačiace progresívne teľce teraz majú čo chceli, sami majú na tomto svoj podiel zodpovednosti.

Stránky

texty

Stránky