Roland Edvardsen

authenticated user,dopisovatel

texty

komentáre

Roland Edvardsen

Ja už som písal koho a ako budem voliť: SNS a zopár príbuzným som odporučil Smer (a môžu krúžkovať Blahu. Ja budem asi krúžkovať Pašku). ĽSNS som sa napodporoval až až, volil som ich už 3x (2x NR SR, 1x europarlament) a teraz už stačilo - situácia je odlišná, majú teraz dosť preferencií, rastú a do parlamentu sa dostanú. A tým, ako sú silnejší a silnejší, tak sa od nich bude aj viac žiadať. V r. 2016 som teda ich kandidátku a celkovo ľudí nijako neriešil (bolo mi vždy jasné, ako nedobre sú na tom) - bol to protestný hlas a experiment. Teraz treba mať tie štandardy voči nim vyššie. A hovorím, posun za tie 4 roky bol príliš malý. Momentálne sa žiada podporiť skôr tých slabších (SNS, ktorej hrozí odchod a upadajúci Smer). A hlavne voľba SNS a Smer je i nepriamou voľbou LSNS (lebo zlúčenie pro-národných hlasov v parlamente). V podstate takto pomáhame aj LSNS. Volí sa teda idea, nie konkrétne strany.

Inak ono je to taký paradox, že SNS bola za moratórium, ale ono jej to zverejňovanie prieskumov možno nakoniec aj zachráni krk, keď si mnohí uvedomia, že ju treba ísť zachraňovať (obdobne ako to v r. 2016 výrazne pomohlo SaS). Uvidíme... Štve ma však situácia s Harabinom.

Roland Edvardsen

Ľubov, ja osobne sa pridržiavam kognitívnej etiky, pokiaľ ide debatu vegetariáni vs. mäsožravci. Takže kozumujem len biele mäso, ryby a hydinu, nie červené. Prasatá sú inteligentnejšie ako niektoré psie rasy a dokážu obdobne fungovať ako domáci maznáčikovia - tak prečo už konečne neprehodnotiť náš prístup k nim? A pomerne inteligentnými druhmi sú aj kozy (ktoré majú napr. špecifickú osobnosť), kravy o čosi menej.

Roland Edvardsen

Je jasné, že robí pózera. Len treba zohľadňovať, že na mnohých ľudí na národno-konzervatívnom spektre pôsobí marxizmus alergicky - a práve takým sa dnes chce Blaha prihovoriť a presvedčiť ich, aby volili Smer.

Ale aby som to ujasnil - ja netvrdím, že v Smere postupovali nejako strategicky od začiatku. Blaha začal nejako sám, ale s tichým súhlasom Fica. A strana (so súhlasom Fica) začala Blahovi túto propagandu aj financovať. Istá časť smerákov bola z toho istý čas celkom v rozpakoch. Ale teraz, pred voľbami, sa tam už nejako dohodli a chápu to ako stratégiu "dobrý, zlý policajt" (ešte aj Beňová, s ktorou mal Blaha verejný konflikt, bola posledne voči nemu ospravedlňujúca - hovorím, tie tzv. dve krídla sa dohodli a teraz pred voľbami sa kryjú a budú kryť).

Roland Edvardsen

Ja viem, Rašiho sme už rozoberali - ale chcel som si to pripomenúť, že prečo. Nuž, na kotlebovcov útočil kadekto - akože na tomto má byť niečo neobvyklé? Však všetci (myslím strany) okrem kotlebovcov sú proti kotlebovcom (no dobre, len Harabin je výnimka - ten jediný neodmietol spoluprácu. Hoci aj ten zákerne na nich útočil a samozrejme vice versa). Napokon, ja si stále ešte pamätám, čo svojho času o kotlebovcoch vypisoval a hovoril súdruh Blaha (niekedy si hovorím, že dobrá pamäť je možno aj mojim prekliatím :-)). A ten, kto útočil najzákernejšie, nebol smerák, ale podľa mňa Danko. SNS distribuuje anti-kotlebovskú propagadu aj vo svojich predvolebných letákoch. A to, že sa Moskva prudko dištancovala od kotlieb - nuž, koho to bola práca? Čo môžu nejakí Rusi vedieť o Kotlebovi? Kto im čo nakecal, hmm? :-)

Roland Edvardsen

Ficove problémy so srdcom sú všeobecne známe, jasne priznané. A aj dlhšie na ňom vidieť, že je akýsi strhaný a spuchnutý. O pití nehovorí len nejaké Zomri, je tu dosť indícií na to predpokladať, že to tak bude. Ale to je jedno, čo si ty alebo ja myslíme. Blaha je navonok, názorovo, lepší ako Chmelár a aj o dosť rafinovanejší (a teda aj úspešnejší). Chmelár je zase autentickejší - tak nech si ľudia vyberajú.

Egocentrici ako Danko, Harabín, Kotleba sú naozaj horší ako tímoví hráči typu Blaha, to je pravda. Nie je veľmi z čoho vyberať, takže možno ten Blaha aj bude najschodnejší - aj keď ja ako zvyčajne v nič extra nedúfam, však ma poznáš. Raši? Podľa mňa nemá na to nejako to tam prevziať. Dodnes nechápem, prečo práve on priťahuje tak tvoju pozornosť? Mne oproti iným v Smere neprišiel nijako extra zaujímavý a výrazný, ani názorovo niečim extra vybočujúci od smeráckych štandardov. A je tiež skôr taký sluhovský typ. Ak už, možno Sáková bude tá nová, čo to v r. 2020 reálne prevezme (ak už to tam vlastne neprevzala). Ministerstvo vnútra nie je sranda, to netreba ani vysvetľovať. Hej, Kaliňák v sukni - tak jej hovoria, a zdá sa, že je tiež obdobne rafinovaná ako bol Kali, a asi aj ešte viac.

Roland Edvardsen

To, že je tá strana v úpadku sa nevylučuje s tým, že koná rafinovane - dokonca práve preto, že jej boli uštedrené ťažké rany a pomaly sa potápa, musí uvažovať rafinovanejšie. Samozrejme, že nie všetko je koordinované - a hlavne Fico dnes už nemá dostatok fyzických a mentálnych síl to poriadne držať za opraty, napokon jeho problémy sú všeobecne známe. Ale to, že sa vôbec nerozpadli, nedopadli ako SaS, SDKÚ a podobné podvodné strany, tiež vypovedá o tom, že si tam vedia nejako sadnúť za stôl a vypracovať plán.

Blaha to až tak vážne nemyslí, ale čo jeho fans? Manipuluje s ľuďmi a ponúka im tento sladký jed, ópium ľudstva. Tie jeho marxistické naratívy sú slepou uličkou - aj na Slovensku. Samozrejme, je tu stále priestor na spoluprácu a diskusiu aj s takýmito ľavičiarmi. Ale to neznamená, že budem na všetko len prikyvovať. Blaha v tomto prípade prestrelil.

Roland Edvardsen

Putin tiež robí všakované ústupky a kompromisy, o ktorých ani nevieme. A Zeman nemá nejakú väčšiu moc a zodpovednosť, ostáva mu hlavne kecanie, takže by som ho ani veľmi nepočítal. Veru, to kórejské prasa môže byť asi aj najsamostatnejšie.
Každý rozhľadený človek vedel, že Trump je tiež silný filosemita napojený na slobodomurárske kruhy. Ale malo vôbec význam sa nad tým pozastavovať? Kam by sa vlastne dostal bez akejkoľvek podpory sionistov či Židov vo všeobecnosti? Určite nie tam, kde je teraz. On túto podporu musel dostať. A Izrael zase na oplátku potrebuje podporu USA – finančnú, vojenskú a inú. A tú mu Trump veľkoryso poskytuje. Ale aj tak sa od neho očakával iný prístup k Blízkemu východu, nie až tak agresívny. Naozaj, to už aj Obama bol oproti nemu mierotvorca, bez srandy.

Roland Edvardsen

Ja nepíšem ani tak o našom sklamaní - napokon poznáš ma už dobre a vieš, že ak ide o politiku a politikov som dosť cynický :-) - ale sklamaní bežných ľudí, čo Trumpa volili a podporovali, lebo naivne dúfali v nejaký veľký obrat. Nemusím ti snáď popisovať aká vládla atmosféra počas Trumpovej kampane a čo rôzni ľudia, aj tu, vypisovali, aké nádeje si kadekto robil.

Roland Edvardsen

Ja si to ani tak jednoducho nepredstavujem, hoci predsa len Pellegrini sa stretáva a telefonuje s Ficom relatívne pravidelne (aj keď ten vzťah medzi nimi je taký...komplexný (a konkurenčný) a pragmatický, tak by som ho najvystížnejšie pomenoval) - a určite dohadovali a dohadujú aj stratégiu strany. Fico uvažoval a uvažuje v štýle "dobrý" policajt, "zlý" policajt. Toto bola dlhodobá stratégia Smeru - a takto stále tými nitkami poťahuje. Smer je mašinéria, ktorá má svojich stratégov, imidžmakerov a interných prieskumníkov. Veď napokon žiadna strana zatiaľ nemá takú premakanú kampaň ako Smer - a aj tam vidno, že takto uvažujú a radia.

Samozrejme, že Blaha chytá alternatívu pre stranu - a je priamo za toto aj platený stranou. A oni to aj otvorene priznávajú - že Blaha slúži na lapanie voličov Harabina a Kotlebu, a preto tomu účelovo prispôsobuje svoje písanie (ktoré ani on sám nemôže brať plne vážne). Je to totálny kalkul. Blaha je tiež istá Ficova poistka pre prípad, že by to teda Smeru už nevyšlo ako tzv. štandardnej strane, aby povedzme v budúcnosti mohla časť strany prežiť aspoň takto.

Myslím, že Blahu preceňuješ v jeho ambicióznosti a samostatnosti (tí čo ho poznajú hovoria, že splní ako na povel všetko čo Fico povie a vytŕča z jeho zadnice). On je dosť oportunista - aj názorovo. Rafinovaný je, to áno, ale nie je to ono. Ten jeho marxizmus na mňa (a iných inteligentnejších ľudí) pôsobí ako repelent - a asi aj preto som nakoniec uprednostnil SNS (hoci Danko je ešte väčší repelent - ale tam ide o osobnosť, nie ideológiu, čo je iné).

Roland Edvardsen

Musíš to tu zahlcovať takýmito trivialitami, ktoré si ostatní vedia ľahko vyhľadať sami? Nebol si už viackrát na tieto móresy upozorňovaný? Ako v čom sú tieto postoje Spolu alebo Harabina zaujímavé, netradičné, hodné nejakej špeciálnej pozornosti? Ak už, radšej nám tu daj svoj vlastný komentár k týmto odkazom, no nie?

Roland Edvardsen

Trump je asi to najväčšie sklamanie zo všetkých. A asi už je na čase prestať ho neustále ospravedlňovať a prehliadať jeho vážne činy, lebo "Deep state", lebo jeho senilita, lebo jeho údajné 4dchess a neviem čo ešte. Trump dnes pôsobí ako klasický neokon, sionistický poskok non plus ultra - holt, previazanosť s klanom Kushnerovcov asi robí svoje. Ani Obama nerobil a nerozprával takéto svinačiny, ako je tento jeho nechutný status, kde sa vyhráža zničiť perzský národ a jeho dedičstvo:

...targeted 52 Iranian sites (representing the 52 American hostages taken by Iran many years ago), some at a very high level & important to Iran & the Iranian culture, and those targets, and Iran itself, WILL BE HIT VERY FAST AND VERY HARD. The USA wants no more threats! https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1213593975732527112

Roland Edvardsen

Ja som SNS ešte nevolil - v živote som volil len dve strany: Smer a LSNS - a tentokrát to tam budem hádzať s takým odporom ako nikdy. Ale som už pevne rozhodnutý a nebudem to meniť, nech už by degén z Revúcej vyparatil hocičo. Je to čisto len a len strategický krok dúfajúc, že ak sa nás rozhodne takto strategicky voliť dostatočne veľa, tak tu bude aká taká šanca na pokračovanie súčasnej vlády, t.j. menšieho zla, resp. sa zabráni kiskoidom ovládnuť najvyššie exekutívne funkcie, kde môžu narobiť najväčšie škody. To je naozaj všetko.

Samozrejme, že by všetky národné strany mali spolupracovať, ale proste sú to všetko takí sebeckí kripli. Kotleba zakopáva LSNS tým, ako do popredia dáva rôzne tie pochybné klišoidné existencie, no a Danko to potom vidí a robí následne hystérie okolo holokauzy. No, proste obe tie strany sa nechávajú takto lacno manipulovať globalistickým molochom. A vôbec s Kotlebom, a najmä s Dankom, musí byť peklo spolupracovať, dohodnúť sa. Nádej je už len v tom, že sa po čase snáď vymenia ľudia a prídu tam nejakí lepší, menej malicherní a premýšľavejší - ako my :-)

Roland Edvardsen

Blaha má v Smere istú podporu, ale ja skôr píšem o tom, že on je tiež len taký odžubávač pre naivných, čo pristal na tú klasickú smerácku hru na "zlého" a "dobrého" policajta. Hej, zanietený anti-globalista a "old school" komunista, ale tiež nakoniec musel všelijako kryť aj Lajčáka. Blaha má svoju špecifickú úlohu - priberať ľudí z anti-systému (keďže s preferenciami Smeru to ide dole vodou a treba naškrábať, kde sa len dá). Takto to smerácki poradcovia vymysleli: "nový smer" s Pellegrinim pre mainstream, babky (najmä tie klasické čo chodia do kostola, čítajú časopisy ako Život, Slovenka a pod., pozerávajú soap opery a pod. :-)), všeobecne pre normálov čo sa veľmi nezaujímajú o politiku a pod., a potom Blaha (a čiastočne Fico) pre politicky angažovanejších alternatívcov. A tie dve krídla, ak musia, tak si budú kryť chrbát a aj sme videli, že si ich viackrát kryli. Blaha je z môjho pohľadu skôr niečo ako dvojitý agent - so svojou špecifickou misiou.

Roland Edvardsen

Veď to je moja pointa - že Maďari majú len ostré reči, ktoré rezonujú. A asi ich môžu mať práve preto, lebo v pozadí robia tú dvojtvárnu politiku.

Ja miesto predsedu nejakého parlamentného výboru nepovažujem za nejako extra vysokú a podstatnú funkciu. Blaha nemá zatiaľ formálne vysoké postavenie ani len vo vlastnej strane, nehovoriac o skutočne dôležitých exekutívnych funkciách. A ani len do diskusných relácií nemôže akosi poriadne chodiť, tak posielajú skôr Tomáša alebo Blanára. Oni si ho v Smere naozaj pestujú výlučne na tú webovú propagandu (s cieľom oslovovať fanúšikov Harabina, Kotlebu, byť na HS a pod.), ale na nejaké reálne mocenské pozície ho pustiť nechcú - a je otázne, či on sám vôbec chce (raz sa inak vyjadril aj tak, že nemá ambíciu byť napr. predsedom strany - toľko k jeho ambicióznosti). Ministrom ZV nebude (aj keď bude Smer náhodou zostavovať vládu). Ak už, vedel by som si ho možno predstaviť ako predsedu NR SR. Vážne, keď tam mohlo byť tupelo Danko, tak Blaha by to hravo zvládol tiež.

Roland Edvardsen

Samozrejme, že spolupracuje celá V4. Poliaci najviac, Slováci zdá sa najmenej. Pointa však bola v tom, že Orbán nijako zvlášť nevybočuje v tomto od ostatnej V4.
Blaha nikdy nemal žiadnu skutočne dôležitú funkciu. Napokon nie je ani len podpredsedom Smeru. Hej, teraz ho vytiahli kvôli jeho FB propagande na 11. miesto kandidátky. Ale podstatné bude, čo bude nasledovať. Tá ambicióznosť Blahu mne príde limitovaná. On nie je nejaký vodcovský typ, ani technokratický, ani manažérsky...a hovorí sa o ňom, že ani ako poslanec nebol nejako extra aktívny. Istú dobu chcel ísť robiť europoslanca, a vraj sa vtedy dosť strkal do zadku Zalovi - taký je jeho prístup.

Roland Edvardsen

Určite, Saudská Arábia je asi ten najlepší príklad, ako to funguje - a ako je Západ odporne pokrytecký. Tu je môj jednoznačný postoj k tejto krajine: https://realista.home.blog/2019/08/25/pokrytectvo-zapadu-voci-saudskej-a...

Roland Edvardsen

A myslíš, že to SNS nebudem hádzať s ťažkým odporom? Mne sa napr. na Dankovi nepáči aj to, ako je len ruským ekvivalentom "lajčákovcov" strčených v americkej riti. A keď sa išiel do Ruska vnucovať Putinovi, tak mám za to, že aj ten a iní Rusi si z neho museli robiť srandu. On nemá žiadnu dôstojnosť (v tomto smere). A najväčšie dno prerazil pri oslavách výročia ČSR, kedy prosíkal českých "bratov", aby nám odpustili našu trúfalosť, že sme chceli samostatný štát. To je v kontexte toho, že ide o predsedu národnej strany, na okamžitú defenestráciu, ako píšeš. Ako som už písal, v niečom je on ešte horší ako Slota. Rozdiel je totiž v tom, že Slota sa aspoň na nič nehral, ani na intelektuála, ani na kresťana, ani na kapitána a zberača titulov, ani celkovo na supermana, ktorý všetko vybaví a všade bol a všetko videl.

Lenže situácia je jednoducho natoľko zlá, že aj mnohé princípy musia ísť bokom. Poviem to veľmi jednoducho: tu v strednej Európe ten vývoj ukazuje, že to čo má šancu poriadne preraziť je, ak si väčšia centristická strana adoptuje populistickú politiku. Taký bol vývoj v Maďarsku, Poľsku a do značnej miery aj v Česku (Babiš). Na Slovensku bude vývoj teraz odlišný, lebo globalistickým silám sa podarilo rozvrátiť či výrazne oslabiť strany Smer a SNS - a to aj za cenu výrazného nárastu LSNS. Preto hovorím, že globalistom bude viac vyhovovať síce radikálnejšia, hlučnejšia, ale neefektívna strana ako LSNS, než veľký Smer a SNS. SNS mávala v r. 2017 preferencie okolo 14% a Danko už básnil o premiérskom kreslo a o tom, ako tu spraví poriadok ako Orbán v Maďarsku. Tomuto sa muselo zabrániť - a áno, poslúžila k tomu aj LSNS.

Roland Edvardsen

V Maďarsku majú ministra, ktorý dobre počúva Orbána a pekne rozpráva, ale ono aj tí Maďari v reáli fungujú všelijako alibisticky, pokrytecky (Orbánovo Maďarsko je síce prezentované tzv. alternatívou ako pro-národný vzor, ale v skutočnosti je dnes viac pro-americké ako Slovensko. Maďari napr. už podpísali s Američanmi kontroverznú zmluvu o obrannej spolupráci. Z krajín V4 sú najviac pro-americkí Poliaci, a najmenej práve Slováci, ktorí sú zároveň aj najviac proruskí: https://hirado.hu/belfold/kozelet/cikk/2019/05/13/a-magyarok-meg-a-kozep...)

A Blaha ako minister? Tam by sa viac narobil ako dnes. Hovorím, on je taký ten kaviarensko-povaľačský typ, takže predpokladám, že aj naďalej bude jeho prioritou FB (však ho aj za tie statusy strana platí. A jemu to postačí). Kiska, Beblavý a Truban ako ministri...hej, katastrofa, a preto dúfam, že ak už, tak nech k tomu dôjde, nech sa tieto jelitá aspoň pekne zhovadia.

Politika strany je okolím/zahraničím vnímaná či hodnotená práve skrz jej zahraničnú orientáciu, kým domáci zase budú viac akcentovať vnútornú politiku, ktorá sa ich priamo dotýka. Ako už bolo povedané, Fico to robil tak, že sa chcel zapáčiť zahraničiu - preto si na vonkajšiu reprezentáciu vyberal takých ako Lajčák, Beňová a pod. - a kalkuloval, že takto mu potom bude dovolená väčšia voľnosť doma. Čiže tieto kompromisy sa častokrát robia práve i preto, aby krajiny, resp. ich lídri mali "pokoj". Istý druh poklonkovania, obzvlášť ak je spojený s nakupovaním amerických zbraní a istými ústupkami vo vojenskej sfére (viď ten Orbán), je spôsob či taktika, ako si nakloniť americký establishment bez toho, aby ste museli byť zrovna nejaký príkladný spojenec v iných oblastiach, resp. aby vás USA toľko nekritizovali pri vašej domácej politike.

Roland Edvardsen

Ja som nenazval celého Klimova zlátaninou, len ten jeho jeden text. Ale priznám sa, že ho nemám nejako extra naštudovaného, možno iné texty sú super.
Ale máš pravdu, že pred VOSR bolo Rusko paradoxne viac podobné vtedajšiemu Západu. O carskom Rusku kolujú viaceré mýty. Naopak, mnohí nevedia, že to bola na svoju dobu veľmi moderná, doslova progresivistická krajina: https://realista.home.blog/2019/06/29/carske-rusko-prilis-dobre-na-svoj-... Ak by to tam neovládli boľševici, aj s ich genocídnymi čistkami, mohli sme tu mať impérium s viac ako 300 000 000 Slovanmi a ekonomikou konkurujúcou Spojeným štátom.

Roland Edvardsen

Zaujímavé. Moja katolícka babka zvykla hovoriť, že aj ako katolíčka často radšej počúvala a sledovala (cez rádio a TV) luteránsku omšu než katolícku - práve pre tú istú civilnosť, jednoduchosť, a áno, aj pre ten spôsob ako luteránsky kňaz komunikuje s ľuďmi...nepamätám si už presne na jej slová. Moja babka bola samozrejme klasický konzervatívny typ (politicky), ale teologicky to bola liberálna katolíčka (a vôbec, ona to až tak vážne nebrala - a neznášala náboženských fanatikov, obdobne ako aj ja).

Roland Edvardsen

Ja to hovorím už dlhšie, že napriek niektorým Dankovým excesom, vypadnutie SNS z parlamentu nebude dobré. Nič tým nezískame, skôr stratíme a získajú globalisti. Pellegrini bude papagájovať len to čo povie Lajčák, nič nové. To skutočne zaujímavé bude sledovať, kto bude robiť ministra zahraničných vecí po voľbách (a koho by tam nominoval napr. taký Smer v prípade jeho úspechu, potom čo Lajčák utiekol ako potkan, napríklad). Obávam sa však, že nech už voľby dopadnú akokoľvek, zase tam šupnú nejakú obdobnú, v americkom zadku strčenú, sviňu (ešte aby to nedopadlo tak, že si budeme hovoriť, že ten Lajčák vlastne nebol až taký strašný). Je vôbec tu na Slovensku nejaká výnimka pochádzajúca z tejto diplomatickej sféry? Vidí ju niekto? Alebo sú tam už len "lajčákovci"?

Roland Edvardsen

Píšeš, že to má byť úplne jasné, ale mne to jasné nie je. Môžeš to rozviesť, Ľubov? Dík

Roland Edvardsen

Ja pochádzam z luteránskeho prostredia, ale paradoxne viac osobných skúseností mám s katolicizmom (na 1. stupni som navštevoval hodiny katolíckeho náboženstva, dobrovoľne, ako decko ma to fascinovalo, a chodieval som s babkou rád do katolíckeho kostola. Zmenilo sa to myslím niekedy okolo 11-12 roku, vtedy som sa začal meniť na skeptika). Ja naozaj v tom cirkevnom prostredí, ani v katolíckom, a už vôbec nie v luteránskom, momentálne nevidím žiadne extra nápomocné osobnosti. To naozaj už aj politici a kdejaké iné sekulárne živly mi prídu v tomto smere užitočnejší. Na druhej strane tam je dlhodobo tá otázka vzťahu cirkev - politika, takže je tu aj isté pochopenie pre to, že tí cirkevníci sú opatrnejší.

Roland Edvardsen

Ja sa vždy strašne nasmejem na tom, ako najviac bojujú proti LGBT takí ako Zvolenský, Gavenda, Ziolkovský, Kramara, Chromík a pod. Ako ťažko sa argumentuje, že sexuálni inverti to nemajú vrodené. U viacerých (samozrejme nie všetkých) sa stačí na nich len pozrieť (tvár, mimika, hlas, gestikulácia a iné) a dobrý pozorovateľ vidí, že zrovna títo sú celkom jasní. Je to taký vtipný paradox, ale aj pochopiteľný (je to spôsob, ako sa sami so sebou vyrovnávajú).

Ale k podstate: ja tiež nerád kritizujem cirkvi či kresťanstvo (ja viem, neuveríte), a dokonca nie som ani nejako za odluku (resp. táto otázka u mňa závisí od toho, ako sa daná cirkev bude stavať k politike štátu, ktorú by som favorizoval), som za dobré, korektné vzťahy. Preto mi ani nevadí, keď sa nejaká Čaputová či Danko predvádzajú na omšiach a pod., Pellegrini si robí PR s pápežom, Fico sa vychvaľuje pred babkami birmovkou a podobné veci. Nie, to je ok. Ako problematické vnímam niektoré politické iniciatívy typu pro-life (to už sme rozoberali), ktoré akurát zastierajú to podstatné, čomu sa treba venovať. Je to celé skôr o tom, že mnohí vkladajú svoje nádeje práve do cirkví. A hoci to do istej miery chápem, musím upozorňovať na veľkú naivitu takýchto presvedčení.

Roland Edvardsen

No dobre, v tomto sa nemienim hádať :-). Mne je Irán tiež sympatický, hoci mám za to, že vláda predošlého šacha by bola preň lepšia ako Chomejní/ajatalláhovia, resp. lepšie by bolo pre krajinu, ak by sa viac inšpirovala zoroastrizmom a predislamskou Perziou než islamom (arabská kultúrna okupácia).

Roland Edvardsen

Blaha dáva statusy kritizujúce USA non-stop, neviem či ho vôbec počítať. :-) Ale fajn, takže zatiaľ "až" dvaja sa vyjadrili prostredníctvom FB statusu. Wau...

Roland Edvardsen

Čo je toto za zbytočne útočnú reakciu? Ja spomínam Irán výlučne ako príklad rozvojovej krajiny (Irán je stále medzi ne radený na základe poslednej konferencie OSN o obchode a rozvoji: https://unctadstat.unctad.org/EN/Classifications/DimCountries_Developmen...), v ktorej došlo k signifikantnému poklesu fertility behom veľmi krátkej doby (konkrétnejšie, rýchle to bolo od r. 1986 z 6.2 dieťaťa na ženu na 3.5 v r. 1993). Ak už, tak som ho dal práveže ako pozitívnu ukážku toho, že kým viaceré ázijské a blízkovýchodné rozvojové krajiny dokázali znížiť svoje počty aj behom krátkej doby, tak čierna Afrika je pribrzdená. Pochopiteľne, s cielenou politikou znižovania by to išlo rýchlejšie. Irán by som rád navštívil (inak ak už sme pri tom, tak s niekoľkými Iráncami som mal možnosť rozprávať), ale nepotrebujem (a ani ostatní) do neho a iných krajín účelovo liezť, aby som mohol písať o jeho demografii či iných veciach (nehovoriac o tom, že krajinu človek aj tak skutočne nespozná, ak len navštívi nejaké jej hlavné či väčšie mestá ako turista).

Roland Edvardsen

Afrika je tvrdý oriešok (ten najtvrdší zo všetkých kontinentov), ale aj tu by som nakoniec bol mierny optimista, nie alarmista. Fertilita Afričanov klesla zo 7 detí na ženu v 80-tych rokoch na dnešných priemerných 5 detí na ženu – to je stále hrozne veľa oproti iným častiam sveta (aj v porovnaní s moslimskými araboidmi/kaukazoidmi), ale proste aj tu je ten trend neúprosný a postupuje relatívne rýchlo (viď taká Rwanda, ktorá mala v 80-tych rokoch 8 detí na ženu a dnes 4).

Ono demografi zvyknú projektovať trendy poklesu fertility ako mierny pokles, ale takéto poklesy môžu mať podobu aj náhlych drastických kolabsov. Dobrý príklad je Irán, kde TFR klesla z hodnoty viac ako 6 detí na ženu pod dnešnú úroveň náhrady (menej ako 2.1.) za menej ako 10 rokov. A pokles fertility v Číne bol tiež rovnako prudký (a v skutočnosti nastal už pred implementáciou politiky jedného dieťaťa).

Navyše Afrika je neskutočne obrovská, je 8x väčšia ako India a India má dnes cca 1,3 miliardy obyvateľov. A má 2x viac obrábateľnej pôdy ako India: https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gdp...

A Afrika má tiež ešte stále potenciál zvyšovať svoje IQ skrz environmentálne prostriedky (tzv. Flynnov efekt) ako je napr. lepšia výživa a dostupnosť vzdelania a jeho zlepšenie, hoci je otázne či niekedy budú schopní vytvoriť inštitúcie, ktoré budú schopné maximalizovať ich potenciál, tak ako je tomu v rozvinutom Západe. Dnes majú IQ okolo 70-75, ale ich genotypový potenciál môže byť aj 83 či 85 -87 (ako je tomu u severoamerických negritov, hoci tým asi pomohlo aj to, že sú z časti hybridizovaní, zmiešaní s belochmi). Samozrejme krajiny s priemerom IQ okolo 85 stále neprekvitajú géniami a nie sú žiadnymi rajmi na zemi, ale nie sú to ani také strašidelné, dementné čierne diery, ako je tomu tak stále u značnej časti Afriky.

Roland Edvardsen

Som si to teda celé pozrel (keď už tak silne odporúčaš pozerať). Ten profesionálny luterán Eľko bol istý svieži závan po nesmelej buzničke Zvolenskom, ale aj tak mi to nedá, keď počúvam reči ako "naša najstaršia sestra - židovstvo". Ak nájdeme odvahu povedať, že sú dnešní belosi slepí k židovskej agresivite, tak potom kresťania (signifikantná časť tých najhorlivejších) medzi bielymi, sú tými, ktorí v tomto smere tápajú v tej najhlbšej tme.

Zvolenský a spol. horekujú nad židovskými cintorínmi a kresťanským anti-semitizmom, ale z historického povedomia úplne vypadli také záležitosti ako edikty z 5.storočia RR zakazajúce židom páliť kríže a desakralizovať kresťanské chrámy, alebo incidenty z období ako 12.-13. storočia, kedy židia uskutočňovali verejné hanobenia kresťanov napr. močením na kríže a obrázky Ježiša, panenky Márie a svätých, či celkovo obnažovanie a vystavovanie svojich genitálií pred kresťanskými symbolmi. A dnes tieto prístupy v obdobných formách prešli do sekulárnych, ľavičiarskych či "progresivistických", hnutí, často vedených potomkami stredovekých aškenázskych komunít čúrajúcich na kríže. A nejde len o dávnu minulosť, dokonca dnes prepuká anti-kresťanské násilie aj v Izraeli, pričom svoj vrchol dosahuje počas sviatku Purim. Kresťania v Izraeli musia prosíkať židov, aby prestali na nich pľuť: https://www.haaretz.com/1.4715226

Na Postoji a inde budú kresťania horekovať nad agresiou moslimov voči nim, ale ťažko sa tam dočítate o útokoch a hanobení kresťanov žijúcich v "Zasľúbenej zemi". Naopak, majorita kresťanov produkuje toľko filosemitizmu a holokauza vyplakávačiek, zatiaľ čo tlieskajú sionistickým vraždám a sionistickému terorizmu na Blízkom východe, ako nikto. Samozrejme, u nás to nie je ešte také zlé, ako v evanjelikálnej Amerike plnej agresívnych židokresťanských fanatikov typu Pence a Pompeo (ten sa vyjadril, že samotný Boh im zoslal Trumpa, aby ochránil Izrael pred Iránom: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47670717), ale aj tak je táto ich filosemitiská slabosť či úchylka vrcholne iritujúca vzhľadom na celkový (aj historický) kontext.

Hej, "najväčšia sila", ako aj na Nadhľade písali niektorí. Možno aj áno, ale sila, ktorá uprednostnila Čaputovú pred Šefčovičom a ktorá teraz možno posunie Hlinovo KDH, bez ktorého budú mať globalisti o dosť väčší problém zostaviť vládu (ako to správne povedal i Matovič v relácii Na telo). Eľko a podobní vyplakavájú nad "genderom", ale najviac by mali vyplakávať nad sebou samými, ako sa konštantne slabošsky spájajú s tými, ktorí podporujú kopanie do nich - lebo Fico, lebo propaganda "slušnoslovákov" a obdobného odpadu, ktorej tupo prepadávajú. Ja viem, som sa zase musel rozpísať. :-)

Roland Edvardsen

Z tej románskej novej pravice je podľa mňa najlepší, relatívne nedávno zosnulý, G. Faye. Myslím, že s ním by sa aj ideovo Nadhľad vedel stotožniť asi najviac (archeofuturista, eugenik, bio-realista). Ale ako problematický by niektorí mohli vnímať jeho postoj k tzv. židovskej otázke. A ako bonus by som uviedol aj to, že píše relatívne jednoducho, zrozumiteľne a o praktických veciach, reálpolitike. A to je skôr moja osobná preferencia. Evola a Benoist sú pre mňa zmiešané vrecá...rozhodne sa nemôžem stotožniť so všetkým. Na Benoistovi vidno vzdelanie, v znalosti indoeurópskej mytológie sa vyzná ako málokto. Ale on je v skutočnosti umiernenejší než by mnohí predpokladali (viď napr. postoj k moslimom).

Nemáš rád tie talianske cirkusové veci...Hmm? A kde je to lepšie? Na Slovensku s kdejakými exotmi typu Rostas hrajúcimi sa na filozofov, štúrovcov, postmodernistov a s nostalgiou či už za sovietskym Ruskom alebo Tisom? V Amerike s tzv. "alt right" plnou kdejakých narcistických bláznov hrajúcich strašiakov, tak ako žid píska? https://www.youtube.com/watch?v=1o6-bi3jlxk https://www.youtube.com/watch?v=4EevwEWpw9g&t=39s. Alebo snáď v Rusku? Odtiaľ neprúdia nezmysly, zbytočnosti, cirkusové veci?
Ja nemám dojem, že by tí románski autori na tom boli nejako horšie, ba dokonca by som povedal, že tá francúzska nová pravica je v porovnaní s množstvom iných ešte na tom pomerne dobre - aj keď uznávam, že politicky to nijako zvlášť vytrhnúť nedokázali, že je to tiež len také salónne kecanie menšiny.

Roland Edvardsen

Si mi posledne písal, že Evolu naozaj nemáš rád. Čo si ho predtým nečítal, či ako?

Áno, je to známe, ako sa Evola odtiahol od politiky, ako pohŕdal najmä tými hnutiami, ktoré sa orientovali na masy (a preto aj vtedajší fašizmus nebol pre neho vhodný, aj ten kritizoval). O takých ako Trump, Le Pen, Putin a iných populistoch by dnes písal obdobne pohŕdavo. A áno, v tomto má istú pravdu. Veď to vidíme aj teraz na mnohých, ako kladú nejaké nádeje do Putina, Trumpa, či dokonca i do Kotlebu alebo neviem koho ešte. Ale žiaden z týchto ľudí nie je skutočne radikálnym nositeľom "duchovnej aristokracie" , a dokonca ak by aj chceli nimi byť, tak systémové páky by im to jednoducho neumožnili. Preto podpora takýchto ľudí a strán ostáva len výberom menšieho zla, skôr než skutočne dobrou voľbou.

Ono niektorí mylne predpokladajú, že keď Evola písal o apolitei, t.j. odlúčení sa od politiky, tak píše o tom, aby ľudia nevolili alebo nevstupovali do politických strán. Ale to tak nie je. Evolovi išlo skôr o to, aby sa človek naivisticky nepripútal k výsledkom, ktoré by mohli eventuálne vyplynúť z danej politickej aktivity.

Evola teda neponúka žiaden politický program alebo strategický plán, ako zmeniť systém. To proste nie je účel jeho tvorby. Takže ak sa niekto orientuje na toto...Evola mu môže prísť desne nepraktický a odtrhnutý od sveta. Evolovi nešlo o masovosť, ale ako píšeš, orientuje sa na jednotlivca. Jednotlivca určitého typu, takého s vyššími ašpiráciami. Jeho literatúra je teda skôr akýmsi poradenstvom pre takýchto špecifických ľudí v tom, ako sa vnútorne nejako vysporiadať so životom v úpadkovom veku, v tzv. Kalijuge.

Roland Edvardsen

Som mal práveže dojem, že to tu už preháňam s kecaním. Ale ak sa ti teda máli Norman, potom som rád. :-) A veľmi pekné číslo, vskutku. Tiež sa teším, ako to povestné decko na dráhe - až sa sám sebe čudujem. :-)

Roland Edvardsen

Trump to sám vytrhnúť nemohol - bolo naivné myslieť opačne. Ľubov, myslím, že aj tu, pri tom tvojom čítaní, bude platiť menej je viac. Ten textík je pekná zlátanina - očividne príliš ťažké sústo aj pre Klimova (ja viem, tá moja večná úprimnosť, ktorou tu zaiste mnohým musím už liezť na nervy :-)). Treba byť viac vyberavý aj pri čítaní. Skús napr. toto: https://realista.home.blog/2019/04/21/biologicky-leninizmus/ (ak už teda chceme riešiť vzťah "degeneráti" a politická moc). Ružové okuliare infantilných slniečok sú chyba, ale bezbrehé horekovania nad budúcnosťou, tak to sa nám tiež rozchádza s realizmom. Niečo sa v r. 2019 podarilo, niečo nie. V r. 2020 sa mnohé vyjasní - už len preto sa treba tešiť. Ja by som sa až tak nebál. :-)

Roland Edvardsen

Mal si napísať jasne na koho reaguješ a čo rozporuješ, to za prvé. Ja som sa zviklal touto vetou? A v čom je akože nepravdivá alebo problematická? Samozrejme, že v ničom. O tom, že zo strán tzv. demokratickej opozície prichádza do úvahy pri spojení so Smerom najviac Sme-rodina sa píše už dlhodobo - v mainstreame aj v tzv. alternatíve. Veď napokon niektoré hlasovania, ale aj mlčania či náznaky Kollára, dávajú racionálny podklad na minimálne uvažovanie aj nad touto možnosťou - rovnako ako prejavy silnej averzie medzi PS a kollárovcami. Opäť, ja by som si veru týchto ľudí a strany sám nevybral a veľmi dobre viem, čo sú zač, ale ak tu človek chce uvažovať o prijateľnejšej vládnej alternatíve po roku 2020, tak tá vychádza na osi Smer-SNS-Smer rodina (a povedzme do toho tichá podpora kotlebovcov, event. ešte Harabin či DV, ak im to nejako vystrelí. Ak, ak). Akože o čom sa tu vôbec chceme baviť? Samozrejme nie som jasnovidec, neviem, aké budú presné čísla, pravdepodobnosť, že Smer nebude môcť zostaviť vládu, a budeme tu mať 5 gramov bieleho s kiskou za premiéra, je vysoká - tak preto radím pragmaticky a inteligentne to hádzať Smeru a SNS. A v rámci udržania akého takého optimizmu teda píšem aj o scenári, kedy by sa Ficovi s Pellegrinim podarilo nejako nalomiť Kollára s Krajniakom, nejako si ich kúpiť či niečo im sľúbiť, obdobne ako to bolo pri takej Sieti (tiež podvod globalistov, ktorý sa ostro vyhraňoval voči Ficovi) alebo Híde.

Roland Edvardsen

A tu niekto o Sme-rodina akože tvrdil niečo iné? Však už v r. 2016, po voľbách sa tu na Nadhľade písalo o nich jasne ako o podvode na pro-národnych voličoch. Z toho, že sa Sme-rodina jasne nepomenuje ako kontrolovaná opozícia sa môžu viniť iné alternatívne weby, určite nie Nadhľad.

Teraz mi pristalo na monitore, že Kollár teda vylučuje určite Smer a LSNS. Aké "prekvapenie", haha. Trápnosť nad trápnosť toto vylučovanie - a dúfam, že to po voľbách mnohých dobehne, obdobne, ako to dobehlo Sieť a Híd.

Roland Edvardsen

Hej, Lepenka sa takto jasne vyjadrila počas prezidentskej kandidatúry. Hlavne, ľavica a pravica, ako konzervativizmus a liberalizmus aj tak v rôznych krajinách znamenajú rôzne veci. Taký Sulík je tu na Slovensku za liberála, ale z pohľadu západnej politiky spĺňa kritéria konzervatívca, ak nie aj aj "radikálnej pravice" (podľa opice Soltésza už je rovno neo-nacista).

Za vážnu deformitu treba považovať, keď strany ako Sme-rodina vylučujú strany ako Smer, hoci keď sa človek na ne pozrie obsahovo, ideologicky, tak je to takpovediac totožné. Sme-rodina po socio-ekonomickej stránke má taký program, resp. také sľuby, že pri tom bledne aj sociálny štát Švédska a Nemecka skombinovaný dohromady (tu na Slovensku sú vlastne všetky strany buď ľavicové, alebo stredo-ľavé - z amerického uhľa pohľadu). Rovnako sú proti migrantom, za podporu rodín a pod. Ale nie, tu sa radšej budú spájať ideologicky nesúdorodé strany, ako neomarxisti a katolibanci, do pochybných zlepencov v mene akéhosi boja za "demokraciu" či proti korupcii, Ficovi a neviemčomuešte.

Teraz čítam, že v Rakúska sa Kurz ide zase spájať so zelenými - takže zdeformované je to aj inde. Globalisti vedia, čo sú hlavné priority a pre ich udržanie budú schopní vytvárať aj tie najbizarnejšie zlepence.

Roland Edvardsen

Preto by som skôr súhlasil s Marine Le Pen: že ten hlavný boj nie je medzi "pravicou" a "ľavicou" či medzi konzervativizmom a liberalizmom, ale patriotizmom a globalizmom. To je výstižnejšie, pretože globalistov máš aj na konzervatívnom spektre.

Roland Edvardsen

Fico mal rôzne vyjadrenia ...aj ľudia v strane. Možno si pamätať ešte dobre, keď Blaha spolu s Beňovou a Jankovskou a Vtáčnikom chodili na gej prajdy. Smer bol vždy taký mix rôzneho...aj konzervatívneho, aj liberálnejšieho, do toho ešte nostalgia za komunizmom. Keď začínal, tak Smer ani nebol ľavicová strana, ale malo ísť o "tretiu cestu" (uf, kto by nechcel tretiu cestu? :-)). Paradoxne o viac konzervatívnu orientáciu sa svojho času staral Maďarič (ktorému dnes nadávajú do "liberálov"), zatiaľ čo Blaha bol najväčší neomarxista (aj celkom v kultúrno-etických otázkach - na slovenské pomery), a dnes je za konzervu. Zaujímavé, ako sa to tam všetko melie...Smer nadbieha všelijako RKC (Šefčovič, Pellegriniho PR s pápežom a jeho štedré financovanie cikrvi a pod.), zároveň ideologicky je väčšina Smeru v otázkach potratov "pro-choice" (tie anti-potratové iniciatívy neprechádzajú najmä vďaka poslancom Smeru. Ale tak ani ich voliči ich nechcú, takže je to pochopiteľné), stále je to taký mix kadečoho. Smer globalistom predovšetkým vadil, lebo udržiava súdržnosť V4, preto taká masívna anti-kampaň voči nemu. Oni budú radšej podporovať aj konzervatívnu stranu (ako napr. KDH), pokiaľ bude geopoliticky globalistická, pro-americká, než anti-fašistickú sociálnu demokraciu v štýle Smer.

Roland Edvardsen

Ja si veru dobre pamätám, že vo svojich lepších časoch mal Smer aj mestského, liberálneho voliča, možno nie zastúpeného v takej miere ako v opozičných stranách, ale stále zastúpeného pomerne solídne. Na výške som niektorých takých stretol: nemali radi "sociálnych netvorov" ako Kaník a Sulík, ale zároveň v kultúrnych otázkach boli viac liberálni. Dnes asi volia PS, ktovie? A tu by som si dovolil napísať, že asi aj bolo lepšie, ak mala mestského liberálneho voliča podchytená taká strana ako Smer než PS, keď už sme pri tom.

A Fico v tejto úlohe "alt-rightera" veru presvedčivý nie je - teda nie pre tých, čo si pamätajú, že to býval, nie tak nedávno, stredový politik usilujúci sa o dobrý imidž pred EU hovoriaci o európskom jadre a chváliaci sa Istanbulským dohovorom. Smer bol/je majster v hraní sa na "dobrého" a "zlého" policajta - toľko k tej predstave, že Smer má akési dve krídla, konzervatívne a liberálne, ktoré spolu bojujú. No dobre niečo také má, ale oni spolu skôr fungujú v istej symbióze, na tom bol postavený úspech Smeru - strana dokázala obsiahnuť široké spektrum populácie, kde zjednocujúcim prvkom bol sociálny populizmus. Ale Fico už vie, že končí a že liberálnejších voličov už veľmi nenaláka, skôr by mu hrozilo, že mu ešte voliči utečú k iným, ak by sa pokúšal osloviť liberálov, tak stranu postupne viac a viac vyhrotil do konzervativizmu. Je to kalkul - a najlepšie to bolo vidieť pri Šefčovičovi a jeho tanečkov okolo Kuffu v čase prezidentských volieb.

Roland Edvardsen

Vychádzajú dnes len traja lídri na vrcholnú funkciu: Pellegrini, Truban, Kiska (v tomto poradí, zatiaľ, ak beriem na vedomie percentá podľa prieskumov). Beblavého nepočítam, lebo formálne je lídrom Truban (aj keď to vyzerá, že v reáli to teda riadi Beblavý a Truban je len atrapa). Matovič, Hlina a Sulík premiérmi nebudú, poslední dvaja budú radi, ak sa vôbec dostanú do parlamentu. Pri Kiskovi je ešte možné, že nakoniec sa dá nahradiť niekym ako Remišová zo strachu pred úplným zhovadením.

Nemyslím si však, že by nakoniec dali prednosť odskúšanému Pellegrinimu. Ja neviem...treba si všímať ich vyjadrenia. Veď Kiska sa vyjadril, že nikdy so Smerom, aj v prípade, že tam už nebude Fico a bude patriť Pellegrinimu. To, že si to dali do zmluvy situáciu naozaj mení. Pacta sunt servanda - a ak to porušia, strašne si naserú do vlastného hniezda, toto im voliči neodpustia. Takže v tomto smere chápem, že niekto chce voliť LSNS. :-) Stále, ja som za pokračovanie tejto koalície (Smer - SNS + niečo, hocičo) v záujme predchádzania zbytočným škodám.

Roland Edvardsen

Opäť, podpora SNS neznamená, že nenastane vláda žaluďov - ale smeruje k zníženiu pravdepodobnosti takého výsledku. SNS je najprirodzenejším koaličným partnerom Smeru - napriek tomu, že Danko hysterčí a vydiera. Hovorím, to čo sa dnes trochu črtá je koalícia na osi Smer - SNS - Sme rodina. Kollár v strane tlmí Krajniakov vplyv a bol by o čosi viac prístupný spolupracovať so Smerom. A ja keď si porovnám Sme rodina a SNS, tak SNS je o čosi istejšia v tom, že nezbehne k žaluďom než Sme rodina (lebo žaludi aj zmluvou SNS vylúčili, na rozdiel od Sme rodina). Ak SNS prepadne bude to aj práca Harabinovej, zdá sa dnes, zbytočnej strany.

Roland Edvardsen

Za silnejší koniec by mala ťahať strana s väčším počtom poslancov a ministrov. Nikto nevie, ako sa to nakombinuje. Ale spojenie Smeru a žaľudov viac uškodí žaľudom než Smeru. Voliči Smeru to skôr odpustia a pochopia, ako sfanatizovaní voliči globo opozície. Ono niekedy najlepšie zničíš svojho nepriateľa tým, že urobíš z neho svojho spojenca. Sa pozri na to ako dopadla Sieť a ako dopadne Híd. :-)

Aké vyjadrenia na úrovni Kisku a Trubana? Neviem o tom, že by Danko alebo Pellegrini propagovali drogy deckám na školách alebo volali po prijímaní migrantov ako Truban a Kiska. A to s tým islamom Danko už viackrát vysvetlil. Btw, Danko argumentuje úplne rovnako ako Le Penová, t.j. že treba bojovať s islamským terorizmom/extrémizmom a nepúšťať si potencionálne riziko ohrozujúce našu kultúru, ale zároveň nie paušálne odcudzovať všetkých moslimov aj vzhľadom na medzinárodné vzťahy. Jeho vyjadrenia neboli najlepšie formulované, mám s nimi istý problém a tiež je by bolo na dlhšiu debatu téma vzťahu islam a islamský terorizmus. Ale opäť, to je skôr problém Dankových formulácií a neschopnosti adekvátne tlmočiť myšlienky, než ideológie SNS.

Roland Edvardsen

Nepíšeš nič čo by sme nevedeli a o čom sme tu už nediskutovali. Podľa mňa je napr. Danko jedno z najväčších hoviad aké sa v slovenskej politike objavili - nie ani tak ideologicky, tam je more horších, ale povedzme štýlom, prejavom, maniermi, osobnostnými charakteristikami (závisť, malichernosť, detinskosť, Dunning-Kruger a pod.) - jeho vydieranie a neustále napádanie koaličných partnerov je úbohé. Ale ako sám píšeš, Danko nie je celá SNS.

Pozri sa N.O., mne je samozrejme šumafuk koho budeš voliť a z akého dôvodu - každý má vlastný rozum a zváženie situácie. Ja píšem za seba a dávam podľa mňa najvhodnejšiu radu v prípade tých, ktorí chcú zabrániť Trubanovi a Kiskovi v prístupe k najvyššej exekutívnej funkcii a udržať jednotu V4. Alebo vážne chceš dávať SNS, Danka či Smer a Pellegriniho na roveň Kiskovi a Trubanovi? To snáď nie, asi tie rozdiely chápeme, dúfam. A aj spojenie Smer + kiskoidi bude stále lepšie ako Radička 2. A aj Fico takto kalkuluje, lebo sa právom bojí toho, čo sa bude diať, ak vyhrá nakoniec Radička 2. Napokon hádzal som tu link na rozhovor so Sulíkom, ktorý sa už Ficovi vyhráža stalinistickými súdnymi čistkami. Nebude to sranda (aj keď si niektorí myslia, že so žaľudom a feťákom ako premiérom to bude "aspoň sranda" :-)).

50-dňové morátorium bola len ďalšia zahlcujúca trivialita, ktorá nič nerieši. Sa divím, že to niektorých ľudí tak interesuje a trápi. To, že 5-6 stranám hrozí vypadnutie z NR SR a že je medzi nimi aj SNS je viac ako rok známa informácia. Prečo by sa racionálna analýza stavu vecí na Slovensku a pragmatický prístup mali vylučovať so slobodnou voľbou? Slobodne budem voliť tak, aby nebol Kiska alebo Turban premiérom. A prosím pekne, kto číta programy strán a verí im? :-) Väčšina z nás nejako kalkuluje - pri voľbách aj dennodenne.

Roland Edvardsen

Opäť sa budem opakovať, ak niekomu tak veľmi vadí spojenie Smeru s PS a žaluďmi, tak potom nech volí SNS. Ono podpora kotlebovcov je tiež nepriamou podporou Smeru, ale zároveň viac globalistickej budúcej orientácie strany. Voľba kotlebovcov znamená podporu Pellegriniho a zároveň zvýšenie pravdepodobnosti spojenia Pellegriniho s kiskou, už neviem ako jednoduchšie to napísať.

A je aj naivné si myslieť, že by Fico nikdy nešiel s feťákom alebo žaluďom. Napokon vieme si prečítať Gorilu a vieme, že Fico uvažoval aj o koalícii s dzurindovcami - ktorí boli v tom čase jeho "arch enemy". Napokon to vystrčenie Pellegriniho bol práve i Ficov kalkul, aby sa tým zvýšila aká taká pravdepodobnosť, že Smer bude vo vláde (aj s kiskoidmi), keďže on chápe, že s LSNS je to nemožné (z viacerých pochopiteľných dôvodov). A práve toto je štátnické uvažovanie, nie infantilné "s týmto nepôjdem".

Morálne právo môže mať, ale politická realita je dnes taká, že Fico je dnes rovnako na tom ako Mečiar. A ak nechcel, aby Smer dopadol ako HZDS, musel uskutočniť sériu strategických zmien a ústupkov. Či to vyjde a ako to do budúcna vystrelí, to je vo hviezdach. Ale ja dnes vidím, že to čo robí dáva celkom zmysel. A o Pellegrinim korporátne média zase píšu, že s ním manipuluje Fico. Ak je teda manipulovateľný, potom oboma smermi. Tak treba voliť tak, aby mohol byť po voľbách ovplyvňovaný viac takými ako SNS a Sme-rodina, než PS/žaludi, no nie?

Roland Edvardsen

SNS urobila viacero blbostí, ale nepovedal by som, že vystupuje horšie ako LSNS. Ono keď bol Kotleba s Dankom v Ta3, tak aj oproti nemu pôsobil MK ako naivný blbeček, ktorý nerozumie, ako veci fungujú (a to už je čo povedať). Samozrejme Kotlebovi hardcore fans to vždy vidia inak. Pre nich je vodca niečo ako poloboh...

LSNS je aktívnejšia na webe, aj v terénoch, robí jednoduchú, ale veľmi hlučnú a viditeľnú propagandu, a preto je úspešnejšia + samozrejme ťaží z imidžu martýra, ktorý jej vytvárajú aj globalisti. SNS zohrala napr. hlavnú úlohu pri odmietnutí Marakéša a pokiaľ viem ľudia ako Paška sa pomerne ostro vyhraňujú voči NATO -agende, napríklad. Proste len nie sú takí hluční ako LSNS. Ja samozrejme viem, že s SNS to nie je bohvieaké, ale tak to je proste pri celej politickej scéne. A jediné, čo LSNS poriadne presadzovala bola tá pro-life agenda, zrejme preto, aby k sebe prilákali viac kresťanských voličov. Ale to je strašne málo, skoro nič (nehovoriac o pochybnosti či problematickosti celého pro-life, čo sme tu už viackrát rozobrali).

Ak niekto sklamal, tak je to práve LSNS, lebo do nej, na rozdiel od Smeru, sa dávali väčšie očakávania. Dokafrali to pri voľbe ústavných súdov, zachovali sa sebecky pri prezidentských voľbách, hlasovali za pád vlády a nedávno si sa sťažoval aj na ich blamáž so zlatom z Británie. A ako sa aj sám napísal, ani len s tými západnými stranami (FN, Liga, a pod.) sa nedokázali spojiť a predbehla ich Sme-rodina (holt, rýchlejší prví berú). Ako som už uvádzal, nikomu sa nečuduj, ak považuje LSNS za kontrolovanú opozíciu. Kotlebove tajné stretká so Sulíkom (o ktorých mlčal ako ryba, hoci ich mohol využiť voči opozičníkom - a bohvie s kým všetkým sa ešte stretol, kto si ho mohol kupovať alebo kto s ním manipuluje, že áno?), ako aj jeho podpora Kisku v prezidentských voľbách proti Ficovi (kedy ešte svojim súputníkom rozosielal sms-ky, aby volili Kisku) takýto náhľad na LSNS len utvrdzujú, rovnako ako kriminálne živly v popredí na ich kandidátke.

Ja nemienim riešiť, čo z LSNS bude o pár rokov, či chytí nejakú dynamiku či kvalitu. Ako som už uviedol, je dobré, že v NR SR je aj takáto strana, k čomu som už dopomohol. A nateraz to takto stačí, z jej rastu na nejakých 13% nateraz nič nebude, skôr to vyhovuje zlým živlom (možno ak by mala nejakých 20% a viac, bolo by to zase iné...). Ja riešim situáciu tu a teraz. A teraz to jednoducho vyplynulo tak, že budem v rámci pragmatizmu voliť tak, ako som napísal - lebo chcem mať čo možno najčistejšie svedomie, že moja voľba najviac smeruje (kresťanským jazykom povedané) k umenšovaniu zla.

Roland Edvardsen

Ako som už písal, týchto exotov som už dlhšiu dobu nesledoval, takže nejakých posunov som si neni vedomý. Mne obaja prišli ako ďalší takí, ktorí to len zahlcujú a vedú do slepej uličky v prospech globohomo mafie.

Daňo býval taký, že riešil len tie kdejaké korupčné kauzičky a obdobné domáce problémy (nechcem napísať, že triviálneho charakteru, veď napokon korucia, rozkrádačky vadia všetkým - akurát my nie sme takí naivní, že veríme na okamžitý zázrak v podobe nejakej "zmeny vlády", tobôž nie pri tom, čo ponúka dnešná globo opozícia), a celkom ignoroval nejaké hlbšie systémové vady, ako aj medzinárodné presahy, nehovoriac o nejakej ideologickej hĺbke, to tam absentovalo úplne. Preto by som vôbec spochybňoval nejakú jeho užitočnosť - práveže je to ďalší taký, čo to len paralyzoval. Ale hovorím, dlho som ho nesledoval.

Roland Edvardsen

No, rozdiel je v tom, že ja dnes nevidím, ako by voľba LSNS prispela k väčšej zmene - a hlavne k lepšej zmene. Ale ako píšeš - nie je to až také podstatné. Kvôli voľbám sa netreba hádať, nestojí to za to.

Roland Edvardsen

Nicholsonovej sa vraj mali vyhrážať zabitím (nechce sa mi to hľadať. Ja som toto duo už dlhodobo nesledoval. Stále dookola tá istá nuda). Tam bola vždy otázka, ako je možné, že s Vaskym sa nič nedeje (hoci krv, šťanky, sračky a roxor), zatiaľ čo NAKA robí razie u ľudí za nejaké nevinné statusy na FB a pod. Tak sa myslelo, že aj Vasky slúži ako nejaký kanál na bezpečnú "domestifikáciu" tej alternatívnej scény, že de facto nie je pre systém nebezpečný, ale skôr mu istým spôsobom slúži. O to je táto akcia prekvapivejšia.

Roland Edvardsen

Fico sa stiahol na tlak Bugára, lebo hrozil rozpadom koalície, skôr než kvôli nejakej ukričanej Farskej a pod. On sám bol presvedčený, že takto to bude pre upokojenie situácie najlepšie. A jeho návrat na premiérsku stoličku bol potom už nereálny - príliš veľa tlakov proti tomu, vrátane v jeho vlastnej strane. Ani by tým strane už nijako zvlášť nepomohol. Oni si robia interné prieskumy a vedia, že Smer na čele s Ficom by volilo ešte menej ľudí, ako "nový" Smer s Pellegrinim, preto sa Fico stiahol aj z volebnej kampane (na návrh poradcov a imidžmakerov Smeru). A hlavne, Fico už ani nechcel byť premiérom (to sú jeho vlastné slová). Ani po voľbách nebude vo vláde, a asi po nich nakoniec odíde - aj zo zdravotných dôvodov. Veď už teraz jeho straníci hovorili čosi o tom, že založí nejakú nadáciu, po odchode, či čo. Otázka je, čo bude (terajšia) opozícia robiť bez Fica? Stratia svoj otrepaný argument "lebo Fico".

Roland Edvardsen

Točíme sa stále v kruhu. Môj pohľad je taký, že jednoducho bagatelizuješ nedostatky a omyly LSNS, ktoré ja považujem za vážne a ktoré ich môžu v budúcnosti dobehnúť. Každý to má inak nastavené, pokiaľ ide o citlivosť a akcent...Ja tam ten povestný balvan či dynamit dnes veru nevidím - globalisti počítali s vysokými preferenciami LSNS.
Nemusíš mi písať, ako to je s SNS a Smerom. Pointa je, že ide stále o menšie zlo v porovnaní so žaľudmi. SNS je menšie zlo s koaličným potenciálom, LSNS je menšie zlo bez koaličného potenciálu (a veľa sa asi nezmení, dokým tam bude Kotleba). A človek už za tie roky vie, čo môže od tandemu Smer- SNS čakať, na zadok veru z toho nepadám. Ale oni kolaborujú s globalistami otvorene, zatiaľ čo LSNS svojou hlúposťou a malichernosťou - čo je v istom zmysle ešte horšie. Záchrana SNS-ky je dnes úplne racionálna stratégia, ako pomôcť Smeru v zostavení čo možno najmenej patologickej vlády (v rámci tunajších pomerov), resp. ako znížiť pravdepodobnosť prítomnosti kisky a Trubana vo vláde, resp. na vrcholových postoch. Ak by LSNS mohla ísť so Smerom, tak by to bolo zase iné. Hovorím, ja sa riadim podľa okolností, nie tým, kto sa mi ako páči. Inak by som napr. nevolil vo voľbách Harabina. Také je to jednoduché.

Stránky