komentáre

Norman

november 89 u nás bol dohodnutý, už len tá forma prechodu, ale sovietski bratia samo vedeli najlepšie, prečo sa predtým sami rozhodli pre zahodenie reálneho socializmu. Oni to vedeli najlepšie, prečo potrebovali perestrojku.
Čo sa týka ich satelitov, teda nás, v podstate chceli zahodiť záťaž a sústrediť sa na udržanie svojej vlády aspoň nad sajuzom. Záťaž to bola ani nie tak kvôli zdrojom, ale skôr stálo Mokvu vela politickej prestíže udržiavať vo svojich satelitoch poslušnosť.

Hovorím, ak si odmyslíme akékoľvek názvy a termíny "izmov", tak je podľa mňa dosť isté, že ľudia nemali radi tie pomery, čo vládli v sojuze a v jeho tábore. Súhlasím, že dôvody boli rôzne, mnohé výhody Západu boli "nefér", ako ste vy dvaja napísali (a sú doteraz nefér,), ale čo s takým systémom, ktorý nedokáže udržať priazeň vlastných občanov a to dokonca ani vlastných politických elít?

buheh

Nebol to palácový prevrat? Sám si predsa napísal, že november 1989 bol dohodnutý hlavne na lodi pri Malte medzi Gorbačovom a Reaganom. Čo to bolo, ak nie zrada?

Vzdelanie, zdravotníctvo aj potraviny, to všetko bolo vtedy lepšie ako teraz, to si úprimne myslím. A jasné, malo to tiež kopu chýb, ale ako celok to bolo lepšie. No možno som už senilný a pamätám si zle, ale takto to vidím.

S tým pracovaním "málo a zle", to som ani tak nemyslel tých úplne dole, ale práve zlé riadenie a samoriadenie systému. Aj pre chýbajúci trhový princíp sa veci skrátka nehýbali tam, kam sa mali, a potom už bolo jedno, či ten posledný výkonný pracovník triedil šošovicu a hrach výkonne alebo menej výkonne. Ale hlbšia prapríčina toho všetkého bola práve v tom, že ľudia neboli vystresovaní, viezli sa v teplúčkom vláčiku a nemali dôvod bojovať o prežitie.

Ďalšou vecou je, že do značnej miery tá paralýza spočívala aj v tom, že ten socík nebol skutočný, taký ako podľa teórie mal byť, ale bola to viac-menej skrytá vláda privilegovaných skupín.

Výsledkom bol taký umelý svet s umelými problémami, taký polygón na opičie hry – na rozdiel od tohto, ktorý je skutočný, je to klietka s predátormi a korisťami. Netreba však nikdy zabúdať na to, že tamten systém pôvodne vznikol ako odpoveď na neľudskosť tohto systému. Nemám teraz na mysli sionistické pozadie celej globálnej hry – hovorím o reálnej sile miliónov ľudí, ktorí chceli lepší svet. Sionisti len využili tú vlnu v duchu princípu "ak to nemôžeš ovládnuť, postav sa tomu na čelo."

buheh

to je ďalší z faktorov. Nepochybne ďalším dôležitým čriepkom mozaiky je skutočnosť, že nad socializmom aj kapitalizmom sa ako duch nad vodami vznáša klanová spriaznenosť organizátorov celého tohto divadla.

Norman

Do archívu, toto je pokračovaním debaty o systémoch
http://nadhlad.com/comment/26721#comment-26721

S viacerými vecami z tvojhočlánku nesúhlasím, napríklad:
"bezprostrednou príčinou porážky socialistického tábora nebolo nič iné, než palácový prevrat a zrada"
ale to som už tam spomínal, teraz chcem len upozorniť na zopár empirických postrehov.

"kvalitne vzdelaní, kvalitne ošetrení a dobre najedení zistili, že nemáme také rifle ..."
Nie, ani za socíku tu nebolo kvalitné vzdelanie, ani ošetrenie, a jedlo bolo tiež rôzny sajrajt (aj keď bolo viac naturálne ). Nebol to koniec sveta, ako preháňajú iní, ale kvalitné tie veci naozaj neboli.

"... víťazstvo nad systémom, kde každý mohol spokojne ležať s plným bruchom."
Toto je tiež jeden z mýtov, kedysi myslený ako polosranda, neskôr používané ako vtip ... Za socíku boli predsa ľudia nútení pracovať, nikto "neležal s plným bruchom". Problém bol v tom, že v práci nemali zmysluplnú náplň, takže (tí lepší) mali výčitky z "ničnerobenia". To sa síce stáva často aj dnes, ale vtedy to bolo rozšírené. Opakujem, nie ničnerobenie, ale pocit nezmyselnej práce. (jeden z najobľúbenejších kreslených vtipov z tých čias (predrevolučných!) bol tuším od Jiránka, ako v práci sedí chllapík a stojaci nadriadený mu hovorí:
"Delejte svvou práci pořádne, pane inženíre, čočka nalevo a hrách vpravo").
Aby sa nezabudlo :)

Náhodný okoloidúci

Spojené satanáty americké získali nespravodlivú a nezaslúženú výhodu podpísaním Brettonwodskych dohôd, kedy sa dolár stal svetovou rezervnou menou.
Ostatné meny musel byť naviazané na dolár. Vissarionovič sa tomu zubami-nechtami bránil, odmietal naviazať rubeľ na dolár a bola zrejme hlavná príčina, prečo ho otrávili. Nikita Sergejevič sa veľmi ochotne podvolil tlaku zo strany Satanátov a rubeľ veľmi rád na dolár naviazal. Nekompetentný zradca.

Ďalšia nezaslúžená výhoda je ustanovenie dolára ako ropnej meny, kedy sa všetka ropa na svete od istého času začala predávať a kupovať len za doláre. A ako vieme, kvôli snahe oslobodiť sa od dolárového otroctva bolo Satanátmi vojensky napadnutých viacero štátov.

Norman

Nechcem robiť rozhodcu, lebo potom to na niekoho môže robiť dojem, že si myslím, že som držiteľom jedinej pravdy. A ani sa nebojím, že by sa tu ľudia pohádali, naopak, len do toho. Ale tento problém, ktorý tu medzi vami vyvstal, je teraz zas tak aktuálny (včera len o tom kecali ideologóvia v TV O 5 min 12 a v správach a všade ...). Nie je to spor medzi vami, ale obaja tu reprezentujete veľké skupiny obyvateľstva - ergo problém nie je, ako by ste vy urobili kompromis, ale ako to vysvetliť ľuďom.

Skúsil by som to základne rozseknúť najprv tým, že nejestvuje žiaden "socializmus", lebo každý má pod tým na mysli niečo iné. Jestvuje minulosť, ktorá si na seba brala toto meno, o tej sa možno baviť. Ale aj tých bolo viac a každá mala iný socializmus. Baviť sa takto o "balíkových" pojmoch ako "socializmus" či iné ("nacizmus") je proste príliš hrubé, stále sa to opakuje a nikdy sa nikam nedospeje.

Treba sa baviť o konkrétnejších pojmoch. Napríklad povedzme, že základná ekonomická myšlienka socializmu, vlastnenie VŠETKYCH výrobných prostriedkov štátom, sa naozaj neosvedčila, ako píše Aman. Tá pomáha v krízových obdobiach, keď je vojna, alebo keď je obyvateľstvo primitívne, ale nie je to systém do prospešnej spoločnosti (aj o tomto sa dá polemizovať, ale takto to "antisocialisti" vidia, tak to ukazuje história).

Na druhej strane je myšlienka, že štát či spoločnosť, či národ, sa má starať o určitú úroveň harmónie v moci a bohatstve. Tento súčasný blbý systém tvrdí, že na rozložení bohatstva nezáleží, čo je jeho úplná blbosť. Ľudia potrebujú istoty života a dôstojnosť každej práce, napríklad, tieto prvky sú naozaj prirodzené a potrebné, to zas naopak Západ zlyhal.
A tak by sa dalo pokračovať.

K tomu pribúdajú ešte konkrétna, lebo VOSR(ani čokoľvek iné) nespustili len nejakí teoretici a altruisti, ale naopak, vždy nejaké konkrétne štruktúry, mafie, ktorým teória slúži len ako zástera. Takže "reálny socializmus, trvajúci v našom priestore od 1917 do 1990 (povedzme pád Gorbačova), ten mal hodne negatív, a naozaj vyhynul SÁM. Presnejšie povedané, je nepochybné, že prehral, a teda to muselo mať dôvod.
Podobne aj nacionálny socializmus prehral, prehral vojensky, len a jedine vojensky, pod tlakom zbraní a násilia, teda urobil minimálne tú chybu, že sa vojensky precenil. Reálny socializmus mal inú chybu, ten bezpochyby precenil svoju ekonomickú schopnosť.
Stav východnej Európy nikdy nie je daný len ekonomickým systémom, je daný aj ľudským potenciálom či jeho nedostatkom, a inými faktormi. Ale Východ sa potkýnal najmä kvôli reálnemu socializmu. Ja súhlasím s tým, že biedu vo Venezuele dnes spôsobujú naschvál embargom a zámerným rozvratom, podobne ako sa o to snažia aj pri Kube, prie Severnej Kórei a aj pri celom "socialistickom tábore", keď Západ držal celý čas(!) embargo na technológie, materiály či produkty - konieckoncov tak, ako to dnes pod ľubovoľnou zámienkou robí voči Rusku. Robí presne to isté, čo pred 30 rokmi.
Ale ako vidno, dnešné Rusko predsa len nepadá, kdežto Soviet Sojúz padal do bahna naozaj aj sám pre vnútorné príčiny. Človek to nemusel ani zažiť osobne, aby o tom nemohlo byť pochýb, ten systém sa dusil vlastnou neschopnosťou, to vidno aj v tých rôznych filmoch, aj dobových.

Posledná bodka k tomu je, že socialistický systém sa dusil, ale zároveň dospieval k riešeniu a ozdraveniu. Zásah anglosionistov PO roku 1989 neznamenal jeho zničenie a nastolenie lepšieho, ale vlastne sa dá chápať ako skočenie po koristi v dobe, keď bola oslabená chorobu. Skočili po nej predtým,než sa dokázala zbaviť svojich nezmyslov, ozdraviť sa a byť ešte viac schopná obrany, ako predtým. To bol proces po roku 1989 - bezcitné a zločinné zneužitie choroby Východnej Európy, sprostý zločin na bezbrannom mláďati.

V tom zmysle vracať sa zo súčasného šoku čo len myšlienkami k minulosti, do bývalej choroby, by bola ťažká chyba. problém nezačal vtedy, keď sme sa zbavili dogiem socializmu, ale vtedy, keď sme sa otvorenou náručou obrátili k anglosionizmu, aby nám dal ich blahobyt a ich "slobodu". To bola naivná debilná hlúposť. Ja som mal svoje názory už vtedy, lebo som sa venoval už vtedy problematke 2. svetovej vojny a nacistickému Nemecku, takže naozaj, to nie je nejaká chvála ale len povzdych, som vďaka tomu reálne chápal , že svet nie je čiernobiely a že to, čo dnes voláme anglosionizmus, je hnus - ale s nikým sa vtedy nedalo hovoriť. Povedal som si teda, že mám asi naozaj nejaké nacistické názory, vysral som sa na to a odišiel do Nemecka. Ľudí (ako celok) nezmeníš, treba ich nechať dozrieť, alebo (ich nechať) skapať.

Dnes to už azda vidí dostatočne veľká menšina, že treba byť rasový realista a že spoločnosť je v prvom rade národ, jednotné harmonické spoločenstvo, ktoré musí držať spolu podľa prírodných zákonov. No, možno, dúfam, chcel by som dúfať, ak nie ... tak sa tu budú ľudia zas 30 rokov srať s iným "slobodným a prosperujúcim" režimom skrytej despocia a beznádejného hnusu. Nuž ... homo sapiens ... alebo po starom ... ecce homo.

Norman

dík, veľmi správne, naozaj to je najdôležitejšia vec dnes, a chcel som niečo k tomu dať (no ale vidíš, disciplína UŽ nepatrí k mojim silným stránkam :) Takže až poobede. Ale bezpochyby to veľa znamená, indikuje to sily skryté v zákulisí. A je to dobrá správa.

Norman

Niekto prevzal moc.
A súhlasím aj s tým, že židia (semiti) prevzali moc (380).

(trvalo tisíc rokov, kým sa ľudstvo vrátilo ako tak naspäť, v 15. storočí začala talianska renesancia, ľudia objavili pôvodné diela a uvedomili si, aký majú potenciál, teda to, o čo sa pokúšala ľudí presvedčiť aj germánska renesancia 20. storočia)

Ľubov

mimo tejto témy,ale chcem rýchlo využiť,že si tu.Chcem Ťa poprosiť o názor na dnešné správy o nevzniku Jamajky.Niektorí z nás sa tešia,že odporná Merkelka by mohla konečne odísť.No my sme už vycvičení k opatrnosti.Podľa toho príslovia" Dúfaj v lepšie,čakaj horšie."Ď.
Pri pohľade z okna vidím,že vrcholky kopcov u nás obeleli.Konečne Martin na bielom koni si tam trochu pobehal.Aká je tá biela krásna!

Ľubov

kto pozná Dubnicu,vie,že leží pod krásnym Vršatcom,ale sú tam aj iné vrchy.V tom inom systéme vo vnútri vrchov bývali výrobné priestory pre slovenskú zbrojársku výrobu.Hej,nie je to žiadne tajomstvo,že stovky vysoko kvalifikovaných robotníkov a ich rodiny prišli zo dňa na deň o živobytie.Ale to nie je podstatné,prišli sme skoro o všetko.Dnes som už nie na sto,ale na 1000% presvedčená,že 89. bol o tomto.O Dubnici.
Tradíciu zbrojárskej výroby v Dubnici nenarušila ani II:svetová vojna,nemeckí dôstojníci si stavali domy,ktoré boli ako bunkre.No prišla nejaká "nežná"a stádo reagovalo ako malo.

Aman niektoré veci jednoducho nemôže vedieť,napriek tomu si vážim,že je taký,aký je.Spája nás rasový postoj a ten je dnes aj tak najdôležitejší.
Pokiaľ by som Ti chcela niečo poradiť,Aman,snáď by to bola len poznámka,že racionálne uvažovanie je dobré,ale dôležitá je aj intuícia.

Norman

Blaha je schopný a racionálny, má zdravý charakter (zatiaľ). Je dobre pripomenúť, že sme tu na začiatku mali jeho článok
http://nadhlad.com/content/ako-nas-oducaju-mysliet
(dobrá a poučná je aj diskusia pod ním, panebože)

Žiaľ, Blaha, podobne ako Fico, je dosť v područí niektorých formálnych doktrín minulosti. Je to síce aj prejavom jeho/ich hodnotovej stálosti, ale je to škoda.
V poslednom čase má Blaha stále dobré postrehy, ako aj tvoj link ukazuje, ale nedávno sa angažoval naozaj až príliš s Poliačikom v utečeneckých "antifašistických" hystériách. Nuž, jeho problém. Som si istý, že keď mu hnedoidi podupú jeho kosák a kladivo, keď mu poštia hroby otcov a dedov (ktorých sa správne zastáva v tom článku), tak aj Blaha prehodnotí svoje dogmy. Ale to už môže byť dávno neskoro, alebo ináč povedané, škoda ho a škoda každého dňa, ktorý doteraz premrhal a ešte premrhá on a ľudia ako on.

Náhodný okoloidúci

Nie som ekonóm ani politológ, ani nič podobné, takže možno sa mýlim, ale dovolím si tvrdiť, že socialistický systém neskrachoval. To je len havlistická mantra slúžiaca na zneváženie všetkého, čo sa tu vybudovalo pred prevratom a Ty si na to naletel. Socialistický systém u nás bol cieľavedome a riadene demontovaný, aby sa uvoľnili naše trhy pre západnú nadprodukciu a aby boli zničené naše výrobné kapacity konkurujúce západným, pričom naše bývalé stratené trhy okamžite obsadili západniari.
Ďalšia vec - už sme to tu rozoberali - bohatstvo "Západu" je vybudované na nekrytých peniazoch a na drancovaní kolónií. Keby západniari používali len kryté peniaze a čestné metódy, obraz sveta by vyzeral inak. Ale je veľmi pohodlné natlačiť tony farebného toaletného papiera s číslami a obrázkami a zaň skupovať z celého sveta reálne hodnoty.

Vo Venezuele by to mohlo byť lepšie, keby tamojšej vláde neustále nepodrážali nohy agenti USA a podnikatelia ideovo napojení sa Spojené satanáty americké. Nedostatok určitých druhov tovaru tam je spôsobovaný úmyselne podnikateľmi práve preto, aby dostal ľudí do ulíc a poštval ich proti vláde. Inými slovami proti každému štátu, ktorý sa snaží oslobodiť od globálneho parazita, sa vedie nemilosrdná ekonomická vojna.
Že tam je neúnosne vysoká pôrodnosť - to je druhá vec.

Aman Againsttime

Nie, socializmus sa už xkrát ukázal ako nefunkčný, prekonaný systém (ktorý najmä v nebielych krajinách často vedie k extrémnej chudobe - viď nedávny smutný prípad Venezuely). Reálne sme vďaka nemu zaostávali za Západom (porovnajte si životnú úroveň so susedným Rakúskom). To čo môže dobre fungovať (a čo ľudia majú väčšinou na mysli, keď "básnia" o socializme) je systém silného sociálneho štátu (škandinávskeho typu), ktorý má však trhovo orientovanú ekonomiku a vytvára priateľské prostredie pre podnikanie. Ani národný socializmus v Nemecku nebol socializmom v takom tom bežne zaužívanom zmysle (ľavicový/marxistický socializmus). Hitler zachoval súkromné vlastníctvo, podnikateľskú iniciatívu a vyvaroval sa triednemu boju, ktorý tak s obľubou presadzovali boľševici. V inej rovine by sa dalo povedať , že prívržencom národného socializmu mohol byť nielen skromný robotník alebo roľník tvrdo manuálne pracujúci vo fabrike alebo na poli, ale i úspešný pán podnikateľ vlastniaci 6 víl, ktorý každý deň kupoval svojej rozmarnej manželke diamanty. Podstatná teda bola jednota národa a odmietanie triedneho boja, ktorý národ zbytočne rozdeľoval.

Ešte by som dodal, že pre politický subjekt alebo ideológiu, pokiaľ sa chce dlhodobo udržať pri moci, je veľmi dôležité, aby vedela ľuďom zabezpečiť istý životný štandard. Koniec koncov i to je dôvod, prečo sa dnešný neoliberálny systém stále udržal pri živote, prečo ľudia stále volia odpady typu Makrela a pod. - lebo sa ešte stále majú po ekonomickej stránke veľmi dobre. Ľudia jednoducho potrebujú istoty ako to správne pochopil i Fico.

Každopádne bez ohľadu na rozdielne pohľady na vhodné ekonomické systémy sa snáď zhodneme na tom, že kdejaké socky a dobrovoľné nemakačenky by nemali dostať od štátu NIČ zadarmo (a hlavne by sa ani nemali rozmnožovať, hehe. Takže eventuálne by dostávali finančnú podporu od štátu, ak by sa nerozmnožovali. Aj tak sa dá :-)).

slaven1

Najlepšie posúdenie zdrojov a dopadu udalostí 1989 - 1991 podľa mňa dáva Andrej Fursov. Nejaký Adam Kretschmer bude skorej všetkého len slabý odvar. Na Fursova však treba vedieť po rusky a ruštinu dnes väčšina mladých akosi "nedáva" (a tak sa nemôžu dozvedieť ako ich orabovali a pokračujú rabovať).

Dobre zaznamenaný dopad "zmeny režimu" vrámci slovenčiny je napr. v knihách Karola Ondriaša. Minulý rok vyšla v ČR taktiež kniha Ilony Švihlíkovej Jak jsme se stali kolonií. Saša Uhlová spravila dokument Hrdinovia kapitalistickej práce.

Patrili sme do tábora, ktorý prehral Studenú vojnu. Vojny netreba prehrávať.

slaven1

Africký maskot režimu o 17. novembri 1989 na ČT

Lidi se smějou te kombinaci africkeho titulku a kudrnate hlavy. A to jim nevadi, že plati televizu, v kere jim dvacetilety maskot povida o 17. listopadu? To mu bylo minus sedm, že?

Ladislav Vetvička

afinabul

Nič sa nestalo, iba niekto prevzal moc:
Rodin:
http://tinyurl.com/y8fxzohl
Michelangelo:
http://tinyurl.com/yc6qgtpl
Keď vládnu židia, trpí aj umenie.
http://afinabul.blog.cz/1402/hermann-nitsch-uznavany-zidovsky-umelec

Náhodný okoloidúci

Blaha je síce preslávený ako naivný ľavičiar a internacionalista, prípadne aj potenciálny vítač pritečencov a tým pádom vážna hrozba pre spoločnosť, ale týmto článkom u mňa zabodoval, vidím to rovnako.
Havloidi vyvolávajú dojem, ako keby nás tu komunisti každý deň mučili a bičovali, a pritom ľudia tu úplne normálne chodili do roboty, na výlety, zabávali sa, mali svoje záujmy... A ten "komunistický útlak" sa týkal predovšetkým tých, ktorí boli duševne napojení na zahraničie, ktoré si nás chcelo mocensky podmaniť. Napríklad seriál "Žena za pultom" vysielaný v ČR niekoľko rokov po prevrate bol podrobený kritike práve preto, lebo ukazoval bežný život s normálnou prácou aj so zábavou a kazil havloidom propagandu o "útlaku".

Takže - podľa mňa dôsledne odsionizovaný socializmus zbavený korupcie a privilegovaných vrstiev a zneužívania moci by mohol byť celkom prijateľný spoločenský systém.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Slovensky-poslanec-Blaha-k-...

Ľubov

Nemohli by sme to posunúť do súčasnosti? Pretože,však vieme,čo bolobolo :).Boli iste sympatie,aj očarenie a slovo Amerika malo nepochybne svoju mágiu.No kde dnes lanské snehy sú? Všetko je inak,americko(polský)sen vidím ako ruský plyn zadarmo, a Ty sa nemusíš obávať,že s vodou vyleješ zdravé dieťa.Skôr ja sa obávam,že zdravé biele dieťa už vo vode nie je.Medzitým na východe už žiari nová hviezda-Ázia a pred tým nemá zmysel strkať hlavu do piesku.Vôbec si neviem predstaviť,aké to bude.
Je nedeľa,posielam Vám film,lebo si myslím,že by mohol zaujať.(nie je to vtip) Myslím na Áziu,nie na Ameriku.
https://www.youtube.com/watch?v=t5j3rlzh3Hk Darček Stalinovi je film o Kazachstane v roku 1949.Darček je úspešný test atómovej bomby,ktorú Rusi zúfalo potrebovali.Bol najvyšší čas,inak by tí kreténi zo západu zaútočili.
Vybratá oblasť pre skúšky mala 300 000 km2 a žilo tam 1,7 mil. obyvatelov. Možno má film občas trochu sladkú príchuť,ale informačná hodnota je pre dnešok výborná.Dialógy stručné,takže ruštiny málo.

Norman

Aby sme si rozumeli, samozrejme, mýty sú vždy "myslené dobre" - "sloboda" je niečo, po čom samozrejme túži každá bytosť a dobre sa okolo nej robia mýty. V Amerike 18., 19. ale aj 20 storočia boli výnimočné pomery, keď "sloboda" - teda odchod na "hraničné územia", bol schopný vyriešiť každý problém. Preto aj na ich Východe bol "slobodný" systém, pretože nemožno zotročovať toho, kto môže odísť. Pre tieto historicky naozaj unikátne pomery tam u beztak individuálne orientovaných belošských etník vznikla táto "ideológia slobody".
Ale opakujem, ona fungovala vtedy a tam.
Nemá tie svoje výhody v nahustenej Európe, ani inde, ba dnes už ani v USA nie.
Nebol to historický omyl, ale bola to historická výnimka, ktorá sa už nebude opakovať, lebo Zem je konečná a nový kontinent už nie je k dispozícii.
V Amerike okrem mýtu "slobody" vznikol aj mýtus "expanzie", neustáleho rastu - lebo bolo čo zaberať. Vtedy naozaj čiastočne platilo: čo máš, závisí len od snaženia (v zaberaní zdrojov). Toto pravidlo je dnes len totálna hlúposť - niet čo zaberať (technický a invenčný pokrok nie je dostatočný aby vyvážil takéto bludy nekonečného rastu).
Objavenie kontinentu naozaj zdeformovalo vývoj ľudstva, budem zas trocha voľnejší: spôsobilo zbláznenie sa anglosasov. Podobne platí vôbec o dobe kolonizácií, ktorá určite nebola len zlo, to nie, ale určite deformovala negatívne predstavy o svete najmä u Angličanov a Francúzov.

Ako opozícia týmto USA fatamorgánam o akejsi božskej kategórii slobody sú práve realistické spoločenské či národné teórie, ideológie, mýty. Tie neslubujú také úúúúúžasné utópie, ako "univerzálna sloboda" či "prirodzené ľudské práva", ale vidia svet realistickejšie a tak majú za ciel reálnejšie veci.
To je konflikt sveta, ani nie tak "súčasný", lebo sa tu melie už pár storočí. Ale raz sa z toho ľudstvo dostane (ak nevymrie).

---
K Poľsku: Poliaci spolupracujú s USA podobne ako Kurdi, lebo v nich hľadajú pomoc v svojom snažení sa o vlastný štát (pripomeniem, že Poľsko pred Prvou svetovou vojnou nejestvovalo, bolo pár desaťročí celkom vymazané z mapy... a v roku 1939 dočasne zas ). Takýchto agentov spomedzi zúfalcov si USA pestujú, a používajú ich často znova na rozoštvávanie. Poľsko, Kurdi, Pakistán ... Sympatie môžu mať voči sebe, to možno, ale nemajú spoločné záujmy. Američania im nedajú to, čo títo nešťastníci dúfajú.

Ešte chcem upozorniť, že táto kritika a varovanie pred USA neznamená, že USA neboli či nie sú v mnohom dobré. Ale treba si uvedomiť, že od roku 1945 sa práve Amerika stala jediným normálnym svetom belochov, všade inde boli zničení vojnou a deformovaní rôznymi sociálnymi experimentami. Preto, samozrejme, bolo USA dlho číslo jedna a preto odtiaľ prišlo to, čo vtedy na svete vznikalo - inde to nemohlo vzniknúť. Nechcem vylievať z vaničky so špinavou vodou aj dieťa, Amerika mala svoje dobré obdobia - ale hovorím, nielen nejaká jej pochybná prítomnosť je varovanie, ale najmä to, že je to proste svojím neskorým objavom abnormálny zatiaľ nestabilizovaný kontinent.

Píšem to len tak narýchlo, obávam sa, že je to formulované dosť detinsky, ale azda sa to dá akceptovať.

Stránky