komentáre

Norman

Vieš, to je práve tá propaganda. Je to rozmýšlanie - nemôžeme zakázať mafie, lebo aj tak sa budú združovať. Nemôžeme zakázať drogy, lebo aj tak sa budú pašovať.
Ľudia sa budú rôzne združovať, ale nemali by spoločnú kandidátku, na ktorej musíš voliť všetkých, alebo nič. To je rozdieľ. Teraz môžeš krúžkovať, ale to je primálo.
Tvrdenia, že nestranícke systémy nefungovali, sú neoveriteľné. Ako "nefungujúce" sa dajú označiť všetky doterajši systémy. :-)

Viem, že s podobnými myšlienkami prišiel Matovič - veď to je asi aj jediné, prečo ho ľudia volia. Je to dobrá myšlienka, napriek tomu, že o čomsi podobnom hovorí aj Matovič.

Referendum môže byť tiež. Ale aj na tom terajšom vidno, že systém sa na demokraciu len hrá, že jeho podstata je v nedovolení hlasu ľudu, v žiadnom dôležitom prípade.

Norman

No, to je fakt, že tá hra s voľbami je už detinská.
Ak už máme sa hrať na konštrukciu sytému:
1.Museli by sa zrušiť politické strany. Voľby by boli len na jednotlivcov.
Pravda, aj tak by sa vytvárali skupiny v pozadí, inou formou - ale predsa, tá dnešná explicitná partajokracia je v podstate rovnako abnormálna, ako vláda jednej strany za komunistov.

2. Zaviesť mechanizmus odvolania poslanca ľuďom.

Ale nejde tá možnosť voľby ministrov. Ak by to tak bolo, bolo by to také mnohovládie, to by sa nedalo zosúladiť.

Vec najviac deformujúca prostredie sú ale prerastené korporácie. Tie tumory treba skrotiť

Ľubov

je veľmi nepresné a povrchné. Kiska nemá alternatívu.-),je naozaj to absolútne najhoršie,čo tu kedy bolo.

Biľak šil obleky, Husák sedel v base ako buržoázny nacionalista. Kiska je Bútorova bábka.

Roland Edvardsen

S takýmito nápadmi (nevoľme strany, ale "nezávislé osobnosti") prišiel už aj šialený Matovič a nemyslím, že sú tu na to podmienky. Áno, v komunálnych voľbách to funguje približne takto. Lenže pri nich kandidáta vyberá malá komunita voličov, ktorí sa navzájom poznajú. Z toho dôvodu majú v práve v komunálnych voľbách väčšiu šancu byť zvolení i nezávislí kandidáti. Ale čo je podstatné, tak v komunálnej politike sa nerozhoduje o zákonoch a smerovaní krajiny založených na určitých ideologických východiskách, ale o pragmatických veciach riadenia mesta či obce.

Vývoj politických strán bol prirodzený (napríklad po vzniku USA bola prvá jeho vláda, počas prezidentovania Washingtona, zložená z nezávislých ľudí, ale dlho to nevydržalo pre nepraktickosť a prirodzenú tendenciu ľudí združovať sa do klubov, hnutí, strán). Jednoducho ľudia s podobnými postojmi, názormi či cieľmi sa po istom čase prirodzene budú združovať. A takéto zoskupovanie lepšie pomáha aj samotným voličom v rozhodovaní, pretože nemusia zisťovať konkrétne postoje nejakej osoby, ale stačí im sa len stotožniť s ideológiou tej ktorej strany. Je to proste jednoduchšie.

Skôr treba viac oprášiť inštitút referenda, znížiť kvórum. Skôr tam vidím cestu - v silnejšom rozhodovaní ľudu o konkrétnych otázkach. Samozrejme chcelo by to vylepšiť aj kritériá pre volebné právo, imho. :-) Ja osobne nie som nejaký demokratický fetišista (ako všetci antickí klasici, aj ja si myslím, že ideálny systém je zmiešaný, t.j. taký, ktorý kombinuje monarchistické, aristokratické, meritokratické a demokratické prvky). Priama demokracia má presne tie slabiny, ktoré si vymenoval. Ale dokonca i proti dnešnému systému by išlo o pokrok. Väčšina bežných ľudí má zdravšie postoje v konkrétnych otázkach než táto politická oligarchia závislá od názorov korporácii a médií.

Ľubov

je rovnaký tumor.

To kvôli nemu je pri komunálnych volbách 100% účasť opory národa. A potom sa im treba revanšovať,volby sú v súčasnosti naozaj grc.

Norman

Hnus, že to mali až v takom rozsahu pripravené. V podstate mohli Briti naozaj na okraji zničenia Európy, a tí chaldejskí satanisti to raz urobia.

Čo sa týka Porton Dowm, hej, v tom pripade sa Škripal a jeho dcéra dajú chápať ako tá nešťastná ovca, ktorá zdochla, kde nemala. Evidentne im tam preteká nedovolený výskum a ich nenapadne nič iné, iba začať kričať a ukazovať na Rusov. To je tak tupé a tak absurdné. A ešte hrozivejšie je, že im to žerie časť verejnsti, a že sa všetky masmédia tvária, že tomu veria.
Žijeme v zlej despocii, ktorej vládnu ťažkí psychopatickí vrahovia.

Náhodný okoloidúci

Raz za 4 roky si volíme spomedzi seba niekoľko našich zástupcov (= pajácov nastrčených záujmovými skupinami), aby v našom mene a údajne v náš prospech spravovali veci verejné a hospodárili s majetkom štátu. Systém je to roky a desaťročia zabehaný. Zvolíme si svojich zástupcov (poslancov), tí sa neosvedčia, lebo miesto správy vecí verejných riešia svoje súkromné obchody a na blaho národa kašlú, tak v ďalších voľných zvolíme iných, ale tí sa po krátkom čase začnú správať rovnako. A tak dokola. Neviem, či má zmysel tento čiastočne fungujúci, čiastočne nefungujúci systém radikálne meniť.
Obľúbená mantra istých skupín, priama demokracia, môže byť vzhľadom na politickú (ne)gramotnosť a ľahkú manipulovateľnosť ľudí ( = zachráňte Markízu!!!) veľmi riziková.
Čo by sa ale dalo zmeniť, to je spôsob menovania predsedu vlády a ministrov. V súčasnosti sa predsedom vlády stáva osoba z víťaznej politickej strany a tá následne vyberá budúcich ministrov.
Predstavte si ale, že by si predsedu vlády a ministrov vyberali priamo voliči. Čiže bol by jeden volebný lístok, na ktorom by boli kandidujúce strany a ich ponuka budúcich poslancov, ale na ďalších lístkoch by boli kandidáti za premiéra a na ministrov. Premiéra a ministrov by teda volili priamo občania a mohli by kandidovať nielen členovia politických strán, ale hocikto, kto spĺňa zákonom stanovené podmenky - vek, vzdelanie, prax v obore, volebný program. Bolo by to možno ťažkopádne, ľudia by pri voľbách museli viac rozmýšľať, ale výhodou by bolo, že premiér ani ministri by neboli priamo napojení na politické strany a mali by zodpovednosť len voči občanom, ktorí by ich mohli v referende odvolať, pričom na ich miesto by do konca volebného obdobia nastúpil druhý v poradí.
Toto mi len tak napadlo, či to je dobrý nápad, to neviem, tak "hádžem do ringu" na posúdenie a skritizovanie.

Ema

Britov. Vie si niekto predstaviť, čo by tu bolo, keby Rus dobil v Moskve Čecha a ruský súd ho oslobodil?
Ajhľa, v Británii realita - v apríli 2017 britský súd oslobodil Raymonda Sculleyho, preukázateľného vraha českého občana Zděňka Makaru - Sculley vraj "konal v sebaobrane", keď Makaru dobil reťazou. Mimochodom, sťažnosť rodiny Makaru, ktorá sa obrátila na Súd pre ľudské práva v Štrasburgu, súd zamietol. Vraj zabitého Makaru ľudské práva britským vrahom dotknuté neboli.
https://zpravy.idnes.cz/strasburk-evropsky-soud-pro-lidska-prava-zamitl-...
Česká diplomacie zobrala tento verditk "s poľutovaním na vedomie".

Norman

bol celý čas človek v pozadí, hodili ho na verenosť len aby tam odtrpel prevrat namiesto Husáka.

To Kisku možno porovnať s Husákom, alebo, ako napísal Blaha: čo bol Bilak pre Rusov, to je Kiska pre Američanov.

Roland Edvardsen

Sulík má trochu populistické tendencie, ale bohužiaľ príležitostné zdravé postoje sú u neho okamžite podupané podporou veľmi zlých ľudí. Asi ťažko z vás nebude hovado, keď ste non-stop obklopený samým hovadami, že áno? :-) Ale ak by vyrástol v inom prostredí, mal lepšiu stranu, potom by sa niektoré jeho zdravšie tendencie prejavovali častejšie a intenzívnejšie. Takto je to však naozaj len zadupaný potenciál.

Inak keď už si nadhodil všeobecne o stranách, tak ja osobne by som na to išiel tak, že by som nezaložil explicitne nacionalistickú stranu, ale kľudne stranu, ktorá by sa formálne deklarovala napr. ako sociálna (ako Smer) alebo libertariánska (keď už sme spomenuli Sulíka :-)), ale pod tými záštitami by však robila reálnu pro-národnú politiku - pragmatický prístup bez patetických hesiel a zbytočného revizionizmu (je to naozaj také ťažké pre vás drahí národovci? :-)). Aspoň takto by som postupoval ja. Dúfam teda, že mi niekto ukradne túto jednoduchú myšlienku. :-)

Roland Edvardsen

Blaha písal, že vraj nad ním krútia hlavou až v ďalekej Číne. :-) Strašná ostuda je toto tupelo pre Slovensko.
A to sú niektorí schopní o ňom uvažovať ako o premiérovi. Neviem, mne to príde ako čisté science fiction. Ale to by mi pred niekoľkými rokmi prišla aj predstava takéhoto prezidenta. :-(

Ema

Poznáte hardcore psychopatický zámer britských sviní, ktoré nikdy a s nikým nehrali fair - OPERÁCIU VEGETARIÁN? Celú kontinentálnu Európu zachránilo len to, že si zasraní Briti takmer otrávili vlastné Škótsko a cukli.

V hlavnej roli starý známy Porton Down. Toto je skutočná tvár teľaťom Osuským obdivovaného národa, "kde sa ani komunizmus, ani nacizmus, ani fašizmus v hlavách ľudí NEUJALI. A tým sa Briti líšili od Rusov, Nemcov, Talianov, Japoncov či Číňanov, ale nielen od nich, i od mnohých iných európskych i neeurópskych národov. Veľkých i malých..."

https://xman.idnes.cz/operace-vegetarian-plan-na-vyhladoveni-nemcu-antra...

O podstatnou část výživy (nemeckej armády) se stará zemědělská produkce a tisícihlavá stáda jatečních krav. Operace Vegetarián počítá s tím, že pasoucí dobytek Němcům otráví. Čím? Oblíbeným doplňkem stravy skotu, granulátem cattle-cakes, který bude obohacený o spory extrémně virulentního kmene antraxu. Říkají mu Vollum 14578.

Nad pastvinami měl být rozprášen z bombardérů, krávy by si ho v podrostu rády našly samy. Výsledek? Od první nákazy po smrt zvířete by uplynuly hodiny a bakterie by se nezadržitelně šířily dál. V řádu desítek hodin by přestal německý masný prumysl existovat, zásobování potravinami ozbrojených sborů by se zastavilo. Německo by se stalo „zemí vegetariánů“. A přitom by to vypadalo jen jako podivná náhoda.

To, čo je v tom článku, keby sme napísali v pitvore, tak osuskoidní retardi omdlievajú od pohoršenia ako malomestské frajle, pardon, barónky, že júúúj, fake news, hoax.

Porton Down, Porton Down... to je tam, čo tak divne chorejú ľudia na tzv. novičok? S čím tam britské beštie špekulujú teraz? Prečo sa tam naliali obrovské peniaze a zadefinoval cieľ - Rusko? Rusi vedia. Preto ten hulvátsky britský rev. 

Náhodný okoloidúci

V porovnaní s Kiskou je Milouš Jakeš bystrý, inteligentný chlapec. A navyše vždy bol pomerne skromný, nikdy až tak nehrabal pre seba, aj keď mal príležitosť. A ku cti mu slúži, že sa neobracal kabáty podľa politického vetra.

mino

Pre mňa je toto čudo niečo medzi okresným tajomníkom a farárom.
Výraz, mimika, prejav - také čudo, podpriemerný farár+podpriemerný okresný tajomník.
Okresný tajomník a kádrovčík po tatovi.
Chceli by mať z neho kazateľa, ale čo keď nevypustí dve-tri vety z vlastnej hlavy, bez papiera.

Ľubov

Krym- otázka je už len,kolkokrát ho spomenie. Môj odhad : 10 krát.

21.august je tragickým dňom,ale preto,že natrvalo poznačil naše vzťahy s rusmi. Je to škoda.

Sinuhe

sa fyziognómiou aj prejavom čoraz viac podobá na Miloša Jakeša.

Sinuhe

V roce 1968 pozvali cizí armádu, v roce 2018 pozvali cizího prezidenta - historie se opakuje

21.8.18
Česká republika:

Když moc uniká mezi prsty, je jistý typ lidí ochoten ke všemu.

V tragicko-komickém gestu tak letos opakují havloidi gesto tvrdého jádra komunistů z roku 1968 - žádají o pomoc ze zahraničí.

Českému lidu tak bude o roce 1968 přednášet slovenský prezident Kiska.

Zda bude projev prokládán reklamou na levné půjčky není jisté.

Norman

Dvaja odcudzení predsedovia :-)
Vlastne by sa im mohlo navrhnúť, aby si predsedov vymenili.
Je vidno, aká je to len zhoda či skôr nezhoda náhod ktorá určí, aké majú títo ľudia "politické názory". Majú tie názory podľa toho, s kým robia kšefty. Sulík ich robil v prostredí prozápadných sluhov, Danko v prostredí domácich vykrádačov "privatizérov".
Obaja sú úplne rovnakí zločinci.
A obaja sú aj rovnako slaboduchý (bez ideálov, nik im ich nikdy neukázal, sú ntrvalo zmrzačení ako deti, ktorých nik v správny čas nenaučil hovoriť ).

Preto ich naozaj takmer možno vymeniť.

A čo strany? Rozdieľ len v jednom písmenku :-) Prečo sa vlastne strany nečíslujú. Fungovalo by to rovmako, ako teraz, strana 461 a strana 018 ... ľudia by si ale lepšie uvedomili, že tie strany nemajú nejakú svoju skutočnú identitu.

Ľubov

Mať odstup 50 rokov je už celkom slušné. Celkom jasne vidíme,ako sa pučisti okamžite zmocnili médií,mali pripravenú sieť ilegálnych vysielačov.

Od toho okamžiku mohli plniť zadanú úlohu. Nenávisť ľudí odkloniť od sionistov(hej,aj rusky hovoriacich často )k ruskému národu ako takému.

A normalizácia,tak zatracovana? Nuž,som veľmi zvedavá,ako bude vyzerať tá nastávajúca a nevyhnutná,po poučení z bruselského vývoja.

buko

Osusky nie je SaS, to je predsa OKS, rovnako ako Dostal sa len vyviezli ma chrbte SaS do parlamentu.
Sulik ako politicky diletant s tym suhlasil, dokonca podporoval aj jeho mimoriadne neuspesnu kandidaturu na prezidenta

Stránky