komentáre

mailer

Práve ten neuveriteľný pokrok vo vedách generuje pochybnosti o možnostiach "dobytia" vesmíru. Ciolkovský, jeden z prvých raketárov, ešte pevne veril že "raz vzlietneme ku hviezdam". Dokonca sa tomu verilo ešte v 50 - 60 rokoch. Neskôr si ľudia uvedomovali, že chemickou raketou nedoletia poriadne ani na Mars. Tá spáli palivo za pár minút, ďalej letí len zotrvačnosťou. Bez šance na obrat, na návrat. Chémia je z takýchto úvah vyradená prakticky okamžite. Lebo sa tu jedná o elektromagnetickú interakciu, pre ktorú sú typické energie niekoľkých málo elektrónvoltov (eV). Z tohto hľadiska ide o rovnaký princíp na akom pracuje najmodernejší mobil, celá biológia, alebo oheň pračloveka. Nukleárna energia (MeV) by stačila tak po Saturn, resp. vonkajšie obrie planéty. Ďalej nie. Tu sú asi dva smery na ktorých sa pracuje. Lenže po okraj slnečnej sústavy- to je hrozne málo. Tam doleteli nedávno sondy Voyager 1, 2 vypustené v 197x rokoch. Rýchlosťou 14 až 17 krát väčšiou ako guľka s pušky (1 km/s). Pripomínam, že sonda - to je nič. To nie je žiadny poriadny let do vesmíru s posádkou a návratom. Navyše odkázaná na swing by manévre na veľkých planétach, lebo chémia neumožní dostatočnú rýchlosť na opustenie slnečnej sústavy. Ani malej sonde. Sonda Voyager 1 bude mať prvý pokakaný svetelný rok za sebou za 17500 rokov! Po nukleárnych energiách (jedno či fissia alebo fúzia) prichádza do úvahy len anihilácia. Tu sú neprekonateľné technické problémy o ktorých sa verí, že zostanú neprekonateľné aj v budúcnosti. Aj sa už vie, že aj tento pohon s maximálne účinnou premenou hmoty na energiu by mal tiež obmedzený rádius.

A aj zmysel toho celého si ľudia začali uvedomovať. Predstav si, že by sa ľudstvo aj nejako dopracovalo k anihilačnej (fotónovej) rakete obetovaním značnej časti ekonomických a energetických zdrojov planéty a vyslali by posádku k nejakej hviezde vzdialenej len nejakých 10 svetelných rokov. Za nejakých 50 - 90 rokov by sa vrátili a povedali by: "Nič tam nie je, čo by stálo za reč". A 10 svet. rokov je oproti priemeru našej Galaxie (vyše 100000 svet. rokov) ozaj málo.

Norman

Entropia je kľúčové slovo, ktoré veľa vecí vysvetluje. Teda naozaj také zaklínadlo , ten konček povrázka, za ktorý keď zatiahneme, sa možno niečo odchlpí...
Neviem, či neboli porušené zákony entropie - lebo sú to za prvé zákony štatistické, a za druhé to, čo tu vidíme, svedčí o opačnom chode entropie - ináč by tu nič nebolo, len chaos. Samozrejme, ja rozumiem poučkám o lokálnom poklese entropie na úkor rastu inde - ale aj to je definícia podľa mňa dosť abnormálny. Preto je entropia (a jej opak, pre ktorý azda ani nemáme samostatné meno) veľmi zaujímavá, aspoň u mňa. A nielen v oblasti fyziky, ale aj v psychológii a sociológii. Teda vo všetkom.

Takže náš základný bod je - naozaj sa to dobre vyvíja?
No, to je práve otázne.
Ale ja predpokladám určitý vývoj, ale zdá sa mi, že vôbec nerozumieme, ako k nemu došlo, alebo dokonca možno dochádza (nie je to isté). To je práve to tajomstvo , a nech sedem Kopernikov nehnevá, k tomu nám pred pomôže nákladiak kameňov a rovnako málo zrkadlo s fotkami svetielok v nekonečne.

kali

My nevieme čo je vedomie jak vznika kde sa nachádza, nevie to ani veda a filozofi sa nato snažia najisť odpoveď už tisiročia, tak by si mohla svoje teorie o esencii energie a svetelných štrukturach niečim overitelným aj podložiť a odpoustiť si tieto invektiva.
K tým potratom, nemusíš byť hneď tak vzťahovačná je mi jedno čo si o tom myslíš, daval som to sem v ramci debaty ako takej.

Ľubov

nám veru hanbu nerobili.
Dúfam,že na Kysuciach je stále dosť takýchto frajerov.On je známy,ale o takom Aurelovi Stodolovi,tiež významnom Človákovi,vieme málo-dobre by bolo prečítať si o ňom v biografii od Milana Petráša Najväčší z veľkých.

mailer

Z ďaľších argumentov spomeniem len jeden. Pri akceptovateľných slušných rýchlostiach dosiahnuťeľných len fotónovým pohonom, t.j. okolo 100000 km/s (tretina rýchlosti svetla) vesmír už nie je možné považovať za vákuum. Pri lete cez niektorý galaktický prachový oblak veľký len 10 sv. rokov s hustotou prachových častíc len mizivých 1/cm3 (porovnaj to s Avogadrovým alebo Lochschmidtovým číslom) by to tú raketu úplne "odšmirglovalo". Energia uvoľnená pri zrážke častice o hmotnosti len 1 mikrogram pri takej rýchlosti je strašná. A toto by ešte stále nebol ten najťažší problém.

Náhodný okoloidúci

Môj osobný názor - nie som fyzik - antigravitácia sa nedá vyvinúť, lebo gravitácia je funkcia hmotnosti hmoty. Čiže bez hmotnosti nie je gravitácia. A gravitáciu vynuluje len interferencia s inou rovnako silnou gravitáciou.
A stále je lepšie posielať horiace chemické rúry 500 km nad povrch Zeme ako posielať ich 5000 km po balistickej krivke s nákladom výbušnín alebo štiepneho materiálu. To je to skutočné nehanebné plytvanie obmedzenými zdrojmi.

Dusanbe

si to zhrnul.
So súčasnými technológiami môžeme naozaj tak maximálne uvažovať o skupinke samovrahov poslaných na Mars.
Inak - vraj sa prihlásilo obrovské množstvo záujemcov o jednosmerný let.
Aj to o niečom vypovedá.
Racionálny vedecký dôvod na to, aby na Marse stála živá ľudská noha - nevidím.
Automaty spravia všetko potrebné pri zlomku nákladov a technickej obtiažnosti. O riziku ani nehovoriac.
Okraj Slnečnej sústavy je nedosiahnuteľný - a to sú stále len studené skaly, resp. ešte horšie - plynové gule.
"Jak lvové bijem o mříže" - písal básnik a mal pravdu, zdá sa.
Vlastne - absolútna väčšina ľudstva má tieto "mříže" v paži a bije sa o kus žvanca, či podielu na akciách...

Aj tak má naša generácia (+/- ) šťastie - od prvého letu človeka do Vesmíru, cez pristátie na Mesiaci, prvé úvahy či sú iné planéty /pamätám si tie teoretické úvahy, či a koľko by mohlo byť planét mimo Slnečnú sústavu/, potom objavenie prvej takejto planéty, ďalšie a ďalšie exo-planéty, snímky z Hubblovho teleskopu,..
Bolo toho hodne.
Najbližšiu veľkú udalosť odhadujem, a bol by to krásny objav - potvrdenie existencie inej civilizácie.
Kedysi som si myslel, že také niečo by obrátilo pomery na Zemi hore nohami.
Bohužiaľ, dnes už viem, že by to tak nebolo. Asi.

Dusanbe

čo nové, neobjavené nás ešte čaká - to je jasné.
Teda - možno tuším, ale nepoviem, :-)
Hádať by sa dalo všeličo - ale to je zbytočné. Aj keď je to určite zaujímavá téma, napr. na "brainstorming" s dobrou spoločnosťou niekde pri dobrom víne.
Antigravitácia by nebola zlá.
Možno ešte lepšie a dôležitejšie by bolo dozvedieť sa viac o podstate vedomia - o tom vesmíre skrývajúcom sa v nás.
S tým určite súvisí, ako píšeš, samozrejme aj pokrok v mentálnej oblasti. Bez toho to celkovo nepôjde - ak sa nič
nezmení v tejto oblasti, tak to celé dopadne s nami zle.
Vesmír sa kvôli tomu nezastaví - akéže sú triezve odhady počtu obývateľných planét vo Vesmíre ?
40 miliárd ďalších skúmaviek - kde to môže dopadnúť lepšie....

Len sa mi ako úplne racionálny argument javí, že je nepravdepodobné, že ľudstvo sa desiatky tisícov rokov pechorí k vynálezu kolesa, tisícky rokov k vynálezu parného stroja a potom za 100 rokov spozná všetky prírodné a vesmírne zákony.
Áno - po Amerike nemôžme automaticky čakať druhú a potom tretiu, ale ja si myslím, že niečo by ešte mohlo byť v klobúku. "Something wonderfull", ako sa praví vo Vesmírnej odysei, ak sa nemýlim.
Entropia - to je nejaké zaklínadlo ?
Pokiaľ viem - od singularity, cez Veľký tresk až po dnešný večer - neboli porušené zákony rastu entropie.
A aha, ako dobre sa to vyvíja - my ako hmotné inteligentné bytosti s vedomím, si môžeme takto na diaľku vymieňať myšlienky, informácie a dokonca - emócie.
Tak aké starosti o entropiu ?
Celý Vesmír zatiaľ na zodpovednosti nemáme. Našťastie.
Skala z Marsu aj keď prinesená na ohňovej rúre - môže byť dôležitá pre naše poznanie Vesmíru.
Tak, ako napr. veľké zrkadlo vynesené tiež na ohňovej rúre na obežnú dráhu okolo Zeme - poskytlo nám obrovské množstvo poznania. Takže zas úplne nedehonestujme - pokiaľ nič lepšie nemáme, poslúži aj oheň.
Veď nakoniec, Ameriku objavili pomocou vetra a plachty...
Čo ale úplne súhlasím, že je zbytočné vyvážať na ohňových rúrach trénované ľudské zadky a už úplne zvrhlé a dekadentné - vyvážať do vesmíru netrénované milionárske prdele.
A ešte to prezentovať ako pokrok. To je naozaj na zvracanie.

lebleu

Človák na Mesiaci.

Norman

Vyznieva ako najpravdepodobnejšie vysvetlenie. Treba si uvedomiť, že planéta má limitované množstvo energie, ako aj synergie. Tá planéta proste nedá mnoho, aj keby sa akokoľvek vedelo.

Vyššie spomínaný optimizmus invencie - nuž, v posledných pár storočiach bolo objevené vela, ale dá sa to povedať aj opačne - objavila sa zopár dôležitejších vecí (elektromagnetizmus), a to spustilo boom, ale nemožno čakať, že sa objevia ďalšie prelomové objavy rovnakou rýchlosťou. Skôr je to prirovnateľné ku Kolumbusovi, ktorý objavil Ameriku, ale nedá sa čakať, že za ňou bude ešte jedna Amerika, a potom desať a desať - veď predsa ešte nemôžeme byť na konci.

Ja súhlasím, že pravidlá a hlbiny sveta sú možno úplne iné, ako si ich dnes predstavujeme. Ale určité pravdy zostávajú: zákon zachovanie energie, zákon stúpanie entropie - aj keď im ešte určite moc nerozumieme.

Ak budme veľmi myšlienkovo odvážni, je možno si predstaviť inteligenciu, ktoré dokáže obrátiť tok entropie. Druhá vec je, či k nej dokáže čo len teoreticky dospieť také malé mravenisko, ako je Zem (aj keby sme si odmysleli realitu a boli maximálni optimisti).

A to potom vedie k ďalšej myšlienke: nebolo by rozumnejšie, racionálnejšie, ak by ľudstvo teda upustilo od hrania sa na progres s ohnivými trúbkami, na snaženie sa "objavovať" kamene niekde na Marse, keď je jasné, že TO žiaden prínos v kvalite poznania neprinesie. Určite by rozumná civiliácia navrhla nehrať sa na extenzívne šírenie do kozmu, nepoužívať primitívnu techniku, ale koncentrovať sa na reálne poznanie a reálny progres v mentálnej oblasti.
Jules Verne vážne písal o ceste na Mesiac v náboji. Ale ono sa to ani moc nelíši - stále investujeme do technológie vlastne rovnakej - expanzie plynov. To je smiešne, beznádejné. Takže aj keď súhlasíme, že môžu byť tajomstvá (nejaká antigravitačná sila?), ale kým ju neobjavíme, sú tieto raketové prdolenia ľudstva nielen že takmer neobhájiteľné, ale ak aj ich robíme, tak určite nie sú žiadnym "úspechom" - skôr dôkazom našej úbohosti

Tona Nagua

ak nevieš nič o vedomí a mozgu - viď tvoje video - nezosmiešňuj sa tu.
Vidno,že neokortex sa ti ešte nevyvinul tak škoda u teba spomínať prefrontálny kortex. Kde vidíš napísané moje vyjadrenie proti potratom. Vyjadrila som sa že som proti potratom? Vyjadrila som sa predsa , že je to na rozhodnutí iba tej ženy a teraz píšem o vedomí,žiaľ máš smolu nejedná sa o nepodložené dohady.

kali

Blbosť je skôr toto. Myslím si, že by bolo lepšie zostať pri biologickom vysvetlení ktoré sa dá vedecky a empiricky overiť, ako nejake pseudospiritualne ničim nepodložené dohady.

Otazka moralnosti abortov aj z filozofickej perspektivy sa rieši aj v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=2AVrztA_mjI

kali

Pokial v buducnosti prevladne homo sapiens tak ti garantujem, že túto planetu vyžerieme, vydrancujeme a nakoniec aj vykapeme (to bude možno aj nápoveda kde je velký filter v tzv teorii vysvetlenia fermiho paradoxu). Slovami klasika, čo je velké na človeku je to, že je mostom nie učelom.

Dusanbe

píšeš "existuje spústa neotrasiteľných argumentov" - si toho názoru, že tých cca 200 rokov vedecko-technickej revolúcie už prinieslo viac-menej všetko podstatné o vesmíre ?
Napísal som 200 - ale všetko dôležité je možno takých posledných 100 rokov - kvantovka, relativita, kozmológia, biologické vedy...
Že by za 100 rokov bolo už vymalované - všetko vieme a "vsjo jasno" !?!

Ja si to nemyslím a pokiaľ na Zemi v budúcnosti prevládne skutočný homo "sapiens", nepozabíjame sa a nevyžerieme túto planétu na kosť a nevykapeme - je tu stále šanca, že bude dosť času a objavia sa veci o ktorých teraz nemáme ani potuchy.
Pravdaže, "dobýjanie vesmíru" na ohnivých rúrach, ktoré máme momentálne k dispozícii, je vzhľadom na rozsiahlosť a nehostinnosť vesmíru, mimoriadne obtiažne a obmedzené.

Tona Nagua

napísal si:" dokým tam nie je vyvinutý mozog, nemôžeme hovoriť o vedomí " - to je blbosť.
Asi nevieš čo sa deje pri sexe za fyzickou úrovňou. Preto ľudia radi dosahujú ten vrchol. Napísala som, že sex je mystérium bytia a preto by sa tak ku sexu malo pristupovať. Prečo? Pri sexuálnom styku dochádza ku svetelnému procesu. Na počiatku bolo, že sa sexuálna energia využívala k vytváraniu života, vtedy mali ľudia viac poznania ako rozumu a iného. Takže, vedomie začína v okamžiku počatia keď sa upevní vedomie obidvoch partnerov. Teda obidvaja partnery predávajú vedomie, ktoré sa ale nie vždy stabilizuje. Muž a žena majú to čo nie je vidno okom, svetelné štruktúry. Ako inak by si vytvoril "niečo nové". Telo je svedkom energetickej esencie univerza a vedomie je žiarenie, žiariaci jas, je energetickým prvkom. Keď vedomie dospelého dozrie pri procese rastu tak sa už nazýva uvedomovaným vedomím. Teda keď "ovocie" dozrieva uvedomovanie sa modifikuje potom v niečo zložitejšie, intenzívnejšie a dochádza aj k inej pozornosti ako len pozornosti pevných predmetov. Ale to je ťažká téma.

Roland Edvardsen

K tejto tému sme tu diskutovali už mnohokrát. Otázky okolo potratov boli filozoficky vyriešené už naozaj dávno (pozri napr. David Boonin) a biologicky je to tiež jasné: dokým tam nie je vyvinutý mozog, nemôžeme hovoriť o vedomí a osobnosti - a preto je prirovnávanie zygôt a embryií k plne vyvinutým ľuďom jednoducho intelektuálne nepoctivé. A mozgová aktivita sa začína prejavovať až ku koncu 2. trimestra, niekde okolo 7.mesiaca – čo je dávno potom, ako u nás legislatíva umožňuje abort. A ontogenéza je skrátená fylogenéza. Chmelár má teda úplne správnu pointu, že bojovníci proti potratom by s rovnakou vervou mali bojovať aj za vegánstvo, proti akémukoľvek zabíjaniu zvierat - ak chcú byť naozaj poctiví v tom, že sú "za život".

Tradičné náboženstvá majú tiež rozličné pohľady. Judaizmus je napr. v otázke abortov liberálnejší ako katolicizmus. Normatívny judaizmus a jeho právo (tzv. halacha) nepovažujú plod až do narodenia za človeka, takže ani abort neklasifikujú ako vraždu/zabitie už narodeného človeka. Plod je "lav nefesh hu" (ne-osoba) dokiaľ sa nenarodí – sanhedrin 72b a do 40 dní je považovaný za "vodu" jebamut 69b a neskôr za "gufah hu" – (časť jej tela). V prípade komplikácií pre matku je plod považovaný za "rodef" (prenasledovateľ) a život matky musí mať absolútnu prioritu.

A s výnimkou katolicizmu, ostatné tradičné náboženstvá nemajú problém napr. ani s umelým oplodnením - ani judaizmus, ani islam, ani rozmanité protestantizmy. A takí babtisti z "Bible Beltu" do 70-tych rokov nemali problém ani s potratmi. Obdobne i u nás maďarskí kalvíni, ktorí istú dobu praktikovali stratégiu 1 dieťaťa. Skrátka, pri potratoch sa dobre nedá odvolávať ani na nejakú tradíciu, lebo v rôznych dobách a v rôznych minulých kultúrach a náboženstvách boli prístupy rôzne, a veru rozhodne nie vždy takto striktné, ako to presadzujú takí ako Záborská či Vašečka.

mailer

Keď sa tu už takto odbočilo, tak si dovolím upozorniť, že jeden Alex. Dorin, švajčiarsky občan uverejnil knihu o Srebrenici. Potom sa stalo to typické: Ráno prišli ozbrojenci, hodiny mu prehliadali byt, všetko vzali, uväznili ho na samotke, týrali výsluchmi, aj fyzicky. Nedovolili mu prítomnosť jeho obhajcu. Keďže nemohli priznať politické prenasledovanie, tak sa mu snažili našiť niečo s drogami. Možno ste o tom tu už písali. Ja som sa to dozvedel len nedávno.

Takže nielen NAKA, a nielen na Slovensku. Takže nielen holokauza, ale aj srebrekauza.

https://lupocattivoblog.com/2019/06/11/alexander-dorin-laesst-den-mythos...

K pôvodnej téme: Som toho istého názoru ako Norman. Človek nikdy nedobyje vesmír. Moreover, nikdy nedoletí ani k najbližšej pokakanej Proxima Centauri. K tomu existuje spústa neotrasiteľných argumentov. Zamlčiava sa to, lebo (napr.) platy ľudí v NASA sú závislé od optimizmu nevedomých a holywoodská show must go on.

Ľubov

Slaven,ktorú Dudášovu knihu pokladáš za najlepšiu?
Ja mám len Lexikon,ak ich máš viac,daj radu.-). Dík.

Ľubov

Tiež som bola zvedavá,čo si tunajšie čitateľstvo o tom myslí,ale som si uvedomila,že je to len ďalšia búrka v pohári vody.
Zhodnotiť je to predčasné, asi najlepšie výsledky s majdanizáciou mali na Ukrajine. Nanajvýš môžeme porovnávať výsledky,štýl sa nemení. Idú po strednej triede,po bielej rodine.Inak Američanom nemajú čo zobrať.

Stránky