komentáre

Norman

Typológia čohokoľvek je analýza, teda JE to exaktná veda. Respektíve pokus o ňu, minimálne tvárenie sa ako veda.
Prečo sa tak bojíš uznať, že veci sa riešia poznaním, analýzou, typológiu? A že aj ty samozrejme s tým jednáš určite dennodenne. Načo tá detinská póza skeptického (ne)filozofa? Až také zlé skúsenosti?

Typológia je veda, ale eneagram je len dosť nezmyselné pospájanie rôznych atribútov a kopa voľných často triviálnych postrehov okolo. Ale nič proti nemu, na druhej strane je to zhrnutie dlhodobej empírie viacerých siekt, ktoré sa zameriavali na OVLADNUTIE ľudskej mysli, takže sú povedzme prakticky poučné.

Len by som upozornil, že podľa
https://en.wikipedia.org/wiki/Enneagram_of_Personality
"The Enneagram ... in spirituality it is more commonly presented as a path to higher states of being, essence, and enlightenment".
Čiže enneagram sa používa na rozvoj osobnosti, na rozdieľ od Ildikinho záveru v tomto článku, že ľudia sú zafixovaní na krútenie sa v kruhu a niet im pomoci. To je podstatný rozdieľ.

A čo sa týka politikov: Vivo ti predsa nehovorí, že ich máš mať rád. Kopu vecí nemáme radi a predsa ich nemôžeme ignorovať a nechať ich, nech si robia čo chcú.

buheh

je niečo, čo funguje, napriek tomu, že to nie je exaktná veda. Ďakujem za linky.

Ale politikov analyzovať nebudem. Nemám ich rád.

Norman

ak by to nefungovalo, rovnako dobrá je astrológia.
A keď ani to, tak veštenie z kariet.
:)
Je to dokázané. Štatisticky.

Norman

v tom tvojom linku na "slušnú históriu" sú jezuiti spomenutí len raz, slovom raz.
Tí tvoji jezuiti sú možno jezuiti, ale súčasní. Hovorím ti, je to čistá a známa dianetika:)

Ok, asi si svoj google ešte nezmažem:-)

...

Osobne som videl napr. 2 dopravné lietadlá v rovnakej výške letiace vedľa seba a za jedným sa celý čas tiahla stopa a za druhým nie..

+ čo dosť dobre stále nechápem, že jednu takúto čiaru som počas búrky videl rozsvietiť sa, ale zato svietiť bežný mrak som ešte nikdy nevidel..

Takže keď niekto vie viac v slovenčine k tomuto tak som zvedaví..

abcdefg

Ako vie písať človek,ktorý je evidentne slepý?Ty budeš zázračné dieťa v alobale!

alobal

Tu mas na dovzdelavanie, aby si sa z tych bludov vyliecil.
http://contrailscience.com/

Vivo

je to pri profilovaní politikov výborná vec. Okrem iného sa dozvieš aj to, kto už má nakročené na psychiatriu a dokonca aj príčinu, prečo tak skončil. Pobavíš sa!

Pri použití v praktickom živote tieto poznatky musíš mať "v krvi", nemáš čas na racionálnu analýzu. Súvisí to sociálnou inteligenciou, tie poznatky sa Ti uložia do podvedomia a pokiaľ máš potrebnú empatiu/pozorovací talent, tak získaš nad protivníkmi prevahu.

https://www.thriftbooks.com/w/enneagram-transformations_don-richard-riso...

http://blogy.hnonline.sk/pavlik-morozov/robert-fico-jeho-boj-sein-kampf-...
http://blogy.hnonline.sk/pavlik-morozov/robert-fico-jeho-boj-sein-kampf-...

Napísané pred 4 rokmi! Uvedom si ako dokázal uchopiť tému imigrácie a jeho kariéru za toto obdobie! :-D

Vivo

ale blbý. :-D

To čo scientológovia používajú ako enneagram nemá s pôvodným jezuitským enneagramom asi toľko spoločné, ako psychoanalýza a dianetika. Proste scientológovia sú moderní šarlatáni ...

Slušná história je na https://www.enneagramspectrum.com/173/history-of-the-enneagram/

Konkrétne Don Riso (jezuita) má výborné knihy - napríklad :

https://www.thriftbooks.com/a/don-richard-riso/198908/

https://books.google.sk/books?id=5mn4PqnnOwEC&printsec=frontcover&hl=de&...

Podľa mojich informácií sa enneagram doteraz používa pri psychologických testoch politikov. Pre prognózu možného vývoja politika je výborná konkrétne:

https://www.thriftbooks.com/w/enneagram-transformations_don-richard-riso...

Norman

dianetika dosť výrazne používa eneagram. Ale to sa ťahá ešte z egypta, nie. Jezuiti? Mne to googol nijako nespája s jezuitmi, ale možno mám starší googol. Alebo mladší? :-)

buheh

jasne že som urazený. Vy ste ju našli a ja ešte nie. No nenasralo by Ťa to?

Norman

V súvislosti s daným Ildikiným textom si hovoril o "objektívnych psychologických záležitostiach", čo mierne zneisťuje, čo myslíš vážne a čo nie.

Ale to by bola tvoja vec - len som naozaj prekvapený, prečo "nás" obviňuješ, že poznáme definitívnu a kompletnú pravdu"? Ty si urazený ? :-)

Provokatér

Všetko je naopak je príliš jednoduchá stratégia, potom z toho vzn. také veci, ako naši nepriatelia tvrdia to, tak mi tvrdme opak, až jedného dňa začneme popierať aj svoje vlastné slová..

Objektívne psychologické zákonitosti existujú je definitívna pravda?
Tu stačí len veriť a hľadať len podporné dôkazy?

Áno našiel som definitívnu pravdu 1+1=10 v dvojkovej sústave.
Je to proste nespochybniteľný fakt a ďalej už o tom nemusím pochybovať, aj keď niekto môže začať namietať, že / + / = X a 1+1 sa v jeho sústave rovná O...

Provokatér

Nemáš žiaden dôvod sa mi ospravedlňovať, ja len píšem svoj kritický názor, to je celé..

Hlúpe otázky, až tak hlúpe, že na mňa reaguješ hoci mi nevieš odpovedať, ani logicky spochybniť nič z toho čo som napísal..

Ale tvoje? pičoviny ako "uchopenie neuchopiteľného" ani spochybňovať nemusím...

Aman Againsttime

Viem, že je to na dlhú diskusiu a že nejde o ľahké témy. Preto som ich otvoril. :-)

Ja viem, že Einsteinova teória relativity a relativizmus sociálnych vedcov sú 2 odlišné veci. Ide skôr o to, ako sa zvyknú tieto 2 odlišné veci spájať. Ak je model nášho vesmíru relativistický, prečo by i naše morálne pravidlá nemali byť relatívne, že? :-)

K pohlaviu: hej, poznáme rôzne prípady hermafroditizmu. Asi každý zaregistroval napr. prípad atlétky Semanyovej. Príroda sa občas vie všelijako pohrať. Ale to neznamená, že kvôli nejakým štatisticky zanedbateľným deformáciám opustíme koncept 2 pohlaví, ktorý fungoval tisícky rokov. Ja by som ani nemal problém s tým, aby bolo nejako právne uznané i 3.pohlavie (koniec koncov napr. i také stredoveké právo poznalo hermafroditizmus a dávalo takýmto ľuďom špecifický status). Problém je skôr celá tá politizácia okolo toho a fakt, že túto agendu majú v rukách ľudia, o ktorých dobre vieme, že sú nepriateľmi Európy.

K rase: ono to závisí aj od krajiny. V USA väčšina vedcov neuznáva rasu. Vo východnej Európe alebo v Číne je to zase naopak. Ja by som rasovú otázku asi veľmi nekomplikoval. Myslím, že vysvetlenie Franka Saltera, že "rasa je rozšírená rodina" je úplne najpresnejšie a najzrozumiteľnejšie. Netreba do tejto diskusie zaťahovať ani nejaké poddruhy, psie plemená a pod. Je to o stupni príbuzenstva a zásadných rozdieloch medzi nami.

buheh

objektívne existujú. A ja som nepovedal, že som ich objavil. Hovorím len, že sa treba snažiť ich hľadať.

Vidím že Vás viacerých, ktorí ste kompletnú a definitívnu pravdu už našli, poburuje koncept, kde sa s takýmto scenárom nepočíta. Ale prosím, chápte nás ostatných, že to vidíme inak.

buheh

príliš veľa otázok, zväčša hlúpych alebo ťažko zodpovedateľných, a dnes akosi nevládzem (je príliš teplo), takže sa nebudem ani pokúšať odpovedať. Mám pocit, že Ti uniká práve tá dimenzia, o ktorú sa pokúšam: jemné uchopenie neuchopiteľného. A som si vedomý toho, že môj pokus je všelijaký, len nie dokonalý. Skús vidieť pohár poloplný radšej ako poloprázdny, prípadne skús o dvere ďalej.

Vivo

"Eistein priniesol relativitu a chaos do vesmíru"

Tá jeho relativita nie je ralativitou ako ju chápajú morálni relativisti. On sa naopak snažil objektivizovať a očistiť fyzikálnu teoŕiu od subjektívneho pohľadu pozorovateľa. Záver vulgárnych relativistov že všetko je raltívne je iba nepochopením jeho teórie.

Nepriniesol chaos, známa ja jeho veta "Boh nehrá kocky".

Kvantová fyzika nie je o chaose, ale o uplatnení metód teórie pravdpodobnosti vo fyzike subatomárnych častíc. Láme chápanie elementárnej častice ako nejakého pevného bodu, ktorý musí mať mať presne určenú polohu a energiu. (Môže byť chápaná ako vlnenie - vibrujúca struna energie - preto tie problémy pri určovaní polohy a energie!)

Ak nejaký jav má štatisticky popísateľný spôsob chovania, neznamená to že nejestvuje v systéme proriadok. Táto interpretácia je vulgarizáciou vedy, vytrháva dielčie závery z kontextu a zasadzuje ich do manipulátorom zvolenej ideológie.

Iba hlupák môže tvrdiť, že nejestvujú pohlavia. To že tie hranice sú v NIEKEDY neostré neznamená, že delenie ľudí na mužov a ženy je nepoužiteľné z praktického i vedeckého hľadiska.

Tvrdenie že rasa je sociálny koštrukt je akceptované iba menšinou vedcov. To ako identifikujeme rasu je úplne iný problém - natreba si pliesť umelo pestované rasy psov a koní s ľudskou rasou. Z tohoto pohľadu je práve Izrael velmi komický! Jestvujú alfa Židia a beta Židia. Milujem tento obrázok Betažidov :

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/30/c0/78/30c078e06f1a5b98...

Semiti ako vymaľovaní ! :-D

Je to na dlhú diskusiu ...

Aman Againsttime

Hodím ešte raz sem skvelé ukážky rasového a pohlavného denializmu, ktoré dokonale demonštrujú, ako presne uvažujú postmoderní neomarxisti a konštruktivisti, ktorí sa nasáčkovali do vedy (+ ako bonus perfektný degeneratívny, "fluidný" imidž, ktorý k nim pasuje vskutku dokonale :-) : https://www.youtube.com/watch?v=b_uEXzqW43c https://www.youtube.com/watch?v=PY3lBKje46E

Schválne vyberám niečo inteligentnejšie, kde sú i nejaké argumenty.

1. Gender je sociálny konštrukt a je tu spektrum, nie binárnosť

 

 

Zdroj:http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2016/gender-lines-science-transgender-...

Dobre si prezrite tento diagram a termíny, ktoré používa. (Upozorňujem, že je to z Harvardu. :-))

Je jasné, že kategórie muž a žena sú stabilné kategórie, voči ktorých sú definované iné kategórie. Nech už to akokoľvek predelíte, vždy to bude binárne. Dokonca i spektrum má len 2 extrémne konce: Cisgender vs. transgender. I systém opakov vychádza z duality. 

 

Neviem. Chce snáď niekto tvrdiť, že neexistujú vysokí ľudia? Ako môžte povedať nízkym ľuďom, že sú nízki, ak by sme tu nemali vysokých ľudí? Ako poviete tučným, že sú tuční, ak by tu neboli chudí? Samozrejme, že nepotrebujeme používať odlišné podstatné mená pre rôzne "stupne" tučnoty a chudosti, výšky a krátkosti. 

Sú tu rôzne stupne "nízkosti" a "vysokosti", rovnako ako sú tu rôzne stupne maskulinity a feminity. Ale stále ide o binárnosť. Preboha, veď toto je obyčajná logika! :-)

 

2. Rasa je sociálny konštrukt 

Degenerát vo videu prirovnáva rasu k sociálnemu konštruktu peňazí. Zrovna obdobná analógia bola použitá v tomto mojom staršom preklade z propu: https://www.protiprudu.org/preco-rasa-nie-je-socialny-konstrukt/

Akurát autor textu argumentuje, že keď už chceme používať sociálny konštruktivizmus, nebude mať rasa skôr bližšie k sociálnemu konštruktu gravitácie? Odítete z mrakodrapu oknom? Risknete prechod černošským gettom? :-)

Naozaj odporúčam si ten text prečítať, pretože sú tam prakticky vyvrátené argumenty z toho videa. Najmä ma prekavapuje, že dookola opakujú Lewontin's fallacy a to, že v rôznych obdobiach a v rôznych krajinách (zväčša sa porovnáva USA a Južná Amerika) tu existovali rôzne predpoklady pre určenie rasy u miešancov. 

Zaujali ma však tí Gréci. To naozaj chcú degeneráti tvrdiť, že by ich koncept etnicity bol len o kultúre a jazyku a nezahŕňal v sebe pokrvné príbuzenstvo? :-)

Inak to, že sú vedci proti konceptu rasy je tiež celkom prehnané tvrdenie. V skutočnosti (relatívne) veľa z nich rasu uznáva:http://www.nature.com/ng/journal/v36/n11s/full/ng1435.html

http://www.nature.com/ng/journal/v36/n11s/full/ng1455.html - kompletne mainstreamový žurnál vyslovuje podporu konceptu rasy. 

Ono tých argumentov v prospech rasy je naozaj kopec a naozaj sa mi to tu nechce všetko hádzať (však google search viete používať), ale v konečnom dôsledku sú najpodstatnejšie rozdiely. Tie je veľmi ťažké popierať a je tiež veľmi ťažké ich prisúdiť len čisto environmentálnym dôvodom (viaceré štúdie s dvojičkami a adoptovanými deťmi, porovnanie bývalých kolónií v Afrike a Ázii, atď.). Preto sa rôzni youtube "popierači" málokedy venujú otázke IQ a iných rozdielov, pretože tam je tá povestná Achillova päta. Ok, rasa neexistuje, ale rasový realizmus áno. :-) Je to čistá empíria.

 

Zhrnutie

Je celkom škoda, že som nakoniec musel odstrániť to video o Einsteinovi, pretože tento článok by na tému Einstein a veda dobre nadväzoval.

Eistein priniesol relativitu a chaos do vesmíru, a naň akoby nadviazali títo židovskí biológovia a sociológovia. ktorí tiež prinášajú chaos a relativitu.

Poznáte to: všade máme spektrum, zdôrazňujeme výnimky, odchýlky, nikde nie je žiaden poriadok, žiadne jasné hranice (najlepšie by bolo, keby ich nemali ani krajiny, že?). Toto je proste typický židovský mindset oponujúci poriadku, disciplíne a jasným kategóriam. Ich útok na empirickú realitu a logickú dedukciu. 

 

Neviem, ale mne to celé pripomína bizardný svet Lewisa Carrolla: svet pozbavený stabilných významov a hraníc. Fantáziu, ktorá sa však mení na tyraniu totálnej arbitrárnosti, z ktorej sa Alica snaží uniknúť, pretože takýto svet je jednoducho peklo. V takomto svete nie je žiaden oporný bod a nesleduje sa žiadna užitočnosť (áno, kategórie ako pohlavie a rasa sú totiž veľmi užitočné koncepty, nie škodlivé, ako sa nám snažia niektorí nahovoriť). V takomto svete ste len rukojemníkov nálad a vrtochov iných ľudí, rovnako ako bola Alica rukojemníkom vrtochov zlej srdcovej kráľovny a jej bizardných poddaných. :-)

 

Provokatér

Ten kto tvorí pravidlá, či ich zneužíva; podvádza atp. bude mať vždy nefér výhodu, len teraz ak o tom už vieš, tak tá jeho výhoda bude o malý kúsoček menšia..

Takto by ma zaujímalo, ak je ten tvoj psychokruh vôbec na niečo dobrý, tak potom v ktorej fáze si ty?
V 1. až 12., či v 13. ? Teda tak či onak sa vždy zákonite moceš v tvojom vlastnom namieru ofarbičkovanom bludnom kruhu bez akejkoľvek inej možnosti?

Z blázna sa stane podľa teba empirik?
Chytrák je prvé naivné štádium konšpirátora?
Teda ten tvoj kruh má aj odbočku? Jáj však tie hodiny musia byť aj na niečom zavesené, len potom nesedí číslovanie.. (kozmetická vada)

Ak som naraz vo všetkých, tak som potom pán času, alebo sa len dúhovo mýlim protichodne 12-krát?
Ak sa nedá nemýliť, tak potom sa nemýli nikto a všetci majú teda pravdu=nepravdu?

"Má to v mnohom pravdu"? Keď pravda samotná v takomto systéme vôbec nemôže jestvovať?

"Človek je limitovaný" To je pravda. Človek je "neschopný poznania"? To je tiež pravda, ale len v tomto špeciálnom obmedzenom prípade, v tomto psychofarebnom bludnom kruhu. Vo všeobecnosti to pravda rozhodne nieje..

A ešte niečo číselník máš, ale kde sú tie ručičky?
Takto pestrofarebný kruh nevznikne len tak, nevyfarbí sa a nerozdelí sa sám na dvanásť častí, teda chýba ti tam, ešte ten tretí rozmer, kružidlo a pravítko, farbičky a podobne, proste tá skrytá vrstva v podobe trojuholníka v takomto dvojrozmernom pohľade na svet..
a čas potrebný na tvorbu takejto úbohej projekcie ..

Ďalšie kozmetické "vady" systému:
Farby si pridával viacmenej náhodne, teda aj voľba kto je práve v akej fáze je náhodná?
Ak je napr. čierny blázon opak normálu, tak potom normál by mal byť biely v súlade s ostatnými pravidlami tejto slobodomurárskej psychomatrice..
To by ale zas oslabilo dojem postupnosti prechodu z jedenej fázy do druhej..
Čiže samotné pravidlá systému sú nastavené, tak aby sa dali otočiť a využiť ich proti nemu..

Ale naozaj sa to dá v systéme v ktorom žiadne proti nieje, ale každý má svoju pravdu/nepravdu..?

Stránky