komentáre

Norman

Peniaze a bohatosť sú špecifická hra v ktorej vyhrá -podobne ako v rulete - vždy len správca systému. Po roku 1989 sme sa dali dobrovolne do područia Frankfurtským, Londýnskym a Jewyorským bankám - nuž nečudo, že sme nezbohatli.

Takisto v minulosti je bohatosť či chudoba závislá na tom, kto a ako ju meria. Naprklad je isté, že Východná Európa bola veľmi chudobná vo vlastnení čínskych peňazí - skoro nikdy žiadne nemala, ale Čínania ich vždy mali hromadu.
Ak niekomu príklad s Čínaňmi pripadá ako absurdný vtip, nech sa zamyslí, či podobný nerobí v porovnaní s posranými americkými sračkami zvanými dolár. A komu patrí Euro a vôbec súčasný systém, kde sa stanovujú jeho pravidlá? V Bratislave veru nie.

Podstataná myšlienka zaznela vo videu - treba byť striedmy. "Chudoba", teda nespotrebovanie ton železa a cenných kovov na hrkotavú debilinu, ktorá je za pár rokov bezcenná, je naopak skôr cnosť. Ja viem, narkomanom ťažko hovoriť, že ich droga je bezcenná, že nemá tú hodnotu, čo za ňu platia - aj tak ju budú chcieť. A tomu sa povie rozvinutý chronický konzumizmus. Smrteľná choroba.

Ale budme presnejší, podobne výhrady o chudobe vlastne znamenajú, že tí "neschopní" sú "leniví" a/alebo "hlúpi".
Čo sa týka lenivosti , je to ťažko popísať a vysvetliť, ale považujem ju za prednosť - lenivosť dáva priestor venovať sa naozajstnému rozmýšlaniu a dozretiu. Ja by som povedal, že na Západe sa lenivosti venujú viac, ako na Východe. Aj (relatívne) známa "protestantská morálka" je skôr práve vec nedramatizovania, ale pokojného prístupu bez zbytočného pechorenia. Áno, efektivita je kľud(lenivosť) a zlo je bordel(pechorenie).

Čo sa týka "hlúposti" - nikdy som v tom nevidel problém. Často sa za hlúpe označuje všetko, čo nie je komplikované - čo je samo o sebe fatálny omyl, je to naopak. A problém žiadnych bielych populácií nie je nejaké nízke IQ, v tom sa skoro vôbec nelíšia. Ba dokonca pre túto spoločnosť ani IQ až tak nie je treba, poznáte nejaký prípad, že ho niekto potrebuje viac, ako má? Naozaj? A čo preboha robí, keď potrebuje IQ?
Podstatné sú iné veci: škodí niečo ako nedostatok sústredenia, kriminálna energia, emočná nevyrovnanosť a podobné. Ale tieto veci sa dajú (na štandardnom biologickom hardvéri) ovládnuť vychovou, určitým tréningom, alebo jednoducho vysvetlením a pochopením pravdy.
Smola je, že tieto veci ľuďom na Východe nik nevysvetluje hneď v škôlkach. Stavím sa, že (mnohé) kurvy na západe ich dostávajú už s materským mliekom.

Ľuďom na Východe sa stále hovorí, že Západ je bohatý kvôli svojej komplexnosti a svojmu údajnému pechoreniu (po latinsky sa pechorenie povie "industria"). A tak sa Východniari snažia toto zopakovať.
Ako vidíme, nevedie to k slubovanému cieľu. Podľa mňa nič nie je vzdialenejšie pravde.
Ale ja som lenivý a definitívne mám rád veci jednoduché až abstraktné (asi preto to lepšie a ľahšie chápem, ale neviem, ako to ľuďom naozaj vysvetliť:)

Náhodný okoloidúci

Aj mne je z čisto ľudského hľadiska takýchto postihnutých jedincov ľúto, v zrkadle vidia jedno, ale cítia sa ako keby boli niekto iný. My nevieme, čo sa odohráva v ich hlavách, ak to zachádza tak ďaleko, že sú ochotní ísť pod skalpel. A pritom by ich mal riešiť predovšetkým dobrý psychológ alebo psychiater a odrezanie a prešívanie a vypchávanie silikónom by malo byť až tou poslednou možnosťou, nie prvou pomocou. Ale v žiadnom prípade nevidím dôvod, prečo by sa mala väčšinová neúchylná spoločnosť prispôsobovať niekoľkým úchylným jednotlivcom. A ešte by nám malo byť jasné, že kriminalizácia duševne zdravých odmietačov úchyliek je typická talmudistická agenda - kriminalizácia obete. Samozrejme, nemám žiadny dôvod tvrdiť, že transky sú páchatelia a zločinci, to rozhodne nie. Oni za svoje duševné zdravie zrejme nemôžu, skrátka sa im to stalo. Zločinci sú v tomto prípade tie temné sily, ktoré transky a iných chorých ľudí využívajú ako zbraň proti duševne zdravej konzervatívnej spoločnosti.

A ešte k tomu "všetkému o mojej matke".
Je to názov španielskeho filmu od úchylného homo-režiséra Pedra Almodóvara. Je to príbeh herečky, ktorej syn zahynul pod kolesami auta, keď bežal za iným autom, v ktorom sa viezla divadelná herečka, od ktorej chcel po predstavení autogram. To však nebola len taká nejaká herečka. Bol to chlap s kompletnou chlapskou výbavou, ale s dorobenými silikónmi a navonok pomocou "robiť-hore" a parochne upravený ako riadne zmachlená vyžitá žena, hovoriaca divným priškrteným hlasom. A postupne bol celý film plný podobných kreatúr, a ako sa nakoniec ukázalo, aj otec mŕtveho chalana sa nechal zmrzačiť na transku.
Mohol by to byť dojímavý príbeh trpiacej matky, keby nie tých úchylov. Ale až po istom čase som si uvedomil, že tento film je veľmi silná psychologická manipulácia, otvárajúca Overtonove okienka vo vzťahu k úchylom.

Náhodný okoloidúci

My z historického pohľadu nevieme, aké je to byť bohatý a historická skúsenosť hovorí, že kto z našich zbohatol, tak sa pokazil, výrazne sa mu zhoršil charakter. Naozaj o nás platí to, že peniaze kazia charakter. Alebo ho len odkrývajú, podobne ako alkohol? Keby sme zbohatli všetci plošne, nebolo by to kazenie charakterov peniazmi také viditeľné.
A ak sme stále chudobní, tak asi preto, lebo si nevieme vypýtať zaslúženú výplatu a odjakživa sme boli vedení k uskromňovaniu sa. Aj keby sme si vypýtali lepšiu výplatu, vždy sa nájde blbec ochotný ísť hlboko pod rozumnú úroveň. Ako tí Poliaci v Gueit Buitein - podaktorí vraj boli ochotní robiť aj dva mesiace zadarmo načierno len sa prísľub, že potom na tú prácu dostanú pracovnú zmluvu, hoci aj za biedny plat.
Ale pozrime sa na našich podnikateľov. Mečiar mal predstavu, že jeho vláda vytvorí slovenskú kapitálotvornú vrstvu. Dopadlo to tak, že kindermanažment rezešovského typu si miesto rozumného investovania do firiem a do zamestnancov kupoval drahé hračky v podobe futbalových klubov a honosných víl v Španielsku. Štandardný slovenský podnikateľ je lakomec a nie je ochotný dať Slovákovi takú výplatu akú dáva nemecký podnikateľ Nemcovi. Pre štandardného slovenského podnikateľa zamestnanec nie je človek, ale "ľudský materiál". Použiť, zahodiť. Štandardný slovenský podnikateľ pokladá výplatu zamestnanca na vyhodené peniaze. Je ochotný peniaze míňať, ale buď len na svoje užívanie si a rozmaznávanie seba samého a svojej rodiny, alebo tak, že mu zostanú vo forme majetku.

Ľubov

Napríklad mne,ako Slovenke pomohlo zdvihnúť sebavedomie to,že už pár rokov späť čítam iba životopisy,je to paráda.
Napr.minulý týždeň mi prišiel do rúk Bedřich Smetana a tam aj pomerne dlhá,autentická spomienka na udalosť,v máji 1868,išli poklepať základný kameň na stavbu Národného divadla.Bol to rituál,kameň z hory Říp ,na zamatovom vankúši ho niesli štyri panny,no a divákov muselo byť na tisíce.V alegorickom sprievode kráčali doslova všetci,remeselníci(páčil sa mi výraz "uhlokopi z Moravy"),husári,stovky mladých chlapcov v sokolských uniformách,to by som hodinu mala čo písať,o tom sprievode.No záver sem dám tak,ako tam je.
Celkom na konci kráčalo 60 drotárov z Trenčianskej.Nemali slávnostné oblečenie,len na rameni každý z nich niesol kotúč drôtu. A ľudia vybiehali zo zástupu a volali "Sláva Slovákom" a dávali im koláče,salám,aj peniaze.
No,bolo mi všeliako,len dobre nie,keď som toto čítala.Prečo máme stále tak málo peňazí...nerozumiem tomu.Je to naša vina ?
Čo sa týka Čechov,teraz,po týchto podrobných informáciách o tom,ako stavali svoje Národné divadlo si ich skutočne môžem vážiť.Dívam sa na nich inak,v roku 1868 boli skvelí.

https://www.youtube.com/watch?v=l4DLatly4tg (Dvořák,Largo,všimnite si,má v sebe čosi z Wagnera.)

ps.Iba som sa chcela dostať nejako k pointe,prečo sa cítime "menejcenní".Možno je to naozaj v tom,že sme boli vždy chudobnejší.

Aman Againsttime

Ja už som tu xkrát spomínal, že autentická slovenská identita je kultúrne, historicky, religiózne a z časti i geneticky napojená na Západ (je to na polemiku, ale Západ v zásade začína v Rakúsku/Nemecku, pričom my sme na jeho periférii), čiže nadávať na Západ a démonizovať Západ je v určitom zmysle i útokom na Slovákov.
Samozrejme, že chápem prečo ľudí priťahuje slovanstvo, panslavizmus, Rusko a pod. a prečo toľko nadávajú na Západ, ale to nič nemení na slovenskej realite. Nemec je nám bližší než Rus, akurát jeho kultúra a myseľ bola natoľko zdeformovaná kultúrnym marxizmom, že sa nám to teraz tak nezdá.

Aman Againsttime

Moja glosa bola zámerne drsná, "necitlivá" a zjednodušujúca. Ľudsky samozrejme súcitím s transsexuálmi a je mi jasné, že slušná spoločnosť nebude prenasledovať a utláčať chorých ľudí, ale bude sa snažiť im poskytnúť adekvátnu pomoc, liečbu.
Ja som v skutočnosti celkom otvorená myseľ, pokiaľ ide o tieto "genderové témy" v tom zmysle, že mám ako tak preštudované hlavné argumenty "progresivizmu" v tejto oblasti a viem, že niektoré môžu znieť celkom racionálne, sofistikovane: https://www.youtube.com/watch?v=drSXRW-4j5o
Ale v konečnom dôsledku by malo byť smerodajné to, čo je praktické, dlhodobo odskúšané s pozitívnymi výsledkami a prospešné pre spoločnosť ako celok. Preto som konzerva. Ono to v skutočnosti nebude až tak komplikované, akoby to niektorí radi prezentovali :-)

Norman

Popravde, prilepenie toho videa sem ho až tak nepribližujem slovenskému ľudu, ale je to viacmenej len podnet na vyjadrenia názoru. Možno dokonca otázka. Vidím to tak, že ľudia na Východe sledujú dve cesty na dosiahnutie dôstojnosti: jedni sa učia zo Západu a hľadajú spoločné korene, druhí si chcú nájsť svoju cestu cez svoje vlastné východné korene, pretože Západu neveria. Ty ( a asi aj ja ) si viac za tú prvú možnosť, iní na to idú cez tú svoju. Toto rozdelenie je vcelku prirodzené a dá sa pochopiť, prečo je to tak. Nie je to "panslávizmus" (to je príliš zjednodušujúce a urážajúce pomenovanie), je to ten fakt, že väčšina Slovanstva a Východu logicky a prirodzene nebude ochotné sledovať Západ a overovať si, čo je na ňom dobre a čo zle, ale pôjde radšej svojou cestou (k tomu istému cielu). A je to nezanedbatelná ba veľká sila, geopolitický faktor.

Vieme, že tamtie "proslovanské" názory boli rôzne, s tými negatívami, čo spomínaš, ale mám dojem, že dochádza aj u nich k posunu a zlepšuje sa to. Nechcem tu presadzovať dialog medzi týmito dvoma stranami ako nejaký akt humanizmu, fuj, ale proste ako fakt pochopenia a nájdenia najsilnejšej cesty. Čiže akosi čakám, čo na video povedia naši jasní proslovania.

Čo sa týka otrockej morálky na Východe - vieš, nie som taký istý, naozaj žijeme v historiografii robenej víťazami, aj v tomto bode. Ktovie, akí naozaj Slovania sú, až tak by som z nich nerobil holubičí otrocký národ, inak by naozaj neovládali šestinu sveta (z dnešného hladiska, čo sa týka zdrojov a sucha, pravdepodobne najlepšiu šestinu sveta)

Ku téme Grigorij: najprv ten osobný prídych - samozrejme, že v politických názoroch mal, tak ako aj my všetci, v mnohom pravdu. Jeho problém je hlavne osobný a on osobne nie je žiadne tabu.
Ale ty si zrejme myslel konkrétne na to jeho často opakované dodrbávanie Slovákov ako celku čoby neschopných, hlúpych a ja neviemakých. Nuž, to nielen že nie je pravda, ale je to práveže to spomínané typické židovské dojebávanie svojej obete. Ja chápem, všetci, čo tu žijeme môžeme byť dennodenne naštvaní na veci, ktoré sú niektoré naozaj len na Slovensku, a na veci, ktoré sa nám špecifické zdajú - ale naozaj nevidím žiaden prínos lámať nad celým národom palicu a hovoriť o beznádejnosti. Ak je človek deprivovaný a bez videnia cesty, nech sa na to vykašle. Ja tu tiež nejdem spasiť Slovákov ani im výrazne pomôcť, to zrejme nejde, nebude to ružové - ale žijem tu a nebudem pliesť do politických debát nejakú svoju nezmyselnú dennú frustráciu. A ešte - Grigorij má pozitívny pohľad na Putina, teda azda aj na Rusov, takže tiež nie práve tvoj prípad. (grigo má blog na Infovojna.sk, posledne mal na tú strielačku na toho grázla za volantom, čo sme aj tu preberali, ten istý nepopulárny názor, ako ja - no čo narobíš, heh)

Znova k téme: možno by sa tieto veci vyjasnili, ak a keď by sa Nemecko a Rakúsko nejako vnútropoliticky pohli - takto progermánska rétorika zatiaľ akoby strácala silu. Ale to sa môže rýchlo zmeniť a tu, ako vidíš, sa jej venujeme neustále.

kali

Ale no tak, čo si asi myslíš, že si z toho videa vezme jednoduchý slovenský ľud? Hrdosť, obetavosť, disciplínu alebo snaď odhodlanie? Nie, jediné čo to docieli je že sa zase bude ukazovať prstom na zlých Nemcov a zlý pangermanizmus a veškerá tvoja snaha na tomto portali o stredoeuropskom priestore vyjde nazmar, lebo spása sa bude zase hladať tam kam biologicky aj kultúrne nepatríme a to v Rusku a nepriatelom bude opäť germánsky stredoeuropsky svet.

Jurečka sa snaži navodiť dojem historických krivd napáchaných západom (konkretne Nemcami) na východných národoch ktoré burcuje a priahne po pomste čo dnes pri súčasných problemoch sveta nemá vôbec žiaden zmysel a je kontraproduktívne. Geopolitické názory panslavizmu 19 a 20 storočia dnes vôbec nie su aktualne, chod dejín je dynamický a vďaka globalizácii sa okruh nepriatelov zužuje a otázky narodnostné nahradzujú skôr tie rasové.

Otrockou moralkou sú opijaný aj ľudia západu, ale problém východu to bol od nepamäti. Aj tým skvelým Rusom museli začať vládnuť severania vikingovia aby vôbec utvorili životaschopný celok. Nerád to Norman hovorím ale Grigorij mal v mnohých veciach pravdu, aj keď jeho vystupovanie nebolo hodné tolerancie istá dávka sebakritiky nám rozhodne neuškodí aspoň nie tu medzi nami a obviňovať za naše neuspechy národy ktoré sú vo všetkých sférach života prelezené tým istým morom ak nie väčším ako my je čistý alibizmus.

Norman

Sú to dva pohľady na vec, ktoré sa tu snažíme nejako zľadiť.
To video je menej v tom zmysle, ako to čo spomínaš.

Spomínaš "otrockú morálku" - to je ťažký problém rozšírený na východe - ale keď sa zamyslíš, kto tu šíril otrockú morálku? Azda otroci sami? No to ťažko, otrocká morálka je práve to, proči čomu daný text oponuje, otrockú morálku a klišé o menejcennosti, ak nie v schopnostiach, tak vo vôli a morálke, je práve mýtus otrokárov.

Za druhé spomínaš "nenávisť" - čo znie ako od slniečkárov, a "rozbroje medzi bielymi". Ale zas - ak niečo robili východoeurópania zle, tak to bola predstava, že Západ im "niečo dá zadarmo", že im niečo odpustí ba že im dokonca chce pomôcť. To bola naivita Východu a zas tu daný text možno chápať ako liek na naivitu. Je dobre mať nezištných a verných priatelov, ale v globálnej hre medzi národmi ale aj ľudmi to tak nefunguje.

Ja ťa samozrejme chápem, veď moja agenda je tu od začiatku, že sa majú tunajšie stredovýchodné národy "ozbrojiť" a vybehať v západnej "germánskej" "sociálnej technológii" (aby sme to vyjadrili abstraktne). Ale to neznamená, že sa dá byť nekritický - naopak, netolerancia hlúposti aj voči Západui je práve súčasť tejto sociálnej technológie.
A kus pravdy je na tom, že je rozdieľ medzi parazitickým, koncentrujúcim a konzumným spôsobom života, ktorý nevydrží dlho a nesie v sebe svoju vlastnú smrť, a uzavretým dlhodobo fungujúcim striedmym prístupom. Ak si niekto vybral ten prvý, treba chladnokrvne a bez zaváhania ho nechať vyhorieť do tla, presne tak, ako si vybral. Je to jeho osud.

Norman

Prirodzene, nič z externých textov a ešte viac videí, ktoré sa tu ocitne, nie je nejakým presným vyjadrením našich myšlienok, a nie to ešte nás všetkých.

Ale nech nad tým akokoľvek rozmýšlam, to, čo si napísal ty, sa principiálne nelíši od toho, čo je povedané vo videu. Akoby ste popisovali tú istú realitu - len ste, ty a autor, každý v tej mozaike na trocha inom mieste.

sandro

No neviem, prave som par ''zapadniarom'' zhodil zo stola mesacnu pracu a prikazal im to prerobit Nepisem to preto, ze sa chcem pochvalit, ved sa realne nepozname.
Len si myslim, ze video je hlupost. Je to o nas samotnych. Slovania a specialne Slovaci sa musia spamatat a ujasnit si, co vlastne chcu. A ja mam ten pocit, ze my chceme byt ti ''dole'' za cenu toho, ze bude klud, ''no stress'' a co do ust. Ale ak chce niekto viac, tak sa treba o to pricinit a najma si verit. Je npr. uz akymsi pravidlom, ze v kazdej vacsej korporacii na Slovensku je regionalnym sefom Cech.
Zazil som v praci aj jednu Francuzku, ktora pri zisteni odkial pochadzam doslova ohrnula nos. Ako keby zanuchala nieco odporne. A dnes je rada, ked ju Slovak pochvali a potlapka po pleci za dobru pracu.
Myslim, ze nejde byt utiahnuty a zaroven sa stazovat, ze sa nad nas niekto vyvisuje. Treba im ukazat, ze my sme sikovnejsi(lebo moje skusenosti Husakovho decka hovoria, ze vacsinou sme).

Truhlík

Buď je Nadežda Savčenková dvojná agentka alebo už je nepohodlná židovským oligarchom a je ju treba ubrať.
https://www.youtube.com/watch?v=vk_jETHNZSU

Truhlík

Nedá.
A tak aj dopadol americký agent Saakašvili.
https://www.youtube.com/watch?v=grpMJ9AOAd0

Truhlík

Problém je v tom, že sme ich nikdy nezmasakrovali.
Krymský chán za Ivana Hrozného vypálil Moskvu ale Katarína Veľká po anexii Krymu prijala krymskotatársku šľachtu do ruskej šľachty.
Francúzi vypálili Moskvu a ruský cár Alexander daroval svoj zlatý prsteň Francúzom, ktorým Rusi niečo poškodili v Paríži.
Ani tie znásilnenia Nemiek aziatmi červenoarmejcami nebolo nijak adekvátne miliónom zavraždených Rusov.
No a teraz ten civilizačný úpadok slovanského sveta tak majú pravdu. Akurát, že sami majú hlavy nadrbané židovinami.

kali

Tento typ videí len nahráva do karát tým šovinistickým panslavistom ktorí tu poslednu dobu boli aktívny aby svoju vlastnú neschopnosť mohli zvalovať na nejaký pomyselný historický mýtus o agresivite germanov a pangermanizmus voči svojím východným susedom v extrémnych prípadoch siahajúcich až k obhajobe Stalinského Ruska. Ďalšie hladanie nepriatela tam kde neni, vyťahovanie narodnostno etnických sporov ktoré situaciu len viac komplikujú miesto toho aby ju riešilo v neustáli prospech medzinárodného židovstva.

Slovanské národy potrebujú hrdosť, ale tieto reči neprinášajú nič iné len nenávisť a rozbroje bielej rasy ako takej. Vyzdvyhovanie cností ktoré zo širšej perspektívy a z hladiska prírodných zákonov nie sú ničím iným len otrockou morálkou a následnom vyplakávaní o tom ako sme podrobený je tiež príznačné pre porazeneckých a zbabelých ľudí zapadajúcich nádherne do frázy "svet je na nič znamená, že ja som na nič".

buheh

chvíľa pre reklamu. Z Ukrajiny:

https://www.youtube.com/watch?v=ugr8wc6w0EM

Ľubov

kde si to objavil? Na Dzurindu sa akoby trochu zabúdalo,je dobré si ho občas pripomenúť.
Kosovo je Srbija,preto hlavne. Aká hanba na naše hlavy pre tohto úbožiaka.Ale aj tak si myslím,že jeho osud sa uzavrie na Ukrajine.

Na budúci týždeň v novom čísle ZV bude uverejnená prvá časť rozhovoru s V.Mečiarom,bude mať tri časti,tak verím,že sa tam bude hovoriť aj o Srbskej vojne a konkrétnej Dzurindovej zodpovednosti.

Náhodný okoloidúci

Ide si takto Peťko po ulici a zrazu koho to nestretne - pána ministerského predsedu Dzurindu. Peťko sa ho pýta:
- Ujo, prosím vás, koľko je hodín?
- Som nesmierne šťastný, že mi kladieš túto otázku. - odvetil mu premiér - Pristupujem k odpovedi na ňu s maximálnou vážnosťou a zodpovednosťou. Pristupujem k nej tak, ako mi to prikazuje zákon a ako to zodpovedá zodpovednej funkcii ministerského predsedu tohto štátu. Zároveň ťa chcem informovať, že na tvoju otázku odpoviem presne a včas pred kompetentnými orgánmi, ako by to mal urobiť každý zodpovedný občan Slovenska.
- Ujo, ale ja som chcel len vedieť, koľko je hodín...
- Chlapče, všetko čo som chcel a mohol na túto otázku povedať, som už povedal!

Náhodný okoloidúci

Rovnako by sa malo postupovať aj u nás, zvlášť voči navráteným emigrantom typu Pítr Stastny, ktorí dobrovoľne prisahali vernosť cudziemu štátu a nám by chceli z pocitu nadradenosti "ja som emigrant a bol som vo veľkej Emeuike za veľkou vodou" dávať rozumy a riadiť nás.

Norman

Tvoj názor samozrejme nie je názorom tohto portálu. Také písania sú na kraji únosnosti, i keď to chápem len ako nereálny a teda nie nebezpečný prejav oprávnenej zlosti obyvatelstva - a tak to tu správca nechá.

Je to naozaj nereálna predstava, žiaden súd nestihne Dzurindu či jemu podobných obesiť. Maximálne sa môže stať to, že ho vyhodia z  okna alebo podobná vec. 

Tento tiež nevedel, čo s ním a len habkal a kecal hlúposti:

 

Stránky