komentáre

Ľubov

sa chcem podpísať.Musíme zistiť,kde sa to podpisuje.

Inak včera večer na Barrandove,keďže som mala info,že tam bude duel ,tak som si po roku sadla k tv a ten žebrák ani neprišiel.Toto je neuveriteľné,zbabelá bábka. Praha nie sú Čechy.Na Morave bude mať Zeman nad 50.

buheh

pokiaľ ide o pôvod, neviem či náhodou nie je tak trochu členom našej obce. Ale to by vôbec nebolo na škodu. Inak súhlasím so všetkým, čo si napísal a aj ja by som mu dal hlas. Už len preto, že by bolo fakt zábavné sledovať prestitútov ako si trhajú vlasy pri každom jeho slove.

Mám z neho taký vodojem, že on je jedným z tých vzácnych ľudí, ktorých ten obrovský mediálny a intrigánsky psychologický nátlak nezlomil, ale naopak posilňuje.

Norman

asi to chrípkové obdobie
A pritom okrem českých volieb sa deje toľko vecí, bez irónie.

Dusanbe

by mohla fungovať aj iná forma energie.
Nič také principiálne nevylučuje ani tá najstrohejšia veda.
Len ju, akosi, zatiaľ, ešte stále nepoznáme a teda nemáme...
A základné zákony termodynamiky stále neboli vyvrátené.

Preto ti odpoviem tiež jedným milým ruským príslovím, ktoré sa veľmi dobre hodí na zhodnotenie
všetkých tých pokusov, experimentov a zariadení hľadačov voľnej energie, ktorých je na internete neúrekom:
"Choteli kak lučše, povelos kak vsegda !"
:-)

Neposmievam sa im - pretože tí ľudia sa o niečo pozitívne snažia, niečo vymýšĺajú a tvoria - to považujem za naozaj pozitívny postoj k životu.
Ale základné zákonitosti prírody, ktoré sme doposiaľ spoznali, takouto cestou jednoducho "nepustia".

Ľubov

Tento príspevok trochu pripomenul známe ruské príslovie "Čakaj horšie,dúfaj v lepšie."

Kým svieti slnko na nás všetkých rovnako zadarmo,prečo by nemohla podobne fungovať aj iná forma energie?
Dobre,toto si želám,naozaj to asi nebude také jednoduché.A čo teda také horšie čakať treba? Nuž,všetko:u nás zatial samozrejmý volný pohyb v prírode,lese,kúrenie drevom a voda a vzduch,zatiaľ. Môže to byť celkom inak,ale v takom svete by už naozaj nemalo zmysel žiť.
ps. Napíšeš niečo k volbám v Čechách ? Alebo radšej až potom...

Norman

Tými našimi vtipmi sme ukázali, ako ľahko sa dá vygenerovať niečo, čo pri zbežnom pohľade vyzerá ako racionálna úvaha, ako "veda". Ba čo viac - ono bežný človek bez hlbších poznatkov v obore, alebo aspoň so skutočným kritickým opatrným prístupom, nemôže rozhodnúť, čo je seriózne a čo nezmysel (pozor, pod "kritickým prístupom" nemyslím tých rôznych amatérskych "skeptikov", čo sme tu už x krát spomínali, pretože oni vlastne nie sú vôbec kritickí - naopak, jednostranne uznávajú oficiálnu verziu a rovnako zásadne a dopredu odmietajú čokoľvek neoficiálne).
Ako som už povedal, ako prvotnú chybu vidím obalenie vedy do iracionálnych ideológií a zámerného obkecávania. Začalo to spoločenskými, humanitnými vedami, ale prešlo to už aj do prírodných vied. Možno sa potom čudovať, že široká verejnosť potom verejne odmieta poznanie a schopnosť poznať pravdu, schopnosť argumentovať a dospieť k objektívnemu výsledku? Že si pýta iracionalitu, lebo je im v neznalosti dobre, respektíve lepšie, ako v tom druhom omyle, pseudovedeckom dogmatizme?

Praktickejšie preto vidím upozorniť na inú (známu) vec - ľudia proste majú ťažkú tendenciu akceptovať to, čo si želajú. A všetci chcú mať energiu: teplo, svetlo, pohyb, výroba. Všetci preto veria, že energia stále bude, lacná až bezplatná, že je zabezpečená.
Keď človek nemá dostatočnú racionálnu podporu, spolieha sa práve na svoje želania. Ale pri troche opatrnosti a tréningu sa tomu dá vyhnúť. Takže by som skôr na ľudí apeloval, aby robili väčší rozdiel medzi tým, čo si sami želajú a tým, ako je to asi naozaj. Priveľa optimizmu je istá cesta k omylu.
I keď druhý extrém, priveľa pesimizmu, prirodzene tiež.

mirage
buheh

to je niečo také ako šedá ekonomika a čierna ekonomika. Keby sme to mohli konkrétne ulapiť, už by to nebolo to, čo to je :)

Už neviem kde som to kedysi veľmi dávno čítal a od koho je, ale jedným z mojich obľúbených citátov je tento:

"Ľudské poznanie je len nevedomosť obalená smiechom."

Mimochodom, teória tmosáka, ktorú tu Okoloidúci spomenul, stojí za prečítanie:
https://pataveda.cuzco.sk/?ds

Okrem toho, že je to veselá intelektuálna hra, ja v tom vidím aj peknú alegóriu tých rôznych talmudistických chucpe pavied, ktoré stavajú realitu hore nohami, aby čierna bola bielou.

Náhodný okoloidúci

To je presne to, o čo ide - nechcú poznať. Na jednej strane používajú elektrinu, autá, mobily, žehličky, ale na druhej strane odmietajú fyziku, ktorá im tieto veci vytvorila. Mne to pripadá ako nejaká divná sektárska schizofrénia. Niečo vytrhnúť z kontextu, prekrútiť, zabaliť do tajomnej omáčky a hodiť medzi naivných ľudí.
Hľadajú jednoduché odpovede na zložité otázky.

Ešte čo sa týka tej temnej hmoty, tak k nej niekoľko viet.
Na jednej strane tu máme čierne diery. Nikto ich nenašiel ďalekohľadom. Ich existencia bola matematicky vypočítaná a až následne, keď technika dostatočne pokročila, bolo možné hľadať práve na základe tých výpočtov a predpokladaných prejavov objekty, ktoré spĺňajú požiadavky. A takéto objekty aj boli objavené. Takže čierne diery môžeme bez zábran pokladať za reálne objekty.

Na druhej strane temnú hmotu astrofyzici vymysleli len preto, lebo im niečo nesedelo medzi výpočtami a pozorovaniami.
Vytváranie pracovných hypotéz je v poriadku, hoci aj hypotéz o temnej hmote a temnej energii. Aj ich testovanie je v poriadku. Ale je to stále len pracovná hypotéza a preto pracovať s pracovnou hypotézou ako s dokázaným faktom nesvedčí o vedeckej poctivosti.
Pozorovaný fakt je pozorovaný fakt, matematicky vypočítaný fakt je matematicky vypočítaný fakt, pracovná hypotéza je pracovná hypotéza. Tieto kategórie nie sú voľne zameniteľné.

Dusanbe

by ma naozaj zaujimalo, ako v CERN-e chcu generovat tmavu hmotu, ked zatial nemaju potuchy, co by to mohlo byt ?!
Prida sa aj Voldemort ?

Ale inak, je to skvele, ze je este stale vo vede aj takato obrovska zahada.
Su samozrejme aj ine, ale toto je take vzrusujuce, mega-obrovske - skratka "cool"-ove.

Seriozna veda a technika je tu par desiatok rokov, maximalne storoci - este stale toho velmi vela nevieme.
A ani si moc vediet nezasluzime.

Volna energia - ludia, co nepoznaju ani len zaklady stredoskolskej fyziky - a ani nechcu poznat ! - si myslia, ze tak ako sa daju peniaze spravit z nicoho - napr. na burze, alebo bitcoin - tak nejako podobne sa da pozbierat energia, ktora je "vsade okolo nas".
Staci mat len vhodny "sersam" - a budu moct svietit, jazdit, kurit, zadarmo.

Norman

áno, veľa to má s posadnutosťou gravitáciou. fakt to súvisí až s politikou.

Náhodný okoloidúci

Mne to pripadá tak, že teoretici vymysleli temnú hmotu a temnú energiu, aby nemuseli priznať, že ikona sionizmu Cvajštajn niekde urobil chybu. Alebo že vôbec nepochopil to, čo opisoval od svojej srbskej manželky.

Čiže veľké množstvo vedeckých teórií beriem aj ja s veľkou rezervou alebo ich chápem tak, že niekto chce svoj grant, tak vymýšľa hlúposti. Sú skrátka veci, ktoré nevieme a nikdy sa ich nedozvieme a uletené teórie sú len mlátením prázdnej slamy, v duchu známych protokolov, že samovyvolení ohromia gojimov svojou neuveriteľnou inteligenciou.

Norman

že zrovna ty, Okoloidúci, ktorý si zväčša zástanca skeptickej racionality, tu teraz zrazu obhajuješ také neisté zariadenia, ktoré ktovie ako fungujú a pravdepodobne je to len podobný podvod, ako Koperfíld.

Len ten pohlcovač tmy mi pripadá seriózny, pretože to zodpovedá najnovším výdobytkom modernej vedy, že iba 5% vesmíru je viditeľných - zvyšok tvorí "dark energy" a "dark matter" -
https://www.nationalgeographic.com/science/space/dark-matter/

95% kozmu tvorí Tmavá hmota a Tmavá energia
To mi pripadá ako zavŕšenie celej vedeckej revolúcie, keď všetcí tí ujovia a tety v bielych plášťoch po toľkom sedení na seminároch a spísaní toľkých stohov papiera, po vyzbrojení sa toľkými počítačmi a toľkými kilometrami podzemných cyklotrónov dospejú k poznatku, k akému som sa ja dočítal keď som mal päť rokov v knižke o čarodejníkoch. Tomu sa povie po maďarsky deja vu, alebo cyklické opakovanie času a vývoja.
Onedlho vyhlásia Dark Vadera za proroka a Silu za vládnuce náboženstvo (hneď po holokauste).

Aby sme si to užili, ešte niekoľko citátov z uvedeného článku:
Scientists have not yet observed dark matter directly. It doesn't interact with baryonic matter and it's completely invisible to light and other forms of electromagnetic radiation, making dark matter impossible to detect

Hmota, ktorá sa nedá pozorovať a detekovať. Tomu sa povie naozaj vrchol materializmu. Alebo zavŕšenie materializmu? Keďže to neintegruje s "baryonmi" a je neviditeľná elektromagnetizmu, dúfam aspoň, že to smrdí. Alebo ako ju detekovali? Že im v dokázaných rovniciach chýbala gravitácia a tak namiesto toho, aby opravili vzorce, vymysleli si neviditeľnú hmotu? Fantastické, ďalší vrchol, tentoraz vrchol dogmatizmu, kde sa na nich hrabe biblia či korán. Ale veda to je stále, dokonca tesne pred objavom "rovnice všetkého".

Ale začítal som sa ďalej:
Scientists have a few ideas for what dark matter might be. One leading hypothesis is that dark matter consists of exotic particles that don't interact with normal matter or light but that still exert a gravitational pull. Several scientific groups, including one at CERN's Large Hadron Collider, are currently working to generate dark matter particles for study in the lab.

Other scientists think the effects of dark matter could be explained by fundamentally modifying our theories of gravity. According to such ideas, there are multiple forms of gravity, and the large-scale gravity governing galaxies differs from the gravity to which we are accustomed.

Fantastické. To tie písačky, čo aj tu dávali internetoví exoti, o "démonoch" a tak, boli menej iracionálne, ako toto :)
Môže sa potom niekto čudovať, že je celý web plný aj písačiek o "voľnej energii"? Veď kto vytvára tú celú šialenú iracionalitu súčasného sveta, ak nie práve ideológia inštitúcii, ktoré si dávajú meno "veda" a uzurpujú si pravdu a racionálne poznanie len pre seba?

Norman

zas musím radšej upozorniť, Buheh, že to moje o Teslovi (a hypnóze) bola irónia o veciach, ktoré Tesla naozaj dokázal ... ale ktoré sa dajú obkecať ako vedecký nezmysel (určite by si na to prišiel, ak by si si to prečítal).

Okolo Teslu naozaj vznikol určitý kult, ale horšie je, že oveľa väčší kult vznikol okolo vedy, ktorá je dnes obalená ťažkou ideológiou. Nie že by som ukazoval na nefunkčnosť racionálneho vedeckého princípu - práve naopak, chyba je, že ho tie rôzne inštitúcie, ich ideológovia, popularizátori a nadšenci práve nedodržiavajú.
V podstate je tá predstava, že v trezoroch sú k dispozícii plány na nejakú čo len lacnú a dostupnú energiu, pseudovedecký optimizmus. Ideológovia vedy, na základe ich deformovaného výkladu vývoja posledných pár storočí, tvrdia, že "veda vždy niečo vynájde". Je to ťažké iracionálne myslenie, poobné mysleniu chlapa, čo nájde na zemi stovku, celú ju prepije a s bohorovnou istotou tvrdí, že načo si niečo odkladať, že ako dnes našiel, aj zajtra určite nájde.
To ne je vedecký prístup.

Okrem toho,keď už sme pri tom, chcem upozorniť, že energia je len jeden, a to ten menší problém. Oveľa väčší problém hrozí nedostatkom rôznych "ušľachtilých", teda zriedkavých materiálov. Pretože kým energia je len jav vznikajúci pri degradácii, a koniec koncov spomínané slnko jej má na ľudské pomery dosť, materiály NEVZNIKAJU v našom čase a priestore. Materiál nevytvoríš žiadnym spalovaním. Ja viem, 99% ľudstva si azda myslí, že je ich nekonečné množstvo alebo že ich donekonečna produkuje systém zvaný (kapitalistická) ekonomika zo svojho ritného otvoru - ale nie je tomu tak. Jedného škaredého zamračeného dňa bude mech prázdny.
A reč nie je ani zďaleka (len) o fosílnych materiáloch a z nich vyrábaných plastov a iných produktoch, nie, reč je práve o rôznych vzácnych prvkoch.

Náhodný okoloidúci

Neuveríš, ale mám doma takú skrinku, taká umelá a vpredu má sklo, a do nej sa zmestí neuveriteľné množstvo ľudí, a dokonca v nej mám aj more a žraloky. A keď chcem, stlačím taký gombík na takej malej krabičke a mám v nej aj tanky alebo rakety a keď stlačím iný gombík na tej malej krabičke, tak v tej skrinke mám spevákov a pekné ceckaté baby. A keď chcem, aby všetci držali klapačku, stačí mi stlačiť ďalší gombík a všetci zmiznú.

No a keď som bol malý, mali sme ruské auto a autorádio v zákrutách nehralo, lebo muzikanti sa museli držať.

A ešte som kedysi čítal, že jedna firma v USA vyvinula a predáva solárny sušič prádla. Neuveriteľne pokrokový vynález s neuveriteľne jednoduchou konštrukciou. Sada pozostáva zo šnúry a štipcov. Asi si to od nich objednám, ekologické technické vychytávky mám rád.

Doma mám teraz pohlcovač tmy. Stlačím taký zapínač/vypínač na stene, pohlcovač tmy sa zapne a začne pohlcovať tmu a ja mám doma svetlo. Ale za predmety jeho účinok nedosiahne, preto je za nimi tma alebo tieň, napríklad pod posteľou. Pohltená tma sa dostáva káblikmi do takej budovy nazvanej elektráreň, v ktorej ju stlačia a skoncentrujú na pevnú hmotu nazvanú uhlie a tú hmotu potom takí chlapíci v prilbách vozia a ukladajú pod zem. O niekoľko miliónov rokov z tej čiernej hmoty vraj vzniknú obrovské stromy.
Aj v baterke mám pohlcovač tmy. Ten presúva tmu do batérie a keď sa jej kapacita naplní, tak prestane tmu pohlcovať.

buheh

Takto vznikajú náboženstvá...

Ale tá relatívne veľmi čistá energia takmer (zdôrazňujem to slovko takmer) zadarmo, to by nemusel byť nesplniteľný sen. O čom všeličom bola pred takými sto rokmi laická i odborná verejnosť presvedčená, že je to utópia a dnes je to bežná vec... Napríklad o využívaní jadrovej fúzie vodíka sa hovorí dlho a zatiaľ, vyzerá to tak, že sa to nikam neposunulo, ale teoreticky by to ísť malo. Pravda, je tu taká maličkosť, že dnes k tomu potrebujeme pracovnú teplotu tuším milión stupňov, ale keby niekto prišiel na to, ako s tým vybabrať, napríklad nejaký druh kontroly či katalýzy tej reakcie, spomína sa magnetická pasca či iné finty... popravte ma ak sa mýlim, nie som odborník na tieto veci a ani nekritický zastánca tej myšlienky, netvrdím, že sa to určite podarí zrealizovať, ale na rozdiel od mnohých rozprávkových fantazmagórií, myslím že toto je minimálne v rovine seriózneho odborného problému s otvoreným koncom.

Norman

No hej, ľudia radi preháňajú. presnejšie povedané, sa im informácia pod rukami rozrastá, nedokážu ju udržať v miere. Ako v tej hre telefón - na konci je prehnaná úplne nesprávna informácia.
Niektorí to robia aj zámerne (i keď David Cooperfield je len známy štandardný kúzelník, ktorý netvrdí, že používa nadprirodzené sily, ty si u nejkého skeptika našiel nejaký dôkaz, že jeho predstavenia sú len triky? - povedz, že dotyčnému racionalistovi gratulujem k objavu a vysokémi IQ :).

Je to fakt, ľudia ľahko praháňajú a všetkému veria. Ja som okrem iného tiež čítal, že Tesla stvoril loďku, ktorú riadil úplne zdiaľky, bez nejakého dotyku či drôtu. Ako by to mohlo byť, bez materiálneho dotyku? Alebo že držal v ruke žiarivky, bez spojenia s niečim drôtom či akokoľvek ináč, a oni svietili ostošesť. Ako by sa tam tá energia dostala? Alebo že chcel vysielať zvuky do údajného éteru (veda medzitým dokázala, že éter nejestvuje), a že by to mohlo byť súčasne, v tom istom priestore mnoho rôznych vysielaní, líšili by sa frekvenciou - to je podľa mňa nemožné, aj keby ten éter bol, tak by sa zmiešali a neviem, ako by bolo možné ich do seba odseparovať - lenže ľudia elektromechaniku nepoznajú tak si myslia, že je to možné.
Alebo som čítal že sú ľudia, čo sú schopní iným nahovoriť, že sú čokoľvek, napríklad zviera a aby sa tak aj správali, takzvaná hypnóza - to je samozrejme nemožné, lebo človek sa riadi nervovou sústavou skrytou v lebke a do tej sa mu iný človek nedostane.

Nuž a tá slobodná energia, to je naozaj nemožné, lebo na svete nie je nič zadarmo. Pravda, jestvujú také miesta v kozme, zriedka, také patológické zóny, ktoré energiu uvoľňujú. Jedno také občas vidím, keď nie je zamračené a vyjdem z domu. Ale pochybujem, že by ho toto ľudstvo vedelo využiť, že by taký návod malo v trezoroch. Úplne isto - ľudstvo nemá v trezoroch plány na žiarivú budúcnosť - má tam schované informácie a dôkazy o svojej bezmocnej tmavej budúcnosti.
Ale tú poslednú vetu myslím absolútne vážne :(

Náhodný okoloidúci

O Teslovej vedeckej genialite nepochybujem :), ale to neznamená, že budem brať vážne všetko, čo o ňom navymýšľa bulvár :)

Nie je Ti podozrivé, ako sa v posledných rokoch (v podstate hneď po prevrate) rozmohli časopisy, filmy , seriály o veštení, o čarodejníkoch a čarodejniciach, o záhadných udalostiach, a temných silách, o mystike a okultizme? Údajní zázrační liečitelia liečiaci cez televíznu obrazovku, údajné zázračné schopnosti. Alebo taký David Kotkin vystupujúci pod umeleckým Dejvid Koprfíld a predvádzajúci starostlivo pripravené iluzionistické triky a zarábajúci ťažké milióny na tom, že ľudia chcú byť klamaní.
Doslova celý priemysel založený na iracionalite.
Je oveľa jednoduchšie prečítať si bulvárny článok o údajnej voľnej energii ako venovať čas učeniu a naučiť sa fyzikálne výpočty. Ja viem, bulvár to vie podať tak pútavo a farbisto a fyzika s jej zložitými vzorcami je taká suchá a nezáživná... :)

Hľadal som a tu je niečo o tom zázračnom aute:
https://teslabike.sk/nikola-tesla-a-jeho-zazracne-auto/

No a tu je niečo o skutočnej účinnosti čerpania "voľnej energie":
https://teslabike.sk/teslov-prijmac-elektrickej-energie/

Keby všetky dokumenty boli utajované, odkiaľ by sa o nich dozvedeli všetci tí, čo o nich píšu? Údajné úniky tajných informácií podľa mňa nie sú nič iné ako reklamný trik bulváru zneužívajúci prirodzený sklon ľudí zastávať sa tých, ktorí sú utláčaní.
Internet je doslova zamorený článkami o prístrojoch na získavanie voľnej energie, dajú sa nájsť obrázky a schémy zapojenia. Dokonca sú na nete aj inzeráty ponúkajúce na predaj prístroje na výrobu voľnej energie. Tak aké utajovanie? Ak je to teda také jednoduché, prečo to už dávno hromadne nevyužívame?

Ani tvrdenie, že prístroj na získavanie "voľnej energie" by narušil ekonomiku založenú na rope a plyne neobstojí, veď práve bohaté ropné spoločnosti by sa toho mohli ujať a vytvoriť si monopol na také prístroje. Veď aká je len spotreba energie na vykurovanie domácností? Keby taký prístroj bolo možné vytvoriť, to by bol bomba kšeft :) A čo spotreba elektriny vo fabrikách? Alebo na pohon vlakov? Na predaji takých výkonných prístrojov by sa dalo fantasticky zarobiť.

Ja by som bol veľmi rád, keby také niečo fungovalo, aspoň by zmizli lesy elektrických stožiarov a stovky kilometrov priesekov vyrúbaných kvôli káblom. Toto všetko škaredo hyzdí krajinu a drása mi to oči.
Aj mne by sa páčilo mať doma malú krabičku a z nej brať neobmedzené množstvo energie. Ale ani jeden článok na nete a ani jedno videlo na Youtube ma nepresvedčili, že to je možné.

Ale predsa len - tu je jeden z návodov na zostrojenie prístroja :)
zivutek.cz/manuals/free_energy/qeg/qeg-user-manual-3-25-14-sk.pdf

Ľubov

Ech,práve mi stúpol,ale nie kvôli Tebe.Štont neviem nájsť ten Teslov životopis,tam elektromagnetizmus popisuje (pretože sú tam aj autobiografické spomienky)takým spôsobom,že si ma navždy získal. On bol taký úžasný...No veď aspoň striedavý prúd mu priznaj,keď už nie autíčko s anténou.O tom som mimochodom nikdy nepočula doteraz,no,amíci....

Okoloidúci,vo vlastnom záujme Ťa prosím,nebuď taký suchár :-)...

mirage

verbal:
..uz tam neni jp2

vatikan
nekdo prichazi
vratny opousti stanoviste
...
na konci chodby stoji f266
zveda ruce
gratissime sa*anas!

https://www.youtube.com/watch?v=jWdVgjj3JUw

Stránky