Predčasná tragédia hopsania do vesmíru

V piatok havarovalo lietadlo SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic pri testovacom lete nad Mohavskou púšťou v Kalifornii. Po odpojení sa od nesúceho lietadla a zapnutí vlastných motorov plavidlo explodovalo. Zahynul jeden z pilotov, druhý sa katapultoval a je ťažko zranený.

Ide o druhú nehodu súkromného vesmírneho programu v tomto týždni. V noci na stredu vybuchla pri štarte raketa súkromnej spoločnosti Orbital Sciences, ktorá viezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) zásoby jedla a materiálu.

O letoch spoločnosti Virgin sme už písali v januári, Hopsy do vesmíru. Toto podnikanie, ktoré je smiešne a zároveň primitívne svojími cieľmi (umožniť bohatým prasatám vysokoatmosférickú turistiku) je teraz už aj tragické a úbohé.

Asi 800 vlastnou prácou zbohatnuvších jedincov zaplatilo už po viac ako 200 000 dolárov. Či budú títo - doteraz prirodzene slepo veriaci v neviditeľnú ruku súkromného sektora, ktorá im priniesla ich postavenie - aj naďalej veriť v  dokonalosť súkromného podnikania a ochotní riskovať, že sa z nich stanú pečené symboly zbohatlíckej avantgardy, to je otázka. Samozrejme, straty ľudských životov sú pri technických pokusoch relatívne časté a napriek tomu ľudstvo pokračuje. Ale rovnako je pravda, že napríklad pri prototypoch magnetických vlakov tragédia spôsobila, že psychologicky bolo ťažko priechodné pokračovať v ich zavádzaní, a tak ich v Európe prakticky nebudujú. Dopadne to s pseudokozmickým prepychom úspešnejšie?

Nemienim si robiť srandu z tragédie, ktorá stála minimálne jeden život reálneho človeka. Naopak, chcem vyjadriť lútosť nad jej zbytočnosťou, nad jej predčasnosťou, nad tým, že tá konzerva zlyhala už teraz a nemala za sebou plné privedenie do prevádzky. To by bol skutočný úspech, keby iniciátori tohto cirkusu osobne a na vlastnej koži zažili svoju hračku.

Ale pravdepodobne sa aj toho dočkáme. Uvidíme, aká je ich reálna odvaha. Ja som plne za, len nech do toho vlezú, čo najviac z nich. Tento projekt vlastne až teraz dostáva aký taký zmysel.

 znásilnená virgin
Zvyšky zneuctenej Virgin v americkej púšti.
Le Bleu

Že sa tak nevie skydnúť radšej Boeing X-37..
Zaujímavý postreh s tými maglev vlakmi. No, psychológia.

vp

ako ruská odpoveď na sakcie (týkajúce sa ruských motorov):
http://politikus.ru/uploads/posts/2014-09/1410926161_1024411134.jpg

sk

A to mame akoze verit, ze uz v roku 1969 sa Americania vo svojej hlinikovej skrupine dostali az na Mesiac, a este aj spät? Po takmer 50tich rokoch, s najmodernejsimi technologiami, je stale hop alebo trop dostat sa aspon na orbitu.

Norman

Malý rozdiel medzi presnosťou a lajdáctvom, medzi spolahlivosťou a zlyhaním, životom a smrťou. Rozdiel medzi letom k mesiacu a primitívnym kšeftárčením pre idiotov.
V roku 1969 velil projektu Von Braun - spolu so skupinkou svojich ľudí.

Náhodný okoloidúci

A čo všetky tie dokumentárne filmy, v ktorých amíci osídľujú iné planéty, bojujú proti vesmírnym príšerám a odstreľujú nebezpečné asteroidy? To je predsa jasný dôkaz vyspelosti a spoľahlivosti ich techniky :D

micha

Von Braun velil tak možná skupince svých lidí, ale ne projektu Apollo Show. Moc toho nemám, ale all in, že Neil nechodil po povrchu Měsíce.:-)

Ľubov

Ešte si zabudol dodať,že to nie sú dokumentárne filmy,ale umelecké vízie.-). K nim patrí aj postava ruského mužíka-kozmonauta,večne nachmeleného,ale inak praktického .Bude použitý ako užitočný idiot.

Ľubov

Ale majú aj majstrovské kúsky,to musíme povedať.Každý má to svoje. Vo štvrtok u nás premiéra nového sci fi http://www.youtube.com/watch?v=zSWdZVtXT7E Žite dlho a prosperujte!

Náhodný koloidúci

Náhodou, taký Deň nezávislosti - to je teda parádny dokumentárny film. Chlapík toho správneho pôvodu zachránil celú-celučičkú Zem pred inváziou ochápadlených vesmírnych votrelcov. Mali by sme mu napísať ďakovný list a udeliť mu pochvalu pred naštartovaným Topoľom M.
Alebo ten dokument, v ktorom sa hrdina nápadne sa podobajúci na Brjusa Výliza obetoval, aby zachránil Zem pred asteroidom.

nové