Kde sa začína generovať vaša bolesť

Treba si uvedomiť, že to nie je žiadna slabosť, ale poznanie staré tisícročia. Len dnešná doba je tak upadnutá, že ľudia žijú ako potkany a nemajú silu sa venovať tejto morálnej úrovni, ku ktorej došli myslitelia už pred tisícročiami.

Norman
Ľubov

Až teraz sa k tomuto prekrásnemu zvieratku dostávam,mám pocit,že 3. vojna v najbližších hodinách nebude,tak zas máme chvíľu čas myslieť na krásu-na zvieratá.
Ale nerozumiem celkom,ako je to myslené:nezabíjať a teda ani nejesť?
Nechcem byť pokrytec,na život bez mäsa si asi budeme musieť zvyknúť ,tak ,ako bude prichádzať zmena sveta....ale aj tak, Pythagorovi sa to dobre hovorilo.Mal fantastický kozí syr a placky z ovsenej múky,olivy a naozajstné pomaranče. No čo máme my dnes vo farebnom staniole?

Norman

to to, že na juhu to mali ľahšie a doteraz majú.
Ale zas ja mäso takmer nejem aj preto, lebo je v tejto dobe nečerstvej priemyselnej manipulácie ešte rizikovejšie a nezdravšie.

Ale netreba ísť do extrému, zakazovať mäso. Sme tiež zvieratá, máme svoje práva, takže podla prírodnej zásady:
kto si čo dokáže zabiť, holými rukami, to má právo aj zjesť.
Ináč nie.
Dobrú chuť:)

Norman

a to Pythagoras nepoznal dnešné veľkochovy ošípaných, hydiny a dobytka.
Bez preháňania by som povedal, že ak by ich poznal, a že ak by mal tú moc, dal by toto ľudstvo vykynožiť, pretože by chápal, že toľko zlej predestinácie nemožno ináč premôcť.

Matematika, mystika a súcit sú nerozlučne spojené, je to jedno. Ťažko to vysvetliť, ale aj diferenciálny počet, ba aj integrál (napodiv) človeku ťažko vysvetliť - a predsa je to tá najprirodzenejšia, lepšie povedané ontologická vec. Ale tak, ako mnohí ľudia nemajú zmysel pre matematiku, a musia jej veriť alebo im musí byť vnútená, tak musia veriť alebo im musí byť vnútený aj súcit.
Proste na to ako živočíšny druh nedorástli, sú to nedovyvinutí degeneráti, ktorých prírodné zákony nebudú tolerovať. Čo narobíme?

Ľubov

sú známi aj ďalší výnimoční ,ktorí videli vo zvieratách bytosti.
(zachovalo sa svedectvo,že na 64.olympáde Pythagoras privolal orla,ktorý si mu sadol na ruku,poslúchal jeho pokyny)

Tu mám ale aj niečo novšie,svedectvo istej kuchárky z monastira (kláštora),ktorá navštívila Serafína Sarovského v lese: https://www.pravoslavnekrestanstvo.sk/svati-a-starci-svedectva/serafim-s...

Norman

(ak za les nepovažujeme celé Slovensko, čo je kus pravdy, ešte nedávno).
ale jedno je isté - táto civilizácia spravila vo svojom naratíve z lesných zvierat monštrá a z domácich bezduchý materiál na žranie.

To nem dobre. To veľmi zle.

Je to naozaj ľudská absurdná pýcha, tá predstava, že myslia nejako zásadne ináč, ako zvieratá. A že majú unierzálne právo ich zabíjať, mučiť.

Ale zas treba povedať - nikde sa k zvieratám nesprávajú tak relatívne rytiersky, ako v bielej Európe (a jej dvoch kolóniach, Rusku a Amerike :). No, ešte v Indii, ale tam je to dané vštepenou a fungujúcou ideológiou ahinsy (ktorú tam priniesli - no, kto asi)

Inde je to horšie a napríklad Afričanom by som do ruky strelné zbrane ani oceľ nedával - tak jedine sa v Afrike zachová život.

Roland Edvardsen

Ľubov, ja osobne sa pridržiavam kognitívnej etiky, pokiaľ ide debatu vegetariáni vs. mäsožravci. Takže kozumujem len biele mäso, ryby a hydinu, nie červené. Prasatá sú inteligentnejšie ako niektoré psie rasy a dokážu obdobne fungovať ako domáci maznáčikovia - tak prečo už konečne neprehodnotiť náš prístup k nim? A pomerne inteligentnými druhmi sú aj kozy (ktoré majú napr. špecifickú osobnosť), kravy o čosi menej.

Ľubov

To si mal komu povedať.-)- veď som ich pozorovala celé roky u dedka,aké sú to múdre zvieratá. Boli sme kámoši...až do toho nešťastného novembra. Keď zavoňali cesnakom a rozmarínom a ja som bola slaboch.
V máji si radi zobli z mojej ruky z prvých čerešní,ten ich šťastný výraz v očiach....je to pravda,prasce sú našou bolesťou.

Vegetariánom ale nebudem. Sú agresívnejší častokrát ako my,ani nejakú extra etiku nevidím. Pes bude inde zakopaný.

vrbovčan

Nedávno som si vypočul príbeh o uhynutom kozliatku. Jeho matka 2 týždne plakala. Plač sa prejavoval slzami aj zvukovým prejavom. Popisovala mi to osoba, čo ich chová a má k nim vzťah.

Ema

pri téme počasia dal Kachelman predvčerom toto:
Ich weiss, dass es ein schlechter Vergleich ist.
Ich mache ihn trotzdem.
Deutschland: 750 Millionen geschlachtete Tiere in einem Jahr. Und fast alle hatten kein nettes Leben bis dorthin.
Ich wünsche mir dafür wenigstens 1% der Empathie, die es für die australischen Tiere gibt.
https://twitter.com/Kachelmannwettr

Po rokoch mi došlo, prečo ho mám rada. Jeho fundamentálny súcit je proste prítomný vo všetkom. Aj v tom, ako píše o počasí.

Norman

my sme tu najväčší kozmopoliti v republike,
ovládame a používame všetky svetové jazyky ,
即使我们不需要它们
(hm, ten translátor sa predsa len pomaly ale isto zlepšuje - na rozdiel odo mňa, ja som už na svet prišiel tak fylogeneticky dokonalý ... a postupne sa to zhoršuje :)

Ale tých 750 miliónov zabitých zvierat sú práve veľkochovy. Danteho peklo v realite. Aj preto je všade tak kyselo.

Ľubov

Ostanete zaskočení(,ja dosť) ,tento januárový rituál očisty koní ste asi nepoznali.
https://www.stoplusjednicka.cz/ocista-v-plamenech-ve-spanelsku-probehl-o...

Pridávam k téme zvieratá.

Ľubov

Teraz asi týždeň sem budem písať o koňoch,to sa mi stáva keď na niečo myslím, akoby to samé za mnou chodilo,stále ďalšie inšpirácie Nie,žartujem,dnes už o koňoch nie.-)
Ale tento Tvoj starší článok http://nadhlad.com/content/kone-mori je však tak aktuálny,politicky symbolický,že som neodolala. A navyše,naozaj mám rada zvieratá. A rada chodím do archívu.

ps. V nedávnej relácii s Adrianom na IV bol hosťom Viliam Hornáček ,spoločnosť Korene a spomenul, okrem iného(napr.že na budove Novej Cvernovky,ktorú mesto darovalo slniečkárom,veje len česká a bruselská zástava,slovenská nie) Holanďania si svoju zem doslova vyvzdorovali z mora,pre mimoriadne nízku nadmorskú výšku je veľa pevniny vybudovanej ľuďmi. A teraz vidíme,ako zachraňujú kone.
Je čas,Holanďania,zachráňte aj svoju zem !!!

afinabul