Feudalizmus a kapitalizmus

Kolonializmus a neokolonializmus.  Feudalizmus a kapitalizmus. Je to všade ten istý patern. Pôvodné explicitné násilie bolo nahradené “ekonomickou závislosťou”.

V podstate sa dá povedať, že predtým mal dobytok lano na krku, aby neutiekol. Potom sa vybudovali ploty a všetko bolo zabrané, nie je kam utiecť – dobytku sa dá lano z krku dole, dá sa mu “sloboda”. Je rovnaký otrok, ale to menej vníma. Už neobviňuje lano a hajzlov za ním, ale celý čas rieši spory so susedným rovnakým dobytkom, s ktorým si teraz navzájom lezú do cesty a zápasia o zámerne nedostatkové zdroje.

Toto je aj ďalšie voľné vysvetlenie procesov východnej Európy. Populácia tam bola síce ovládateľná, naivná a hlúpa, ale často až tak, že nechápala ani hrozby, nerešpektovala elektrické údery moderných plotov. Preto sa tam budovaný komunizmus musel budovať ešte natvrdo, s lanom okolo krku. Feudálny štýl.
Keď sa aj táto populácia po pár generáciách zdomestikovala, podobne, ako predtým tá v západnej Európe, tak sa aj východnej spoločnosti dalo lano z krku dolu. Slúbili sme si lásku … všade sa vyrojila pravdoláskarská ideológia. Teraz aj východniari môžu ísť …. ale nie je kam, všade sú ploty, všetko je už zabrané, všetko má majitela. Môžu ísť a ruvať sa so západniarmi.

A ak sa tlačia a ruvú málo, prihodíme im tam čiernych južanov. To ich zamestná, nedovolí im venovať sa sebe a naozaj sa oslobodiť.

 
Buheh

tiež vnímam to relatívne mierne a veľmi postupne sa vyvíjajúce obdobie od roku 1989 ako potrebnú prípravu na otrokárske časy, ktoré majú prísť.

K tomu sa dá doložiť ešte jedna myšlienka: pojmy demokracia a kapitalizmus. Dve slová, ktoré nám predali tak, že ich vnímame ako synonymá. A pritom človek, keď sa nad tým zamyslí, až užasne, ako nás dobehli: tieto slová sú totiž v priamom a príkrom rozpore. Demokracia, teda vláda ľudu, je o tom, že ľudia si svoje veci a zdroje spravujú sami. Kapitalizmus je o tom, že majiteľ, kapitalista, je absolútnym pánom nad všetkým svojím majetkom, a tiež nad svojimi pracovnými silami. Demokracia sa končí v tej chvíli, keď si pípnete vo fabrike kartu – kto tomu neverí, nech sa skúsi zamestnať u korporácie. A keďže dnes už všetko niekomu patrí, nemôžete sa už ísť ani vycikať vedľa cesty, lebo majiteľovi by sa to nepáčilo. Naša sloboda a možnosť spravovať veci v tejto krajine sa scvrkla práve na tú cestu do práce a slobodu platiť hypotéku.