Máj - mesiac kariet na stole

Ministerstvo obrany Ruskej federácie organizuje v máji 2012 veľkú medzinárodnú konferenciu, na ktorej zverejní všetky dôkazy o tom, že tzv. protiraketový štít USA a NATO, nainštalovaný v Európe, je namierený proti ruským jadrovým silám. USA a NATO vytrvalo odmietajú poskytnúť Rusku záruku, že štít nepredstavuje pre Rusko žiadnu hrozbu.

Ako povedal minister obrany RF Anatolij Serďjukov, konferencia pre predstaviteľov armád a odborníkov z celého sveta sa uskutoční 3. a 4. mája 2012 v Moskve a Rusko na nej objasní svoj postoj k protiraketovému štítu. "USA budú musieť hľadať nové argumenty na ospravedlnenie svojich plánov s protiraketovým štítom v Európe," povedal Serďjukov. USA a NATO budú nútené vyložiť karty na stôl, pretože  ruské ministerstvo obrany chce na konferencii otvorene predložiť dôkazy o tom, že jednostranný systém tzv. raketovej obrany nebezpečne narúša rovnováhu síl.

Na summite v Lisabone v roku 2010 sa Rusko a NATO dohodli na spolupráci na protiraketovom štíte. Odvtedy však v spolupráci nedošlo k žiadnemu pokroku a navyše, USA odmietli poskytnúť Rusku písomné, z hľadiska medzinárodného práva záväzné ubezpečenie, že Rusko nie je protiraketovým štítom ohrozované. Všetky reči o spolupráci sú zo strany USA len prázdnymi gestami, ktorých cieľom je vytvárať dymovú clonu stupňujúcej sa agresivite voči Rusku. Arogancia USA a NATO zašla tak ďaleko, že prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev vyhlásil odvetné opatrenia ruskej strany za strategickú nutnosť.

Autor: