Paradigma

Paradigma je memetický komplex, na ktorý spoločnosť verí. A ten pravidelne zlyháva - to je stará známa vec.

Napriek triviálnosti tohto poznania, u niektorých je stále akoby prejavom najväčšieho objavu, že sa paradigmy rozpadajú. Bombasticky okolo toho napísal tú známu hrubiznú knihu napríklad Spengler, ale aj dnes akoby sa s týmito "objavmi" vrece roztrho. Znova a znova ľuďom prezrádzajú to "hrozné tajomstvo", že každý deň sa strieda s nocou. Respektíve - keď príchádza súmrak, tak to znova a znova prekvapene zisťujú. 

A to sú ešte tí lepší. Tí horší popierajú, že prichádza večer a potom noc. Prípadne tvrdia, že za to niekto môže, že im to robí naschvál a hľadajú vinníka, ktorý to má zastaviť.

Asi toľko k oficiálnej spoločenskej (sub)norme.

 

Paradigmy sa rozpadajú pod tlakom reality. Súčasným tlakom reality je všeobecné a už čoraz očivodnejšie vyčerpanie planéty, ale konkrétnejšie aj pandémia Covid-19. Obidve sa vymykajú spod dogiem "spotreby a kvantitatívneho rastu", nedajú sa riešiť "hľadaním šťastia", ani "občianskymi právami", ba ani "láskou", ani "modlitbou". Ale ani ignorancia a popieranie nepomáha. Tieto paradigmy sú proste v koncoch.

Sledovať to, ako a kde presne kolabuje počítačový program, je otravná práca aj pre zabehaných softveristov. Sledovať úpadok a konkrétne chyby je proste únavné, naopak, je ľahšie tvoriť nové. Opravovať, lepiť záplatu na záplatu, vedie k hroznému stavu chaosu. Preto sa vždy po čase urobí hrubá čiara a začne sa nanovo. Aspoň v informatike sa to tak robí - a tam sa ľudstvo má možnosť mnohému priučiť. Spoločnosť je len obyčajný primitívny systém.

Pravda, nový operačný program sa nevyhne niektorým starým chybám a objavia sa aj nové. Ale až po čase, a tak sa medzitým cyklus proste opakuje.

Čo z toho vyplýva? 

Sledovať podrobne to, ako sa rúca západná, ale už aj východná, teda globálna hurá-konzum paradigma - to je priam zdraviu škodlivé. O úpadku behu toho programu na Slovensku ani nehovoriac. Stále sa bránim povedať, že je to na smiech - to je neúctivé voči rôznym obetiam - ale najlepšie použitie toho procesu je naozaj výsmech. Hurónsky rehot. To nie je póza, a ja osobne sa ani (teraz) nesmejem, ale tak to je. Súčasná forma spoločnosti nie je schopná odolávať externým tlakom, nie je schopná udržať formu, vedenie nedokáže nájsť cestu a široká populácia zas nemá schopnosť disciplíny. Vedenie nevie riadiť a podriadení nevedia akceptovať riadenie. Je čas, aby sa vlna zlomila.

A ona sa zlomí. 

 

Nie je to krása?

Jedna vlna nahrádza predošlú, žiadna skoková revolúcia, žiadne šoky, len sa s tým musí vedieť spoločnosť zmieriť. 

Takto pekne teraz vyzerá svet :)

 

 
0
Ema

Několik spojenců posílá vojáky na pomoc Polsku se zajištěním hranice s Běloruskem kvůli přílivu migrantů podporovaných běloruským režimem. Na místo už dorazila první skupina britských armádních ženistů. Stovku vojáků vyšle příští týden Estonsko a Varšava by měla zájem i o české ženisty, průzkumníky a další specialisty.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/armada-polsko-belorusko-migra-krize-hranice-zeniste-pruzkum.A211120_113016_zpr_nato_inc

Medzitým pri líbyjských brehoch "mimovládne" lode nasávajú ďalšie čierne populačné prebytky. Stále a dokola, každý týždeň vyklopia na Sicílii minimálne tisícku, čiže v počte jednej menšej európskej dediny, za mesiac menšieho mestečka.

Najnovšia správa spred dvoch hodín:

Sea-Watch (@seawatchcrew) / Twitter

Mehrere schwangere Frauen, samozrejme. Populačné prebytky treba generovať aj pri invázii na nový kontinent.

Keď sa včera túto svorku dementov, dovážajúcich do Európy ilegálnych černošských mladých vandrákov, pokúsila líbyjská pobrežná stráž vypudiť, vrešťali jak paviány.

Mimochodom, z Afriky sa do Európy dotiahol koronavírusový mutant a vedci sú trochu rozhodení. Pozrime si, čo o ňom píšu v pupku západného sveta:

New COVID variant found in France: Reason for panic or not quite yet? - The Jerusalem Post (jpost.com)

“This variant exemplifies that if you leave some of the world’s population without access to vaccines, then the virus will continue to multiply and it will lead to more variants,” Cohen said.

V Afrike nemôže byť zavedené povinné očkovanie, pretože ho Pfizeru nemá kto zaplatiť.

Norman

Oni ich skôr používajú ako živý štít. Tehotnú samicu predsa ani poľovníci nemôžu odmietnuť, nieto ešte zabiť.
Na stovku vojakov-zabijákov asi 10 tehotných, a asi 10 deciek - to je ich súčasný recept.

Ale ako sa hovorí v článku - prichádza zmena paradigmy. I keď to bude skôr v oblasti svetových zdrojov, ale týka sa to správania voči čiernym kobyliam ( nazvať ich "kobyľky" by bolo presnejšie, ale príliš jemné).

Bude im ešte pápež bozkávať končatiny?

Norman

Ako sa píše na tom linku:
je to nový variant, a aj vo vete, ktorú radšej preložím, respektíve parafrázujem:
Ak sa nechá populácia bez liečenia, bez protiepidemických opatrení a bez účinnej vakcinácie - vírus síce neskolí všetkých, to ani zďaleka nie, ale bude mať priestor na všetky možné MUTÁCIE.

Afrika je teraz taký bazén infekčnej pandémie Covidu, to isté Južná Amerika a, už sa medzi takéto primitívne rozvojové oblasti zaradila aj Európa (aj Sev. Amerika a Rusko).

Ema

opúšťať bohatstvo, ktoré si nasyslili.

Ešte ťažšie sa budú hľadať marketingové nástroje na to, aby sa chudoba nadchla z návratu feudalizmu, ktorý tu elity zavedú v záujme sebazáchrany.
Na ČT už spustili pofidérny seriál Modrá krev o potomkoch svojich feudálov, mnohých doteraz rozlezených po svete.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11453913494-modra-krev/4172351001910...

nové