Sloboda a peniaze

Po dlhšom čase som zapol rádio, to povstalecké rádio, a úplne náhodou som po chvíli vypočul ich vyúčtovanie. Čo sa dalo čakať, sú v mínuse a pripomína to boj, ktorý vedie Zvedavec - len je to samozrejme ovela náročnejšie a horšie. Na minimálnu prevádzku potrebujú určite pár tisíc euro mesačne, povedzme päť - a tie peniaze od ľudí nedostávajú -  a obávam sa, ani nedostanú.

Ako práve hovoria - kontrola sa vedie peniazmi a s disidentami sa systém nemusí hádať a umlčovať ich - stačí ich nechať vykrvácať bez peňazí. A ako som spomínal - kým sa neobjavia stabilné zdroje z profitujúcich firiem - dovtedy je to len individuálna zábava. Od bežných ľudí očividne nik nenazbiera príspevky na normálnu prevádzku čohokoľvek zmysluplného. Tak to podľa mňa nefunguje ani v bohatých krajinách.

Vraj mecenáša nechcú, lebo by neboli slobodní. No, ak by mecenáš mal podobné názory, ako oni, tak by oni osobne možno naozaj slobodní neboli, ale vec by bola stále . Ale zas som pesimista, ako som povedal - obávam sa, že ani taký mecenáš v republike zatiaľ nie je.

Druhotný problém je programový obsah - ktorý pri nizkonákladovej prevádzke tiež robí problémy. Ale to je menej podstatné - keby tam boli dokola tí istí ľudia a volajúci amatéri, ale občas zaznievali pozitívne myšlienky, stále by podobný projekt stál za to.

Nič netrvá večne, ale bojovať treba, kym sa dá. Je to minimálne experiment, a čím dlhšie trvá, tým viac skúseností sa nazbiera. Ináč by si človek povedal, že v tej Banskej Bystrici im trvajú tie povstania vždy sakramentsky krátko.