bioetika

počet: 20

etológia, bioetika
Mám určité informácie, prečo máme občas pomenej príspevkov od našich autorov.
Viď video.

Toto je druhý diel, zaujímavý objav aj v našich možnostiach.

V rámci globálnych klimatických zmien zasiahol v noci hlavné mesto Gruzínska Tbilisi mohutný lejak a ho vytopil. Poškodená je veľká časť mestskej infraštruktúry a prívalová vlna vyšupla do ulíc zo dvadsať potenciálne nebezpečných obyvateľov miestnej ZOO.

Západný čierny nosorožec bol v týchto rokoch oficiálne vyhláseny organizáciou IUCN za vyhynulého.

Keďže v poslednom čase ľudstvo zasa plodilo hlavne ukážky svojej hlúposti a slabosti,  pripomeňme si aj nejaké kladné prípady, aby sme nezabudli, že človek je potencionálne stále schopný rôznej a teda aj pozitívnej evolúcie.

Nechce sa mi  o tom zas písať - bolo to tu minulý rok a tento zas. Po všetkých tých groteskných vojnách, smiešnych mafiách, moslimoch židoch a iných exotoch, extrémistoch a exkrementoch, je toto naozaj vážna a finálna téma. 

Od roku 1970 klesla celková populácia stavovcov,  ktoré žijú vo voľnej prírode, o 58 %.

To je zásadný fakt.

Po  svete prebehla vlna zhnusenia po správe, že nejaký americký zubár bol na poľovačke v Zimbabwe a zastrelil tam známeho a obľúbeného leva. Ten lev mal obojok s GPS, bol sledovaný vedcami, a mal, ako domáce zviera aj meno - Cecil.

Karl Edward Sagan bol americký astronóm, astrofyzik, exobiológ a spisovateľ fiction i non-fiction. Známy sa stal svojimi TV reláciami o možnosti mimozemského života. Sagan odborne pomáhal pri väčšine nepilotovaných letov NASA, zameraných na výskum Slnečnej sústavy.

Freeman
Pripomienka či dôkaz, že človek je nezmyseľne krutý bezohľadný bastard.

Ľudstvo zlyhalo v jednej zo základných povinností - v zachovávaní a rozvoji variability a bohatstva života na Zemi.

Svetový fond na ochranu zvierat vydal svoj Living Planet Index, v ktorom sleduje okoľo 3200  najznámejších druhov živočíchov - cicavcov, vtákov, obojživelníkov a rýb.

Aj keď ľudstvo ako celok zlyhalo, je tu ešte možnosť, že dokáže dôstojne poslúžiť aspoň starostlivosťou o svoje domáce zvieratá. Aj o tom sú síce vážne pochybnosti, ale treba to skúsiť - pri interakcii s nemými tvormi sa aspoň hneď prejaví, kto je človek, a kto amorálny potkan.

Berte to ako určitý pozitívny zlom, keď sme od analýz toho, kde a ako homo sapiens zas upadol, čo zničil a aké folklórne či náboženské masakre tentokrát zorganizoval, ktoré sú síce veselé, ale pravdepodobne absolútne zbytočné, prešli na vážnú tému.

Konečně se mi podařilo Maju od myši oddělit. Pokoušela se mě oběhnout, ale dával jsem si pozor. "Utíkej, myško, utíkej!" A co myslíte, že ta blbka udělala? Utíkala. Ale směrem ke kočce. A rovnou jí do drápu. ...

Vladimír Stwora