World press photo 2012

Švéddsky fotograf Paul Hansen dostal cenu Fotografia roka 2012 v súťaži World Press Photo.

Na jeho fotke je pohreb dvoch palestínskych detí  zabitých izraelským raketovým útokom na pásmo Gazy.

 

hansen

 

Fotografia bola vybratá spomedzi 103.481 záberov. 

Ocenenie je ďalší prejav propalestínkych sympatíí verejnosti, jeden z príkladov, ako ju možno prejaviť.

V mene aj tých dvoch zavraždených detí, k Izraelu treba pristupovať ako ku gangsterskému štátu, s ktorým sa slušný človek nijako nešpiní. Na kohokoľvek, kto sa Izraela zastáva, treba hľadieť ako na čudáka, extrémistu a úchyla. Medzi členmi AlKajdy a prívržencami Izraela nie je žiaden politický ani etický rozdiel.

Snažte sa ale vyvarovať akéhokoľvek urážanie podobných ľudí, ani sa ich nesnažte presvedčiť o ich nesprávnom názore - bolo by to zbytočné a nebezpečné. Ale varujte pred nimi iných. Snažte sa dosiahnuť to, aby sa prejavili, aby nemohli sedieť na dvoch stoličkách, aby zajtra nemohli odvolať. Zapamätajte si ich.

 
Autor: 
Stefan
Podľa týchto meradiel som čudák. Izrael má najrozvinutejší demokratizmus zo všetkých krajín blízkeho východu. Je mnoho veci o ktorých sa nehovorí, pretože nemajú dobre finančne zabezpečené propagandistické zázemie, tak ako toto. Śvédi sa montujú nielen do Izraela, ale aktívne mali zafinancovanú pritisrbskú propagandu v juhoSrbskej provincii Kosovo a protirusskú propagandu v Čečne, okolo ktorých sa rojilo tiež plno srdcervúcich záberov o "zverstvách" páchaných na týchto "nevinných", "bezbranných" dobrákoch od "zlých a krvilačných" Srbov a Rusov. Ak sa chcete teda o týchto srdcervúcich záberoch dozvedieť viac, hľadajte tok peňazí odkiaľ a kam prúdia na propagandistickú kampaň. Ďalší fakt ktorý propaganda zamlčiava je, že Palestínsky "národ" je umele vytvorený politický subjekt, tak ako bol umelo vytvorený "národ" kosovanov a "národ" Bosniakov. Stačilo trocha islamizovať srbštinu a za tretej ríše sa nám zrazu odkiaľsi z vôle Hitlera vynoril "národ" Bosniakov, ktorý znovu oživili po rozbití Juhoslávie. Ale čo už sme raz splodili, hoci aj netvora, nemáme právo zahubiť. Či? To je však dlhší príbeh, ktorý v stručnosti rozpráva genézu vzťahov medzi ČeskoSlovenskom vznikajúcim štátom izrael a inými ľavicovými hnutiami, ktoré boli spočiatku veľmi vrúcne. Postupne ako sa vedenie Izraelu začalo viac orientovať na USA a tak ľavicové hnutia začali podporovať moslimských teroristov. A tak tu zrazu máme národ Palestínčanov, ktorých historické korene chcú odvodzovať od Biblických Filištíncov, s ktorými Izraeliti bojovali. Nuž čo, som teda zaškatuľkovaný medzi čudákov.
Norman

1. Podobných fotiek (z hľadiska obsahu) je mnoho. Aj z Palestíny sú ich priam tisíce. Nejde o tú fotku samú o sebe, ale o tú cenu. Tá (možno) niečo odráža. A samozrejme si nemyslím, že by ju tá fotka dostala na základe nejakých estettických parametrov (pochybujem, či také niečo niekto tvrdí) . Ide o to, že je to (stále) vrcholne aktuálna fotka..

 

2. Palestínčania. Existuje mnohomiliónová populácia v ucelenej oblasti, ktorá sa volá 3 tisícrokov Palestína - ako chceš tých ľudí nazvať? Na základe čoho im chceš uprieť ich právo na definovanie sa ako národ? Oni objektívne existujú dlhodobo na ucelenom území, stmelujú ich skutočné príbuzenské zväzky, nie je to žiadna rozťahaná sekta.

Ich územie a teda ani ich identitu nemožno zaradiť do Egypta, ani do Jordánska ani do Sýrie. Práve vznik tzv. Izraela spravil z ľudí Palestíny definitívne špecifický a samostatný národ. Oni nevznikli žiadnymi teroristickými činmi - to si ich možno len rôzni zadubení ignoranti vtedy všimli, čo je smutné a radšej by sa k tomu nemali priznávať.

 

3.  Čo sa týka iných národov - samozrejme, že objektívne existujú aj Kosovčania - tam ani nie je problém ich odlišnosti či totožnosti s Albáncami ale to, že nemajú morálne ani žiadne iné právo na štát na tom území, z ktorého ich bandy teroristov a vojská Nato vyhnali alebo zahubili väčšinu Srbov. To tvrdím minimálne ja a môžeš to skúsiť popierať, nič tým nedosiahneš.

K otázke: áno, čokoľvek, čo v politike nadefinuješ, už len tak ľahko nezobereš späť, už len tak ľahko nezničíš. Často je to naozaj ako netvor. Napríklad taký sionizmus.

 
Stefan.
Nerád by som chcel budiť nejaký dojem, že vnucujem niekomu svoj náhľad. Ale: 1.existuje čosi ako politická objednávka. Známa je už od čias socializmu a ako vidieť zostala aktuálna aj v demokratizme. Fotka sa stáva cennou nie svojou kvantitou, ale kvalitou. A k takej sa nemožno dostať na nejakých politických seansách vymývajúcich mozog. Je plno iných národov ktorým sa takejto pozornosti od rozcítenej verejnosti nedostane. 2.Palestínčania. Ktoby to povedal že tritisíc rokov? Pokiaľ viem tie pozemky sa v biblii volajú Kannaan. Z Teba hovorí predpojatosť. Vlastníctvo tých pozemkov a nielen tých, ale aj inde, prešlo búrlivým vývojom. Tam prebiehali rozsiahle etnické čistky. Čo je len zadokumentované v Biblii pri vzniku Izraela, Babylonského zajatia, za Rímskej ríše, v bojoch o "svätú zem" s Mamelukmi. Ak tých Mamelukov považuješ za "echt Palestínčanov", nemám proti tomu samozrejme žiadne výhrady. Keď hovoríme o sekte: jedna sekta si robí nároky na pozemky v mene Alláha a druhá v mene Jahve. No hlavne že ten údajný "rozdiel" medzi sektou palestínčanov a židov, hovorí v "prospech" moslimanov. A to si mi nedávno písal, že na pozemky si žiadna sekta nesmie robiť nárok, že patria všetkým. A zrazu "nepatrí len sekte rozťahanej". To je fakt ideálny národ. Národ holubičí: "...Oni nevznikli žiadnymi teroristickými činmi...". 3. Nemám v úmyslu popierať, naopak plne súhlasím s Tvojím názorom na takzvaný národ Kosovčanov. Je to perfektná ukážka demokratizmu a toho, ako možno obísť medzinárodné právo, ktoré stanovuje, že nárokovať pozemky od spoločného štátu na utvorenie separatistického štátu môže iba národ a nie národnostná menšina.
Norman

1. "Cenou" fotky som myslel to ocenenie "world press photo". To jediné je fakt.

2. Palestínčanom sa nedostáva nadmernej pozornosti, práve naopak, veď média naozaj vlastnia sionisti, to je tiež objektívny fakt. A žiaden národ, alebo ak chceš, nazvi si ich skupinou ľudí, žiaden netrpí tak, ako Palestínčania teraz a  posledných sedemdesiat rokov.

3. Prosím ťa, neodvolávaj sa na fiktívny spisok náboženskej dogmatiky ako na nejaké historické fakty. Ak si tak hlboko iracionálny, tak si na úrovni Astara Šarana alebo iných bláznov s vidinami. Pokial budeš uznávať židovskú bibliu ako pravdu, samozrejme že zostaneš ich otrokom. Tebe sa taká pozícia páči? Myslíš, že to je nejaké duchovno? Myslíš, že to nejaký boh niekedy ocení - že si v živote nerozmýšlal samostatne?

4. Na život v Palestíne si robia Palestínčania nároky, lebo tam evidentne žili posledné stáročia. Palestínčania nie sú žiadna sekta, ale národ, ľud. Tá pomiešaná sekta, ktorá sa tam zišla z celého sveta, z ruských stepí, španielskych hôr a etiopskych polopúšti, tí nielen že nemajú žiadne právo na tie územia, ale ešte aj sa správali celý čas ako najsprostejšie neľudské svine.

Ale to ti masmédia ani nik nenapíše, takže si to prečítaj tu a dobre si to zapamätaj. Lebo možno sa dožiješ času, keď sa o tom takto a s takýmto slovníkom dočítaš aj v masmédiach.

 

 

Stefan
Mohol by som ísť bod po bodu Tvojej odpovedi. Všetky tie nadsadené vyjadrenia: "...žiaden netrpí tak, ako Palestínčania teraz a posledných sedemdesiat rokov...", "...neodvolávaj sa na fiktívny spisok náboženskej dogmatiky ako na nejaké historické fakty...", "...majúPalestínčania nároky, lebo tam evidentne žili posledné stáročia...", "...tí nielen že nemajú žiadne právo na tie územia...", "...Ale to ti masmédia ani nik nenapíše...". Odpoveď na toto všetko sa dá pekne zhrnúť práve do bodu 3, kde sa odvolávaš po mne na samostatné myslenie. Na ten ich spor práve že sa dívam s odstupom. Takže nefandím ani jednej sporiacej sa strany. My tu v meste máme totíž nielen niekoľko židov ale aj jednoho takého moslimana pôvodom odtiaľ a trochu teda mi bolo umožnené nahliadnuť do tej ich problematiky a mám teda s takýmto druhom ľudí svoje skúsenosti.
Norman

No, tak to je argument.

Ja tiež "nefandím" žiadnej strane - len hovorím, kto je zločinec a kto koho vraždí.

Mimochodom, v prípade vraždy alebo znásilnenia  tiež "nefandíš" žiadnej strane? Veď obeť si za to môže sama, poznám jedného príbúzneho obeti, no čo ti budem hovoriť ... nič moc ...

Ale berem na vedomie, že tieto veci nechceš akceptovať, zopakujem:

1 Palestínčania sú najviac politicky a reálne trpiaci národ modernej histórie. Žiaden iný na tom nie je tak tragicky, ako oni. Ani Tibet, ani žiadne iné menšiny, buď nie sú tak genocídované, alebo nemajú vražediacehooponenta v takej neporovnatelnej presile.

2. Biblia je zvazok spiskov primitívnych pastierskych kmeňov, okorenený podvodníckou mentalitou chaldejsko-egyptských astrológov. Nie je to ani zdroj historických faktov, ani zdroj etiky, lebo jej myšlienky sú jeden veľký amorálny hnus.

3. Obyvatelstvo Palestíny žilo v Palestíne stáročia, ak nie tisícročia. Samozrejme, že mali a amjú právo tam ďalej v mieri žiť.

4. Chazari a aškenázi, združení v pochybnej čiernej sekte, nemajú žiadne právo na územia Blízkeho východu. To by zajtra mohli prísť rovnako Mormoni, Jehovisti, Aštaršaranovci, Katolíci a zvyšných 666 protestantsko židovských siekt s tým, že Jeruzalem a okolie patrí len a len im. Ak aj keď si chazari narazia dve baranice, aj tak im nik neuverí, že pochádzajú z púšte.

5. Masmédia ti toto nenapíšu. Masmédia sú v rukách sionistov. Môžeš to sto krát spochybniť, aj tak to už azda pomaly každý vie. Alebo by mal vedieť.

 

No, rád som ti to zopakoval.

 

 

 
Stefan
K tomu poslednému nultému bodu: Opakovanie je matkou múdrosti. Zaújmavý pomocný príklad: "...alebo znásilnenia tiež "nefandíš" žiadnej strane...". Tam neni čo fandiť. Aj keď v takom prípade okolie ukazuje na postihnutú ženu prstom: "Aha, tak jej treba! Koledovala si o to vyzývavým oblečením a správaním sa.". 1.Môžeš to opakovať, je to subjektívny názor. 2. No nemáš práve ku kultúre a histórii, ktorá sa stala súčasťou aj Slovenskej, práve najlepší vzťah. Ak mám pravdu povedať, ja som tiež skôr technicky zameraný. Čo budem Teba presvedčovať, keď si na tom podobne ako ja. Obyvateľstvo Palestíny ano, žilo tam stáročia, tisícročia. Vtedy si hovoril o národe. Nielen národy, iné rasy a národy, ktorý tam buď počas tých rokov keď si veľmoci podávali z ruky do ruky, prisťahovali a odchádzali. právo žiť v mieri majú. Na Prop-e, bola taká zaújmavá parafráza: "Ži a nechaj žid...". Je zaújmavé, že počas Osmanskej nadvlády nemám nijaké údaje o tom žeby tam dochádzalo k nejakým vážnejším nezhodám. Po rozbití Osmanskej ríše, až keď demokrati demokratizovali túto oblasť a ujali sa nadvlády britskí demokrati, možno považovať za počiatok nepokojov kôli kolonizácie tých pozemkov novousadlíkmi. Najlepším bol čiste demokratický ťah, kedy sa o nich bez nich rozhodlo v rade OSN o rozdelení územia na Židovskú a arabskú časť. Jeden Židovský konvertita raz vystúpil s takým názorom, že sionisti počítali s Hitlerom a jeho antisemitizmom, že ich vysťahuje do Palestíny. Tú však po rozbití Osmanskej ríše okupovali Briti. Avšak Hitler vyhlasoval o znovunadobudnutí kolónií od Britov. Napokon to "konečné riešenie"ˇžidovskej otázky dopadlo nejak inak.S odôvodnením na holocaust a na theóriu že každý národ má právo na svoju vlasť, sa po vojne mohla rozbehnúť kolonizácia viac. 4. Je zaujmavé že Chazari a aškenáziovia sú združení v pochybnej sekte majú tak právo akurát na územia blízskeho záchodu, ale "Tvoji Palestínčania", ktorí sú v inej sekte spolčení, právo na územia blízskeho východu majú. Tak to je ozaj logika. Žeby som aj ja skúsil sa napiť z tohoto jasného čistého prameňa? Si mosliman? 5. masmédiá to možno nenapíšu, ale verejné oznamovacie prostriedky áno. Dokonca aj povedia a ukážu. Práve na základe toho som kedysi aj ja v tejto otázke zastával taký istý postoj. Až nám sem nezačali liezť také indivíduá v rámci "našej" pomoci vojnou ťažko skúšaným chudákom, przniť naše ženy, ktoré potom navliekali do takých vriec ako spoločenského úboru a stavať mešity. To čo kedysi tiež písali, ale už nenapíšu sa týka iných národov. Čo ja viem, buď tie národy zanikli, alebo nedostávajú na vykonanie takých reportáží peniaze. A možno zanikla taká tlač ako 100plus jedna zahraničných zaújmavostí. Pomerne pravidelne sa objavovali reportáže národov, ktoré neboli nikde registrované, nikde sa nedeklarovali. Nikde sú neni evidované, ani ich príslušníci sú neni zapísaní v žiadnych matrikách pod žiadnym číslom. Ich územia sú vydávané do vlastníctva dobrodruhom, stavebným spoločnostiam, zberačom drahých kameňov a kovov alebo iným latifundistom. A bojovať proti granátom, automatickým zbraniam a plameňometom iba s lukom, šípmi a oštepmi to je aký nepomer? Ich spoločenstvo sa ani nehrdí prívlastkom civilizácia. Však ako, keď ani nič pre tento náš systém nevyrábajú ani od neho nič nekupujú. Nestavajú ani Tebou pohrdané kostoly ani Tebou uznávané mešity. majú "len" svoje zvyky reč, svoju kultúru. Kto by pre nich zbytočne plýtval slovami a energiou. Toto ticho je také podozrivé, že i ten predošlý záujem ochranárskych združení Funai a Rainbow Warior mi prišlo dnes podozrivé. Akurát nedávno sa v Brazílii pochválili že oni na rozdiel od ostatných kolonizátorov oni kolonizujú nie cudzie uzemie ale "svoje vlastné". Chcel som si kúpiť niektoré dielo Pavla Barabáša o jeho potulkách Afrikou. Raz sa aj k tomu dostanem. Keď spomínaš Tibet. Oni majú na každú parcelu svoje vlastnícke listy, sú v Pekingu evidovaný každý obyvateľ pod svojím číslom. Okrem toho ich pod vlastným číslom evidujú zahraničné zpravodajské služby, zvlášť separatistov. Na stránkach http://zvedavec.org/ , raz poukázali na to, že koľko harašenia okolo Tibetu a tých ľudí tam, ale že genocída na jednom akomsi národe v nejakej postsovietskej republike(asi Turkmenistán), zostáva nepovšimnutá. Žeby zase zaúradovali Sionisti? A čo by mali spoločné s budhistami?
Norman

1. Uveď mi nejaký prípad, ktorý je na tom horšie, ako Palestínčania.

2. Znova to hovorím: biblia nie je história. Čo sa týka "kultúry" - o tom je celý tento portál a všetky podobné - to je pseudokultúra, pokrytecká ideológia na ovládnutie či parazitovanie na cudzích národoch. A čo sa týka kresťanstva: duchovná kultúra, ktorá pred 2 tisíc rokmi vznikala, bola sfalšovaná, z jej jedného - práve židovského učiteľa - sa stal "boh" a s tým solu sa zbožtil aj židovský starý zákon. Aká náhoda - kresťania sú ovečky a slúžia napodiv práve židom a uctievajú židovské zákony. Stále to nevidia? Nuž, ťažko sa zbaviť niečoho, čím sú indoktrinovaní od mala.

3. Palestínčania žili v Palestíne stáročia. Veľmoci sa menili, ale ináč bol kľud - až keď zbohatlí Rothschildovci začali realizovať svoje geopolitické manipulácie, keď sa rozhodli, že vybudujú nový chrám v Jeruzaleme a že tam vytvoria židovské centrum svetovej moci - až potom začala na Palestínčanoch genocída. Lebo genocída to bezpochyby je - napríklad aj ty im upieraš existenciu.

4. Palestínčania nie sú "sekta" - právo na zem, na ktorej žijú majú nie pre to, že väčšina z nich je muslimov, ale pre to, že tam žijú stáročia. Je to tak prirodzené, mám to znova opakovať? Aškenázi sú roztrúsená sekta - ti majú tie práva, ako každý občan krajín, kde žijú. Majú len také právo na Jeruzalem, ako už už spomínaní Jehovisti a Astaršaranisti a iné sekty. A moslim nie som, že ťa to mohlo napadnúť.