Bachor hydry

Toto ľudské zriadenie, ako každé dostatočne husté spoločenstvo, má organické  štruktúry ovládajúce funkčných otrokov. Tento tieň sme si nazvali hydra.

Hydra môže byť akokoľvek tieňová a skrytá, ale musí sa prejavovať. Kde vidíme hydru?

1. Hydra je na obrazovkách masmédií - musí šíriť svoj jed.

2. Hydra je v úradovniach štátnej byrokracia a armády - musí strážiť svoje ovce.

3. Hydra je v mramorových budovách bánk - musí niekde uchovávať svoje informácie, svoju moc.

 
Masmediálni presstitúti sú z absolútnej väčšiny špinaví poskoci bez majetku - to je len vonkajšia vrstva hydry.
Štátni byrokrati a vojaci sú vycvičení upachteni psi, na ktorých plebs môže hádzať sračky - aby sa odventiloval.
Bankársky a finančný personál je blbý, ale najposlušnejší - a má chodiť dezinfikovaný a v drahých oblekoch - je najbližšie k jadru hydry, je priamo v bachore hydry.
Niektorí vravia, že jestvujú ďalšie vrstvy za tým - ja ale tvrdím a považujem za isté, že akékoľvek iné vrstvy nie sú za, ale v rámci bankového bachora. Toto poznanie vec výrazne zjednodušuje a umožňuje naozaj presne trafiť a nenaháňať fatamorgány.
 

 

Dobre, tá prvá časť článku je jednoduchý, ale presný alegorický úvod. Teraz by to chcelo reálne návody. Ale preto sú definované zákony o prísnom trestaní "podnecovania k násiliu", aby som nemohol napísať, čo robiť s bachorom hydry.

Tak zostaňme zatiaľ na všeobecnej alegorickej úrovni a povedzme to tak - bachor hydry treba zrušiť. Treba preniesť  špinavé zauzlené črevá "bankovníctva a finančníctva" na slnko verejnej správy. Väčšina z tých hadíc plných hovien na svetle neprežije a roztečie sa na smradľavú mazlaninu. To je dobre, to chceme, nech sa roztečú a vyschnú. Informácie o rozložení hodnôt, o moci a právomoci, musia byť otvorené, verejne a absolútne komukoľvek prístupné. Musia byť riadené logikou a prírodnými zákonmi, nie špinavým chtíčom chlpatých bastardov skrytých v zákulisí.
To je základ a to je zničenie bachora hydry.
 
Podobný princíp treba uplatniť na štát a jeho "právne" črevá. Vyniesť na vzduch a svetlo, vyrovnať, našponovať, zminimalizovať. Zvyšok zakopať v múzeu.
 
Masmédiá sa potom už vyrovnajú samé.
 
 
 
Je pravda, že v praxi je to začarovaný kruh. Cieľ je teda zoštátnenie finančníctva (vrstva 3), ale to by sa musela ovládať štátna moc (vrstva 2). Tá by sa dala vyhrať vo voľbách, ale to by bolo treba mať peniaze (vrstva 3), alebo masmédia (vrstva 1). Masmédia sa dajú získať ľahko, stačí mať peniaze - a to sme zas pri vrstve 3. Začarovaný kruh, krútiaci sa okolo bachora hydry, bánk a finančníctva.
 
Banky nie sú tajné budovy - sú to tie prepychové mramorové, žulové, oceľové a zlaté, do neba sa driapuce demonštrácie moci. Majú vela pobočiek a niekoľko centier. Frankfurt nad Mohanom, napríklad, je jedno svetové centrum. Manhattan je iné svetové centrum. Bratislava má svoje menšie centrá, hneď poruke.
Ľudia, čo to riadia a tam pracujú, majú svoje mená. Ale nik ich nepozná. Čudné, mali by sme ich poznať ako prvých, mali by sme poznať ich "príjmy", čiže ich stupeň kolaborácie. Tá sa meria v milónoch dolárov či jevrí ročne. Mali by sme poznať nielen tých "výkonných", čo sa tam striedajú, ale aj tých, ktorí sú tam fixne, ktorým to vraj "patrí". Mali by  sme vedieť, kde bývajú, kde chodia spať a kde chodia, s prepáčením, aby sa to rýmovalo, kde chodia srať. Bachory hydry majú sami svoje mäkké bachory. Nikdy by nemali zostať sami a skrytí.
 
K nejakému konkrétnemu návodu sa nedostanem. Začarovaný kruh sa nedá rozpliesť, dá sa len vybudovať paralelný nový povedľa, a ten starý rozťať. V tomto poradí! Žiaľ, práve v tom bezpečnom poradi sa to zatiaľ ešte nikdy nepodarilo.
 
A je tu ešte jeden zásadný problém. S bankami je to ako so zlatým prsteňom v rozprávkach - majú magickú moc. Je jedno, že ich zničíš - ta nová inštitúcia bude zas hypnotizovať nových kolaborantov, vymývať im mozog a robiť z nich zombie. Ach, to som vlastne pozabudol pripomenúť, že kolaboranti sú bytosti bez života. A to urobia banky aj z nových ľudí, ktorí vojdú do ich nových útrob - ak sa proti tomu divnému zvádzaniu mocou a konzumom nedokážu postaviť svojou vnútornou silou.
A to je ten ďalší problém. Nielen teda, že nemáme hrdinov ochotných rozťať gordický uzol, ale nemáme ani ľudí, ktorý by mali silu odolať zvádzaniu špinavej finančnej moci.
 
Poslednú vetu som písal pozorne. Nenapísal som, že chýbajú chlapi "schopní" rozťať uzol, napísal som zámerne, že chýba "ochota". Chýba vôľa. Chýba humor. Áno, humor, šťava, pretože život je heroická hra - len sa to už nespomína, a tak to nevedia.
 
Ale raz sa to dozvedia.
 
 
Ako by nestačilo, že som nedal žiaden jasný reálny racionálny návod, čo robiť, láka ma ešte - ani neviem prečo - pridať sem umenie, čo sa mi včera náhodou pripomenulo na prope, dal som to tam a chcem to pripomenúť aj tu. Hovorím, umelecký, teda nekritizovateľný pokus vyjadriť to, čo sa nedá povedať. Dych draka.
Možno to s témou nejako súvisí.
 
 
 
 
 
 
Ľubov

Zvláštne,tento článok mi niečo pripomenul,ako sa poznám,zas to bude akoby o inom.Je to skúsenosť z mojej mladosti,totiž ten úsmev,ten humor,tá šťava ,ten heroizmus.
Pripomenulo mi to jedného otca na rodičovskom združení,ktorému bolo oznámené,že musí zaplatiť škole asi dvesto korún,lebo jeho syn zlomil lavicu,pri bitke so spolužiakom. Išlo asi o šiestakov.Dodnes si pamätám,že sa najskôr začervenal,naoko sa rozčúlil,ale na tú vlnu pýchy,ktorá z neho vyžarovala, sa nedá zabudnúť.Videla som,že je v skutočnosti rád,že práve jeho syn sa pobil.Dnes to už jasne chápem,som skúsenejšia a lepšie rozumiem ľuďom.Myslím ľuďom,bios ma nezaújma .

Norman,takto si zas ja predstavujem dych draka.Ako toho otca,čo sa potešil pokute,verím,že mi rozumieš.

nové