Diablova práca

Diablova práca

Dnes som narazil na odozvu Zem a Vek voči kritike z portálu Priestori. Celý ten bežný sortiment: Zem a Vek a jej čitatelia sú konšpirátori, šíria nenávisť, hlásajú nevedecké názory ...  Staré známe veci, možno by stáli za analýzu, ale načo sa v tom paprať, nech si to každý, kto chce, prečíta sám, treba vedieť, čoho sa zmrdkovia chytajú, v čom sú prípadné skutočné slabosti toho časopisu a alternatívneho myslenia. Nemyslím, že by tej kritike niekto podľahol. Aj tak je to nakoniec len, ako tam píšu, o "unreason", ergo sú disidentské názory označené za "nerozumné", teda je chyba len v psychológií, čo je len krok od najhorších čias boľševickej totality, keď boli disidenti označení za šialencov.

Zaujala ma iná vec, a to taká ta vsuvka v šedom od iného autora, v druhej polovici: Niekoľko poznámok k problematike konšpiračných teórii. Uvediem jej koniec:

 

Keď hovoríme o masových ideologických hnutiach založených na nejakej konšpiratívnej konštrukcii, nezabudnime na súvislosť (uvádzanú niektorými prameňmi) s istými druhmi veľmi starých nábožensko-filozofických predstáv o pôvode sveta, človeka, príp. zla vo svete a pod. Tieto systémy bývajú označené aj ako gnostické. Ak táto teória o súvislosti s modernými ideologickými hnutiami platí, potom by sme za spoločný menovateľ mohli označiť:

- predstavu, že svet je z akéhosi dôvodu zle zorganizovaný; že je stvorením zlého, podradného božstva, nejakého „kozmického sabotéra“; že teda ide o jedno veľké „kozmické sprisahanie“; môže to znamenať aj, že svet v ktorom žijeme je istý druh „pekla“;
- presvedčenie, že spása z tohto zlého sveta je možná prostredníctvom nejakého mystického „poznania“, ktoré je exkluzívne (dostupné nejakej precitnutej „duchovnej elite“)
- presvedčenie, že takúto „spásu“ možno uskutočniť ľudskou aktivitou“ (revolúcia, vyhladenie nepriateľa a pod.)
- pripravenosť autora takejto „teórie“ vystúpiť v úlohe proroka a revolučného vodcu.

---

Tu to končí, autor Tomáš Zálešák (naše vysoké politické školstvo v Trnave)

To je podľa mňa dosť nový prvok na politickej scéne. Takže disent je tu spájanýá so starým problémom dogmatickej cirkvi, menovite s gnosticizmom. Nie je to výrazne konšpiračná myšlienka, spájať súčasné politikum s dvetisíc rokov starými svetonázormi? :) Proti tomu sú teórie o iluminátoch len krátkodobá epizódka.

K jednotlivým bodom už len stručne:

Prvé je osočenie: každý, kto hovorí o zlách tohto sveta, je vlastne negativista, kacír a zas ma napadá boľševická diktatúra a jej potieranie akejkoľvek kritiky, či len písania o nedostatkoch.

Za druhé, za zlo je vyhlásené "poznanie" - dosť čudný názor po storočiach pokroku a vedy, nie? Ešte aj portál, na ktorom to bolo publikované, píše: "Sme presvedčení, že potreba spoznávať svet, ktorý nás obklopuje a túžba pochopiť naše miesto v ňom sú základom našej ľudskosti". Takže zadubený konzervativizmus podsúvaný liberálmi?

Tretí bod je tupučké podsúvanie, že motívom hlásania alternatívnych názorov je vlastné ego, vlastný prospech. Nuž, hlavne disidenti sú tí najväčší prospechári a egocentrici, na rozdiel od usadených ropúch na katedrách ideológií a na rozdiel od všetkých dogmatikov na horných miestach cirkevných hierarchií.

 

Krátko som pozrel a ajhľa, narazil som na Zálešákovu knižku Diablova práca. No, to veľa o jeho osobnom psychologickom a ideologickom profile hovorí. Vec je jasná, zas jeden vyháňač diabla. Bohužiaľ, oni vždy vyháňajú len toho diabla, ktorého si vyberú sami (prípadne im nadriadená ideologická komisia).

 

Tento exorcizmus som chcel pripomenúť a zaznamenať to, že proti disentu sa už používa a zrejme aj bude používať naozaj stará metóda prenasledovania kacírov. Zdá sa, že doterajšia kritika na pozíciách "liberalizmu" je očividne prislabá, neschopná, a tak to začnú skúšať aj z druhej strany. Nuž, bez srandy, ktovie kam až sa dostaneme v návrate do stredoveku.

A konieckoncov, ktovie, či naozaj tento svetonázorový konflikt nie je podstata problémov.

jean

Tomáša (nie Petra) Zálešáka poznám od detstva. Nikdy nebol celkom normálny, ale že sa z neho stane taký ultrašebejovec, to by asi nepredpokladal nikto.

Vždy keď som ho stretol, tak sprevádzal nejakých anglicky hovoriacich ľudí. Čudovať som sa tomu prestal, keď som zistil, čo píše...

Norman

(to meno Peter tam skočilo omylom, ale celý čas je to o správnej osobe)

Truhlík

Dva tri krát som Zálešáka stretol osobne.
Vystupuje ako guru ale to sa u učiteľa čaká.
Skôr som bol prekvapený keď som ho poznal dosť s normálnym logickým uvažovaním a potom som videl na .týždni jeho čudesné monológy. Ale to môže byť daň za anglosionistické vplyvy. Kto chce s vlkmi žiť, musí s vlkmi vyť.
Toto môže byť Zálešákova dogmatická sebaobrana pred klamstvom a falošou čo rozširujú tí jeho súputnici.

Ľubov

S pridaním nadhľadu môžeme konštatovať,že napriek nebezpečenstvám si zrejme mnohí z nás budú kupovať Zem a vek aj naďalej. Keby však vznikla alternatíva napr. Svet a čas, kde by sa písalo iba naozaj nekonšpiračne a bezpečne,možno by to Rostasa a spol nakoniec zničilo.

PS. Norman,k tomu stredoveku,práve ráno sme sa o tom bavili. Každá skupina,či aj skupinka je mnohokrát ohraničená vlastnou mierou idealizmu. Aby to neskĺzlo do fanatizmu,čo je dosť častý jav napr. svedkovia jehovovi,alebo svidomí ukrajinci,či podobní nešťastníci,verím,že nám sa to nemôže stať.

Norman

je myslený skôr technicky, vhzľadom na zmenu energetických zdrojov, ale aj vedomý koniec tohto megalomanského typu industrializácie.
K tomu sa môže pripojiť aj mentalita stredovekého - nuž, dogmatizmus, skostnatenosť, to som myslel.
Nie ceľkom som pochopil, čo chceš povedať.

Ľubov

http://en.fotofund.org/campaigns/scrublands

Toto sa mi zdá celkom vhodné k téme,čo píšeš vyššie.. Francúzsky fotograf chodil tri roky hore-dole po Európe a náhodne fotografoval ľudí,čo sa dobrovolne vzdialili od civilizácie. Viem si predstaviť tvrdé podmienky,ktoré môžu nastať,viem,že nie sme padavky a dokázali by sme prežiť. Ale dobrovolne žiť takto.......sami povedzte,či sa Vám to páči.

Norman

Cestujú po komúnach a získavajú dojmy. Očividne to teda nieje jeho nápad, ale skôr už trend, móda. Len aby ich to príliš nepripravilo o ilúzie. Ani nie tak tie pomery - veď tie nie sú také podstatné a zlé (ešte naši starí rodičia nežili príliš odlišne) ale tí ľudia v komúnach. Nezdá sa, že by ich to príliš povznášalo. Móda komún tu už bola v 60-tych a 70-tych rokoch. Teraz to ale môže byť pomaly nevyhnutnosť. Donekonečna sa rásť nedá.

Nie je to také hrozné, fyzická práca len bola znechutená zámerne, aby otroci radi robili (fyzicky menej náročne) vo fabrike a ešte boli radi, že "nedrú" vonku na poli. A úradníci - tí už sú celkom vychovaní v tom, že bez úradov a priemyslu za nimi by sa im svet zrútil- a tak poslúchajú a mlčia:)

Ľubov

Expedícia Archa,áno,si pohotový.-).Sledujem ten seriál,myslím,že aj Huďo sa tam objavil na chvílku. Ale najviac ma za srdce chytila tá prvá reportáž, z cesty po Transylvánii(február 2014),za Slovákmi,čo tam žijú sto rokov pomaly.Tieto komunity zo severu a západu Európy,asi som konzerva,ale je mi to cudzie. Máš pravdu,nepovznáša to,našinec vymyslí lepšie riešenie,verím tomu.

Norman

Neviem, či ich to povznáša, alebo nie, len reagujem tiež na tie fotky toho francúza - tie teda nie sú presvedčivé, zdajú sa mi také negatívne.
Nie moc presvedčivé mi pripadajú aj tie reportáže Zem a vek, čo je aj dobre, že neklamú samých seba (alebo áno? ja neviem)
V každom prípade, držať sa pri Zemi je dobrá taktika - človek aspoň nespadne zvysoka.
Aspoň v niečom máme na Slovensku výhodu.

vp

https://www.youtube.com/watch?v=STyK-BDKxtw

máloetážnaja Rosija - Родовые Поместья, teraz už aj s podporou zákona

Truhlík

Slováci žijú Transylvánii už vyše 200 rokov.

Kolodej

by si tam ty pobehala s metlou a handrou a vyzeralo by to o 100% lepsie. To je príbytok taký cigánsky. Keďže už máme rómov, cigánsky príbytok nemôže uraziť nikoho, všakže? :)

Ľubov

Aha.Chápem. Roky čítam články Hany Librovej,o dobrovoľnej skromnosti.Pripravovať sa nezaškodí. Ale moja poznámka o fanatizme ,to som myslela tak,.že napr.človek začne najskôr myslieť,že toto,čo robím,je dobrá vec. Doplň hocičo. Ale z dobrého zámeru sa môže stať nočná mora. Napr.abstinencia,alebo vegetariánstvo,alebo nakoniec,aj politický postoj.Niektorí presadzujú "zlatú strednú cestu".Ale ani to sa mi akosi nepáči. Je to len iné slovo pre kompromis a vlažné. Ale čo s tými,čo to majú radi horúce?

vp

Mimořádné zasedání Russellova tribunálu o Palestině týkající se izraelské operace Ochranný štít, které se konalo 24. září v Bruselu, došlo na základě přednesených důkazů k závěru, že v Gaze byly spáchány válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zločiny vraždy, vyhlazování a pronásledování a také došlo k podněcování ke genocidě.
http://outsidermedia.cz/

Raz bude zasadať tribunál aj ku genocíde v Novorosiji a masovým hrobom nájdených po tzv. ukrajinskej armáde.

Len prečo sa takýmto veciam nepredchádza?

Náhodný okoloidúci

Prečo sa takýmto veciam nepredchádza? Lebo páchateľ predpokladá, že mu to prejde, že si nikto netrúfne potrestať ho. A Ukrovia sú pod ochranou USA.
To máš ako s recidivistami mladíckej národnosti. Tí si tiež určite vždy povedia "minule ma chytili, ale teraz to už musí vyjsť a nechytia ma. A ak ma zasa chytia, bude to dyzgrymynájica".
Novorossija:
http://politikus.ru/events/31314-prestupleniya-ukrainskih-silovikov-mezh...

Dusanbe

toto sa mi zda objektivne hodnotenie:

http://www.jetotak.sk/editorial/pentagram-nad-mediami

Ľubov

Áno,aj mne sa zdá objektívny.Po printových médiách viac menej hromadne opúšťame aj televízie,vôbec to nebolí a kupodivu,nemám pocit,že vieme menej ako predtým.Vieš,čo sa stane? Znovuojavíme čaro osobnej komunikácie,normálnych rozhovorov z očí do očí.Možno sa pozviechajú ochotnícke divadlá, s pár podobnými krvnými skupinami si zakladáme literárny klub.Len tak,sami pre seba,nič oficiálne. Aj to je riešenie,penta nech si trhne nohou

nové texty