Hlas ľudu?

Hlas ľudu, hlas boží - som tu žartoval nedávno. Hm, niečo na tom slogane je, veď aj boh bol vraj hnevlivý a subjektívny.

Podľa prieskumu agentúry Polis Slovakia  68,5% Slovákov súhlasí, aby bola strana ĽSNS zakázaná. 

Na otázku “Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dal na Najvyšší súd podnet na rozpustenie ĽSNS Mariana Kotlebu. Ste za to, aby Najvyšší súd SR zakázal túto stranu?” odpovedalo 68,5 percenta opýtaných áno, pričom 44,2 percenta tvrdia, že rozhodne áno a 24,3 percenta odpovedalo skôr áno ako nie.

Vždy treba pozrieť na agentúru, ktorá prieskum robila. Máloktorej možno veriť. Ale aj tak je to podivne vysoké číslo. Naozaj je väčšina Slovákov za zakázanie tejto strany? Naozaj súhlasia so zakázaním akejkoľvek politickej strany? To sa mi ani nechce veriť, veď ľudia sú pod všeobecným vplyvom ideológie liberálnosti, nie?

Ale na druhej strane som ochotný uznať a zdôrazniť, že liberáli sú v zásade netolerantní radikáli. To nie je žiaden paradox - program či politická nálepka je jedna vec, druhá vec je, ako ju kto chce šíriť. A súčasný systém aj jeho zástancovia a teda aj jeho ovčania je totalitný, ako to zobrazuje aj tento prieskum verejnej mienky. Mier presadia, aj keby mali všetkých zabiť, slobodu presadia, aj keby mali všetkých zavrieť.

Zdá sa mi dosť evidentné, že hra na všeobecnú politickú slobodu prestáva. Lepšie povedané, už prestala. Formálne slobodu síce majú stále všetci - až na tých, ktorí sú označení za fašistov. A za fašistov možno dnes označiť každého.

Nechcem ale, aby tento text vyznel len ako slabé ixté opakovanie varovania o totalite systému. Ja tomu prieskumu verím, naozaj je možné, že nielen systém, ale aj občania sami sú za totalitu a zatváranie strán. 

Nepovažujem to za dobré riešenie - ale k tomu to dotlačili desaťročia vládnucich idiotov. Prepáčte, naozaj idiotov, ktorí nemajú poňatie o fungovaní spoločnosti a živote národa. Slovenský národ je znova na začiatku a ako hovorí prieskum, mieni reagovať tvrdo. Tentoraz sú teda do ohniska vložení kotlebovci, ale naozaj to zajtra bude ktokoľvek.

A nechcem, aby to vyznelo ako morálne varovanie. Nechcem moralizovať smerom k ľudu, ľud je množina, ktorá na jednotlivé moralizmy nepočúva. Je to jednoducho moje neutrálne upozornenie, že ten prieskum nehovorí o tom, akí sú občania dobrí antifašisti, ale o tom, že skutočná beštia v nich sa prebúdza.

Čoby pozorovateľ nad vecou sa tomu pravdupovediac možem skôr tešiť.

 
Autor: 
forma: 
Náhodný okoloidúci

.. agentúra by sa mala spýtať ľudí, či sú za to, aby sa zakázala nielen ĽSNS, ale aj SMER-SD, Most-Híd, SaS, SNS, KDH, OľaNo, Sme rodina, mriežkaSieť a iné známejšie strany. Myslím, že výsledky by bolo prekvapujúce.