Hysteréza

Niekedy je chuť pozrieť sa na veci naozaj ešte viac z nadhľadu, abstraktne, až za pojmy, ako biológia či kultúra.

Podnetom bol tento komentár na prope

Stalo sa mi pred rokmi, že som jedného slnečného dňa šiel cez prechod pre chodcov…., nešiel som sám, na okraji sa nás nazbieral značný hlúčik. Ako sme tak anonymne pospolito a neorganizovane stáli, v snahe cez prechod dvojprúdovej cesty nám bránili prechádzajúce autá.

Keď aj tie sa minuli, tak na semafore autoritatívne dominoval červený panáčik. Panáčik autoritatívne stál, červenal sa a ani omylom nechcel skočiť o poschodie nižšie a zozelenať. Panáčik mal na to aj svoj dôvod, z diaľky sa totiž povážlivo rýchlo blížila malá skupinka automobilov. Avšak dlhé čakanie jedného z nás nahnevalo, odmietol sa podriadiť autorite červeného panáčika a jemu natruc sa vydal cez prechod. Svojským rozumom som si to spočital aj ja, a keďže mi to tesne sedelo vydal som sa rebelanstky cez prechod.

Dav bez výnimky sa pustil za nami, ľudskými pokusnými králikmi a bezmyšlienkovite nasledoval príklad sebepodobných, čo začali migrovať cez prechod ako prví. Bol som zvedavý, čo sa stane so stádočkom mojich nasledovateľov a po vstupe na ostrovček medzi pruhmi som sa otočil vďaka škípajúcemu piskotu bŕzd aplaudujúcich malému davu, ktorý musel vnímať výraznú gestikuláciu nespokojného šoféra prvého automobilu, ktorý prudko zabrzdil a vzývajúc synkretické božstvo „Nakieho Allaha savytadiaľto“, …. pokračujúc hanlivým označením davu určitým ústrojenstvom, končiac nechutným označením neklonálneho znásobovania biologickej populácie.

Členovia malého stádočka sa len tak nasprostato a vyplašene obzerali po sebe a niektorí sa aj priblblo usmievali… a úspešne pokračovali do bezpečia košiara postaveného západným obchodným reťazcom ponúkajúcim zvýhodnený tovar. 

(napísal Jánosz)
 
Ja som odpovedal:
 

Povedal si to výborne. Presne tak to je.

Ale vážne. A týka sa to nielen migrácie, ale celej society.
Hýbu to celé tí, čo sa v podstate v dobrej viere starajú o seba a ani si moc neuvedomujú, že vystavujú stádo nebezpečenstvu, nieje to ich prvotný cieľ, a na druhej strane stádo naozaj stále verí nie realite, ale zvyšku stáda.
Takže trocha je to ako v tej hre na telefón – ten prvý čosi povie, čo má zmysel, niekomu pomôže – ale potom to ide a hýbe spoločnosťou a na konci sú už len zvrátenosti najhoršieho typu.

Ak to chceme troška vedecky: v technike jestvuje termín hysteréza, zjednodušene povedané oneskorenie. S hysterézou ťažko zamierite na ciel, na presný bod, poloha či hodnoty sa neustáke oneskorujú proti predpokladaným, keď sa vrátite, nie ste tam, kde ste už boli, a celý systém sa rozkmitá. Aj to je ono – z prvotného racia – môj rozumný prechod cez cestu – sa stáva šialená iracionálna rozkmitaná sústava usmievajúcich sa idiotov. Bez toho, aby to niekto chcel, bez toho, aby niekto vopred predpokladal, že sa tak stane.
To je ľudská spoločnosť.


Toto je fundamentálnejší pohľad, až za historické konkrétnosti, až za rasy, až za náhodne polepené kultúry, za ľavicu -pravicu, za banky a kulty.

Nik nechce zlo.

Ale prví sú takí obmedzení, že nechápu dosah svojich činov. A druhí, usmievajúci sa  idioti - tí ani nemajú na výber.

A všetci reagujú s hysterézou. Jednou cestou tam, inou cestouo naspäť. Vždy kus mimo, vždy neskoro. Vždy mieria tam, kde je systém teraz, ale on sa vždy pohne. Aj Achilovi sa zdá, že ľahko doženie korytnačku, ale ona sa vždy o kúsok posunie (a on letí úplne mimo).

 

Toto je dôvod, prečo sú niektorí zúfali, kedže sa to ešte nikdy nepodarilo. A na druhej strane je to dôvod, prečo sú iní  nadšení, lebo stále veria, že spoločnosť už už ľahko dosiahne ciel ...  ale ono sa to nikdy naozaj nestane. Oba postoje sa mýlia. Pretože efekty, ako hysteréza, sa nedajú úplne odstrániť

 

 

Autor: 
téma: 
0
mailer

Existuje viacero javov vo fyzike, v teórii systémov, atd', v ktorých sa dá vidieť analógia na nejaké javy v biológii alebo dokonca v spoločnosti. Hysteréza je jeden z nich. Okrem tebou popísaného dynamického typu existuje aj hysteréza statická. Tá zafunguje, aj ked' ten dotyčný cyklický proces prebieha pomaly. Tak pomaly, že zmenené vonkajšie parametre vždy "počkajú", kým sa vnútorné parametre ustália. Takže vlastne v takom systéme nepôsobia sily. Tým je daný aj pravý význam slova "dynamický". Lebo len tam, kde pôsobia sily a ich reakcie, rôzne zotrvačnosti, hovoríme o dynamike. To si dnes málokto uvedomuje, určite nie tí "mladí dynamickí", čo vykrikujú po námestiach. Ale možno ich podceňujeme. Čo ked' tvrdia, že sily môžeš vniesť do systému aj púhou transformáciou súradníc? V tom prípade by mali pravdu. Je to možné? Nepreháňam to trochu s tými analógiami?

Vezmi len kúsok feromagnetika, napríklad obyčajného železa, vlož ho do mag. poľa, ľubovoľne pomaly meň jeho intenzitu a meraj magnetickú indukciu. Nameriaš krásnu hysteréznu slučku. Alebo v technickej elektronike: taký Schmitt trigger. Väčšina stredoškolákov ti to potvrdí. Určite aj pani Nicholsonová.

Rôzne druhy nestabilít sú tiež veľmi zaujímavým predmetom vo viacerých odvetviach fyziky. Niektoré z nich dodnes nie sú celkom uspokojivo vysvetlené. Ale páči sa mi tvoja myšlienka o prechode prvotného rácia do šialenej iracionálnej rozkmitanej sústavy. Len nechápem, prečo práve usmievajúcich sa idiotov. Možno si mal napísať idiotky. Napríklad tieto: https://www.20min.ch/schweiz/news/story/Die-Resultate-der-Abstimmung-im-...
Tieto idiotky z tzv. Operation Libero sa usmievajú, lebo v nedeľu neprešla v referende iniciatíva "Za viac Sebaurčenia", najmä voči EU, ktorá Švajčiarsko neskutočne drzo buzeruje. Doteraz som to nestrávil. Toto tzv. hnutie, či NGO, či čo je to, je aj podporované našou totálne zradcovskou vládou. Hlavne jej ženskou časťou. Je to celé hrozné. Etnickí Švajčiari sa mi zdajú byť politicky hlúpejší ako Slováci. A zdá sa, že hlavnými nositeľkami tej zrady sú skutočne ženy. Aspoň štatisticky. Zlo je generované inde, všetci vieme kde. Ale ženy sa mi zdajú byť jeho primárnymi nositeľkami. Slovenskú politiku som dlho nepozoroval. Tento portál som objavil len asi pred rokom. A našiel som na ňom výrok od akéhosi Sandra, ktorý mi každý deň zuní v ušiach: "Ak si niekto myslí, že ženy sa budú podieľať na záchrane našej civilizácie, je na omyle. Pôjdu s černochmi..." V následnej diskusii sa tomu venovala primalá pozornosť, hoci ide podľa mňa o fundamentálny, v celom tom dnešnom sociologickom chaose nezanedbateľný elementárny proces. Nechcem to viac komplikovať a pýtam sa priamo: Ľubov, je to pravda s tými hrubými čiernymi hadicami? Ja tu vidím jasnú nesymetriu: Černošky sa bielym chlapom veľmi nepáčia. Normálnym chlapom pripomínajú "iné" primáty. Nemôžem si pomôcť. Na druhej strane černosi slintajú za beloškami. Nezabúdať, stále je to myslené štatisticky. Viem, o čom hovorím. Stačí byť dve hodiny na stanici napríklad v Berne a pozorovať. Myslím, že nie je možné to všetko pochopiť pri zanedbávaní takýchto vecí.

V tejto súvislosti ma ako nočná mora prenasleduje otázka: Čo je to vlastne "národ", keď jeho jedna polovica sú prinajmenšom potenciálne zradkyne? Pomôžte mi!

Norman

Jestvuje viacero javov vo fyzike, ktoré sa zaujímavo premietajú do biológie, do myslenia, do spoločnosti. Žiaľ, tieto veci sú tak zle učené na školách, že je v podstate málo ľudí, čo majú cit pre ich univerzálnosť a dôležitosť aj vo veciach spoločenských. Vždy poteší, ak sa niekto taký nájde.

Čo sa týka ženskej otázky, skúsim to tiež zovšeobecniť. Ako píšeš, zdroj je niekde inde, vieme kde. Ale následný problém nie je v ženách, ale všeobecne v EMOČNOM reagovaní. Na to je tá metóda zameraná, na emócie, a tie majú ženy viac, ako muži. Ale majú ich aj muži, zvlášť slabí muži, a potom menej intelektuálne silné rasy - teda tí rôzni hnedoidi. Ženy sú v tom teda nevinne, je to nefér, že sú takto zneužívané - ale keď to prepukne, áno, to je potom už len bosorka.
Opakujem, na tom, na emóciách, je ovládanie ľudstva vybudované. A súvisí to aj s tým "hysteréznym" oneskorením, pretože emócie sú oveľa pomalší spôsob prenosu, vždy trvá, kým sa rozpútajú, trvá, kým sa upresnia a trvá, kým sa ich podarí zas prípadne stlmiť. Používanie emócií je typické pre súčasnosť a je to jeden zo zločinov tých, ktorí majú moc, že ich používajú. Preto je tu taký chaos a ľudia sú menej šťastní a vedomí, ako napríklad v staroveku.

Ľubov tu už dlhšie nebola. Buď je chorá, alebo jej doktor zakázal sem chodiť :)

Ľubov

Ani chorá,ani mi doktor nazakázal,prosto som sa zamyslela.Ako ďalej,alternatíva?

Či s emóciami,či bez emócií...všeobecné pravidlo poznáme:čím váčšie vrieskanie,tým menšia sila.Ticho je vždy veľavravnejšie,ako búchanie hrncami.

Za seba už odpoveď mám. Emócie do alternatívy patria,sú ako soľ.Čo je dôležité v našom boji,je schopnosť spojiť emócie s chladnou logikou.
Neskôr pridám konkrétne príklady z renesancie.-).Priateľ,čo sa pýta na tie veci a všeobecnú degeneráciu,neviem T iodpovedať. Dcéra má kamarátku,ktorá mala istý čas pomer s negrom.Povedala jej,že to urobila preto,lebo má komplexy zo svojho vzhľadu a pri černochov sa cíti atraktívna. No pud sebazáchovy ju včas zachránil .Ale to nie je odpoveď,čo hĺadáš.

Pozri,nech odpadne to,čo je zhnité,ale nech prežije len to zdravé v našej rase.Bude nás menej,nevadí.Dobrého veľa nebýva.
Na záver video,asi je matričné,Pjakin by povedal. To je také,ktoré te videli 50 krát a teraz sa pozeráte 51.krát.A zrazu voľačo nesedí.Stiahlo sa mi hrdlo normálne.
Černosi môžu byť krásni a dôstojní ľudia,ak žijú doma,v Afrike. A nie je ich zbytočne veľa. Zem je matka .Buďme statoční!
https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU

Norman

Aby sme si rozumeli - emócie sú jedna zo základných síl. Kto nepoužíva emócie, ten sa oberá o 9 desatín života. Ale takí ľudia ani nie sú - len niektorí to majú slabšie.

Ale emocie sa dajú zneužiť. Emócie sú ako čierne paripy, čo ťahajú voz života. Sú silné a bez nich sa nič nepohne - ale dajú sa ľahko zlákať na scestie a ešte ľahšie splašiť.

Ak by sa tento problém dal všeobecne vyriešiť, už by boli tie kone poslušné u všetkých. To ale proste v súčasnom svete plošne nejde. A preto skupina zloduchov či doslovne duch zločinu bude ďalej zneužívať emócie, hlboku psychologickú vrstvu homo sapiensa, na to, aby s ním trieskala o stenu.

A ešte treba dodať, že aj keď som nikdy moc neradil, čo sa dá robiť a ako robiť, predsa len teraz ešte menej radím. Naopak, varujem, že to čo spomínam, je len moja skúsenosť a nikomu ju neodporúčam, lebo vás ani jedného nepoznám (aj keby som náhodou niekoho stretol osobne, aj tak vás nepoznám).

Samozrejme, je tu ešte tá tendencia, niekomu pomôcť, stačí veta ... zdá sa. Ale dobre viem, že pomoc nepotrebujete. Aj keby som ju náhodou mal, akože nemám, aj tak ju nepotrebujete.

Ľubov

Ak hovoríme o emóciách,musím to sem dať.Aj keď ste ho už asi mnohí videli.
http://www.infovojna.sk/article/video-sokujuca-vypoved-byvaleho-vrcholov...
Ide o to,že chlapík zhruba v polovici videa hovorí,že sa stretol s reálnym zlom.Je skutočné a nenávidí nás strašným spôsobom. Je to sila,čo hovorí.
Som v takom vnútornom konflikte sama so sebou momentálne:zdá sa mi,že málo robím proti zlu. To,že som s Nadhľadom vypila už zhruba 1800 káv, už nestačí.Veru,čo robiť?

Hovoria mi,tí naozaj najbližší,že bojovať s nimi sa dá len s ich zbraňami,teda na prvej priorite, tým,čo si myslíme.Tým,čo dopustíme,aby bolo z našich detí.Presnejšie,čo nedopustíme.

Dúfam,že v sobotu v Bratislave proti Marakéšu nás bude Tristo.

Norman

za prvé, tristo netristo, dnes už je situácia v takom predpätom stave, že sa ani nedá odhadnúť, aké sú tie zmeny pripravené urobiť "fázový posun" (to je zas z techniky, ak pomaly ochladíme vodu aj pod bod mrazu, nemusí zamrznúť, je v predpätom stave, ale na zmenu na ľad potrebuje podnet - prášok smeti alebo malý otras. V takom predpätom stave je aj súčasnosť. Dosť sa tomu venovali aj marxisti - je tu rozpor medzi realitou a spoločenskou štruktúrou - to nevydrží večne. ) Takže netreba sa báť o výsledok. My vyhráme, lebo sme na správnej strane.

Čo sa týka Zla, to je základná téma. Slniečkari tvrdia, že svet je plochý a jednovrstvový, my ale práve tušíme a vidíme, že svet, aj mysle človeka, sú mnohovrstvová, že majú hĺbku, a v tej hĺbke je práve Zlo. Zlo je v princípe súčasť človeka. Ergo, študovaním Zla sa dá človek najlepšie pochopiť.
O Zle sa samozrejme aj veľa klame a vymýšla, ľudia ho nechápu naozaj, mnohí sa ho boja, väčšina si ho nesprávne vysvetluje. Je práve naivitou ho popierať, popierať aj to, že jestvujú naozaj ľudia, ktorí prajú a systematicky na tom pracujú, aby druhým ľuďom dali zlo - či už z dôvodov malicherných, drobných ziskov pre seba, alebo jednoducho naozaj majú z toho zadosťučinenie, pocit moci. A nehovorím tu o exktrémoch nejakých fyzických "sadistov", aj tam to je, ale je to oveľa bežnejšie a rozšírené v iných rôznych skrytejších formách.
Venovať sa štúdiu Zla je vždy poučné aj praktické.

mailer

Tvoj optimizmus pôsobí momentálne ako balzám na moju dušu po tom videu. Ešte stále sa trochu trasiem. Nemôžem teraz len tak ľahko stráviť tvoje objektivizovanie, normalizovanie, či dokonca bagatelizovanie zla, aj keď máš určite, aspoň čiastočne pravdu. Psychológ prof. Heretik, slovenský expert na zlo, tvrdí v princípe to isté.

Trochu ma zaráža, že charakterizuješ zlo ako nejakú užitočnú metódu na "pochopenie človeka". Vôbec necítim z tvojho textu to, že zlo je predovšetkým strašné! (A to sa tu predtým hovorilo o dôležitosti emócií.)

Keď mi na bernskej stanici nevdojak (nemôžem za to!) prichádzajú na um železné tyče, či v lepšom prípade bejzbolové palice, to je iste tiež zlo. Veď som tiež len človek. Ale búri sa vo mne úplne všetko pri myšlienke, že toto moje zlo by malo byť tej istej substancie ako zlo (podľa mňa maximálne) nejakého pedofilného sadistu. Už to, že ten pedofilný sadista sa s tým narodil, tomu nasvedčuje. Pácha zlo vedome a spôsobuje mu radosť práve tá skutočnosť, že ide o zlo. To je dôvod, prečo sa ho snaží maximalizovať. Ja som pri tých tyčiach, naopak, nešťastný. Radšej by som bol, keby to nemuselo tak byť. To je ten fundamentálny rozdiel. Aj som sa prichytil, že sa staniciam vyhýbam! Že si sadnem v autobuse tak, aby som toho černocha nevidel, čo tam tiež sedí. Niekedy aj ľutujem, že som sa túto zimu rozhodol nejazdiť autom. Mením sa teda na pštrosa? Vidím, že na toto nestačím. Budem hľadať ďalej.

Je to asi otázka hranice. A cítim, že tá hranica nie je obyčajný skalár. Že má asi dosť komplexnú štruktúru.

Čítal si toho Lobaczewského? Má význam zohnať si tú knihu? Na nemeckom amazone sú dve nie veľmi hodnotné recenzie a hlavne, je tam vyjadrené podozrenie, že je cenzurovaná, krátená. A zaujímavé, vraj ju momentálne ani nemajú. Tuším, ani nemôže byť horúcejšia ako to video.

Ľubov

Skús to otočiť naopak a špekuluj nad Dobrom.-). Som dosť ťažký empatik a tie reakcie,čo máš,sama veľmi dobre poznám.Nie si pštros,máš proste citlivejší žalúdok.

Už dlhšiu dobu sa mi do mysli vracia zvláštna predstava.nejaká strašná Sila otáča pyramídu.Oko a základňa sa sa zatial nejako zvlášť nemenia,zosúva sa to v strede. Čo bývalo pevným stredom sa drolí a sype sa to k základni,tam,kde vždy bolo miesto pre populus,chamraď,otrokov... Zrazu jednoznačne medzi chamraďou(dík,Grigoryi)vidíme všetko,čo dá označiť síce starým slovom,ale už iba s úvodzovkami-"elity".

Insajderi o Oku už všeličo povedali. N.Z.Namy.každý,kto má ešte meno,nie je Oko.Posledné známe mená v pyramíde majú podľa nich jezuiti.Hoci ich nahradzujú mimovládky momentálne.

No dokončím tú moju predstavu.Pyramída sa otáča,je to jednoznačný fakt.Keď konečne vrchol zaryje svojím nosom do Zeme , čo bolo hore,bude dole,proces sa začne opakovať.Zas nová pyramída....akosi ma to nenadchýňa.
Chcelo by to niečo Nové.Celkom inú geometriu.

Norman

Optimista som v tom, že spoločenské pomery nikdy nevydržia.

Čo sa týka zla, tam som povedal, že je v jadre človeka. Je tam aj dobro, ale nik nesmie by prekvapený, že tam je zlo. Konieckoncov, ako aj tu píšeš, sám cítiš, že je aj v tebe - to, čo sa nazýva zlom, tendencia k tomu, čo by si neskôr považoval za zlo (a asi ľutoval).
A tak je to v každom človeku.
Možno je podstata úspechu manipulátorov v tom, že tento fakt akceptujú a využívajú ho. Oni sa ho neboja možno preto, že ich morálna úroveň je nižšie, ja navrhujem sa ho nebáť, ak je človek intelektuálne schopný ho skrotiť Ak nie, môže to dopadnúť neočakávane, takto tiež všetky náuky varujú. Títo ekonomický satanisti by sa dali považovať za ľudí, ktorí to zlo nezvládli - klasická schéma, mysleli si, že im tie sily pomôžu, ale skôr naopak, im podľahli.
Ale pozor, explicitne pripomínam, že nehovorím o žiadnych duchoch či démoníkoch, hovorím plne racionálne o mentálnych komplexoch a štruktúrach základov myslenia.
Je to ako branie dopingu, alen okrem chémie sa jedná aj o iné veci - chaldejcom sa zdá, že to stojí za to, ale ono ich to zožiera a výhody, ktoré im to dá, sa odzrkadlujú na ich zhoršenom duchovnom zdraví. Berú aj chémiu, drogy, ale je to aj niečo navyše - ich kultúra je založená na vypracovaní metód ovládania mysle iných. Toto vznikalo po celom svete, vždy jednotlivci alebo malé skupinky "šamanov". Niektorí to zvládli a zostali morálni, iní nie. Dnes sa, ako kopa iných veci, zlievajú do jednej siete, ale určite to nie je len jedna skupina pôvodom.
To je plne racionálne vysvetlenie týchto vecí, histórie.

Ešte k tomu zlu v človeku. Hovorím, že netreba byť prekvapený, keď človek pri skúmaní seba alebo iného človeka narazí na "základné inštinkty", teda na "zlo". A samozrejme, vzniká aj otázka, či to je naozaj "zloô a čo je objektívne zlo, a čo len konvencia. To je téma, ktorá by sa dala rozoberaž roky, navždy...

Tieto témy riešiť na webe je ale zas ťažko, lebo je ťažko si takto porozumieť. Môže to vyznieť triviálne či dokonca hlúpo. A okrem toho človek musí byť opatrný, aby nebol nesprávne pochopený a niekomu neublížil. Je to ako hovoriť o tom, ako sa pripravuje výbušnina alebo ako sa chovaju jedovaté hady. To by som si po webe netrúfol a neodporúčal nikomu (aj keby som to sám akokoľvek dobre ovládal)

mailer

Najprv som mal slabý pocit akejsi eufórie, cítil som sa potvrdený, aj keď o financiách nič neviem. Len snáď toľko, že niekde okolo vrcholu tej pyramídy, tam, kde sa obyčajne kreslí to oko, že tam niekde musí byť ten zdroj. Lebo to komplexné zlo existuje a jeho zdroj veľmi ani nemôže byť inde. V prvom priblížení. Všetky jednotlivé zložky toho komplexného, prvotného zla sa od neho odvíjajú, vrátane syntetickej migrácie. Lebo k pravde sa dá priblížiť aj konvergenciami indícií, keď je tých indícií dostatočne mnoho, konvergencia jednoznačná a trvá dostatočne dlho. To video mi to potvrdzuje. No nemohol som to dopozerať a to od chvíle, keď spomenul deti. To je u mňa absolútna hranica. Ďalej nemôžem. V takých chvíľach mi hrozí, že si niečo urobím. Neviem, tuším by som si predsa len mal prečítať toho Lobačewského, experta na zlo, a konfrontovať to s tým videom. (Mimochodom, ten chlap v tom videu je podľa mňa žid. Možno aj preto sa dostal tam, kde bol. Možno aj preto ho pozvali "až tam"! V každom prípade u mňa tentoraz pozitívne zabodoval.)

A je tu ďalší, veľmi dôležitý, podľa mňa nedocenený, nedoanalyzovaný, aj keď mnohorazy roztrúsene spomínaný aspekt: Tvrdím, že všetci tí finančnícki luciferiáni, myslím tí, v blízkosti toho oka, (to aby som vylúčil prípadných "amatérskych" luciferiánov omnoho nižšej úrovne), sú BEZDETNÍ! Ty si spomenula, že máš dospelú dcéru, možno aj vnúčence. Sme teda na tom v tomto ohľade rovnako. Preto viem, že to lepšie chápeš, ako "tí druhí". Tomuto parametru sa bezpodmienečne musí venovať väčšia pozornosť! To ako skromný príspevok k tvojej otázke, čo robiť.

Už dávno ma znepokojuje ďalšia fyzikálna analógia z termodynamiky, jedno, či fenomenologickej, alebo štatistickej. Tam je taká nesymetria, že procesy prebiehajú akosi ľahsie v jednom smere ako v opačnom. Smerom k degradácii, k zvyšovaniu entropie, k chaosu to ide aj samo, spontánne. Opačne nie. Aj zlo to má akési ľahšie ako dobro. Existuje mnoho ekvivalentých tvrdení. Jedno z nich: "Sloboda nebola nikdy zadarmo". Je možné, že ľudská kognitivita bola už od samého počiatku predestinovaná na takýto stupeň degradácie? Niekde v počiatkoch biológie by mala byť odpoveď. Lebo tí, v okolí toho oka sú príslušníci toho istého biologického druhu ako my. A nie nejakí aliens! To je na tom to najtragickejšie, lebo keby to aliens boli, nebolo by to také zlé v tom zmysle, že by to bolo pochopiteľnejšie. Nestala sa niekde chyba, niekde celkom na začiatku, niekedy pred 3-4 miliardami rokov? Nemohol by život byť koncipovaný inak, iným počtom nukleotidových báz, či už ako?

Všetko najlepšie na sobotu!

nové texty