Subjektívnosť svetových problémov

V masmédiach ale aj na alternatívnych stránkach sa znova a znova riešia problémy sveta a ťažkosti spoločnosti. Je aj určitý trend zhoršovania tých faktov, čo sa valia na populáciu. Ešte donedávna aspoň tie masmédia udržiavali dobrú optimistickú náladu entuziastického budovateľa kapitalizmu. Ale zdá sa, že sa to začína meniť a je toho priveľa.

Väčšina populácie bola ešte v nedávnej minulosti - a mnohí sú ešte dnes - uzavretí vo svojej ružovej bubline ignorancie. Nepripustili a nepripustia žiadne nahlas vyslovené pochybnosti o svojom spôsobe života a o svojich nádejách v systéme, ktorý vraj bude trvať naveky. Veru, vyskytujú sú také statické obdobia. Možno ich nazvať obdobia kľudu, ale aj obdobia stagnácie či hnitia, keď všetci hlupáci veria, že sa nič nebude meniť.

Táto izolácia od faktov sa ale môže rýchlo zrútiť. Vieme, aké to má potom následky: nasleduje zlosť, strach, frustrácia, hystéria, depresia, agresivita ... v rôznom poradí a s rôznou intenzitou. Je úplne zákonité, že stádo prebudené z feťáckeho sna reaguje panikou a kopaním.

Zdá sa mi preto, že je treba im pomôcť. Je čas pripomenúť to, že svetové problémy nie sú také zlé, ako sa zdajú. Pokojne totiž možno povedať, že sú to všetko len problémy subjektívne.

 

Čo sa tým ale vlastne myslí?

Nuž, subjektivita je opak objektivity. Ak napríklad smerom k Zemi poletí veľký meteorit, ktorý bude hroziť, že po dopade zničí všetok život - bude to problem objektívny. Ale ak si ten meteorit niekto len vymyslí, je to opak objektivity, je to len subjektívny problém - jestvuje iba v hlave dotyčného jedinca či populácie. O subjektívnych problémoch platí: ak sa nič nerieši, buď sa nič hrozné nestane, alebo sa vyriešia sami.

 

Tu ale mnohí namietnu, že síce sem neletí meteorit, ale mnoho iných problémov naozaj hrozí, úplne reálne. No, a to práve je prínos poznania subjektivity, ako je definovaná vyššie, tej druhej časti: tieto problémy sa vyriešia samovývojom. Len sa treba pozrieť za horizont.

 

Takže si rozoberme základné obavy a ukážme ľuďom, že sa vlastne nemusia znepokojovať.

 

1. Vyčerpanie zdrojov, energetická kríza.

- Áno, hrozí, že nebude dosť energetických, ale ani iných  zdrojov. Áno, je pravda, že fosílne a iné nenahraditelné zdroje sa míňajú a nenarastú nové.

Ale na Zem dopadá energia zo slnka, ktorá bude prúdiť ešte naozaj dlho. Množstvo, ktoré môžeme použiť, závisí iba od dostupnej technickej úrovne. V súčasnosti tento zdroj nestačí, ale keď dôjde k naozajstnej kríze, spotreba ľudstva sa bude priam sama od seba znižovať, až sa s nejakými prekmitmi nakoniec ustáli na novej stabilnej úrovni. Nie je ani treba robiť kampaň, k zníženiu spotreby dôjde prirodzenou cestou znižovania populácie.
 

 

2. Vymretie rastlinných aj živočíšnych foriem.

- Je pravda, že je ničený genofond, zaniklo už naozaj mnoho jedinečných biologických druhov, a aj odlesňovanie a dezertizácia Zeme je hrozivá.

Ale rovnako je pravda, že vyklčovanie lesov prestáva automaticky tam, kde nastanú stepné  či puštne pomery. Napríklad Sahara sa síce rozširuje smerom na juh, ale zároveň klesajú industriálne schopnosti tamojších krajín, čo ďalšie ničenie zastavuje. To bude platiť aj o oblastiach Amazonského pralesa, rovnako ako o púšťach v Severnej Amerike či v Strednej Ázii, alebo na Indickom subkontinente či dokonca v Európe - napríklad na Iberskom polostrove. Zmenou hustoty osídlenia a prechodom na život v nomádskych stanoch sa odlesňovanie skončí a zeleň zostane v určitom menšom, ale stabilnom objeme.

Globálny systém Zeme existuje milióny rokov. Prešiel zrejme mnohými krízami i fázovými prechodmi - nie je racionálne predpokladať, že by sa práve teraz mal definitívne zrútiť. Zem to nejako prežije.

 

3. Degenerácie genofondu homo sapiens

- Tento problém zatiaľ mnohí vnímajú ešte menej, ako dva predošlé, ale mohlo by sa stať, že vplyvom zvyšovania hustoty určitých populácií a etnickými posunmi si ho mnohí uvedomia a vznikne určitá panika.

Tu treba ľuďom vysvetliť, ako funguje evolúcia. Oni majú totiž rôzne ilúzie o vývoji, hlavne tie, že prebieha priamočiaro podľa zásady: "kvalitnejší prežije". Nie, to je omyl. Naopak, stáva sa často, že ohromná väčšina "buriny" už len svojím možstvom udusí progresívne, vzácne aj unikátne etniká. To sa naozaj bežne deje, povrdzuje to aj doložená história, či už je to príbeh starého Egypta, Indie, Irán, antické Stredomorie, tzv. Svätá Ríša Nemeckého národa, dejiny Ruska, Číny...  Je nepochybná pravda, že dochádzalo k tragédiám a úpadku a zanikali etniká, ktorých vysokú úroveň dnes dokazujú už len zvyšky stavieb a môžeme si len domýšlať, ako rozmýšlali a aký mali bohatý duchovný život. To je samozrejme škoda. Ale na druhej strane takisto vidno, že potom, keď sa zdvihol prach a krv zatiekla do zeme, tak sa situácia zas ustálila a zmizlo nielen to cenné, ale aj vačšina divochov. Tí sa totiž medzi sebou tiež vyvraždia a zostáva len malá skupinka miešancov, ktorá sa spokojne prispôsobí novým pomerom, novým bohom, novému otroctvu. Netrápia ich spomienky na predošlý stav - lebo o ňom ani netušia a mýtom neveria.

Ani vzácne gény nie sú naozaj stratené. Za prvé sú len rozptýlené a zriedené,  po niekoľkých generáciách sa môžu zas skoncentrovať a prejaviť. Hm, možno. A za druhé - nie je vylúčené, že sa nájde skupinka šťastlivcov, ktorí utečú niekam do nehostinných oblastí a tam založia fungujúci zárodok nového národa - často v dôsledku selekcie ešte lepšieho, ako ten predošlý. Toto treba ľuďom vysvetliť, aby neprepadali zúfalstvu, keď začnú zažívať to, čo ešte nevideli ani v tom najhoršom hororovom filme.

 

4. Kultúrny úpadok, mentálne bolesti, neschopnosť nájsť pochopenie, rovnováhu a spokojnosť.

- Áno, bezpochyby sa rožšíria, ale toto je naozaj už len subjektívny problém vnímania.

Za prvé, ľudia budú mať čoraz menej času a sily robiť si starosti o kultúru a o nejaké duchovné záležitosti.

Za druhé, s postupom idiotizácie budú čoraz častejše veselí a prirodzene nehejtujúc budú spolu tancovať okolo kmeňových ohňov. Sliny sa im budú spokojne rinúť z kútikov úst a budú sa navzájom oblizovať ako bratia ... nie, netreba tu vykreslovať budúcnosť, zájdite do nejakej bratislavskej kaviarne alebo klubu či baru a uvidíte to už aj dnes.

 

 

Dúfam, že som vás pomohol presvedčiť, že všetky problémy ľudstva sú len v jeho mysliach, sú subjektívne.
Dalo by sa pokračovať v analýze ďalších dnešných ťažkostí, napríklad to absurdné koncentrovanie bohatstva do rúk malinkej menšiny a ďalšie ekonomické nezmysly, ale v tom všetkom platia podobné paterny, načo sa opakovať. Ľudstvo sa proste nakoniec určite poučí. Buď to bude prácou mozgu, alebo prácou svojej krvi. Z hľadiska kozmu v tom nie je žiaden rozdiel.

 

Je to ako veľký mútny tok valiaci sa pomaly, ale nevyhnutne k vodopádu a ku divokým spádom. Je ťažko si predstaviť, že sa to celé dá nejako zastaviť či odviesť bokom. Ak sa to niekomu zdá prospešné, je z toho toku možno vybrať sem tam nejakú časť, aby to nemusela absolvovať. Ale celkovo je to bežný tok prírody a nakoniec, teraz bez akejkoľvek irónie, tak či onak potečie podľa formy zeme, ktorá predurčila jeho osud. Možno sa to niekomu nezdá pekné a naozaj, nebude to pekné. Ale nie je dôvod ani na najmenšiu ľútosť nad týmto priebehom.

 

 

Ilustračný obrázok: Budúcnosť ľudstva: blázni, degéni a mŕtvoly.

 

 

Ema

http://www.bbc.com/earth/story/20150602-how-will-the-universe-end

...sa všetky problémy Británie i sveta javia mrňavé a nehodné seriózneho záujmu, tobôž riešenia.

If there is too much stuff, the expansion of the universe will slow down and stop.
Uááááá!

Dusanbe

Ema nevrav, ze si ho nevybrala len kvoli tomu uplnemu zaveru, :-)
Aj Sunkes by sa urcite rad pozrel a potesil.

Mna znacne ukludnilo a optimizmom naplnilo uistenie autora, ze:
"Also, there's no reason to worry about humanity.
If nothing else, genetic drift will have rendered our descendants
unrecognizable long before then."

To sa hned aj bruselske kvoty na africkych migrantov pre Slovensko javia v inom svetle -
ved je to vlastne celovesmirny trend, ci nie?

Norman

Pochybujem, že kozmológiu vyťahujú na odpútanie od hrôz reality. Za prvé frikulínov nezaujíma nič, čo je ďalej ako dva roky dopredu a dozadu, a za druhé nič, čo má viac, ako desať odstavčekov (i keď článok sa očividne veľmi snažil priblížiť formou aj obsahom ich mentálnej úrovni)
If there is too much stuff ... ak je príliš veľa matroša, celý svet spomalí a následne skolabuje, to oni poznajú na vlastnej skúsenosti.

Tých citátov by sa dalo vybrať hodne, napríklad základná téma:
The universe will end in one of four ways. Predstav si, presne v jednej zo štyroch. Normálne to majú zrátané.

Alebo:
For instance, your car runs because it's hotter inside its engine than outside.
Vidno, že už čo sa týka základnej fyziky či termodynamiky má autor nejaké deforomované znalosti (naozaj neviem, prečo by spalovací cyklus nemal fungovať pri akejkoľvek vonkajšej teplote). Veľmi blbý príklad.

Ale všetko zlé je na ničo dobré, to je očividne moje implicitné krédo, a keď už si to tu dala, urobme službu ľudstvu a vyberme z článku jadro znalostí, ku ktorému dospel viacstoročný vývoj vedy:
---
In 1998, two competing teams of astrophysicists made an astonishing announcement: the expansion of the universe is speeding up.

Normal matter and energy can't make the universe behave this way. This was the first evidence of a fundamentally new kind of energy, dubbed "dark energy", which didn't behave like anything else in the cosmos.

Dark energy pulls the universe apart. We still don't understand what it is, but roughly 70% of the energy in the universe is dark energy, and that number is growing every day.
-----

Povedané stručne - toto je presná terminológia súčasnej (populárnej) vedy:

TMAVA ENERGIA sa správa ináč, ako čokoľvek vo vesmíre.(!!!)
Tmavá energia rozťahuje vesmír(!!!)
Nevieme, ČO to je, ale vieme, že jej je 70% energie vesmíru- a to číslo rastie každý deň.

Nevieme čo, ale vieme samozrejme koľko, ale to číslo každý deň rastie.

Idiocia v sociológii sa stratí, pretože je to idiocia o idiocii, dokonca idiocia v matematike sa stratí, pretože tam má každý blázon vlastný svet, ale idiocia vo fyzike je usvedčujúca, svedčí o stave ľudstva, je explicitná a očividne - naozaj expanduje každý deň.

Dusanbe

ze sa neoplati oponovat /a mozno aj nepatri ? - ale to snad nie/, ale
spalovaci motor funguje z dovodu rozdielov tlakov plynu vo vnutri a vonku valca /stran piestu/, ten ALE vznikol v dosledku rozdielnej teploty plynu - ktora bola sposobena horenim paliva...
Takze nie tak uplne od veci.
O tmavej energii, ci hmote toho naozaj fyzika viac nevie - pozoruje sa len posobenie, ktore
nie je vysvetlitelne tym co vidime a pozname. Mozme to nazvat idiociou - ale takto sa o tychto veciach hovori pre bezny lud....
Mna z tych 4 moznosti celkom zaujal mozny kolaps fyzikalneho vakua. Vezmi si uplne vzduchoprazdno, odober z neho vsetky mozne ziarenia, vsetky zname castice rutiace sa vesmirom - a to co dostanes a nazves "nic" - tak to je fyzikalne vakuum. A podla existujucej
kvantovej teorie sa moze odrazu prepadnut do stavu s nizsou energiou.
Tak takto nejak by som si vedel predstavit "switch" dostojny velkeho stvoritela, ktory stlaci
raz, ked ho prestane bavit tento experiment s nazvom Vesmir.
Cvak - a je vymalovane.

Norman

Sám píšeš: "rozdielov tlakov " - nepíšeš (v prvej vrstve) o teplote. A autor článku vôbec nepíše nič o tlaku. Samozrejme, za konštatntného objemu sú to závislé hodnoty ale opakujem, autor nepíše o tlaku, ale o rozdieli teplôt. Kludne môže byť vonkajšia teplota vyššia, ako vo válci - ak bude mať inú hustotu, nie? Nepochybujem, že autor ako taký čosi o tlaku počul, heh - a ide o tu (vedomú) vulgarizáciu. Nepíše o tlaku - pretože už pojem "tlak" je moc abstraktný, tak píše len o teplote. Zamerané na oblbnutého čitatela - "veď keď otvoríme kapotu, motor je horúci, je poháňaný teplom - jasné, tak to je, aké jednoduché, autor má pravdu, ja tomu rozumiem".

O tmavej energii sa to splieta nielen v populárnej vede a to nie je kritika len tohoto článku, ale celkove diskurzu vedy. Ak by to nazvali "ružové lietajúce monštrum", bolo by to horšie? Nie, pojem "tmavá energia" je rovnaky mystifikačný nezmysel, ako napríklad "ružová huspenina". Jediné vedecké označenie je "NEZNAMY FAKTOR", alebo rovno "NASA TEORIA JE ZLA. NESEDI S EMPIRIOU. NIC NEVIEME. NIE ZE CAST NEVIEME, TO PODSTATNE VOBEC NEVIEME". Čokoľvek iné je iracionálna detinskosť.

Čo sa týka "štyroch jazdcov apokalypsy", fakt, lepšie fantázie sú tie Durerove malby :-) Koľko anjelov sa zmestí na špičku ihly a koľko modelov konca vesmíru jestvuje? :) Zaujímave nie je to, ako vesmír skončí, ba dokonca zaujímave nie je ani to, ako vesmir vznikol, ale jediná zaujímavá otázka je:

Prečo vesmír nevznikol???

Mierne k téme:)
http://nadhlad.com/content/hranice-evolucie

1488

Teplo a teplota. Anglický univerzálny jazyk, že len pán boh vie, čo chcel autor povedať.

z engliš wiki - In classical thermodynamics, a commonly considered model is the heat engine .. The second law of thermodynamics requires that no cycle can occur in which no energy is received by the cold reservoir. Heat engines achieve higher efficiency when the difference between initial and final temperature is greater.

- o tepelnom motori a druhom termodynamickom zákone to majú anglicky hovoriace populácie slovne zjednodušené, ako všetko v tejto slovnej zásobe. Dopracovali to na efektivitu rozdielu teplôt a teda vulgárne je tam nejaká tá výmena energie vraj schovaná. Aby bol človek prekladač nakoniec detektív a psychológ.

Aj tak si myslím, že to bol preklep a malo tam byť "hooter

Norman

Myslím, že prvou vulgarizáciou je to, že sa pri rozprave o týchto veciach namiesto o "entropii" hovorí radšej o "teple". Už to je určite zdroj falošných predstáv a omylov.

Je jasné, že autor článku chcel vysvetliť práve tu "poučku", že pre vykonanie práce musí byť rozdiel "teplôt". A napadol ho pre pochopenie ako najlepší každému akože známy "motor auta". Dosť nešťastne.
Viem, že na tom nezáleží, ale fakt je to typický príklad vulgarizácie aj deformovania pojmov. Podľa mňa, spalovací motor by fungoval aj v horúcom prostredí, a keď to zoberieme presne, jeho fungovane nie je založené na rozdieli medzi tlakom vo válci a tlakom vonku, ale na rozdieli v tlaku vo válci v čase 1 a tlakom vo válci v čase 2 (v princípe bez ohľadu na vonkajší tlak a teplotu) Keď sa tlak vo válci zmení, piest sa teoreticky úmerne pohne (pôsobí inou silou, v podstate to objavil už starý arximedes).

Aj keď sa to nezdá, toto beriem nie ako technickú tému, ale tému jazykovú. :) Vážne.

Čo sa týka obrázku, hooker, hooker ... čo to znamená?

1488

už keď sa v tom čičreme - autor vyrobil vesmírny bulvár a tak ako všeobecnú teóriu tepelného stroja si svojsky vysvetlil a rovno nastrelil na auto, písal aj o temno temnej hmote a presne štyroch výmysloch

preto výpovedná hodnota "hotter" je ako sieť polo/oblečených polo/nahých "hooters" v emerických "heat" šenkoch s variabilnou "temperature", podľa stavu najebanosti prítomných

poznámka pod čiarou - Carnotov cyklus http://sk.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%BD_stroj

Norman

Ja som ten článok nechcel nejako zostudiť, vidím, že Dušanbe napísal, že je výborný, ale som myslel, že to myslel nejako ironicky, keď aj tu mačku na konci spomínal :)
ja som chcel skôr upozorniť na samotnú úbohú kosmológiu, a nejaké tie vetičky mi nedali.
Čo sa týka motora a tak, to ma proste zaujalo. carnotov cyklus - slávny p-V diagram, stále tam nevidím vonkajšiu telotu- Všetci opakujú a opisujú to isté, a nik nevie, ako to vlastne je:)

Už tak mimo článok - Ja mám doma také auto, to má hore taký kufor a v ňom kamenné guličky, a tie postupne padajú dole na pohonný mechanizmus a auto sa tak hýbe. Pred jazdou ich vždy zas povykladám hore. je pravda, že pri tom pohybe vzniká trenie a odpadové teplo, ale ináč neviem, kde v tomto prípade je tá teoretická vyššia teplota toho "zdroja energie".
No ale mal som sa pýtať na fyzike.

Dusanbe

To auticko nema spalovaci motor, samozrejme. Ale aby sa pohlo, musel byt niekde - dostatocne blizko - rozdiel nejakych foriem energii, ktory sa s vecsou ci mensou ucinnostou premenil na potencialnu energiu guliciek v gravitacnom poli Zeme.

Tepelna smrt vesmiru je vyhladenie vsetkych rozdielov energii. Ale to asi vieme.
Autor clanku chcel zrejme uviest nieco jednoduche, co vsetci poznaju a zda sa im blizke -
ale ani spalovaci motor nie je trivialna zalezitost...

Aby sa piest pohol, musi byt v tej chvili na jednej jeho strane rozdielny tlak oproti druhej strane. V pripade povodne rovnakeho plynu na obidvoch stranach - dosiahneme rozdielom teplot.

Ten clanok sa mi naozaj nezdal zly /ako popularno-vedecky samozrejme/ - vadili mi tam, resp. boli proti srsti dve veci:
1.Tie kecy o nafuknuti vlastneho vesmiru - ked bude tento koncit, staci si spravit vlastnu ciernu dieru, vo vhodnom momente "preklopit" kusok svojho casopriestoru+samozrejme svoju malickost, cez tuto singularitu a potom uz len pridat nepredstavitelne mnozstvo energie ci hmoty a nafuknut tento vlastny vesmir aby rastol a sme za vodou.
Nevieme celkom presne ako a nedokazeme si ani len predstavit ako by sa dali ovladat take mnozstva hmoty a energie - ale budeme o tom kecat ako o recepte na prazenicu.

2. Prave vyssie spomenuty "genetic drift", ktory by mal vybavit otazku existencie ludstva.
DNA je predsa hmotna zalezitost a pokial to neznemoznia nejake prirodne zakony, tak ju bude mat clovek v buducnosti "pod kontrolou". Cize bude vediet AKO a tiez PRECO ju menit, upravovat, atd. Ked sme nenechali napr. otazku epidemii infekcnych chorob na prirodzeny vyvoj a prirodny vyber, tak si neviem predstavit, ze by sme ponechali oblast genetiky na prirodu, ked nas do nej priroda, zda sa, pustila.

Norman

Som zdôraznil, že auto s potenciálovým pohonom je mimo článok, mimo spalovací motor, čiže len tak pre zábavu. Jasné, že musí byť rozdiel energií - len som sa zamyslel, že áno, vznikajú straty a entropia vzrastá - ale pri pohone nemusí byť nikde na jednej strane väčšie teplo ako "v okolí". A čo bolo "pred tým", to je predsa tiež jedno. Mám guličky?, mám, sú chladné?, sú chadné, poháňajú mi auto aj vo vriacej pare?, poháňajú.

Neviem, čo to znamená, len ma to tak mimochodom napadloo.)
Mám obavu, že filozoficky videné, sa príliš spája pojem "energia" s " teplom". Je to síce "prirodzená" skúsenosť, ale je to omyl.

---
Čo sa týka piestu - jasné, hovoríme stále, pohyb dosiahneme zmenou tlaku a ten (napríklad) zmenou teploty, ale opakujem, to neznamená, že teplota vo vnútri valca musí byť väčšia, ako teplota vonku. Musí sa len zmeniť proti svojmu predošlému stavu.
Experment: veľká nádoba plná horúceho plynu, Vložíme do nej válec s chladným vzduchom, jeho piest je v polohe, kde sú tlaky vyrovnané. Následne ten válec zohrejeme, a ešte ani nenadobudne teplotu okolia, a už sa bude piest hýbať.
Možno sa mýlim, možno je na tom niečo nekorektné, samozrejme, že je to neprirodzené, že vonkajšia teplota nemôže byť trvalo vyššia, ako teplota telesa v nej, preto sú to len experimenty a dočasné stavy - ale nie je to tak?

---
Článok je typický, ja som ho len narýchlo prebehol, hovorím, ta téma, tie typické vulgarizácie, už to poznáme. Súhlasím presne s oboma bodmi. A ten tvoj bod 2 - ten je veru presne to, čo je téma nie pre koniec vesmíru, ale už teraz.

1488

Energia-hmota-život. Ak mohli vzniknúť raz, môžu aj viac krát, prečo nie ? Aj vedľa u susedov v nekonečnom priestore, alebo nejakom paralelnom. Času je habadej a niekedy aj viac.
Starosti o zánik vesmíru, DNA, zemegule sú ako s vlastným životom. Nebol si v ľudskej forme, teraz si a za chvíľu zase nebudeš.
Prečo nehodiť na všetko salám/párky si odpoveď za domácu úlohu nájde každý sám.
No teraz sme tu, tak subjektívnosť problémov je všetko čo máme a môžeme ovplyvňovať. Najlepšie s nadhľadom.

Norman

a potom, že technická téma - ale ona je to vrcholne duchovná téma.

Odpovede si musí, ako vždy, nájsť každý sám - a aj ich mnohý nájde - len im nedokáže uveriť.
Je rozdiel medzi nájdením a skutočným akceptovaním.

A v duchovnom slova zmysle - otázka nie je "prečo", ale "ako".
Veď sa pozri na duchovnú históriu - všetci tí hodnotní a vyspelí vlastne riešia už len to "ako".
Veď aj to je väčší problém, ako sa zdá.

Je blbé, že takto medzi rečou padne odpoveď na závažnú pascu otázky "prečo" - ale ono to asi vždy tak býva, tak mimochodom a nenápadne. Aj tak sa tým málokto bude zaoberať, takéto externé reči málokomu pomôžu.
Ale je to ono.

Truhlík

Mimo tému.
Zas tých istých 70 sionistov, vojnových štváčov a politrukov podpísalo novú výzvu, že musíme byť kolónia USA.
http://dennik.tyzden.sk/stefan-hrib/2015/06/04/nechceme-vymenit-europsku...
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=816244
https://dennikn.sk/151046/osobnosti-odkazuju-ficovi-nechceme-vymenit-eu-...

Norman

pozerám, že na changenet http://www.changenet.sk/?section=kampane je tá petície vedľa takých dôležitých petícií, ako Petícia za zachovanie futbalového ihriska v Trenčianskych Biskupiciach . Neviem, kde sú Biskupice, ale musí to byť strašná dráma.

Ale na druhej strane, vidno, že toto je dôležitá vec. Ešte aj sám predseda vlády sa podpísal.

nechceme vymeniť EU za RU

Sinuhe

dobre naň poukázal PCR vo svojej najnovšej úvahe:

http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=116598

nové